Rechtzaken. Burgerlijke Stand Visscherij. Marktberichten. Gemengd Nieuws. ■D Verkoopmaan. HASELAAF We^ovepich*- f iie een brandend verlangen hebben naar Uitslag: aanbesteding. Van onze Adverteerders 2 per Goudschewagenstras n de n i zij :oo oor a« kalm en on» stortvloeden hun God. En in hun één» enheid en zeges moeten ook hun geloof. dan moeten knielt voor de ïoeten zij staan roken in kracht. - plaats, doch dichte drommen st in dezen tijd :kt. gt spreker voor maar de groote om ernstige i Babel om. des vuurs 3ept k in oed mdergang nabij raai en de vers laaraan kunnen de ouders hoeven de niet als waren en zijn vriens ;racht optreden 'ig maar daar-. in de wereld ning van Gods En Dan n; •1 Want tenslotte den God van gunst, zegt trouw kome vereeniging. rede met de tsprak aan het ng van Franks ïjn le prachtige rede, Spreker voor die medewerks doen worden vergetelijke. de collecte ten 19.78. L. K. ture in de Ned. rerandering in :cte heeft in de opgebracht. roopt des nam. op te treden voorm. 10 uur ouden. zijn de catechis derom begons emaakt van 't >g niet geheel te in de Ned. racht f 138.40 erk hoopt a.s. les namiddags Zevenhoven. :dijk« zal a.s. :der gehouden ch aanmelden, de heeren C. leeft opDinss mming plaats :rv. Kerk. n toezegging ;rv. Gemeente in de oude epalen datum kant, een rede A. Groen dag dat hij ibt van ouders jld had. Door hij op hartes de gemeente 1343 toeges te dezer plaats :n te bestaan. we Ds. H. J. naar Nieuws md. te Zeves pius Fockens T. G. P. A. te Leiderdorp me nog best eren en over Maar die hels imer en kors ortsen sloops de beide tdurend buis hten van den r merkbaren 'ehoord zij raan in haar lelijden heeft elijk ze zich n. tenwel een iet graag bij ar aan. nietEn u rd zou zijn, was de fotos ader was er zijn portret estaan heeft, iren zeggen, ir vóór zijn veranderd :zien en hoe nagevraagd, van kunnen ïog eens tes «maar ins compagnon u ook niet, igedachtenis wijden door laten we en ik houd :en volgend genoegen vervolgd Bedankt: Voor Wierden Ds W. Deur te Zegveldvoor Ameide en Tienhoven Ds. F. v, Asch te den Ham. GEREF. KERKEN. Beroepen Naar Haastrecht dhr. C. W. Keur Cand te Driebergennaar Exloërmond dhr. K Hoiwerda, Cand. te Marrum naar Apels doorn Ds. j. de Waard te- Bunschoten Spas ken burg; naar Westergeest Ds. J. Lugtigheid te Uithuizermedenaar Eugroieum dhr. K. Hoiwerda, Cand. te Marrum naar Joure dhr. Voerman te Warns. TweetalTe Eestrum Ds. H. v. Dijk Oosters Mijkerk en dhr. K. Hoiwerda, Cana. te Mars rum. Bedankt: Voor Ooltgensplaat Ds. W. H. Bouwman te Lopikvoor Vreeswijk Ds A. G. Wolf te Loenen Vreeland. CHR. GEREF. KERKEN. BeroepenNaar Harlingen Ds. H. Hoos gendoorn te Vlaardingennaar Kampen Ds J. P. Meijering te Nieuwpoort. BedanktVoor Bunschoten Spakenburg Ds. S. v. d. Molen te Zierikzee. Kerk en z.g.n neutrale Pers. De »Amst. Kerkb« schrijft o.m. «Platen, prenten, boekwerken, couranteu die een geestelijke pest brengen over de zies len, ziet men soms langs de wanden en op de tafels in gezinnen waar ook de bijbel huiss boek is. »En dan is men later verbaasd, indien de kinderen afwijken van de Waarheid, den weg zoeken naar tooneel en bioscoop inplaats van naar de kerk en catechisatie en afkeerig wors den van de Heilige cchrift«. Predikanten, waarschuwt er tegen van de kansels 1 Ouderlingen, bestraft en vermaant zulke les zers bij het huisbezoek 1 De geheele wereld getaxeerd In de Duitsche vertaling van Lukas 21 staat: «Er ging een gebod van den Keizer Angustus uit, dat de geheele wereld ges schat, getaxeerd moest worden.