Officieel Gedeelte. Kerk en SchooL Plaatselijk Nieuws. Reclame-Mededeelingen. Ruwe en schrale huid gemeentegrond en het openbaar gemeentewater of voor het leveren van electriciteit voor licht of ander licht aan particulieren te zullen leveren of ten behoeve van haar eigendommen of openbare doeleinden te zullen vervaardigen of te zullen doen vervaardigen, hetzij uitslui- tend voor eigen rekening, hetzij in vereeniging met derden, hetzij door derden. Dit is het, waarop deze voorziening afstuit. Nu hebben Gedeputeerde Staten in een am der geval reeds hulp verleend, nl. op Voorne en Futten, waar men had gemeentelijke be- drijven. Nu geloof ik, wanneer Gedeputeerde Sta» ten in overleg zonden treden met de »Mabeg«, de commissie uit de eilanders en de adviseurs, dat bezwaar spoedig zou worden weggenomen. Want om de bediijven over te nemen, zooals de consessievoorwaarden aangeven, zijn mos gelijk die gemeenten niet te vinden. Houdt men zich aan hetgeen bij de concessievoor- waarden is bepaald, dan staat de poging van electrificatie voor dit eiland stil en komt er ook in de toekomst niets van. Waar Gedep teerde Staten zeggep, dat er groote bezwaren aan verbonden zijn om dit eiland van electriciteit te voorzien en waar dit -het eenige eiland is, dat nog niet voorzien kon worden, geloof ik met vrijmoedigheid een beroep te doen op Gedeputeerde Staten om zoo spoedig mogelijk die conferentie tot stand te brengen en mocht dan Provinciale hulp noodig'zijn, dan meen ik dat Gedepu teerde Staten niet tevergeefs een beroep zullen doen op de Staten bij hun voorstellen om de maatschappij »Mabeg« mogelijk te maken tot een redelijke oplossing mede te werken. De heer Hovy. Het tweede punt, waaraan ik eenige woorden wil wijden, is Goeree en Overflakkee. Op de kaart, die ik hier voor mij heb, zie ik dat dit eiland ten opzichte van 3 groote centrales zeer gunstig gelegen is. In de eerste plaats ten aanzien van Rotter= dam, in de tweede plaats ten aanzien van Dordrecht en in de derde plaats ten aanzien van de centrale van Noord-Brabant. Alle cen trales hebben uitloopers van 10.000 Volt ka bels, Dordrecht zelfs iets grooter voltage. Voor hen, die zich niet geheel en al in de onder- deelen van de techniek hebben ingewerkt, moge ter verduidelijking van de zaak, opgemerkt worden, dat waar een kabel is van 10.000 Volt men viermaal zooveel stroom kan leveren en over ontzaglijk veel grooteren afstand, dan wanneer men een kabel van 3000 Volt heeft. Juist .deze omstandigheid is zeer gunstig, zoo dat men zou kunnen stroom afnemen, hetzij van Rotterdam, hetzij van Dordrecht, h tzij van Brabant. Er zijn op het eiland dertien gemeenten met ruim 30.000 inwoners. Ik vrees, dat wan neer het denkbeeld1 van den heer Warnaer om op het eiland een eigen centrale te stichten, mocht worden overgenomen, men een teleur stelling krijgt. De meest aangewezen weg is, dat Gedeputeerde Staten door middel van een electrotechnisch ingeneur bemiddelend optreden bij de onderhandelingen, die men zal moeten voeten. Het zou mij niet verwon deren, als men door de onderhandelingen zou komen tot een contract, waarbij wordt bepaald, dat op economische wijze (want daar op komt het aan) stroom wordt geleverd. De hqofdzaakjjs, dat wij geen bedujven Ifrijgeri, die poodlijdend zijn. Ik beveel (dit denkbeeld zeer in belangstelling van Gedeputeerde Sta ten aan en zou het zeer op prijs stellen, wan neer zij hun tusschenkomst mochten verleenen, opdat een gelegenheid worde gevonden, waar van men stroom kan betrekken. Mijnheer de Voorzitter, ben ik goed inge licht, dan zou men kunnen volstaan met een zinker, waarin drie kabels zouden moeten ko men. Het is aan de ingenieurs te bepalen, waar de zinker het best