voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. Hoor Öe» Jlonftaq Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Drie Bladen. No. 3010 ZATERDAG 26SAPRIL 1924 39STE JAARGANG TWEEDE BLAD. Gemeenteraad. W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Dit nummer bestaat uit Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. xwi yL« LUKAS 24 34b. »En is van Simon gezien. Wanneer de Engel aan de vrouwen, die naar het graf van Jezus zijn uitge gaan, de boodschap brengt: „Hij is hier niet, want Hij is opgestaan," dan voegt hij er het bevel bij, aan de dis cipelen te verkondigen, dat Jezus hun voorgaat naar Galilea, alwaar zij hem zien zullen. Markus zegt, hoe de Engel haar opdraagt deze boodschap met na me aan Petrus te brengen „Doch gaat heen, zegt Zijn discipelen en Petrus dat Hij u voorgaat naar Galilea". Ja veel meer, aan Petrus is Jezus kort daarop afzonderlijk verschenen. Werd hij met name genoemd, de Heiland heeft hem ook bevoorrecht boven zijn medediscipelen, door Zich het eerst aan hem te vertoonen. Als de Emmaüsgan gers, na Jezus gezien te hebben, in den discipelkring te Jeruzalem terugkeeren, dan worden zij begroet met den juich kreet: „De Heere is waarlijk opgestaan en is van Simon gezien." Deze verschijning viel aan Petrus alleen ten deel op den eersten dag der opstanding. Slechts met een enkel woord wordt daarvan gesproken. Nog eenmaal wordt ze met even weinige woorden vermeld in 1 Cor. 15 5, waar de apos- :nel zegt: „en dat Hij is van Cefasge zien". Hoe Jezus verschenen is en wat er verhandeld is, wordt niet gezegd. Er is echter reden voor zulk eene korte vermelding. Wij zien daarin 's Heeren verschoonende liefde, en hoe wijs hij met de Zijnen handelt. Tusschen Jezus en Petrus is eene zaak afgehandeld, die niet voor openbaarmaking geschikt was. Maar al wordt ons alleen het feit der verschijning medegedeeld, als wij ons herinneren, wat er met Petrus geschied is, valt het niet zoo moeilijk na te gaan, wat er tusschen hem en Jezus verhan deld is. Het is aan een gevallen, een zeer diep gevallen discipel, dat de Heiland zich openbaart. Gij weet, wat enkele dagen geleden in de zaal van Cajafas heeft plaats gehad. Daar heeft Petrus zijn gesmaden Heiland verloochend, tot driemalen toe, onder eede, met vervloe king van zich zeiven. Hij, die nog even te voren betuigd had nimmermeer geër gerd te zullen worden, al werden ookallen aan Jezus geërgerd, ja Hem geenszins te zullen verloochenen al moest hij ook met Hem sterven. Neen, dat was hem nog niet uit de gedachten geweest. Overal zag hij dien blik van Jezus met Zijn zacht verwijt. Bitterlijk had hij geweend, en nog waren zijne tranen niet gedroogd. Ach, kon hij zijn Heiland nog eens zien om in schuldbelijdenis het hart voor Hem uit te storten en van Zijne lippen te vernemen, dat hem zijne zonde ver geven was. Zijn ziel bezwijkt haast van verlangen, om zijn beleedigden Heiland te ontmoeten. Kan het ons dan verwonderen, dat Jezus zich allereerst aan hem openbaart? Eerder dan aan Jacobus of Johannes ol een der andere discipelen Petrus had Hem het meest noodig. Niemand was zoo diep gevallen. Wel hadden zij Hem allen verlaten, maar alleen Petrus had Hem verloochend. Geen smart was mj de zijne te vergelijken. Daarom is Jezus tot hem gekomen, om het schrei end en tot Hem zuchtend hart te troos ten met de verzekering, dat Hij niet verandert en Zijn trouw niet kan te niet gedaan worden door 's menschen on trouw. Hoe