f Tv Ingezonden. Gemengd Nieuws. Verkooping'en VARIA. No. Marktberichten. TA <v I O' Dit zitten. Slechts enkele centimeters bovenop lijkt het mooi, maar de mossels zitten beneden, en om daar iets vruchtbaren grond van te maken moet dat minstens vier ipaal goed smal geëgd worden, bv. om de 2 of 3 dagen, al naar het weer het toelaat, en dan niet van 't begin af op de egge gaan staan, doch elke keer wat dieper en de egge telkens een weinig verzwa» ren, teneinde overal een kruimelige massa te krijgen, totdat men ten slotte een kruimelige massa krijgt zoo diep als het land is gespit. Dan eindelijk is het spitten goed, doch zon» der dat is 't ploegen beter dan in den winter spitten. Maar hoe moet het gaan als het land onder sneeuw ligt, en de grond soms dagen of weken lang bevroren ligt Dan kan er niets worden gewerkt en is noodzaak »be= deeling«, Nu zal men mij vragen wegen verbeteren en spitten on voldoende voor werkverschaffen. Maar. Wat is dan beter Alvorens daarop een antwoord te geven, deel ik 't volgende mede, namelijk dat ik mij alleen zal bepalen tot ons vruchtbaar eiland Overflakkee en Goedereede, een land met dui» zenden hectaren of bunder bouwland en een klein deel vast weiland. Van dat groote deel bouwland is nog slechts een klein gedeelte -^gedraineerd*. en 't overige nog met greppels of smalle ondiepe gleufjes, mitsdien een toes.and, als eeuwen lang gele» den. Wordt nu drainatie in haar geheel toe» gepast, dan komen er honderden hectaren (bunders) zeer goede vruchtbare bouw voor bij. Neemt verder in aanmerking, dat in de laatste 50 a 60 jaar de bevolking op dit eiland met een derde deel is toegenomen en zijn de levensbehoeften zooveel hooger geloopen in die ruim halve eeuw, dat 2 menschen thans meer noodig hebben geen weeldeartikelen dan in die achter ons liggende jaren. Der» halve mogen wij gerust aannemen, dat de levensbehoeften zijn verdubbeld en Flakkee dezelfde grootte van oppervlakte is gebleven. Maar zult ge wellicht verder vragen hoe zoudt gij het aanleggen, om die geheele drainatie gedaan te krijgen Waarop dit mijn antwoordIeder huisvader is verplicht zijn huisgezin te onderhouden naar zijn innige krachten en elke Regeering1) is verplicht alle hare onderdanen en ambtenaren voor honger te bewaren, voorzoover dit in Hare macht is. Dan zou m. i. het eerste werk kunnen zijn, met alle grondeigenaars in der minne zien te schikken, om het draineeren uit te voeren en in de eerste plaats door de Regeering voor te stellen, dat door Haar de noodige Ingenieurs worde aangesteld voor goede waterpassen van de open gelegde greppels voor de draineer» buizen, en dat niet toe te vertrouwen aan hen die zulk een toestel zelf hebben aangeschaft, en dan meenen dat zij nu knap genoeg zijn. vergetende dat 't niet altijd goede koks zijn, die lange messen dragen. En als dan de Re» geering "3 der kosten van drainage en de grondeigenaren 2/3 betaalden, om de pachters dan alleen te belasten met 't rijden der drai» neerbuizen van de haven of aanlegplaats naar de diverse landen. Waren er boereneigenaars die dat niet wilden, dan doen, zooals de y>tienden«- zijn afgeschaft óf onteigenen ten algemeenen nutte voor niet te hoog. Ziedaar, Heer Redacteur, ik ben weder zoo vrij TJEd. voor bovenstaande een plaatsje te vragen in het veelgelezen blad, de »Maas»en §cheld.ebode« en zulks hopende UEd. daar» aan zult gelieven te doen, mijn innigen dank en blijve met achting, Uw dw. dnr., B. VERWEIJ. (Battenoord) Nieuwe Tonge 1 Eebr. 1924. |Het lijkt ons een gevaarlijke stelling de taak der Regeering te vergelijken met die van een huisvader. Hoewel wij erkennen, dat de Overheid