voor de Zuidhollandsehe en Zeeuwsehe Eilanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOG SIGNO VINCES No. 2987 WOENSDAG 6 FEBRUARI 1924 38ste JAARGANG Uit de Pers. Gemeenteraad. W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Plaatselijk Nieuws. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIEN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Onderwijs=Bezuiging. Als zoodanig hebben we te beschouwen het Kon. Besluit en de voorgestelde wetswij» ziging, waarbij in elk geval tot 1930 het zes vende leerjaar wordt opgeschort. Als eersteling eener lange rij. Want we kunnen er ons volk niet genoeg van doordringen, dat het mes er zéér diep in moet, willen de einden weer aan elkaar worden geknoopt. En dat is noodzakelijk. Wie van de schuld wil leven, eet zich den dood. Laten we nu, niet alleen de eersteling, maar ook de heele rij, met voorname kalmte vers wachten. Als mannen, niet jeremiëeren. Zeker, daarvoor is reden te over Ook kan het zijn, dat er plooien kwamen, die zonder hoogere uitgaven kunnen wors den gladgestreken welnu dan spreke men. v 'aar overigens houden we ons niet grooter an we zijn en we zeggen 't gerust, dat we als volk op 't oogenblik géén inkomen ges noeg hebben, om zeven leerjaren te bekoss tigen en dat we daarom genoegen nemen met zes. Doen we zóó, verder, ook. Daarmee wordt het vertrouwen van onze internationale leveranciers verhoogd. V' 'n Jaar óp. De Regeering zoekt de overgang van zeven naar zes jaar niet aan 't boven» maar aan 't onder=eind. De kinderen gaan dan een jaar later dan nu naar school, 't Eerste jaar geeft dit nogal stagnatie en menige school zal dit voorjaar zonder «eerste leerlingen® blijven. Voor menige school een moeilijk vraagstuk. Maar toch, als we dan van zeven op zes moeten, dan is 't voor school en kind beide nog maar 't best, dat heel de leertijd een aar op schuift. Schoolgeldheffing. Daarmee zijn we ook al niet vooruitgegaan onder de Wet van '20. Zoo lezen we in het Hbl., dat het wettelijk verband bespreekt tusschen schoolgeld en ins komstenbelasting In verband hiermede merken we op, dat het vastkoppelen van Schoolgeld aan bes lastingaanslag tot zonderlinge toestanden leiden kan. Een voorbeeldeen zeer vers mogend man kan aantoonen, dat hij het vorig jaar verlies had geleden en geen ins komsten had gehad in den zin der wet. Hoewel hij niettemin vermogend bleef, bes faalde hij geen inkomstenbelasting, maar betaalde hij ook geen schoolgeld voor zijn kind, dat het gymnasium zijner woonplaats bezocht. Dat is zeer zeker een merkwaardige cons sequentie der schoolgeldheffingsbepalingen. Neen, zóó mal hebben wij het in den tijd der »vrije« school met de schoolgeldheffing nooit vertoond en die »zeer vermogende« heer, die ondanks zijn tegenslag, die hem trof, »zeer vermogend® bleef, zou er absoluut niets tegen gehad hebben, om zijn schoolgeld te betalen, net als altijd. Hij reist ook niet voor niemendal. En zijn brieven moet hij frankeeren, zoos goed als een ander. Maar natuurlijk reclameeren wijl men hem met schoolgeld overslaat, doet hij niet. 't Zou hem zelfs niet batenWet is wet. V Minister Colijn heette zoo »stijf«. Hij kwam daar aanzetten met zijn bezuinis gingsplan, legde het op de tafel neer van het Nederlandsche volk, stelde zich in de postuur van den «schneidigen luitenant« en commans deerde »E n, pak aan twee, mond open drie slik!