voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. sum is si f isl in sflrsiii MESSEN Antirevolutionair Orgaan J IN HOG SIGNO VINCES No. 2978 ZATERDAG 5 JANUARI 1924 38STE JAARGANG ig-en Twee Bladen. TWEEDE BLAD. Binnenland. Gemeenteraad. VAM DOORN Rsclame-Mededeeiingen. Oppert 144 Rotterdam Oud vertrouwd adres! Plaatselijk Nieuws. ehouden zekere alatenschap van i had samenge» ter waarde van >en' ontvreemd k lag. Hij moet Deventer heb» :ember vertoeft :e Tiel een 13» aldaar is aan» daring Antoon >rt in een woon» a stiefvader zou restuurd om je» ïheid heeft hij, t. Onderzoekin» >k hebben niet :s geleid. wej aarsdag heb» ren V. aan den inrichting voor ig genomen. terochtend een gekomen met jroek. De auto iersonen die er ewond. (Gr.) is gisteren dorschmachine slag dood. Hij sedert j.l Vrij» ner bij de Ver» e man is dien )odschappen te '24, te Achthui» ation), bij Vei» iri 1924, aldaar, beide dagen ten verzoeke aldaarvan oeden Putsche ;gen in de on» zijde, gem. den onder den Til» 116, 117 en ebr. Holleman. haffen de ver» tp belasten no» tie, welke kos» are van Ooltgensplaat :n aldaar, in Ho- gen des avonds e van de heeren ros C.zoon, al» t Mestputplaats ien Achterweg rctie A nummer tiaren. Betaling 4. en Woensdag des namiddags Logement »De lis met schuur, grond te Goe» kadaster Sectie entiaren. Dade» arden. Ten ver» 's namiddags in het Marine» ier Goedereede waaronder 2 bikt voor werk leer D. Breeri. niddags 2 uur d, van meubi» n voor de wo» Wezel. Januari 1924 Melissant, ten bij veiling en em. 225 R. V. en Bouwland, lder Roxenisse 257, vrij van die verhuurd en 14 Aren d, te Melissant, ie A. no. 962, e nalatenschap 1 verkrijgbaar. •24," 's=namidd. serge van H. Donderdag 24 ir aldaar, ten afslag van uwd en gerie» bergschuurtje Tramstation, o. 1976 groot 924, of moge» den Stations» groot 6 Aren van huur. nelsdijk, nabij aan het Korte groot 30 Aren ij van huur. >1.) Bouwland, nt, nabij het en 1951, ver» den heer C. i'ren V.M.) Bouw» iriellenpolder, benevens een g, kad. Sectie hap van Mej verkrijgbaar. en datums in 1 Weiland te vliet, in den Sectie C. no. lorend tot de J. Mijs»Vink ad en L. VAN /T Deze~Courarit verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS: W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Alle s t m fc: ik e n voos* de Redactie bestemd,, Adverteaatlëas en verdere Administratie, franco toe te szenden aan de Uitgevers Dit aaaammer bestaat salt De kabinetscrisis. De heeren Nolens, Rutgers en Schokking hebben namens hun fracties in de Tweede Kamer aan de Koningin verzocht, van de aan de rechterzijde gegeven opdracht te wor» den ontheven. «De Tijd« (R. K.) verneemt, dat H. M. de Koningin, naar in parlementaire kringen ver» wacht wordt, de bespreking met de meerder» beid is geëindigd zal beschouwen en vermoe» delijk een poging zal doen, om door een staatsman van links een zoogenaamd nationaal bezuinigingskabinet te laten vormen. H. M. de Koningin heeft gisterenmorgen ter conferentie ten paleize ontvangen Mr. Cort van der Linden, lid van den Raad van State. Ergerlijk. Men meent wel eens, schrijft «Patr.