zou kunnen gelegd worden, van Willemstad, van Hellevoetsluis of van Dordrecht uit. Ik wil mij in deze zaak, die nader uitgewerkt moet worden, op het oogepbhk niet verdjepen, maar wel wil ik waarschuwen te|en de totstandkoming van een apparft centrale voor het èiland Goeree en Overflakkee. Mijnheer de Voorzitter, de vorige spreker heeft een belangrijke zaak ter sprake gebracht en ook ik heb gezien, dat er helaas zes gemeen ten zijn, die in een beklagingswaardige positie verkeeren.Zij hebben een gasconcessie verleend met uitsluiting van electriciteit. Als men zoo iets in- déze tijden hoort, slaat men de handen van verbazing ineen. Ook verbaas ik mij er over, dat de gasconcessie zoo betrekkelijk kort geleden is verleend. Ik sluit mij dan ook volkomen aan bij het betoog van den heer Warnaer, waar deze opmerkte, dat gepoogd moet worden het monopolistisch karakter aan die gasconcessie zoo spoedig mogelijk te ont nemen. Mijnheer de Voorzitter, ik moge hieraan het een en ander uit de practijk toevoegen. De ervaring, o.a. in de plaats mijner inwo ning, leert, dat gas en electriciteit zeer wel broederlijk naast elkaar kunnen bestaan. In 1907 is in de toenmalige gemeente Loosduinen een gasfabriek geopend, die naar de eischen des tijds was ingericht. Tegelijkertijd heeft de gemeente haar electriciteitsbedrijf geopend, waarvoor zij stroom afnam van de groote centrale in Den Haag. Zij was, meen ik, de eerste gemeente in ons land, die op dit gebied een distributiebedrijf heeft gehad. Er is steeds op loyale wijze geconcurreerd, met het gevolg dat gas voor de verlichting bijna geheel is verdwenen (er zijn nog omstreeks 15 gaslicht aansluitingen) en elke woninig, zelfs de arbei derswoningen, electriciteit heeft en tegen een laag tarief betrekt, terwijl het gas meer wordt gebruikt voor de verwarming. Wanneer wij die richting uit gaan, kunnen beide zeer goed naast elkaar bestaan. Ik hoop, dat Gedeputeerde Staten zullen willen medewerken om het monopolistisch karakter van de gasconcessie op Goeree en Overvlakkee te doen verdwijnen, hetgeen in het belang zal zijn van het geheele eiland, dat groote behoefte heeft aan den vooruitgang van de electriciteit, over het bezit waarvan wij ons verheugen, en waarvan wij ons het gemis zeer moeilijk kunmen indenken.« De heer Limburg, lid van Gedeputeerde Staten. «Mijnheer de Voorzitter! Allereerst wil ik mijn dank betuigen aan de sprekers voor hetgeen wij hebben gehoord. Immers daaruit spreekt tevredenheid over de electri- teitsontwikkeling in Zuid-Holland. De Staten kunnen zich gelukwenschen, dat zij indertijd tegenover een minderheid, die er niet van wilde weten, met groote meerderheid de elec- triciteitsverordening hebben aanvaard. Een paar wenken zijn er gegeven, waarop de leden zullen het begrijpen Gedepu teerde Staten niet onmiddellijk een antwoord kunnen geven. Wanneer de heer Warnaer zegt, dat het wenschelijk is,, dat Overflakkee zoo spoedig mogelijk uit zijn isolement ten opzichte der electriciteitsvoorziening wordt verlost, dan zijn wij het daarmede volkomen eens.« «Wanneer tenslotte de heer Hovy de con currentie van gas en electriciteit in bespreking brengt, dan kan ik de verzekering geven, dat bij de verdere ontwikkeling van de elecriciteit in onze Provincie Gedeputeerde Staten zeker zull.en overwegen op welke manier gas en electriciteit kunnen worden verzoend. Het totstandkomen van gas en electriciteit op Goeree en Overflakkee is niet zoo gemak kelijk, omdat het nu eenmaal ligt in een ge- isoleerde streek, vooral ook omdat men met een kabel 't water heeft te kruisen en kabels over een dergelijke breedte als tusschen Over flakkee en het eiland ten noorden daarvan zeer kostbaar zijn. Zeker zijn hier