« De Keizer van Rome wilde, wat wij thans zouden noemen een statistiek van zijn Rijk hebben. Hij wilde eens precies weten hoes veel onderdanen hij had en wat zij waren rijken en armen, kunstenaars en geleerden, slaven en vrijen. Dat willen de regeeringen tot op den huidigen dag toe, en nog veel meer daarbij Zij weten tegenwoordig precies hoes veel vruchtboomen, hoeveel koeien en vars kens en schapen er in Nederland zijn. Maar van taxeeren gesproken, is er niet nog wat anders te taxeeren dan ouderdom en stand, have en goed, kortom dan alles wat men met de handen tasten kan zoo vroeg Dr. Gunning zich eens af. Hij wilde eens zien wat er alzoo in deze arme wereld voor heel, heel gewichtig geldt en eens taxeeren wat een menschenhart daars aan heeft. En in »Pniël« maakt hij dan de volgende taxatie op \De wereld is vol van arme, gejaagde mens .henkinderen, die een mislukt en verzondigd leven achter zich hebben wier rekening bij God met tallooze schub den bezwaard is die alle geboden Gods vertreden hebben die beven en sidderen moeten als zij dens ken aan het toekomende oordeel. Menschen die slaven zijn van hun hartstochten die onmachtig zijn tegenover de zonde die het goede begeeren en het kwade doen die niet loskomen kunnen van wat ze toch in het diepst hunner ziel verachten. Menschen die 't brood der tranen eten wier leven één snoer van ellenden en zonden die snakken naar troost, en die nooit uit hun zorgen en nooden uits komen. Menschen die ingezien hebben dat deze wereld louter schijn en bedrog is even leeg als de vergulde noten aan kerst» Jjoomen \en eeuwige verlossing die met Asaf uitroepenwanneer zal ik toch ingaan en voor Uw aangezicht verschijs nen, o God Menschen die gevoelen dat de dood hun op de hies len zit die levenslang in de vreeze des doods ges vangen zijn. Kom wereld, laat u eens taxeerenWat kunt ge aan zulke menschen nu aanbieden En de wereld antwoordt Wetenschap, lieve vriend, heel veel weten» schap, vooral natuurwetenschap 1 Ik heb een heirleger van professoren, doktoren, scheikun» digen en misschien wel tien millioen boeken. Wereld, dat wil ik volstrekt niet verachten. Ik ben maar een simpele dominee, en hoor niet bij die doorluchtige schare van wijzen en verstandiger). Maar uwe wetenschap helpt mij niets voor de smarten van mijne ziel, en de angsten van mijn geweten. Zijn al die ge» leerde lieden nu waarlijk gelukkig, en wat blijft er dan over voor de tallooZen, die niet zoo gelukkig zijn? En de wereld gaat voort Ik heb plilosophie voor u, o gij bedrukte en beanstigde ziel, heel diepzinnige wijsbes geerte, die het zijn en het doel der dingen navorscht. Daarover kan ik u tenmiste 100,000 boeken verschaffen, uit zeker wel honderd verschillende systemen geboren. Maar wereld, ik versta geen regel van die boeken, en mijn ziel schreeuwt nog altijd om troost en om vrede. En de wereld gaat voort Ik heb ook nog kunsten en wetenschappen, schilderijen, beeldhouwerken muziek, museums en nog heel wat meer. Maar wereld; daar moet ik heel wat geld voor hebben en tijd, en geschiktheid. En al had ik dat alles, wat helpt mij uw kunst voor mijn zonde, voor mijn vreeze des doods, die 'k in mij gevoel als een vreeselijken druk? O, ik heb ook nog bioscopen en danslos kalen, ridderorden en ministerzetels, adelijke titels en kasteelen, roem en eere, burgerlijke deugden, trouwe plichsbetrachting. Ach wereld, wereld, dat alles vezadigt mijn ziel toch niet, kan het diepste verlangen van mijn hart niet bevredigen, kan mijn geweten niet tot rust brengen, mijn hartstochten niet overwinnen, dat alles geeft mij geen troost m leven en in sterven. Ach, wat zijt gij ten slotte arm en machteloos. O wereld! Hoe noog heb ik u geschat en hoe weinig heb ik in u gevonden, dat mij blijvende bevrediging schonkNeen, neen, ik heb u eerlijk getax» faiUietmaar l°°pt uit op een reusachtig a^s de heele wereld geschat en tus geboren.1S en' wordt de Chriss lujaM