ontdekken wij hier de voorko mende en opzoekende liefde van Jezus, welke zich bij voorkeur uitstrekt tot het diepst gevallene. Hij zoekt eerst den schuldigste, den ellendigste, die Hem 't minst kan missen. Hij is die Herder, die de negen en negentig scha pen in de woestijn verlaat, om het af gedwaalde schaap te zoeken en terug te brengen. Aan het verst afgedwaalde wordt de meeste zorg besteed. Welk een troost ligt daarin voor een ieder, die aan zijn zonden werd ontdekt, welk een troost ook voor den afge- dwaalden discipel, die vraagtwil Je zus met mij, ontrouwe, nog te doen hebben? O, verstaat ge, hoe zwaar en hoe lang ge tegen God overtreden hebt? Zijt ge, uit den slaap der zonde ont waakt, met eene hartelijke droefheid naar God vervuld Of wel zijt ge als Petrus, een ver afgedwaalde discipel? Zijt ge~ soms Jezus ontrouw geworden Hebt ge Hem verloochend voor de menschen Hebt ge weken, maanden, ver van uw God geleefd op schadelijke wegen En zegt ge o, ais er iemand Jezus noodig heeft, dan ben ik het O, mag dit u dan niet tot troost zijn dat Jezus zich het eerst tot den diepst gevallene Zijner discipelen wendt, om zijne tranen te drogen Is het niet die opzoekende liefde van den Heiland, welke u moed mag geven O, de Heere zag u op uw dwaalweg. Hij ziet ook uw tranen en hoort uw zuchten. Hij zoekt u om u toe te roependroog uwe tranen, want Ik ben niet veran derd, maar gisteren en heden dezelfde, en in alle eeuwigheid. Van dat samenzijn van Jezus en Pe trus is niemand getuige geweest. Het was een onderhoud onder vier oogen. Wat daar werd afgehandeld is onder hen gebleven. Er zijn dingen te teer om ze ruchtbaar te maken dingen, die in de binnenkamer moeten blijven. Het is niet goed te spreken van alles wat tusschen God en onze ziel werd afge daan. Er zijn dingen, die niemand dan Jezus mag weten. Ir. deze handelwijze van Jezus zien wij, hoe wijs en verschoonend hij af- gedwaalden terecht brengt. Hij bestraft Petrus niet in het openbaar. Hij wil hem niet voor de anderen ten schande maken, opdat deze zich niet boven den diep gevallene zouden stellen. Waarlijk Jezus handelt zachtkens met zijn ontrouw volk, dat zijn afdwaling beweent, en als hij hen bestraffen moet doet Hij het op zulk eene kiesche, ver schoonende wijze. Het is voor Petrus een zalig oogen- blik geweest, toen hij, met Jezus alleen zijn innig berouw kon uitspreken en uit 's Heilands mond mocht hooren, dat alles hem vergeven was. Dat was een oogenblik om nooit te vergeten. Wij zullen geen poging wagen om te beschrijven, wat er toen bij hem is om gegaan. Wie, die op den dwaalweg vervallen, door Jezus werd gezocht en Hem terugvond als een vergevende Heiland, verstaat er niet iets van Za lig oogenblik, als wij uit de donkerheid roepen om licht, als onze ziel verlangt naar God en dorst naar de verzekering van Zijn gunst, en de Heere alsdan tot ons inkeert en Zijn licht weer in ons hart laat schijnen en den storm in ons binnenste doet bedaren door Zijn Vre de zij u. Hoe goed is het ons dan na bij God te zijn, die ons verstaat en voor wien wij niets van hetgeen ons benauwt, behoeven achter te houden. En is er wel iets, dat ons meer aan Jezus verbindt, dan juist Zijn trouwe, opzoekende liefde Hoeveel inniger heeft Petrus na dit samenzijn zich aan zijnen Heiland verbonden gevoeld. Hij heeft er Jezus te liever om gehad. Hoe grooter de zonde was, des te rijker is de genade. Hoe verder wij waren afge dwaald, des te dierbaarder wordt ons