Kerk en School. FEUILLETON io) De Weduwnaar 1 V. Totaal 2641. Getal huwelijken 18. Getal levenloos aangegevenen 2. HERRINGEN. De navolgende personen 7 in getal hebben zich voor ae Nat. Millitie aangegeven: J. C. Kalle, Chr. Kalle, J. W. v. Ostende, K. Kareis, Adr. Keijzer, J. v. Putten en C. v. d. Wende. Door het Polderbestuur, St. Elisabeth is aan de bestaande IJsclub alhier het z.g.n. Klaasjeswater vrij gegeven voor ijsbaan. Of het evenwel zoo bedoeld is te beheeren als nu het geval is wordt door meer dan een betwijfeld. Naar uit goede bron wordt vernomen is de hofstede van den Heer J. v. Kempen overgegaan aan den Heer E. Struik. MELISSANT. Van de landb. A. E. S. stierf een koe. Het vleesch is voor de consump» tie afgekeurd en onder politietoezicht begra» ven. De prijs van de roomboter is wederom verhoogd en van f 1.30 op f 1.35 per halve K. G. gebracht. De collecten gehouden bij voltrokken huwelijken hebben f 21.22 over 1923 opge» bracht, P. v. d. S. reedt met zijn prikslede in een open gedeelte water. Met de schrik en een nat pak kon hij huiswaarts gaan. Op Woensdag 30 Januari a.s. nam. 6.30 uur zal ten Gemeentehuize een gewone ver» gadering van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim worden gehouden. STELLENDAM. Bij den Correspondent der Arbeidsbemiddeling alhier, stonden Za» terdag 1.1, als werkloos ingeschreven 8 land» arbeiders en 10 garnalenvisschers. Gedurende 1923 zijn ter secretarie alhier 212 varkens voor huisslachting aangegeven. Het ledental der in 1923 opgerichte Coöp. Broodbakkerij alhier is wederom met enkele leden gestegen en bedraagd thans 45. Naar men verneemt gaat de zaak uitstekend. Bin» nenkort zal het eerste dividend worden vast» gesteld. De motorboot van M. Jansen alhier heeft Woensdagavond de haven, die met een dikke ijskorst van 7'/2 c M. was bedekt, opengebro» ken, zoodat Donderdagmorgen de geheele visschersvloot de haven kon verlaten ter uit» oefening der garnalenvisscherij. Van de baan der Stellendamsche IJsclub welke zeer goed in orde was gebracht, werd druk gebruik gemaakt' en bij die gelegenheid zijn vele nieuwe leden toegetreden. Tot bestuurslid van het hulpfonds tot verbetering van 't Predikantstractement werd herbenoemd de Heer P. D. Holleman, terwijl de Heer M. v. d. Ree bedankte als penning» meester. De heer K. A. van Wageningen heeft wegens drukke bezigheden bedankt als Secre» taris der Afd. »Stellendam« van het Groene Kruis. Door den dikken mist is het Engelsche Stoomschip »Loughbowugh« groot 8073 ton geladen met steenkolen van New Castle naar Rotterdam op den Hinder in 't Goereesche gat gestrand. Door 4 sleepbooten is het schip weer vlot gesleept en de Waterweg binnen» gebracht. De heer P. D. Holleman heeft ontslag genomen als bestuurslid der hier bestaande ijsclub, waarvan hij langen tijd voorzitter is geweest. De 18»jarige W. v. R. is Dinsdag van hier naar Rotterdam vertrokken tot het ondergaan van een kleine operatie aan het linkeroog. Door de IJsclub »Stellendam« zijn bij den penningmeester S. Jansen betaalbaar gesteld alle nog niet afgeloste rentelooze aandeelen tegen inlevering van het afgegeven bewijs. Aandeelen na 1 Februari a.s. aangeboden, worden niet meer uitbetaald en worden ge» acht aan de IJsclub te zijn vervallen. GOEDEREEDE. Staat van bevolking over 1923. Bevolking op 1 Jan. 1923, 681 M. en 681 Vr. Totaal 1361. Vermeerdering door Geboorte 14 M. 18 Vr. Totaal 32 Vestiging 12 M. 12 Vr. Totaal 24 Samen 26 M. 30 Vr. Totaal 56 Vermindering door Sterfte 7 M. 4 Vr. Totaal 11 Vertrek 15 M. 23 Vr. Totaal 38 Samen 22 M. 27 Vr. Totaal 49 Aldus een vermeerdering van 4 M. en 3 Vr. of in het geheel 7 personen, zoodat de bevol» king op 31 December 1923 telde 684 M. en 684 Vr. of in het geheel 1368 personen. 