verschillende mogelijkheden en oplossingen te vinden, maar op 't oogenblik kunnen Gedeputeerde Staten nog geen bepaalde mededeelingen daaromtrent doen. Wij kunnen alleen dit zeggen, dat wij elk voorstel om Goeree en Overflakkee van electriciteit te voorzien, met de meeste nauw gezetheid en sympathie zullen overwegen, en dat wij niet terugdeinzen voor voorstellen, zelfs indien deze eenige financieele offers zul len eischen, die natuurlijk niet te groot mogen zijn, want een dergelijk bedrijf moet tenslotte rendabel zijn. Dit is, mijnheer de Voorzitter, hetgeen Ge deputeerde Staten, onder dankzegging aan de sprekers voor de ingenomenheid, waarvan zij hebben blijk gegeven, in antwoord op het ge sprokene hebben mede te deelen.« De heer Hovy. Er is gewezen, en hiermede hom ik weer op Goeree en Overflak kee, op het bezwaar inzake het leggen van kabels. Ik wil dat bezwaar volstrekt niet onder schatten. Inderdaad moeten de technici uitma ken, waar het meest economisch de kabels kunnen worden gelegdvan uit Willemstad of omstreken naar Ooltgensplaat, van uit Hel> levoet of van uit de Dordtsche centrale. Dat hangt van allerlei factoren af, b.v. van de diepte van het water. Maar ik wil wijzen op een precedent. Men heeft een analoog geval gehad in het land van Heusden en Altena. De provincie Noord-Brabant heeft een groote centrale, die stroom levert aan de geheele provincie en aan een gedeelte yan Limburg De provincie heeft indertijd tot de gemeenten in het Land van Heusden en Altena gezegd gij kunt stroom krijgen, als gij het eens kunt worden. Men is het toen inderdaad eens ge= worden en het was de moeite waard, een kabel te leggen. Het zal daarom noodig zijn in de eerste plaats te bevorderen, dat de gemeenten het eens worden, voorts dat het gasmonopolie zoo mogelijk wordt beëindigd en dat die zaak dan verder wordt afgewerkt.« De heer Limburg, lid van Gedeputeerde Staten. «Mijnheer de Voorzitter! Ten aanzien van het gasmonopolie wensch ik op te mer ken, dat, wanneer de electrificatie van Goeree en Overflakkee zal ter hand worden genomen, de vraag van het gasmonopolie dan een op lossing zal vereischen. Ik kan op het oogen blik den heer Hovy niet zeggen, op welke manier wij die vraag zullen oplossen, maar dat er naar een oplossing zal worden gestreefd, daarvan kan hij zich overtuigd houden. Wij hebben diezelfde quaestie in een meer of min der acuut stadium gehad in enkele andere plaatsen van Zuid-Holland, en daar is ook een oplossing gevonden, met name in Oud=Beier- land. Men zal dat natuurlijk hier ook moeten doen voordat tot de electrificatie van Goeree en Oyerflajck .e wordt overgegaan Uit 't bovenstaande blijkt, welkq§tandpunt Ged. Staten ten opzichte der electrificatie in nemen We zullen hopen, dat de verschillende bezwaren niet onoverkomelijk zullen zijn en wij binnen niet te langen tijd é'ok in dit op zicht uit ons isolement verlost worden. Wat betreft de werkzaamheden der com missie, kunnen wij nog het volgende mede- deelen Donderdag j.l. heeftj* de commissie voor electrificatie van Goeree en Overflakkee te Middelharnis vergadering met een ingenieur van het bureau Nagtglas Versteeg van Am sterdammer, nadere bespreking van dé plannen. De Commissie, bestaande uit de heeren L. J den Hollander, Voorzitter; Nijgh, Sec retaris C. Warnaer, Lid van de Prov. jStaten te Dirksland A. A. Mijs te Sommelsdijk, die het initiatief nam tot deze actie enkele Bur gemeesters P. T. van den Berg, notaris te Goeree; J. Koert Mz., te Klieuwe Tonge Ja cobs, V/ethouder Ooltgensplaat, besloot het comité uit te breiden en de Burgemeesters uit te noodigen zitting te nemen voor zooveel zij nog geen deel van het comité uitmaken. Aangezien gebleken is dat vanwege heeren