derde blad FORD k. witvliet - - stad aam 't haringvliet .Verheul, Rotterdam I nHizitMiandei .Ftienoorr Muziekhandel „Feijenoord" rotterdam J. C. DE GAST - Blatchfords Kalverenmeel Gebroken Oranje Pekoe De beste Koffieboonen p. C. D. KOK IV. V. Spaarhuis Haarlem. Zaterdag 19 April 1924. No. 3008. Uit de Pers. Gemengd Nieuws. fc** FORD TOURING SEDAN ONDERDEELEN f 1360-- f 2065-- Gereedschappen - siaaiuiaren Tuin gereedschappen Rosestraat 32 Rotterdam JEigen Reparatie-Inrichting LET OP HET JUISTE ADRES iu A. UI. KORHUiH LEL - SU1, ACCUMULATOREN Laad- en eesaraiie-inriciirno - Hersfetier van dynamo's en magneto's CtlHQCSlGWVMSBs Economisch W eekoverzicht. OPNIEUW VERLAAGDEN PRIJS UIT VOORRAAD LEVERBAAR DOOR DEN IMPORTEUR s<b*sZS Injbeslag genomen Goederen Wm DE KLEINE WINST M Korte Goudsche Wagenstraat "JQ O t tCPCl cl til t—bij de Hoogstraat 7 is het beste en daardoor het voordeeligste opfokvoeder voor Kalveren. Vraagt Uw leverancier van Veevoeder. Waar niet verkrijgbaar levering rechtstreeks door 26 Goudscbe Wagenstraat 28 Rotterdam recht tegenover Station der R. T. M., f levert U alle soorten Muziekinstrumenten o. a. GRAMAPHOONS, PLATEN (steeds de nieuwste), ook Gewijde Muziek en Zangplaten, HARMONICA'S, CITERS, MANDO- LINES, VIOLEN enz. enz. voor alle Muziekinstrumenten, ook alle onderdeelen verkrijg- y baar tegen scherp concurreerende prijzen. Alle inkoopen van f 25,— en hooger worden franco huis geleverd. recht tegenover Station R. T. M. Eigenhuis- Spaar- en Hypotheekverzekering. Sluit thans een Eiger.huisverzekering, welke U in de ge legenheid stelt reeds na 3 jaren in het bezit te komen van een eigen woning. Ook gelden voor dadelijke hypotheek a a 6 be schikbaar. Inlichtingen verstrekt 24372 Vraagt Uwen winkelier onze prima Koordwol 15 X in 3, 4, >5 en 6 dr. - WEIGERT NAMAAK GOUD, ZILVER, KLOKKEN, PENDULES, BAROMETERS en ALPACA ARTIKELEN. Groote keuze HORLOGES in alle metalen TROUW- en VERLOVINGSRINGEN in alle maten en prijzen REPARATIES VLUG, NET en BILLIJK SOL1ED GOEDKOOP ▼oor Radio, voor Ontsteking en Verlichting GEBR. HAZELZET - HOOGSTRAAT 132 - ROTTERDAM Men herinnert zich het incident dat voorviel in de Tweede Kamer toen de voorzitter naar aanleiding van een bombastische »rede« van den socialist Duys, dezen toevoegde »Het verveelt me allang«. Naar aanleiding hiervan geeft de heer D. Hans in »De Vrijheid« de volgende schets van de voorzitter der Tweede Kamer, Mr. Kooien. Ze is wel wat lang maar de lezing overwaard. De karos der staatsbegrooting zeult en sjokt en sjouwt nu al vele weken lang door het rulle zand van het debat. Op de departementen gaat men allengs werken aan de begrooting voor 1925, maar ons Lagerhuis sukkelt nog door aan die van '24 en straks moet 't Hoogerhuis er zelfs nog aan beginnen. Och, och Waarlijk, men moest dit eens filmen. Als het girobedrijf midden in een Êrisis gefilmd werd, waarom dan niet het parlement tijdens het debat over de staatsbegrooting Maar neen, want de weinige populariteit van het college zou er nog minder door worden. Midden in dezen barren tocht door het onvruchtbare land der parlementaire welspre» kendheid, waarop niemand schijnt te willen bezuinigen, is er toch een pikant momentje geweest, dat waard is ook hier te worden belicht. Luistert Op Vrijdag 4 April, in den loop van den middag, tijdens het debat over de Marine» begrooting, is de voorzitter plotseling mensch geworden. Dit klinkt zonderling. En toch is [hef dat niet. U meent waarschijnlijk, dat de presi» dent van de Tweede Kamer der Staten»Ge» neraal