óók een taak heeft ten opzichte der werkloosheid, waarschuwen wij tegen het ge» bruik van vergelijkingen als deze inzender doet. [Red. DE VERVULLING. Ziet, eens zal hij komen, die dag aller dagen Dat niemand op aard naar Jehova zal vragen, Maar allen hem kennen, vervuld van zijn licht, Hem vreezen, hem dienen, hem eeuwig be» [minnen, Zijn heilige wetten geschreven hier binnen Volstandig den voet op zijn wegen gericht. Uw hartebloed, Heiland aan 't vloekhout [vergoten, Heeft ons tot den troon weer den toegang [ontsloten, Gij, eenige en eeuwige liefde onzer ziel Uw offer is eeuwig: genezing der wonden, Herschepping der schepping, verzoening der [zonden, Herstelling der menschheid verlost eer zij viel. Gij, Koning en priester verwacht op de wolken, Uit alle geslachten en talen en volken, Hebt ge u, tot uw erfdeel, een menschheid [gekocht, Gij leeuw die den kamp met de hel hebt [volstreden Gij, lam dat de straf van uw volk hebt ge» [leden 1 Gij Hoofd dat het heil uwer bruid hebt ge» [wrocht h Gij komt 1 En uw komt is de tocht van een [koning Uw aankomst het feest uwer eeuwige kroning, De onthulling van 't volk dat sinds eeuwen [u wacht, 't Ontwaken van hen die in u zijn ontslapen Het licht voor deze aarde, in Gods woning [herschapen, Het plan der verlossing tot rijpheid gebracht. Geen tempeldienst meer, waar des Eeuwigen [luister Zich hult in ontzaglijk, geheimnisvol duister De stad onzes Gods is op aarde gedaald, Die stad is zijn temdel waarin wij zijn zonen, Als priesters hem dienen, als koningen [wonen, Gij zelf zijt de zon die dat heiige doorstraalt. Kom haastig, Heer Jezus! Zie 't smachtend [verlangen, - Der bruid om haar Heer in haar armen te [omvangen Ach, let op haar heimwee, vertoeflang er niet! Bekleed en versier haar en maak haar u [waardig, Tot wachten bereid maar ten hijlik volvaardig Reeds tokkelt zij 't voorspel van 't hemelsche [lied. (lern die op den troon zit, wien de englen [vereeren Jehovah den Schepper den Heer aller Heeren, En 't I.am eens op aarde ons ten offer geslacht Dat stervend, herlevend verlossing bewerkte Zij lof en aanbidding verhooging en sterkte Door al wie hij vrij kocht alle eeuwen gebracht. S. Abonné AVEKA. Vervalsching van een kwitantie. Ter beschik» king van de justitie is gesteld de steenkolen» handelaar J. K., te Tilburg, die zich moet hebben schuldig gemaakt aan vervalsching van een kwitantie groot f 300, ten nadeele van een Tilburgsche firma. Oplichting. Te Delft werd wegens oplichting gearresteerd F. A. L. S. Hij is naar Wassenaar overgebracht, alwaar hij eveneens oplichting pleegde. Uen naaktlooper. Te Simpel veld en Wittem werd de laatste dagen de omgeving onveilig gemaakt door iemand, die zonder kleeren rondzwierf en bij het naderen van menschen zich in de bosschen terugtrok. Ten laatste is hij gegrepen. Hij bleek een krankzinnige Duitscher te zijn, die reeds geruimen tijd daar vertoefde. Hij is naar het krankzinnigenge» sticht te Venraay overgebracht. Doodgebleven. Een krantenbezorgster, die met eén harer vrouwelijke klanten aan de deur een praatje maakte, zag de vrouw plot» seling voor haar voeten neervallen. Onmid» dellijk waarschuwde de vrouw de bewoners van het huis. Een dadelijk ontboden genees» heer kon slechts den dood constateeren. Een waakzame buurvrouw. Een bewoonster van de Pieter Aertszstraat te Amsterdam be» merkte Zaterdagavond tegen 8 uur, dat drie verdachte personen zich in de buurt van per» ceel no 75 van die straat ophielden. De man» nen deden zeer vreemd en onrustig en de vrouw was zoo bij»de»hand om de politie te waarschuwen. Juist toen een der agenten de stoep van no. 75 