voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. I 1 Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Drie Bladen. ten. No. 3006 ZATERDAG 12 APRIL 1924 39STE JAARGANG 1 «SfLs jgo-et denjondag }1 I W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Dit nummer bestaat uit TWEEDE BLAD. Vervolg). Slot volgt). Plaatselijk Nieuws. u I m was'defect p de Cein» De man tijgen, ining op de f pakje nog t net bedrog ?per, die er :en25=jarige ld hem aan In orde was a bezorgen, paarop, dat !«je bij den jechter even lijk komen, jfgesproken. -ef, nam de laag, en liet der rijwiek een 42=jarig ps recidivist, [S afdeelings» klacht tegen heeft zich diefstal van Tel. Ie van Vlis-- groote verpen, die :gaan in ver» pt vaarwater Iverflakkee 1924. 30 stuks. 100 K.g. Ir 100 stuks. I stuks. pond. l62 K.g. per Ipril 1924. pkaal, Delft» werden de 'tot 7.20 tot - I tot tot tot tot tot Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDI JK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. 5.75 VEILING bK.G. Klein 1-10 per K.G. opbrengst. |n, Dirksland ke"n» ementen iige prima vertrekken Ï.50 ij inleve» ig van 25 rogeltjes KNOT IDEAU LUKAS 22 t 66-71. »En als het dag geworden was, vergaderden de ouderlingen des volks en de overpriesters en de Schriftgeleerden en brachten Hem in hun raad, Zeggende Zijt gij de Christus? zeg het ons. En hij zeide tot hen Indien ik het u zeg, gij zult het niet gelooven En indien ik ook vraag, gij zult mij niet antwoorden of loslaten. Van nu aan zal de Zoon des menschen gezeten zijn aan de rechterhand der kracht Gods. En zij zeiden allen Zijt gij dan de Zoon Gods En Hij zeide tot hen Gij zegt dat ik het ben. En zij zeidenWat hebben wij nog getuigenis van noode? Want wijzelven hebben het uit Zijnen mond gehoord.« II. Als wij iets verstaan van den aard van Jezus' lijden, als wij in Zijn lijden onze schuld zien, kunnen wij eenigermate gevoelen, hoe diep de Heiland zich vernederd heeft. Wij zien hem hier als een gevangene voor den Joodschen Raad gesteld. Welk een zachtmoedig heid, hier te willen staan voor dien ouden zondaar, dien sluwen booswicht Cajafas, die niemand en niets ontziet voor dien huichelaar, die slechts een een spel met Hem speelt, slechts naar een schijn van recht zoekt om Hem te veroordeelen. Geen valsche getuigen kunnen baten. Jezus zwijgt op de beschuldiging tegen Hem ingebracht, omdat Hij niet om een bijzaak wil veroordeeld worden 't Gaat om Zijn goddelijk Zoonschap. Hij heeft zich Gods Zoon genoemd en dat was 't, wat den Joden een ergenis was. Waar Cajafas zoo niet vordert, komt hij eindelijk tot den vraag: „Zijt gij de Christus zeg het ons". De Heiland geeft geen direct antwoord op deze vraag. Hij zegt„Indien ik het u zeg, gij zult het niet gelooven en indien ik ook vraag, gij zult mij niet antwoorden of loslaten". Jezus wil met deze woorden te kennen gevenwat baat 't, al zeg ik dat ik de Christus, de Zone Gods ben Gij zult 't toch niet gelooven. Ja, al doe ik vragen, waaruit duidelijk blijkt mijn goddelijk Zoonschap,'t zal niet helpen. Ik zou kunnen vragen hebt gij dan mijn tee kenen niet gezien hebt gij dan de profetiën niet gelezen hebt ge daarin niet 't bewijs dat ik indeidaad ben, dien ik mij noem Maar 't zal niet baten, al vraag ik dat. Gij zult mij toch niet antwoorden, want dan zoudt ge u zeiven moeten veroordeelen. Al zou ik u overtuigen, gij zoudt mij toch niet loslaten. Daarmede wijst Jezus op den onwil der Joden, om in Hem te gelooven. Men wil niet zien, niet overtuigd zijn. Maar hoort ook, wat Hij er bijvoegt, en met welk een majesteit Hij spreekt. Hier staat een gevangene, een gebon- dene, schijnbaar de mindere. En toch, hoort Hem getuigen: „Van nu aan zal de Zoon des menschen gezeten zijn aan de rechterhand der kracht Gods". In dit woord wijst Jezus op Zijn toe komstige heerlijkheid. Indirect belijdt Hij de Messias te zijn. Maar een andere Messias dan de Joden verwachtten. Met God zelf zal Hij in Zijn troon