voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Antirevolutionair Orgaan No. 3007 WOENSDAG 16 APRIL 1924 39STE JAARGANG IN HOG SIGNO VINCES Gemeenteraad. W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. jf.tigexondef2 Stukken Reclame-iVlededeelingen. MIJMHARDT's ^Z©nuw-Tab!etten .75" Lax©@r-Tab!eiïen .60" Hoofdpijn-Tabletten 60" Tegen schraalheid Plaatselijk Nieuws. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Zevende leerjaar. Daar moet nog over beslist. Er zijn genoeg elementen in de Tweede Kamer, die met plezier zullen probeeren met hun hoofd door den muur te loopen het Binnenhof heeft rare kostgangers Doch de meerderheid zal, hopen we, wijzer zijn. Verleden jaar, toen 't nog niet zóó neep, isoepele toepassing« en nu plotseling ondanks alles »dóórzetten«, ['t [ware de dwaasheid gekroond. Wat de doorzetting van een zeven» de leerjaar op dit oogenblik beteekenen zou wordt door 'n deskundige die blijkbaar geen tegenstander is van de Leerplichtwet, aldus ge» schetst Verleden jaar heeft de soepele toepassing der wet bij ouders van leerlingen de ver» wachting gewekt, dat het met die wet ook in de toekomst zoo'n vaart niet zou loopen men heeft er eenvoudig niet aan geloofd. Maar niet slechts de ouders, ook de gemeente» besturen waren veelal van dit gevoelen. Zij hebben nagelaten zich op de werking der wet in te richten immers vergde deze den - aanbouw in vele gevallen van lokalen, in elk geval van één lokaal, aan de meeste scholen. Dat is onder de soepele toepassing nagelaten, en thans kan men wel decreteeren, dat de leerlingen op de school moeten blij» ven maar men heeft eenvoudig geen lokali» teit voor meer dan het normale aantal. Heel wat bij» en nieuwbouw dus En dat in den tijd»der»bezuiniging Och, zeggen de »doorzetters« een nieuw vers op een oud wijsje wat je voor't Volks» onderwijs nu uitgeeft, dat krijg je later met rente terug Het kan zeer wel zijn Alleen, als 't volk zegt, er is geen lom» merd, die daar voor 't oogenblik geld op schiet en met dézen dag hebben we te rekenen, omdat we nu in de misèi-e en de penarie zijn. Rood, rooder, roodst. Er was een tijd Dat de openbare onderwijzer, met name in de groote steden, het troetelkind was van de liberale partij en in sfembustijd haar meest waardevolle propagandist. Die tijd is al lang voorbij Toen kwam er een tijd Dat de S.D.A.P. vooral hun klandisie had ze heeft ze goeddeels nóg. Maar ook die tijd gaat voorbij In Den Haag hebben de »Bonds«»onder» wijzers, die zoo kogelsch zijn, wijl B. en W. aan de hoofden geregeld »klassebezoek« heeft opgedragen, het moeten beleven dat de gan» sche S.D.A.P. hen in de kou liet staan en dat hun critiek bij monde van dansocialistischen leider Albarda »zeer onredelijk« wei d genoemd Alleen Lou de Visser, de communist, sprak hen vóór. De man van den »Bond« weet dus \oortaan, waar hij 't zoeken moet. Opmerkelijk getuigenis. Dat is er een van 't jaar nul L °C^ n wetenschappelijk man; Arts, doctor in de medicijnen en maar niet ^.oo n plattelands»receptenschrijver, neen bij is door de stad Groningen aangesteld als di» recteur van den Gemeentelijken Gezondheid s» dienst. Hij heeft dus n positie»van»vertouwen. Die man nu, dr. Kapsenberg, in eenprae» advies op 't wetsontwerp der Regeering inza» ke de Besmettelijke Ziekten, schrijft daar, dat het een deugd is van het Ontwerp: »Het doet een poging om, zonder schade voor het algemeen, aan gemoedsbezwaren tegemoet te komen«. En let nu goed op! Deze dr. K. is een groot voorstander van de vaccinatieverwijt zefs de Regeering, dat 2Ü geen straffere maatregelen neemt, om haar nóg meer te bevorderen maar erkent dat de Regeering goed doet, na te gaan of er tegen gemoedsbezwaar uitkomst is. We gaan toch iets vooruit,. V' Zes keer acht? Derde leerjaar, - aantreden 1 Jongens en meisjes Hoeveel is zes keer acht? Achtenveertig, m'neer »Wat, meester 1 zijt gij nog zóó achterlijk Leert gij de kinders zóó de tafels nog Ge weet toch immers, dat