Jezus, die ons vergaf al wat wij mis dreven. Dat is de ervaring van al de Zijnen. O, hoe vaak waren wij ontrouw, hoe telkens dwaalden wij af, maar was de Heere ook weer de eerste om ons te zoeken, te bemoedigen en te vertroos ten. En zullen Wij Hem dan niet lief hebben Hem, die is opgewekt en met eer en heerlijkheid gekroond, maar die niet te hoog is verheven om zich met afgedwaalden telkens in te laten? Hij, die voor ons stierf, Hij leeft ook voor ons, cm Zijn Middelaarswerk aan ons toe te passen. Hij leeft om over ons te waken en voor ons te bidden. Pe trus heeft door zijn val en door de ge nadige openbaring zijns Heilands ge leerd niet hooggevoelende te zijn, maar te vreezen. Niet te vergeefs is hem zulk eene onderscheiding boven zijne mede discipelen te beurt gevallen. Leeren dan ook wij door zoo menig blijk van Jezus' trouw de zonde te vlieden en ons dicht aan onzen Heiland te houden En zij de vrucht Zijner genade, aan ons bewezen, dat wij niet meer ons zeiven leven, maar Dien, die voor ons gestorven en opgewekt is. Vergadering van den Gemeenteraad van OOLTGENSPLAAT. op Vrijdag 18 April des nam. om 4 uur. De VOORZITTER, burgemeester Donker* sloot opent de vergadering, wiarna de heer v. Rossum de eed aflegt en als lid van den raad wordt geïnstalleerd. Door den voorzitter en de leden van den raad wordt de heer v. Rossum gefeliciteerd. De heer v. ROSSUM (Lib.) dankt den voor» zitter voor zijn aangename woorden en zegt al zijn krachten in het belang der gemeente te zullen gebruiken. Spr. doet een beroep op de medewerking der raadsleden. Een schrijven van den Ned. Bond van ver» pleegers en verpleegsters wordt op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen De Gas centrale levert een staat van het gas in alsmede een bedrijfsoverzicht over de maanden Nov. Dec.'23,waaruit blijkt dat erover die maanden een winst gemaakt is van f 1834.17, Uit een overzicht van het geheele jaar '23 blijkt dat er een netto verlies is geleden van f 2129.43. De fabriek heeft op momenteel een totaal verlies van ongeveer f 17000. De keuringsdienst van waren geeft een rap» port over het eerste kwartaal van 1924, waar» uit blijkt, dat er uit deze gemeente 12 mon» sters melk en 17 monsters van andere waren genomen zijn. Afgekeurd is één monster, 12 waarschuwingen zijn verzonden, prosessen» verbaal zijn er niet opgemaakt. Ged. St. berichten hun goedkeuring over eenige genomen raadsbesluiten. Ged. St. berichten dat er aan deze gemeen» te over het eerste kwartaal van 1924 uitgekeerd wordt f 1500 over 1923 was dit totaal bedrag f 6032.64. Het gemeentebestuur van Oude Water vraagt adhaesiebetuiging aan zijn adres aan de re» geering betreffende de verlaging der jaarwed» den van Burgemeesters en Secretarissen. B en W. stellen voor dit schrijven voor kennisge» ving aan te nemen. Zij vinden het een bele» diging voor Ged. St. dat in dit adres gezegd wordt dat dit college onder invloed staat van den Bond van gemeenteambtenaren. Bovendien zullen er weldra voorstellen over een nieuwe salarisregeling de Kamer bereiken. Conform het voorstel B. W. wordt met algemeene stem» men besloten. Ged. St. berichten dat zij hun goedkeuring van het raadsbesluit om f 28800 aan de land» arbeidersvereeniging ter verkrijging van on» roerend goed, hebben uitgesteld. Op een adres van den raad van Koudum betreffende de subsidies voor Middelbaar en Vrijheidsonderwijs, adviseeren B. en W. geen adhaesie te betuigen. Conform wordt met