Halldujah^att Hi' geboren Halle' KANTONGERECHT SOMMELSDIJK. Zitting 11 Januari. Terecht staat J„ B. 53 j., bakker te Sommels» dijk, wegens het werk laten verrichten door een jongen onder den wettelijk toegestanen leeftijd. Het O. M rekening houdend met het feit dat bekl. voor de eerste maal terecht staat wegens overtreding der arbeidswet eischtfl5 sub. 15 dagen hecht. Bekl. wordt veroordeeld tot f 10 subs. 10 dagen hechtenis. A. v. W. 47 j., arbeider te Middelharnis, staat terecht wegens het plaatsen van een heining langs de watering. Bekl. ontkent het ten laste gelegde. De heining staat niet langs maar loopt uit op de watering, ter afscheiding van zijn erf. Maar dat is met de heiningen van alle bekl.'s buren het geval, doch de zaak is dat het polderbe» stuur bekl. zoeken wil. Gehoord wordt get. D. S„ 71 j., landbou» wer te Middelharnis, die namens het polder» bestuur optreedt. Het O. M. eischt f 6 sub. 3 dagen hech» tenis. Bekl. wordt schriftelijk vonnis gewezen. M. G. 19 j. landbouwersknecht staat t*recht wegens het niet uitwijken -met zijn wagen be» spannen met paarden voor een wielrijder, waardoor deze tegen de paarden opreed, en zijn fiets beschadigd werd. Deze heeft een eisch tot schadevergoeding ingesteld ad f 12.» Gehoord worden getuigen A. v. R. 29 j. koopman te Stellendam, J. J. S. 29 jaar veld» arb. te Melissant en K. d. H. 46 j. huisvrouw van J. C. te Melissant. Eisch f 10,— sub. 10 dagen hechtenis en bekrachtiging van de civiele vordening ad f 9.80 Bekl. wordt veroordeeld tot f 5 sub 5 da» gen en betaling der schadevergoeding. I. L. de G. 28 j. slager te Middelharnis staat terecht wegens het slachten van een varken zonder dat het gekeurd was. Bekl. erkent het ten laste gelegde, doch voert aan, dat hij slechts 2 weken eigenaar zijner zaak was en niet geheel op de hoogte van den loop van deze zaak. Hij meende het wel te kunnen stellen met keuring nadat het varken geslacht was. Echter kwam juist na de slachting de veldwachter. Het O.M. wil rekening houden met het feit dat bekl. pas begonnen is met zakendoen en niet geheel op de hoogte was met de plaat» selijke toestanden en eischt f 7.— sub. 7 da» gen hechtenis. Veroordeeld tot f 5.— sub. 5. dagen hechtenis. B. K. 45 j„ wagenmaker te Ooltgensplaat, staat terecht wegens overtreding der arbeids» wet. Eisch f 15.— sub. 15 dagen hechtenis. Veroordeeld f 10 sub. 10 dagen hechtenis. A. B. 47 j., arbeider te Middelharnis, staat terecht wegens overtreding der leerplichtwet. Het O.M. rekening houdend met den toe stand van bekl. gezin en van het gunstig advies verstrekt door de commissie tot wering van schoolverzuim aan den Inspecteur eischt f 1.50 sub. 1 dag hechtenis. Veroordeeld f 1.— sub. 1 dag hechtenis. S. T. K., 44 j., los arbeider te Middelharnis' idem. D. K., 38 j., schippersknecht te Middelhar» nis, idem. J. V., 34 j,, arbeider te Nieuwe Tonge, we» gens overtreding der leerplichtwet. Eisch f 5 sub. 5 dagen hechtenis. Veroordeeld f 4 sub. 4 dagen hechtenis. T. K., 22 j., koopman te Sommelsdijk, wegens het leunen zonder toestemming tegen een raam van een winkel op den Westdijk te Middel» harnis, eisch f 3 sub. 3 dagen hechtenis. Ver» oordeeld idem. D. V., 50 j. landbouwer te Ouddorp, J. M. 45 j., landbouwer te Ouddorp en K. B„ 36 j., koopman te Ouddorp, staan terecht wegens het op 27 Dec. j.l. jagen op spoorsneeuw zonder vergunning. Gehoord wordt get W. D. 33 j. rijks veld wach» ter te Ouddorp. Eisch voor ieder f 5 sub. 4 da» gen hecht. Veroordeeld idem. K. H., 33 j., los werkman te Ooltgensplaat, wegens openbaren dronkenschap, f 10 subs. 10 dagen hecht. Veroordeeld idem. W. v. D., 19 j., los werkman te Ooltgens» plaat, staat terecht wegens het gooien met suikerpeen. Gehoord wordt get. S. P. B., 