® dat de arbeiders alleen in vroeger tijd hard werden behandeld. Maar er komen ook nu nog ergerlijke staal» tjes voor. Zoo kreeg dezer dagen een arbeider aan de kunstzijdefabriek te Breda een ernstige oog» ontsteking. De directie ontsloeg hem op staan» den voet, in het bijzijn van de arbeidsinspec» tie. De arbeiders leven hier onder een contract dat met een dag kan worden opgezegd. De ongelukkige arbeider, die een gezin heeft te onderhouden, vervoegde zich een paar dagen later bij de directie. Maar hij kreeg de werkgevers niet te spreken. Zij lieten hem nog één dag loon, ruim f 3, overhandigen. Daarmede was het uit Zuike gevallen doen pijn. Hoezeer wij bij een goede sociale verzeke» ring, ook een voorziening bij ziekte behoeven blijkt hier opnieuw. Maar werkgevers, die zoo optreden ver» dienen in het openbaar gedisqalificeerd te wor» den, schrijft het Friesch Dagbl. Vergadering van den Gemeenteraad van GOEDEREEDE, op Vrijdag 29 De» cember 1923, des nam, ten 3 ure. Aanwezig alle leden. 1. De VOORZITTER, de EdelAchtb. Heer J. A. Charbon, opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen, goedgekeurd en geteekend. 2. Wordt mededeeling gedaan van 't proces» verbaal van de opneming der boeken en kas van den gemeentesontvanger op 28 December 1923, waaruit blijkt, dat de ontvangsten heb» ben bedragen f 47830,96® en, de uitgaven f 29414,56, zoodat in kas was f 18416,40®. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Wordt voorlezing gedaan van een schrij» ven van Burgemeester en Wethouders van Dirksland, dd. 10 December 1923, no. 138/49, daarbij toezendende eeij ontwerp van de wij» ziging der gemeenschappelijke regeling, be» trekking hebbende op de uitvoering van de Vleeschkeuringswet (Staatsblad no. 524 van 1919) met beleefd verzoek die wijziging den Raad ter vaststelling aan te bieden. De wijziging betreft: le schrapping van punt 3 der Gemeenschappelijke regeling, goedge» keurd door Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie dd. 4 September 1922 inhoudende «iedere gemeente zorgt zelf voor de aanschaf» ring en bekostiging van het te haren behoeve benoodigd drukwerk«. 2e Punt 5 der boven» gemelde gemeenschappelijke regeling te wijzi» gen en te lezen als volgt "De keurloonen worden in iedere gemeente door de zorg van de gemeentebesturen geïnd en binnen vijf dagen na afloop van iedere maand, onder overlegging van een staat, waar» op de bedragen gespesifiseerd voorkomen, aan den Keuringsveearts afgedragen, die deze bij den GemeentesOntvanger der centrumgemeente stort.« Hiervan zijn uitgezonderd de keurloonen van gestorven of in noodgeslacht vee, die de Keuringsveearts zelf int, en rechtstreeks aan genoemde GemeentesOntvanger verantwoordt. Deze wijziging treedt in werking op 1 Jan. 1924. B. en W. stellen voor, deze wijziging alzoo vast te stellen, waartoe eenparig wordt besloten. 4. Wordt vorlezing gedaan van een schrij» ven van P. Heerschap alhier, inhoudende ver» zoek, om ontheffing van den aanslag van schoolgeld voor twee kinderen, t'w. voor het bezoeken v»n één kind van de Openb. Lagere School en <én kind van de Bewaarschool, aangezien zijn inkomsten zóó enorm laag zijn, dat hij niet i'r staat is, de kost voor zijn ge» zin te verdientn. De VOORZITTER zegt: B. en W. stellen voor, dit verzotk tot nader aan te houden, daar de schoolgejdregelingen ingevolge de wet van 16 Februari 1923, tot wijziging der Lager Onderwijswet 19Ï0, herziening behoeven. Wordt eenparig goedgevonden. 