Gemeenteraad. Officieel Gedeelte. Kerk en SchooL Burgerlijke Stand V erg'aderiïig'en. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. s zeer erierveerend. Zeker op de Zuid»Ho\» landsche eilanden treft men ook wel eens of 4 paarden voor een ploeg, doch de grond is gelijkmatig. In Limburg daarentegen niet alleen zware, leemachtige grond, doch boven» dien heuvelachtig. Met alle werkzaamheden staat de landbouwer in het nadeel. Voor een klein vrachtje is hij al aangewezen op twee sterke paarden, omdat zijn weg voert over heuvels. (Men heeft hier enkel het Belgische werkpaard). De helling der wegen is verschil» lend langzame en sterke, hellingen „van 1000 tot 3000 Meter lang. De liefhebbers van fietsen zullen thans wel watertanden. Zeker het is leuk een berg in vliegende vaart af te rijden, maar gevaarlijk en men moet er eerst tegenop en dit is zeer vermoeiend. Wanneer men een paar uurtjes getrapt heeft, gaat men de kuiten leelijk voelen. Met paard en wagen is het ook steeds oppassen. Ter beveiliging draagt elke wagen in Limburg een stel remmen. Ook al heeft men remmen aan de wagen is opletten geboden, wat trouwens altijd geldt. Persoonlijk heb ik daarvan het sprekend bewijs gezien. Verleden jaar stond ik kort onder Margraten (d:i. ongeveer 2 uren loopen van Maastricht) met een boer, bezig met het zaaien van haver, te praten. Niet mijn fiets, maar mijn beenen vroegen eenige rust, wel te begrijpen als men steeds heeft moeten klimmen en wat is er ge» zelliger, dan met een boer eens te keuvelen over zijn bedrijf. Mijn oog viel op een gerij dat bergafwaarts kwam. (Een hit, een twee» wielige wagen, waarop man en vrouw). Het viel mij op dat beiden zoo knusjes zaten te praten. Misschien wel over den goeden ouden tijd toen zij beiden nog jong waren en ver» keering hadden. Wie zal het raden. De leid» seis hingen slap, de wagen ging vanzelf en de hit liep te droomen van lekkere haver en malsche klaver die hij in jaren niet geproefd had; patent zag hij er niet uit. Verder schonk ik hieraan geen aandacht. Opeens hoor ik achter mij een slag, een gekraak en een vrouw schreeuwen als een mager varken. Daar lag het gerij van zoo even. De hit was gestruikeld en had geen steunsel gevonden in de slappe leidsels. De man was hals over kop den wagen uitgetuimeld en moeder de vrouw zat op haar knieën tegen het slikbord met haar beenen knel tusschen eenige zakken aardappelen, die door den val naar voren waren geschoven. Manlief krabbelde overeind en zwaaide met de armen in de lucht niet wetende wie hij het eerst zal helpen, zijn hit of zijn vrouw, ze liggen hem alletwee zeer na aan het hart. Geld en liefde spelen hier een zwaren strijd. Enfin hulp bleef natuurlijk niet uit en het zaakje was spoedig weer hersteld en men ging verder met een gebroken lamoen. Het had leelijker kunnen afloopen. Wat mij zeer verbaasd heeft is dat men hier en daar een boerderij boven op een berg ge» bouwd heeft. Een typisch gezicht, vooral als er nog hooi» en stroobergen tevens staan. Het wil wat zeggen voor een boer in dergelijke omstandigheden, want niet alleen het pondje koffie enz. voor moeder de vrouw, maaralle veldvruchten enz. moeten naar boven gesjouwd worden. Veel wordt er van de krachten van mensch en dier in Zuidelijk Limburg gevergd. In vele gevallen zelfs een tobben van het begin tot aan het einde van het jaar. En toch zijn deze menschen welgemoed, ze weten trouwens niet anders en vader en moeder enz. enz. tot in het zooveelste geslacht hebben ook altijd zoo geploeterd. (Wordt vervolgd). Vergadering van den Raad der gemeente STAD AAN 'T HARINGVLIET op Donderdag 10 Januari des n.m. half zeven uur. Present met den