oor öeii J Drie Bladen. HEERENSTOFFEN Zaterdag 19 April 1924.No. 3008. TWEEDE BLAD. Reclames Mededeelingen. ZANDPAD - MIDDELHARNIS jpy Vanwege hetPaasch- feest zal ons a.s. Woens dagnummer NIET ver schijnen. Plaatselijk Nieuws. ffl HOOSIG W WSÊS Dit nummer bestaat uit LUKAS 22 s 66-71. »En als het dag geworden was, vergaderden de ouderlingen des volks en de overpriesters en de Schriftgeleerden en brachten Hem in hun raad, Zeggende Zijt gij de Christus zeg het ons. En hij zeide tot hen Indien ik het u zeg, gij zult het niet gelooven En indien ik ook vraag, gij zult mij niet antwoorden of loslaten. Van nu aan zal de Zoon des menschen gezeten zijn aan de rechterhand der kracht Gods. En zij zeiden allen Zijt gij dan de Zoon Gods En Hij zeide tot hen Gij zegt dat ik het ben. En zij zeidenWat hebben wij nog getuigenis van noode Want wijzelven hebben het uit Zijnen mond gehoord.® Ill (Slot.) Jezus als godslasteraar ter dood ver oordeeld Hier zien wij den strijd van menschen tegen God en Zijn Gezalfde of meer nog den strijd van Satan tegen Christus, van het rijk der duisternis tegen dat des lichts. Hier is het slan genzaad bezig het zaad der vrouw de verzenen te vermorzelen. Achter de menschen verschuilt zich Satan en de hel. Als een onzichtbare macht be- heerscht de duivel den joodschen Raad. Wel waren deze menschen verantwoor delijk voor hun goddelooze handelin gen, daar zij hunoogen sloten voor het Jicht, dat God deed schijnen, maar zij waren toch handlangers van den booze. De gansche hel was in bewe ging gekomen. De machten der duis ternis spanden hun uiterste krachten in. En zij schenen te triomfeeren het, recht werd verkracht 't was alsof de onschuld te gronde ging. De boosheid scheen tot haar doel te geraken. Door Satan vervoerd, klimt de haat der Jo den tot razernij. Als brieschende leeu wen vallen zij op den Heiland aan. Eer, fatsoen, menschelijkheid, gevoel van recht worden op zijde gezet, om den gehate te treffen. Het is niet genoeg het doodvonnis over Hem uit te spre ken. In bond met deruwekrijgsknech- ten vallen de deftige raadsleden op Hem aan, om hun woede op Hem te koelen door Hem in het aangezicht te slaan en te bespuwen als een teeken van hun diepe verachting. En toch, wat is Satan anders dan een instrument in de hand van God Hoe wordt de hel hier in haar onmacht openbaar. Zij kan Gods plan niet doen mislukken no.ch zijn raad verijdelen Zij moet nog medewerken dat God tot Zijn doel kome. Welk een voorrecht te weten, dat Satan God en Zijn volk moet dienen. Al toornt God tegen zulk een schijnheilig bedrijf, toch geschiedt 't naar Zijn eeuwi gen raad, dat Jezus veroordeeld wordt. Het vonnis, over Hem uitgesproken, is geen vergissing. De Heere triomfeert, 't Gaat hier alles, zooals van eeuwig heid bepaald is. Jezus is des doods schuldig verklaard, opdat Zijn volk, dat onder het vonnis des doods lag, vrijgesproken zou worden. Zijn dood is hun leven. Hij is ingegaan in hun straf. Over jHem is 't gericht gegaan, opdat zij nimmermeer in het gericht Gods zouden komen. Om recht te verstaan, wat hier voor Cajafas geschiedt, moeten wij oog heb ben voor onze schuld en doemwaar digheid. Wij zijn van nature des doods schuldig en wij moeten voor den rech terstoel van Christus, wien het oordeel gegeven is, geopenbaard worden. Ook Cajafas en de Joodsche Raad zullen voor Hem als Rechter verschijnen. Dan zullen