voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Antirevolutionair Orgaan "m f SctóüacUt^^ev'uit het: IN HOG SIGNO VINCES No. 3001 WOENSDAG 26 MAART 1924 39STE JAARGANG 1» "ftt W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers V Theorie en Praktijk. Land* en Tuinbouw. Binneniand. Reclame-Mededeelingen. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bïj vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Is 't niet vreeselijk Nijdig zijn ze, als 'n spin De heeren en dames van den bekenden »Bond« van onderwijzers, van Ossendorp c.s. In Den Haag, daar verbeeldt zich het ges meentebestuur, het recht te hebben voor het onderwijzend personeel op de Openb. Lagere Scholen een instruktie te mogen vaststellen en dit te mogen doen naar eigen inzicht en onder afwijking denk u dat eens invan het door den Bond gegeven advies Vreeselijke dingen staan in die intruktie En 't allerergste is wel, dat aan de «hoof» den« de verplichting wordt opgelegd, om door de klassen eens over te nemen en om te wis» selen met de verschillende onderwijzers, zich op de hoogte te houden van het onderwijs in de gansche school. Dat is om uit je vel te springen. Controle, en dat op 'n schoolmeester of schooljuffrouw. 't Hoofd in de klas, om te constateeren hoe ver de kinderen zijn en hoe 't er met 't onder» wijs gaat. Verbeel jezoo'n hoofd Pas hebben we dien ambuianticus aan 'n eigen klas gespijkerd, of»ie zou door «omwis» seling« toch in ons koninkrijkje z'n hoofd weer binnen de deur steken Nooit zoo'n «bonk reactie« aanschouwd In theorie kan men zeggen Pluk door uw belastingstelsel de vermos genden« net zoo lang tot ze geen draad meer aan 't lijf hebben. In de praktijk is dit anders. Bij een vorige gelegenheid wees min. Colijn er reeds op, dat er gevallen zijn, waarin «ver» mogenden«, alle belastingen bijeen genomen 50, 60, ja 70 procent van hun inkomen moeten afstaan ten bate van den Staat. Nu vindt de een dit te kras. De ander kan het te weinig achten. Maar niet gehéél onbegrijpelijk is, dat er »vermogenden« zijn, die es rondkijken of er ook ergens in of buiten Europa een plekje is, waar hun wat méér gelaten wordt. Dit kan men afkeuren, best Maar het te verbieden gaat moeielijk men kan zulke lieden het lastig maken, maar hen in zulk een voornemen te verhinderen zal toch moeilijk gaan. Afgezien nog van de beginselskwestie. Dat is de praktijk en met die praktijk moet een minister nu eenmaal rekenenook hij kan hier niet dwingen. Vs Het gaat niet 't Ging over »thee en bier«. «Leg liever« riep men min. Colijn toe nog tien opcenten op de Vermogensbelasting, dan krijgt ge nog méér binnen, dan ge van de thee en het bier verwacht«. »Gij vergist u«, was 't antwoord. Die tien opcenten zouden voor niet weinis gen den beker doen overloopende »uits tocht« die ons reeds zeer zichtbare schade berokkend heeft zou nog toenemen en wat ik in de rechterhand méér kreeg, dat zou uit •«■de linker weer wegglijden en. dan ware 't Land er érger aan 'toe. Wat volkomen juist is gezien. V WibauPbezuiniger. Wibaut is de »sterke man«, Voor geen kleintje vervaard. En afgezien van zijn beginselen en van de toepassing, die bij er vaak aan geeft, onges twijfeld ook een krachtig regent. Daarom trekt het te meer de aandacht, wans neer ook hij zegt, haast schreef ik klaagt «Het financieel beleid in deze gemeente is wel zéér moeilijk wij zullen voor 1925 moes ten komen met een Begrooting, die tnillioenen leger is, dan de vorige«. Hoevéél millioenen, zei hij niet. Zal hij zelf nog niet precies weten Maar wél ben ik benieuwd te zien, hoe hij en de zijnen, die op Colijn letterlijk alles en nog wat hebben aan te merken, 't nu zélf zullen klaarspelen, als zij straks voor soorts gelijke vragen komen te staan als Colijn voor t geheele Land! y Bij Buurman en bij ons. •Altijd goed, es bij »buurman« te zien. Hoe hij