Voorzitter alle leden met uitzondering van dhr. M. H. van Paasse die zonder kennisgeving afwezig was. De Voorzitter opent de vergadering met ge» bed en zegtBij gelegenheid van deze eerste vergadering in 1924 wil ik, der traditie ge» trouw, U mijne beste wenschen aanbieden met deze jaarwisseling onder vriendelijken dank voor de betoonde belangstelling. Het jaar dat achter ligt en in den schoot der eeuwen is opgeborgen is voor ons niet ongunstig geweest. Ofschoon hetbudge» tair evenwicht niet is hersteld, toch was de uitkomst veel gunstiger dan 1922 te aanschou» wen gaf. Gelukkig zijn we verschoond ge» bleven voor vele teleurstellingen en ellenden waarvan onze oosterburen volgens de dag» bladen zoo ontzettend te lijden hebben. De Heere heeft het nog veelszins wel gemaakt. Ons College bleef in zijne samenstelling on» veranderd en onze vergaderingen kenmerkten zich steeds door een aangenamen toon. Moge die voor 1924 bestendigd blijven. Ik hoop dat de Heere u sterken mag tot de taak die U in verschillend opzicht wacht en dat hij U schragen moog in uw ambtelijk en persoonlijk en huiselijk leven. Hij doe U en de uwen in ruime mate zijn gunste smaken. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde Ingekomen stukken. De begrooting voor het keuringsgebied Dor» drecht, dienst 1924, waaruit blijkt, dat het aandeel dezer gemeente bedraagt f 167,50 eene missive, mededeelende dat de beslissing inzake de begrooting 1924 is verdaagd en eene, goedgekeurd terugzendend een besluit tot uit» gifte van grond in erfpacht, welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Jaarwedde Klokluider. Daar de Pensioenwet 1922 onder meer ook de klokluider Borgdorff verplicht bij te dragen voor pensioenpremie, verzocht deze zijne jaar» wedde als zoodanig te willen verhoogen, daar hij wegens zijn hoogen leeftijd en weinige dienstjaren toch geen genot van pensioen kan hebben. Wordt besloten zijn jaarwedde met tien gulden te verhoogen. Gebruik Gymnastieklokaal. De Zangvereeniging tot Nut van 't Algemeen verzoekt het Gymnastieklokaal te mogen ge» bruiken voor een op 18 dezer te geven Zang» uitvoering en zoo hierop een gunstige be» schikking mocht worden genomen, onder welke voorwaarden hiervan gebruik kan worden gemaakt. Wordt besloten het verzoek in te willigen en hieraan als voorwaarden te verbinden de betaling van het gebruikte gas van dien avond en twee gulden vijftig cent voor de school», schoonhouder; er zal geen consumptie mogen worden gebruikt, alles moet een ordelijk ver» loop hebben en eventueele schade zal ten ge» noege van het gemeentebestuur dienen te worden hersteld. Wijziging Middelbaar» en Hooger onder» wijswet. Naar aanleiding van een desbetreffend ver» zoek van het Gemeentebestuur van Werken» dam wordt besloten adhaesie te betuigen aan het adres, dat een wijziging van de wetten op het Middelbaar» en Hooger onderwijs beoogt, waardoor de gemeenten worden ontlast van een soms zeer drukkende financieele bijdrage Subsidie N.V. Stoomboot»Mij. den Bommel Het Gemeentebestuur stelt voor, evenals voor 1922, een subsidie groot f 250 toe te kennen voor 1923 aan de Stoomboot»Mij. den Bommel. Het ging bij dit voorstel uit van de ge» dachte, dat het voor de gemeente een belang is te achten, dat per boot de verbinding met den vasten wal is te onderhouden. Nog niet lang geleden was men zeer verblijd toen een boot in de vaart werd gebracht en waar die de dienst nog geregeld onderhoudt, zou de voor 1922 toegekende subsidie ook voor 1923 kunnen worden uitgekeerd. Na ampele bespreking wordt het voorstel verworpen met 4 tegen 2 stemmen. Verharding Molendijk. Naar aanleiding van het desbetreffend besluit van