38 j. Wordt aangehouden tot volgende zitting- Bij verstek werden veroordeeld P. v. D., wegens overtreding leerplichtwet, tot f 5 subs. 3 dagen hecht. H. N., idem, f 4 subs. 4 dagen hecht. J. v. d. T. idem f 6 subs. 6 dagen hechtenis. P. W. idem f 3 subs. 3 dagen hechtenis. C. K., wegens overtreding vischwet, f 15 subs 15 dagen hechtenis. J. D., wegens overtreding art. 427 Wetb. v. Strafrecht f 4 subs. 4 dagen hechtenis. A. v. d. H., wegens het rijden op verboden weg, f 5 subs. 5 dagen hechtenis. A. S., wegens het leunen tegen een raam, f 3 subs. 3 dagen hechtenis. D. v. d. H., wegens overtreding art. 453 Wetb. v. Strafrecht f 10 subs. 10 dagen hech» tenis. Uitslag aanbesteding der Landb. vereen. »Ons belang" te Melissant. Chilisalpeter Febr. f 14,70, f 14,43, f 1454, f 14.30, f 14,48. Maart f 14,80, f 14,43, f 14,64 f 14,40, f 14,55V2. April f 14.90, f 14,43, f 14,40, f 14,55'/2. Super januari f 2.83, f 2,78, f 2.87, f 2,74, f 2,85, f 2.84, f 2,89, f 2.52, los verladen). Februari f 2,77, f 278, f 2,82, f 2,74, f 2,85, f 2,84, f 2,52, f 2,89. Zwav. Amm. f 16,47, f 16,45, f 16,34, f 16,30, f 16,50, f 16,41, f 16,45. Patentkali f 7,88, f 7,72. Kalizout 20 °/o f 2,70, f 2,60, Gecreösoleerde palen f 0,68'/2, f 0,68'/2> f 0,58. Dennen palen f 0,48, f 0,42. Het Bestuur. SOMMELSDIJK. Overleden Adriana van Reij, 77 j., echtg. van Jb. Sluij. DIRKSLAND. Geboren: Hendrik, z. v. J. Struijk en L. B. Klink; Jacojnijntje, d. v. L. de Geus en H. Hartman. Ondertrouwd Dammus Vroegindeweij, j.m. 19 j. te Sommelsdijk en Laurina Los, j.d. 17 j., alhier. ROCKANJE. Geboren: Johanna Arendje, d. v. H. Man» intveld en M. BruggemanHendrik, z. v. A. Groeneveld en J. N. v. d. Handel. Gehuwd J. v. Marion, 32 j. en K. Groe» neveld 31 j. Overleden N. Bravenboer, 74 j. echtgen. van C. de VriesKornelis Tuk, oud 79 j. MIDDELHARNIS. Van de visscherij zijn te IJmuiden binnen» gekomen de vischsloepen »Toos« st. H. Groen f 1500, «Oranje Nassau« st. J. Viskil f 1400, »Maap« st. M. Langbroek f 1268 besomming. STELLENDAM. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende zes dagen gevischt en daarbij ge» middeld per dag en per vaartuig gevangen 70 K.G. garnalen. MIDDELHARNIS, Centrale veiling voor Goeree en Overflakkee Veiling van Donderdag 10 Jan, 1923. Spruitkool le srt. f 27,70 2e srt. f 6,— per 100 K.G. Witlof f 45 per 100 K.G. Savoye kool f 4,70 tot f 5,— per 100 stuks. Boere kool f 3,60 per 100 stuks. Kipeieren f 9,20 tot f 10,10 per 100 stuks. Eendeneieren f 7,20 per 100 stuks. Aanvoer 3024 Kipeieren, 101 Eendeneieren. Eenigen tijd geleden schreef de firma Ant. Jurgens' Margarinefabrieken te Oss een wed» strijd uit voor haar hoogst voortreffelijk pro» duet «Planta, plantenmargarine«. Thans kunnen wij berichten, dat een zevental consumenten, wonende te Ooltgensplaat, Oude Tonge, Stad aan 't Haringvliet, Middelharnis, Sommelsdijk en Dirksland als prijswinners in aanmerking komen en bereids een aardige verrassing, in den vorm van een postwissel ontvingen. Ieder zal er nu om denken «Vooruit«Planta gaat voor Vergiftiging. Op last van den rechtercommis» saris te Amersfoort is in tegenwoordigheid van het parket uit Utrecht en eenige autoris teiten der politie het lijk opgegraven van een weduwe die in den gepasseerden zomer is overleden. De opgraving geschiedde op grond van vermoedens van arsenicumvergiftiging. Inbraak. Tijdens afwezigheid van de bewo» ners is ingebroken in het huis van den bur» gemeester van Angerlo, den heer P. A. Schaep» man. Alles werd overhoop gehaald. Ongeveer f 25 en eenige kistjes sigaren worden vermist Woensdagmorgen bemerkte men dat een inbraak gepleegd was bij twee firma's te Am» sterdam. Vermoedelijk hebben de daders zich op het dak toegang verschaft. Bij een der firma's werd de kleine kas, die een betrekkelijk ge» ring bedrag aan geld inhield, meegenomen. Branden. Te Appingedam is het winkelhuis met bakkerij van Ike tot den grond afgebrand. Gisternacht zijn afgebrand het winkelhuis en het pakhuis van den grossier A. Muthert te Musselk'anaal. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. Gistermorgen ontdekte het personeel van de wasscherij der weduwe M. J. Spaan»Coen» der te Arnhem, dat in het naast de wasscherij gelegen woonhuis van den directeur in een kast brand was ontstaan. Zoo snel greep het vuur om zich heen, dat een poging tot blus» schen met een blusch»apperaat zonder resul» taat bleef. Toen de motorspuit arriveerde, stond het gebouw reeds in lichte laaie. Aan» vankelijk stond de brandweer vrijwel machte» loos tegenover het vuur, daar de waterkraan bevroren en de waterdruk uiterst gering was. Toen geconstateerd was dat de woning toch niet meer te redden viel, hield de brandweer het belendende fabrieksgebouw nat, dat dan ook gespaard bleef. De oorzaak van den brand is onbekend. Mijnheer kwam terug van de jacht. «Heb je nog wat geschoten vroegmevrouw Mijnheer knikte bevestigend. «Heerlijk sprak mevrouw: «Waar heb je het gelaten In de keuken »Neen,« sprak mijnheer. «In het ziekenhuis.« «Wie is jouw lievelingsschrijver?» «Mijn oom.» «He, ik wist niet dat die auteur was. Wat schrijft hij dan »Postwissels.« Hongaarsche kinderen. Heden wordt voor het centrale comité voor Hongarije in Den Haag te Utrecht verwacht een extratrein met ongeveer 500 Hongaarsche kinderen, bestemd voor verschillende plaatsen in ons land. Waarschuwing. De hoofdcommissaris van politie te Utrecht geeft in overweging, alvorens op eenigerlei wijze steun te verkenen aan het Nederlandsch Comité van inzameling voor noodlijdenden in Duitschland, Voorzitter A. Klabbers, wonende Vleutensche weg 28Ibis A te Utrecht, en Secretaris D. A. Siebelink, wo» nende aan hetzelfde adres, omtrent dit comité eerst inlichtingen in te winnen bij de afdee» ling recherche aan het hoofdbureau van po» litie, Ganzenmarkt te Utrecht. Bedoeld comité zamelt gelden in door middel van zegeltjes» verkoop en plaatst in den laatsten tijd adver» tenties in verschillende bladen, waarin zij nette jonge dames vragen om met die zegeltjes te colporfee'ren. Vermist. Te Opijnen wordt sedert Nieuw» jaarsdag vermist de tuinman PI. v. d. P. Men vreest, dat hij door de gladheid van den dijk in de Waal geraakt en verdronken is. De leeraar hield een hartroerende rede over de noodzakelijkheid om in dezen tijd meer altruïsme te beoefenen. «Wij zijn op de wereld«, zei hij, «om an» deren te helpen Kleine Wim, na een korte pauze «Meneer, waarvoor zijn die anderen dan hier?« Gestolen effecten. Ongeveer een jaar geleden is te Bussum na inbraak een aantal effecten ontvreemd bij de dames Ruding ter waarde van ongeveer f 5000 Dezer dagen zijn deze effecten boven water gekomen. De bediende van een bankinstelling te Amsterdam heeft ze daar ingewisseld. Hij blijkt ze ter goeder trouw van iemand, wiens naam hij niet kent te hebben overgenomen' eerst bij het inwis» selen op de bank bleken deze stukken op een recherchelijst voor te komen. Plotseling overleden. Terwijl hij na de Zon» dagmorgengodsdienstoefening 't kerkgebouw in orde bracht voor de te houden Zondags» school, zeeg de 70»jarige koster van het Evan» gelisatiegebouw aan de Alb. Perkstraat te Hil» versum, de heer J. v. d. Brul, plotseling ineen en werd dood opgenomen. Een winkel leeggeplunderd. Te Amsterdam is Zondagavond in den goudsmidswinkel der weduwe W. van der Goot, Kinkerstraat 118, een groote diefstal gepleegd. Toen de bewo» ners afwezig waren heeft men, naar het Hbld. meldt, in het trapportaal