het volgens de jongste onderzoekingen nooit meer dan v ij f e n» veertig kan zijn. Hce zou anders ooit bij den acht»urigen werkdag de 45»urige werk» week kunnen bestaan Aldus de S. D. A. P. en het N. V. V. Acht keer zes is vijfenveertig. En wie 't anders zegt is een re»ac»ti»o»nair I Totdat thans Amsterdam sprak Wibaut, de Groote 't narekenen ging. »Nu! de oude rekenkunde zegt hij was tóch goed I Acht en veertig moet het zijn En nu zegt het »roode« Leger meê Wibaut heeft eindelijk de oplossing ge» bracht en de waarheid gezegd 1 Zijns is de wijsheid en het verstandAchtenveertig, wie kan er aan twijfelen Leve de Machtige 1 En, jongens! geloof nooit op gezag, reken het zelf nooit uit maar spreek netjes na, wat je voorgangers aan wijsheid gevonden hebben. Zes keer acht »Acht en veertig, meester I Wibaut heeft 't zélf gezeid V Met bekwamen spoed. In de bladen lazen we »Aan de Kamer is aangeboden het deel »Hooger, Middelbaar en Nijverheidsonder» wijs«, van het »Verslag van den Staat van het Ónderwijs over 1921—1922«. We noteeren thans April '24. Bekwame spoed is toch maar alles. V* Giro=rapport. Over 't Giro»rapport zwegen we. We stonden gewoonweg stóm. En kregen, tenminste op dit gebied, de spraak nog niet terug. Het zal toch zeker in de Kamer wel een punt van bespreking uitmaken en dan wil onze pen misschien ook weer voort. D i t meenen we te kunnen constateerenBij de lagere ambtenaren schuilt de hoofdfout niet. Dank der Wereld. 'n Steen met 'n nummer had hij. Ergens op 'n kerkhof te Soerabaja. Dat was toch eigenlijk te min voor een broêr van den grooten tooneelspeler Louis, die zelf ook in zijn leven 'n genie uit Plan» kenland was geweest, door tienduizenden be» jubeld en bekranst. Dat kon zoo niet blijven 't Is toch 't minste wel, wat de wereld haar grooten aanbieden kan een pracht=monument op hun graf 'n Commissie werd gevormd. Circulaires werden rondgestuurd. Aan de groote verdiensten van den vroe» geren fooneelist, voor Tooneel, Beschaving enz. enz. werd in warme, treffende bewoor» dingen herinnerd en dat werd gestuurd aan al wie men maar bereiken kon, aan rijkaards ook en Indische nabobs en »kunst«»vereer» ders En er kwam, goed geteld, bijeen Vijfentachtig zilveren guldens Gelukkig was er toen 'n steenhouwer, die dat zoo zielig vond, dat hij zeide Ik zal gra» tis een marmersteen behouwen en er drie re» gels inbeitelen. Dat steentje staat nu op z'n graf. 'n Armzalig, spichtig dingsken. Maar meer geld was er niet. Zóó gedenkt de wereld de grooten, die haar h.eoben vermaakt. De Oopie van Ingezonden Stukken die niet ge» plaatst zijn v.-ordt niet teruggegeven.— Buitoa veraatvs oordeiijkheid van Redactie en Uitgevas Mijnheer de Redacteur 1 In Uw blad van 12 April j.l. voorkomend •verslag van de vergadering van den gemeente raad van Oude Tonge, dd. 10 April j.l., trok mede ook mijn aandacht een rapport aan genoemden raad van de gezondheidscommissie te Middelharnis Genoemde Commissie heeft in langen tijd miets van zich laten hooren, maar nu komt ze dan ook danig. Zij adviseert den raad niet minder dan 42 woningen onbewoonbaar te ■verklaren, 137 woningen te verbeteren, slechts 3 arbeiderswoningen zijn voldoende. Bij mijn weten heeft in genoemde gezond» heidscommissie slechts één vakman zitting, die misschien alleen de woningen heeft geïnspec» teerd, op wiens advies het rapport is opgemaakt. En hoewel ik geenszins dé kunde van dezen vakman betwijfel, of in twijfel wensch te bren» gen, durf ik toch te vragenkan onbewoon» baar verklaring van velen uit die 42 woningen niet worden voorkomen De bouwverordening van Oude Tonge bevat artikelen en bepalingen voor nieuw te bouwen, bestaande en behoorlijke bewoning, en de woningwet zegt, wanneer de eigenaar van woningen niet bij machte is, de noodige ver» beteringen kan of wil aanbrengen, in laatste instantie, onbewoonbaar verklaring. Maar dan moet hen, de eigenaren, toch eerst gevraagd worden Onbewoonbaar verklaren is niet zoo'n