Twee Bladen. TWEEDE BLAD- mmmsmmm Zaterdag 29 Dec. 1923. No. 2976. Binnenland. Tegen schraalheid 3 Tafel- Scheer- p en Zakmessen zg raaffllEMMEH, IffiEUam jnmTTTTTTTTTrnmTYVlfc Kerk en School. Plaatselijk Nieuws. Reclam@-SV9@d@de@§ingen. Sinds ffisêp dan een esuisi noopt men 3^ bij VAM DOORN Dit nummer bestaat uit Wegens den invallenden Nieuwjaarsdag verschijnt het volgende nummer van ons blad EEN DAG VROEGER en wordt alzoo Maandag» avond bezorgd. De Uitgevers. De Kabinetscrisis. Het Nederlandsch correspondentiebureau in Den Haag meldt De Koningin heeft door bemiddeling van de heeren mgr. W. H. Nolens, mr. V. H. Rutgers en mr. J. Schokking, aan de rechter» zijde in de Tweede Kamer opdracht gegeven tot vorming van een Kabinet. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Najaarszitting. Nadat een motie was besproken en aange» nomen van den heer Roetman betreffende de arbeidsvoorwaarden bij de uitvoering van provinciale werken kwam aan de orde het gewijzigd voorstel»Kersten tot wijziging van het Reglement van orde in dier voege dat een bepaling wordt opgenomen, volgens welke de aanvang der zittingen zou moeten geschie» den met gebed, dat door den voorzitter wordt voorgelezen. Verschillende leden voerden over dit voor» stel het woord. De heer De Graaff (H. (G.) S.) kon niet meer warm gevoelen voor dit voorstel, nu daaruit de verplichting voor de leden om het gebed staande aan te hooren, alsook het gebed aan het einde der vergadering is ge» schrapt. Hij zou er echter zijn stem aan geven, mits de Zoon Gods in het gebed zal worden erkend. De heer Schaper (s.»d.) betreurde de in» diening van dit voorstel, dat een geest van onverdraagzaamheid ademt. De Statenleden zouden volgens het oorspronkelijk plan bij het gebed moeten staan. Maar moeten wij dan ook niet gaan staan als deze heeren, die zich als afgezanten Gods beschouwen, het woord voeren En moet het sluitingsgebed niet door een psalm bezegeld worden Men loopt gevaar van het één in het ander te ver» vallen. Bovendien zullen de heeren, die het nu reeds onderling oneens zijn, ongetwijfeld de grootste oneenigheid krijgen over den in» houd van het gebed. Spr. beriep zich verder op de uitspraak van Christus in de Bergrede o ver het bidden inde binnenkamer. Als de rech» terzijde thans het gebed toestaat, dan erkent zij daarmede een kwart eeuw lang haar plicht te hebben verzaakt. En is dit niet zoo, dan wijkt zij uit concurrentievrees voor dit drie» manschap, dan handelt zij uit vrees voor het schellinkje. De heer Hoffmann (r.»k.) zou voor het voorstel stemmen, omdat God als eenige nood» zakelijke en onveranderlijke oorzaak van het geheele wereldstelsel van veranderlijke oorza» ken en gevolgen de bron van alle gezag, recht en overheid is. De heer De Wilde (a.»r.) verklaart niet als Gedeputeerde te spreken. De anti»revolu» tionairen erkennen het gezag Gods in alle vormen der overheid, ook in de provinciale. Dat spr. en de zijnen niet eerder een voorstel als het onderwerpelijke hebben gedaan vloeit hieruit voort, dat zij gevoeld hebben, dat een bespreking van een heilige zaak als deze tot onaangenaamheden en moeilijkheden aanlei» ding moest geven. Nu het voorstel er eenmaal is, zullen spr. en de zijnen, ter wille van het beginsel, hun stem er aan moeten geven. De heer C o 11 o f (comm.) wees op de groote verdeeldheid onder de voorstanders van het voorsiel en stelde de vraag, welke strekking men aan het gebed wilde toekennen. Laat men zich ook over den inhoud van het gebed uitspreken. Spr. betoogde verder, dat de indieners van het voorstel door dit te wijzigen getransigeerd hebben met hun hei» ligste gevoelens, zulks ter wille van een po» litiek succesje. De heer Schaper (s.d.a.p.)De negotie in den godsdienst De heer Col tof: Neen, meneer Schaper, de negotie in de politiek, opgediend onder een godsdienstig etiket 1 Spr. kwam ten slotte op tegen de vereenzelving van de overheid met God. De arbeidersklasse ziet in de over» heid een onderdrukkende macht. Door voort te gaan op den weg der vereenzelving van God met die overheid zal het kunnen gebeu» ren, dat de arbeidersklasse eenmaal deze over» heid en dezen God zal vergruizelen. De heer van Houdt (Ger. St. P.) merkte