zitten en deelen in Zijn heerschappij. Hier doelt Hij op het zitten aan Gods rech terhand als de Verheerlijkte Middelaar, als Koning, wien alle macht is gegeven in hemel en op aarde. En die heerlijk heid neemt van nu af een aanvang. Jezus weetnog een oogenblik en het vonnis des doods wordt aan Hem vol trokken. Maar door den dood komt Hij tot de heerlijkheid, door het kruis tot de kroon. Dat vonnis des doods is voor Hem de weg tot een eeuwig leven. En de Joden zullen er getuigen van Zijn. Ook de Joousche Raad zal 't zien. Vol gens Mattheus en Markus heeft Jezus gezegd „Gij zult zien den Zoon des menschen, zittende ter rechterhand der kracht Gods, en komende op de wol des hemels". Zijn vijanden hebben Zijn heerlijkheid gezien in de teekenen en wonderen, die er geschiedden, toen Hij aan het kruis stierf. Ook hebben zij gehoord, wat er bij het graf plaats had, toen Hij opstond. Zij zijn getuigen geweest van de groote werken Gods op den Pinksterdag, toen de Heilige Geest werd uitgestort. De Joodsche Raad en ook Cajafas hebben gezien de kracht van den verhoogden Christus in Zijn apostelen. Ook toen hebben veien hun hard verhard en de apostelen in de gevangenis geworpen en gedood. Maar dan zullen zij nog meer zien. Zij zullen Jezus zien komen op de wolken des hemels om gericht te houden, als den grooten Rechter, wien het oordeel gegeven is over de levenden en de dooden, door wien God den aardboden rechtvaardig zal richten. En alsdan zul len al Zijn vijanden voor Hem sidderen. Al heeft den Raad niet ten volle ver staan, wat in deze woorden van Jezus lag opgesloten, toch heeft hij wel ge voeld, dat Jezus hier meer uitsprak, dan dat Hij de Christus was. Hij noemt zich meer dan een Messias,; naar de Joodsche opvatting. Zijn woord is een belijdenis van Zijn goddelijk Zoonschap. Vandaar de vraag„Zijt gij dan de Zoon Gods En het antwoord van Jezus is„gij zegt, dat ik het ben" een spreekwijs, die zooveel zeggen wil als ja, zoo is 't, ik ben het. Hiermede heeft Jezus zich zeiven Gode gelijk ge maakt. Maar dat klinkt in de ooren der Joden als godslastering. Eenparig is 't„wat hebben wij nog getuigenis van noode? want wij zeiven hebben het uit Zijn mond gehoord." De zaak is nu duidelijk genoeg. Een ander bewijs van schuld is niet meer noodig. Het vonnis luidtHij is des doods schul dig. Dusgeen onderzoek of Jezus mogelijk ook ware, wat Hij van zich zeiven beleed. Geen letten op de teeke nen, die Hij gedaan had en niet te weerspreken waren. Van te voren stond 't al vast, dat Hij sterven moest. En nu hééft men uit Zijn eigen woorden een goeden grond, waarop het doodvon nis kan geveld. Met weerzin keeren wij ons af van dit huichelachtig spel. En toch, hoeveel stof tot dank hebben wij, dat 't zoo gegaan is. Wat hebben wij aan die veroordeeling van Jezus veel te danken. Hoe zien wij in dit alles den vinger Gods. Op dat voorzienig bestel des Heeren in hetgeen door den Joodschen Raad wordt besloten en gedaan, wen- schen wij een volgende maal nog (e wijzen. t,'* De Schoolkwestie te Oude Tonge. Uit de Schoolkwestie, zooals deze te Oude Tonge zich afwikkelt, blijkt weer eens in hoe» verre de beginselen der pacificatie, zooals deze aan de nieuwe onderwijswet ten grondslag liggen, weerklank vinden bij verschillende groepen van ons volk. Zooals bekend is, willen een zeker aantal ouders in deze gemeente hun kinderen doen onderwijzen overeenkomstig de belofte welke zij bij den doop van hun kinderen thebben afgelegd. Zij wenschen een School met den Bijbel, wat hun goed recht is. Maar wat zegt nu het Gemeentebestuur Eerst wacht het den uitersten termijn door de wet gesteld af, onder pretext een nadere uitspraak van den Minister te willen afwach» ten in hoeverre de schoolbouw zal worden stopgezet. Maar deze nadere uitspraak Iaat blijkbaar op zich wachten. Althans langer de zaak aanhouden durft het Gemeentebestuur niet, wel wetend dat als de termijn verstreken is, zonder dat de Raad een beslissing