z'n tuintje heeft ingericht. Hoe bij hém de gordijnen hangen. Hoe hij z'n deur en ramen verft Er is allicht iets te leeren 1 Ziehier, hoe buurman Belgicum met zijn twee vrouwen Fran<;oise en Flameca zijn lands strijdmacht heeft ingericht »Het legercontingent in België is voor 1924 vastgesteld op 74.000 man, waarvan 20.000 voor het permanente leger, 47.000 voor de gewone jaarlijksohe lichting, 2.500 voor de bezetting van de Roer en 4.500 wedersopgeroepenen. (In Nederland is het contingent 19.500 man De diensttijd is in België van 10 tot 12 maanden, plus twee maanden extra voor zoolang de bezetting van de Roer duurt. (In Nederland 5'/2 maand En dan wordt óns nog verweten, dat wij zoo »militairistisch« zijn En wilt ge nu weten, hoeveel de Belgische socialisten op deze legersterkte trachten af te dingen Zij willen de extrasdiensttijd laten vervallen en het contingent met 2.500 man verminderen. Dat is precies alles. 'k Wou dat we die Belgische soci's hier in Nederland es op 't podium krijgen konden mèt debat, en dan ónze »roode« heeren er ook bij. Dan konden wij wel zwijgen. V' De Salarissen. Er komt nu meer teekening in. In een «Memorie van Toelichting» gaf de Regeering thans eenig inzicht terzake de plans nen met de salarissen. Het komt in hoofdzaak hierop neer. Ingang 1 Mei een algemeene korting van 10 pet., uitgezonderd voor de gehuwden en kostwinners die minderen 5 pet. Maar met 1 Oct. wordt het ook voor hen 10 pet. Dit duurt tot 1 Januari '25. Tegen dien datum hoopt de Regeering een algemeene salarissherziening gered te hebben, waarbij in vrij sterke mate met de behoefte gerekend worden zal. Bovenstaande geldt alleen voor diegenen, wier salaris bij Kon. Besluit is vastgesteld. Zij, wier salaris een wettelijken grondslag heeft, vereischen natuurlijk een wettelijke voorziening en voor hén zal over de gansche linie door de Regeering getracht worden met 1 Mei '24 een wettelijke verlaging van 10 pet. te verkrijgen. Ingediend is thans allereerst een wetsvoors stel inzake de leden van de Algemeene Res kenkamer. V' Moet dat zóó De stad Haarlem heeft een «stedelijk orkest«, dat nemen we dadelijk aan heel wat presteert op muziekgebied. 't Heeft ook heel wat noodig Zelfs met 30.000 gulden stadsssubsidie, nes vens zijn andere inkomsten, komt het nog te kort en zoo deed, ik méén A. B. K., in de Kamer onlangs 'n wanhopige poging om uit de volkomen leeggetrokken Staatskoe nog 'n simpele 10.000 pop voor dat orkest te melken, Hij wreef dr. De Visser es over z'n goeie »kunst«»hart. En 't mogt niet baten. De koe is méér dan droog. Nu is Haarlem geen onvermaarde, echtsouds Hollandsche stad van plm. 60.000 inwoners en in de mooie streek van Holland's duinen zit ook nog wel volk »dat voor een ton niet opstaat«. Even dus de stad rond De »kunst«»vrienden in den arm genomen Desnoods wat bezuiniging en versobering aangebracht Kun je begrijpen, amiceWij zjjn nu eens maal dat melken zoo gewoon, wij kunnen niet anders en als de eene koe droog is, dan gaan we onder de andere zittenExtratsubsidie aangevraagd bij den Raad, voor 'tjaar '24, ad tienduizend pop. Waar zijn die viervoeters anders voor, dan om gemolken te worden Hei bewaren van Fruit. Hoe is het fruit het best te bewaren Diens aangaande zijn proeven genomen, waarvan een uitvoerig verslag voorkomt in een Zweedsch Tijdschrift. Het Orgaan der Ned. Pomolos gische Vereeniging deelt er een en ander uit mee, waaraan wij het volgende willen onts leenen, De bewaarproeven begonnen in 1918 te Blangsted. Daar werd in 19F7 een gewone fruitkelder gebouwd benevens een koelhuis voor fruitbewaring. In het koelhuis werden 6 onderling geheel van elkaar gescheiden vertrekken gemaakt. Ieder dezer vertrekken kon afzonderlijk worden geventileerd met buitenlucht, terwijl in één afdeeling een appas raat (toestel) voor de voortbrenging van ozon werd