de vorige vergadering deelt de \OOR= ZITTER mede, dat bij onderzoek gebleken is dat keislag op ongeveer f 10,de M3 komt, grint ongeveer f 4,25 kosten zal, en dat de hoogovenslak ongeveer f 3,70 zal kosten. En waar hoogovenslak veel duurzamer is, wordt besloten het dagelijksch bestuur te machtigen tot aanschaffing van ongeveer 120 M3 grove en ongeveer 60 M3 fijne hoogovenslak. Mede wordt machtiging verleend tot aan» schaffing van ongeveer 90 M3 grove koolasch of »slakken van de vuilverbranding ten be hoeve van de Burgemeester Sterkstraat. Aan het dagelijksch bestuur wordt machti» ging verleend tot het doen van enkele af» en overschrijvingen. Naar aanleiding van de treurige finantieele uitkomsten der laatste twee jaren wordt be» sloten het vermenigvuldigingscijfer voor 1924/ 25 te bepalen op vierdit jaar is dit een en een half. Naar aanleiding van een wijziging in de voorschriften der belastingheffing, wordt de verordening tot heffing van schoolgeld op» nieuw vastgesteld. Wordt besloten tot het aangaan eener kas» geldleening groot drie duizend gulden, a pari, tegen hoogstens 5 procent rente, en een geld» leening groot duizend gulden, op dezelfde voorwaarde, voor de vernieuwing van het dak der school. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de VOORZITTER de vergadering. De Burgemeester en Wethouders van Som» melsdijk doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijn vergadering van 21 De» cember 1923 is vastgesteld de volgende veror» dening Verordening tot aanvulling van de politie»verordening voor de gemeente Sommelsdijk, vastgesteld op 25 Sep» tember 1903 en laatstelijk gewijzigd of aangevuld bij de verordening van 9 Augustus 1923. Eenlg Artikel. Artikel 110 wordt gelezen als volgt;- «Niemand zal op" erven binnen de kommen van het dorp Sommelsdijk of van de buurt» schap Kralingen of op 100 Meter afstand van een dezer kommen mogen plaatsenriet», hooi», stroo», boon», stoppel», graan» of andere klampen van licht ontvlambare stoffen zonder schriftelijke machtiging van Burgemeester en Wethouders, zullende deze steeds op de eerste aanzegging van Burgemeester en Wethouders moeten worden opgeruimd.« Zijnde deze verordening aan de Gedeputeer» de Staten van Zuid»HoIland, volgens hun be» richt van den 31 December 1923/3 Januari 1924, B no. 2169 (2e afd.) G. S. no. 159, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 11 Januari 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd L. J. den HOLLANDER, Burgemeester. Iz. GEELHOED, Secretaris. SOMMELSDIJK. Bij onderhandsch aan» besteding voor den bouw van 15 woningen voor rekening van dhr. A. v. d. Doel alhier is het metselwerk gegund aan J. Mackloet en het »childerwerk aan C. van Beek beiden al» hier. Bij onderhandsche aanbesteding is het schilderwerk van 5 nieuwe woningen voor rekening van de heeren J. Spee en Boeter alhier gegund aan C. van Beek. De wed. v. d. Hoek had het ongeluk, doordat de vlam in een pan met vet sloeg, zich zoo ernstig te branden, dat geneeskun» dige hulp moest worden ingeroepen. Haar toestand is thans redelijk. Voor de eigenheimer aardappelen wordt hier f 7 per H.L. besteedt, voor uien f 3.50 voor paardepeen f 2 per H.L. MIDDELHARNIS. Men besteedt thans voor eigenheimers f 6,50, voor Red star f 8 de 70 kilo voor uien f 3,50 en Koepeen f 2 de 60 kilo. In de etalage van den heer P. Wielhouwer is eene kaart geplaatst waarop vermeld staat degenen die minstens 25 cent besteedt, mag mee raden hoeveel artikelen zich in de etalage bevinden die er het naast bij komt krijgt een Servies. De politie meende reden te hebben hiertegen processverhaal op te maken. Maandagavond werd de uitslag bekend van het Etalage»prijsraadsel bij den heer P. Wiel» houwerle prijs M. Kool, 2e prijs W. Nijgh, 3e prijzen P. v. den Broek en F. Koote. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Bij den Burgemeester, alhier, is de vorige week een Duitsch meisje van 5 jaar ter verpleging opgenomen. Zaterdag 19 Januari a.s. des nam. 2 uur zal gelegenheid gegeven worden tot kostelooze in» en herinenting ten huize van den geneesheer Vrijdag 18 dezer des avonds half zeven zal in het Gymnastieklokaal der O. L. School een zanguitvoering worden gegeven door de Zangvereeniging »Tot Nut van 't Algemeen« alhier, met medewerking van de Zangvereeni» gingen van Middelharnis, Sommelsdijk, Nieu» we Tonge en Ooltgensplaat. Het vervoer van grond in de Bugemees» ter Sterkstraat is gegund aan den laagsten in» schrijver, T. Mulder, alhier. Zaterdag 19 dezer zal een aanbesteding worden gehouden voor de levering van kool» asch of slakken van de vuilverbranding. OOLTGENSPLAAT. Uitslag verkoo» ping door Notaris Akkerman van een Bouw» schuur door L. de Vos Wz. en L. de Vos Cz. Gemijnd door B. van Veen op f 3210. OUDE TONGE. Alhier is de oudste in woner P. Breur, in den ouderdom van 94 jaar overleden. Woensdag 23 Januari zal ten huize der geneesheer alhier kostelooze in» en herinen» ting plaats hebben. Het zoontje van A. H. had het ongeluk van een zolder te vallen en zijn been te bre» ken, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. L. d. O. had 't ongeluk met het schaat» senrijden zijn voet zoodanig te bezeeren dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. NIEUWE TONGE. Tegen W. de V. te Oude Tonge is proces»verbaal opgemaakt we» gens straatschenderij. Dhr. P. M. Schipper, Café «De Onder» neming« alhier, is thans telefonisch aange sloten. Het aantal telefoonabonnementen be» draagt in deze gemeente nu 26. Bij C. A. Holleman, A 19, alhier, houdt zich sinds 8 dezer een postduif op (bruine schift witpen). Bij opgaaf letters, jaartal en nummer voorkomende op de ring, is dezelve terug te bekomen. Zij die nota's ten laste der gemeente heb ben, kunnen die ter gemeente»secretarie inle» veren. In 1923 zijn alhier 41 kinderen geboren, terwijl 17 overlijdensakten werden opgemaakt. DIRKSLAND. A.s. Vrijdag zal het jaar» lijksche straatschuren alhier moeten plaats hebben. Verleden week werden van hier 1140 baaltjes uien uitgevoerd. J.l. Zaterdag stonden bij den Correspon» dent der Arbeidsbemiddeling als werkzoeken» den ingeschreven 7 veld» en 8 transportar» beiders. Op Woensdag 23 Januari, des n.m. 4 uur zal in de openbare bewaarschool gelegenheid worden gegeven tot kostelooze in» en her» inenting. De vrouw van den heer D. de Roon had het ongeluk te vallen en haar pols te breken, J.l. Donderdag hield de LandbouwverJ een. «Door eenheid sterk« haar jaarvergade» ring. Aanwezig waren 61 leden. De balans sloot in ontvang en uitgaaf volgens het ver» slag van den Penningmeester met een som van f 20,02. De Voorzitter, de heer C. Zoeteman, en de aftredende bestuursleden, de heeren B. Labeur en C. den Hollander, werden herkozen, de secretaris»penningmeester werd herbenoemd op een salaris van f 150,— Het voorstel tot afscheiding van de Flakkeesche landbouwcen» trale werd aangenomen met 31 tegen 25 st. De contributie werd bepaald op f 1,50, terwijl ook f 1,50 per lid geheven zal worden tot het betalen van het tekort bij de V. N. A. MELISSANT. Van de landbouwer Joh. Mijnders L.Wz. stierf de vorige week een werkpaard. De bij publieke inschrijving verkochte boomen staande bij de Ned. Herv. Kerk zijn gegund aan de heeren H. en A. C. v. d. Mast als hoogste inschrijvers. Naar we vernemen zal zeer waarschijnlijk binnen eenigen tijd