Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. WNflniUjN IN HOC SIGNO VINCES Twee Bladen. No. 2992 ZATERDAG 23 FEBRUARI 1924 38ste JAARGANG TWEEDE BLAD. Uit de Pers. Binnenland. JËU ROTTERDAM. W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers Dit nummer bestaat uit Reclame-Mededeelingen. Tegen schraalheid Plaatselijk Nieuws. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËNsgO cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. De »Graafschapper« driestart Met eigen roede geslagen. Zooals de soc.»dem. in vroegeren tijd de «burgerlijken® in een hatelijk daglicht stelden door te spreken van de vette baantjes, die dezen zich toeeigenden en van de maaltijden ten Paleize, waar dan de welgedane heeren zich te goed deden, zoo worden de soc.»dem. zelf, nu velen hunner aanzienlijke posten bes kleeden, met precies gelijke middelen bestookt door de communisten. Wibaut, Bakker, Hermans e.a. ze krijgen eel wat van «De Tribune« te slikken. Toen Troelstra naar 't Loo ging, was genoemd orgaan er als de kippen bij, om te herinneren aan Domela Nieuwenhuis, die indertijd een uitnoodiging ontving voor een galadiner aan het hof, doch die uitnoodiging niet aanvaard» de. Hij schreef een brief aan de Koningin, waarin hij te kennen gaf, niet te willen aan» zitten aan een weelderige disch, terwijl duizen» den het allernoodzakelijkste missen om den mond open te houden «terwijl ik weet, dat velen van II. M. 's onderdanen zich zouden verheugen als zij mochten deelen in zooveel grootere zorg, die besteed wordt aan H. M's paarden, honden en herten.® «Niet dus om bij u te eten ben ik bereid« zoo eindigde Domela Nieuwenhuis «maar wel en ten allen tijde om met u te spreken over hetgeen gedaan kan en moet worden om de ellende des volks te lenigen«. Menig soc.»dem. propagandist zal terug ver» langen naar de vleeschpotten uit de heerlijke periode van enkel critiek. De knoet, door hen vroeger zoo gaarne ge» hanteerd, beukt thans onbarmhartig fel op eigen rug neer. TWEEDE KAMER. De Staatsbegrooting. Bij den aanvang der vergadering herdacht de voorzitter het overlijden van mr. Kolkman in sympathieke en hartelijke bewoordingen. Dan voerden de ministers Ruys en Colijn het woord. Minister Ruys hield een rede van anderhalf uur, terwijl de minister van financiën twee en een half uur de aandacht gespannen hield. Uit den aard der zaak kunnen we slechts een kort overzicht dezer schitterende re» devoeringen geven. De minister van Binnenlandsche zaken bes gon met art. 40 en wees er op dat van een verbintenis van contractueelen aard nooit sprake was, de positie der ambtenaren was van publiekrechtelijke^ aard Intrekking is thans noodig omdat het aan de verlaging der salarissen van\_ambtenaren voor 1 Januari 1922 in den wegütaatJ De Kamer werd medegedeeld dat er een K. B. overwogen wordt om ontslag aan de huwende ambteres te geven. De Regeering (dit in antwoord op een vraag van mr. Rutgers) laat zich leiden door bes ginselen levende in de partijen der rechterzij» de. Zeer zou de minister het betreuren indien de tijd zou ontbreken om alsnog eenige ont» werpen van principieelen aard af te doen. Hoffelijk zegde de minister toe overweging van de wenschen van Ds. Kersten, wat niet zeggen wil, dat op elk zijner vragen een be» vestigend antwoord zal worden gegeven. Inleggen van treinen op Zondag'is een daad der spoorwegdirectie Openen van de kamer» zittingen met gebed, staat ter beslissing van de Kamer zelf. Terecht ve.rwierp de Minister de beschuldi» ging van Mej. v. Dorp, als zou het Kabinet staatssocialistische