al» gemeene stemmen besloten. De keuringsdienst bericht dat de gemeente over het tijdvak 1 Juli—31 Dec. teveel betaald heeft een bedrag van f 93,98. Dit bedrag zal Worden terug gestort. De minister van arbeid bericht dat het rijk f 5500 zal bijbetalen voor de 24 arbeiderswo» ningen in de Pieter Biggestraat en op de 18 arbeiderswoningen in de Emmastraat f 1583, idem op de 19 woningen in de Wilhelmina» straat f 2000. Totaal ongeveer f 400 lager dan B. en W beraamd hadden. De gezondheidscommissie doet haar rekening ter goedkeuring aan den raad toekomen. De heer HOBBEL (Wild) vraagt of de ge» meente van deze subsidies niet kan afkomen van zooveel belang is deze commissie niet dat hiervoor telken jare f 120 moet wor» den betaald. De heer v. N1EUWAAL (A. R.) zou dit ook willen probeeren. De VOORZITTER antwoordt dat er niets aan te doen is het is wettelijk verplicht. De heer HOBBEL zegt dat de gezondheids» commissie weinig of niets uitricht. Spr. las dat ze in den Bommel eens een varkenshok heeft weggeruimd. De heer WITTEVRONGEL constateert dat de gezondheidscommissie een nuttige in» stelling is. Haar adviezen hebben waarde. De VOORZITTER zegt dat deze zaak beter bij de begrooting behandeld kan worden, nu is de goedkeuring der rekening aan de orde. B. en W. stellen voor haar goed te keuren. Conform wordt met algemeene stemmen be» sloten. De heer G. Broere vraagt de beschikking te mogen hebben over een lokaal in de Open» bare School om er openbare godsdienstoefe» ningen in te kunnen houden. De VOORZITTER zegt dat B. en W. dit schrijven breedvoerig besproken hebben, maar tot hun spijt tot geen andere conclusie kon» den komen, dan den raad te adviseeren af» wijzend over dit adres te beschikken. B. en W. nemen wel het standpunt in, dat het goed is wanneer een volk zijn godsdienst betracht welke godsdienst dit ook wezen mag, maar de raad kan niet overgaan voor openbare godsdienstoefeningen publieke gebouwen be» schikbaar te stellen. Dit schept een precedent voor andere vereenigingen en het einde zou niet te voorzien zijn. Wel mag het lokaal voor huishoudelijke vergaderingen van vereenigin» gen gebruikt worden, maar dit is iets geheel anders. Conform het voorstel B. en W. wordt mét algemeene stemmen besloten afwijzend op het adres te beschikken. De muziekvereeniging «Uitspanning door Inspanning» bericht den raad dat zij wil trach» ten een verplaatsbare muziektent aan te schaf» fen, maar daar zij er geen terrein voor heeft zou ze er zeer veel prijs op stellen indiende gemeente een stukje grond er voor afstond waar de tent permament geplaatst kan worden. 't Liefst had zij de tent op de speelplaats der bewaarschool, ook zou een tent daar ter plaatse bijdragen tot verhooging van het aspect. Bovendien zou er meer gelegenheid komen om goede concerten te geven wat zou bijdra» gen tot de ontwikkeling der kunstzin en de goede smaak van het publiek. B. en W. meenen dat er geen bezwaar kan bestaan dit verzoek in te willigen, onder voor» waarde dat B. en W. de plaats in den speel» tuin aanwijzen en de tent tot wederopzegging geplaatst kan worden. Bij de repetities zullen behalve de leden der vereeniging en der zang» vereeniging alsmede de begunstigers dezer vereenigingen, geen publiek in den tuin toe» gelaten worden. De heer DE VOS (S.G.P.) vindt dat als het eene geweigerd wordt het andere ook niet toegestaan mag worden. Er zijn altijd nog heel wat menschen, die niet van muziek hou* den. Ook is muziek