van het bovenhuis een luik opgelicht, waarna de inbreker onder den vloer door tot onder de winkelruimte wist te kruipen. Met boor en zaag is daarop een gat gemaakt in den winkelvloer. Tal van gouden en zilveren voorwerpen zijn daar weggenomen een groot aantal hor» loges, ringen, armbanden, collier, lepels vor» ken, een diamanten broche, een gouden Friesche kap en een bedrag van 144 gulden alles te zamen vrijwel den geheelen winkelin» houd. De inbreker, die waarschijnlijk met de hulp Van een of meer handlangers zijn slag heeft weten te slaan, heeft nagenoeg den geheelen buit weten mee te nemenenkele doozen, waarvoor blijkbaar geen gelegenheid bestond om ze tegelijkertijd «in veiligheid« te bren» gen heeft men bij onderzoek onder den vloer bij het luik verstopt gevonden. Deze zouden dus later moeten worden afgehaald. De dader is onbekend. De lantaarn zonder licht. Tijdens de jubi» leumfeesten te Middelbnrg. heeft, naar wij indertijd melden, de buurtcommissie van de Lange» en Korte Burg een luxe lantaarn aan» geboden om in die straat te worden opge» hangen, als een blijvende herinnering. De lantaarn werd wel opgehangen maar niet verlicht. Alleen hing er een groote electrische lantaarn onderzoodat des avonds de lantaarn totaal onzichtbaar was. Aanvankelijk bleven de autoriteiten weige» ren er licht in te brengen. De commissie bleef aandringen en nu eindelijk na 4 maanden heeft er Maandagavond licht in gebrand, en voldoet dit goed. waren de lam 14»jarige zoort bosschen van gestoord dooi" hakhout, Vadij richting van ten buizerd ordenen. De l. hakhout en z vucht werd b De vader had wierp deze hem op die a dens eenige v jongen er goe Lijk opgev drecht is opg A. O. 's Ma™ gevonden. Hjjjj bekend. met den middenstand aldaar. Er gaan n.l. ver» pleegden langs de huizen boeken ter inbinding vragen voor ongeveer een vierde gedeelte van den prijs, dien de patroons moeten berekenen. Zaterdag 26 Januari bij'.inzeten Zaterdag 2 Februari bij afslag, telkens des avonds 6 uur te Ouddorp in het Logement van Akershoek, van a. 0.88.60 H.A. 1 G. 279 R. V. M. bouw» land in het West»Nieuwland te Ouddorp, aan den Zuidelijken Groeneweg, in pacht bij W. van der Bok A f 170 per jaar tot 11 Nov. 1931 b. 0.99.20 H.A. 2 G. 48 R. V. M. bouw» land in het West»Nieuwland te Ouddorp, in den Zwartenhoek, in pacht bij W. van der Bok a f 190 per jaar tot 11 Nov. 1931 c. 0.50.60 H.A. 1 G. 30'/2 R. V. M. bouw» land in het West»Nieuwland, in den Noord» hoek te Ouddorp, in pacht bij Jac. Sandifort Czn. tot 11 Nov. 1931 a f 85 per jaar; d. 53 aren 1 G. 46 R. V. M. bouwland te Ouddorp, in het West»Nieuwland in visschers» hoek, in pacht tot 11 Nov. 1931 bij Jac. Meijer Jzn. a f 75 per jrar; e. 0.61.80 H.A. 1 G. 103'/2 R. V. M. bouwland te Ouddorp, in het Oude»Nieuwland in den Nieuwenoord, in pacht bij Aren Emans tot 11 Nov. 1931 a f 65 per jaarf. 0.97.40 H.A. 2 G. 36 R. V. M. weiland te Ouddorp, in den Ouden Oostdijk, in pacht bij Hubert van Asperen tot 11 Nov. 1924 A f 75 per jaar; g. 1.61.20 H.A. 3 G. 153 R. V M. weiland te Oud» dorp, in den Ouden Oostdijk, in pacht bij C. Tanis (Zeezicht) tot 11 Nov. 1928 A f204 per jaar; h. 1.33.50 H.A. 2 G. 272 R. V. M. bouwland te Goedereede, in den Nieuwen Oostdijk, in pacht bij P. van der Wende Tzn. A f 120 per jaar tot 11 Nov. 1927. Ten verzoeke van de erven van wijlen den Heer Leendert Lokker. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 24 Januari 1924, te Den Bommel, in café «Van der Plaat« bij veiling en Op Donderdag 31 Januari 1924, aldaar, in café »Keijzer« bij afslag, beide dagen des nam. ten 2_uur, ten verzoeke van den Heer J. C. 11 rfaar, van pi?*! ctvwk1 bouwhoeve «\eldzicht», met EEN STERKE LEK?