Ingezonden. Kerk en School. Plaatselijk Nieuws. d. Aan vrouwen is verboden werk tc deen dat gevaarlijk is voor haar gezondheid. e. Nachtwerk is verboden aan meisjes bes neden de 18 jaar. f. De achternaam van gehuwde paren wordt bij gemeenschappelijk goedvinden bes paald. g. Echtscheiding kan worden verkregen op aanvrage van ieder der echtgenooten. h. Huwelijk sluit niet gemeenschap van goederen in. i. Alle kinderen uit overspel geboren wor» den als wettig beschouwd. Alle bijzondere vrouwenorganisaties zijn opgeheven, evenals liefdadige instellingen. Al dergelijk werk is thans onder staatscontrole, en er wordt geen onderscheid tusschen de ge» slachten gemaakt. Een doktersschandaal. De N. R. C.»corresponden. te New»York doet mededeelingen omtrent een doktersschans daal, dat de openbare meening in de Ver. Staten bezig houdt. Na een inleiding waarin o.a. wordt mede* gedeeld, dat de acht»en»veertig staten der Unie uit hoffelijkheid elkanders geneeskundige di= ploma's erkennen doch dat Connecticut en Arkansas de eenige staten zijn welke niet zoo nauw kijken in dit opzicht en hun eischen voor de uitoefening van het ambt van arts niet zoo hoog stellen als in het algemeen in beschaafde landen gebruikelijk is, vertelt hij in het volgende over het bovengenoemde doktersschandaal De oogenblikkelijke aanleiding van het »doktersschandaal« zijn de openbaringen ges weest van een dagbladschrijver, Brondige ges naamd, verbonden aan de St. Louis Star. Des ze meneer heeft het klaar gespeeld van de Kansas City College te verkrijgen zijn doks tersdiploma, ;zijn diploma eindexamen Highs school, verder een diploma als chiropractor. Met deze diploma's is hij naar Connecticut gegaan en heeft (van èèn der daar bestaande verscheidene commissies die er (vergunning toe verleenen) het recht verworven [zijn kuns sten uit te oefenen. Dit alles heeft hij klaar gespeeld eenvoudig met geld, zijn diploma's heeft hij gekocht zonder dat hem naar eenige bevoegdheid of wetenschap werd gevraagd, zijn vergunning heeft hij gekocht. Nadat hij al zijn spulletjes compleet had, is hij naar den gouverneur van den staat Connecticut gestapt, een rechtschapen man, en heeft hem de bes wijzen overhandigde en hem tevens medeges deeld, dat hij zijn opgedane ondervindingen het publiek in geuren en kleuren vertellen zou. Dat heeft de poppetjes aan het dansen gebracht. In Kansas City is een oud»school» meester, thans koopman in diploma's gearress teerd, in Connecticut heeft de gouverneur van dien staat een Grand J ury tezamen geroepen aan welke opgedragen is een onderzoek in te stellen. Tot nu toe heeft deze aan een hons derdtal »doktoren« de diploma's en het recht van uitoefenen van hnn beroep ontnomen, Het gevolg is, dat men ook in andere staten naar «doktoren uit Connecticut is gaan zoes ken, maar dat probleem is moeilijker en de resultaten zijn dus minder gunstig. In de stad NewsYork alleen zijn ruim negenduizend dok toren. Er werkt hier een uitstekende Board of Health, maar haar prestaties gaan niet tot in het onbegrensde. Zij schijnt niet opgewas» sen tegen haar taak die te uitgebreid gewor» den is, en deelt dit lot met alle groote pu» blieke instellingen. Amerika is zoo snel ge» groeid New»York is snel gegroeid en de pro» blemen groeien Amerika en allen grooten ste» den over het hoofd. En dan komt er nog iets anders (alsof het niet genoeg ware) en dat is de politiek, die verfoeilijke Amerikaans sche politiek, die menig autoriteit een oogje doet luiken. Een kwakzalver wordt aangeklaagd, hij snelt