door de muziekver. «Tot Nut en Genoegen« alhier nog een 2e uitvoe» ring wórden gegeven in de O. L. School. Door de in deze gemeente aanwezige Land» stormklasse zal Woensdag a.s. een marsch worden gemaakt naar Middelharnis. De- herijk van -maten en géwichten zal in deze gemeente gehouden worden in de maand Juli a.s. Was eenigen tijd geleden de prijs der kipeieren 16 cent per stuk thans is eenige daling merkbaar daar men nu 10—11 cent per stuk besteedt. HERRINGEN. Bij een 1.1. week gehou» den publieken verkoop van fietsonderdeelen enz. is» diefstal geconstateerd, wat in handen der politie is gestelff. Allerwege wcèdt getracht in den heer» schenden nood der werkloosheid te voorzien. Zoo ook hier. De verbetering van de wegen dezer gemeente zal daartoe ter hand worden genomen. Van de 7 ingeschrevenen militieplichtigen zullen 3 dezer redenen van broederdienst hebben in te brengen. De ingezamelde gelden bij gelegenheid van Nieuwjaar zullen als naar gewoonte ook dit jaar zoolang de voorraad strekt, dooreen wekelijksche gave aan de ouden van dagen en weduwen worden uitgedeeld. Uit de tent van de IJsclub Dirksland is 1.1. week op het «Klaasjeswater alhier, van A. de G. een paar schaatsen weggenomen. De collecte van het 4de quartaal 1923 der halve stuiversafdeeling alhier, heeft opge» bracht de som van f 63,80. Zooals reeds be» kend is gemaakt is deze som bestemd voor lijders aan vallende ziekte. Bij Kon. Besluit is bekend gemaakt dat geen premies meer worden toegekend voor het dooden van zeehonden. Op Donderdag 17 Januari a.s. zal in het Café van den Heer D. Grinwis een alge» meene vergadering plaats hebben van de Ijs» club »Herkingen«. Alle leden, zoowel Heeren als Dames, wor» den vriendelijk verzocht op te komen ter ver» gadering daar er een belangrijk punt te be» handelen is. De goedgekeurde maten en gewichten worden dit jaar gemerkt met de letter B. De letter A is geldig tot 30 September a.s. Naar men verneemt zal er ook binnen» kort evenals op vele andere plaatsen, van hier een autobus dienst worden geopend door de R. T. M. Moge hiervan, wanneer deze er eenmaal is, een druk gebruik gemaakt worden. Op 1 Januari 1924 bedroeg het aantal zielen onzer gemeente 401 m. en 406 vr Al» zoo in totaal 807 personen. GOEDEREEDE. Gedurende dc maand Dec. '23 zijn ter secretarie 29 varkens voor huisslachting aangegeven. Door den Heer G. Tanis is te Antwer» pen een driemastschip aangekocht ter slooping èn is alhier in de haven gearriveerd. In het jaar 1923 hebben alhier 40 inen» tingen plaats gehad. Voor de Nat. Millitie lichting 1925 heb» ben zich 16 jongelingen doen inschrijven. Op de lijst van leerplichtige kinderen komen 38 namen meer voor dan het vorige jaar. Vorige week hebben zich bij den corres» pondent van de Arbeidsbemiddeling 51 per» sonen aangemeld, als werkloos 22 visschers en 29 veldarbeiders. OUDDORP. Het huis van de Wed. Th. Grinwis is ondershands verkocht aan den schilder P. Tanis Tz. Hier is een zeemeeuw gevangendat is niets bijzondersmaar dat de vogel gemerkt was met Gothenburg (Zweden) 1141, is de vermelding wel waard. M. Sperling Pz. heeft het dier gevangen. Een driejarig kind van C. v. 