geplaatst. Wij kunnen de inrichting der proeven niet volledig beschrijven. Slechts zij gezegd, dat daarbij op velerlei werd gelet. Er werden b.v. vergelijkingen gemaakt tusschen het bewaren van verschillende temperaturen, maar ook bij meerdere of mindere ventilatie nagegaan werd ae duurzaamheid van schurfs tige en van niet schurftige vruchten van ins gewikkelde en nietingewikkeldevan groote en kleine van gewoon verpakte en van vruchs ten in turfstrooisel verpakt. Wat waren nu de resultaten Wij laten ze hier volgen 1 De duurzaamheid van fruit, onder gelijke omstandigheden bewaard, is zeer afwisselend in verschillende jaren. 2. Al de variëteiten van appels en peren, welke voor de bewaring gebezigd werden, bleken veel langer goed te blijven in het koels huis, dan in den kelder. Wanneer het fruit slechts enkele dagen in de koelruimte werd geplaatst bij een temperatuur van 1,5 gr. en maanden in frisschen toestand bewaard blijs ven. Zonder koelinrichtingen gaat dit niet. Heeft men geen koelinrichting waarmee belangrijke kosten gemoeid zijn dan is een goed geventileerde bewaarplaats boven den grond beter dan een kelder. In ons land vindt men de meeste fruitbes waarplaatsen in de Betuwe, waar men het systeem toepastvoortdurende toevoer van buitenlucht, zoolang er geen vorst heerscht. Vergelijken we dit met de resultaten van de proeven te Blangsted, dan mogen we constas teeren, dat in ons land het fruit, voorzoover het bewaard wordt, veelal goed bewaard wordt. Prins Hendrik in Spanje. Een Havastelegram uit Madrid meldt, dat Prins Hendrik Vrijdagavond van zijn tocht door Andalusië aldaar is teruggekeerd en van de Koninklijke familie afscheid heeft genomen. Daarna is de prins naar Santander vertrokken, waar hij zich voor zijn terugkeer naar Holland zal inschepen. De Rotterdamsche havenstaking opgeheven. In de Vrijdag gehouden stakers vergadering is breedvoerig gediscussieerd over het advies van het Stakingscomité om, nu de Scheep» vaartvereeniging niet bereid is eenige toezeg» gingen te doen, en den stakers de kracht ontbreekt haar daartoe te dwingen, de staking zonder meer op te heffen in het vertrouwen, dat geen rancunemaatregelen getroffen zullen worden. Dit advies is met overgroote meerderheid aangenomen. 40 cent per regel Zeauw-stiHén-d en Zenuw-sterkend zijn Mijnhardt's Zeniswtabietten. 0,5 gr. C. bleek, dat het dikwijls 2—3 maan» den langer goed bleef, dan bij een bewaring in den kelder. 3. Het fruit uit de koelruimten bleef in den winter zoolang frisch, als noodig was voor de verzending en verkoop der vruchten en minstens gedurende 14 dagen na het ver» laten der koelruimten. Een uitzonderling hier» op maakt de Nouveau Poiteau, welke in 1919—'20 reeds enkele dagen na verwijdering uit de koelruimte algemeen binnenrot vertoon» de. 4. Fruitbewaarplaatsen met geregelde lucht» verversching en die met goede ventilatie bleken beter te voldoen, dan de kelder. Voor» zoover werd nagegaan, bleek in die bewaar» plaatsen de temperatuur lager dan in den kelder. 5. De smaak der appels schijnt niet bein» vloed te worden door de temperatuur, of den duur van bewaaring. Peren geplukt vóór zij boomrijp zijn, (vóór de kleur fs veranderd en de steel loslaat) krijgen niet het goede aroma, wanneer zij bij lage temperatuur moeten narijpen. Ze blijven hard en smakeloos. Peren op het juiste moment geplukt ver» liezen iets van hun smaak bij een langdurige bewaring, welk verlies echter eenigermate her» steld kan worden, wanneer de vruchten vóór het gebruik gedurende enkele uren in een warm vertrek worden geplaasst. Louise bonne d'Avranches, Doyennè du Cornice en Gene» raai Tottieben, schijnen bij een langdurige bewaring in smaak achter uit te gaan. 6. Inbrenging van buitenlucht, of het ver» wekken van ozon in de koelruimte schijnt het bewaarvermogen van het fruit niet te verbetering. Deze proeven werden slechts een jaar bij peren genomen. 