12 Huwelijken werden gesloten, 1 Kind werd als levenloos aangegeven van het manlijk ge» slacht. Bij den correspondent van de Arbeids» bemiddeling weiden de vorige week 58 per» sonen als werkloos ingeschreven 22 visschers en 36 landarbeiders. In 1923 werden slechts 5 concenten voor 't visschen uitgegeven. Woensdag 9 Jan. werd bij inzet in het Hotel »Den Gouden Leeuw« ten verzoeke van den heer F. Luime, verkocht een huis met schuurtje enz. staande aan de Nieuwstr. Hoogste bieder was J. Luime voor f 3160.— Verbetering. In het vorig nummer van dit blad werd vermeld dat vrouw K. haar been heeft verwond, dat moet zijn haar reenter OUDDORP. Woensdag is de ijsbaan bij den Slaperdijk in gebruik genomen, maar, helaas 1 voor de schaatsenrijders, werd reeds hedenmorgen (Donderdag) door den omroe» per bekend gemaakt, dat de baan niet be» reden mocht worden. Doordat de tramboot in het ijs bekneld was geraakt, kon de groote bestelling bij de post op Woensdag eerst te drie uur beginnen. Er was zeer veel ijs in het Hollandsch diep en Grevelingen, toch wisten de beurt» schippers M. v. d. Maas en A. de Graaf met hun motorschuiten er door te komen. Zij ar» riveerden heden (Donderdag)morgen in goede orde. f De cichoreidrogerij »Ceres« is klaar ge» komen met de bereiding van meekrap. f De waterstand is op het oogenblik abnormaal hoog tengevolge van veel regen en sneeuwwater. Geheele weilanden staan blank. Men vreest als het nog eenigen tijd blijft natten dat het wintergraan gevaar ople» vert tot rotten. ROCKANJE. In het afgeloopen jaar heb» ben zich in deze gemeente gevestigd 50 man» nen en 52 vrouwen, geboren 22 mannelijke personen en 28 vrouwelijke. Er zijn vertrok» ken 82 m. en 87 vr., overleden 14 m. en 9 vr. Alzoo een vermindering van 40 inwoners. De bevolking bedraagt thans 2543 zielen. De Burgemeester brengt in herinnering dat jongelingen geboren in 1905 zich ter secre» tarie moeten opgeven, ten einde voor den dienstplicht te worden ingeschreven. De rijksveldw. J. v. d. Velde tijdelijk alhier geplaatst is, met ingang van 1 Jan. '24 in deze gemeente gestationneerd. De Rijksveld» wachter G. Endeveld is van hier overgeplaatst naar Rotterdam. Bij herkeuring is alsnog afgekeurd de ingeschrevene voor de lichting '24 A. Bijl. F. Beukelman, P. v. Hulst, H. Langendoen en P. Maree zijn toegewezen bij het 14 Reg. Infanterie, garnizoen Bergen op Zoom, datum van inlijving resp. 21 25 Maart en 1 5 Oct. '24 en W. Stolk tot het 2de Reg. Huza» ren garnizoen te 's Gravenhage, inlijving 1 5 0|t. '24. De opbrengst van de gehouden fancysfair voor het fanfare»corps »Óns Genoegen» in deze gemeente bedroeg ruim f 1400. HELLEVOETSLUIS. H. M. torpedoboot Z. 4 is Woensdagmiddag alhier aangekomen en Izal op 's Rijkswerf eenige reparaties on» dergaan. C. Brand is geslaagd voor het examen voor de acte Boekhouden uitgegeven door «Mercurius". Dhr. J. Goos, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gezagvoerder van het stoomloodstransportvaartuig voor den al meene dienst van het Loodswezen, en is b:» noemd tot broeder in de orde van den Ne» derlandschen Leeuw. Dhr. P. de Leeuw was de laagste inschrij» ver f 2523 per jaar) voor het onderhoud van de rijksdijk en andere werken van de Hoornsche hoofden tot hier, en vandehoof den der Marinehaven gedurende 1924—1925 Raming was f 3050 per jaar. NIEUW HELVOET. Gedenk te sterven. Woensdagmorgen had onder de gemeente Nieuwenhoorn een droevig ongeluk plaats. De molenaarsknecht met de wagen thuis ge» komen zijnde wilde voor het naar huis gaan nog even naar den molen gaan. Doordat hy de verkeerde kant heenging, kreeg hij een klap van de molenwiek tegen het hoofd,Eeni» ge oogenblikken later overleed hij. De over» ledene laat een vrouw met een kind na. GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 13 Jan. 1924 NED. HERVORMDE KERK. Sommelsdijk, 's av. Ds. v. Monlfran?. Middelharnis, v.m. 9.30 uur IK v. Montfrans v. S'dijk. (Bev. Ouderling