de rollen omgekeerd worden. De beschuldigde en gehoonde Jezus zal Rechter zijn, en Cajafas en de zij nen zullen als beschuldigden gesteld worden voor Hem, wiens moordenaars zij geworden zijn. Ontzettend is het tooneel, dat hier in de vergadering van het Sanhedrin vertoond wordtde Zoon des menschen veroordeeld tot den dood, omdat Hij zich Gods Zoon noemde, Maar veel ontzettender zal zijn, wat aan het einde aller dingen zal gezien wordenCajafas en de zijnen staande voor den Zoon des menschen, als Hij komt ten gerichte met Zijn duizenden van engelen op de wolken des hemels. -En wij, wij moeten ook voor den rechterstoel van Christus geopenbaard worden. En wat dan Wat zullen wij antwoorden, als ons rekenschap ge vraagd wordt Wat zullen wij tot on ze verontschuldiging kunnen aanvoeren als de boeken geopend worden, en wat in het verborgen geschied is in het licht zal komen Er zal voor ons op wie van nature het vonnis des doods ligt, geen verontschuldiging zijn. Zoo blijft er voor ons slechts over met den tollenaar te bidden „O God wees mijn zondaar genadig" Alleen door het geloof in Jezus, die als-gods lasteraar is veroordeeld, en zich op Hem, Gods eeniggeboren Zoon, ons gegeven opdat een iegelijk, die in Hem gelooft, niet verderve, maar het eeuwige leven hebbe. Maar evenals Cajafas en de Joodsche Raad zal verstommen een ieder, die zijn hard verhardt. Die den Zoon ongehoorzaam is, zal het leven niet zien, maar de toorn Gods blijft op Hem. Hoeveel- stof tot aanbidding is er voor die gelooven in hetgeen de vergader zaal van het Sanhedrin geeft te aan schouwen. Welk een liefdevolle Hei land is Jezus. Om hunnentwil heeft Hij beleden, dat Hij Gods Zoon was, en zich laten honen en veroordeelen. Wie kan Zijn lijden peilen Zwaar was wat Hij van zijn vijanden moest ver duren. Hun vuistslagen en hoon, ze hebben als scherpe pijlen zijn ziel door wond. Zwaar was 't, dat niemand 't voor Hem opnam, niet één stem zich ten Zijnen gunste verhief. En't zwaar ste, dat niet één van Zijn jongeren in de bras sprong. Van dat tooneel /oor Cajafas was ook getuige Johannes, maar hij hield zich schuil. Ook Petrus, die inplaats van met Jezus te sterven, Hem driemalen verloochende. Zoo liet Hij zich veroordeelen voor zwijgende, ontrouwe discipelen, voor ons die Hem zoo vaak ontrouw waren. Door Zijn -yeroordeeling is ons dood vonnis verscheurd. Hij is veroordeeld, opdat wij ten aanhoore van engelen en duivelen zouden vrijgesproken worden, en als erfgenamen des eeuwigen levens in Zijn koninkrijk ingaan. V Iemands goed gerucht verbreiden. »F.en goede naam is beter dan goede olie« zegt Gods Woord. Wordt er aan dit woord onder ons niet te weinig gedacht Hoe vaak blijkt het niet uit onze gesprek» ken dat we o zoo gauw klaar zijn iemands kwaad gerucht te verbreiden. Dit is een kwaad dat in onze samenleving voortvreet als de kanker en onberekenbare schade kan aanrichten. De bede »Heere, zet een wacht voor onze lippen moge wel dagelijks opgaan tot God. Dit geldt van alle kwaad dat ons ter oore komt, ook dat waarvan we zeker zijn dat het waar is. Al zijn wij overtuigd dat het kwaad, dat we van iemand zeggen, geen laster is, dan nog hebben wij te bedenken, dat we als Christenen gehouden zijn niet iemands kwaad gerucht, maar wel iemands goed gerucht te verbreiden. Zelfs al gold het ónze vijanden» Ook in onze woorden hebben we te beden» ken dat onze