® Zoo werd het den volke voorgesteld. Zoo werd er tegen hem gehetzt. Daar hielp geen praten tegen. Terecht mocht hij in zijn Amsterdamsche rede ons volk er een grief van maken, dat men hem niet had laten uitspreken maar direct met een oorverdoovend «Hoei't volk tegen hem had opgezet. Sinds kwam er nu kalmeering. i Kabinet kon weer rustig spreken. s in de «Memorie van Beantwoording.® En wat blijkt nu? Dat er met het kabinet en dus ook met min. Colijn, heel wat te pra ten valt. Het einddoel houdt hij vast Evenwicht op de begrooting Maar wat de weg en de middelen betreft, doet de Regeering, doet min. Colijn, allerminst of hij de wijsheid in pacht heeft. Op meer dan één punt, heeft hij wijziging gebracht op grond der besprekingen, die zijn plannen ten deel viel. Niets geen »stijvigheid® dus. Natuurlijk is min. Colijn geen staatkundig riet, dat van den politieken wind heen en weder bewogen wordt, aan zulk een man zouden we trouwens in dezen tijd niet veel hebben 1 Maar evenmin is hij de naakte, barre, een» zame rots. Naar argumenten luistert hij. Aan critiek leent hij het oor. Mits, de criticus óók toont, dat hij de vraag overwogen heeft, hoe het dan beter kan. En daarin heeft min. Colijn volkomen gelijk. Met enkel afbreken redden we 't vaderland niet. Twééde waarschuwing. »'t Gaat t e gekis d e beteekenis. In Dec. j.l. vroeg «Financiën® aan onze geldmannen, 155 mill, aan «kort geld® voor «de kas«, om «loopende uitgaven« te dekken. Het.kreeg slechts 79 millioen. Toen was. het geld trouwens èrg schaars. Thans is het iets ruimer geworden. En toch kreeg onze Schatkist, op aanvrage van 100 millioen die ze noodig had nog niet ten volle 80 mill, in kas. Voorheen was er altijd over. Werd méér aangeboden dan noodig was. Wij hebben 't in ons Bankwezen te prijzen, dat het niet doet als elders en roekeloos maar gééft, doch tijdig weten laat, dat het t e gek gaat met 's Lands uitgaven tegenover de in» komsten. Wordt dit n u nog maar verstaan Dan komt alles nog wel terecht. Aan den minister zal 't niet liggen, - in» dien hij maar behoorlijk door de Kamer en door 't Land wordt gesteund. De Duitsche Spiegel. 'n Telegram uit Duitschland meldt thans De rijksminister van binnenlandsche za» ken, dr. Jarres, heeft in een vergadering der D. V. P. te Elberfeld, waar hij sprak over de noodzakelijkheid om de rentemark ook in de toekomst stabiel te houden, me» degedeeld, dat de regeering, om de staats» uitgaven te verlagen, binnen korten tijd tot veel draconischer maatregelen moet overgaan dan het ontslag der ambtenaren. Te verwonderen is het niet. De »rentemark« is, menschelijker wijs ge» sproken, Duitschland's laatste redmiddel. Ze houdt zich goed. Staat minstens met den gulden gelijk. Wat het ook kost en wie er ook wordt gedupeerd, de Regeering begrijpt dat ze nu a 11 e s moet doen, om te zorgen, dat die ook weer niet zakt. Doen w ij en doet onze Regeering dan niet verstandig, als tijdig maatregelen geno» men worden, die bij de Duitsche vergeleken niet »draconisch« maar zeer schappelijk moe» ten heeten Girotweldaden. Niemand zal zeggen durven, dat de Giro» besprekingen in de Kamer erg verheffend en moedgevend zijn 't Begint al bij den minister. Wie in zoo gewichtige zaak, met 'n wan» hoopsgebaar moet uitroepen «Ik ben op een afschuwelijke manier bedótdie laat onge» twijfeld ruimte voor de vraag «Is u zéker, Excellentie! dat u n u de zaak behéérscht?