Gemengd Nieuws. Rechtzaken. toezonden St&tkken Kinderen. niet leeg zullen komen en het aldus op een strop voor de gemeente zal uitloopen. De VOORZITTER zegt dat hieraan niets te doen is, wilde men dit voorkomen dan zou men heel den bouw moeten stopzetten en ook moeten terug komen van hetgeen be»/ sloten is. De heer WITTFVRONGEL acht dat de raad zedelijk verplicht is den eenvoudigen woningbouw zooveel mogelijk te bevorderen. Verschillende bewoners van gemeentewonin»- gen snakken er naar in goedkoopere woningen te komen. De heer v. NIEUWAAL (A.»R.) gelooft niet dat de nieuwe woningen niet veel goedkooper zullen worden dan de gemeentewoningen. De VOORZITTER meent dat het gevaar dat de gemeentewoningen leeg komen te staan niet groot is. Telkens komen er weer nieuwe aanvragen om woningen binnen. Het bezwaar van de gemeentewoningen is dat de huur te zwaar is. De huur verlagen gaat niet. 't Eenigste is, dat men tot woningruil over gaat. De heer KONINGS (Lib.) vindt, dat men de H.H. Mosselman en v. Ree een complex huizen had moeten gunnen. De VOORZITTER is hier tegen. Spr. heeft geleerd uit hetgeen in de Biggestraat is voor» gevallen. De gemeente moet alle zeggenschap aan zich houden en dit niet in handen van één ambachtsman overgeven. Breedvoerig wordt er over den woningbouw gediscuseerd. Tot wethouder in de vacature»Donkersloot wordt gekozen de heer NOORDIJK (Lib.) met 7 stemmen. De heer v. Es had I stem, de heer L. A. Hobbel 1 stem en 2 stemmen blanco. Onder dankzegging voor het in hem gestelde vertrouwen neemt de heer Noordijk zijn be» noeming aan. Dan is er een vacaturesambtenaar burgelijke stand. B. en W. hebben den volgenden voordracht gemaakt no. 1 W. J. Donkersloot, no. 2 J. Jacobs. Met 10 stemmen tegen 1 op den heer Jacobs wordt de heer Donkersloot benoemd, die deze benoeming aanvaardt. Dan heeft de benoeming plaats tot lid van de schatterscommissie. De heer Hobhel heeft 2, de heer Brinkman 1, de heer v. Nieuwaal 1 en de heer Noordijk 7 stemmen. De heer Noordijk neemt zijn benoeming aan. Tenslotte heeft nog een benoeming paats tot plaatsvervangend lid der. gascommissie. Benoemd wordt de heer Noordijk met 7 stem» men en 1 stem op de heer v. Nieuwaal, 1 stem op de heer de Vos en 2 stemmen op den heer Hobbel. De VOORZITTER deelt in verband met deze benoeming mede, dat Vrijdag te Rotter» dam een vergadering paats heeft over de elec» trificatie. Machtiging wordt verleend tot het doen van eenige af» en overschrijvingen. De VOORZITTER deelt mede, dat men eerst gehoopt had nog een belangrijk bedrag uit de post onvoorziene uitgaven over te houden, maar thans blijkt dat deze post is ingekrompen tot f 0,60. Op voorstel van den voorzitter wordt be» sloten een verlenging van de kasgelaleening ad f 15000 aan te vragen. Hierop gaat de raad een paar uren in zitting met gesloten deuren ter bespreking van 36 sollicitatie»stukken naar de betrekking van ge» meente»secretaris dezer gemeente. Na heropening der deuren deelt de voor» zifter mede dat B. en W. de volgende voor» dracht hebben opgemaaktno. 1 K. Korteweg, no. 2 L. W. C. Vink. Met 10 stemmen tegen 1 op den heer Vink wordt de heer Korteweg benoemd tot secre» taris. De VOORZITTER feliciteert den heer Kor» teweg met zijn benoeming, welke hem met groote meerderheid te beurt viel. De gemeen» te»administratie is den heer Korteweg niet vreemd. Bovendien heeft hij nu reeds 7 maan» den het secretarisambt waargenomen. Spr. hoopt dat de samenwerking op denzelfden voet zal blijven doorgaan, en geeft den wensch te kennen dat de heer Korteweg zijn geheele persoon aan de gemeenteadministratie zal ge» ven, iets wat deze uitgebreide gemeente wel vordert, en dat de heer Korteweg daartoe alle nevenbetrekkingen zal laten varen. Spr. hoopt dat de heer Korteweg