't G. heeft zich door een pot erwtensoep deerlijk gebrand aan armpjes en aan gezicht, zoodat de dokter de kleine verbinden moest. Ingevolge de Hinderwet wordt bekend gemaakt, dat in de drogerij de Ceres, de ben» zine»motor zal worden vervangen door een met petroleum gedreven. Bezwaren er tegen ten gemeentehuize op te geven. Het van ouds bekende, eigenaardige huis. de Eenhoorn, dat vele jaren als logement in» dertijd heeft dienst gedaan, zal worden afge» broken, en opnieuw en fraaier opgebouwd. De zeevisscher M. Sperling, zal, om zijn bedrijf des te beter te kunnen uitoefenen, een motor in zijn blazer doen aanbrengen. Baldadigheid of wat anders. Gisteren, (Zondagavond) brandde een zeer dikke hek» kepaal, aan het einde van het koeienweegje, bij het begin der Middelduinen, helder op. Een paar voorbijkomende personen trachtten te vergeefs het vuur te dooven. HELLEVOETSLUIS. Het kantoor der directe belastingen is aangewezen om de Ne» derlandsche kasmunt mits niet minder dan f 50 voor de zilveren en f 10 voor de nikke» len en bronzen in te wisselen tegen rijksdaal ders, guldens of bankpapier. Vrijdag 18 Januari zal de Muziekvereen. »Exelcior« een uitvoering geven. NIEUW«HELVOET. Zaterdagavond zal het Mannenkoor «Wilhelmina» (Dir. T. Zui» derduin) een uitvoering geven, met medewer» king van haar Directeur op de piano. SOMMELSDIJK."'* Woensdagavond 16 Jan. a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk Godsdienst» oefening worden gehouden. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Donder» dagavond 6 uur zal in de Geref. Kerk alhier optreden Dr. Severyn Ned. Herv. Predikant te Dordrecht tot het houden van een Unie» rede. OnderwerpZijne Majesteit het Kind. OOLTGENSPLAAT. Jaarvergadering van de leden der Chr. Schoolvereen. op Woensdag 16 Januari ten 6 uur in de Chr. School. NIEUWE TONGE. De catechisaties der Ned Herv. Kerk, alhier, zijn deze week weer aan» gevangen. DIRKSLAND. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. H. Kerk alhier de bevestiging plaats hebben van de Kerkeraadsleden. HERRINGEN. A.s. Donderdagnam. zullen door den consulent der Ned. Herv. Gemeente alhier d.i. Ds. van As. uit Dirksland ook naast die voor de schoolkinderen de catechi» saties voor ouderen worden geopend. Van 2 tot 3 uur meisjes van 12 tot 16 j., van 3 tot 4 uur die van 16 j. en ouder. Van 6 tot 7 uur jongens van 12 tot 16 j. en van 7 tot 8 die van 16 j. en daarboven. De ^boekhouder der Ned. Herv. Kerk hoopt Zaterdag 19 Jan. des avonds de laatste zitdag te houden tot ontvangst van land en tuinhuur en zitgelden. Eerstvolgende Zondag 20 Jan. hoopt des voorm. half tien uur alhier in de Ned. Herv. Kerk op te treden de WelEerw. Heer Ds. Kruijt van N. Tonge als wanneer de Zondags» school in het namiddaguur zal worden gehou» den. Zitgelden die, wat betreft de Ger. Gemeen» te op de laatstgehouden zitdag niet zijn vol» daan kunnen ten huize van A. J. de Boer alsnog worden afgedragen. MELISSANT. Zondagmorgen zal er alleen Godsdienstoefening worden gehouden in de Ned. Herv. Kerk, daar Ds. Kloots Zondagmid» dag een vacaturebeurt te Oude Tonge moet vervullen De rekening van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk over 1923 ligt gedurende 8 dagen in de Consistoriekamer ter inzage. Deze week zullen in de Ned. Herv. Kerk een aantal zitplaatsen publiek worden verkocht GOEDEREEDE. Door stemgerechtigden van de Ned. Herv. Kerk. zijn Dinsdag 8 Jan. tot Notabelen gekozen de H.H., T. Lodder en D. Breen en tot Kerkmeester dhr. F. Luime Den 21 Jan. des nam. 3 uur zal in de Kerk de gewone jaarlijksche verkooping van zitplaatsen geschieden. Zondag 20 Jan. zal er alleen des voorm. Kerk zijn vanwege het vervallen der vacature te den Bommel des nam. 2 uur. OUDDORP. Ter herinneringDe openb. school aan den Oostdijk bestaat morgen, 15 Jan.