politiek voeren. Dat zei men ook tegen Dr. Kuyper en Talma, die bescher» ming geen regeling, der maatschappij beoog» den, totdat deze zelf beschikt oyer de orga» nen om over te nemen, wat de' staat nood» gedwongden op zich nam. Staatsbemoeiing is gansch iets anders dan staatssocialisme. Deze opmerkingen kon ook Ds. Kersten zich aan» trekken, die gelijk de heer Coliji* later zeide, in economisch opzicht volkomen het oud»libe» rale standpunt van Mej. v. Dorp en den heer Dresselhuys aanvaardt. Mej. v. Dorp die voorstander is van het staatssocialistische staatspensioen, zal goeddoen anderen minder lichtvaardig te beschuldigen. Het Kabinet staat niet op principieel vrij» handelsstandpunt. Een tariefdebat achtte mi» nister Ruys prematuur. Dat kan gehouden worden als er concrete voorstellen zijn. Mi» nister C o 1 ij n hoopt daarop van 't jaar nogj Minister Ruys constateerde dat de heer Marchant zijn beschuldiging over aantasting der gemeentelijke autonomie met geen woord waar gemaakt had. Hij merkte voorts op, dat er gemeentebesturen zijn, wier beleid in fi» nancieele zaken weinig vertrouwen verdient. Het zal nog moeilijker worden als straks, na salarisvermindering der rijksambtenaren, ge» meentebesturen hun eigen ambténaren inte» graal, onafhankelijk, zullen willen blijven be» zoldigen. Wanneer de gemeenten dit zouden blijven doen, zal de regeering zeker overwe» gen of zij den gemeenten wel de volle uit» keering zal kunnen blijven doen. Wat betreft den eisch van mr. Troelstra dat de heer Colijn niet in het Kabinet had mogen terugkeeren, zeide de minister, diton» begrijpelijk te vinden. Volgens het standpunt van den soc.»dem. leider had geen enkele mo» gen terugkeeren, want het gansche Kabinet staat nog op het standpunt dat de Vlootwet noodzakelijk is in 's lands belang. flet verwijt dat het bezuinigingsbesef nog niet voldoende 'bij de regeering is doorge» drongen, wees de minister van de hand.. Op de bezuiniging bij het onderwijs is wel scherpe critiek geoefend, maar andere midde» len zijn niet aan de hand gedaan. De rede van den heer Colijn nemen wij hieronder in hoofdtrekken over zooals wij die lazen in de Nieuwe Haagsche Courant. Allereerst kreeg den heer Troelstra een beurt. Gij en de uwen, aldus de heer Colijn, hebt door uw wijze van optreden bij ons volk den indruk trachten te vestigen dat ik, die volmaakt los sta van alle economische groe» pen en belangen, gedreven wordt door bij» zondere drijfveeren ten bate dier belangen. Voor uw vuilaardige dat zei de minister niet, maar wij zeggen het verdenkingen is geen enkele reden. In het vervolg zoo besloot de minister, spreek ik hierover niet meer. Over de beweerde cijferdemagogie was hij kort, maar pittig. De demagogie was volmaakt aan de zijde van hen, die in hun propaganda het voorstelden alsof de Vlootwet 300 mil» lioen aan nieuwe uitgaven zou vorderen op zeer korten termijn. Een heel dossier strooi» biljetten en krantenartikelen had de minister tot zijn beschikking om dat aan te toonen. Het bleek, dat in de Res.bode als zinsnede uit een soc. strooilbiljet was geciteerd dat 300 miliioen per jaar voor de Vlootwet zou worden uitgegeven. Ik, zoo zeide de heer Colijn, heb slechts verklaard, dat de Vlootwet de Ned. Marine» begrooting niet hooger zou maken dan zij nu is. Dat is geen demagogie, maar een feit. De soc.sdem., die aanvankelijk druk en luid interrumpeerden bonden spoedig in Hetscheen ons toe, dat de heer Troelstra het optreden zijner vrienden weinig prettig stemde. De minister verklaarde tevens, dat practisch het niet mogelijk