de krachten geschonken zullen worden om het ambt in het belang der gemeente te kunnen waarnemen. De heer KORTEWEG zegt, ofschoon geen redenaar, een woord van hartelijken dank te willen spreken, in de eerste plaats tot den Almachtige, die alle dingen bestuurt en in de tweede plaats tot de leden van den raad die spr. dit vertrouwen hebben willen schenken. Om tactische redenen heeft spr. den bur» gemeester bij diens installatie onlangs niet toegesproken. Maar de burgemeester wist toch wel hoe de verhouding altijd geweest is, dat 'zij immer goed geweest is. Maar nu wil spr. niet nalaten een woord tot den voorzitter te spreken, wat deze moet beschouwen als ge» sproken bij diens installatie. Spr. heeft den burgemeester leeren kennen als een nobel mensch, een mensch waarop men staat kan maken. Spr. hoopt dat de voorzitter dat zelfde ook van hem kan zeggen en dat de goede verstandhouding mag blijven voortduren tot in lengte van dagen. Spr. zal alles doen wat in hem is om het vertrouwen dat de raad in hem stelde zich waardig te maken. Alles wat hij kan zal hij doen om het belang der gansche gemeente te dienen. Spr. dankt speciaal die leden die spr.'s sollicitatie gesteund hebben. Natuurlijk is het spr. onbekend wie der raadsleden hem niet gestemd heeft, spr. geeft echter de toe» zegging dat hij er niemand op aan zal zien. Spr. hoopt dat de samenwerking ook met den raad altijd hartelijk zal blijven en zegt toe dat hij zich met die toewijding geven zal aan zijn arbeid, dat het iedereen tot voorbeeld strekken kan. Dan brengt spr. nog een woord van dank aan. den afgetreden burgemeester, die spr.'s sollicitatie gesteund heeft en met wien spr. 16 jaar lang heeft mogen omgaan en in welken tijd hij hem heeft leeren kennen als een mensch met een edel karakter. Spr. doet ook een beroep op de goedwillend» heid van alle gemeenteambtenaren waarmede hij zal moeten samenwerken. Het publiek zegt spr. toe dat het zijn vast voornemen is nooit af te wijken van den in» geslagen weg om het in alles ter wille te zijn. De Voorzitter dankt den heer Korteweg voor zijn hartelijke woorden en stelt den raad voor de benoeming met 1 Maart a.s. te doen ingaan. Conform wordt met algemeene stemmen besloten. De heer Korteweg wordt door de raads» leden gefeliciteerd. Dan herinnert de VOORZITTER nog eens aan de prettige mededeeling door den heer Hobbel gedaan bij spr.'s installatie n.l. dat hij zijn advocaat last gegeven had het proces tegen de gemeente te staken. In deze officieele vergadering wil spr. den heer Hobbel nogmaals hartelijk dank zeggen. De heer Hobbel heeft met deze daad een blijk van warm medeleven gegeven. Spr. vraagt machtiging van den raad den ad» vocaat der gemeente ook last te geven het verweer te staken. Hiertoe wordt met algemeene stemmen be» sloten. De heer WITTEVRONGEL vraagt of de kosten door de gemeente in dit proces gemaakt hoog zijn en of zij het bedrag in kwestie niet overschrijden. De VOORZITTER antwoordt dat dit lang niet het geval is. Het bedrag waar het om ging bedroeg f 2900. De heer WITTEVRONGEL: Ja, ziet u, ik vraag het maar, we behoeven ons toch niet blij te maken met een doode musch. Dan is de rondvraag aan de orde. De heer WITTEVRONGEL vraagt nadere inlichtingen van het verhandelde in de vergadering der Armbesturen, ;B. en W. en het bestuur der Groene Kruis»Vereeniging, betreffende het snelvervoer van zieken. De heer A. L. HOBBEL (wild), waarnemend voorzitter dezer commissie, antwoordt den heer Wittevrongel, dat het resultaat gering is geweest, daar de zaak op de financiën is af» gestuit, maar in de zomermaanden zal de zaak worden doorgezet. In verband met de vergadering welke Vrij» dag gehouden zou worden ten behoeve der electrificatie van ons eiland, vraagt de VOOR» ZITTER den