binnenstapte ging de deur open en kwam een man uit het benedenhuis. Hij liep langs den agent en voor deze er op verdacht was, nam de' verdachte de vlucht. Dank zij eenige revolverschoten gelukte het den be» ambte dén hardlooper tot staan te brengen en naar het bureau over te brengen. De beide anderen hadden zich reeds in eerste instantie uit de voeten gemaakt. Later bleek, dat het glazen ruitje van de voordeur met 'n breekijzer van de knip ont» daan was. Zoodoende kon de deur,"~die op het dagslot was, gemakkelijk worden geopend. Er wordt niets vermist. Bij fouilleering werd het breekijzer op den dader gevonden. Inval. De politie te Alkmaar heeft een inval gedaan in een café aan het Verdronkenoord. Een zestal personen werd er aangetroffen, dat zich onledig hield met verboden kaartspel. Tegen hen is proces»verbaal opgemaakt. Gepakte inbreker. In de woning van den kelner P. A. K. te Rotterdam, had men Za> terdagavond onraad meenen te hooren, doch niets verdachts bespeurd. De kelner bleef Zondagavond alleen thuis, deed het licht uit en wachtte af. Na geruimen tijd gewacht te hebben, hoorde hij dat er iemand aan de buitendeur bezig washij wist deZe deur goed gesloten te hebben. Hij wachtte nog een oogenbhk en riep toen; wie daar? en daarop hoorde hij iemand van het portaal de straat op loopen. De buitendeur stond open. Hij achtervolgde den inbreker, die hij hard zag wegloopen en wist hem met behulp van burgers te grijpen en aan de politie over te leveren. De aangehoudene, die in het bezit werd gevonden van een volledig stel inbre» kerswerktuigen, is de recidivist J. P. dè K., een bankwerker, die te Amsterdam zijn do» micilie heeft. Hij was een van degenen, die vier jaar geleden veroordeeld zijn wegens in» braak in het Museum Boymans te Rotterdam. N. R. Ct. Studentenlef. Zaterdagavond brachten eenige studenten te Leiden een bezoek aan het café »Victoria« aan de Breestraat. Zij traden er tegen de burgerstamgasten nog al arrogant op, wat tot twist aanleiding gaf. Een derstu» denten hield een bezoeker een revolver voor en dreigde te zullen schieten. De onmiddelijk ontboden politie nam de revolver, die ongeladen bleek te zijn, in be» slag en verbaliseerde den student wegens over» treding der wapenwet. Driftig dok. Wij lezen in het Hbld. Maandagmorgen, ongeveer 11 uur stak plot» seling een hevige stormwind op. Lang heeft hij niet geduurd, maar de windstooten waren zoo krachtig, dat de tweede helft van het nieuwe drijvende dok, dat Zaterdag van de werf over het IJ van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij was te water ge» laten en vöör de werf lag, van de kabels is losgeslagen. De vijf zware stalen draden, waaraan het dok lag gemeerd, knapten als touwtjes af. Het gevaarte, dat uit den aard van de zaak geheel stuurloos was, dreef, voortgestuwd door den feilen wind, het IJ op. De opva» renden van de vaartuigen in de buurt maak» ten angstige oogenblikken door, want het viel niet te berekenen, hoe het zware lichaam zich zou bewegen. De boot van de havenpolitie, met aan boord den onderhavenmeester, den heer Scholten, kon nog tijdig een paar scheepjes, welke kans liepen door het dok te worden overvaren, in veiligheid brengen. Het ge» vaarte manoeuvreerde intusschen met vreemde bewegingen door het IJ, maar alle vaartuigen zagen kans het gevaar te ontkomen. Alleen een boei werd stuk gevaren, maar dat was~ dan ook wat zeer zeker een wonder mag heeten het eenige slachtoffer. Met een groote bocht dreef het dok naar den Noord wal, naar een punt even voorbij het Tolhuiskanaai, waar het vöör de werf der firma De Vries Lentsch Jr. aan den grond liep. Het