klei» nigheid. Het is misschien voor den eenvou» digen burger, die voor zijn ouden dag wat heeft overgespaard en van verhuring van woningen moet leven, een knak voor even» tueele hypotheekhouders, verlies van hun geld enz. enz. De heer v. Schouwen adviseerde even zoo» veel woningen als er nieuwe werden gebouwd, telkens te laten ontruimen. Maar worden die menschen dan beslist in die nieuwe woningen opgenomen In dezen tijd van duren bouwgrond en materialen, kan ik niet gelooven, dat men woningen kan bouwen, waarvan de huurprijs minder is dan f 2,50 a f 3,— per week, en kunnen alle arbeiders dit betalen? En ook in de toekomst Hoort men niet dagelijks klagen, dat de hooge huren de menschen juist den nek breken Eenigen tijd geleden ging een arbeider van uit een groot huis in een kleine de man was oud, kon niet meer werken en moest met zijn vrouw van de ouderdomsrente, f 5,—, leven. Zoo iemand kan hiervan toch niet veel ver» wonen. Of kunnen particuliere bouwers voor zulke menschen bij de gemeente aankloppen om bijstorting? zooals dit met de gemeente» woningen geschiedt De belasting in Oude Tonge zou er niet minder door worden. Ik geef dan ook den gemeenteraad van Oude Tonge ernstig in overweging in deze voor» zichtig te zijn. Verbeteringen aan woningen kosten en brengen vanzelf ook verhooging van huren met zich mede, maar zij kunnen voor een behoorlijke bewoning noodig zijn. Maar laat het daarbij zooveel mogelijk blijven. Met dank voor de plaatsing. X. Oude Tonge, April 1924. [U vergeet, dat het verslag tevens melding maakt van de reden waarom de heer v. Schou» wen dit voorsteltn 1. niet om den bewoners dezer onbewoonbaar verklaarde woningen in de nieuwe gebouwde woningen huisvesting te verschaffen, maar omdat door nieuw»bouw *opschuiving« plaats heeft, zoodat andere woningen vrij komen, van welke gelegenheid deze menschen gebruik kunnen maken. Red.] 40 cent per regel. Bij Apoth.. en. Drogisten. en openspringen der huid. Purol in doozen 90, 60 en 30 ct. Bij apoth. en drogisten. VERGADERING van den Raad der gemeente STAD AAN 'T HARING» VLIET, op Donderdag 10 April 1924 des nam. half acht. Present met den Voorzitter alle leden. Na opening der vergadering met gebed wor» den de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde Ingekomen stukken. Een viertal missiven, meldend de goedkeu» ring van een gelijk getal raadsbesluiten een missive mededeelend dat over het tijdvak 1 Juli—31 Dec. 1921 een bedrag van f 32.14 te veel is betaald in de kosten van den Keurings» dienst Dordrecht, welk bedrag in mindering is te brengen op de uitkeering over 1924 een mededeeling dat de Stoomboot Maatschappij den Bommel haar dienst langs deze gemeente eindigt met ingang van 18 Maart a.s.het proces»verbaal van kasopneming bij den ge» meenteontvanger, waaruit blijkt dat alles is in orde bevonden een beschikking waaruit blijkt dat de Rijksvergoeding ex art. 50 L. 0.»wet over 1924, bij voorschot aan deze gemeente uit te keeren, is vastgesteld op f 8453,—het jaarverslag van de Commissie van Toezicht op het L. O. over 1923het jaarverslag van de Commissie tot wering van Schoolverzuim over 1923een mededeeling, dat resp. tot voorzitter en secretaris van bovengenoemde commissie zijn gekozen de heeren J. C. Elvé en C. S. Koolewelke stukken voor kennis» geving worden aangenomen. Een missive, mededeelend dat de aanslag in den H. O. over 1921 in deze gemeente ten onrechte aan K. is opgelegd, aangezien hij hoofdverblijf had te R., weshalve de terug» betaling kan geregeld worden. Rekening Vleeschkeuringsdienst. De rekening van den Vleeschkeuringsdienst over 1923, waaruit blijkt dat het door deze gemeente verschuldigde f 364.40 bedraagt wordt goedgekeurd en besloten tot betaling van het verschuldigde. Aangezien een regeling, gebasseerd op het getal keuringen en niet naar het zielental, billijker wordt geacht, zal overwogen worden in hoeverre hierin verandering zal te brengen zijn. Voorschot Bijz. School. Op een verzoek