genomen heeft, geacht wordt dat deze zijn goedkeuring hecht aan de aan» vrage van het Schoolbestuur. En dit mocht toch vooral niet. En zoo is dan nu met eenzelfde stemver» houding als reeds tweemaal beslist is om de kwestie aan te houden, besloten afwijzend te beschikken op het verzoek van het School» bestuur. En dat niettegenstaande het getal kinderen dat voor een bijzondere school bestemd is, loopt naar de honderd, een aanzienlijk cijfer dus En dat niettegenstaande de kosten die aan de stichting van een bijzondere schoolJn deze gemeente verbonden zijn tot een minimum beperkt blijven. Immers is het hoogste bedrag dat van de zijde der tegenstanders genoemd is nog maar f 6000,—, een bedrag dat voor een gemeente van boven de 3000 zielen (althans voor de stichting van een school) geen over» wegend bezwaar kan zijn. Uit betgeen te Oude Tonge is afgespeeld blijkt weer hoe noodlottig het voor ons bij» zonder onderwijs zou zijn, indien de beslissing werd gebracht binnen het raam van de ge» meentelijke beoordeeling. Zeer onaangenaam doet in deze kwestie de houding van de meerderheid van B. en W. aan, dat het liberale principe is toegedaan. Hebben zij uit het oog verloren, dat aan de pacificatie op onderwijsgebied de naam van Dr. Bos verbonden is? Heeft dit hun niets te zeggen De houding van de burgemeester was niet adrem. Door zijn toedoen is de raad buiten zijn bevoegdheid getreden. Immers de raad mocht niet beslissen het verzoek van het schoolbestuur te weigeren. Zij hebben in art. 75 der L. 0.»wet het woordje »slec/ifs« over het hoofd gezien. En daar komt het juist op aan. Art. 75 zegt toch de medewerking wordt slechts geweigerd wanneer niet aan de in ar» tikel 73 omschreven vereischten is voldaan. Een weigering van een gemeentebestuur mag slechts plaats hebben op grond van/or» meele bezwaren, zijn deze er niet dan mag het gemeentebestuur niet weigeren zijn goed» keuring te verleenen. Vandaar dan ook dat 'er bij de behande» ling van de Lager onderwijswet van de zijde der sociaal democraten getracht is dit woord» je slechts geschrapt te krijgen. Terecht heeft dhr. Rutgers toen aangetoond het gevaarlijke van dit voorstel, zoodat zelfs de heer Ketelaar, in S.D.A.P.sche kringen niet onbekend, moest verklaren, dat men hier bezig was de pacificatie te verbreken. Want ware dit kleine woordje geschrapt dan zouden gemeentebesturen een weigering kunnen baseren niet slechts op formeele» maar ook op materieele bezwaren. De gemeentebe» sturen zouden zich dan gezag over de school» stichting kunnen aanmatigen en daarmedezou de schoolstrijd verplaatst zijn geworden van het rijk naar de gemeente. Iets wat met een der beg nselen der pacificatie in flagranten strijd zou geweest zijn. Maar zie, niettegenstaande de wet, waaraan de liberale Heeren niet het minst meegewerkt hebben, nu uitdrukkelijk voorkomen wil dat gemeentebesturen zich gezag over de stichting van scholen zou aanmatigen en daarom slechts weigering op formeele gronden toestaat, zegt het gemeentebestuur van Oude Tongeal hebben wij geen formeele bezwaren en al hebben wij onder eede beloofd de wetten des rijks te zullen handhaven, toch zullen wij hier maat eens onze zin doen en geen toestemming verleenen.« Wij wijzen hierop, niet omdat er aan de weigerachtige houding tegenover het school» bestuur zooveel voor de stichting van een bizondere school gelegen is. Dat niet, want de beslissing berust bij andere wetgevende colleges. Maar wij wijzen er op, omdat ook hier weer blijkt hoe verschillende volksgroepen de pacificatie van het onderwijs feitelijk op» vatten en omdat ook hier weer aangetoond is, dat het noodig is ook na de pacificatie waakzaam te blijven. De vijanden van den School met den Bij» bel slapen niet! ïn.fexosuden Stsikkein Dc Copic van ingezonden Stukken die niel g«» plaatst zgn wordt niet teruggegeven.