altijd mensch is. Ik ben van een andere overtuiging. Wie weken lang, vele dagen en vele avonden, op den voorzitters» stoel zit, en heel dit geweldige, verschrikke» lijke folterende debat langs en over zich heen kan laten gaan, wie al door b 1 ij f t zitten, van de eerste tot de laatste seconde, die luisteren moet en controleeren, die de weinige goede en tallooze slechte speechen moet verstaan, en nooit eens weg kan loo» pen, nooit eens even er tusschen uit knijpen, die nimmer z'n gemoed eens kan uitstorten in een paar hartige, pittige woorden over deze einaelooze, kleverige welsprekendheid, die is geen mensch. De voorzitter wordt, naar mijn innige overtuiging, langzamerhand iets anders.. Wat? Dat weet ik niet. Zooals een peer veran» dert, wanneer hij niet versch meer van den boom is geplukt, maar ingemaakt, geconfijt in natte zoetigheid, zooals een dooie kreeft zich laat behandelen en wegstoppen in een blik, zóó verandert iemand op den voorzit» ters»zetel, die heel deze grauwe eindeloosheid van redevoeringen moet verwerken. Hij on» dergaat dat alles. Min of meer automatisch. Hier zit ik. Op den voorzitters=stoel. De hemel helpe mij. Ik kan niet anders. Zoo heeft Fock het volvoerd, zonder ooit een seconde op den loop te gaan. Zoo doet Kooien het. Hij is nooit absent. Nooit. Dit bevestigd m'n theorie, dat de voorzitter geen mensch blijft. Ware hij mensch, hij zou wel eens razenden kiespijn hebben, snip» verkouden zijn, of een temperatuur van 38 of 38,5 hij zou z'n enkel wel eens verstuiken of een tante moeten begraven of met een ontstoken keel zitten. Zooals wij allemaal, ieder op z'n beurt en op z'n tijd. En als we ziek zijn, kruipen we onder de wol. De voorzitter niet. Die scheelt nooit wat Hij vat nooit kou. Z'n tantes blijven leven Z'n lever en z'n andere edele organen ge= zond. Hij is immuun. Hij is geen mensch meer. Daarom heeft Kooien nog nooit een minuut gemankeerd. De tegenwoordige presidenten hebben trouwens nog een aardig karweitje er bij De rantsoeneering bij de staatsbegrooting verplicht den voorzitter precies op de mi» nuut af alle redevoeringen na te gaan. Hij is als de rondenteller op de wielerbaan. Zooals deze de bel luidt voor de laatste ronde, zoo waarschuwt de voorzitter den spreker, als z'n tijd bijna om is. De voorzitter moet alle sprekers »geacht« vinden en ze allemaal netjes en op z'n zon» dagsch behandelen. Dat is het ergste. De leden mogen elkander weieens uit» foeteren. De huid vohdebatteeren. Uitmaken voor allerlei liefdelijks. Voor den praeses is iedere spreker »geacht«. En- hij mag zelfs geen spier van z'n gelaat vertrekken, als hij den staatsman Braat het praedicaat van »ge» achten afgevaardigde« verleent. De staatsman zélf slikt het voor zoetekoek. Is het wonder, dat het aan den balk, en op de rolprent, moet, wanneer de president eens 'n oogenblik mensch wordt De heer Duys trad op als marine»speciali» teit. Aangezien ds. Hugenholtz ziek was. De heer Duys is specialiteit in alles, waar over te praten valt. Verstand er van hebben is een tweede. Tegenwoordig wordt op ten» toonstellingen veel gedemonstreerd met de zoogenaamde »wonderpan«. Je kunt er alles in bakken, van alles mee doen er komen cakes uit en tulbanden en pannekoeken én croquetten èn poffertjes èn kletskoppen. Zoo'n wonderpan is de heer Duys. Nu kwa» men de marinesredevoeringen bij hem er uit. Hebt u de heer Duys al eens in z'n kracht gehoord Een razende motorfiets die als een dolleman door de drukste straten rijdt. Een stofzuiger, die met verschrikkelijk lawaai aan 't