Gedeputeerde Staten medewerking zal ver leend worden, beginnen de plannen meer vaster vorm aan te nemen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Sommels dijk brengen ter openbare kennis, dat ter ge meentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van S. Gazan, vleeschhouwer, wonende alhier, om vergunning tot het op richten van een slachtplaats aan den Oudeland- schendijk op het perceel, kadastraal bekend in sectie B, no 2351. Op Maandag 25 Februari a.s., des namid dags 3>/2 uur, zal ten gemeentehuize gelegen heid bestaan om bezwaren tegen de inwil liging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake in gekomen schrifturen. Sommelsdijk, 11 Februari 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. L. J. den HOLLANDER. SOMMELSDIJK.» De heer G. J. E. Meijer, de vroegere directeur van het postkantoor, alhier, thans, in gelijke functie werkzaam te Horst, is met ihgang van 1 Maart a.s. benoemd tot Directeur van het Postkantoor te IJselmonde Het in nood geslacht rund van A. v. d. B. is voor de consumptie goedgekeurd. Met den bouw van de 15 woningen, voor rekening van den heer A. van den Doel, al hier, aan den Oudelandschen dijk, is men dezer dagen begonnen. MIDDELHARNIS. De slagers hebben het vette spek met 5 cent per pond afgeslagen. Woensdag 6 Februari mocht de Jonge- dochtersvereeniging «Bidt en Werkt« het ge noegen hebben de door haar in Jiet afgeloopen jaar vervaardigde kleedingstukken aan behoef tige gezinnen van Middelharnis en Sommels dijk te verdeelen. Aan honderd en twaalf gezinnen mocht zij 235 kleedingstukken uitreiken, wel een bewijs dat de avond ééns per week, daarvoor besteed niet nutteloos was. De Vereeniging hoopt, dat zij in dit jaar weder in staat gesteld zal worden, onder bid dend opziens tot God, die haar nu reeds 28 jaar zijnen zegen schonk, weer moedig voort te gaan, om in stilheid en vertrouwen nog iets te mogen doen tot leniging van den nood der armen. DEN BOMMEL. De vorige week werden van hier vervoerd 1104 H.L. aardappelen en 440 baaltjes uien. Bij de Arbeidsbemiddeling stonden de vorige week ingeschreven 30 werklooze ar beiders. Vrijdagavond had J. K. uit Stad het on geluk met hit en kar van den Molendijk te rijden. Met eenige materiale schade' liep het ongeluk af. "OOLTGENSPLAAT. L. de Vos Cz. heeft zijn woonhuis aan de Molendijk verkocht aan A. Duim. De Zangvereeniging «Van Ongenoegen vrij« hoopt op 29 Mei a.s. deel te nemen aan het concours te Hellevoetsluis. De lijst van vorderingsplichtige paarden welke de maand Februari ter Secretarie ter inzage ligt, telt 74 namen van eigenaars en 311 paarden. OUDE TONGE. B. en W. maken bekend dat zij voornemens zijn een stuk grond aan de Julianastraat in huurkoop te verkoopen. Gedurende de maand Februari ligt ter Secretarie voor een ieder ter inzage de lijst van eigenaars en beheerders van paarden. A. d. V. had het ongeluk met het kolen lossen een stuk kool op zijn voet te krijgen, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Verleden week is er alhier veel ajuin verscheept, nu de prijs weer dalende is, is de handel weer slapper. 40 cent per regel van handen en gelaat verzacht en geneest men het beste met Purol. In doozen van 30, 60 90 ets. Bij apoth. en drogisten. NIEUWE TONGE. Aan dhr. Ds. Timmer, alhier, is vergunning verleend tot het bouwen van een schuur aan de Burgemeester-O ver dorpstraat. Bij den gehouden schietwedstrijd door den Buitengewoon-Vrijw. Landstorm, alhier, behaalde de verlofganger A. van Sliedrecht den hoogsten prijs, met 88 punten. DIRKSLAND. J.L Zaterdag stonden bij de arbeidersbemiddeling alhier 5 transport- en 3 landarbeiders ingeschreven ats werkloozen. Gevonden voorwerpen een huissleutel en een