levenswandel onberispelijk zijn moet en dat we eenmaal van ieder woord rekenschap hebben af te leggen. Dit geldt ten opzichte van onze naaste, dit geldt niet minder ten opzichte van hen die van Gods wege over ons gesteld zijn. Het goed gerucht onzer regeering hebben we te verbreiden. Bedenken we dat wel vol» doende Het is ook een kwaad in onze samenleving dat we zoo licht geneigd zijn het slecht ge» rucht onzer overheid te verbreiden. Dezer dagen gewerd ons nog een schrijven van iemand die een ingezonden stuk aanbood waarin klakkeloos een vuile insinuatie was neergeschreven aan het adres onzer ministers, zoo maar een verdachtmaking, waar de schrij» ver zelfs geen enkelen grond voor had. Be» denkt zoo iemand wel, welk vergif hij aan duizenden personen aanbiedt, wanneer zijn geschrijf in de courant kwam En zou het niet van menschen, die zich met den christennaam sieren, eerder verwacht mo» gen worden dat zij tegenover de vloedgolf van laster en vuil die van zekere zijde onze overheid beste rmt, een dam hebben op te werpen. Wordt er van de zijde des ongeloofs niet genoeg gehoond en gelasterd en bespot, moe» ten wij ons nu ook nog aan die zijde scharen Beseffen wij wel wat we doen Weten we wel wat God ons nog in onze regeering geeft Is het niet een genade van den Almachtige dat we in ons landje nog een regeering heb» ben die belijdt een God Drieëenig, Schepper van Hemel en Aarde, bij Wiens Gratie zij ons volk bestuurt? Waar ter wereld vindt men een tweede land waar een minister het in de volksverte» genwoordiging durft en wil verklaren dat Christus is zijn rotsteen Er is geen tweede God schonk dit bizondere voorrecht alleen ons land. Maar verstaan we dan ook het woord adeldom-'Verplicht. Onze roeping is het in woord en daad pal te staan achter onze overheid. En hebben we bezwaren, brengen we die dan in den orga» nisatorischen weg ter sprake, maar doen we tegen geen enkelen prijs mee in het koor der tegenstanders, die de taal van een Rabsake, waar het geldt ons Christendom en zijn be» lijders, niet verleerd hebben. SOMMELSDIJK." Voor de supletiekas der Chr. Vereeniging voor de verpleging van on= en ruim vermogende lijders aan vallende ziekte »Bethesda Sarepta« Meer en Bosch te Haarlem—Heemstede is alhier en te Middel» harnis door verschillende dames bijeengebracht de som van f 119,15. 1Woensdagavond j.l. viel een fietsrijder, met achterop zijn fiets staande een andere jongen, door het onvoorzichtig rijden over den gladden trottoirband der kade in het water. Met een nat pak moesten zij dit onverant» woordelijk gevaarlijk rijden bekoopen. De loods van de voorm. brikettenfabriek zal worden verbouwd tot woning met schuur Er heerscht hier in de gemeente groote werkloosheid onder de landarbeiders. Verschei» denen hebben zich deze week laten inschrij» ven bij het Correspondentschap der arbeids» bemiddeling, met het oog om enkele dagen werk van de gemeente te krijgen. Het dempen van de kerkgracht vraagt echter niet zooveel handenarbeid als met het oog op de werkloos» heid wel wenschelijk zou zijn. MIDDELHARNIS. De uitslag van de wedvlucht der postduivenver. »Seinpost« van uit Rozendaal is als volgtGebr. Korteweg lste en 11e prijs, D. Peeman 2e en 6e prijs, C. v. Gent 3e, 7e en 15e prijs, Joh. Nipius 5e en 8ste prijs, S. Looij 9e prijs F. Koote 10e prijs C. Koevoets 12e en 13e prijs. Woensdagavond had de verkooping plaats van land van wijlen den heer J. Nipius 't welk ingezet werd door den heer K. Vroeg» indeweij Az. voor f 1035 per gemet in massa f 3605 Het woon» en winkelhuis van den heer M. Dubbeld werd ingezet door den heer K. Korteweg voor f 3000. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Te» gen L B. Mzn. is proces»verbaal opgemaakt wegens het laten loopen van een hond achter een haas op het jachtgebied van een ander. J. v. d. Mast had het ongeluk bij het uitzoeken van poters dat een andere arbeider hem met een riek onder het oog stak. Genees» kundige hulp was noodzakelijk. Aan G. v. d. Boogert alhier is vergunning verleend tot het bouwen van een huis met schuur in de Burgemeester Sterkstraat. De besmettelijke ziekte in de woning, gemerkt B. No 65 is geweken. DEN BOMMEL. Bij de landbouwers W. A. Lokker en L. van Vugt is onder het vee mond» en klauwzeer uitgebroken. In deze gemeente gaat men met een lijst ter inteekening langs de huizen, tot leniging van den verschrikkelijken nood in Saksen. K. S. had het ongeluk bij het aansteken van de kachel zich zoodanig aan hoofd en handen brandwonden op te loopen, dat genees» kundige hulp noodzakelijk was. Zijn toestand gaat naar wensch. Een begin van brand werd spoedig gebluscht. Enkele klëedingstukken be» nevens het behang hadden reeds vlam gevat. Bij den landbouwer W. M. Buijs vond men een schaap dood. Het dier is onder poli» tie toezicht begraven. Van W. A. Lokker is ingekomen een verzoek om vergunning tot het bouwen van een landbouwschuur. OOLTGENSPLAAT. De Gereformeerde Jongelingsvereeniging »Öbadja« hoopt D.V. 29 Mei (Hemelvaartsdag) de Bondsdag te Rotterdam bij te wonen. Zij hoopt daarheen te vertrekken met Motorschip »Volkerak« van A. Waling. Door W. Korteweg Mz., Agent R. T. M., is een verzoek ingediend om in perceel Nieuw» straat 447 sterken drank in 't klein te mogen verkoopen. Bezwaren binnen twee weken ter Gemeente»Secretarie. Door H. Okker Mz. is het eerste Kivitsei gevonden. Het Mond» en Klauwzeer onder het vee van de landbouwers D. van Kempen Lz W. J. Donkersloot Jz., Wr. Ras, Jacob van Oostende, J L. de Vos, Jac. van Gurp, W. J. Buth Kz., H. van Rossum, A. Neels, C. Wielhouwer, C. Lokers, P. J. Henning, A. van der Welle, P. van den Heuvel, Wed. F. IJ. Neels en H. van Nieuwenhuijzen is door de Veeartsenij» kundige dienst geweken verklaard, bij het vee van J. C.'Vermaas doet zich thans een geval voor. OUDE TONGE. De milicien A. Kamp is met groot verlof huiswaarts gekeerd en in het verlofregister ingeschreven. De rekening van den Magdalenapolder ligt gedurende 14 dagen bij den Secretaris ter inzage. Alhier is men onderling overeengekomen om den grint onder elkaar te rijden, waarmee thans een druk begin gemaakt is. De laatste aardappelen (eigenheimers) worden hier verscheept voor f 7,75 de 70 Kg. Verslag van de Vergadering van de Coöp. Boerenleenbank alhier op 16 April. De voorzitter opent de vergadering en stelt voor de kassier te benoemen voor deze ver» gadering als secretaris voor dezen avond. Daar niemand daar tegen is worden de no» tulen voorgelezen en onveranderd goedge» keurd. Daarna wordt de rekening voorgelezen die is als volgt: Ontvangsten f 597517,09; uitgaven f 591517,09. Balans, vorderingen f 452922,71schulden f 452925,71. J. Prince brengt als secretaris van den raad van toe» zicht verslag uit van den toestand der bank. L. Slis wordt met 