op, dat het debat een buiten verwachting lange afmeting heeft aangenomen. Het ambtsgebed is afgeschaft door de partijen, die stoelen op den wortel des ongeloofs. Tegenspraak. Een onverdraagzame minderheid dwingt hier de meerderheid*(R u m o e r). Deze minderheid is zoo onverdraagzaam, dat zij spr. niet wilde laten uitpraten. (Tumult). Als het niet on» parlementair was dan zou spr. zeggen, dat verschillende leden zich gedragen als kwajon» gens (Beweging). Het gebedsformulier zal door Gedeputeerde Staten moeten worden voorbereid. Meer heeft spr. niet te zeggen. Alleen wilde hij adviseeren om thans maar tot stemming over te gaan. Hierop werd gerepliceerd. De heer de Graaff (St. G. S.) verklaarde zijn stem niet te zullen geven aan het voor» stel, nu van de zijde der voorstellers geen ge» rusrstellende verklaring is afgelegd omtrent ae kern van het uit te spreken gebed. Spr. vetvolgens in een theologische beschou» wing over dg verhouding tusschen God en de O verheid. De heer Schokking, draaide spr. wat te veel naar rechts en naar links. Voor spr. loopt de lijn en hij hoopte dat God net hem altijd zoo zou laten zien recht» De heer Schaper betoogde, dat het voor» stel na het gevoerde debatzedelijk veroordeeld was. Hierna werd 't voorstel aangenomen met 32 tegen 30 stemmen. Tegen de linkerzijde en de heeren De Graaff (H. St. P.), Veraart (R.= K.), Hellebrekers (R.=K.) en Mooyman (R.»K.) Vervolgens werd in handen van Gedepu» teerden gesteld ter fine van prae»advies het voorstel van den heer Ter Laan om Gede» puteerde Staten uit te noodigen een volledig overzicht te geven om de in ZuidsHolland geheven wordende tol en bruggelden en van de economische en financieele gevolgen bij opheffing daarvan. Nadat nog enkele interpellaties gehouden waren, werd de najaarszitting gesloten. MIDDELHARNIS. Tot bestuursleden van den kolenbond »Ons Belang« zijn herkozen J. Boeter en G. v. d. Kooij en totcommissa» ris M. v. Eek. Door den nachtwaker P. K. is deze week des nachts een onbeheerd staande fiets opge» borgen de rechthebbende kan ze terugbeko» men. Dinsdagavond werd C. v. d. Weide door een hond in zijn been gebeten, 't welk zulke ernstige gevolgen had dat hij genoodzaakt was zich onder geneeskundige behandeling te stel» len. Het aantal werkloozen die zich deze week hebben doen inschrijven bedraagt 56. Veldar» beiders 43, visschers 5, kantoorbediende 1, Boekbinder 1, schilder 1, Opperman 1. letter» zetter 1, Havenarbeiders 2, Metselaar 1. Met 1 Januari 1924, zal het 25 jaar ge» leden zijn dat M. J. Vröegindeweij als nacht» waker dezer gemeente werd aangesteld. Het 4»jarig zoontje van den heer A. Vis» ser viel de vorige week tegen de brandende kachel waardoor hij ernstige brandwonden aan zijn armpje bekwam. Geneeskundige hulp was noodzakelijk, Gisterenavond te ongeveer half acht is de 21»jarige Adrianus Oosterling aan de Hob» bemastraat alhier in bewusteloozen toestand gevonden. Hij is binnengedragen in de woning van dhr. Rotsma, waar spoedig geneeskundige hulp aanwezig was. De medische hulp verklaarde, dat de bewustelooze toestand, waarin hij ver» keerde, een gevolg was van eene plotselinge ongesteldheid. Door de politie is hij per brancard naar zijn ouderlijke woning gebracht. Zijn toestand is thans redelijk. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Van den landbouwer A. is een koe doodgegaan en in den grond gestopt. Alhier zal een collecte langs de huizen worden gehouden voor het noodlijdend Duitschland. De collecte wordt aanbevolen. Mej. K. van Sprang heeft bij gelegenheid van haar twaalf en een half jarig Jubileum als presidente der Jongedochtersvereeniging als blijk van erkentelijkheid een stoel gehad. DEN BOMMEL'. Door den heer P. Luijen» dijk alhier is naar wij vernemen in een trein nabij Utrecht een portefeuille gevonden, waarin een belangrijk bedrag aan geld en geldswaarde zat. Met ingang van 2 Januari a.s. zal de auto»omnibus van de R. T. M. naar het station alhier en naar de haven te Middelharnis rij» den. De dienst is hierdoor een weinig ver» anderd. OOLTGENSPLAAT. Door een inwoner dezer gemeente werd bij den Burgemeester dezer gemeente een klacht ingediend wegens het plegen van onzedelijke handelingen