en Diaken) Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9 uur Ds. Polhuijs en n.m. 2 uur leesdienst. Den Bommel, v.m. 9.30 uur Ds. Kruijt van N. Tonge. Ooltgensplaat, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Dr. Severijn v. Dordrecht. Dirksland, v.m. 9,30 uur Ds. van As. Herkingen, nam. Ds. van As. Melissant, v.m. 9.30 uur (Doop) en n.m. 6 uur Ds. Kloots. Goedereede, v.m. en 's av. Ds. de Gidts. Ouddorp, v.m. en n.m. Ds. Bus Oostvoorne, v.m. 10 uur Ds. Brinkerink. Rockanje, 's av. 6 uur Ds. Witkop. NieuwsHelvoet, ,v.m. 9.30 uur Ds. Priester. Hellevoetsluis, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur Ds. Timmer (Doop). Nieuwenhoorn, v.m. 9.30 uur Ds. Witkop v. Rockanje. Heenvliet, v.m. 10 uur Ds. Romijn. Abbenbroek, v.m. 9,30 uur Ds. Wanrooy. Zwartewaal, geen dienst. Vierpolders, geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 en n.m. 2 uur Ds. de Graaff. Den Bommel, v.m. en n.m. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v'.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Dalhuijzen van Doorn. Melissant, v.m. 9,30 en n.m. 2 uur dhr. v. d. Lugt. Hellevoetsluis, v.m. 9,30 uur geen dienst en n.m. 5 uur gem. dienst Ds. v. d. Spek van Spijkenisse. NieuwsHelvoet, v.m. 9,30 uur gem. dienst Ds. van der Spek v. Spijkenisse en n.m. 5 uur geen dienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur leesdienst Herkingen, v.m., n.m. en 's av. leeskerk. Van de overige gemeenten geen opgaaf MIDDELHARNIS." Donderdagavond trad in de Geref. kerk voor de Jongelingsvereeni» ging »Ps. 119 9« op, Ds. G. W. Akkerhuis van Maassluis, met het Onderwerp »Trouwe Zonen«. Nadat de saamgekomenen gezongen hadden Ps. 75 1 en door Spr. gelezen was het 3e hoofdstuk uit de profetie van Daniël, hield spr. zijn prachtige redevoering, die van 't begin tot 't eind boeide door de treffende gedachten die naar voren werden gebracht uit de geschiedenis van een Jongelingsver» eeniging in Babel. Wij ontleenen er het volgende aan Onder alle deugden is de trouw de voor» naamste, zoo begon Spr. te zeggen. Op de kruisen die aan dappere strijders in den krijg worden uitgereikt staan de drie woorden »Moed, Beleid en Trouw«, maar van deze drie onmisbare kenteekenen van kloekheid is de Trouw de sierlijkste eigenschap, zonder welke volharding niet bestaan kan. Onder alle levensomstandigheden trouw te zijn, zie dat is het schooné ook in het Jongelings» leven. En dat vinden wij zoo teekenend weer» gegeven in die kleine Jongelingsvereeniging in Babel, waarvan Daniël de leider was. Ba» bel die naam roept ons in den geest wat eens geschiedde in de vlakte van Sinear toen de mensch, de naar boven strevende mensch, zijn macht zocht te concentreeren in den bouw van een toren welks opperste zou rei» ken ver boven het zwervende zwerk. Die naam herinnert ons aan de grootst mogelijke ver» warring, toen God nederkwam en in de cul» tuur, de macht, de glorie van de trotschen blies. Die naam beteekent in het Nieuwe Testament, de geestelijke macht, die zich richt tegen Christus en Zijn Kerk en onder de in» spiratie van den booze nog altijd zich recht» draads tegen het Christendom over stelt. En zoo brengt Babel hier ons in de gedachte de Ballingschap van het volk Israël en de Rustig vangt Verlaten zijn verhaal aan. «Een zorgelooze jeugd heb ik niet gehad. En 't zou niet te verwonderen zijn, als deze omstandigheid een eigenaardig stempel heeft gedrukt op mijn leven en mijn gansche per» soonlijkheid. Ik ben, zeggen ze, hoekig en scherp ik kan sarcastisch zijn, ik weet niet met menschen om te gaan. Dit laatste is slechts gedeeltelijk waar. Ik erken in wat men noemt den gewonen, maatschappelijken omgang, ben ik vaak stug en onvriendelijk. Ik kan nu eenmaal niet met een glimlach om den mond zitten liegen, dat het bezoek mij, o zoo aangenaam isom straks, als het afscheid