naar zijn vrienden, die snellen naar hun congresman, overtuigen dezen van het ongewenschte ingrijpen van het gerecht, spre» ken over zijn (des Congresman's) positie, bes loven hem, bezweren hem gevolg is de aanklacht tegen den kwakzalver wordt ins getrokken' De chemicaliën-oorlog. Door prof. Dr. D. H, Wester, leeraar in de natuurwetenschappen aan de Hoogere Krijgss school is in »Mavors« een reeks artikelen ges schreven over den chemicaliënsoorlog. Hij beschrijft daarin de gruwelijke periode van den wereldoorlog, die met de verstikking van 6000 Canadeezen in April 1915 bij Yperen aanving. Eerst de gaswolken, toen de gewels dige beschieting met gasprojectielen, die ver achter het vijandelijke front de artillerieliniën met verderf bedreigden. Giftige, verstikkende, traanverwekkende, niezenopwekkende en ten slotte de vreeselijke blaartrekkende chemicas liën, werden bij massa's in de vijandelijke liniën geslingerd. Niesstof deed de strijders het gasmasker afrukken, om daarna zich slachts offer te doen voelen van een veel gevaars lijker giftgas. Er ontstond een gastactiek en de groote tactiek kwam geheel onder de macht van het gas. Vooral de Duitschers hebs ben met gasaanvallen succes gehad. Zij sloegen de Italianen aan de Isonso in October 1917 met gas. Ten slotte hebben zij op het Wests front 1918 met gas niet kunnen overwinnen, noch hun nederlaag ermede kunnen voors komen. Men had ook de afweermiddelen ges vonden. Frankrijk fabrieerde 47.600.000 gass maskers gedurende den oorlog. Zoo heeft men zich in den gasoorlog leeren schikken en nu de oorlog gedaan is men leze de eindbes schouwingen van den schr. denkt niemand er aan van het gas als oorlogsmiddel afstand te doen «We zich n u eenigen tijd verdiept in de wereldliteratuur over den chemicalënsoorlog, moet wel zeer idealistisch»naïef zijn om te blijven gelooven, dat het vroeger aangehaalde Haagsche Reglement, of het Gasvoorstel van Hughes van 7 Januari 1922, of welke toes komstige overeenkomst ook, het gebruik van oorlogschemicaliën zullen voorkomen. De ons bevooroordeelde lezer zal zich integendeel niet kunnen ontworstelen aan den reeds eerder door mij weergegeven indruk, dat chemicaliën in een eventueel komenden oorlog waarschijnlijk een der belangrijkste strijdmids delen zullen vormen.« De »N. R. Ct.«, die de thans in druk vers schenen artikelen aankondigt, voegt hier aan toe, dat slechts een heel klein beetje farizeïsme noodig is, om den gasoorlog te ontketenen. Alle brisante projectielen verwekken giftige gassen. Eén leugenachtig courantenbericht, dat de tegenpartij blijkbaar giftig gas gebruikt, is voldoende om de in het geheim beschikbaar gehouden voorraad gasprojectielen in werking te brengen. De schr. deed dan ook geen verkeerd werk bewijsmateriaal te verzamelen »om den ons wetende of twijfelachtige te overtuigen, den ingewijde te versterken in zijn opvatting, dat wij rekening hebben te houden met een veels vuldig gebruik van chemicaliën in een toes komstigen oorlog«. Hij vraagt om deugdelijke voorbereiding en baant daartoe door zijn tech» nisch goed opgezette brochure den weg. Voorzeker, wij hebben het oog open en het oor te luisteren te leggen. Het »ontwapende« Duitschland wordt uits gemergd. Het zal zich met inzet van al zijn wetenschappelijke knechten tegen zijn slavens positie blijven verzetten. Het gevaar van onder te gaan zal aan deze krachten vleugelen kuns nen geven. De mogelijkheid is zelfs niet uits gesloten, dat kanonnen, geweren en sabels als oorlogswapenen zullen hebben afgedaan