is minister van Financien te zijn en de verantwoordelijkheid voor de hoofdredactie van een dagblad te dragen. Daarom had hij die ook neergelegd. Minister Colijn vergeleek de kwalificaties die hem- in het debat naar het hoofd geslin» gerd waren Mussolini, boekanier, Cecil Rhodes, geweldenaar, stumper enz. met de bejegening, die indertijd aan Lord Blacons» field in Engeland ten deel viel. Dat klopte precies. Blaconsfield heeft niettemin zijn va» derland onschatbare diensten bewezen. Hij is onder alle bestrijdiag gezond gebleven en werd er oud bij. 'k Hoop dat dit ook mij gegeven zij, besloot de heer Colijn. Daarna kwam de minister aan het dekkings» plan. Hij verdedigde zich tegen de verwijten, die men hem gedaan had. Slechts enkele grepen daaruit. De wijziging in de wijze van voorziening in den steun aan werkloozen was geen be» zuinigingsmaatregel, maar hield verband met het streven om aan den crisisdienst een eind te maken en die uitgaven naar den gewonen dienst over te brengen. Met geen enkel woord is gezegd, dat alles aan de gemeentebesturen zou worden overgelaten en deze niet meer gesteund zouden worden. Na te hebben aangetoond hoe hij aan zijn berekening van het totaal tekort gekomen was bevestigde de minister, dat hij bij zijn optreden slechts enkele zeer ruwe gegevens vond. Daar moest hij mee aan 't werk. De cardinale fout van de salarisregeling is haar grenzelooze nivelleering. Bij herziening moet die verdwijnen. Ook zal moeten worden gerekend met den loon standaard in het vrije bedrijf, de daling van den levensstandaard sedert 1920 en ook zal misschien meer te rekenen zijn met elemen» van behoefte ten aanzien van de gehuwden Er zijn salarissen, die voor het werk, dat er voor verricht wordt, zeker 50 pCt. te hoog zijn. Van het geheele tekort zal 90 miliioen wor» den gedekt door verlaagde uitgaven, waarvan voor 1925 een 20 miliioen perspectief zal blij» ven. Daarvoor wordt echter de verminderde storting van het Invaliditeitsfonds gebruikt. Het dan nog ontbrekende moet door nieuwe lasten gevonden worden Van bezuiniging op de begrooting van Art. beid maken velen zich overdreven voorstel» lingen. De organisatiekosten van de afd. Ar» beid en Volksgezondheid bedragen resp. f 1.253.000 en f 1.134.000. Wat is daar tegen» over 130 miliioen nu uit te halen? De arbeidersverzekering is hierbij buiten beschouwing gelaten dat is iets aparts. Zonder verlaging van salarissen is dekking van het tekort niet mogelijk. Blijven de salarissen der ambtenaren onge» wijzigd, dan krijgt men behalve deze 35 mil» lioen ook de 26 miliioen, die nu als tekor» ten voor Post en Spoor geraamd zijn, niet. Dan was 40 plus 50 miliioen aan belastingen noodig. Van de f 425 miliioen aan uitgaven, waar» op te bezuinigen valt, zit 210 miliioen in sa» larissen. Van de resteerende 215 miliioen zijn er 37 voor het ouderdoms en invaliditeits fonds. Natuurlijk is er op de dan overblij» vende 177 miliioen als de salarissen veilig gesteld worden geen 90 a 100 miliioen te bezuinigen. Becijfert men wat op de begrooting, drukt als kosten van uitbreiding der staatszaak se» dert 1913, dan komt men tot een bedrag, dat ver blijft beneden de 100 miliioen, die ge» vonden zouden moeten worden. De salarissen, dat was de conclusie, kun» nen dus, hoe hard het ook moge worden ge» acht, niet ongewijzigd blijven. De in de Grondwet vastliggende salarissen kunnen alleen langs den weg der vrijwillig» heid worden verlaagd. Wat de belastingen betreft, ons belasting» stelsel werkt belemmerend op de kapitaalvor» ming. In 1913 stonden directe en indirecte be» lastingen (daaronder niet begrepen zegel» en registratiebelasting en waarborgrechten) tot elkaar als 45 55 in 1921 was dit 72 28. Brengt men de genoemde twee heffingen on» der de indirecte belastingen, dan worden de cijfers voor 1913: 41 59 en 1921 6IV2 33'/2 We betalen dus aan directe belastingen twee gulden tegen een gulden aan indirecte belas» tingen. Die verhouding is niet goed. Eerste levensbehoeften moeten onbelast blij» ven, thee staat daarbij aan de grens. De luxe moet veel zwaarder worden belast. 