7. Schurftig fruit bewaart veel slechter, dan gezond fruit, De schurftvlekken schijnen het indringen van de zwam Gloeosporium album te vergemakkelijken. 8. Het inwikkelen der vruchten in papier schijnt de duur der vruchten niet te verhoo» gen. Ingewikkelde vruchten blijven echter frisscher en behouden langer het mooie uiter» lijk. 9. De proeven hebben aangetoond, dat het gebruik van fijn, droog turfstrooisel bij de verpakking de houdbaarheid van het fruit met een maand en langer verhoogt. 10. De grootte van de vrucht heeft invloed op de houdbaarheid. In den regel is groot fruit minder duurzaam dan klein fruit van denzelfden boom. Extra groote vruchten van jonge boomen laten zich moeilijk bewaren. Uit bovenstaande conclusies blijkt dus, dat het fruit het langst kan worden bewaard, wanneer het gekoeld wordt, en dat de beste koudegraad voor de bewaring ligt tusschen 0,5 gr. en 2 gr. Celsius. Op zulk een wijze bewaard, kan het fruit gedurende meerdere De Centrale Bond heeft ook een dergelijk besluit genomen, met de bedoeling evenwel, niet te berusten in de 3 Maart opgelegde voor» waarden, doch een bevredigende oplossing van de grieven te verlangen. Ook de Christ, organisatie heeft besloten de staking op te heffen. De »Tribune« in last. Als uw machtige arm het wil Dan wordt zelfs de Tribune niet bezorgd. De loopers van het communistische blad waren ontevreden over hun patroons (o ha» telijk woord 1) wegens een ontslagkwestie. Dus begonnen ze den heiligen klassenstrijd. Maar zoo lacht het »Centrum« ze hadden niet gerekend op hun bolsjewieksche werkge» vers. Die trommelden wat mannetjes op om de kranten toch rond te brengen. Van zelf dat uit de bewuste stakersmonden de verschrik» kelijke woorden onderkruiper, maffer knal» den, precies zooals het blad dat ze rondbrach» ten, hun dat had voorgeschreven. Hoort nu het bolsjewieksche orgaan jam» meren »Wij zijn dan nu zoo ver, dat wij als com» munisten, die overal en altijd in de voorste gelederen der strijdende arbeidersbeweging hebben gestaan en die elk oogenblik bereid zijn ons, als het moet ons geheel voor den strijd te geven, wij worden nu door enkele verdwaasden en idioten voor «onderkruipers» en «maffers» gescholden. Het is te onthouden voor een volgenden keer, als de werkgever bij wien gestaakt wordt, toevallig geen communist is. De S.D.A.P. Een gedeelte van het verslag over het jaar 1923 van de S.D.A.P. is gepubliceerd. Uit het verslag blijkt, dat het aantal afdeelingen der Partij op 31 Dec. 1923 591 bedroe I a 583 op 31 Dec. 1922. "A. Het ledental daalde van 42<~ v Op 31 Maart 1921 bedroeg het TeV 1 van Gewezen wordt op het feit 'PPer groote steden met een gezamen van 1.000.000 zielen, slechts 10X mocraten georganiseerd zijn. Op het Congres werden alle aftiï tijbestuurders herkozen. V U7 Het aantal soc»dem. Statendeden ju van 117 tot 107 terug. Een vergelijking tusschen het percentage stemmen dat de S.D.A.P. kreeg bij de Tweede Kamerverkiezing van 1922 en de Statenverkiezing van 1923 toont aan dat geen belangrijke verandering in het stemmen» aantai heeft plaats gehad. Bij de eerste Kamerverkiezingen steeg het aantal soc. dem mandaten van 3 tot 11. Bij de gemeenteraadsverkiezingen verwierf de S.D.A.P. in 362 van de 1129 gemeenten 1069 zetels. In 767 gemeenten werden geen soc.»dem gekozen of candidaat gesteld. Het totaal aan» tal zetels daalde van 1105 tot 1069 of onge» veer met 3 pet. Verschillende commissies werden ingesteld. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman. Naar men verneemt is de toestand van Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman de laatste da» gen wederom achteruitgaande. Plet ontwerp KiesweUMej van Dorp. Naar aanleiding van verschillende uitnoo» digingen tot oordeelen over en zoo mogelijk steunen van het ontwerp Kieswet»van Dorp heeft de gecombineerde vergadering van Bestuur» en Studiecommissie der Ned. Ver. ter Verbetering van het Kiesstelsel te Utrecht als haar oordeel uitgesproken: dat kieskringen steeds slechts een administratief karakter moeten dragen, dus niet de ééne algemeene verkiezing over héél het land (Provincie, Gemeente) moeten split» sen in een aantal geheel op zichzelfstaande verkiezingen dat het den kiezers vrij moet staan éénzelf» den candidaat te stellen overal waar zij dat willen; dat stemmenoverdracht niet beheerscht moet worden door den wil der candidaten, maar enkel door den wil der kiezers; dat in den uitslag der stemming tevens moet liggen de voorziening in eventueele tusschen» tijdsche vacatures en in geen geval voor die vervulling nieuwe stemming moet noodig zijn dat de eerstvolgende verandering in het kiesstelsel eindelijk de definitieve behoort te zijn en dus ons brengen moet het stelsel dat het dichts mogelijk tot het ideaal nadert; dat om al die redenen het ontwerp»Van Dorp onaannemelijk is. Geref. Ver. voor Drankbestrijding. In de voortgezette vergadering van den bond van afd. van de Geref. Vereen, van Drankbestr. in de prov. Zuid»Holland, j.l. Za» terdag te Rotterdam gehouden, werden de voorgestelde wijzigingen in statuten en huis» houdelijk reglement, zonder eenige discussie aangenomen. Staande de vergadering traden de afd. Delft en Hillegom als lid toe. Bij de rondvraag werden diverse wegen aan» gegeven om in het belang van de prov. propa» ganda in te slaan en bracht de heer A. v. d. Dusse van Rotterdam een woord van hulde, onder instemming der vergadering aan de lei» ding voor het gepresteerde werk. Na de pauze hield de heer C. Mak, beroe» pen pred. bij de Geref. Kerk van Brielle, een opwekkende rede getiteld «Zuiverheid en over» vloed«. Spr. begon met op te merken, dat de Geref. drankbestrijders niet door den aanblik van sociale ongerechtigheid, maar door de liefde van Christus gedrongen, strijden omdat zij weten dat het gaat om het Kon. Gods. Omdat de vraag of we een werk Gods doen, moet domineeren, is toetsing aan het woord Gods noodzakelijk. Spr. wenscht iets te zeggen over houding en beginsel en stelt dus de zaak in» dividueel. Het moet zijn zuiverheid en over» vloed, omdat het één logisch voorvloeit uit het ander. Het is de grondwet van het Ko» ninkrijk Gods. Bij God is zuiverheid, daarom overvloed. Met tal van voorbeelden uit de H. Schrift, uit de kerkgeschiedenis en uit de historie, toont Spr. aan, dat de onzuiverheid der zonde brengt een beestachtigen en degenereerenden overvloed, maar de zuiverheid van God, die met Zijn genade komt, overvloed brengt tot in de geslachten. Christus komt en zegtIk ben de weg, dat is de zuiverheid en Ik ben gekomen opdat zij overvloed hebben. Het Woord is vleesch geworden, dat is de zuiverheid uit God zelf. We hebben zijn heerlijkheid gezien, vol van genade, dat is overvloed. Spr. past een en ander nader toe op den strijd tegen het alcoholisme en wijst er op dat als we op z.g. gronden van zuiverheid van beginsel, onsafkeeren van dezen strijd, de vraag rijst of het on-,'iboreert aan overvloed. Naasty"e„ xVker de belofte. Onze strijd aid~'r on' £ce ^-V UVis,.stuk levens» v 'md >n "in aok geen t n, vefd/ .nMMTt-CWTOjr .^en Jem U '■ten ek- en Byouteftaiooinss-t; i vd' ybeid s! w - f 2 per 60 inneer evolm •»coip hf voorhanden handel in van den n beslissing^lïOV||l J K.'-e rite? j-'Vif -eb»—yag dq^dhVn^?ok jr etwa 'r.v-qj - i oi SOMMELSD.V qo** -emr, van de lichting 1 en 5 I t--' 7 >v -..7 uitstel van opkoms a8. >üQZö,s~\ y.'.-_ GoMn 7 Tot op heden zijn in deze öt-_ gezonderd Kralingen, 135 aanvragen U'-a.N- men voor huisslachtingen. Van den landbouwer G. L. B. is dezer dagen een koe gestorven. Het vleesch is voor de consumptie afgekeurd.

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 1