5. Wordt voorlezing gedaan van een adres in dato 7 December 1924, van den Heer P. de Vos, Ontvanger en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand dezer gemeente, inhou» dende verzoek, wegens zijn hoogen leeftijd, 12 Oct. 1923 74 jaar oud geworden, om eer» vol ontslag uit bovengenoemde betrekkingen en wel met ingang van 17 Jan. 1923. De VOORZITTER houdt hierop de navol» gende toespraak »Mijne Heeren, als wij hier op het punt staan om aan een verdienstelijk gemeente» ambtenaar op diens verzoek eervol ontslag te verleenen uit zijn betrtkking als Gemeente» Ontvanger, die hij steeds met lust en ijver circa 23 jaar lang heeft vprvuld dan is dat een daad die we zeker met eenige ontroering zullen verrichten daar we het niet anders dan op prijs kunnen stellen, dat de Heer de Vlot de gewichtige betrekking van Gemeente»Ontvan» ger zoovele jaren op uitstekende wijze heeft vervuld. Wij moeten echter het heengaan van den Heer de Vlot billijken door zijn hoogen leeftijd en den staat van zijn gezondheid zulks noodzakelijk maken. Ik geloof dan ook geheel naar het innerlijke gevoelen van de gemeente te spreken als ,ik den Heer de Vos dank zeg voor de vele en langdurige diensten als Ont» vanger aan de gemeente bewezen en hem nog vele jaren een welverdiende rust toewensch®. Heeren raadsleden, Burgemeester en Wet» houders stellen U dan ook voor om den Heer de Vos zijn aangevraagd ontslag als Gemeente» Ontvanger en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand tegen 15 Januari 1924 op de meest eer» volle wijze te verleenen. Hiertoe wordt eenparig beslote» en zal van de erkentelijkheid aan den Heer oe Vos me» dedeeling worden gedaan. 6e. Alsnu komt aan de orde de benoeming van een Ontvanger dezer gemeente ter voor» ziening in de vacature op 15 Januari 1924. De S'OORZITTER deelt mede, doet zich drie sollicitanten hebben aangemeld en wel, de Heeren G. Tanis, Gemeente»Secretaris, A C. den Eerzamen, beiden alhier woonachtig en M. C. W van Bijlevelt te Sommelsdijk. Volgens art. 106 der Gemeentewet dienen B. en W. een aanbeveling in. Hierop zijn vermeld le. G. Tanis, gemeente»secrctaris, enz. enz. 2e. A. C. den Eerzamen, boekhouder v. d. cichoreidrogerij »Goedereede« enz. Alvorens tot de stemming wordt pvergegaan vraagt de heer REDERT wat voor voordeel het de Ge» meente kan opleveren als de Gemeen te»Sec» retaris benoemd wordt. De VOORZITTER deelt mede dat zulks een voordeel zal opleveren van f 630. Tot de stemming overgaande worden inge» levera zeven biljetten, welke allen zijn ver» eenigd op G. Tanis, zoodat deze met alge» meene stemmen is benoemd tot Gemeente» Ontvanger, met ingang van 15 Januari 1924. De goedkeuring volgens art. 98, 3e lid, voor de bedieningen van Secretaris en Ont» vanger door denzelfden persoon te doen be» kleeden, zal worden aangevraagd. Daarna zegt de VOORZITTER «Mijnheer de Secretaris ik wensch U van harte geluk met uw benoeming tot Gemeente» Ontvanger van Goedereede. Het feit dat de Raad U waardig heeft gekeurd voor naast het door U bekleede ambt van Secretaris ook nog dat van GemeentetOntvanger te vervul» len moet U een groote voldoening geven en zal U een aansporing zijn om ook dit nieuwe ambt met de noodige nauwgezetheid waar te nemen. Ik wensen U toe dat U dit ambt nog vele jaren moogt bekleeden.« De SECRETARIS dankt de Voorzitter voor de woorden tot hem gesproken ién mede de Heeren Raadsleden voor het vertrouwen in hem gesteld en hoopt het in hem gestelde vertrouwen waardig te kunnen maken. 