« Wat 'n paperasserij het nu nóg is, bij dezen tak»van»dienst teekent de N. H. Ct. aldus «Wat worden onze Staatsafdeelingen toch modern 1 En wat een liefde voor de druk» kersHebt u al de paperassen al gezien, die een rekeninghouder van de beroemde Giro thuis krijgt Schitterend eenvoudig, groote gele envelop, 2 kleine enveloppen, 1 vel cartonpapier uitstekende kwaliteit en verder eenige reuzenvellen mooi be» drukt papier Eer die honderdduizend vellen gecontroleerd zijn, gaat er vast nog een jaar mee heen, tot de heele klandizie verloopen isMen staat eenvoudig bewonderend stil bij al die bezuinigingen®. En als dit dan altemaal is, gelijk ook voor» komt, om uit te zoeken of een tegoed 76 ct. is of 72, dan is 't toch wèl kras De dood van Lenin. De «Stand.geeft in een hoofdartikel een treffende vergelijking tusschen Robespierre en Lenin. Twee »grooten« der Revolutie. «Groot® in de verschrikkelijkheid. Die niet uit bloeddorst moordden in 't groot, neen die, vreeselijke verblinding werkelijk meenden dat ze daarmee 't vonnis voltrokken aan een duizendwerf doodschuldige klasse, die van alle macht en kracht beroofd worden moest, wilde kunnen doorbreken 't waar» achtige heil der menschheid. 't Was voor beiden een satanisch Ik kan niet anders 1 En we kunnen 't best aannemen, als levensbeschrijvers ons vertellen, dat die Lenin b v. in zijn ballingschap 'n zachtaardig man was, die geen kip kwaad zou doen. Ziehier 'n stuksken uit de St.»beschou» wingen Toen Robespierre tot matiging wilde over» gaan, werd hij omvergeworpen door zijn medestanders. Hij was zijn kracht kwijt. En hij viel onder de moordbijl, die hij dagelijks tot schrik van zijn volk te werk had doen stellen. Met Lenin ging het eenigszins anders. Hij had van de weeke massa van het Rus» sische volk, aan de despótie gewend, geen kwaad nog te duchten. Hij werd geveld door zijn eigen teleur» stelling. Zijn ziekte werd geheimzinnig genoemd. Maar men behoeft de verzen van Mevr. Roland Holst, gewijd aan het breken van een ideaal, maar te lezen om te begrijpen, wat er in de ziel van dezen despoot en tegelijk gevangene der revolutie moet zijn omgegaan, toen hij het roer moest omwer» pen uit eigenbehoud. Men ziet in dit omwerpen van het roer, in dit terugkeeren tot «kapitalistische® me» thoden, een daad van wijs beleid. Indien het Lenin, zooals blijkbaar zijn opvolgers, louter te doens ware geweest om het behoud van de macht, allicht ware hij niet getroffen door de verlamming, die lichaam en geest neervelde, zooals de storm het den eiken» boom doet. Zijn vaste hoop op een wereldrevolutie, die de ellende zou hebben verspreid, de vloedgolf der mislukking zou hebben ver» breed en daardoor voor Lenin minder ge» vaarlijk gemaakt, werd beschaamd. Hij, die steeds vooruit ging door bloed en tranen heen, hij moest terug. En van dat oogenblik af zien wij zijn kracht inzinken. Als een gebrokene ligt hij straks machteloos neer, naar iemand het beschrijft, gedurig in hartstochtelijk gebed, waarom zijn vrienden aan krankzinnigheid dachten. Hij bleef geplaagd door onduld» bare pijnen. God wieTp dezen geweldenaar der revo» lutie neer. En wie zien wilde, zag de zwakheid van den mensch, die toch altijd weer zich in grooten hoogmoed verheft en de vuist balt tegen zijn Schepper. Vergadering van den Gemeenteraad van NIEUWE TONGE op Vrijdag 1 Fe» bruari des nam. om 2 uur. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. De Voorzifter deelt mede dat de opbrengst van het houtgewas bedroeg f 153,75. De gasfabriek te Oude Tonge heeft over de maanden September en October een netto winst opgeleverd van f 1113,04. De kas van den gemeente»ontvanger is na» gezien en in orde bevonden in kas was f 1721,59 Mededeeling wordt gedaan van verschillende staatsuitkeeringen. Ged. St. berichten dat zij de goedkeuring der begrooting verdaagd hebben. Bericht is ingekomen van den polder «Klin» kerland« betreffende een verordening voor het rijden op één spoor. Deze gemeente is in den keuringsdienst van waren district Dordt aangeslagen voor f 280,30. De heer F. Sterk bericht zijn benoeming tot onderwijzer aan te nemen. Ged. St. berichten dat een nieuwe regeling is getroffen voor wedde der gemeente»ontvan» gers. Deze gemeente valt in de vierde klasse. De aanvangsjaarwedde is hier vastgesteld op f 800, en loopt tot een maximum van f 1050, met 2V2, toeslag voor kinderen onder de 18 jaren. Voor dezen was het aanvangssalaris f 1600. De Konkl. Ned. Brandweervereen. vraagt een subsidie van f 4 per jaar. B. en W. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Conform wordt met algemeene stem» men besloten. Ged. St. berichten geen vermindering op de jaarwedden van burgemeesters en secretarissen toe tc staan. De wethouders worden vrijge» laten in deze beslissing. B. en W. stellen voor de jaarwedden van de wethouders terug te brengen van f 120 op f 80. De heer DORST (A.»R.) acht dit onbillijk, wanneer de wedden van burgemeester en se» cretaris toch gehandhaafd blijven. Spr. is er van overtuigd dat het ruimschoots verdiend wordt. Bovendien moet men er rekening mede houden dat de mogelijkheid bestaat, dat later personen tot wethouders benoemd worden, die om financieele redenen zouden moeten bedanken. Dit moet voorkomen worden. De heer A. C. BREESNEE (A.»R.) sluit zich bij het gesprokene van den heer Dorst aan. De heer VISBEEN (neutraal) is het er mede eens. Maar als de beide wethouders een voor» beeld van bezuiniging willen geven kan spr. zich er bij neerleggen, De heer KROON (neutraal) wil zoolang de burgemeester hier niet woont het salaris zoo houden, dan is het wel verdiend. De heer HOLLEMAN (neutr.) wil uit ap» preciatie voor het voorstel der wethouders het salaris op f 100 brengen. Spr. is het er niet mee eens dat men het salaris als een belooning moet beschouwen, 't Wethouderschap moet een eerebaantje zijn. De heer DORST (A.»R.) stelt voor het op f 120 te houden. Conform wordt besloten. De heer Holleman (neutr.) stemt tegen. De wethouders houden zich buiten stem» ming, wat de VOORZITTER de opmerking deed maken, dat niemand zich buiten stemming behoeft te houden, daar het niet gaat om personen, maar om het wethouderschap op zich zelf. Ingekomen is een verzoek van het gemeen» tebestuur van Werkendam om adhaesie te betuigen aan zijn adres aan H.M. de Koningin om de lasten van Middelbaar en Hooger on= derwijs voor rekening van het rijk te nemen, voorzoover het niet op de ouders verhaald kan worden. B. en W. stellen voor adhaesie te betuigen. De heer DORST (A.»R.) is in beginsel tegen adhaesiebetuiging, aan allerlei adressen van gemeentebesturen. Het houdt niet op. Spr. acht het gewenscht deze beweging, die een ware manie van verschillende gemeenteraden is geworden, den kop in te drukken. Wat betreft dit adres, spr. kan met de strekking wel mee gaan, beter ware