raad of deze mede zal werken om electriciteit en een waterleiding te krijgen, want indien de gemeenteraadsleden het on= mog:lijk achten is het beter er maar geen moeite voor te doen. De raadsleden zijn echter overtuigd van het groote nut dezer beide voorzieningen en besloten wordt dat de Voorzitter en Wet» houder Jacobs de bedoelde vergadering zul» len gaan bijwonen. De Voorzitter zegt toe al zijn krachten te zullen aanwenden om deze belangrijke zaak zooveel mogelijk te bevorderen. Tenslotte vraagt de Voorzitter nog of de raadsleden het goedvinden dat de raadszaal wordt afgestaan aan den nieuwbenoemden secretaris, teneinde daar zijn receptie tehouden. Met gemeen goedvinden wordt hiertoe be» sloten. Dan sluiting. De Cop'.e van Ingezonden Stukken die niet ge» plaatst zjjn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgeven Mijnheer de Redacteur EEN NEDERLANDSCHE ZAAK. Gaarne vraagt ondergeteekende een beschei» den plaatsje in Uw veelgelezen blad op de Zuid=Hollandsche Eilanden. Het is in onze verwarde tijden een vraag» stuk hoe men het meest afdoende de algemeene levensnood zal lenigen en waar men zal moeten beginnen. Het is misschien sommigen niet onbekend hoe de Vereeniging Nederlandsche Landkolonisatie en Inwendige Zending reeds jaren arbeid onder arme misdeelde bewoners van de Groninger, Friesche en Drentsche heide en hoe deze vereeniging zich het lot aantrekt van maatschappelijke ongeschikten en zwer» vers. De kolonies Philadelphia en Wilhelmina» hoeve staan reeds enkele jaren als monumenten van Christelijke barmhartigheid, als vrijsteden in onze menschen»maatschappij, waarheen kan vluchten allen die dreigen schipbreuk te lijden op de wijde wereldzee. Velen zijn er die de levensstrijd niet aan» durven of die zoo geestelijk slecht gewapend werden om de macht der verleiding te weer» staan. Velen zijn ook gestooten op de ruwe kanten van dit leven en zij werden geworpen als een levenswrak op de vaak zoo ruwe stranden onzer samenleving. Ook het werk onder ontslagen gevangenen draagt een schoone geestelijke en maatschap» pelijke vrucht, en velen keeren onder Gods Zegen weer terug in de maatschappij als ge» reclasseerden (herstelden) om met hun eigen handen hun brood te verdienen. De bittere levenservaring heeft hen geleerd om niet meer af te dalen tot een verslingert leven en menig zwerver of ontslagen gevan» genen ging met nieuwe hoop de toekomst tegen. De Nederlandsche Landkolonisatie en Inw. Zending neemt allen op, zonder onderscheid van gezinten en bied aan allen een levenskans die dreigen verloren te gaan in onze maat» schappij. En het voornaamste is wel zeer zeker dit dat door de arbeid dezer Vereeniging velen in aanraking komen met het Evangelie van Christus Jezus, dat ook in déze verwarde levens een lichtend spoor wil zijn. Dit schoone werk met zulk een schoone, geestelijke en maatschappelijke zijde, wordt echter zeer gedrukt door de somhere tijden, evenals zooveel andere instellingen van wel» dadigheid ons eigen Vaderland. De regeering bezuinigt dit nuttige werk zeer, en waar in onzen tijd belangstelling is voor veel nood in het buitenland, daar kan niet uitblijven of veeljnstellingen van Chr. barmhartigheid gaan onder in den druk der tijden in ons eigen Vaderland. Wil daarom geachte lezers en lezeressen in den cirkelgang Uw Belangstelling niet vergeten den nood die in ciw eigen Vaderland om deernis roept, ook niet den nood van de Vereeniging Nederlandsche Landkolonisatie en Inwendige Zending. U Mijnheer de Redacteur mijn hartelijken dank voor Uw welwillendheid. JOH. DE GROOT, Vertegenwoordiger. Hellevoetsluis, 18 Februari '24. Wat zijn ze leuk, wat zijn ze pittig en aardig De School gaat uit en heel het jonge troepje vliegt naar buiten stoeiend en vechtend, joelend