7e. Vervolgens vraagt de VOORZITTER of nog een der Heeren iets in het midden heeft te brengen in het belang der gemeente. De heer REDERT vraagt of B. en W. al besproken hebben het plaatsen van de twee lantaarns aan het Havenhoofd. De VOORZITTER zegt dat B. en W van oordeel zijn dat het plaatsen van één lan» taarn en wel aan de woning van den Heer Hekman voldoende is. De heer REDERT vindt de plaatsing van twee lantaarns beslist niet overbodig. De VOORZITTER zegt, eerst één lantaarn zal worden geplaatst, en, moch blijken dat een tweede ook noodig is. zulks alsnog nader in overweging zal worden genomen. Verder vraagt de Heer LOKKER of het niet mogelijk zou zijn dat eenige verbetering werd gebracht aan den grintweg op het Ha» venhoofd bij den Eerzamen. De VOORZITTER zegt B. en W. dit wel onder de oogen hebben gezien, doch op het oogenblik hierin weinig verbetering is aan te brengen, maar dit onder de aandacht te houden. Tevens vraagt de heer LOKKER of het niet mogelijk kan zijn dat van gemeentewege stap» pen worden gedaan, dat het z.g. Kinderdijkje bij nat weer met grintzand bestrooid wordt, daar volgens z.i. alsdan het voetpad beter wordt. De VOORZITTER meent dat over het alge» meen over het Kinderdijkje niet geklaagd kan worden, doch wil hierover met den Heer Brinkhuis, Opzichter bij 's Rijks Waterstaat, wel eens terloops spreken. 8e. Tenslotte zegt de Voorzitter«Mijne Heeren aangezien dit waarschijnlijk de laatste vergadering zal zijn die ik dit jaar met U zal houden zij het mij vergund bij de a.s. wisse» ling des jaars U mijne beste wenschen aan te bieden. Ik hoop dat 1924 voor U en uw ge» zinnen in alle opzichten een goed jaar moge zijn. Verder spreek ik.den wensch uit dat de besluiten die door U in dat jaar genomen zullen worden moge strekken tot het ware belang der gemeente en dat de beraadslagin» gen steeds op een hoog peil zullen staan on» der eerbiediging van elkanders gevoelens. Dan sluiting. 40 cent per regel. K< KOOPT UW BIJ 20 Ingebonden. Nederlanders naar Canada De plaag der werkloosheid drukt weer zwaar op onze samenleving, en in haar gevolg ver» schijnen weer met onafwijsbare zekerheid moedeloesheid en armoede. De afwending van dit kwaad, in een tijd dat handel en nij» verheid met langdurigen tegenspoed te kampen hebben, terwijl de bevolkingssaanwas steeds hoogere eischen stelt aan het welstandsvraag» stuk, is uiterst moeilijk wij weten ook uit andere landen, hoe machteloos men er tegen» over staat. Toch niet machteloos zonder meer. Het moge dan ondoenlijk zijn, de oorzaken weg te ne» men, men kan wel de gevolgen verzachten, door ee'nvoudig de slachtoffers der werkloos» heid te onttrekken aan het gebied, waar zij geen, en hen over te brengen haar een gebied waar zij wél loonenden arbeid vinden. Waar dit gelukt, wordt tegelijkertijd aan werkwilli» gen de werklust hergeven en de kring, ten wiens laste zij als steun»behoevenden zijn, ont heven van de zorg waar eerst de kostwinner met zijn gezin gebukt ging onder dagelijks terugkeerende zorgen, is dan de donkerheid geweken en leeft men van 't met eigen hand verdiende geld. Het nog niet genoemde woord is dus de landverhuizing. Voor dezen tijd en voor ons land is zij een zaak van het hoogste belang geworden. Onze bevolkingsaanwas wijst zon» der twijfel naar het tijdstip der overbevolking de stijging van het zielental van drie tot vier millioen duurde 29 jaardie van vier tot vijf milhoen 19 jaar, die van 6 tot 7 millioen nog geen tien jaar en de jaarlijksche stijging is thans 130.000 personen. Terecht is dan ook de opmerking gemaakt, dat het tijdstip