onvrijwillige uitstapje van het dok was hiermee ten einde. Met zes sleepbooten is het van dè ondiepte getrokken en gebracht naar de plaats waar het was losgeslagen. Ongelukken. Te Waalwijk heeft een 18»ja» rige horlogemakersknecht van den heer D. bij het schoonmaken van een revolver waar» van hij niet wist dat het geladen was, een schot in de maag gekregen. Men vreest voor zijn leven Zaterdag is te Middelburg een 25»jarige ongehuwde man, die aan toevallen leed, met een paar kisten, waarop hij zat, van een pe» troleumwagen gevallen en kort daarna over» leden. Zaterdagavond werd te Rotterdam een 17»jarig meisje aangereden door een auto en een eind meegesleurd. Het bleek, dat zij twee ribben gebroken had. Zij had bovendien een hersenschudding en enstige inwendige kneu» zingen bekomen. Haar toestand is ernstig. De chauffeur, die onbekend is gebleven, is na het ongeval doorgereden. Branden. Te Terschuur is een dubbel woon» huis, bewoond door C. v. d. Bor en IT. Troost, geheel afgebrand. Niets kon worden gered. Het huis was verzekerd de inboedel van T. niet. De oorzaak van den brand is onbekend. Zaterdag is aan den Heiligeweg te Krom» mennie de schoenmakerij van mej. de wed B. afgebrand. Niets werd gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Dinsdagochtend is het huis van de wed. van Driesten, in de buurtschap Huiken te Elburg afgebrand. Ongeveer 60 kippen en een varken met biggen zijn er bij omgekomen. Inboedel en huis waren verzekerd. De oor» zaak is niet bekend. Tragisch. Zaterdagavond vervoegde zich te Semur» en Auxois een 20»jarig meisje in groote opgewondenheid bij een dokter, die zich sinds kort in die gemeente had gevestigd. Het verzocht den dokter onmiddelijk mede te gaan, daar haar moeder ernstig ziek lag. De dokter ontving het meisje in de vestibule en beloofde haar, wijl hij niet terstond aan het verzoek kon voldoen, den volgenden morgen vroeg te zullen komen. Het gehaaste meisje verzocht den geneesheer daarop haar even in de spreekkamer te woord te staan. De dokter voldeed aan dit verzoek, doch nauwelijks was de deur der kamer gesloten, of men hoorde twee schoten. Het personeel kwam toegesneld en stond verlamd van schrik. In de kamer lag de dok» ter dood met een wonde aan het hoofd, het meisje, met 'n revolver naast zich, stervend eveneens met een schotwond. Zij werd on» middelijk naar het ziekenhuis overgebracht, maar stierf enkele uren later zonder bij ken» nis te zijn gekomen. Het parket zoekt thans naar de oorzaak van dit tragisch gebeuren. Zaterdag 26 Januari bij inzet; en Zaterdag 2 Februari bij afslag, telkens des avonds 6 uur te Ouddorp in het Logement van Akershoek, van a. 0.88.60 H.A. 1 G. 279 R. V. M. bouw» land in het West»Nieuwland te Ouddorp, aan den Zuidelijken Groeneweg, in pacht bij W. van der Bok a f 170 per jaar tot 11 Nov. 1931 b. 0.99.20 H.A. 2 G. 48 R. V. M. bouw» land in het West=Nieuwland te Ouddorp, in den Zwartenhoek, in pacht bij W. van der Bok a f 190 per jaar tot 11 Nov. 1931 c. 0.50.60 H.A. 1 G. 30'/2 R. V. M. bouvy» land in het West»Nieuwland, in den Noord» hoek te Ouddorp, in pacht bij Jac. Sandifort Czn. tot 11 Now 1931 a f 85 per jaar; d. 53 aren 1,G. 46 R. V. M. bouwland te Ouddorp, in het West=Nieuwland in visschers» hoek, in pacht tot 11 Nov. 1931 bif Jac. Meijer Jzn. a f 75 per jrar e. 0.61.80 H.A. 1 G. 103V2 R- V. M. bouwland te Ouddorp, in het Oude»Nieuwland in den Nieuwenoord, in pacht bij Aren Emans tot 11 Nov. 1931 a f 65 per jaar0.97.40 H.A. 2 G. 36 R. Y. M. weiland te Ouddorp, in den Ouden Oostdijk, in pacht bij Hubert van Asperen tot 11 Nov. 1924 a f 75 pér jaar; g. 1.61.20 H.A. 3 G. 153 