en juichend. Zoodra zij vrij zijn, hebben zij pret. Men hoort het aan hun uitroepen, men ziet het aan hun gezichten, men merkt het aan hun loopen, draven, vliegen De heele kleintjes worden nog afgehaald, door moeder of vader. De ouders hebben schik in het vroolijke troepje. Wat zouden zij wel willen geven, als het leven voor hun kleintjes voor goed ge» waarborgd was, voor goed. Wisten zij maar hoe Een van hen, wiens gedachten dezen loop nemen, wordt onder het naar huis gaan ge» troffen door een aanplakbiljet van de Vrij» willige ouderdomsverzekering. En zijn gedach» ten gaan voortzou hierin de waarborg lig» gen. dien hij zoekt Is het al niet veel waard, dat hij door nu een verzekering voor zijn kleinen jongen te sluiten, hem den goeden weg wijstHet is nu nog te moeilijk voor hem, maar zoodra hij het begrijpen kan, zal hij het hem uitleggen. Kan zijn kleintje het later niet voortzetten, wat hij niet hoopt, dan is het betaalde geld toch niet weg. Naar ge» lang betaald is, naar die mate, zal de kleine op zijn 65ste jaar, rente ontvangen. Ja het is een prachtig idee. Laat eens zien. wat stond er ook weer Voor den leeftijd van 6 jaar is de premie per week f 0.14 voor een rente op 65 jarigen leeftijd. 7 jaar 15 cent per week voor een rente op 65»jarigen leeftijd. 8 jaar 15 cent per week voor een rente op 65»jarigen leeftijd. 9 jaar 16 cent per week voor een rente op 65»jarigen leeftijd. 10 jaar 17 cent per week voor een rente op 65»jarigen leeftijd. Zes jaar, dat is, wat hij hebben moet. Mor» gen zal hij er werk van maken. Diefstal. De Rotterdamsche Politie heeft een groote partij manufacturen, sokken, kousen, enz. in beslag genomen, die gestolen was uit de magazijnen van de fa'. B. te Rotterdam. Deze goederen, ter waarde van een paar dui» zend gulden, zijn in den loop van den tijd door den 20»jarigen bediende J. D. ontvreemd. Men had een auto noodig om de partij naar het politiebureau te vervoeren. De bediende en de opkoopers gebr. De J. zijn in bewaring gesteld. Duur hout. De houtverkoopingen in Twente brengen hooge prijzen op, meldt men daar. Voor brandhout betaalt men het dubbele tot drie» voudige van vorige jaren. De Duitschers, die in jaren niet kochten, koopen weer zwaar hout in Twente. Juweelensmokkelaar. Aan »Le Journal« wordt gemeldt, dat op het Fransche grensstation Bellegarde bij de visitatie van den sneltrein Parijs—Genève een Nederlander is aangehou» den, zekere van Br. genaamd, oud 41 jaar en impressario van beroep, die poogde een par» tijtje juweelen frouduleus over de grens te brengen. In beslag genomen werden o.a. 3 armbanden en een collier van platina en goud, bezet met diamanten, ter waarde van ongeveer 800.000 francs. Hg is in bewaring gesteld in afwachting van de resultaten van een onderzoek naar de herkomst van de juweelen. Deze zouden door een juwelier te Parijs zijn verkocht aan een Amerikaansche dame en moesten nu uitgevoerd worden om het betalen van luxe»belasting te ontgaan. Berooving. Politie en marechaussee stellen een onderzoek in naar een berooving van den koopman A. van der Meulen te Zwaagw?stein» de, voorafgegaan door geweldpleging. Hevig bloedend werd hij met een schedelbreuk aan den weg gevonden. Hem moet f 1425 en eenig Fransch Duitsch en Oostenrijksch geld ontstolen zijn. «Waarom huil je, ventje »lk ben den weg kwijt, meneer.« «Da's toch 'niet zoo erg. Waar woon je »ïk weet het niet, meneerwe zijn gisteren pas verhüist.« »Hoe heet je dan «Dat weet ik ook niet, meneer. Mijn moe» der is ook gisteren pas voor den tweede keer getrouwd.® »Meneer«, zei de jongeman «voor mijn stilzwijgen eisch« ik de hand van Uw dochter.