streng sajet. Donderdagavond 7 uur hoopt de Mannen- zangvereeniging! »Concordia« in het gymna stieklokaal der O. L. School een uitvoering te geven. Vrijdagavond gaf de Chr. Zangvereeni ging »Excelsior« in het Koor der Ned. Herv. Kerk alhier een jn alle opzichten prachtig ge slaagde uitvoering. Aan rde eigenaars-tof houders van paar den zijn de lastgevingen voor een eventueele paardenvordering uitgereikt. HERRINGEN. Ter verbetering van een vorig bericht diene dat naast de genoemde 5 personen ook dé Heer M. den Boer alhier aan het nieuw ingestelde brandpiket is toege- vöegd. Onze dorpsgenoot J. Mookhoek die met zijn schip in aanvaring is geweest waarbij hij persoonlijk deerlijk letsel had bekomen is 1.1. week in het Ziekenhuis tengevolge daarvan overleden. De vorige week zijn van hier 1000 H.L. aardappelen, 300 balen uien en evenzooveel balen peêen verzonden. Dat in onze gemeente velen het voor recht mogen bezitten een hoogen leeftijd te bekomen blijkt hieruit dat plm. 50 rentetrek- kenden worden aangetroffen wegens ouder dom. Binnen zeer korten tijd zal de Heer J. v. Helden Brig. Tit. Rijksveldwachter alhier onze gemeente metterwoon gaan verlaten en zich vestigen te N. Tonge. Hij had hier aller symphatie, en «het ga hem wel«, zal ieder onzer hem gaarne toeroepen De landerijen laatstelijk in pacht bij J. Gebuijs zijn deze week na publieke inschrij ving toegewezen in Polder Elisabeth aan J. Huizer en in polder Dirksland aan H. Dorst beiden alhier. Deze week zal met het houden der ge bruikelijke nachtwacht worden opgeheven. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft besloten, om met ingang van 6 Februari 1924, weer toe te laten het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens naar een kring, omvattende het eiland Goeree en Overflakkee. Op de lijst van eigenaars of houders van paarden dezer gemeente komen 17 eigenaars of houders voor met een totaal van 63 paarden. MELISSANT. Op Zaterdag 9 Februari j.l. was het vijf en twintig jaar geleden dat de Muziekvereen. «Tot Nut en Genoegen» alhier opgericht werd. Door de Firma Waasbergen en Co. is een vrachtauto aangeschaft tot vervoer van meelproductie. Dit is de eerste auto als trans portmiddel gebruikt in deze gemeerde. Doordat het paard schrok had de land bouwer Van Nieuwenhuijzen het ongeluk aan den Staakweg in de sloot te rijden. Een partij eieren welke zich in den wagen bevond viel stuk. Verder liep het ongeluk behalve eenige materieele schade nog goed af. Door de alhier gevestigde Landstorm- klasse zal op Donderdag en Vrijdag a.s. met die van andere gemeenten een gezamenlijken marsch worden gemaakt. Naar we vernemen is uit de 5 sollici tanten naar de betrekking van karreman dhr. M. van Es. als zoodanig aangesteld. Van gemeentewege zullen een I5-taI hoo rnen staande op de begraafplaats publiek wor den verkocht en daarna gerooid. Door B. en W. dezer Gemeente is aan dhr. Abr. de Vogel vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan den Dorps weg. Op Vrijdag 15 Februari a.s. des voorm. vóór elf uur moeten alle openbare straten en goten geschuurd worden. GOEDEREEDE. In de maand Januari werden 8 consenten uitgereikt voor de Kust- visscherij. Voor huisslachtingen werden de vorige maand 13 aanvragen gedaan. Door T. D. v. W. zijn al reeds vroege pootaardappelen gezet. In de duinen, gelegen ten Noorden van den Ouden-Oostdijk wordt door dhr. C. Jongste plm. een Vbornsch Gemet ontgonnen dat aan een dozijn personen eenige weken werk geeft. J. Tanis ving de vorige week een post duif gemerkt aan de rechterpoot No. 25 34264. De vergadering van de Schoolvereeniging die tegen 8 Febr. was opgeroepen is niet door gegaan door ongesteldheid van den Voorz. en is twee weken