niet zoo heel ver meer verwijderd is, waarop men bedacht moet zijn op de gevolgen van over» bevolking. Naast dit verschijnsel is er een tweede, niet minder ernstig. De eisch, dat een niet uit eigen bodem te voeden volk zich moet voor» zien van buitenlandsche levensmiddelen, in ruil voor de exportwaarde van eigen nijver» heidssproducten, kan niet vervuld worden, wanneer die export zich dermate ziet belem» merd, dat de industrie, als bron van werkloon, voor een ainzienlijk deel haar afzetgebieden verliest, zonder er voldoend andere voor in de plaats te vinden. Voor dit feit staat ons land thans en daarom is de werkloosheid niet te keeren. Beide verschijnselen dringen nu naar maat» regelen, welke men zeker niet zou nemen, doch die zooveel om het- behoud van het nationaaheconomisch evenwicht als om de handhaving van duizender welstand onafwijs* baar zijn. De landverhuizing is een van die, maatregelen, en zij is urgent, omdat een groot en een rijk land open staat voor ieder, die weet wat aanpakken en doorzetten is. Zulken zijn er onder onze werkloozen te over, want het is tegen hun wensch, dai zij de hand niet aan den ploeg kunnen slaan. Dat land is CANADA, zoo groot als Europa 'doch slechts met een bevolking van ruim 8 millioen. Canada heeft werkers noodig op zijn vrucht» baren bodem, hoe noodig, kan blijken uit 't volgende feit, dat zich dezen zomer voordeed. Toen er onlangs 200 personen in de Hebriden benoorden Schotland) naar Canada trokken, om er in den landbouw te gaan werken (zij waren geen landbouwers), werd de trein, waar» mee zij naar de plek hunner bestemming zouden gaan, onderweg letterlijk lfeeg gehaald door farmers, die om personeel hard verlegen waren. Om in Canada te komen, is niet meer noodig dan een pas (die niet geviseerd behoeft te zijn, lichamelijke en geestelijke gezondheid, een ongerepte gedragstaat en kennis van lezen en schrijven. Noodig is ook, dat emigrant een mondje Engelsch kentzonder dit zou hij stellig zijn nieuwe leven verzwaren met veel moeilijkheden. Wat men er verdienen kan? Een aankomend landbewerker 15 dollar per maand plus kost en inwoning. Een geschoolde landbouwers» knecht tot 40 dollar per maand, plus kost en inwoning. Een kleine illustratie hierop Na een jaar gewerkt te hebben, had onlangs een naar Canada getogen Nederlander, geen vak» kennis van den landbouw bezittende, vol» doende overgespaard, om zijn vrouw en drie kinderen te laten overkomen. Of men zeker is van een betrekking Het Bureau, waarover ik het zoo dadelijk hebben zal, en op welks bestaan dit artikel de aan» dacht wil vestigen, heeft in het voorjaar van 1924 voor 5000 geschikte personen de zeker» heid van een behoorlijke betrekking in den land bouw. Waar nu de zaken zóó staan: ecnerzijds de stijgende werkloosheid zonder kans op spoe» dige verdwijning, en anderzijds een land, dat men zonder overdrijving een land van groote beloften mag noemen, worden de belangheb» benden ook in ons land gesteld voor de vraag Zullen wij die kans aangrijpen en dan liefst onder het mottodo it now Die belang» hebbenden zijn niet alleen de werkloozen belanghebbend bij deze zaak zijn in hooge mate de Gemeentebesturen. Immers zijn het de gemeentekassen, op welke de werkloosheid» zorg steeds zwaarder steuntik behoef geen cijfers te noemen, geen wethouder bijna, of hij heeft ze zwart op wit vóór zich. Welnu, iedere werklooze, naar een ander land over» gebracht, ontheft