91 stemmen van de 97 aan» wezige leden als bestuurslid herkozen die deze benoeming aanneemt. J. Prince wordt met 76 stemmen herkozen als lid van den raad van toezicht en C. de Haas van Dorsser wordt gekozen in de plaats van wijlen A. van Prooijen. Ook deze heeren aanvaarden hun benoeming. Het salaris van den kassier wordt vastgesteld op f 700. De rente van de spaar» gelden op 4'/4 °/o en de voorschotrente op 57, Nadat nog eenige vragen zijn gesteld sluit de voorzitter de vergadering. NIEUWE TONGE. Door C. Overdorp is aan het gemeentebestuur, alhier, vergunning gevraagd tot het bouwen van een woonhuis aan den Zuiddijk alhier. J.l. Donderdag werd aan 32 kinderen het vaccinatiebewijs afgegeven. Bij publicaties wordt bekend gemaakt, dat de ingezetenen wordt aangeraden hun melk en drinkwater te kooken, in verband met de heerschende mond» en klauwzeer. Aan 13 landarbeiders alhier, is vergunning verleend tot het bouwen van een woning ingevolge de Landarbeiderswet. Door dhr. G. Verweij Jz. alhier is een luxe vier persoons»automobiel aangeschaft voor per» sonenvervoer. Het aantal auto»verhuurders in deze gemeente bedraagt thans 3. Bij de landbouwers Chr. Brooshoofd en Gebr. van der Velde, alhier, is onder het vee mond» en klauwzeer uitgebroken. De verlofganger der lichting 1918, A. Knops, is tegen 5 Mei a.s. opgeroepen voor herhalings»oefeningen, te Den Helder. De inspectie over de grootverlofgangers der lichtingen 1913, 1914 en 1915 zal voor deze gemeente worden gehouden in de maand Juni te Dirksland, in de Openbare School aan den Ring. DIRKSLAND. Verleden week werden van hier uitgevoerd 500 H.L. aardappelen, 800 balen uien en 2440 balen peen. De vrouw van den heer D. Vissers had het ongeluk te vallen en haar been te breken. Bij K. B. van 8 April No. 49 is aan de Commissie voor de Paardenmarkt alhier toe» stemming verleend tot het houden der jaar lijksche loterij ter bevordering van de paarden» markt alhier. Tegen een ingezetene is processverbaal opgemaakt wegens overtreding der Moter» en Rij wiel wet. De rekening over 1923 en de begrooting over 1924 van den Polder Diederik ligt tot en met 28 April a.s. bij den Secretaris van 'den Polder ter inzage. HERRINGEN. Door den Heer B. v. d. Linde, postbode alhier is tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag met pensioen aangevraagd. De Roomboter is deze week alhier in de fabriek wederom in prijs verminderd en be» paald op f 1,15 per pond. Ook de melk zal binnenkort in prijs dalen. De zwaluwen die jaar op jaar op den zolder bij schilder J. Kareis worden geduld te nestelen, zijn dezer dagen weer geariveerd om hun zomerverblijf in te richten. De milicienverlofganger L. J. v. d. Velde behoorende tot het Vestingleger is tegen 5 Mei a.s. opgeroepen zich naar den Helder te begeven en aldaar onder de wapenen te komen. Alhier heerscht werkloosheid. De vrees is niet ongegrond dat (lit nog enkele weken zal voortduren. Het vette spek wordt alhier in de slagerij reeds verkocht voor 50 cent. De jonge biggen zijn hier verkocht a 12 en 13 gulden. De Rekening en Begrooting 1923 en '24 van den polder Oud»Herkingen en St. Eliza» beth liggen gedurende 14 dagen vanaf 14 tot 28 April ter inzage bij den Heer J. C. de Gast secr. en penn. van genoemde polders wonende te Sommelsdijk. Voor de grootverlofgangers der lichtin» gen 1913, 1914 en 1915 zal vermoedelijk in Juni a.s. inspectie