40 cent per regel tólttg., 22 en openspringen der huid. Purol in doozen 90, 60 en 30 ct. Bij apoth. en drogisten. De stortingen voor het Invaliditeitsfonds zijn te hoog berekend zij kunnen gevoegelijk tijdelijk verlaagd. De minister hoopte althans den indruk te hebben gevestigd dat er een weldoordacht plan is, dat bij uitvoering binnen afzienbaren tijd een sluitend budget brengt en ons volk weer op den weg der vooruitgang helpt. Voor 1925 zal van het tekort van 90 mil» lioen 70 miliioen reëel gedekt worden, 20 miliioen in perspectief. Op de begrooting voor 1924 bezuinigde de minister sedert zijn optreden reeds ongeveer lS'/sTnilIioen gulden. Wat de andere »plannen« betreft econo» mische reconstructie Wibaut, Wijnkoop en Marchant sloot minister Colijn zich aan bij de bestrijding daarvan door den heer Schouten geleverd. Het plan, dat het meest op een plan leek dat van den heer Wibaut, was zoo ingericht dat de eene helft de andere ophief. Een Ka» mermeerderheid op het plan»Wibaut gekozen zou den kiezers al spoedig de bekentenis ont» lokken dat zij leelijk waren beetgenomen. Als we weer vooruit willen zal meerpro» ductie noodig zijn door langer arbeiden. Niet omdat de kapitalistische klasse dat wil, maar als gevolg van het feit, dat we ons niet onttrekken kunnen aan de wereld om ons heen. Maar daarom schuiven we nog niet alle grendels van de deur, ruimen niet, gelijk de heer Dresselhuys, Mej. v. Dorp en Ds. Kersten willen, de Arbeidswet op en verhoogen den wettelijken arbeidsduur. Door overleg is indien noodig veel meer te berei» ken, dan bij wettelijke arbeidstijdverlenging op dit oogenblik. De minister eindigde met nog eens allen nadruk te leggen op het harde dat moet ge» schieden. Hij is daarvan diep doordrongen. »'t Gevoel«, zoo zeide hij, «dreigt vaak te remmen bij 't vervullen van de taak, die voor ons ligt«, Bij zijn arbeid heeft de minister de wapen» spreuk door mr. Troelsta aan de hand gedaan niet noodig. Ik heb, zoo ging de heej Colijn voort, Mars en Mercurius gediend. Ik schaam mij daarvoor niet. Ik deed het, naar ik meen met eere. Ik heb daarbij veel menschenkennis opgedaanveel menschen in hun grootheid gezien, veel meer in hun kleinheid. Als ik behoefte heb aan een zinspreuk, zal ik geen gebruik maken van die, door den heer Troel» stra aangeboden. Sinds vele jaren is het «Christus mea petra« als familiespreuk in mijn geslacht aanvaard. Daaraan houd ook ik mij Dan weet ik waarop ik bouw en ontleen er de kracht aan om, ondanks alle critiek, voort te gaan. «Fais ce que doit, advienne que pourra®. Doen wat moet, wat er ook van kome. Heden replieken. Mr. M. J. C. M, Kolkman, f In den ouderdom van bijna 71 jaren is te 's»Gravenhage overleden Mr. M. J. C. M. Kolkman, lid van de Tweede Kamer en lid van Gedeputeerde Staten van Zuid»Holland. Door zijn heengaan verliest vooral de R. K. Staatspartij een barer meest vooraanstaande figuren en ons land in het algemeen een goed vaderlander. Mr. Kolkman werd den 9den Maart 1853 te Dordrecht geboren. Mr. Kolkman zal als