genomen heeft, een zucht van verlichting te slaken en allerlei kwaad te spreken van wie nog pas m'n gast was.» »Is dat een compliment, m'neer Verlaten vraagt de witte dame met dat fijne lachje, waarmee ze toont, dat ze geen kwaad bedoelt met wat ze zegt en dat den ander direct ont» wapent. »Er is geen regel zonder uitzonderingen,» zegt Verlaten. »En als er op mijn regel een uitzondering is, dan is ze hier 1« «Dat is ongetwijfeld een compliment maar wat laat en te veel op den man af plaagt mevrouw. »Maar in allen ernst met uw regel ben ik 't niet eens. Ik geef toe, dat het vaak zoo gaat in de wereld, maar ge» loof me, waarde buurmanuw levenservaring heeft u een te somberen blik op de wereld en de menschen doen krijgen u generaliseert te veelmijn ervaring is wel eenigszins anders geweest maar ga u voort en stoor u niet aan mijn oude»vrouwen»euvelik ben nu een» maal een praatgraag en kan soms niet nalaten den spreker in de rede te vallen. Vertel mij eens iets van uw ouders Verlaten was te zeer met zichzelf en met zijn eigen geschiedenis bezig, anders zou hij ongetwijfeld hebben opgemerkt, hoe de stem der witte dame eenigszins trilde, toen ze dit vroeg, wat hem zeker bevreemd zou heb» ben, waar er immers niets was, dat haar ont» roeren kon. Nu gaat hij door met zijn verhaal. «Mijn moeder heb ik nooit gekend. Zij stierf toen ik een paar jaren oud was en ik was eenig kind mijn vader is niet hertrouwd en zoo blééf ik dat. Veel weet ik van mijn moeder niet. U moet denken ik was veertien jaar, toen mijn vader stierf en op dien leeftijd is een woelige, bezige jongen, alst ik altijd geweest ben, 't zich nog niet zoo bewust, wat hij aan zijn ouders mist. Uit mijzelf vroeg ik dus zelden naar haar. Temeer, omdat naar me thans, op een afstand van zóóveel jaren te duidelijker opvalt ik me niet herinneren kan, dat vader ooit over haar sprak. Alleen zei hij eens, dat zij »goed« voor hem geweest was. Ze moet ook een vrome vrouw geweest zijn, zooals men dat zegt. Tenminste, 'k herinner me een tante, van wie ik veel hield en die zoo innig» echt, dat vóél je als kindpraten kon over «mijn lieve moeder, die nu bij den Heere Jezus was.« Ik wil eerlijk erkennen, wat men een »ge» loovige« noemt, ben ik niet maar dat heeft me toch altijd goed gedaan, te weten, dat er zóó over mijn moeder gesproken werd en gedacht Mijn vader was een stil, eenzelvig man. Toch heb ik veel, zeer veel van hem ge» houden1 Hij had weinig kennissen en daardoor was hij veel thuis en dan was hij altijd met mij bezig. Hij was leeraar aan een gymnasium en aan hem heb ik een uitstekende opvoeding en uitnemend onderwijs te danken. Hij praatte vaak met mij, als met een groot mensch. Dat kwam ook al daarvandaan, dat hij zoo weinig omgang had en slecht met de menschen kon opschieten, hoewel, dat was eigenaar» dig I 'k heb het later meermalen van zijn vroegere leerlingen vernomenop 't gymna» sium was hij een van de meest beriïinde leeraren. Als hij midden onder zijn »jongens« stond, was hij 'n heel ander mensch. Héél veel later heb ik den vroegeren directeur, die toen al Eensioen had, hooren zeggen, hoe verbaasd ij soms stond als mijn vader, die in den om» gang met de andere leeraren altijd een stroef» ernstig man was, met zijn »jongens« de groot» ste pret had en schudde van 't lachen, of hij zelf hunner één was. Trouwens, zoo was hij met mij ook 1 Tijden kon hij met mij meepraten. En dan niet om mij nu es een plezier te doen, dat merkt een jongen welmaar omdat het hém plezier deed, dat hij met mij spelen kon Als vader hielp, ging 't leeren vanzelf. Maar hij moet bepaald groot verdriet heb» ben gehad. Als jongen denk je daar zoo niet over na, doch later zijn me allerlei bizonderheden in de gedachten gekomen, waaruit ik dit duide» lijk opmaken kan. Eens stond ik in de zijkamer, niemand wist dat ik in huis was. Vader