—Buit«« verantv, ^ordelijkheid van Redactie en Uitgevtai GRAAFF DIJK. Ik de Baas en mijn wil is wet. Deze uitdrukkingen klinken erg vreemd, maar de Ingelanden van den polder »Het Oude=Nieuweland« onder Ouddorp ondervin» den het tegenwoordig, tevens is deondervin» ding de beste leermeester. Zoo worden er he» den in opdracht van het Bestuur van voor» noemde polder toedrachten en tusschenslooten gedolven en verstoken welke door de Inge» landen reeds kort te voren verstoken en ge» dolven waren, sommigen zelfs tweemaal. Naar ik vernomen heb zijn alle slooten door het Bestuur in een korten tijd driemaal uitgezet, mij dunkt wanneer zij zoo voort blijven gaan, en telkens een stuk land af blij» ven nemen, de. ingelanden het beste doen om wat trekschuiten op te doen en hun vruchten per scheepsgelegenheid te vervoeren. Zoodra ik daar kwam bleek het mij dat de werklieden die daar ten koste van anderen werkzaam waren allemaal arbeiders van den Dijkgraaf J. Breen Pz. en zijn broer waren, m.i.z. erg voordeelig en zeer gemakkelijk voor zulke boeren, maar niet in den haak omdat er losse werklieden volop te krijgen zijn. Al zetten hij (zij) een dubbele punt op de P. midden in Ouddorp dat laat mij koud maar de puntjes op de I in het Oude»Nieuw» land acht ik overbodig. M.i.z. hebben de Ingelanden er veel meer schade als voordeel van, ten eerste heb ik nog nooit geen voordeel in overdreven wer» ken gezien, ten tweede worden de landerijen in plaats van grooter kleiner, en slingert men precies in den zaaitijd op gezaaid of nogon» gezaaid bouwland koude grond en natte modder. Tenslotte begrijp ik het niet dat de Heem» raden daarmee instemmen, strenge Heeren re» geeren niet lang, en snijden in een andermans leer doet geen pijn. C. K. LODDER. SOMMELSDIJK.' De N. R. Crt. schrijft Heemschut heeft aan den gem e ateraad van Middeiharnis geschreven Naar het Bestuur van den Bond Heemschut vernam is door Uwen Raad besloten de gracht om de Kerk van Middeiharnis te doen deihpen en is inmiddels, zonder dat door het Gemeentebestuur hiertegen bezwaar- gemaakt wordt, de bevolking reeds begonnen door demping m?t vuilnis uitvoering te geven aan het Raadsbesluit. Aangezien door de demping van bedoelde gracht de historische aanleg en de schoonheid van Middeiharnis totaal be» dorven zal worden, geven wij Uw College beleefd in overweging maatregelen te nemen dat met de demping terstond wordt opgehouden, terug te komen op het reeds genomen be» sluit, zorg te dragen dat aan den vervuilden toe» stand van bedoelde gracht een eind wordt gemaakt. Wij vermoeden dat hier een abuis in het spel is en niet de gemeente Middeiharnis maar Sommelsdijk bedoelt wordt. Immers niet eerst genoemde gemeente heeft een gracht te dem» pen maar wel Sommelsdijk en juist heeft voor eenige weken het gemeentebestuur dezer ge» meente besloten tot demping van de Kerk» gracht over te gaan. Dat de schoonheid der gemeente Sommels» dijk door het dempen geschonden zal wor» den gelooven wij niet eer het tegendeel, 't Is dan ook niet te hopen dat het gemeente» bestuur op zijn beslissing zal terug komen. Tengevolge van het mond» en klauwzeer zijn van den landbouwer A. J. de W. twee kalveren gestorven. Het' vleesch is voor de consumtie afgekeurd. Tegen een jongen uit deze gemeente is proces»verbaal opgemaakt wegens dierenmis» handeling. Van den landbouwer A. J. W. is een rund in nood geslacht. Het vleesch is voor de consumptie goedgekeurd. Onze dorpsgenoot I. van den Nieuwen» dijk, die een viertal weken geleden naar het Academisch Ziekenhuis te Utrecht vervoerd werd, om aldaar een operatie te ondergaan, is daar gisteren overleden. Het mond» en klauwzeer breidt zich in deze gemeente nog dagelijks uit. Gisterenavond waren buiten den molen tusschen de daar staande varkenshokken en» kele jongens aan het spelen. R. v. A. was daar bezig om zijn varkenshok uit te mesten, toen eenige jongens het in hun hoofd kregen om v. A. met steenen onder vuur te nemen. Eenigen tijd later was er iemand die de jon» gens wegjoeg. Deze moesten om te ontkomen langs