worden gehouden te Dirks» land. MELISSANT. Wederom zijn een twee» tal gevallen van mond» en klauwzeer onder het vee geconstateerd n.l. bij de Gebr. B. en dhr. V. S. Het zoontje van A. S. had het ongeluk van een wagen te vallen en een arm te breken" De echtgenoote van dhr. C. O. had het ongeluk van den zolder te vallen en zich zoo inwendig te kneuzen dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Aan dhr. J. van Es is door B. en W. dezer Gemeente vergunning verleend tot het bouwen van een landbouwschuur. Door het Burgerlijk Armbestuur is aan dhr. W. Helmstrijd een strook grond in erf» pacht uitgegeven, om daarop een woonhuis te bouwen. STELLENDAM. Het mond» en klauwzeer neemt in deze gemeente nog steeds toe. Deze week werden wederom 3 gevallen geconstateerd Ter secretarie ligt gedurende de maand April ter inzage de opgaven van de uitkom» sten der hermeting en schatting van perceelen ingevolge de wet op de Grondbelasting. j.l. Zaterdag stond bij de Arbeidsbemid» deling alhier slechts 1 landarbeider als- werk» loos ingeschreven. Ook in deze gemeente werd deze week door enkele dames gecollecteerd voor den nood in Saksen. Als een bijzonderheid kan worden ver» meld dat deze week door M. Kievit alhier van zijn kippen een ei werd geraapt van 120 gram Een buitenkansje voor de a.s. Paschen Door de Inspectie der Warenwet te Dor» drecht werden over de vorige drie maanden verricht 17 inspecties, en werden genomen 18 monsters van melk, 8 van andere waren en 4 waarschuwingen uitgereikt. De zeemilicien A. Brinkman Jvan de lich» ting 1823 is de vorige week met groot verlof teruggekeerd. De vorige week werden van hier ver» zonden 150 H.L. aardappelen (Red Star) en 280 baaltjes uien. De laatste uien zijn uit deze gemeente verscheept. Voor de aardappelen Red Star, wordt thans f 6 per H.L., voor eigenheimers f 7 per H.L. en voor koepeen f 1,— per H.L. besteed. GOEDEREEDE. Uitslag verkooping bij inzet van 3 huizen te Goedereede, aan het slop aan de Zuidzijde, kadastraal bekend ge» aneente Goedereede Secte A. No's 781, 782 en 783 te samen groot 1 Are 4 centiaren. Ten verzoeke van den heer K. Soeteman, door notaris van den Berg in de »Gouden Leeuw« op Woensdag 16 April des avonds 6 uur. Koop I. Den heer D. Bruggeman Jzn. f 430.— Koop II. Den heer T. Tanis Wzn. f 250.— Koop III. Den heer G. v. Oostenbrugge f 210.— 16 April is door eenige arbeiders de Koekoek gehoord en de zwaluw is ook weder gearriveerd. Ondanks het koude weder komen de vroege aardappelen in sommige tuinen al te voorschijn. OUDDORP. De landbouwer E. Santifort heeft zijn woning en landderijen (Preekhil) onderhands verkocht aan Klaas Mastenbroek, lichtwachter aan het JTesthoofd alhier. Een krasse oude baas. De 72»jarige C. Breen klimt nog als een jonge opperman de 36 sporten hooge ladder op met kalk en steen. Onze vroegere dorpsgenoot den Heer A. Spee is teruggekomen uit Amerika, om hier eenige weken bij zijn familie door te brengen. A.s. Woensdagavond 7 uur oude tijd, zal in de zaal van het Hotel Akershoek, een lezing gehouden worden door den Heer. P. v. d. Boogert uit Rotterdam, over de nuttig» heid van de ontledingsbacterieën als meststof. Door aanwezigheid van een microscoop zal het mogelijk zijn, die kreine wezentjes, welke duizendmaal vergroot worden, te kunnen aan» schouwen, ter grootte van een speldeknopje. Ieder landbouwer die belang stellen