en dat chemicaliën en bacteriën als strijdmiddelen hun taak zullen overnemen. Toet Ank Amen's graf. Uit Luxor wordt gemeld Het geheim van Toet»Ank»Amen's graf is ontsluierd. De 3000 jaar oude steenen doods kist van den Pharao is gevonden. Dat was het evenement \an heden. De gisteravond ges melde verwijderine van het raamwerk, waars over het lijkkleed om het schrijn hing, maaks te verdere onderzoekingen mogelijk. In tegenwoordigheid van Engelbach, een bekend figuur op het gebied der Egyptische antiquiteiten, benevens van de heeren Hare» ness, Lythgoe, Winloch en leden van den staf, opende Carter heden de drie andere schrijs nen, waarvan twee de zegels van het koningss graf bevatten. Eindelijk kwam het opwindens de oogenblik. De laatste schrijn werd geopend. Toen de beide vleugeldeuren langzaam opens draaiden, vertoonde, zich aan de blikken der in spanning veikeerende aanwezigen een kos lossale,steenen sarcophaag, schitterend bewerkt en door den tand des tijds niet geschaad. Treurige cijfers «Rabotsjaja Moskwa.« een bolsjewistisch ars beidersorgaan te Moskou, deelt mede, dat de kinderasyls van Moskou onlangs door een commissie van artsen werden onderzocht. In het Gontsjarnajsche kinderasyl, een der groots ste van de hoofdstad zijn, naar de commissie heeft geconstateerd 45 pet. der kinderen aan cocaine verslaafd 27 pet. van de kinderen waren op het moment van onderzoek onder den invloed van cocaine 22 pet. der kins deren leed aan tuberculose 70 pet. hadden de een of andere huidziekte, 5 pet. hadden syphilis. Komt niets van, dat in Engeland conservas tieven en liberalen een soort verbond zouden sluiten tegen de arbeiderspartij. Dat was trous wens ook niet te verwachten van twee pars tijen, die zoo lang tegenover elkaar hebben gestaan' 't Loopt dus nu wel op een »Labour«sres geering uit. De »arbeiders« rekenen daar op. En hun voormannen doen hun best om de menschen zooveel mogelijk gerust te stels len, dat zoolang dit Parlement leeft, in elk geval geen rare, kromme sprongen zullen wor» ded gemaakt. We zullen 't dus maar es atwachten. Groote onrust heerscht te Parijs over het wassen der Seine. Andere jaren kan 't erg zijn, maar 't schijnt nu die jaren nog te- wd» len overtreffen. Rondom Parijs en hoogerop heeft de rivier'reeds groote verwoestingen aans gericht. Heele straten en dorpen langs de oevers staan onder water. In Parijs zelfs zijn reeds verschillende kleine voetbruggen geslagen en hebben tal van lies den hun huizen moeten ontruimen. Twee stas tions van de metro ondergrondsche spoors lijn moesten reeds gesloten worden, wegens 't doorsijpelen van water. En nog steedr wast de rivier. De tarweoogst der wereld. In 't laatste nummer van het «Bulletin de statistique agricole et commerciale« van het Internationaal Landbouwsinstffuut te Rome wordt medegedeeld, dat de schatting van den Australischen tarweoogst een bevestiging is van de reeds gepubliceerde gunstige vooruits zichten dienaangaande. De opbrengst wordt begroot op 12 meer dan de oogst van verleden jaar en 17 °/o meer dan de gemids delde productie van de daaraan voorafgegane vijf jaren. Met uitzondering van den Russischen en den Chineeschen oogst zijn aan het bovens vermelde Instituut thans gegevens bekend bes treffende de tarweproductie in vrijwel het geheele Noordelijk halfrond in 1923 en het geheele Zuidelijk halfrond in de campagne 1923—'24. Daaruit blijkt, dat de wereldpros ductie, voor zoover bekend, 9.2000.000 ton (11 °/o) meer bedraagt dan verleden jaar, 14.800.000 ton (19 meer dan de