v. A. heen. Deze, nog vertoornd om de ondergane baldadigheid der jongens, wierp met zijn mestvork naar de vluchtenden, waar» door het zoontje van B. V. in zijn lendenen werd getroffen. Het ventje moest onmiddelijk onder geneeskundige behandeling worden ge» steld, doch de verwonding laat zich nogal niet ernstig aanzien. Zaterdagmorgen om 11 uur zal door Bur» gemeester en Wethouders dezer gemeente aanbesteding worden gehouden voor de ie» vering van 700 M3 onderhoudsgrint en 80 M3 basaltsteenslag en het vervoeren van deze grint en basaitsteenslag naar de daarvoor aan te wijzen plaatsen benevens het vervoer van keien, klinkers, enz. MIDDELHARNIS. Er heerscht in onze gemeente bij vele inwoners weer gebrek aan drinkwater. Als werkloos hebben zich deze week doen inschrijven 21 personen en wel, arbeiders 17, chauffeurs 2, visschers 1, sigarenmaker 1 STAD AAN 'T HARINGVLIET, Bij W. van der Welle alhier brak de vorige week een schoorsteenbrand uit. Met eenige emmers water werd de brand gebluscht. In deze gemeente doet zich een geval van mond» en klauwzeer voor. Door schipper H. de Wachter is aange» kocht het alhier bekende schip »Ambulant«, vroeger bevaren door schipper D. DEN BOMMEL. Deze week is men be» gonnen met het bouwen van een remise voor de autobussen der R. T. M. Als dan zal deze gemeente het begin en eindpunt worden. OOLTGENSPLAAT. De muziekvereeni» ging alhier zal met Hemelvaartsdag te Helle» voetsiuis als verplicht nummer blazen »Les Amazones« en als vrij nummer Beilatrise. De Zangvereeniging moet als verplicht nummer zingen. De Spinster, en als vrij nummer Troost der Toonkunst. Belanghebbenden die bouwgrond wen» schen aan die nieuw aan te leggen straat aan het Weespad worden uitgenoodigd zich ter Gemeente Secretarie aan te melden, zoo spoe» dig mogelijk. Als een zeldzaamheid vermelden we dat door den landbouwer D. v. K. een witte mol is gevangen. De levering van onderhouds grint voor de gemeente is opgedragen aan de N.V. Agentuur en commissiehandel Leidschekade 112 te Utrecht voor f 3.58 per M3. De schipperkecht O. bezeerde zijn voet bij het in dragen van aardappellen zoodanig dat geneeskundige hulp noodig bleek en dan ook rust moest nemen. A. v. der Welle en L. Hokke Lz. alhier zijn pachter geworden van den grond en het vischwater bij het Fort Prins Frederik voor f 140 per jaar (Huurtijd 6 jaar). Bij den landbouwer L. J. Beije is het mond» en klauwzeer onder zijn vee uitgebroken. De lading en andere voorwerpen van het sleepschip Antonius onlangs hier gezonken wordt op de Kaai alhier aangevoerd, door werkloozen is de Keislag reeds gelost, later word alles hier verkocht. Het gebroken kan de haven niet binnen gesleept worden. Voor Secretaris van alle polders onder deze gemeente gelegen hebben zich 17 solici» tanten aangemeld. De voordracht luidt N0 1. C. J. Oostdijk N„ 2. P. J. F. Koster. Herbesteding rijden grint polders Van de haven naar de wegen in de Galathee D. v. Kempen voor f 1.39 per M3. Van de haven naar den dijk Oudeland en Galathee P. van der Cappelle Gz. voor f 1.19 per M3-. Van de Sluische haven naar de wegen in de Galathee P. Langeweg voor f 1.35 per M3. OUDE TONGE. Alhier is de oudste in» woner, D. Vervloet, in den ouderdom van ruim 93 jaar overleden. Wegens de groote werkloosheid trekken vele werklieden naar Rotterdam om werk te zoeken. Voortaan zal er iedere week van gemeen» tewege visch verkocht worden in ie oude O. L. School. Av--aY" De handel in uien is we? i men besteedt nu de prijsof NIEUWE TONGE*. stellen voor ovel zeer breidt zich ook in ijdswoningen oi Ook bij den landbouwer J.' /tpestemr^Bjj' vereischte kenteekenen aangeplakt. Een kras oudje. De 84»jarige C. Bouwens, alhier, heeft dezer dagen nog een flinke meed aardappelen gepoot. Genoemde geniet een goede gezondheid en zooals blijkt is de lust om te werken nog niet geweken. Door dhr. G. Verweij Cz., alhier is een -Mi tv j 'ii >1 i =5=

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 3