de gemeentekas van de zorg voor zijn onderhoud, verruimt de werkgelegen» heid voor anderen, en helpt indirect mee aan het herstel der economische verhoudingen. Het gaat er dus om, spoedig en afdoend maatregelen te nemen, welke zulk een oplos» sing kunnen bevorderen. Want meestal staat er een groot bezwaar aan in den weg, en dat is de kosten van den overtocht en van de hoogst noodzakelijke uitrusting. Bovendien moet de noocuge aandacht geschonken worden aan de personen der uitgezondenen. Teneinde bovenstaande denkbeelden prac» tisch tot uitvoering te brengen is te 's»Graven» hage opgericht het «Bemiddelingsbureau voor Transatlantische Emigratie®, f Dit bureau, gesticht door den Heer S. L. Veenstra, die zoowel in 1912 door de Regee» ring van Engeland en in 1920 door de Neder» landsche Vereeniging Landverhuizing naar Amerika en Canada is uitgezonden om zich op de hoogte te stellen van de vooruitzichten en faciliteiten t.o.v. de landverhuizing, wil de onmiddellijke verbinding zijn tusschen hen, die naar Canada wenscht te trekken, en de lichamen, welker hulp hij daarbij noodig heeft. Zooals ik heb opgemerkthet Bureau waar* borgt hen een betrekking, en het vraagt der» halve waarborgen voor zijn welslagen. Dezen moeten gelegen zijn in den persoon van den emigrant (en van zijn vrouw), die daarom door vertrouwde personen in hun woonplaats voor emigratie geschikt moeten worden verklaard. Het B. T. E. heeft zich daartoe gesteld op den grondslag dat in aanmerking komen al» leen personen tusschen 20 en 40 jaar. Jonge» ren kunnen slechts in gezelschap van oudere verwanten, ouderen alleen met volwassen kin» deren meegaan. De waarborgen welke het Bu» reau den werkgevers in Canada biedt, worden gevormd door de Sanctie van plaatselijke com» missie, die den candidaat landverhuizer ge» schikt verklaren. Die Commissies worden van gemeentewegen voorzien van de noodige gel» den de Gemeenteraad van Leiden is hierin de eerste geweest door op 17 Dec. j.l. een be» drag van f 10,000 voor dat doel te voteeren. Het B. T. E. tracht de voorgeschoten gel» den in Canada terug te vorderen, op een wijze die voor den geholpene geen enkel be» zwaar kan inhouden, en brengt hem er toe om tegelijkertijd voor de gemeente, die hem hield en om zichzelven te sparen. Het bureau blijft dus met hem in verbin» ding. Het spreekt wel vanzelf, dat degene, die in staat is, zijn reiskosten zelf te betalen, evenzeer zich kan bedienen van het Bemid» delingsbureau, maar hij zal aan de zelfde voorwaarden van geschiktheid enz. moeten voldoen en daarom zal op dezelfde wijze moeten blijken als van den onbemiddelden emigrant wordt gevraagd. Echter moet hierbij terstond opgemerkt worden, dat het Bureau geen reclassanten aanneemt. Zij, die eenig misdrijf voor hun rekening hebben, worden trouwens in Canada niet toegelaten. Voor het geval een uitgezondene om een of andere onvoorziene reden teleurstelt, heeft men een noodfonds in wording, dat dezulken zal trach» ten te helpen. Zoo spoedig mogelijk plaatst het Bureau een vasten ambtenaar in Canada, die zich geheel te wijden heeft aan de be» langen der door het Bureau uitgezondenen. Den lezer zal uit dit artikel gebleken zijn, dat het allerminst beoogt, propaganda te ma» ken voor Canada als belanghebbende partij. De belanghebbende partij is Nederland, want het moet een göeden weg kiezen, om de som» bere gevolgen der werkloosheid te verzachten. Veel