R. V M. weiland te Oud» dorp, in den Ouden Oostdijk, in pacht bij C. Tanis (Zeezicht) tot 11 Nov. 1928 a f204 per jaar; h. 1.33.50 H.A. 2 G. 272 R. V. M. bouwland te Goedereede, in den Nieuwen Oostdijk, in pacht bij P. van der Wende Tzn. a f 120 per jaar tot 11 Nov. 1927. Ten verzoeke van de erven van wijlen den Heer Leèndert Lokker. Notaris VAN DEN BERG. Dinsdag 5 Februari, 's namiddags 2 uur, te Goedereede, aan het Havenhoofd, om contant geld, van een partij Scheepsafbraak, als pitch» pine en teakhouten planken, eiken balken, voorts masten, kluifhouten, trappen, kisten, kasten enz. enz., ten verzoeke van den Heer Gijsbertus Tanis. Notaris VAN DEN BERG. Woensdag 6 Februari, 's namiddags 2 uur, te Ouddorp, aan de Haven, om contant geld, van een partij Scheepsafbraak, als eiken pa» len, planken, ribben, balken, brandhout enz. enz., ten verzoeke van de Heeren Gebroeders Bezuijen. Notaris VAN DEN BERG. Op Woensdag 6 Februari 1924 des namid» dags twee uur aan den Steenenweg verkooping van Straatmest. Ten verzoeke van den heer J. Verweij te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Inschrijving naar de Beneficie van 5.61.40 H.A. (12 Gem. 67 R. V. M.) Bouwland (zon» der eeuwkant) te Dirksland, in polder Dirks» land, aan Kraakjesweg, nabij de hofstede van den Heer J.Gebuijs, in 3 perceelen of voor het geheel; en van 4.23.10 H.A. (9 Gem. 64 R. V. Maat) Bouwland (zonder eeuwkant) te Me» lissant, in den polder St. Elisabeth, aan den Westdijk van polder Dirksland, nabij de hof» stede van den Heer K. Tanis, in 2 perceelen of voor het geheel, alles in huur bij den Heer J. Gebuijs. De verhuring geschiedt voor 10 jaar, in»j gaande blootschoof 1924. De vastgestelde pacht, welke wordt berekend over bouwland en eeuwkant, bedraagt f 50— per 0.45.92 H.A. Ten verzoeke van den Heer Jac. Kastelein te Dirksland. Inschrijvingsbiljetten in te leveren uiterlijk Woensdag 6 Februari 1924 ten kantore van Notaris VAN DER SLUYS te Dirksland, al» waar meerdere inlichtingen te bekomen zijn. Op Vrijdagen 8 en 15 Februari 1924 voorm. 11 uur, ten koffiehuize van Mej. van Driel, aldaar, publieke verkooping bij veiling en afslag van Een huis, schuur en erf, te Zuid» land, in het dorp, aan de Breedestraat, strek» kende tot aan het Slop en den Achterweg, groot 03 Aren, 45 centiaren, in 2 perceelen en combinatie. In gebruik en genot te aanvaarden 1 April a.s. of zooveel vroeger als hetzelve is ontruimd of wordt overeengekomen. Betaling kooppen» ningen 1 April 1924. Bezichtiging op werk» dagen nam. van 2—4 uur. Inlichtingen geven de Heer M. Quak en ondergeteekende. Notaris LOEFF. Op Zaterdag 9 Februari 1924 des namiddags ten twee uur verkoop van schaaihout voor den ITeer D. Mooijaart Kzn. gegroeid op bosch» land aan den tweeden Groenenweg te Oude Tonge, bij J. A. Sala aldaar. Notaris VAN 1SPELEN Woensdag 13 Februari, te Stellendam, in het logement van Troost, bij inzeten Woens» dag 20 Februari, te Stellendam, in het loge» ment van Mijnders, bij afslag, telkens des namiddags 3 uur, van een schuur met varkens» en kippenhok, staande op en het recht van erfpacht tot 11 Nov. 1950, aan een perceel grond te Stellendam, in Kavel 20 van defi Eendrachtspolder aan den Achterweg, kadaster Sectie B no. 1313, groot 17 aren 10 centiaren of 112 Roeden V. M., gedeeltelijk dadelijk en overigens 1 Mei 1924 in gebruik te aanvaar» den. Ten verzoeke van den heer Lcendert van der Vlugt. Notaris VAN DEN BERG. Woensdag 13 Februari, 's namiddags 5 uur, te Stellendam, in het logement van Troost, verhuring bij inschrijving voor het seizoen 1924, van: 3 meeden land in Kavel 11 van den Eendrachtspolder te Stellendam, om met aardappelen te beteelen, en van 3 meeden land in Kavel 23 van den Eendrachtspolder te Stellendam, om met ^ichorei, ajuin, of aardappelen te bebouwen. Ten verzoeke van den Heer A. van der Vlugt. Notaris VAN DEN BERG. Verhuring bij inschrijving naar de beneficie voor 7 jaar, dadelijk ingaande, van 4 mee» den land in kavel 11 van den Halspolder onder Stellendam, groot 1.17.57 H.A. of 2 G. 168 R. V. M. De pacht bedraagt f 65.