en tante waren in de woonkamer. Ze hadden het, hoorde ik, over mij en toen zei mijn vader op zulk een troosteloozen toon «Geloof me, Mariade jongen is de eenige bandt, die mij nog aan 't leven bindt« Wat was dat Verlaten keek snel op. Al pratend had hij niet voortdurend de witte dame aangekeken, maar zijn blik gleed meest langs haar heen, het raam uit, hoewel hij feitelijk niets zagzóó leefde hij in zijn herinneringen. Alleen, wanneer hij dan aan een deel van zijn verhaal gekomen was, waarop hij meer bizonder de aandacht vesti» gen wilde, dan keek hij ineens op en zag aar recht in 't gezicht. Maar als hij dan opmerkte, hoe ze nog al» tijd met inspanning luisterde, gleed zijn blik weer van haar af en vertelde hij rustig verder. Maar nu opeens maakt hij 'n kleine pauze. Het was net, neen hij kón zich moeilijk vergist hebben, maar 't was toch ook weer ondenkbaar 't was net alsof ze had gesnikt, de oude vrouw tegenover hem. En daarom kijkt hij verwonderd naar haar op Maar neen hij zal zich vergist hebben. Zij zit daar, nog net als altijd. Op haar gelaat is niets bizonders te lezen, in haar oog ziet hij de vraag, waarom hij zoo plotseling ophoudt met zijn verhaal. Hij heeft zich zeker wat verbeeld «Ik was veertien jaar gaat hij voort toen mijn vader stierf, 'k Herinner mij dit alles zoo goed. Een lang ziekbed heeft hij wegvoering van de cdelsten der Jongelingen. Om die Jongelingen was het Nebukadnezar te doen. Wel dronk men uit de heilige kei» ken den schuimenden wijn, doch die kostelijke vaten wogen niet op tegen het bezit van Is» raëls trouwste zonen. Die Jodenjongens zou» den daar in Babel nog eens een echte ver» edelende opvoeding ontvangen. De schitte» rendste loopbaan wachtte hun. De geleerdste geleerden zouden hen onderwijs verschaffen Het blinkende goud van Babels glorie zou hun leven met glans vervullen en straks zou alle gedachtenis aan Juda en Juda's God zijn weggevaagd door het zinnelijk schoon van Babels hofleven. Gaat het niet vaak zoo vraagt spreker. Het Materialisme heeft wel afgedaan als filo» sofisch stelsel, doch het heeft nog wel zoo» veel practische waarde in het leven behouden dat aller oog er door beneveld wordt en de trouw aan het beginsel wordt verzaakt voor een schitterende loopbaan. En dan wil men zich nog wel beroepen op Babels Jongelingen. Doch let dan toch vooral, zegt spreker, op de gedwongen wegvoering van de Israëlitische jongens. Ook bij ons is er een gedwongen wegvoering. Als onze jongens in Militairen dienst gaan en het leven zoo veelszins anders wordt. En of dan het ouderlijk hart al zucht, het moe» deilijk oog al traant omdat de gevaren voor hun jongens zoo groot zijn, hoe menigmaal blijkt niet dat tegelijk met de burgerjas het kleed der beginselen woidt afgeworpen. Hoe» wel er gelegenheid is om uit te komen voor 's Heeren Naam. Maar behalve dit is er nog een wegvoering die zelf opgezocht wordt. Door gemakzuchtwanneer onze kinderen niet de Christelijke doch de z.g.n. »neutrale« inrichtingen van onderwijs bezoeken. De ervaring heeft het zoo duidelijk geleerd dat door dat onderwijs uit Christelijke huisgezin» nen mannen des ongeloofs opstonden zelfs weet spreker een geval dat een jongen van een predikant, door het bezoeken van een hooggeschool waar de ongeloofstheoriën wer» den onderwezen, prediker van het commu» nisme is geworden. Spreker waarschuwt met klem voor die gemakzucht waar het gaat om de heilige beginselen die ook in het onder» wijs moeten gehandhaafd worden. De Schrift zegt het zoo duidelijkLeert den jongen de eerste beginselen naar den eisch zijns wegen oud geworden zal hij daarvan niet afwijken De wereld wil wel dat we op haar gaan ge» lijken zij zoekt onze religie weg te doen met den naam die zij veranderen wil. Wij moe» ten niet »fijn« zijn, niet »vroom« genoemd worden, maar wij moeten ruim van hart en wijd