gemids delde opbrengst in de daaraan voorafgegane vijf jaren en 12.300.000 ton (15 meer dan de gemiddelde oogst in de vijf laatste jaren vóór den oorlog. Dé weersgesteldheid is in alle groote productielanden gunstig geweest voor de tarweteelt, hetgeen een buitengewoon groote opbrengst tengevolge heeft gehad. Het Kerkelijk Vraagstuk. Het kerkelijk vraagstuk, zooals dat in de Ned. Herv. Kerk bestaat, vraagt en roept steeds luider om eene oplossing. Reeds meer dan 100 jaar zucht de Kerk der Belijdenis nu reeds onder de slavernij der Synodale Organisatie van 1816. Allerlei mannen van naam, Groen van Prins steren, Prof. Visscher en vele anderen hebs ben een groot deel van hun leven eraan ges geven, om het probleem fin ral op te lossen. Evenwel tot dusvere zonder resultaat. Toch mogen wij niet in lijdelijkheid gaan neerzits ten. Dat heeft het Convent van Geref. Kers keraden begrepen. Het wenscht de actie tegen de ongerefor» meerde bestuursinrichting met steeds meer kracht voort te zetten, daarbij uitgaande van de beginselen van het Geref. Kerkrecht en niet van de Confessioneele idee der volkss kerk. Wanneer wij zien op het feit, dat de Belijdenis niet gehandhaafd wordt, zoodat zelfs anarchisten en mannen als Theesing in de Kerk worden geduld wanneer wij zien op de goddelooze Reglementen op de Predikantss tractementen en het Vrouwenkiesrecht, die pas zijn ingevoerd en de positie der Organisatie weer hebben versterkt, dan blijkt ten duides lijkste, dat de oplossing van het kerkelijk vraagstuk urgent d.i. dringend noodzakelijk is. Laten daarom alle Hervormden, die hiers van overtuigd zijn, hun daadwerkelijken mos reelen en financieelen steun verleenen aan de actie van het Convent, opdat met 's Heeren hulpe nog eenmaal op de puinhoopen der Syn. Organisatie de herboren Geref. Kerken mogen verrijzen. Wij wekken met alle vrijs moedigheid ieder Hervormde op, om a.s Dons derdag de rede van Dr Severijn van Dordrecht, die over deze zaken zal spreken (zie adver» tentie) te gaan hooren. M. v. E. IJS EN ONGELUKKEN. Wij waarschuwen, op dringend ver» soek, op de ongelukken, welke ontstaan door het achteloos wegwerpen van einde jes sigaren en sigaretten, stukken papier, china'sappelschillen enz. enz. Vooral op ijs dat druk bereden en beloopen wordt is hier groot gevaar van te duchten. Het publiek verricht een goed werk wanneer het mede helpt, onheilen te voor» komen, welke vaak door deze achtelooss heid ontstaan. SOMMELSDIJK. Staat van bevolking over 1923. Bevolking op 1 Jani: :ri 1923 1789 M. 1813 V. Totaal 3602. Vermeerdering door geboorte 37 M. 49 V. Totaal 86. door vestiging 68 M. 78 V. Totaal 146. Samen 105 M. 127 V. Totaal 232. Vermindering door sterfte 14 M. 16 V. Totaal 30. door vertrek 67 M. 91 V. lotaal 158. Samen 81 M. 107 V. Totaal 188. Aldus eene vermeerdering van 24 M. en 20 V. of in het geheel 44 personen, zoodat de bevolking op 31 December 1923 telde 1813 M. en 1833 V. of in totaal 3646 persos nen. 45 huwelijken werden gesloten, 1 kind werd als levenloos aangegeven. Alhier gebos renen, elders wonende 1. Kindserkenningen 1 Elders overledenen, alhier wonende 2. De besmettelijke ziekte Diptheritis in het huis gemerkt B 56 is geweken. Van den landbouwer L. J. de G. is een rund in nood gedood. Het vleesch is voor de consumptie afgekeurd en onder politietoe» zicht begraven. Mej. J. D. had het ongeluk zoodanig te vallen dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. MIDDELHARNIS. De gebroeders Van der Valk bezig zijnde met riethakken aan den buitendijk