£. bouwland_ zeer gunstig geiegen P/p» w-* wr Wjiven en tram, te Den Bommel, aan MJ» fis» O fildweg en nabij de Lageweg. fceelen en combinatiën. Breeder om, bij notitie, welke kosteloos verkrijg, en kantore van Notaris AKKERMAN Economisch :rste week van het jaar 1924 is wel is het aangewezet^eei ingezet, *wat betreft de scherpe BEDDEN, DEKEN £tuaties in Fransche en Belgische francs. ingen en dalingen volgen elkaar bijna B0TERSL00T 91, hoek Meent,inute op en is er daardoor geen peil oersen te trekken. Wij geven een paar opdat men zich op de hoogte kan ■welke op» en neergaande beweging er elijks is. Noteerde Parijs op den laats» sdag in 1923 circa 13,45, op 2, 3, 4, 8 Januari waren de koersen respect. f5, 12,95, 12,86, 12,87'/2, 13,33'/2 en 12,95, terwijl zich Brussel aan dergelijke wis» selingen onderhevig was. Intusschen was éen koers |van 12,85 nog nimmer bereikt en mag men thans voor deze landen van inflatie van het ruilmiddel spreken. Ook de prijsverhoo» gingen en verbetering der arbeidsloonen wijst op die richting. Thans echter schijnt de Fran» sche regeering er op uit te zijn, de speculaties in het buitenland weerstand te gaan bieden en doet dit alles denken aan Duitschland, al» waar ook dergelijke maatregelen genomen zijn. Velen zien dan ook het einde der daling nog niet en mag men zeker de eerste tijden afwis» selende ups and downs verwachten. Het is echter wel opmerkelijk hoeveel er van die lagere koersen wordt geprofiteerd spe» ciaal in scheepvaartkringen. De Nederlandsche industrie die toch op het gebied der scheeps» bouw wereldberoemd mag heeten, zag zich een paar weken geleden gepasseerd, doordat de stoomvaartmaatschappij N ederland een groot passagierschip van 14,000 ton bestelde bij een Fransche scheepswerf en wel omdat de bouw» som ongeveer l'/2 millioen gulden lager was dan die der Nederlandsche inschrijvers. Het is natuurlijk, dat een maatschappij als de Ne» derland ook profireeren wil van een dergelijk prijsverschil, doch was er misschien met Rijks» of gemeentesubsidie een mouw aan te passen geweest en de groote werf der Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij had niet gesloten behoeven te worden, wat misschien weer een gedeelte van het personeel werkloos maakt. Van andere zijden luiden de berichten uit de industrien wat beter, de Vereenigde Che» mische fabrieken moeten betere zaken maken evenals Brocades en Stheemann en Vereenigde Tapijtfabrieken. Men mag hopen, dat de in het voorjaar verschijnende jaarverslagen een aangenamer beeld van het bedrijf zullen geven. De beurs is blijkbaar ook wat optimistischer gestemd en werden de laatste dagen betere prijzen voor genoemde aandeelen betaald. In het algemeen is er anders van opleving der beurshandel geen sprake, de stemming is rustig, doch veel beweging is er niet. In de eerste dagen van het jaar werd er vrij druk gekocht in den Tabakshoek op geruch» ten dat de voorjaarsinschrijvingen zeer gunstig zullen zijn, doch van dit relletje is al weinig meer over. Een voorname reden voor het te» genhouden van zakendoen, is de dure geld» koers. Op 't laatst van 1923 werd 6 be* dongen als prolongatierente en werd dat ge» weten aan geldbehoeften met 't oog op be» taling der Januaricoupons, doch thans, 8 Jan. zijn de koersen dagelijksch niet veel lager en wordt er geregeld 5'/2 en 53/4 °/0 genoteerd, waaruit blijkt dat de geldgevers traag afgeven. Daarbij wordt juist bekend, dat de gemeente Amsterdam dezer dagen met een groote lee» ning voor de deur staat, zoodat de geldmarkt ook dat beroep zal moeten doorstaan. De berichten uit Amerika blijven voor spoor» weg- en industrieele waarden gunstig luiden en schijnt men aldaar nog ruim van orders voorzien te zijn, doch maken de dalende wis» selkoersen ook daar