werk is. Een mitrailleur in offensief. Een schetterende, knetterende kermisgrama» phoon. Nu had »de fractie« hem op marine losgelaten en z'n knalpot ratelde onafgebro» ken door de zaal. De voorzitter waarschuwde hem, waarschuwde hem nóg eens. De knalpot bleef knetteien. Toen Toen kwam, uit het onderbewustzijn van den president, z'n betersik naar boven, en zooals een vlam plotseling slaat uit een hoop smeulende asch, zoo laaide eensklaps iets menschelijks in den voorzitter op. Ende hij zei»M ijnheer Duys, het ver» veelt mij allang Brave voorzitter, nooit nog was een op» merking uit uw wijzen mond met zooveel geestdriftige instemming vernomen door ieder die mensch is, als déze. Het verveelt u allang? Ons ook, ons ook! zoo jubelde het in vele zielen. Bravo, voorzitter, bravo Maar op 't zelfde oogenblik braakte de vulkaan der roode fractie haar gloeiendste lava uit. Alle bïoeders»in»Marx stonden protesteerend op, en de zuster»in»Marx, die naar den naam van Suze Groeneweg luistert krijschte verontwaardigd. Daar had me die voorzitter een leglijk woord gezegd tegen hun Duys, hun lange»Jan, die nooit een vlieg kwaad doet, die nimmer een onbeta» melijken zin uitspreekt. «Verveling Schan» deKunst om eerj klein kind te slaan. En de fractie drong zelfs min of meer óp naar den voorzitters»zejel. Kaas» en broodsvolk. Wie aan Duys komt, komt aan ons 1 De voorzitter, geschrokken van het dui» veltje»van»menschelijkheid, dat daar plotse» ling te voorschijn was gesprongen uit het doosje»van»z'n»presiditiale ziel, drukte het ijlings terug, sloöt het deksel, en gaf een nadere verklaring, maar erkende, dat hij de uitdrukking niet had mogen gebruiken. Een voorzitter mag een lid nu eenmaal niet ver» velend vinden, alleen maar geacht en interes» sant. En de fractie schoof morrend terug. Arme Duys. We zullen je helpen hoor, als ze je willen slaan En nu is de voorzitter weer automaat. Een vreemd ding, met een rok aan, en een fijnsgestreken overhemd. Die geen keelpijn mag hebben en geen verstuikten voet, die altijd present moet zijn, iederen dag in z'n stoel geschroefd moet blijven zitten, die de 10.947 staatsbegrootingsredevoeringen moet beluisteren, en meten, en die alle afgevaar? digden nette en fatsoenlijke menschen moet vinden. Brrrrr Afgebrand. Te Wehe (Gron.) is Dinsdag de boerderij van den landbouwer R. geheel af» gebrand. Gevallen. De 12»jarige K. C. te Nijmegen is Zaterdag uit een 12 M. hoog raam geval» len en aan de gevolgen overleden. Poging tot doodslag. Dinsdag is te Assen gevankelijk binnengebracht H. M. uit De Ma» ten, beschuldigd van poging tot doodslag. Door een machine gèdood. Woensdagmorgen is de 18»jarige eenige zoon v n den heer P. Noordenbos, eigenaar van de zuivelfabriek te Bergercompagnie, terwijl zijn vader een oogenblik afwezig was, door een machine ge» dood. Ongelukken. Te Nijjnegen is gisternacht de 30»jarige G. V., nachtstoker bij de Nederland» sche spoorwegen, bij; het kolenpark bekneld geraakt tusschen de boffers van een locomo» tief en een spoorwagen. De borst werd hem ingedrukt. Hij was op slag dood. Op den Amsteldijk te Amsterdam, voor de begraafplaats Zorgvliet, is gisteren de 65» jarige heer H. C. Vefrman. gepensioneerd bu» reaü»éhef van de'griffie der rechbank "aldaar, die juist de begrafenis van mr. Simons had bijgewoond, onder een achteruitrijdenden auto geraakt. Onder het vervoer naar het gasthuis is de zwaar verwonde man overleden. De po» litie heeft tegen den chauffeur proces»verbaal opgemaakt. Gistermiddag kwam de oudste zoon van den molenaar