het echter indien pogingen gedaan werden, het onderwijs uit» sluitend voor rekening der ouders te brengen. Nu blijft het feitelijk het zelfde. Maar 't is in ieder geval beter wat dan niets. Met algemeene stemmen wordt besloten ad» hae.sie te betuigen. Ged. St. berichten dat over 1919 f 316,67 te veel aan jaarwedden voor onderwijzers is uitgekeerd. Dit bedrag zal op de begrooting gebracht worden. W. v. d. R. vraagt om een bijdrage in de kosten_ der rioleering achter zijn woning. H. v. P. vraagt de aanleg van een rioleering. B. en W. stellen voor hierop in te gaan. 't Gaat over een 88 M'. lengte. De gemeente geeft 2,75 per buis. Ged. St. vragen een aanvulling op te nemen in de pol. veror. betreffende het rijden op één spoor, door deze clausule op te nemen «onverminderd het uitwijken voor auto's en motorrijwielen®. Conform wordt besloten. De heer Nieuwkerk vraagt zijn woning te mogen yerlaten en het bedrag ad f 200 voor woninghuur ingehouden voortaan te mogen ontvangen. Conform wordt op voorstel van B. en W. besloten. Wethouder PRINCE (neutraal) vindt het vertrek van den veldwachter niet zoo bezwa» rend daar de heer v. Helden gaarne de wo» ning betrekken zal. Een wijziging wordt aangebracht in de ver» ordening op het L. O. Om de schoolgelden voor de groote gezinnen minder drukkend te doen worden stellen B. en W. voor de reductie voor meer kinderen te handhaven. Hiertoe wordt besloten. In verband met den financieelen toestand der gemeente stellen B. en W. voor het hef» fingspercentage te brengen van 2.45 op 4. Wordt het cijfer on 4 gebracht dan is nog de vrees gewettigd dat er een tekort zal zijn van f 6000. Te hopen is nu maar dat '23 een belangrijk beter resultaat zal geven. Conform wordt met algemeene stemmen besloten. Besloten wordt voor '/3 gedeelte nieuwe pannen op het dak der O. L. S. te leggen. Besproken wordt den treurigen toestand waarin het nog betrekkelijk nieuwe dak der school zich bevindt. Wethouder PRINCE (neutraal) zegt, dat de heer Moree toestemming gaf slechte pannen die nergens anders geleverd konden worden op het dak der school te leggen, natuurlijk zal hij daarvoor beloond zijn, zegt spr. De heer H. Sneep vraagt vrijstelling van schoolgeld voor een kind dat hij thuis hield en waarvoor ingevolge het zevende leerjaar toch betaald moet worden. De VOORZITTER zegt dat het 7e leerjaar is ingevoerd, dan moet er betaald worden. De heer KROON (neutr.) is het hiermede niet eens. De VOORZITTER antwoordt dat het 7e leerjaar in N. Tonge een feit is geworden, en het zou toch te gek staan wanneer de raad nu tegen zijn eigen besluit ging ageeren. De benoemde leden in de comm. tot wering van schoolverzuim hebben beiden bedankt. B. en W. hebben thans de volgende voor» dracht opgemaakt. 1. L. Nelisse Azn 2. L. v. d. Velde; 1. L. v. d. Tol Dzn.2. G. J. Noordijk. Gekozen worden de H.H. L. Nelisse en G. J. Noordijk. Besloten wordt op voorstel van B. en W. de huurwaarde van de woning van het hoofd der school te brengen van f 300 op f 400. Besloten wordt voor het plaatsje den heer Holleman voor petroleum bergplaats afgestaan een huur te vorderen van f 2,50 per jaar, daar de gemeente het in erfpacht heeft van de diaconie. B. en W. vragen een onderzoek te mogen instellen naar de mogelijkheid de klok van den toren te repareeren, 't zij door omgieten of anderszins. Of indien reparatie onmogelijk is prijs te vragen van een nieuwe