geen aangenamen indruk aangezien Amerika met verlangen op afname door de Europeesche staten uitziet. Wapensmok een opsporing! onderzoek ins maloer« van de Maatschappij »Nederland«, dat aan de Javakade te Amsterdam was gearriveerd, ontdekte hij onder de steenko» len acter een der ketels een voorraad revol» vers en patronen. De verdenking viel op een Chineesche stoker. Het bleek dat deze man, inderdaad de eigenaar van de partij was. Het schip had Antwerpen aangedaan en daar had hij wegens de lage valuta de wapens en circa 2000 patronen gekocht. Vroeger werden dergelijke inkoopen te Hamburg gedaan. Een en ander werd in beslag genomen, ter» wijl tegen den smokkelaar processverbaal werd opgemaakt. Aanrijding. Gistermiddag moest de bestuur» der van een luxe»auto op den N. Z. Voor» burgwal te Amsterdam uitwijken en was ge» noodzaakt over een hoop bevroren sneeuw te rijden. Door deze hindernis sprong de rechterachterband en begon de wagen te slin» geren. Op 't zelfde oogenblk werd de auto door een tramwagen van achteren aangereden. Door snel remmen van den bestuurder werd erger voorkomen en de auto werd slechts licht beschadigd. In tien jaar een eigen woning. De directie van de N. V. Philips Gloeilampenfabrieken heeft een regeling getroffen, volgens welke het voor haar arbeiders mogelijk is in tien jaar een eigen woning te koopen. Deze wo» ningen zullen een waarde hebben van onge» veer f 3000, zullen gebouwd worden overeen» komstig de wenschen der toekomstige eigenaars die direct f 300 storten en de hypotheek ad f 2400, door de directie te verkenen a 4'/2 pet., in tien jaar hebben af te lossen. Het Rijk geeft voor elke woning een pre» mie van f 300. v Voor drie mille. Dezer dagen werden de opstallen van een groot gedeelte van het voormalig Rijkshengstveulendepot te Bergen» opsZoom in het openbaar voor ruim f 3000 als afbraak verkocht. Wel een bewijs dat het rijk er niet aan denkt daar een andere rijksin» stelling te stichten. Dit depot heeft indertijd tonnen gekost. In de eerste jaren van zijn bestaan stroomden op de toondagen en den verkoopdag der jonge hengsten uit heel ons land de grootste Nederlandsche paardenken» ners en fokkers en besteedden er fabelachtige prijzen. Oplichterspraktijken. Een villabewoner in de Graaf Wichmanlaan te Bussum had van een winkelier in de Nassaulaan acht paar schoenen op zicht ontvangen. Even later kwam iemand de zichtzending terug halen onder voorgeven, dat verkeerde schoenen gezonden waren. Eerst toen de schoenwinkelier om rapport kwam, bleek het, dat een oplichter hem voor geweest was. Gevaarlijke overwegen Te Bussum komt het nog al eens voor, dat de talrijke overwegen die de beide dorpshelften verbinden bij het passeereen van treinen niet, of te laat gesloten worden. Maandagavond om kwart voor twaalf kon een agent van politie een overwegwachter op heeterdaad betrappen, die op zijn post zat te slapen, terwijl een trein naderde. Op dat» zelfde moment bevonden zich vier voetgangers op de spoorbaan, die zich ijlings- uit de voe» ten moesten maken. Concurrentie De K. v. K. v. West»Friesland heeft zich tot Gedep. Staten van Noord»Hol» land gewend met het verzoek dat het Prov. Krankzinnigengesticht van Medemblik zich niet meer zal schuldig maken aan concurrentie Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfoi» matiebureau van VAN DER GRAAF Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afge» loopen week, eindigende 31 Dec. in Nederland uitgesproken 62 faillissementen tegen 71 fail» lissementen in dezelfde week van het vorigejaar. Van 1 Januari tot en met 31 Dec. 1923 4292 faillissementen tegenover 3153 over het» zelfde tijdperk van het vorige jaar.

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 5