in de natuur en plantkunde worden uitgenoodigd die vergadering bij te wonen. f Van de Gebr. H. in de Oostdijk zijn eenige ganzen doodgebeten. Een hond is wel» licht de schuldige. f Naar men verneemt hoopt de muziek» vereeniging alhier ter gelegenheid van de verjaardag"" van Z. K. H. Prins Hendrik, Za» terdagavond een rondgang door de gemeente te maken. f Met ingang van 16 April is als brieven» besteller in dienst getreden de heer D. de Koning van Rotterdam. f Hoewel er geen beurtschippers in ver» band met de feestdagen naar Rotterdam gaan, zoo waren de aardappelen in 't begin der week reeds in prijs gestegen. f Het paard van den landbouwer L. F! dat schichtig werd is op hol geslagen en rende een eind weg met den wagen gekanteld achter zich voort. Gelukkig was het, dat het paard zichzelf tot stilstand bracht, daar anders de schade aan den wagen groot was geweest. f Deze week is in de weervisscherijen weer redelijk haring gevangen. J- De Zangvereeniging alhier »Gemengd Koor« wenscht deel te nemen aan het concours te Hellevoetsluis op 29 Mei a.s. f Het Bestuur van den »Plaspolder« wenscht op Zaterdag 26 April a.s. haar gewone Jaarvergadering te houden. -j- Naar men verneemt zullen weer een aantal arbeiders naar elders gaan om werk te zoeken in den landbouw. Dit was ook ver» leden jaar het geval, daar voor allen geen werk te vinden is te dezer plaatse. ROCKANJE. B. en W. maken bekend, dat het verslag van den toestand der gemeente over het vorige jaar, tegen betaling der kosten ter gem. secr. verkrijgbaar is gesteld. Aan P. de Vries is door B. en W. vergun» ning verleend tot het bouwen van een woon» huis. l)e heer Joh. Roskam heeft zijn benoe» ming tot lid van het burg. armbestuur niet aangenomen. De strandweg in deze gemeente is belang» rijk verbeterd, door het aanbrengen van een laag klei aan weerszijden van de betonnen platen. De dienstplichtigen van de lichting '25 C. Beijer, C. Bravenboer, L. v. Buren, K. Groeneveid, N. de Haan, J. G. Kome, C. Landman, D. 't Mannetje, J. van Marion, K. Noordermeer, J. v. Nugteren, P. Pothof, C. de Snaijer, B. Snoeij, W. Stolk, K. v. To» ledo en T, v. Vliet, zijn allen goedgekeurd voor den dienst. Afgekeurd zijn A. Manint» veld en P. A. Laaij. De Kerkgracht te Sommelsdijk. De heer A. A. Kok, secretaris van den Bond Heemschut, schrijft aan de N. Rott. Crt. »Van de meeste dorpen op het eiland Flakkee is de op een eiland geplaatste kerk een mid» delpunt. Om de kerk met kerkhof loopt de kerkgracht, recht daarop staat de Voorstraat, welke in al deze dorpen zoo heet. Zoo is de historische aanleg van Middelharnis Sommels» dijk, Dirksland, Nieuwe Tonge, OudeTonge en Öoltgensplaat. Te Middelharnis heeft men de kerkgracht laten vervuilen en toen een twintal jaren geleden gedempt. Een karakteris» tiek dorpsgezicht is daar vervangen door een zielloos plantsoentje, waaroverheen nog de» zelfde boomen hangen, die vroeger over het water hingen. Te Sommelsdijk dreigt het gracht» je hetzelfde lot. De.kerk is daar omgeven door een bijzonder mooie boomengroep en wanneer in den zomer de vlierstruiken aan den water» kant bloeien, vormen kerk, kerkhof, gracht en de puntgeveltjes rondom de gracht een aan» trekkelijk gezicht. Te Sommelsdijk is het gegaan als te Middel» 40 cent per regel. MHUBIiïEE Schitterende Collectie Vraagt Stalen. ►-«<

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 3