-, 40 jaar. Vóór dien tijd bezochten de kinderen de school te Goedereede. Als eerste hoofdonderwijzer was werkzaam de heer Leen» heer, al spoedig gevolgd door den heer Lang» horst, thans hoofd der O. Sch. op het dorp. Bij de Herv. gem. is als ouderling ge» kozen de heer W. Mastenbroek, thans diaken, en in zijn plaats, als diaken, de heer C. Ale» an. Een elftal zitplaatsen in de Herv. Kerk, die door sterfgeval of anderszins open geko» men zijn, worden Woensdag a.s. verloot. HELLEVOETSLUIS. Gisterenavond besloo* de gemeenschappelijke Kerkeraad der Geref- Kerk van Hellevoetsluis en N.»Helvoet voor gemeenschappelijke rekening te beroepen cand. Keur van Driebergen. NIEUWsHELVOET. Alhier is een vergade» ring gehouden om te protesteeren tegen de Kerkelijke belasting in de Ned. Herv. Kerk. Enkele lidmaten van bovengenoemde Kerk zijn reeds gedagvaard voor het Kantongerecht. Gezien de verschillende uitspraken over deze belasting wil men een strijd aanbinden tegen deze onrechtvaardige corr.) belasting, men heeft besloten hierover een uitspraak te laten doen door het Hoogste Rechtswezen. NED. HERV. KF.RK. Beroepen: naar Deurne Ds. J. A. Broers lnd.'pred. met verlof te den Haag, naar Wol» da en Duischerveen Ds. J. A. Gerth van Wijk Jr. Fm. pred. te Veenhuizen. Drietallen: te Amsterdam I, Ds. G. D. A. Oskam Winterswijk, Ds. M. v. Empel Mid» delburg, Ds. J. S. Rooze Groningen Amster» dam II, Ds. S. T. H. J. Bukelbak v. d. Spren» kei Haarlem, Ds B. ter Haar Romeij Grinne» ken, Ds. T. J. Jansen, SchoonhovenOegstgeest. Aangenomen: naar Zuidzijpe dhr. A. N. Kreeke Cand. te Zuidwolde' naar Gorin» chem Ds. Ph. J. Vreugdenhil te Leerdam, Bedankt: voor Diemen Ds. L. M. Luteijn te Rijnsburgvoor Eekenwiel Ds. E. Raams te Hoek (Zeeland) voor Zuid»BeierIand Ds. J. Bus te Ouddorp, voor Zwammerdam Ds. A. Altema te Balk. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Altweer dhr. J. W. Egging Cand. Hoogeveen en C. W. Keur Cand. Drie» bergen te Katendrecht Ds. H. Popma Voort» huizen en Ds. J. Ubels Varseveld. EVANG. LUTH. KERK. Drietal; te Ede Ds. C. D. Bleeker Wil» devank Ds. L. S. P. v. d. Chijs Rotterdam en Ds. J. G. de Jong Amersfoort. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: naar den Haag Ds G.Wisse te Arnhem, naar Kampen Ds. J. P.Meijering te Nieuwpoort. SOMMELSDIJK. GeborenMarinus, z. v. B. v. Groningen en N. Blok Neellje d. v. J. v. d. Tol en A de Korte. OOLTGENSPLAAT. Spóedeischende Openbare Vergadering op Woensdag 16 Januari ten 3 uur. MELISSANT Vergadering van den Gemeenteraad op Woensdrg 16 Januari a.s. v.m. 10 uur. GOEDEREEDE Woensdag 16 Januari des avonds ten zeven uur bestuursvergadering der Zondagschool» vereeniging. Een ontploffing. De N. R. Crt. schrijft: Kwart over zevenen Maandagmorgen wer» den de bewoners van de Wijnhaven, van den Wolfshoek en van de schepen, liggende in de Wijnhaven nabij den Wolfshoek te Rot» terdam, opgeschrikt door een geweldigen slag. Stukken van ijzeren scheepsluiken en hout werden door de lucht geslingerd en vielen met veel geweld op de kadevan de tweede verdieping van pand 165 aan de Wijnhaven, bewoond door den heer W. Palthe, braken de ruiten. Een ontploffing bleek te hebben plaats ge» had aan boord van de motorboot Wilhelmina, groot 95 ton, liggende in de Wijnhaven, vóór het kantoorgebouw van de Internationale Crediet» en Handelsvereeniging Rotterdam. Omstreeks 7 uur Maandagmorgen heeft de 20»jarige dekknecht G. van der Linden, wo» nende te Vlaardingen, na aan boord te zijn gekomen, een petroleumlamp aangestoken om, zooals men dat noemt, den motor voor te warmen. Dadelijk daarop volgde de ontplof» fing, ten gevolge van het vlamvatten van de benzinedampen, waarmee de Wilhelmina ge» heel doortrokken was. De dekknecht sprong over boord in de Wijnhaven om zijn bran» dende kleeding te dooven en ging vervolgens naar het politiebureau in de Groote Paauwen» steeg; hij is van daar met brandwonden aan hoofd, rug en aangezicht naar het ziekenhuis gebracht. De motorboot Wilhelmina, die aan de N. V. Vervoermaatschappij