J. te Groesbeek met zijn kleeren in aanraking met het drijfwerk der molenstee» nen. Voordat iemand hulp kon verkenen, werd de man eenige malen rond geslingerd, Zijn toestand is ernstig. Valsche munters. Op aanwijzing van den boekhouder van de Reproductie Company te Rotterdam zijn aangehouden de Duitscher M. E., en de uit New York gekomen Spanjaard E A. De Duitscher had den directeur der Reproductie Company gevraagd of hij clichés van buitenlandsch bankpapier wou maken. De beiden vreemdelingen zijn in het hoofd» bureau van politie opgesloten. Lijk opgevischt. Het lijk van den Volendam» mer visscher J. Sn., die zeven weken geleden voor de haven te Volendam over boord is geslagen en verdronken, is dezer dagen bij het z.g. Slobbeland (ten Zuiden van Volendam) opgevischt. Vrijgelaten. Dinsdag heeft de justitie te As» sen in vrijheid gesteld L. P., verdacht van drievoudigen moord, die in 1909 in het Koe» kangerveld gepleegd is. Gestrand. Bij Enkhuizen is Dinsdag gestrand de aak Zeldenpas, onder schipper Wildeboer van Giethoorn, komende van Leeuwarden met bestemming Amsterdam. Het schip is later met stukgeslagen roer te Enkhuizen binnengebracht. Ernstig auto°ongeluk. Omstreeks negen uur Dinsdagavond werd de 22=jarige dienstbode, mej. R., in betrekking bij een bewoner in de Kruislaan te Amsterdam, op weg om bood» schappen te doen, door een particuliere auto aangereden, waardoor zij zeer ernstige ver» wondingen aan het hoofd opliep en bewuste» loos werd weggevoerd. De auto, waarin zich vier menschen met den chauffeur bevonden, kwam in een flinke vaart van 40 a 50 kilometer uit de richting Amsterdam. De bestuurder moest voor een wagen, die uit de andere richting kwam, uit» wijken. Liet meisje, dat midden op den weg liep, werd door de auto gegrepen. Voorloopig is beslag gelegd op de auto. Het slachtoffer schijnt er zeer ernstig aan toe te zijn. Men vreest voor hersenschudding. De moord te Helvoirt. In opdacht van de justitie is het lijk van den vermoorden ge» meenteopzichter Brekelman te Helvoirt op» nieuw opgegaven. Het hoofd is naar Amster» dam gezonden, waar door deskundigen zal worden [onderzocht, hoeveel slagen zijn toe» gebracht. De verdachte klijft ontkennen. Doodgedrukt. Toen de ruim 80»jarige Ant. Reintjes een stier uit den stal naar buiten bracht, drukte het woeste dier hem tegen den muur, zoodat hij bijna op slag dood was. De afgeloopen week stond in het teeken van overeenstemming op politiek gebied. De conclusies der experts hebben blijkbaar een gunstig onthaal gevonden bij alle mogend» heden. Zelfs de Duitsche regeering laat zich gunstig uit over het rapport en acht het mo» gelijk om in de aangegeven richting tot over» eenstemming te geraken. Het is hier niet de plaats om een nadere beschouwing te geven van bedoelde regeling van het schadevergoe» dfngspfobleem, genoeg zij, dat de politieke toestand er in de laatste week belangrijk op verbeterd is. Deze verbetering komt in de allereerste plaats tot uitdrukking in de wissel» koersen die allerwegen belangrijk zijn geste» gen. Londen noteerde Dinsdag officieel 11,69, Parijs 16,60, Brussel 14,22'/2 en Berlijn 0,62. Vergelijken we de officieele noteering van Dinsdag 8 April dan zien wij Londen 1 l,62y2, Parijs 15,65, Brussel 13,25 en Berlijn 0,58, waaruit dan wel zeer duidelijk de verbeterde toestand blijkt. De wisselbeurs staat natuurlijk zeer sterk onder invloed van de betere vooruitzichten, doch bleven voor de wisselvallige koersen van Parijs en Brussel groote schommelingen niet uit, meerendeels veroorzaakt