® «Eischen Stilzwijgen Dat is afpersing, meneer ik zal de politie opbellen «Een oogenblik; ik ben het jongmensch dat hiernaast woont en pistonspelen stu» deert. De zaak kwam in orde. Gasverstikking. De 71»jarige Duitsche boom» kweeker S. uit Leer, die te Boskoop planten kwam koopen, is in een hotel aldaar aan gas» verstikking overleden. Verdronken. Dé fietser A. Stams uit Best is te Eindhoven, verblind door het licht van een auto, in een sloot gereden en verdronken. Zondag is te Nieuwolda (Gr.) een 8»jarig zoontje van den heer A. Beentje op het Zijl» diep door het ijs gezakt en verdronken. Spelenderwijs geraakte het 8»jarig doch» tertje van den arbeider H. te Kavelingen gem. Odoorn Zondag door een bijt te water. Het kind werd spoedig op het droge gebracht, doch des avonds overleed het meisje aan de gevatte koude. Zondagnamiddag is het negenjarig ventje P. J. in den Lage Ham te Dongen bij het spelen op een vonder in de Donge gevallen en verdronken. Gezonken. Dinsdagnacht is in het Noord» zeekanaal te IJmuiden gezonken het kunst» visschersvaartuig Z. D. 4 uit Zaandam. Daar vanwege het slechte weer de visscherij toch niet uitgeoefend kon worden, hadden de vis» scher H. d. J. en zijn knechtje zich des avonds naar huis begeven. Vermoedelijk is het scheepje door ijsgang lek geworden. Diefstal van eenden en kippen. Te Heerhu» gowaard hebben rijks» en gemeentepolitie van daar en elders, na een zeer uitgebreid onder» zoek naar aanleiding van verschillende dief» stallen van eenden en kippen, de hand gelegd op een zekeren K. aldaar, die in arrest is ge» steld. In verband met deze diefstallen zijn mede in arrest gesteld zekere O. en B., beiden aan den Langendijk woonachtig. Verdronken. Te Wirdum (O.) is Maandag de zoon van den heer Janssen door het ijs gezakt en verdronken. Gearresteerd. Te Blaricum is gearresteerd de voortvluchtige J. M. D., ex»directeur eener verboden loterijonderneming, de laatste der Gooische inbrekers, naar wien nog gezocht werd. Brand. Dinsdagavond 5 uur is brand uit» gebroken in het gebouw waar gevestigd is de etsdrukkerij van de firma Mouton, aan den Luthersche Burgwal hoek Herderstraat te 's» Gravenhage. De brand liet zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien, zoodat de brandweer uitrukte met twee motorspuiten. Het vuur dat zijn haard had in de etsinrichting op den be» ganen grond, was echter spoedig ^pt drie stralen op de waterleiding gebluschtf Op de eerste etalage bevond zich een groote voor» raad gietlood, zoodat de brandweer met groote voorzichtigheid maneuvreeren moest, om te voorkomen dat deze last door het plafond, dat op sommige plaatsen zeer van het vuur geleden had naar beneden zou komen. Zeer veel materiaal verbrandde of leed door waterschade, waaronder zeer kostbare etsplaten. De etsdrukkerij brandde geheel uit. Te Oudepekela is Dinsdagnacht de be» huizing van mej. de weduwe De Groot, be» woond door drie gezinnen, totaal afgebrand. Een naaktlooper. Dinsdagmorgen kwam te Heerenveen een naaktlooper op straat, die aanbelde bij een der geneesheeren. Deze waar» schuwde direct de politie, die den man mee» nam. Hij bleek uit Assen afkomstig te zijn Oplichters gearresteerd. De 27»jarige IT. J. de B. en de 24=jarige S. S. te Rotterdam, die trachtten twee waardelooze certificaten van de Wabash Railway Cy., groot 1000 dollar, te verkoopen, zijn wegens oplichting gear» teerd. Het tekort op Marken. In aansluiting aan hetgeen wij dezer dagen meldden betreffende een tekort op Marken wordt ons door den burgemeester van Marken medegedeeld, dat het nret juist is, dat de kas der Armvoogdij wordt bewaard in een brandkast ten raad» huize en dat daarin het tekort is. In die brandkast worden nl. alleen eigendomsbewij» zen van gemeente en armvoogdij bewaard (landerijen enz.). De kas is altijd en geheel ten huize van den penningmeester. Bij de jaarlijksche controle is het tekort