lid van de Provinciale Staten van Zuid»Holland worden opgevolgd door den heer A. J. van Rest, te Monster. SOMMELSDIJK. Tegen een persoon uit deze gemeente is proces»verbaal opgemaakt wegens diefstal van een fiets. Door P. v. N. is alhier een torenvalk geschoten. De dienstplichtigen der lichting 1924. T. Hollaar, J. Kastelein, J. van der Sluijs. D. Vroegindeweij en J. Wervers zijn nader be» stemd om te worden ingelijfd in het tijdvak 21-25 Maar 1924. Als een bijzonderheid kan worden ver» meld dat nu reeds bij den kleermaker G. Br. kanaries zijn uitgebroed. Vergadering der Vereeniging Schuttevaèr, afdeeling Sommelsdijk—Middelharnis, op Don» derdag 21 Februari 1924, des 's avonds 7.30 ure in het Hotel Tabbers te Sommelsdijk. De Voorzitter opent de vergadering en heet allen welkom. Spr. wijdt een woord aan wijlen den heer G. S. Vlieger, in leven Secretaris van het Hoofdbestuur Schuttevaèr, Redacteur van het weekblad Schuttevaèr, medeoprichter van het blad. Hij was een groote kracht in Schuttevaèr en daarom is het voor Schuttevaèr een groot veilies. Zijn Naam zal zeker in Eere blijven. Dan geeft de Voorzitter het woord aan den Secretaris om de Notulen voor te lezen, deze werden onveranderd goedgekeurd. De Penningmeester doet rekening en ver» antwoording, de rekening wordt nagezien door de heeren T. v. d. Doel en G. Zoon en in orde bevonden. Daarna gaat men over tot verkiezing van de aftredende leden P. Mast en G. Zoon die met algemeene stemmen werden herkozen en hun benoeming zich lieten welgevallen. In de plaats van B. Witvliet werd gekozen den heer T. v. d. Doel die zich ook zijn be» noeming liet welgevallen. Over de haven van Sommelsdijk werd ge» sproken door 't lid Hoek. Door de gemeente moest er een strook grond gekocht worden, plm. 3 gemeten, en leggen dan den havendijk om in vier of 5 jaren zoo konden dan de gelden door den werkman verdiend worden in Sommelsdijk en wel in de Wintermaanden. Voorstellen voor de Algemeene vergadering te Zierikzee. Wijziging te bezorgen in het binnenscheep» vaart»reglement om er uit af te voeren het voeren van zijdelichten voor de zeilvaart en alleen voor zeilende schepen een toplicht en een boeglicht daar anders-geen stoom» of mo» torschepen te onderscheiden zijn bij nacht en waarschijnlijk meerdere aanvaringen zullen plaats vinden dan voorheen. De Barendrecht» sche brug als hij open staat, de witte lichten te doen vervangen door groene lichten als hij open staat en maatregelen te treffen be» treffende het lossen met de kraan van sui» kerbieten het daarheen te leiden, dat de kraan niet over de roef van de schepen draait, ter voorkomen van ongelukken. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan de leden voor hun aanwezigheid met de beste wenschen voor Schuttevaèr, af» deeling Sommelsdij k—Middelharnis. MIDDELHARNIS. De Kerkdijken boek» houder L. Gouswaard heeft van den Kerkeraad f 100 verhooging van salaris gekregen. Het aantal personen die zich deze week als werkloos hebben doen inschrijven bedraagt 51 en wel arbeiders 39, visschers 3, kantoor» bediende 1, letterzetter 1, havenarbeiders 3, sigarenmaker 1, fotograaf 1, chauffeurs 2. In de plaats van den heer C. Reevers is tot afslager in zijn plaats werkzaam den heer J. C. Zoon. Tot bestuursleden van de Schoenmakers» patroonsvereeniging «Goeree en Overflakkee« zijn herkozen de heeren L. v. d. Vlugt, L. Wesdijk en J. Wielhouwer. De heer W. Nijgh had Zondag terwijl hij bezig was met schaatsenrijden 't ongeluk door 't ijs te zakken, na zich er uit gewerkt te hebben begaf hij zich met een nat pak huiswaarts. 