door de contra» minepartij, die steeds op hooge koersen blanco verkoopen uitvoert, hetgeen de laatste dagen weer belangrijk geld heeft gekost. De effectenbeurs schijnt zich zeer weinig aan te trekken van de politiekofschoon zoo af en toe wat meer leven in de brouwerij schijnt te komen, b.v. ontstond plotseling een willigte voor aandeelen H.V.A. op geruchten, dat er een kapitaaluitgifte komt, waarbij op de aandeelen een belangrijke claim te tou» cheeren valt. De koers kon zich tijdelijk tot 490 herstellen, doch toen bevestiging uit» bleef, zakte de koers geleidelijk terug tot 475 ongeveer, veroorzaakt door de prijs» daling van het artikel suiker op de goederen» markten. De in ons vorig overzicht voornoemde goed ingelichte kringen bleken ook thans een goeden neus gehad te hebben wat betreft de staatsleening. Inderdaad is de leening geslaagd, doch bleek slecht ongeveer 59 millioen in» geschreven op de gevraagde 60, zoodat aan de inschrijvers alles werd toegewezen. De koers der obligaties stelde zich door licht aan» bod inmiddels wat lager en beweegt zich om 96 s/4. Verder trekt de beweging in Consols weer sterk de aandacht. Het aandeel noteerde de vorige week doorloopend ongeveer 180 en liep Maandag plotseling met sprongen tot 201 °/o omhoog, om Dinsdag zelfs weer 210 °/o te bereiken op allerlei oncontroleerbare geruchten omtrent bonus e.d. Er zou slechts 6 °/o dividend uitgekeerd worden, doch zou een kapitaaluitbreiding plaats hebben, waarbij op iedere twee oude aandeelen, één nieuw aan» deel gratis zou worden verstrekt. Hierdoor ont» stond een groote kooplust, waardoor de koers zich kon verheffen zooals aangegeven. Verschenen is het jaarverslag over 1923 van één onzer groote bankinstellingen, de Incasso» Bank. De resultaten in 1923 verkregen, wor» den alleszins bevredigend genoemd. De be» haalde winst bedraagt netto f 3.074.000, waar» van slechts f 570.000 behoeft te worden af» geschreven op dubieuse debiteuren bij een totaal debiteurencijfer van circa 46 millioen, exclusief de voorschotten op effecten, proion» gaties etc. bedragende 24.5 millioen gulden. Verder wordt verwacht, dat in den eersten tijd geen afschrijvingen behoeven plaats te hebben, wat pleit voor de politiek der betref» fende leiding. Het dividend dat kan worden uitgekeerd bedraagt 61 2 °/o of V2 °/o meer dan over 1922. Bij deze grootbank mag als zeer gunstig worden beschouwd, het feit, dat de cijfers voor criditeuren en deposito's niet zijn afgenomen, wat voor zoover bekend, bij geen enkele bankinstelling het geval was. Het jaarverslag van de Twentsche Bank toont wat dit laatste betreft een groot ver» schil. De deposito's daalde met circa 9 millioen, terwijl het crediteurencijfer zelfs 13 millioen achteruit ging. Ook de opbrengst der winst» bronnen geeft een belangrijke reductie te zien, totaal een verschil van circa 2 millioen, doch de onkostenrekeningen toonen eveneens een vermindering van circa IV2 millioen, zoodat er toch 6 dividend kan worden uitgekeerd, evenals over 1922. Het overzichtzal in verband met de beurs» vacantiedagen volgende week niet verschijnen. GROOTE PARTIJ zullen wij aanvoeren en tot ongekend be» spottelijk lage prijzen UITVERKOOPEN een geurige lekkere kop Thee, zeer krachtig, dus ook werkelijk voordeelig in 't gebruik, PER HALF POND 70 CENT. keurig lekker, per pond f 1.16, bij 5 pond 1.11 per pond. Zeer en zeer billijk. Alléén echt met »VOGELTJE« en merk K Z R Bij inleve. ring van 25 Vogeltjes 1 KNOT CADEAU H|W„ II,—

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 9