gebleken, waarvoor, naar wij reeds berichtten, de be» trokkene een schuldbekentenis van f 800 (het verduisterde bedrag) heeft geteekend. Tel. Pioenendiefstal. Te Boskoop is uit de kas» sen van de kweekers Gebrs. Verboom een belangrijke partij pioenen ontvreemd, in het geheel ter waarde van Circa f 3500. Er waren exemplaren bij die een waarde van f 40 ver» tegenwoordigden. De Ned Pioenenvereeniging looft een'premie uit aan hen die aanwijzingen kunnen doen, welke tot ontdekking van den dader of de daders leiden. Een vitriooUwerper. Een bewoner van de Vlietstraat te Rotterdam wandelde met z'n echtgenoote naar z'n woning. Daar aangeko» men, bemerkte deze, dat men vitriool op haar bontmantel geworpen had, waardoor het klee» dingsstuk ernstig beschadigd was. Het optreden tegen de zedenmisdrijven. Een zekere juffrouw M. de B. te Amsterdam, was twee jaren geleden op heeterdaad betrapt, toen zij zich schuldig maakte aan abortus ten opzichte van een meisje, dat zij onder «be» handeling® had. De rechtbank veroordeelde haar tot een gevangenisstraf voor den tijd van anderhalf jaar. Zij oefende het misdrijf uit ten huize van een vriend, zekeren H., die er zich everjpens meermalen aan schuldig maakte. Deze juffrouw De B. werd zeer onlangs uit de gevangenis ontslagen en begaf zich naar de woning, waar zij twee jaar geleden met H. had gewoond. Hier bleek, dat haar vriend het schandelijk bedrijf met een andere had voortgezet. Er ontstond herrie en juffrouw de B. werd buiten de deur gezet. Zij zon op wraak en wist er na heel wat onderzoekingen achter te komen, wie de «patiënten® waren, die haar plaatsvervangster had behandeld. Zij begaf zich naar de politie, die een uitgebreid onderzoek instelde. Het bleek, dat de slacht» offers zich vervoegden bij een andere vrouw in de Witte de Withstraat. Deze noteerde naam en adres en na eenigen tijd kwam de nieuwe vriendin van H. voor de behandeling. Zoodoende viel er nooit verdenking op de bewoners van het perceel waar het misdrijf werd uitgeoefend. Toen deze bijzonderheden bekend waren werd in dit huis een inval gedaan. Er werden verschillende instrumenten gevonden en tal van getuigen gehoord, 't Gevolg was, dat zoowel H. als zijn nieuwe vriendin naar het Huis van Bewaring werd overgebracht. Zij hebben een volledige bekentenis afgelegd. Tel. In het ijs. Op de Zuiderzee nabij Eemnes circa 800 Meter uit de kust, waren vier sche» pen gevaarlijk in het ijs bekneld geraakt. Spakenburgsche visschers hebben per vlet de bemanning levensmiddelen aan boord ge» bracht. De Tel. deelt hieromtrent nog het volgende mede Den geheelen dag is men met ijsvletten bezig geweest. Een groep van 30 a 40 man hakte een vaargeul, in de hoop de schuiten naar den Eemmond te krijgen. Zondagmid» dag gelukte het eindelijk een stoomboot tus» schen de vaartuigen heen en weer te laten varen voor de proviandeering. Met de «Hoop en vertrouwen« van Wer» kendam, die op 150 meter van den kop der geleide»dammen alhier zat ingevrorent is het minder goed gegaan. Nadat door twee mannen levensmiddelen aan boord waren gebracht, begon later het Zuidwal»ijs te werken, dat het schip mede sleepte tot ongeveer 1000 meter afstand. Het werpen van twee ankers, ieder 150 K.G. we» gende, hielp niets, kettingen en staaldraad knapten als touwtjtes afinmiddens begonnen zich meters hooge ijsheuveltjes te vormen en verkeerde het schippergezin in grooten nood. Met behulp van beide genoemde mannen en na alle staaldraad van de Huizerhaven bijeen gezocht te hebben, wist de havenmeester een duizend meter lange lijn over de ijsvelden op het schip tekrijgen. Na een geheelen dag aan het werk geweest te zijn bereikte de «Hoop en Vertrouwen« om 11 uur in den avond het havenkanaal. De vrouw en de kin» deren werden van boord geholpen