voor zieken die in de nabijheid wonen zeer hinderlijk. Spr. heeft dat zelf ondervonden tijdens de ziekte van zijn vrouw. De VOORZITTER zegt dat de heer de Vos de dingen verward. De aanvrage voor het houden van godsdienstoefeningen gold open* bare vergaderingen, dat is hier niet zoo. Dan kan bij ernstige ziektegevallen de repetities tijdelijk verboden worden. Dat er menschen zijn die principieele bezwaren tegen muziek hebben, gelooft spr. niet. Misschien wel be» zwaar tegen den aard van een zeker soort muziek, maar meer toch niet. Conform het voorstel B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten. Het bestuur der bizondere school vraagt ontheffing van de voorwaarde gesteld bij den aankoop van grond, nl. dat er vóór 1 Sep* tembet 1924 een onderwijzerswoning gebouwd moet zijn. Het bestuur vraagt deze ontheffing voor één jaar. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. C. Doornheim, ambtenaar ter secretarie ver» zocht in de vorige vergadering verhooging van salaris tot een bedrag van f 500 per jaar. Ambtenaar Ras heeft mondeling verzocht zijn jaarwedde te verhoogen. De VOORZITTER zegt dat B. en W. deze zaak besproken hebben en thans voorstellen Doornheim een vergoeding toe te kennen van f 250 en Ras van f 150. Gezien den benarden financieelen toestand meenen B. en W. dat niet hooger gegaan kan worden. Wanneer men het allergunstigste geval neemt staat de gemeente voor een tekort van f 21500 over het jaar 1923. De heer WITTEVRONGEL zegt dat hij met bevreemding en verwondering kennis neemt van dit voorstel van B. en W. Voor hetgeen de genbemde jongens presteeren is dit geen belooning. Maar spr. is er van over» tuigd dat er andere drijfveeren dan bezuini» ging achter dit voorstel van B. en W. zitten. De VOORZITTER laat de hamer vallen en zegt den heer Wittevrongel het woord te zullen ontnemen, wanneer hij op deze wijze voort» gaat of hij moet zijn beschuldiging waar maken. De heer WITTEVRONGEL zegt bewijzen voor zijn beschuldiging te hebben. Niet be» zuiniging maar wraakneming zit achter het voorstel=B. en W. De jongens zijn bij Wet» houder Noordijk geweest om over hun salaris te spreken en deze heeft zich toen laten ont» vallen dat f 400 geen salaris is voor het werk dat Doornheim doet. Hierop zijn de jongens bij een paar raadsleden geweest om steun te zoeken voor hun verzoek om verhooging. Dit is Wethouder Noordijk ter oore gekomen en nu is hij zoo kwaad dat hij uit wraak in B. en W. het voorstel doorgedreven heeft om de jongens minder te geven. Spr. vindt deze houding verschrikkelijk en stelt voor aan Doornheim f 350 en aan Ras f 250 te geven. De VOORZITTER zegt dat de beschuldiging dus feitelijk aan den heer Noordijk gericht is. Spr. zegt dat hier niet een voorstel»Noordijk maar een voorstel van B. en W. ter tafel ligt. Er is niets van aan dat B. en W. onder invloed van den heer Noordijk staan. Ieder lid van het dagelijksch bestuur heeft een eigen mee* ning. Spr. vindt het sen verkeerde gewoonte dat personen die belang hebben bij een raads» besluit de raadsleden afloopen om die te be» werken. Bovendien moet spr. de houding der twee jongens laken wat betreft hun houding welke zij in gemeentezaken aannemen. Spr. heeft gemerkt dat die jongens heel gewoon de notulen der vergaderingen van B. en W. opslaan en den inhoud aan anderen overbrengen. Wanneer hierin geen verandering komt zal spr. ze voordragen voor ontslag. Tot zijn spijt zal spr. gedwongen zijn een vijandige