de Blauwe Ster toe» behoort, was geheel geladen met kistjes, alle gevuld met zes bussen, ieder inhoudende 10 liter gasoline. Aan dek was een gedeelte van de lading opgestapeld. Ook lagen er eenige vaten met benzine aan boord. De kapitein van het schip, A. Maatje, zijn vrouw en een tweejarig zoontje sliepen in het vooronder. Dadelijk na de ontploffing snelden eenige personen toe om hulp te verleenen. De mo» tordrijver G. J van Vliet, van de motorboot Cornelia Martina I, haalde een ladder en, hoewel de vlam uit het ruim sloeg, daalde hij daarlangs af in het vooronder van de Wilhelmina, waar hij een kind hoorde schreeu» en. Met schipper J. Bras, van het motorschip Doésburg 2, schipper A. Bontebal, van de motorboot Cornelia Martina 4, welke motor» schepen aan den Wolfshoek liggen, en den expeditieknecht J. Sluiter, wonende in de Crispijnlaan, bracht hij kapitein Maatje, diens vrouw en kind uit het vooronder naar boven en aan boord van de Cornelia Martina 4. Kapitein Maatje, die gewond was aan het hoofd en een been, en zijn vrouw verkeerden in béwusteloozen toestandhun kind, dat onder de moeder lag, was niet bewusteloos. Nadat men aan boord van de Cornelia Mar» tina 4 geruimen tijd tevergeefs getracht had, de levensgeesten bij hen op te wekken, waar» bij ook manschappen van de reddingsbrigade hulp verleenden, zijn Maatje- en zijn vrouw met een auto van den geneeskundigen dienst in zorgwekkenden toestand naar het zieken» huis op den Coolsingel gebracht. Ook hun kind werd daarheen gebracht. De redders hadden in het vooronder een ontzettende verwoesting aangetroffen. Het ijzeren waterdichte schot, dat het ruim van het vooronder scheidde, was ontzet en omge» vallen. De betimmering van het vooronder, dat vol rook stond, was stukgeslagen. Onder het ijzeren schot lagen bewusteloos Maatje en zijn vrouw. De gealarmeerde brandweer rukte spoedig uit. Achtereenvolgens onder de leiding van den brandspuitmeester den heer A. A. M. van Lieshout, den brandmeester den heer J. W. M. van Irzen en den hoofdman den heerW. Poortman, hebben gasten van de spuiten 23 19, 21, 22 en 24 met zes op de waterleiding geplaatste slangen den brand gebluschtook de drijvende stoombrandspuit Havendienst 3 heeft een oogenblik met de vaste straalpijp water gegeven. Binnen het uur was de brand ;ebluscht; het ruim werd vol gespoten, en iet voorgedeelte zonk dientengevolge. De spuiten 26 en 9 waren ook uitgerukt Toen de brand gebluscht was gaf de hoofd» man de heer W. Poortman last, het motor» schip, waarvan het achterschip op een water» dicht schot, drijvende bleef, leeg te pompen. De brandspuiten 23 en 24 werden hiervoor aangewezen de sleepboot Everdina, van H. P. en J. de Wit, aannemers tot het lichten van vaartuigen, verleende daarbij hulp. Hierna werd een begin gemaakt met het opvisschen van de kistjes gasoline, die in de Wijnhaven ronddreven. Toen hij naar het brandende schip liep, is de braudspuitmeester de heer J. L. Bronmans, van spuit 22, op de Wijnhaven gestruikeld en gevallen. Hij is met een gekneusd been naar net ziekenhuis gebracht. De 28»jarige schipper A. Maatje en zijn 27» jarige vrouw C. Luyendijk zijn later in het ziekenhuis overleden. Het kind heeft geen nadeelige gevolgen van de ontploffing onder» vonden. Buiten weten van den havendienst heeft schipper Maatje, Zaterdagmiddag uit Utrecht gekomen, met zijn motorschip ligplaats ge» nopen in de Wijnhaven, na met zijn geheel afgeladen schip onder de bruggen van de Leuvehaven te zijn doorgevaren. Hij zou lig» ilaats hebben moeten nemen aan de Park» rade. De lading van de Wilhelmina bestond uit

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 2