en in het dorp ondergebracht. Onderwijl waren ijsblok» ken gaan kruien, de zee en de Oostenwind schoven de schotsen tot een vier meter hoo» gen en op sommige plaatsen 10 meter breeden ijsdam opeen. Deze massa schoof over den oostelijken havendam, vulde het kanaal en drukte het schip met zooveel kracht tegen de binnenbeschoeiïng van de pier, dat de nieu» we balkenrijen afknapten, de gordingpalen der zeewering ontzet werden en een balk van 30 cM. dikte knapte. De ijsdam schoot door en stortte zich over de achterzijde en de gangpaden van het vaartuig uit tot in het ruim. Een gedeelte van het ruim zit thans onder de ijsmassa bedolven. Griezelige vondst. Het oude raadhuis te Monster wordt afgebroken, teneinde later over te. gaan tot den bouw van een nieuw. Dezer dagen toen men bezig was met het graafwerk nabij de fundeeringen en binnen den omtrek der muren deed men een griezelige vondst, toen men stuitte op menschengebeenten en doodshoofden. Tot heden* groef men een vijf» tiental doodshoofden op. Het oude gebouw dat thans zoo goed als afgebroken is, dateert van 1740. De menschelijke overblijfselen zijn dus al zeer oud. Een der doodshoofden was nog zeer gaaf, daar alle tanden nog in de kaken aanwezig waren. Ook viel het ongeluk voor dat de baasknecht een zwaar stuk hout op het hooft en lichaam kreeg. De getroffene werd door twee doctoren behandeld. Opname in het ziekenhuis werd noodzakelijk geoor» deeld. Inbraak. Zondagavond te tien uur is in de woning van H. Visser te Genemuiden een inbraak gepleegd; er werd f 800 gestolen. De heer Visser zelf was niet thuis. Na een door den burgemeester ingesteld onderzoek werden vier personen uit het bed gelicht en naar Zwolle overgebracht. Het geld js teruggevonden. Vliegongeval. Toen de sergeant»vlieger Voss te Soesterberg Zaterdagmorgen wilde opstijgen voor het opmaken van het weerbericht, liep bij den start een wiel af. Door de groote vaart, die het toestel reeds had, sloeg het om en werd deerlijk gehavend. Wonder boven wonder kwam sergeant Voss met den schrik vrij. Pech. De heer S. uit Heerlen, die eenige uren te voren op de auto»tentoonstelling te Amsterdam een auto had gekocht, is Dinsdag» morgen even voorbij Duivendrecht in een diepe sloot gereden. Deheer S., die den wagen bestuurde, werd over de voorruit ge» slingerd, doch [kwam met den schrik t vrij. Zijn broer echter, die in den wagen bleef zit» ten, werd ernstig gewond aan hoofd, handen en beenen. Een passeerende auto vervoerde het slacht» offer naar Amsterdam. De auto, die zwaar beschadigd was, werd door een vrachtauto weer op het droge getrokken. Wat is een kunstwerk Prof. Kisch, de be» kende Duitsche jurist, die in den kring zijner vrienden bekend staat als een verwoed anti» quitxeitenverzamelaar, kwam eens van een reis naar Amsterdam terug met een eeuwen» oude soepterrine, die hij in haveloozen toe» stand ergens had ontdekt. Bij het nazien van zijn bagage legde de douane»ambtenaar onmiddelijk beslag op het ding en deelde den bezitter mede, dat voor dit kunstwerk inkomende rechten betaald moesten worden. «Maar waarde heer®, antwoordde de hoog» leeraar, «hoe komt u er bij, die soepterrine een kunstwerk te noemen, 't is een doodge» woon ding voor huishoudelijk gebruik.« De ambtenaar draaide de terrine om, wees op een gat in den bodem en zei heel logisch »'k Zou wel eens willen weten, hoe u in die kom soep wilt bewaren.