van blik denzelfden weg bewandelen als zij, die met list op het verderf der ziel loert. Zie maar naar de Jongelingen in Babel Zij kregen andere namen om eiken band met het oude Bondsvolk door te snijden. Zij moesten geheel opgeleid worden tot echte cultuurmenschen niet zoo bekrompen meer zijn niet zoo ingetogen. En als ze nu niet méér gehad hadden dan die Israëlitische na» men alleen, dan had Nebukadnezar in hen de keur van Israels natie ontvangen voor zijn doeldoch 't waren Bondskinderen in waar» heid ze droegen den naam van Jehovah in hun hart en de genade des Geestes was hun drijfkracht. ja, het waren «Trouwe Zonen« die daar in Babel dienden. Nebukadnezar wilde het beginsel wel laten domineeren. Door zijn bepalingen zou hij hun leven wel eens wijzigen, maar 't ging bij die Joodsche jongens over «alles of niets« geen besmetting, geen verflauwing der gren» zen mocht toegelaten worden om hun leven te splitsen. De scheidslijn moest streng en strak gespannen worden. Hoe noodig is dit ook in onze dagenVelen vermengen hun godsdienst met valsche denkbeelden over de moraal. Zoo nauw nemen zij 't niet. Niet het Christelijke blad maar het antichristelijke komt op tafelmaar straks worden jonge zielen vergiftigd door het kwaad dat in de lectuur tot hen komt. En zoo is het op elk levensterrein. Anders die jongelingen in Babel. Zij stonden pal door geloofskrachtzij wisten van wijken noch wanhopen Zij waren irouwe zonen. 't Was feest in het dal van Dura 1 Er is een beeld opgericht. En er is een machtig orkest van vele instrumenten alles glanst en schittert van praal en pracht. En als de tonen klinken vallen allen aanbiddend neer. Allen NeenDrie jongelingen blijven staanHoe durven zij Hoe dat zij durven Zij zijn trouwe zonen en daarom knielen zij niet. Geen anderen God erkennen zij dan Isrels God voor den tijdgeest buigen zij niet. En dan mag heel de Babylonische wereld zich tegenover hen stellen dan mag Nebukadne» zar hen met verderf bedreigen kalm en on» bewogen als de rots onder de stortvloeden staan zij daar en eeren alleen hun God. En niemand meer. Sterk waren zij in hun één» heid, kloek in hun vastberadenheid en zege» pralend in hun volharding. Zoo moeten ook onze Jongelingen pal staan door hun geloof. Als heel de wereld zegt»Ja«, dan moeten zij zeggen»Neen«. Als alles knielt voor de goden van den tijd, dan moeten zij staan blijven. In éénheid. Niet gebroken in kracht. Geen twee vereenigingen in ééne plaats, doch één front vormend tegen de dichte drommen van den tegenstander die juist in dezen tijd zoo machtig het hoofd opsteekt. Onze tijd is geen tijd, zegt spreker voor nietigheden en beuzelingen maar de groote zaak n.l. de eere Gods, die roept om ernstige betrachting. Daar ging het ook in Babel om. Het mocht gaan door den gloed des vuurs het mocht schijnen of den ondergang nabij was, toch is het einde zegepraal en de ver» heerlijking des Heeren. Ook daaraan kunnen Jongelingen dienstbaar zijn. En de ouders moeten hen daarin steunen. Dan hoeven de jongens niet gewichtig te doen; niet als waren zij «zestigers®, maar als Daniël en zijn vrien» den mogen zij met frissche kracht optreden tegen de zonde, en hun eenvoudig maar daar» om machtig protest doen hooren in de wereld die het aanlegt op de verdwijning van Gods Majesteit. Doch lukken zal dit nooit. Want tenslotte moet ook Nebukadnezar aan den God van Israël de eere toebrengen. Zijn gunst, zegt spreker zij ook over u en uw trouw kome uit ook in den arbeid van uw vereeniging. En hij eindigt zijn gloedvolle rede met de woorden die de lijkprediker uitsprak aan het graf van Lodewijk XIV, Koning van Frank» rijk«God alleen is groot Na het uitspreken van deze prachtige rede, dankt de Voorzitter der J.V. den Spreker voor zijn bezielend woord en allen die medewerk» ten om deze vergadering te doen worden wat zij geweest is, n.l. een onvergetelijke. Met dank zij vermeld dat de collecte ten bate der J.V. heeft opgebracht f 29.78. L. K. DEN BOMMEL. Door vacature in de Ned. Herv. Kerk alhier zal er geen verandering in den Kerkeraad plaats vinden. DIRKSLAND. De oogstcollecte heeft in de Ned. Herv. Kerk alhier f 540.