van den Pallandspolder hebben Maandag aangespoeld gevonden een ongemerk» te roeiboot waarin zich bevond een geladen geweer een blauwe kiel, houten lokeenden en eetgerei. Hiervan is door hun kennis gegeven bij den burgemeester. Zondagmiddag had Servaas v. d. Valk met schaatsenrijden het ongeluk zijn pols te breken. Zaterdagmiddag zijn met schaatsenrijden op de Stoofkreek een 5 tal jongens door het ijs gezakt. Na zich er uit gewerkt te hebben begaven zij zich huiswaarts. Door de gladheid had de vrouw van A. Vroegindeweij het ongeluk te vallen en haar pols te breken. Zaterdag is van den heer Mijs in den Pallandspolder een koe uit nood geslacht. Het vleesch is voor de consumptie goedgekeurd DEN BOMMEL. In plaats van den heer P. Bisschop is tot correspondent van het Kon. Ned. Metrologisch Instituut te de Bildt be» noemd de heer W. Drenth alhier. Wegens den velen ijsgang zal de Bom» melsche boot niet varen. Nader zal worden bekend gemaakt, wanneer de dienst zal wor» den hervat. Loop der bevolking in 1923. Vermeerdering door vestiging 60 M. 58 V. door geboorten 33 M.26 V. Totaal 93 M. 84 V. Vermindering door vertrek46 M. 72 V. door overlijden M.10 V. Totaal' 55 M. 82 V. Vermeerdering 177 personen. Vermindering 137 personen. Aldus een vooruitgang met 40 per» sonen. Bevolkingscijfer op 1 Jan. 19231996 personen. Vooruitgang in 1923 40 personen, zoodat het bevolkingscijfer op 1 Januari 1924 was 2636 personen. In het jaar 1923 zijn 4 levenlooze kinderen aangegeven en heeft 1 erkenning van een on» wettig kind plaats gehad. OOLTGENSPLAAT. Loop der Bevol» king gedurende 1923. Werkelijke bevolking op 31 Dec. 1922 1590 Mannen en 1552 Vrouwen. Totaal 3142. Vermeerdering door Mannen Vrouwen Totaal Geboorte 51 47 98 Vestiging 35 69 104 Totaal 86 116 202 Vermindering door Mannen Vrouwen Totaal Sterfte 14 16 30 Vertrek 74 79 153 Totaal 88 95 183 Aldus een vermindering van 2 Mannen en een vermeerdering van 21 Vrouwen. Dus een totaal van 19. De bevolking bedroeg op 31 December 1923 1588 Mannen en 1573 Vrouwen. Totaal 3161. Getal huwelijken 47. Getal echtscheidingen 1. Uitslag verkooping van een bouwschuur door Notaris Akkerman, ten behoeve van L de Vos Wz. en L de Vos Cz. Ingezet door Jac. van Gurp Johz. op f 2610. De muziekvereening alhier «Uitspanning door Inspanning« hoopt Hemelvaartsdag deel te nemen aan het Concours te Hellevoetsluis. OUDE TONGE. Het bestuur van de polders Oudeland en Suispolder maakt bekend dat de rekeningen voor den 15 Januari moe» ten ingeleverd zijn bij den secretaris. D. N. Prince heeft zijn land onder» hands verkocht aan J. J. Pollemans Mz. alhier. H. d. B. en P. L. hadden't ongeluk door het ijs te zakken, met de schrik en een nat pak liep het ongeluk af. Zaterdagnacht zijn bij den brigadier Pichel» lé de ruiten stuk gegooid. Van de dader(s) geen spoor. NIEUWE TONGE. Dhr. P. J. v. d. Ree. alhier slaagde voor het examen boekhouden (Mercurius). De heer G. Kievit, alhier, heeft een per» ceel bouwgrond bij het Tramstation onders» hands verkocht aan dhr. J. v. d. Maden Johsz. Dinsdag 15 Januari a.s., des n.m. 2 uur zal de gelegenheid worden opengesteld tot Kostelooze In» en Herinenting, ten huize van den gemeente»geneesheer Dr. C. van Gelder, alhier. Loop der bevolking over 1923. Bevolking op 31 Dec. 1922: 946 M„ 868 V., totaal 1814 Vermeerderd doorM. V. Totaal Geboorten 22 19 41 Vestiging 52 46 98 Totale vermeerdering 139 Verminderd doorM. V. Totaal Overlijden 10 7 17 Vertrek 21 20 41 Totale vermindering 58 Verschil minder/meer43 M., 38 V., totaal 