« Lachend gaf de hoogleeraar toe; dat dit inderdaad tot de onmogelijkheden behoorde en verklaarde zich bereid, de gevraagde som te betalen. Toen de formaliteiten vervuld waren en de terrine weer was ingepakt, zei professor Kisch «Eigenlijk moet ik u mijn compliment ma» ken. Hoewist u dadelijk, dat u met een kunstwerk te doen had «Och,® antwoordde de ander schouderop» halend, «als de menschen een ding hebben dat nergers voor te gebruiken is spreken ze altijd van een kunstwerk.» Hbld. Gekleurd, levend hout. Het kleuren van hout in den levenden stam, om zich van de nuA gekleurde, maar dure exotische houtsoorV -f' onafhankelijk te maken, is een opgave, waar» van de oplossing bij het steeds duurder wor» den dezer houtsoorten zeker wel loonend kan zijn. In «Chemische Apparatur« beschrijft ir. Moll, hoe Reimann daarin, met behulp van de moderne techniek, is geslaagd. De voornaamste moeilijkheid, die te overwinnen was, bestond n.l. daarin, dat indien de kleur» stofoplossing bij de wortels werd ingebracht, de verdeeling door den sapstroom naar boven in den stam zeer ongelijkmatig was. Alle oudere processen strandden op deze moeilijkheid, totdat Reimann op het denkbeeld kwam de kleurstof tevens door middel van een aantal gaten in den stam naar binnen te brengen. Naarmate de techniek van het bo» ren der gaten zich ontwikkelde, kon ook het proces meer economisch worden toegepast. Ongetwijfeld zullen zoowel de technici als de kleurstofchemici er wel voor zorgen, dat het proces steeds volmaakter wordt en dan kan het nog een kwade concurrent voor het verven van hout worden, hoewel dit laatste het gtoote voordeel behoudt tevens conser» veerend te werken. Ook voor de exotisclyïo. houtsoorten zal de concurrentie steeds beper \JPJ blijven, daar het kunstmatig gekleurde hout wel de kleur, maar niet de overige eigenschap» pen van de eerste kan aannemen. De berei» ding van het gekleurde beuken» en berken» hout wordt daarom echter niet minder in» terressant, al zullen velen het geven van fan» tasiekleuren als een wansmaak veroordeelen. («Chemie en Industrie®). Een haardief aan het werk De machinist W. K. te Rotterdam heeft aangifte gedaan dat zijn 13»jarig dochtertje Woendagavond door twee onbekende mannen op den Spoorsingel is vastgegrepen. Zij hebben, naar het meisje vertelde, haar een doek over de oogen gewor» pen en een prop in den mond gedaan waarop zij in een huis werd binnengebracht, waar men haar een deel van het haar afknipte. Daarop liet men het kind weer vrij. Een genezend medium. Twee agenten te Am» sterdam hebben een vrouw aangehouden die zeide genezend medium te zijn. De aanhouding vond plaats ter zake overtedinng art. 436 W. v. S. (het onbevoegd uitoefenen van een be» roep, waartoe de wet een toelating vordert) en van art. 3 van dezelfde wet, regelende de uitoefening van de geneeskunst (zonder be» voegdheid in het openbaar verkondigen), dat men de geneeskunst uitoefent. Een hoeveel» heid reclamepapieren, recepten, kruiden en zalf werd in beslag genomen. De vrouw is, nadat processverbaal tegen haar is opgemaakt, op vrije voeten gesteld. RECHTBANK TE ROTTERDAM. In de zaak van H. S., huisvrouw A. M. te Middelharnis, appelante van een vonnis van den kantonrechter te Sommelsdijk, waarbij zij wegens het in voorraad hebben van melk van ondiugdelijke samenstelling was yeroor» deeld tot f 80 boete subs. 80 dagen hechtenis, werd- hei vonnis wegens vormgebrek vernietigd en veroordeelde de rechtbank, opnieuw recht» doende, beklaagde tot dezelfde straf. GERECHTSHOF te 's=GRAVENHAGE. Het hof heeft Dinsdag bevestigd het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarbij P. D-. R. W. en T. W., landbouwers te Rockanje, zijn veroordeeld ieder tot 7 weken gevangenis» straf met aftrek van voorloopige hechtenis, wegens het openlijk en met vereende krachten geweld plegen tegen den chef»veldwachter aldaar, bij gelegenheid van de jubileumfeesten op 13 September van het vorige jaar. Het O. M. bij de rechtbank had tegen be» klaagden 1 jaar, en dat bij het hof tegen elk hunner 8 maanden gevangenisstraf geëisebt.

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 2