— opgebracht. HERKINGEN. A.s. Zondag hoopt des nam. 2 uur in de Herv. Kerk alhier op te treden Ds. v. As. uit Dirksland. Des voorm. 10 uur zal Zondagsschool worden gehouden. STELLENDAM. Donderdag zijn de catechi» saties der Ned. Herv. Kerk wederom begon» nen en is daarvoor gebruik gemaakt van 't nieuwe lokaal hoewel het nog niet geheel gereed was. De Oudejaarsavond»colIecte in de Ned. Herv. Kerk, alhier heeft opgebracht f 138.40 OUDDORP. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondag des v.m. zoowel als des namiddags op te treden Dr. Ubbink van Zevenhoven. De Zondagsschool »Oostdijk« zal a.s. Zondag op de gewone uren weder gehouden worden. Dan kunnen nieuwe leerlingen zich aanmelden. Wegens het overlijden van de heeren C. Mastenbroek en K. G. Voogd heeft op Dins» dag a.s. van 2—6 uren de stemming plaats voor twee Notabelen bij de Herv. Kerk. f Ds. J. Bus heeft voor zijn toezegging van beroep naar de Ned. Herv. Gemeente Zuid»Beijerland bedankt. f Naar men ons bericht zal in de oude Chr. School op een nader te bepalen datum Ds. Jansen, leger» en vlootpredikant, een rede houden over den nood in Saksen. HELLEVOETSLUIS. Dhr. F. A. Groen herdacht Zondag 6 Januari de dag dat hij 25 jaar achtereenvolgens, het ambt van ouder» ling in de Ned. Herv. Kerk vervuld had. Door de predikant Ds. Timmer werd hij op harte» lijke wijze toegesproken, en door de gemeente werd hem de zegenbede uit Ps. 134 3 toege» zongen. De Israëllietische gemeente te dezer plaat» se heeft vanaf heden opgehouden te bestaan. NED. HERV. KERK. BeroepenNaar Lage Zwaluwe Ds. H. J. H. Honsers te Zoetenwoldenaar Nieuw» Dordrecht dhr. A. Wartema, Cand. te Zeve» naarnaar Vaals Ds. A. W. Ippius Fockens te Hemmen. Aangenomen Naar Axel Ds. T. G. P. A. Ruijscn van Dugteren, Em. pred. te Leiderdorp niet gehad in één week tijds, was hij gezond en dood «Arme jongenprevelt de grijze vrouw. En nu hij haar weer aanziet, is daar 'n traan in haar oog, 'n traan van medelijden met den moederloozen knaap, die op zoo jeugdigen leeftijd reeds aan vreemden overgeleverd was. »U was veertien jaar vervolgt ze dat was dus in «In een en tachtigantwoordt Verlaten. Naar dat jaartal hoeft hij nooit te zoeken. «Toen was ik in de binnenlanden van Java zegt de witte dame «maar ga u voort, mijnheer Verlatenvertel mij wat van uws vaders ziekte«. Verlaten vindt haar opmerking vreemd. Die had nu toch niets met zijn verhaal te maken maar zij is tenslotte een oude vrouw en hoe helder ze ook nog in haar spreken moge zijn, op haar leeftijd gebeurt het zoo vaak, dat de zaken Wat door elkaar geward worden. Hij zc t zijn levensverhaal voort »'t Begon met wat hoofdpijn. Dat was al vreemd, want vader had nooit hoodpijn. Maar ernstig was 't niet, hoofdpijn gaat weer over, zei hij, teen hij den volgenden morgen zich toch te naar voelde, om les te kunnen geven. Ik ging gewoon naar 't gym., met 'n briefje van vader aan den rector. Toen ik met den middag thuis kwam, was de dokter er. Tegen elven had vader willen opstaan, ver» telde me later de huishoudster, maar hij was duizelig geworden en gevallenze had een kreet gehoord en was er dadelijk op afgegaan ze vond vader buiten kennis. Dadelijk stuurde zij om den dokter, die 'n heelen tijd met hem bezig was, tot hij ein» delijk bij kwam en met behulp van de huis» houdster weer op bed werd gebracht. Toen begreep ik voor 't eerst dat vader ziek was, ernstig ziek, al kwam de gedachte van gevaar niet bij me op en nog minder die aan den dood, ochkinderen leven zoo onbezorgd en dat de dood elk oogenblik