88. Bevolking op 31 Dec. 1923 989 M., 906 V., totaal 1895. Aantal voltrokken huwelijken 10. Aantal levenloos aangegeven 0. DIRKSLAND. Bij den correspondent der Intercommunale Arbeidsbemiddeling stonden verleden week als werkzoekenden ingeschre» ven 6 transportarbeiders en 8 veldarbeiders. J.L. Maandagavond werd door de IJsclub »Dirksland« een druk bezochte vergadering belegd in Hotel Van den Doel. Door den Voorzitter werd o.a. medegedeeld dat a.s. Woensdagmiddag het Muziekgezelschap »Ami» citia« op de Ijsbaan aanwezig hoopt te zijn, terwijl dan tevens een hardrijderij zal worden gehouden voor jongens van 12 tot 16 en bo» ven de 16 jaren, het inleggeld zal resp. 10 en 25 cent zijn. In het nummer van a.s. Zater» dag hopen wij een verslag der vergadering te geven. HERRINGEN. Bevolking op 31 Dec. 1923 in de gemeente Herkingen. Bevolking op 31 December 1922. 390 M. en 398 Vr. 788. Geboren in 1923 9 M. en 5 Vr. 14. Overleden in 1923 2 M. en 6 Vr. 8. Vermeerdering 6. 397 M7 en 397 Vr' ='7947 Ingekom. in 1923 20 M. en 25 Vr. Vertrek in 1923 16 M. en 16 Vr. Vermeer, in 1923 4 M. en 9 Vr. 13. 401 M7~en 406'Vr.~= 807. Levenloos aangegeven 1. Huwelijken 4. De vermeerdering der bevolking bedraagt alzoo 19 personen. In het afgeloopen jaar hebben alhier 91 huisslachtingen plaats gehad. Reeds in den vroegen morgen had Maan» dag 1.1. een schoorsteenbrand bij A. Witvliet plaats welke gelukkig daarbij beperkt is ge» bleven. In onze gemeente heeft sinds heuge» nis geen noemenswaardige brand plaats gehad. MELISSANT. Staat van Bevolking. Op 31 December 1922 bedroeg het aantal inwo» ners 1794. Dit aantal vermeerderde door Geboren 25 m. 17 v. Vestiging 56 61 Totaal 81 78 159 z. Het verminderde door Overleden 7 m. 10 v. Vertrek 60 76 Totaal 67 86 153 z Op 31 December 1923 telde deze gemeente dus 1794 en 6 is 1800 zielen. Er werden 11 huwelijken gesloten, terwijl 4 kinderen als levenloos werden aangegeven. De bij inschrijving verkochte boomen op de Begraafplaats alhier zijn gegund aan de hoogste inschrijvers n.l. de Gebr. van der Mast. Maandag geraakte door de gladheid de landbouwer Troost met paard en wagen in de sloot. Na groote moeite gelukte het, 't paard uit het koude water te krijgen, terwijl aan den wagen nogal eenige materieele scha» de was toegebracht. Vrijdagavond werden door den omroeper verschillende prijsdalingen der eierkolen be» kend gemaakt n.l. van f 2.25 op f 2.20 f 2.15 per H.L. en ten slotte dat bij elke 15 H.L. een '/2 H.L. cadeau werd gegeven. Wegens te vroegtijdig schaatsenrijden zijn tal van personen door het ijs gezakt o.a. van den heer W. 4 dochters tegelijk. GOEDEREEDE. Door de gladheid viel vrouw K. en verwondde haar rechterbeen zoodanig dat geneeskundige hulp noodzake» lijk was. Vorige week werden aardappelen nóch juin vervoerd. OUDDORP. De visschers hebben een zeer ongunstige week achter den rug. Tengevolge van sneeuw en ijs is er zoo goed als niets verdiend. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer G. Breen Ez. is als grenskommies overgeplaatst van Sas van Gent naar Sittard in Limburg. In de vorige week, en vooral op den Zaterdag is er op de ondergeloopen gedeel» ten in de Middelduinen druk schaatsen gere» den. Morgen (Dinsdag) zal de ijsbaan langs den Slaperdijk geopend worden. Alleen de leden van de IJsclub, en degenen, die een luttel bedrag per keer willen betalen, worden toegelalen. f De eigenaar van het bekende «Beren» bosch« aan het Hoogepad heeft weer een aan» tal arbeiders te werk gesteld om weer een stuk van het bosch te rooien en om te wer» ken tot vruchtbaar kleiland. Hoewel steeds het natuurschoon aan het oog verdwijnt, zoo is het toch een nuttig besluit om de werk» loosheid te bestrijden. f De heer K. en zijn echtgenoote uit Goe» dereede zijn beiden Zaterdag door de ijsvloer gezakt. Met een natpak liep het ongeval goed af. f Donderdag a.s. zal in het Marinebosch een aantal boomen publiek onder den hamer komen. 