heeft onze Regeering tot dusver in deze richting niet gedaan en ook naar verhouding blijft zij ver in de minderheid tegenover de Britsche Regeering, die thans een som van 540 millioen gulden, te verdeelen over 15 jaren, heeft beschikbaar gesteld ter bestrijding der werkloosheid door het middel der land verhuizing alleen. Wij eindigen dan ook met het uitspreken der verwachting, dat onze gemeentebesturen ernstige belangstelling zullen hebben voor de vraag, in hoeverre zij daadwerkelijk kunnen meedoen aan een vorm van werkloosheids» bestrijding, welke bij een minimum aan risico, een maximum»kans van welslagen biedt en waardoor zij den welstand hunner gemeente zoowel als het behoud van menig gezin kun» nen bevorderen. De weg naar Canada staat voor iederen ge» zonden, werklustigen open. Hij moge vakman zijn buiten den landbouw, toch is zijn eerste werk op den akker, en tot dat werk is ieder bekwaam. Toen aan een groep werklooze metaalbewerkers uit Amsterdam werd voor» gehouden, dat zij wel eens langen tijd zouden kunnen gebonden blijven aan het boerenbe» drijf, was hun bescheid: Al zou het vijfjaar duren, eens de eindpaal van een vast bestaan te zullen bereiken, gaat ons boven alles, want de verterende angst der bestaansonzekerheid willen wij tot eiken prijs kwijt. Dat is duizenden al gelukt vóórheen. Men vindt het Bemiddelingsbureau voor Transatlantische Emigratie, Laan van Nieuw Oost»Indië 196, den Haag, bereid en gereed, alle gewenschte voorlichting en bemiddeling te bieden, zoowel aan a.s. emigranten als aan Gemeentebesturen. Directeuren zijn de heeren S. L. Veenstra en P. Hoogkamer. SOMMELSDIJK. De heer Jb. Slis, her» benoemd als regent van het Burgerlijk Arm» bestuur en Weeshuis, en de heer J. L. A. Thielman, herbenoemd als lid der schoolcom» missie hebben deze benoeming aangenomen. Tegen een inwoner dezer gemeente is proces»verbaal opgemaakt wegens dierenmis» handeling. De besmettelijke ziekte diphtheritus in het huis gemerkt B 326 is geweken verklaard. De armenbus, die bij huwelijk»plechtig» heden op het gemeentehuis liefdadigheid vraagt, heeft over 1923 opgebracht f 137.28. MIDDELHAKNIS. Donderdag ontstond bij den heer C. Juch een begin van brand, daar men 't onheil spoedig bemerkte, had men 't vuur weldra gebluscht. In het tuintje voor de woning van den heer M. Dubbeld staat een rozestruik vol met knoppen 't welk in dezen tijd des jaars wel een zeldzaamheid is. Tot opperbrandmeester van de nieuwe motorspuit is benoemd de heer P. Grooten» boer, tot brandmeester de heer P. Rixoord, tot machinist en assitent machinist de heeren L. Nieuwland en P. v. d. Stad. Door de gladheid had de heer E. de Lint 't ongeluk te vallen en zijn pols te breken. In het 4e kwartaal zijn door de schut» sluis binnen gekomen 316 schepen inhouden» de 29630 ton en zijn er uitgevaren 320 sche» pen inhoudende 29897 ton. In de afgeloopen week hebben zich als werkloos doen inschrijven 59 personen name» lijk arbeiders 36 visschers 9, kantoorbedien» de 1, Boekbinders 4, Schilders l.Oppermans 2, letteizetter 1, Havenarbeiders 5, Metselaars 2, sigarenmaker 1. De collectebus geplaatst in de trouw» zaal heeft over het afgeloopen jaar opgebracht f 81.59. Door Mej. Huising is de vorige week een bankbiljet van f 100 verloren, hetwelk door de jongejuffrouw Buis gevonden is en met belooning aan de rechthebbende terug» gebracht. 'M

Maas- en Scheldebode | 1924 | | pagina 3