van het Bestuur der Bijz. School alhier om een voorschot op de ge» meentelijke vergoeding, overeenkomstig art. 101 der L.O.wet wordt besloten, een voorschot te verleenen van f 598.40, te betalen in 3 ter» mijnen van f 150, terwijl de laatste zal ver» rekend worden met het schoolgeld. Huishuur Hoofd O. L. School. Aangezien de huurwaarde bedoeld in art. 10 der wet op de Personeele belasting, van de woning van het Hoofd der O. L. School is verhoogd tot f 300, wordt besloten ook de te betalen huur tot dat bedrag te verhoogen. Rekening Gezondheidscommissie 1923. Naar aanleiding van de ingekomen rekening van de Gezondheidscommissie te Middelharnis over 1923 wordt besloten over een onderdeel van de rekening eerst nog inlichtingen in te winnen. Gemeentebegrooting 1924. Naar aanleiding van de teruggezonden ge» .meentebegrooting over 1924 wordt besloten de jaarwedde van den gemeenteontvanger vast te stellen op f 850, overeenkomstig de regeling van Ged. Staten en verder aan enkele opmer» kingen tegemoet te komen. Wordt machtiging verleend tot het doen van enkele af» en overschrijvingen op de be» grooting 1923. Rekening A B. Armbestuur. De rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur over 1923 wordt nagezien door de H.H. J. van Sprang en M. H. van Paasse en op voorstel der commissie besloten deze vast te stellenontvangsten op f 648.255, uit» gaven op f 607.23, sluitende alzoo met een batig saldo groot f 41.02, onthoudende Bur» gemeester en Wethouders zich van medestem» men over dit besluit. Verslag toestand gemeente en volkshuis» vesting. Het verslag van den toestand der gemeente over 1923 wordt den Raad aangeboden, even» als het beredeneerd verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der volkshuisvesting over 1923 is verricht. Schoolgeldregeling Oude Tonge. Naar aanleiding van een tweetal opmerkin» gen wordt een kleine wijziging gebracht in de gemeenschappelijke regeling met Öude Tonge inzake de toelating van kinderen op de Openbare School. Kasgeldleening. Wordt machtiging verleend tot het aangaan van een kasgeldleening van ten hoogste f 6000. Pensioen gemeenteontvanger. Een missive van Ged. Staten, meldend dat de jaarwedde van den gemeenteontvanger, in» gaand 1 Januari 1924, is vastgesteld op f850, alsmede diens pensioensgrondslag. De pensioensgrondslag over 1921—1923, zijn» de f 795, wordt vastgesteld op de genoten jaarwedde zijnde f 1300, In verband hiermede wordt de post pensi» oen gemeenteambtenaren verhoogd en beslo» ten uit «Onvoorziene het verschuldigde bedrag over 1921—1922 te voldoen. Een regeling voor vergoeding van vuur en licht wordt ontworpen. Een mondeling gedaan verzoek om lossing van grint enz. met een bak te verbieden, om» dat zooveel in de kaai terecht komt, wordt niet ingewilligd, uit overweging, dat ook los» sen met manden verliezen tengevolge heeft en de betrokken aannemers uit eigen belang wel zorgen zullen dat zoo weinig mogelijk wordt gemorst, omdat meting op den wal plaats heeft of wegen op de weegbrug is voorgeschreven. De Voorzitter deelt mede dat inzake het beharden van den Molendijk nog geen beslis» sing genomen is, wijl het nog onzeker is of wel de hoogovenslak te bekomen zal zijn van de grootte 2—4. Nadat bij de gebruikelijke rondvraag nog een paar punten ter sprake waren gebracht, sluit de Voorzitter de vergadering. VERGADERING van den Gemeente» raad van NIEUWE TONGE op Maandag 14 April des nam. om 3 uur. De Burgemeester, de heer Sterk opent de vergadering met gebed waarna de notulen worden voorgelezen en na een paar opmer» kingen worden vastgesteld. Bericht is ontvangen dat deze gemeente aan vermogensbelasting over de maand Maart ont» vangt f 105,50. idem van dividend» en tantièmebelasting f 30. Ged. St. hechten hun goedkeuring aan ge» nomen raadsbesluiten. Ingekomen is de staat van het vleeschkeu» ringsbedrijf, waaruit blijkt, dat het vorige jaar totaal is uitgegeven f 3627,17, ontvangen idem. Nieuwe Tonge moet bijdragen