1f De uienprijs is te dezer plaatse stijgende. Zaterdag j.l. is er verscheept tegen 4 gulden per 60 kilo. NIEUW.HELVOET. Kerkroof. In den nacht van Woensdag op Donderdag is in de Ger. Kerk alhier ingebroken. Het geld uit de bus van de catechisatie's |is gestolen, benevens een nieuwe handdoek. Door het opschuiven van een raam in de consistorie wist men toe» gang tot de Kerk te verkrijgen. De buit der dieven is niet groot geweest, men schat het op f 5, Alhier is een kinderkoor opgericht onder leiding van dhr. Ph. Vermaat. Het koor draagt den naam van O. N. A. 's voorbereiding. Niet minder dan 80 kinderen hebben zich bij het Koor opgegeven. HELLEVOETSLUIS. De collecte gehou» den aan de huizen voor «Het Roode Kruis« heeft f 26 opgebracht. Maandagavond geraakte dhr. Rehorst met zijn auto door de gladheid in de sloot. De beide inzittenden konden zich spoedig uit hun benarde positie bevrijden. Den avond waarop Dr. Kerbert een lezing hield ten bate van de arme gezinnen in onze gemeente, bracht f 140 op. Dit geld zal onder de armen, in geld, eten, kleeding enstooksel uitgedeeld worden. Uitslag Aanbesteding van «Het eenjarig onderhoud der militaire gebouwen en werken der Genie alhier en te Btielle. Ingeschreven hadden de h.h. K. v. d. Knaap Rockanjef 5380.— H. Hooghart N«.Helvoetf 5270.— P. Essenberg alhierf 5194. A. v. d. Hoek Heenvliet f 5150.— P. v. d. Straaten alhierf 5090.— A. W. Kriens Brielief 4990.— L. Poldervaart Brielie f 4980.— D. V. Bout Brielief 4830.— J. v. d. Linde Brielief 4810.— A. Spoon Nieuwenhoorn f 4700.— Raming f 5200.— SOMMELSDIJK. Woensdagavond 9 Ja» nuari a.s., om 6.30 uur, hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden de WelEerw Heer Ds. G. van Montfrans. -** Door den predikant der Ned. Herv. Kerk is een gift ontvangen zonder vermelding van bestemming. Van den kansel werd de milde onbekende gever(ster) verzocht hiervan nog mededeeling te doen, zoonoodig per on» geteekend schrijven. MIDDELHARNIS.'" A.s. Donderdag 10 Januari des avonds te half 7 zal D.V. in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis optreden Dr. J. Severijn, Ned. Herv. Predikant te Dordrecht met een rede over het Kerkelijk vraagstuk, getiteld«De ware wijnstok«. Als» dan zal eene collecte worden gehouden ten bate van de actie van het Convent van Geref. Kerkeraden, «Trouwe .Zonen.Wij herinneren onze lezers nogeens aan de samenkomst welke ge» houden zal worden op Donderdag 10 Janu ari des nam. om half zeven uur. Voor de J on» gelingsvereeniging zal D. V. daar optreden Ds. Akkerhuis van Maassluis met bovenge» noemd onderwerp. Wij achten het onnoodig onze lezers op te wekken deze leeraar te gaan hooren. En het doel van deze samenkomst, én de spreker én het onderwerp zijn ruimschoots voldoende de belangstelling op te wekken. Stelle men onze jongelingen, wier smypathie» ken arbeid recht heeft op moreelen steun, niet te leur. Iu Ger. Kerk is een extra»gift van t 25 gecollecteerd. j ~!*t Zondagmorgen 13 Januari a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk alhier, de bevestiging plaats hebben van de gekozen en herkozen ouderlingen en diakenen, door den WelEerw. Ds. G. vag Montfrans van Sommelsdijk. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Dinsdag 15 dezer zal te 6 uur in de Bijz. School alhier een ouderavond gehouden worden. Ds. B. W. de Graaff zal Woensdagavond a.s., des n.m. 6 uur, de weekdienst leiden. ..DEN BOMMEL. Tot ouderling en diaken zijn in de Geref. Kerk gekozen respectievel^Wy» de heeren K. L. Buth en Johs. Buth. Bevl fiffmg zal plaats hebben op Zondag a.s. In de Ned. Herv. Kerk zal Zondag a.s. alleen des voormiddags ten half tien ure op» treden Ds. Kruijt uit Nieuwe Tonge. OOLTGENSPLAAT. De beroepen Herder en Leeraaar Ds. Bouwman van Lopik, heeft voor een roeping naar de Gereformeerde Kerk alhier bedankt. OUDE TONGE. De diaken J. v. d. Tol en den ouderling A. Fluit, zijn als zoodanig in hun ambt herbenoemd. NIEUWE TONGE. Voor de a.s. Donder» dag <te<i houden proefles voor onderwijzer aan de O. L. School alhier, zijn opgeroepen de Heeren Sieswerda te Rotterdam, Knook te Oud»Beijerland en Frijlink te Dordrecht. De Heeren H. Sneep en P. M. Schipper hebben bedankt voor hun benoeming tot lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim. Wegens vacaturebeurt te den Bommel zal Ds. Kruit a.s. Zondag in de Ned. Herv. Kerk alhier, alleen des avonds optreden. In den voormiddagdienst zal een predikatie wo'jsaj den gelezen. Wf A.s. [Zondagmiddag 2 uur zal er weder Zondagsschool worden gehouden. HERKINGEN. De Heer A. v. Bochove heeft zijne benoeming tot Hoofd van een te ope» nen Bijz. School in Rotterdam aangenomen. De Heer J. A. Witvliet bij vernieuwing gekozen tot Ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier heeft daarvoor bedankt. MELISSANT. In de Ned. Herv. Kerk, zal Zondag a.s Doopsbediening worden gehou» den. Doopvaders kunnen daarvan aangifte doen, Vrijdagavond a.s. nam. 6—7 uur 'in de Consistorie. GOEDEREEDE. De collecte op Oudejaars» avond in de Ned. Herv. Kerk heeft het belang» rijke bedrag van f 349,21 opgebracht. Deze week zullen de catechisatiën weder hun gewonen gang gaan. OUDDORP. Het zendingsbusje, dat iedere week op de Chr. School rondgaat, heeft in het afgeloopen jaar, ten bate van den Gëref. Zendingsbond opgebracht f 163, dat is f 70 meer dan in het jaar '22. De kosterin der Herv. Kerk, Mej. Kr. Breen, wenscht met 1 April a.s. haar betrek» king neder te leggen. De oogstcollecte in' de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht ruim f 760. NED. HERV. KERK. Drietallen te Amsterdam, Ds. K. Hiel» kema Kampen, Ds. W. A. P. F. L. Jörg Har» lingen en Ds. J. M. Lammers Nunspeet, Am» sterdam II Ds. C. M. Luteijn Rijnsburg Ds. Ph. Peter Warnsen Ds J. Kooij Broek op Langendijk. Aangeno men: naar Scharnegoutum Ds. H. W. Lovink te Gelselaan. Bedankt: voor IJselmonde Ds. G. Groot» jans Thz. te Meern, voor Wilnis Ds. W. J, Japchen te Hei en Boeicop, CEREF. KERKEN. Beroepen: naar Schiedam Ds. P. C. de Bruijn te Oudewater, naar Zuilichem dhr. J. W. Eggink Cand. te Kampen. Tweetal: te Joure Ds. J. Visscher Hij» laard en Ds. J. Voerman Warns. Bedankt: voor Rietsum Ds. G. Ploos van Amstel te Oppenhuizen, voor Boskoop Ds. G. van Duinen te Zegvaart. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: naar Werkendam Ds A. de Blois te Vlaardingen. Bedankt: voor Benthuizen Ds A. Ver» hagen te Middelburg, voor Boskoop Ds. van Vliet te Dordrecht. LIJST 23 van de 45ste jaar-collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport van lijst 22 f 79379.92'/2 Echten met Delfstrahuizen f 116.40

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 2