uitgesteld. HELLLVOETSLUIS. De Minister heeft in zijn Memorie van antwoord op de Begroo ting van Marine het volgende gezegd Ook met het oog op de defensiebelangen komt het den Minister voorhande niet doeL matig voor van de werf te Hellevoetsluis ge heel afstand te doen. Door de voorgekomen en reeds gedeeltelijk aangevangen inkrimping wordt gerekend op f80.000 per jaar. Verder dat het niet in de bedoeling ligt, om de zeilloods- vaartuigen van Hellevoetsluis naar Rotterdam over te brengen. De urgentie van de over brenging der Stoomloodsvaartuigen van Helle voetsluis naar Hoek van Holland is vervallen, waardoor f 25000 voor meer onderhoud-bag- gerwerk in de Berghaven te Hoek van Holland kan worden geschrapt. Deze berichten zijn gelukkig weer geruststellend voor onze ge meente. Hr. Ms. torpedoboot G 2 is Vrijdagmor gen naar 's Rijkswerf te Den Helder gesleept en zal aldaar in conservatie worden opgenomen. NIEUWeHELVOET. Jaarverslag over 1^23 van de Afd. Hellevoetsluis—N.-Helvoet, der Zuid-Hollandsche Vereen. «Het Groene Kruis«. Donderdagavond hield de afd. N.-Helvoet en Hellevoetsluis van «Het Groene Kruis« haar jaarvergadering. De voorzitter dhr. T. W. Driel opende deze slecht bezochte vergadering, en roept de aan wezigen hartelijk welkom toe. De Secretaris leest de notulen voor, en worden goedgekeurd. Daarna leest de secretaris het jaarverslag als volgt voor. Met een terugblik op het wel en wee der vereeniging gedurende het afgeloopen tijdperk, kan het Bestuur weer met de grootste voldoe ning getuigen, dat onze Groene-Kruisafdeeling èn wat de wijkverpleging èn wat de bestrijding der Tuberculose aangaat, weer getoond heeft, zooals reeds zoo vele jaren, dat ze in een dringende behoefte voorziet en een zegen is voor de lijdende menschheid. Op financieel gebied moet echter op een terugslag worden gewezen, daar wij in onze subsidies deerlijk werden geknot, als gevolg van bezuiniging bij Rijk en Gemeente. Van het Departement van Marine kwam bericht, dat we voor 1924 nog voor de helft der subsidie in aanmerking kwamen, onder mededeeling, dat verder op geen steun meer te rekenen viel. De Gemeente Hellevoetsluis trok f 200 minder uit, voor wijkverpleging en T.B.C. bestrijding, ieder f 100. Het behoeft natuurlijk geen nader betoog, dat op een begrooting als de onze eene ver mindering van inkomsten met f 400 op den duur hare uitwerking zeker zal doen voelen. Voor dit jaar hebben we echter een sluitende begrooting, dank zij het voordeelig jaar dat achter ons ligt, de beide rekeningen gaven een voordeelig saldo. Wat de huishoudelijke aangelegenheden be treft, dient te worden 'Vermeld, aat dóór het vertrek van onzen Penningmeester, de heer L. Touw, de heer H. Wijnberg als zoodanig werd gekozen, terwijl bij de periodieke aftre ding van Voorzitter en Secretaris beiden weder werden herkozen, zoodat de samenstelling van het bestuur is F. W. van Driel, Voorz., A. Spuijbroek Secr., H. Wijnberg Penn., Dr. J. H. Wesselink, H. Kerbert, F. G. Tieman, D. de Boo. Buiten de reglementaire voorgeschreven be stuursvergaderingen was er een buitengewone vergadering noodig ten einde maatregelen te treffen voor het beheer van ons verplegings- materiaal en het zoeken van een gelegenheid om dit onder dak te brengen. Door opheffing van het gesticht van liefda digheid als zoodanig waarbij tevens ons het wijklokaal werd opgezegd en het verzoek om ontslag van den bewaarder Tukke, kwam het bestuur in moeilijkheden, die niet zoo plotse ling waren te ondervangen, er was in tweeërlei behoefte te voorzien. De heer Gastelaars werd bereid gevonden tijdelijk als bewaarder op te treden eri de zorg voor de verplegings-artikelen te aanvaar den. tot we in de keuze van een bewaarder