met minderjarige meisjes. In verband daarmede werd door den gemeenteveldwachter Jordaan een gehuwd persoon voor den Burgemeester gebracht, aan wien hij bekende genoemd mis» drijf te hebben gepleegd. Maandag is hij door de politie naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. De firma A. D. Hobbel kwam tot de minder aangename ontdekking dat een partij koepeenzaad van haar voorraad was ontvreemd J.l. week werden bij een rondreizend koopman in deze gemeente eenige goederen ontvreemd. Door den gemeente»veldwachter Jordaan zijn eenige personen aangehouden en door den Burgemeester gehoord, aan wien zij bekenden den diefstal te hebben gepleegd. Zij noemden een persoon die hen tot het misdrijf had aangespoord. OUDE TONGE. Dinsdagmorgen ontstond brand bij de Wed. J. M. alhier, door toege» schoten hulp liep het nog al af, alleen de schoorsteen brandde geheel uit. Met het oog op ongeregeldheden zijn alhier voor de feestdagen 2 rijksveldwachters gestationeerd hoewel de Kerstdagen heel kalm verloopen zijn. Alhier besteedt men de kolossale prijs van f 6 voor de 70 K.G. aardappelen. NIEUWE TONGE. Bij B. en W. alhier is ingekomen een verzoek van J. C. Holleman, winkelier, alhier, om vergunning tot het op» richten eener petroleumopslagplaats, ingevolge de Hinderwet. Bezwaren tegen het verleenen dezer vergunning kunnen worden ingediend op Woensdag 2 Januari des nam. 2 uur. In 1923 werd in deze gemeente viermaal de gelegenheid opengesteld tot kostelooze in» en nerinenting. De uitbetaling der Ouderdomsrente zal inplaats van Dinsdag, plaats hebben op Woens» dag 2 J[an. a.s. des v.m. 11.30 tot 12.30 u. Vier leerlingen van de O. L. School Leen Koert, Willem Drooger, Cor Sneep en Hen Waling, hebben in anderhalven dag f 220.— ingezameld voor de hongerlijdende Duitsche kinderen. Voorwaar een prachtig resultaatHet geld wordt afgedragen aan het Ned. Roode Kruis. Den milden gevers, en niet minder de jonge inzamelaars komt zeker een woord van hartelijken dank toe. Tegen W. v. M. is proces»verbaal opge» maakt wegens beleediging van een onderwij» zer, alhier. Kerstmis herdacht dhr. B. Dekker alhier 't feit dat hij voor 30 jaar was benoemd tot president van het Chr. Mannenkoor alhier. De aardappelen worden in deze gemeente verkocht voor f 6,- de H.L. en de juin voor f 3,—. Ingevolge ontworpen regeling door H.H. Gedeputeerde Staten zal het salaris van den gemeenteontvanger alhier met ingang van 1 Januari a.s. belangrijk worden verlaagd, we» gens verminderde werkzaamheden. Bij L. C. B. ontstond een begin van schoorsteenbrand. Met hulp van J. A. D., die het ongeval bemerkte, konden bijtijds maat» regelen worden genomen en werd erger ver» meden. Bij KL V. had hetzelfde plaats. De verlaging der gasprijzen, zooals we die in een vorig nummer vermeldden, geldt alleen voor motorgasverbruikers. Voor gewone verbruikers blijft de oude prijs gehandhaafd. Door de Diaconie der Ned. Herv Kerk alhier zullen een 24»tal tuintjes publiek wor» den verkocht. In 1923 werden in deze gemeente 10 huwelijken voltrokken. Bij de gehouden verhuring van tuintjes van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk, alhier, werd er varieerend van f 1,50 tot f2 beneficie per Voornsche Roede geschreven. Door C. Knops Mz. alhier is een zilver» bon van een gulden gevonden. Degene die hem verloren heeft kwam hem daar terughalen. DIRKSLAND. Verleden week werden van hier verscheept 400 H.L. aardappelen en 480 balen uien. Met ingapg van 1 januari a.s. zullen de keurgelden voor de vleeschkeuring niet meer door den Keuringsveearts worden geind, maar zullen deze bij de aangifte ter Secretarie vol» daan moeten worden. Gevonden voorwerpen een zweep, terug te bekomen bij den gemeente»veldwachter Bakker. In 1923 werden alhier 18 huwelijken vol» trokken. MELISSANT. Waarschijnlijk wegens be» zuiniging van Rijkswege is de sergeant van de Landstormklasse Hamelink tegen 1 Januari a.s. ontslagen. De oude A. S. had het ongeluk door de gladheid zoodanig te vallen, dat geneeskun» dige hulp noodzakelijk was. Voor den prijs van de aardappelen wordt in deze gemeente f 6 besteed. Tijdens de Kerstdagen was bij Gebr. van der Werf, broodbakkers alhier, een krentebrood tentoongesteld dat het gewicht had van 20 pond. Naar we vernemen zal het lijk van den hier begraven Belgischen Geinterneerden sol» daat worden opgegraven en naar België ver» voerd. Dhr. Jb. Neels alhier slaagde te 's Gra» venhage voor het examen melkonderzoek e. a. Ter verbetering van den waterafvoer der gedempte Voorvaat zal van Gemeentewege de Straat worden verlegd. Door publicatie is bekend gemaakt dat de jacht op hazen enz. op 31 December a.s. zal worden gesloten. Naar wij vernemen zal in Januari een uitvoering worden gegeven door de Chr, Gem. Zangvereeniging »Concordia« alhier. 