klok. Hiertoe wordt besloten. Ingevolge verzoek van toepassing der land» arbeiderswet in deze gemeente voor huizen» bouw, toonen B. en W. een tweetal maquettes en plattegronden van woningtypes. De groot» ste kosten f 2900 netto, de kleinste f 2500. Aan grond komt er per woning f 650 bij, voor straten aanleg rioleering enz. f 200 per woning, opzichter f 225 per woning en f 40 voor landmeter. Totaal dus komt een groote woning op f 4015 en een kleine op f 3615. Vio komt voor rekening der bewoners, zoodat de kosten zijn resp. f 3600 en f 3240. B. en W. stellen voor een voorschot aan te vragen voor 6 kleine en 7 groote woningen. De bouw zal worden aanbesteed, en zoo mogelijk bij voorkeur aan ingezetenen worden gegund. Met algemeene stemmen wordt hiertoe be» sloten. In de rondvraag wijst de heer Kroon op het gevaar van een schuine helling van den weg bij den molen. B. en W. zullen hierin voorzien. De heer HOLLEMAN wil een maximum» snelheid invoeren van 10 K.M. Wethouder D. BREESNEE (Lib.) is hier tegen èn om de groote kosten èn om de on» mogelijkheid en maximum»snelheid te hand» haven. Bovendien heeft de politie toch alleen bevoegdheid in te grijpen wanneer er gevaar voor de veiligheid bestaat. Tenslotte zal, wanneer de nieuwe weg is doorgetrokken, veel voertuigen de kom der gemeente mijden. Dan sluiting. SOMMELSDIJK. Vorig jaar hebben er in deze gemeente 73 inentingen en herinentin» gen plaats gehad. Waarschuwing. De Commissaris van Po» litie te Bergen op Zoom waarschuwt hen, die in relatie wenschen te treden met de Neder» landsche Algemeene Trust»Maatschappij, ge» vestigd te Bergen op Zoom, Blauwehandstraat No. 2, eerst inlichtingen*bij hem in te winnen. MIDDELHARNIS. Woensdag 6 Februari zal D.V. de Ring »Flakkee« der J. V. op Geref. Grondslag in de Christelijke School (Weeshuis) 's avonds om 6 uur een openbare vergadering houden. De heer Dan. C. Haak, te Melissant zal daar spreken overGeesteskinderen van CaU vijn«. Ieder belangstellende ook al is men geen jongeling meer zal daar van harte welkom zijn. 't Beloofd een geanimeerde vergadering te worden. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De jaarwedde van den gemeente»oritvanger alhier is teruggebracht tot f 650—850. Tot bestuursleden van de Landbouw» vereeniging alhier zijn herkozenals Voor» zitter dhr. D. Vogelaar, als Secretaris dhr. L. Keijzer en als Bestuurslid dhr. Abr. Braber. Van L. B. alhier moest een varken wor» den geslacht, wijl het door onvoorzichtigheid of per ongeluk met een riek gestoken was. Verslag van de vergadering der vereeni» ging «Het Groene Kruis« op Vrijdag 1 Febr. 1924 des n.m. half zeven in de zaal van dhr. G. Smits. Aanwezig zijn 38 leden. De Voorzitter dhr. J. C. Elve, opent de vergadering en heet allen hartelijk welkom. Het spijt hem echter dat weer zoo weinig belangstelling is voor de vergadering, temeer daar het vorige jaar nog een lezing is ge» houden door Dr. van Gelder, hetwelk is ge» daan om meer belangstelling voor het Groene Kruis te wekken. Het schijnt echter niet veel geholpen te hebben. Vervolgens verzoekt hij den Secretaris de notulen der vorige vergadering te lezen, welke na lezing onveranderd worden vastgesteld. Hierna geeft de Penningmeester verslag. De Ontvangsten bedroegen. f 150.20 Het saldo van het vorig jaar f 438.39 Rente14.90 Totaal ontvangsten f 603.19

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 1