houding aan te nemen tegen die jongens. De heer v. NIEUWAAL (A R.) zegt dat de jongens ook bij hem geweest zijn om over hun verzoek om verhooging te spreken. Bij die gelegenheid hebben zij gezegd dat de heer Noordijk hun tegenwerkt. Spr. heeft hierop geantwoord dat de heer Noordijk niet alleen regeert. De VOORZITTER zegt dat ieder lid van het dagelijksch bestuur een persoonlijke mee» ning heeft en spr. kan verklaren dat de heer Noordijk nooit getracht heeft het dagelij ksch bestuur onder zijn invloed te brengen. De heer BRINKMAN (S.D.A.P.) zegt dat de heer Wittevrongel nooit met spr. over het salaris der jongens gesproken heeft. Spr. vindt dat de jongens te weinig verdienen en gaat mee met het voorstebWittevrongel. De VOORZITTER zegt dat de jongens voor» heen als volontairs ter secretarie werkzaam waren. Zij hebben spr. echter gevraagd om benoemd te mogen worden als ambtenaar, dit met het oog op hun pensioenregeling. Zij hebben spr. toen uitdrukkelijk verklaard dat zij om geen salaris zouden vragen wanneer ze tot ambtenaar benoemd werden. In de raadsvergadering waar deze zaak toen behan» deld is heeft de heer Waling gezegd liever geen benoeming te doen omdat hij vreesde dat de jongens later toch met een verzoek om salaris zouden komen. Spr. wenscht wel dat hij toen naar den raad van den heer Waling geluisterd had, want deze heeft gelijk gehad. Nu komen de jongens toch met een verzoek, hoewel ze beloofd hadden dit niet te doen. Volledigheidshalve wil spr. nog zeggen dat de f 120 welke spr. ontvangt als ambtenaar van den burgelijken stand door de jongens samen gedeeld worden ten hunne bate. De heer v. ES (A.»R.) zegt dat op ieder secretarie de jongens eerst volontair zijn. Spr. ken er wel die diploma H.B.S. hebben en nog f 150 toegeven om de gemeenteadmini* stratie te leeren. Wij moeten dit werk bezien van uit dit standpunt. Later hebben de jongens er de voordeelen van. De heer v. NIEUWAAL (A.=R.) zegt dat het verschil in belooning tusschen Doorn hein en Ras wat groot is en stelt voor f 50 bij het voorstel B. en W. voor laatstgenoemde bij te doen. Wethouder JACOBS (R.*K.) zegt dat de hoofden wat warm geworden zijn, misschien is het wat beter dat de bespreking van deze zaak wordt uitgesteld tot de volgende zitting. Dhr. VÉRMAAS (R »K.) zegt dat de jongens ook bij zich gehad te hebben. Spr. heeft Doornhein toen gezegd dat als hij voor loon werkte f 500 nog veel te weinig was. Maar spr. heeft hem er op gewezen dat hijdejo/j» gens niet beschouwt als werknemers in de zin van de wet, maar dat ze nog leerlingen zijn en dit secretarie een doorgangshuis voor hun is. Wie het hiermede niet eens is en zijn stem geeft aan het voorstel»Wittevrongel maakt zich bespottelijk. Wat zijn jaarwedden van f 350 en f 250 voor menschen die voor geld arbei» den. 't Is belachelijk dit bedrag te durven voorstellen. De jongens hebben hier geen salaris in de zin der wet, maar slechts een vergoeding. Daarom zou spr. er veel voor voelen het te laten zooals het nu is. Wanneer hun dat niet naar de zin is, moeten ze maar zien dat ze een andere betrekking krijgen. De VOORZITTER zegt dat deze laatste beschouwing juist is. Wat zij krijgen moet beschouwd worden als een weldaad, meer niet. De heer HOBBEL (Wild) vraagt of wanneer er een volontair kwam, deze ook het werk zou kunnen doen. De VOORZITTER antwoordt bevestigend en meent dat het dan heel wat goedkooper

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 3