om ons heen loert, weten wij niet Veel geleden heeft vader niet. Tenminste niet met bewustzijn. Hij heeft, als ik zei, nog eenige dagen ge» leefd. Af en toe was hij wakker en dan werkte zijn verstand goed'k herinner me nog best hoe hij met mij over mijn leeren en over mijn toekomst gesproken heeft. Maar die hel» dere tijden werden steeds zeldzamer en kor» ter van duurhooge en felle koortsen sloop» ten zijn toch al zwak lichaamde beide laatste dagen lag hij bijna voortdurend bui» ten kennis. Op een morgen, kort na 't lichten van den dag, is hij kalm en rustig, zonder merkbaren doodstrijd, heengegaan Nu heeft hij 't toch goed gehoordzij snikte, de oude vrouw Als hij snel opziet, is er een traan in haar oog. 't Is haar goede hart, dat medelijden heeft met den ouderloozen knaap, gelijk ze zich dien zoo levendig voorstellen kan. »U hebt zeker, mijnheer Verlaten wel een portret van uw vader? 'k Zou het graag bij gelegenheid es zien Blijkbaar getroffen, ziet hij haar aan. «Dat, mevrouwheb ik juist nietEn u kunt begrijpen, wat het me waard zou zijn, als ik 't had. Toen, in dien tijd was de foto» grafie nog weinig in zwang en vader was er heelemaal de man niet naar om zijn portret te laten maken. Toch wéét ik positief, dat het bestaan heeft. 'k Heb vader meermalen hooren zeggen, dat hij 't heeft laten doen 'n jaar vóór zijn trouwen en dat hij sedert weinig veranderd was. Maar zelf heb ik 't nooit gezien en hoe ik naderhand ook heb gezocht en nagevraagd, 'k heb er nooit 'n exemplaar van kunnen vinden. «Wie weet, hoe 't misschien nog eens te» recht komt,« zegt mevrouw «maar in» tusschen hebben we uw gewezen compagnon geheel uit 't oog verlorenvindt u ook niet, mijnheer Verlaten, dat we de nagedachtenis van uw vader niet; moeten ontwijden door thans over hém te beginnen laten we nu over wat anders praten en ik houd dan die «historie te goed voor een volgend bezoek «Zooals u wilt mevrouwmet genoegen (Wordt vervolgd Bedankt Zegveld voi v- Asch te d Beroepen Cand. te Dr K. Holwerd doorn Ds. kenburgna; te Uithuizer Holwerda, C Voerman te TweetalT Nijkerk en c rum. Bedankt Bouwman te G. Wolf te I CH Beroepen gendoorn te f. P. Meijerii Bedankt1 S. v. d. Mol Kerl De «Amst. «Platen, p; die een geest me in afw len, ziet de tafels boek is. «En dan kinderen zoeken naar naar de kerk den van de Predikantei kansels Ouderlinge zers bij het I De i de Du g In staat«Er Angustus uit schat, getaxee De Keizer zouden noerr hebben. Hij veel onderda rijken en ar slaven en vi tot op den hu: daarbij Zij veel vruchtb kens en scha; Maar van wat anders stand, have men met de Dr. Gunning Hij wilde arme wereld en eens taxee aan heeft, volgende taxa CDe wereld henkinderei een mislukt hebben wier reken; den bezwaard die alle ge die beven ken aan het Menschen die slaven die onmach die het goe die niet los in het diepst Menschen die 't brooc wier leven ééi is die snakken die nooit komen. Menschen die ingezien schijn en bed even leeg a iipomen fTdie een br N:en eeuwige die met toch ingaan e nen, o God Menschen die gevoele len zit die levensl; vangen zijn Kom werel kunt ge aan En de were Wetenschap schap, voora heirleger van digen en miss Wereld Ik ben maar niet bij die en verstandige mij niets vooi de angsten leerde lieden blijft er dan zoo gelukkig En de were Ik heb plil en beanstigde geerte, die navorscht. boeken verse verschillende Maar werel boeken, en troost en om En de were Ik heb ook schilderijen, en nog heel Maar werel voor hebben had ik dat mijn zonde ik in mij O, ik kalen, riddert titels en kastt deugden, Ach wereld ziel toch niet, mijn hart niet tot rust overwinnen in leven slotte arm hoog heb in u gevonde schonk eerd, maar failliet Dan. niets waard is tus geboren. Ook in mi InjahHallelii h Da all het niet en i er ik inde. Neet h dan,

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 4