4 De Gemengde Zangvereeniging «Con» cordia« uit Melissant gaf onder leiding van haar directeur den heer Jb. Sieling, Donderdag» avond een uitvoering in de concertzaal van hotel Meijer alhier. 't Programma was goed verzorgd en al was de keus voornamelijk op eenvoudige versjes gevallen, toch ontbrak ook niet «Hef groote Hallelujavan Tollens. Er is zeer goed gezongen. Het koor heeft heel mooie stemmen. Bizonder goed voorge» dragen vonden wij «De laagste plaats«, «Des Heeren Huis», «Als d' avond daalt«, «Naar Gezang 22«, «Des Christens Vaderlands en »Avondgedachten«. Heel mooi waren de solostemmen, bizonder de sopraansolo's wier stemmen aan zuiver» heid en helderheid niets te wenschen over lieten. Ook de orgelbegeleiding was heel ver» dienstelijk. Uit 'de toejuichingen van het publiek viel af te leiden dat de prestaties van het koor goed in den smaak vielen. De vraag van den directeur of hij een ander jaar weer eens terug mocht komen met zijn gezelschap werd met daVerendt applaus be» antwoord. Wij zullen niet afdalen in detailspunten en bepalen ons tot ééne aanmerking. Bij enkele stukjes is wel iets ongeregelds ingevallen, wat we hieraan toeschrijven, dat de directeur nog iets meer bezielend moest optreden en vaster leiding geven. Doch dit is slechts een kleinig» heid, dat aan de kwaliteiten van het koor niets afdoet. Wij meenen dat deze avond een succes ge» weest is voor de vereeniging dat aanmoedigt met lust en animo op den ingeslagen weg voort te gaan. Het viel ons op dat deze zangvereeniging, die zich niet stelt op positief Christelijk stand» punt haar zangstof bijna uitsluitend kiest uit positief Christelijke liederen. Dit pleit voor den rijkdom, de verscheidenheid en de aan» trekkelijkheid van onze heerlijke Chr. poëzie STAD AAN 'T HARINGVLIET. Een kind van S. van der Valk had het ongeluk van een stoel te vallen en een sleutelbeen te breken. Aan Gebr. F. en A. Vroegindeweij en G. van Rossum is vergunning verleend voor het bouwen van een huis met schuur in de Burgemeester Sterkstraat. Bij de Zangvereeniging tot Nut van 't Algemeen is de gelegenheid weder opengesteld om hiervan lid te worden. Woensdag 27 Februari a.s. des n.m. half zeven zal de Jongelingsvereeniging »Obadja« haar jaarvergadering houden in het Gymna» stieklokaal der O. B. School. Verslag van de 2e jaarvergadering der Knapen vereeniging «Jong Holland« op Dins» dag 19 Februari j 1. des n.m. half zeven in het gymnastieklokaal der O. L. School. De opkomst was matig. Na het zingen van Ps. 68 vers 10, ging Ds. J. Polhuys. voor in gebed en las daarna Psalm 148. Hij deelde vervolgens mede dat het niet de bedoeling was verslagen uit te brengen van den Secretaris enz., maar den luisteraars te laten hooren, waarmede de knapen zich bezig» hielden. Na het zingen van Ps. 118 vers 1, werd achtereenvolgens ten gehoore gebracht Een gedicht get. Wonderlijk bewaard door P. J. Kreeft; Een opstel get. De verloren zoon door W. van Rossum Een voordracht door M. van Rossum, A. Frommel, C. Arensman, W. van den Boogert, W. Keyzer Een gedicht get. Pleegkind door A. van Rossum Een opstel get. Als steunsels vallen door L. Goumare. Na de pauze werd gezongen Ps. 84, de verzen 5 en 6. Nu feliciteerde de Voorzitter van de Jonge» lingsvereening de Knapenvereeniging met haar tweejarig bestaan. Een gedicht get. Jagen door J. Mulder. Een opstel get. De roeping van Abram C. Trommel. Een opstel get. De Farizeër en de Tollenaar door C. Vink. Een gedicht get. Het Geschenk H. Trommel.

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 3