zouden zijn geslaagd. In de heer Gerding hebben we dén man gevonden, die, huurder van een gedeelte van het voormalig gesticht, gaarne de zorg voor berging en onderhoud op zich nam van het verplegingsmateriaal en officieel als bewaarder werd aangesteld. Dat het bestuur een goede keuze deed heeft onze nieuwe functionaris reeds meer dan eens bewezen, een woord van lof voor de wijze waarop Gerding zich van zijn opdracht kwijt is ten zeerste hier op zijn plaats. Wat het ledental betreft dient op eenige achteruitgang te worden gewezen, zooals blijkt uit het ondervolgende staatje. Jaarleden. Maandleden. Totaal. 1 Januari 1923 516 307 823 Afgeschreven 38 24 62 Bijgekomen 20 17 37 31 December '23 498 300 798 alzoo een vermindering van 25 leden. Laten we hopen, dat onze ijverige bode, die altijd paraat is, spoedig deze achterstand zal hebben ingehaald. Over het financieele gedeelte dient het onder- volgende vermeld. Wijkverpleging. Ontvangsten f 2966,64'/2. Uitgaven f 2583,49'/2 Saldo f 383,15. T.B.C. bestrijding. Ontvangsten f 1274,48'/z- Uitgaven f 1225,09. Saldo f 51,39'/2. Voor beide saidi zal een 4e iigtent worden aangeschaft. De verkoop der Emmabloem leverde netto op f 104,76'/2 Niet onvermeld mag blijven dat we geduren de dit jaar 2 giften mochten ontvangen. Een bedrag van f 20,98 van de Oranje-ver- eeniging Tolweg, als resteerend bedrag der gehouden feestviering op 31 Augustus j.l. en een bedrag van f 113,22 uitmakend het battg saldo van de gehouden fancy-fair voor de werfharmoniekapel. Beide sommen werden onder dank aan de milde gevers door het bestuur aanvaard. De waarde der verplegingsartikelen met inbe grip van die der ligtenten is ongeveer f 3000. Met liefdevolle toewijding wordt door de zuster hare dikwijls moeilijke taak als verpleeg ster en huisbezoekster vervult. Uit onderstaande opgave van afgelegde be zoeken moge haar veelomvattende arbeid blij ken. Hellevoetsluis. Nieuw-Helvoet. Januari 124 32 Februari 67 50 Maart 48 94 April 102 61 Mei 98 29 Juni 127 76 Juli 97 75 Augustus 62 44 September 7 36 October 17 25 November 45 48 December v 77 102 871 ---672 Als huisbezoekster werden door haar 919 bezoeken afgelegd, gedeeltelijk met verpleging. Op ultimo December stonden 24 gezinnen onder toezicht. Daar waar noodig werd toeslag op woning- huur gegeven, woningverbetering aangebracht of voeding verstrekt. Gedurende'de zomermaanden werd de barak aan den straatweg betrokken, terwijl we de beschikking kregen over een permanente plaats op de vestingwal tot plaatsing eener iigtent. Het 3-tal ligtenten was het geheele jaar in gebruik. Wanneer we nog vermelden, dat de hulp der zuster wordt vereischt bij het vervoer van patiënten, het leggen van verbanden enz. kunnen we ons indenken, dat haren taak veel-' omvattend is, die ze steeds met onverflauwden ijver vervult en die slechts onderbroken werd door een verloftijd van 3 weken, gedurende welke periode zij vervangen werd door zuster Vermaas. Eindigen we dit stukje geschiedenis onzer vereeniging met een krachtig beroep op den moreelen en financieelen steun der leden, opdat de vereeniging ondanks de vermindering der fondsen een jaar moge tegemoet gaan van groei en bloei en van waardeering, die ze zoo ten volle verdient. Januari 1924. De secretaris A. Spuijbroek. De Voorzitter dankt de Secretaris voor zijn verslag en geeft aan dhr. Kros gelegenheid om als commissielid verslag uit te brengen van het nazien der boeken. De boeken waren in orde bevonden de voorz. dankt de Penning meester voor goed beheer. Als afgevaardigde voor de algemeene vergadering van «Het Groene KruiS« wordt benoemd. H. Wijnberg en Dr. J. H. Wesselink als plaatsvervanger. De heer T. G. Tieman werd weer herkozen als