f 609,79. Aan keurloon heeeft deze gemeente ontvangen f 972. De heer KROON (neutraal) vraagt of met dit batig slot niet gerekend kon worden over het volgende dienstjaar. De VOORZITTER antwoordt dat het voor» zichtiger is hiermee nog een paar jaren te wachten. Ingekomen is het bedrijfsoverzicht van de gasfabriek te Oude Tonge, waaruit blijkt dat over 1923 een verlies geleden is ad f 2109,42®. Idem een verslag over de maanden November en December, waaruit blijkt dat een netto verlies geleden is ad f 1834,17. De Gezondheidscommissie »Middelharnis« geeft een overzicht over 1923. De firma IJsbouts bericht, dat aan het aan» brengen van al de namen op de luidklok bizondere kosten verbonden zijn. Tot 100 letters doet de firma het gratis "maar nu het 500 letters wordt, wil de firma het verschil samen deelen. De Gemeente zou dan bij te dragen hebben f 25. B. en W. stellen voor dit bedrag beschikbaar te stellen. De heer VISBEEN (Neutraal) wil dan maar liever al de namen weg laten. De VOORZITTER zegt dat het van belang is voor de geschiedenis van een luidklok, die eeuwen oud worden kan, dat er op te lezen staat wie haar hebben aangebracht. Een bedrag van f 25 is zooveel niet. De heer KROON (Neutraal) zegt, dat het eenmaal beloofd is de namen op de bel te zetten, 't gaat niet aan dit nu voor f 25 na te laten. Met algemeene stemmen wordt conform het voorstel»B. en W. besloten. Mej. Rietmulder vraagt met ingang van Juni a.s. ontslag als onderwijzeres aan de O. L. S. alhier. B. en W. stellen voor dit eervol te verlee» nen tegen later vast te stellen datum. Conform wordt met algemeene stemmen besloten. De heer KROON (Neutraal) vraagt in de rondvraag naar de oorzaak dat het rijden van de hoogovenslak voor de wegen aan Dirks» landers gegund is. Er is van Nieuwe Tonge maar één briefje ingekomen. De VOORZITTER antwoordt dat er drie briefjes ingekomen zijn. De heer KROON zegt dat als dat waar is, waarom is er dan met deze Nieuwe Tonge» naars eerst niet eens overlegd. Misschien had» den ze het nog wel wat goedkooper gedaan. En al scheelt het nu een cent of 5 dan is het nog maar beter het hier te houden. De men» schen dragen de lasten ook. Men had de men» schen wat beter moeten inlichten. Zij hadden gerekend op een wicht van f 2000, hadden ze geweten dat het minder was dan hadden zij het wel voor minder gedaan. De VOORZITTER zegt, dat het een publieke inschrijving was, dan gaat het niet aan met de menschen nader te onderhandelen. Wat betreft de wicht van de hoogovenslak, heeft spr. zich gehouden aan de gegevens van de firma Dekkers. Dan was het verschil niet 5 cents maar f 0,25, wat over 267 M3 een f 70 wordt. De raad gaat hierop over in zitting met gesloten deuren. SOMMELSDIJK. Het vervoer van de ter weerszijden van de haven liggende grond is gisterenmorgen aanbesteed en gegund aan J. A. v. d. Broek voor f 98. De werkzaamheden aan den nieuwen havenmuur achter de huizen aan den Oostdijk zijn thans geheel afgeloopen. De benoemde leden van de Commissie van toezicht op het Correspondentschap der Arbeidsbemiddeling hebben allen hunne be» noeming aangenomen. Onder het vee van wed. D. Kardux is mond» en klauwzeer waargenomen. Deze ziekte breidt zich nog steeds uit. Er zijn verleden week nogal wat paarde» peen van hier verscheept. De prijs was f 1 per H.L. MIDDELHARNIS. Door de slagers is het varkensvleesch met 20 cent en het vette spek met 10 cent per kilo afgeslagen. Maandag viel het zoontje van A. v. Gelder in de Kaai. De heer Boomsma had 't geluk het ventje van een anders wissen dood te redden. Bij de heer H. Bakelaar ontstond maan» dagmorgen in- zijn schuurtje een begin van brand, daar men 't onheil spoedig gewaar werd was 't vuur weldra gebluscht. Door de heer K. Kroos is bij B. en W. vergunning gevraagd tot het plaatsen van een 10 a 12 P.K. ruwoliemoter in zijn werkplaats tot het in beweging brengen van een schaaf, zaag en boormachine.

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 1