— per gemet per jaar. Ten verzoeke van den Heer A. van der Vlugt. Inschrijvingsbiljetten in te leveren vóór of op Vrijdag 15 Februari 1924 ten kantore van Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 21 Februari 1924, om 10 uur, boelhuis te Ooltgensplaat, ten verzoeke van den Heer Adr. Jacobs Lzn. aldaar. Notaris AKKERMAN. Op Maandag 25 Februari 1923, 's morgens 10 uur, te Oude Tonge, aan den Oo'stenden» schen dijk, ten verzoeke van de Heeren W. L. J. en P. E. Heestermans, van: 16 Paarden 23 stuks Hoornvee, en een zoo goed als nieuwe Landbouwersinspan. Notaris VAN DER SLUYS. Verkooping Boerenslnspan. Op Woensdag 20 Februari 1924 des morgens tien uur in de achterstraat te Sommelsdijk bestaande o.a. uit 5 paarden, 3 stuks hoornvee, landbouwwerk» tuigen enzoovoort. Ten verzoeke van den heer T. de Gast te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Openbare vrijwillige verkooping van een Boeren»Inspan bestaande ó.a. uit 8 paarden, 37 stuks hoornvee, 1 varken, 6 loop'biggen, landbouwwerktuigen enz. Op Woensdag 27 Februari 1924 des morgens tien uur op de hofstede van den heer A. Koese te Middelhar» nis. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 28 Februari 1924, 's v.m. half tien uur, te Dirksland, aan de Winter» straat, van 2 paarden, landbouwgereedschap» pen, hooi, stroo, gedorschen haver enz., ten verzoeke van Mej. de Wed. D. van Driel. Notaris VAN DER SLUYS. Op Donderdag 28 Februari 192.4, v.m. 10 uur (na aank. tram 9.37 uur Station achthui» zen) van paarden, hoornvee, varkens, land» bouwgereedschappen enz. ten verzoeke van en op de hofstede bewoond door Mej. de Wed. Anth. Jacobs»van Vugt, aldaar. Notaris AKKERMAN. Verkooping Boeren»Inspan, Op Woensdag 5 Maart 1924 des morgens half tien aan den Westelijken Achterweg te Middelharnis, be» staande uit 2 paarden, 7 stuks hoornvee, land» bouwwerktuigen enz. Ten verzoeke van den heer M. G. Bom te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 12 Maart 1924 des morgens 10 uur aan den Steenenweg te Middelharnis verkooping van Paarden, Landbouwwerktuigen enz. ten verzoeke van den Heer Jan v. d. Slik te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Hij gaf zijn leven. 't Was Zondagmiddag. De visschersschepen lagen in de haven en de visschers zaten of lagen op de landingsbrug en in het zand en genoten van de Zondagsrust. Doch niet allen. Ginds, waar de dorpsweg naar den kant van de haven zich verbreedt, daar waren eenige mannen en vrouwen vergaderd, en in hun midden stond een jonge man, haast nog een jongeling. Hij stond op een harington, zoodat hij wat boven de anderen uitstak, en hij las een liëd voor, dat door allen werd gezongen. »'t Klinkt toch wel mooi, niet Dirk?