Bestuurslid. Daar niemand meer iets had, sluit Voorz. de vergadering SOMMELSDIJK."4 De collecte gehouden in de avondgodsdienstoefening der Ned. Herv. Kerk alhier onder gehoor van den WelEerw. Heer Ds. G. Alers van Nieuw Lekkerland op 8 Februari j.l. heeft opgebracht de som van f 37,66. De WelEerw. Heer Ds. G. van Mont- frans, Ned. Herv. Pred. alhier, heeft bedankt voor het beroep naar de gemeente Wierdej^v nadat Zijn Eerw. dit bij het eindigen van avondgodsdienstoefening op 10 Februari aan de gemeente bekend had gemaakt, werd den geachten Leeraar op verzoek van den Kerke- raad toegezongen Psm. 122 vers 3. Op 13 Februari a.s. des avonds om 6,30 uur zal in de Ned. Herv. Kerk alhier voor den Geref. Bond optreden Ds. de Bruin van Loenen (Extra collecte). De rekening van het Diaconie Armbe stuur alhier over 1923 zal op Woensdag 13 Februari a.s. van 9—12 uur v.m. voor leden in de consistoriekamer ter visie worden neder- gelegd-, MIDDELHARNIS. Donderdagavond 7 uur zal D.V. de meisjesvereeniging «Onderzoekt de Schriften« een gezelligen avond houden in de consistoriekamer der Ger. Kerk. Ouders en begunstigers hebben vrijen toe gang. Verschillende inleidingen en gedichten zullen ten gehoo're gebracht worden. Tot Notabel in de Ned. Herv. Kerk is Maandagavond gekozen de heer A. Baart. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De Kna- penvereeniging »Jong Holland« hoopt in plaats, van op 20 op 19 Februari a.s. haar jaarvq gadering te houden in een lokaal der O. L. School. Weekdienst in de Geref. Kerk op Woens dagavond 6 uur door Ds. B. W. de Graaff. OUDE TONGE. Bij de Ned. Herv. Ge meente alhier is beroepen Ds. Bax van Noor den (Utrecht). DEN BOMMEL. Zondag hoopt in de Ned. Herv. Kerk alleen des voormiddags op te treden Ds. Kruijt van Nieuwe Tonge. NIEUWE TONGE. De heeren P. Keijzer en J. van Vliet, hebben hun benoeming tot Notabel der Ned. Herv. Kerk, alhier, aange nomen. Wegens vacaturebeurt te den Bommel, zal Ds. Kruijt a.s. Zondag in de Ned. Herv. Kerk, alhier, alleen des avonds optreden. In den voormiddagdienst zal een predikatie wor den gelezen. DIRKSLAND. In de Ned. Herv. Kerk is voor de diaconie een extra gift van f 15.— gecollecteerd. Zondagavbnd zal in de Ned. Herv. Kerk alhier doopsbedieriing worden gehouden, waar van de aangifte a.s. Zaterdagavond moet ge schieden. Woensdagavond hoopt voor de Geref. Gem. alhier op te treden Ds. van Dijke van Nieuw-Beijerland. MELISSANT. Wegens het vervullen van een vacaturebeurt te Oude Tonge zal Ds. Kloots alleen Zondagmorgen godsdienstoefening hou den in de Ned. Herv. Kerk. HERRINGEN. De catechisatiën in de Ned. Herv, Kerk alhier zullen deze week niet als gewoonlijk 's „Woensdag doch op dezelfde uren 's Donderdags plaats hebben. A.s. Zondag 17 Febr. hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier des voorm. half tien en des avonds 6 uur op te treden de heer van Veen, Godsdienstonderwijzer te Ter Aar. Manslidmaten der Ger. Gemeente alhier zijn ter vergadering opgeroepen tegen Dinsdag avond 6.30 uur in de consistoriekamer der kerk. Donderdagavond 6 uur zal D.V. voor de Ger. Gemeente te dezer plaatse optreden de WelEerw. Heer Ds. v. Dijke van Nieuw- Beijerland. Deze maand zal er voor cje Ned. Herv. Kerk alhier nog een stemming worden gehou den ter verkiezing van een Ouderling, wegens vacature, en van een Notabel,, wegens perio dieke aftreding van den heer A. Noordijk. GOEDEREEDE. Zondag 17 Feb. zal er alleen des v.m. kerk zijn vanwege een vacaturebeurt te Ooltgensplaat en zal alhier optreden dhr. v. d. Velde van Ouddorp. HELLEVOETSLUIS. Dhr. L. Heindijk is benoemd tot tijd. onderwijzer aan de O. L. School te Wadenoyen, bij Tiel.

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 2