« zei de jongste van twee mannen, die op den rand van de landingsbrug zaten. Lange Dirk, een krachtig gebouwde oude man gold voor een man van beteekenis in het visschersdorp en hij had de uitnoodiging om de «preek» bij te wonen, afgewezen het verwonderde hem dat zoo velen hem ditmaal ontrouw waren. Zijn kameraad had dan ook een beetje schuchter gesproken, en Dirk ant» woordde alleen met een hoofdknik. »'t Is toch merkwaardig«, ging Hendrik voort, moed vattend, »dat die jongen ons wat voorpreeken wil, de zoon van dronken Han» nes. En ze zeggen dat hij het heel goed kan. Mijn vrouw is er den vorigen keer bij geweest en ze wil hebben, dat ik vandaag ook naar hem luisteren zal. Ik ga je dus groeten oude De oude visscher keek hem verontwaardigd aan. «Hoor eens« zei lange Dirk, «ik heb op dien jongen niets tegen voor mijn part mag hij preeken wat hij wil. Maar ik zeg hem dat zijn preeken mij niets aangaat. Wat zou zoo'n jonge kerel weten dat ik oude grijskop niet veel beter weet Ik ben mijn leven lang wel klaar gekomen zonder kerk en dominé, en nu laat ik me niet wat wijsmaken door zoo'n snuiter.« Hendrik stond op en ging heen. «Zie je, ik heb het aan mijn vrouw beloofd,brom» de hij. 't Scheen wel, dat er meer het aan hun vrouw beloofd hadden of dat ze zich zelf aangetrokken gevoelden door het zingen, ze gingen allen naar den spreker en oud»Dirk bleef alleen zitten op de landingsbrug, 't Was stil om hem heen er was geen geluid dan het zachte ruischen van de zee en duidelijk verstond hij nu en dan een'gedeelte van de prediking. «Hij heeft voor ons Zijn leven gegeven« «Hij is voor ons gestorven, toen wij nog zondaars waren.In eenvoudige woor» den vertelde de jonge visscher van Hem die Zijn leven gegeven heeft voor Zijn vijanden. Een spreker was Pier nietmaar het was te zien dat hij ervaring had van hetgeen hij vertelde dat hij die reddende liefde des Heilands bij ondervinding kende. Alleiïluis» terden aandachtig naj r hem tot het einde. Toen ging Hendrik weer naar zijn ouden vriend. Oude Dirk was ook opgestaan en samen wandelden ze het strand langs. »Onzin« brom» de de oude man; »dat begrijp je nu toch wel, dat dat niet waar is. Iemand zou sterven voor de lui, die hem haten en die hem zooveel mogelijk kwaad doen Dat kan niet. Ik zeg maar, je moet zelf maar je best doen om in den hemel te komen, als er ten minste een hemel is!« «'k Weet niet«, zei de ander, »ik hoop, dat hij gelijk heeft. Als Jezus voor ons gestorven is, dan zou ik nog hoop hebben op den he= mei, maar anders 1 »Onzin«, zei de oude nog eens «geen mensch sterft voor een ander.« 's Maandags lagen de visschersschepen nog in de haven, want in den nacht had een storm gewoed en de golven gingen nog geweldig hoog. Tegen den middag ging Hendrik naar de landingsbrug, om eens naar het weer te kijken. Daar vond hij langen Dirk met den verrekijker in de hand. Hij riep Hendrik en zei«Kijk jij eers, je oogen zijn beter dan de mijne, wie is dat met zijn schuit daar bui» ten Hendrik nam den kijker over en zag toe, »Hij gaat recht op de rotsen aan. Is de man waanzinnig zei hij. En een oogenblik later »Maar dat is de schuit van Hannes. Van mor» gen heb ik hem dronken gezien.« Met spanning keken de beide mannen naar het schip «Gelukkig nu zal 't wel gaan. Hij is de branding door. Neen, toch niethij weet niet wat hij doet Kon je hem maar te hulp komen in zijn dronkenschap veronge» lukt hij. Maar met die zee kun je de haven niet uit.« «Kijk», riep de ander, «daar gaat er toch een de haven uit; wie kan zoo dwaas zijn? 't Is Pier Ja, 't was de jonge prediker van gisteren, die zich met zijn boot op zee waagde, om zijn stiefvader, dronken Hannes te redden, als 't nog mogelijk wasReeds waren meer mannen en vrouwen op de landingsbrug ge» komen, en ze riepen elkaar hun meening toe over de kans, die de jonge man had. Ieder oogenblik verdween de kleine boot in de goh ven en een paar malen scheen het dat ze niet weer voor den dag zou komen. Doch door bekwame hand bestuurd, kwam ze telkens weer op de volgende 'golf te voorschijn en eindelijk bereikte ze de schuit. Was het te laat «Bidt voor den jongen, Bidtriep een vrouw, en verscheidenen deden het. Nog een oogenblik van vreeselijke spanning dan riep oude Dirk: Ze zijn in 't water. Nu een touw Werpt ze het touw toe Pier pakt hetGeeft achtEn nu trekken En de oude vatte aan met krachtige hand. Terwijl de vrouwen snikten en baden, trok» ken de mannen met alle kracht het touw aan. Daaraan gebonden was een oude zondaar wien nog een tijd, van genade geschonken werd. Pier stond nog op de klip maar vóór het touw ten tweeden male hem toegeworpen kon worden, had de zee hem verzwolgen. Nog steeds wordt er des Zondagsmidda gepredikt aan het strand bij het visschersdorp. Een kerkje hebben ze er nietdie naar de kerk willen hebben een uur te loopen naar het naburige dorp. Maar bij dé samenkomsten op het strand ontbreken niet velen van de visschersbevolking. Thans staat er dikwijls een oud man met sneeuwwitten baard te pre» diken, die boven allen uitsteekt. Het is lange Dirk, de oude visscher. »Vrienden«, zei hij de eerste maal, «het is alles waar, wat de jongen jelui verteld heeft. Je weet, hoe ik heb gespot en hoe ik het voor onzin heb uitgemaakt, dat iemand zijn leven zou geven voor zijn vijanden. Maar de jongen heeft het zelf gedaan voor zijn stief» vader, die hem levenslang mishandeld heeft. Nu weet ik, wie hem daartoe de kracht heeft gegeven. Kameraden wij moeten allen ons overgeven aan Jezus, die Zijn leven gegeven heeft om ons van den dood te redden. Onze Pier wist het wel. Hij had gelijk.» Liefde, die voor mij wou lijden, En aan 't Kruishout voor mij stierf. Liefde, die voor mij wou strijden, Vrede en vreugde mij verwierf LiefdeU zij roem alom Hier en eens in 't heiligdom Zie, dat is een wonderbare liefde. Toen wij nog krachteloos waren, is Christus te rechter» tijd voor ons gestorven. Hierin is Gods liefde jegens ons geopenbaard, dat Hij Zijn eenig» geboren Zoon gezonden heeft in de wereld, opdat wij zouden leven door Hem. Jezus gaf Zijn leven. In den dood. En dat voor onze zonden. Maar hij stond op uit de dooden. Hij zette Zich aan Gods rechterhand. En dat voor onze zaligheid. Alleen door een Christus die voor ons stierf en opstond, konden wij zalig worden. Onuitsprekelijke liefde Hij gaf voor ons Zijn leven. Onuitsprekelijk heilHij leeft voor ons. N. Haagsche Crt. E. B. MIDDELHARNIS, Centrale veiling voor Goeree en Overflakkee Veiling van Woensdag 30 Jan. 1923. Witlof f 47,- per 100 K.G. Spruitkool le srt. f 16.— tot f20.70; 2esrt. f 4.- tot f 13.10 per 100 K.G. Grauwe Reinet f 23,— per 100 K.G. Kleiperen f 29,— per 100 K.G. Veldsla f 20.- per 100 K.G. Kriel f 2,- per 100 K.G. Knollen f 1.— tot f 2.— per 100 K.G. Savoye kool f 9,60 tot f 13.— per lOOstuks. Roode kool f 8.— tot f 9,60per 100 stuks. Boerekool f 3.— per 100 stuks. Knollen f 3,— per 100 stuks. Kipeieren f 7,70 tot f 8,60 per 100 stuks. Eendeneieren f 7.10 per 100 stuks. Natuurboter f 1.23 tot f 1.24 per pond. Aanvoer 6415 Kipeieren. 217 Eendeneieren. ROTTERDAM, 29 Januari 1924. Op de heden in ons Veilingslokaal, Delft» schestraat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren 6.90 tot 11.80 Idem (klein)tot Idem extra zw. tot Eendeierentot Ganseierentot Kalkoeneieren tot Kievitseierentot Middelprijs Aanvoer 95000 stuks. DE ROTTERDAMSCHE VEILING. Deze Cc I abonnI BUITEN afzon! Lange: I met een I misère. I Van v Een zl ten, die I de mot I tieve bil steld to l tot het I De rel ^nieuws. I aege dal diging de tensl zullen i beslissinl lijn dus! De hl hierop zijn mo in stem: «De van den Pol onvoldt der pos noodil men onj tig behil en gal Gelijll meerder! Uit den

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 2