40 cent per regel. en openspringen der huid. Purol in doozen 90. 60 en 30 ct. Bij apoth. en drogisten. OPPERT 144 ROTTERDAM Specialiteit OUDDORP. Een historische herinnering eer het jaar 1923 ten einde is. Op de verga» dering van het Personeel der Chr. School van 19 Dec., (deze vergaderingen worden geregeld om de drie maanden gehouden), werd door een der onderwijzers iets uit Ouddorp's ver» leden opgediept. Daardoor weten wij nu, dat het juist 100 jaren geleden is, dat een begraaf» plaats voor schipbreukelingen is aangelegd. In de dagen, toen de zeeschepen het gat van Brouwershaven of dat voor Goêrêe binnen» vielen, strandde menig schip op of bij onze kust. Menig menschenleven ging daarbij ver» loren. Spoelden de lijken hieraan, dan werden ze van 1823 af, begraven in een daarvoor be» stemde plaats in de Noord»Oostelijke duinen. De eerste is geweest Jen Paulsen, stuurman op het Noorsche schip »De Vriendschap«, geboortig van Föhr. Aan den ingang der begraafplaats heeft ge» staan Openb. 20 13. En de zee gaf de dooden, die in haar waren. Jammer is het, dat dit kerkhof ternauwer» nood is terug te vinden. Het opschrift is ver» dwenen, de zerken, die de graven bedekten zijn weg er is, vermoedelijk, naar wij vreezen, slechts zelden eenige zorg aan besteed. Vrijdagavond 21 Dec. had ten Raadhui» ze de Algemeene vergadering plaats van »Het Groene Kruis. De opkomst was zeer matig, slechts 34 van de 506 leden waren aanwezig, wat vermoede» lijk te wijten was aan het slechte weer. Het huishoudelijk gedeelte werd vlug be» handeld, rekening en verantwootding over 1923, jaarverslag en begrooting voor 1924 wer» den onveranderd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden werden met algemeene stemmen herkozen. De heeren Lang» horst en de Kluiver namen hun benoeming weer aan. Bij de rondvraag kwam het onderwerp wijkverpleging weer ter sprake. Na enkele be» sprekingen, waarbij door den Voorzitter nog eens uitdrukkelijk erop gewezen werd, dat verplegingshulp, voor ieder, die zulks noodig had, gratis wordt verstrekt, was de vergade» ring er algemeen voor, dat het bestuur op» nieuw pogingen in het werk zal stellen, een wijkverpleging tot stand te brengen. Daarna werd de vergadering gesloten. De jongeheer J. Bosland werd j.l. Woens» dagmiddag zoodanig door een hond gebeten dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De metselaar J. Comtebedde had het ongeluk dat er kalk in zijn oog viel, het welk door geneeskundige hulp werd verwijderd. De Fabriek »Ceres« is Donderdag met de werkzaamheden klaar gekomen. f Maandag j.l. is hier het houtgewas op stam publiek verkocht. De prijzen waren weer buitengewoon hoog. Meer en meer gaat het houtgewas verdwijnen. f Donderdag was op de beurs iets meer leven in het product uien. De prijs is nu f 3,25 per mud. f Woensdag 1.1. is de laatste scheepslading pulp de haven binnengekomen. f Onze dorpsgenoot M. S. die onlangs naar Rotterdam is vervoerd om een gevaar» lijke operatie te ondergaan, is aldaar overleden. Het stoffelijk overschot dat per tram naar hier is vervoerd, is Woensdagmiddag ter aarde be» steld. f Vandalisme. In den Oostdijk zijn bij tal van ingezetenen poortjes en heiningen geheel vernield. Natuurlijk bleven de daders onbe» kend. Ook zijn van een stuk land eenige kappellen geroot vlasstroo dat te drogen staat, in brand gestoken, zooals men ons bericht. f Door het vele regen en sneeuwwater staan vele weilanden [geheel blank die naar bevroren te zijn een mooie rijbaan per schaats zullen worden. In de duinen is alreeds druk gereden door de jeugd. HELLEVOETSLUIS. Door de Chr. meis» jesvereeniging »Ora et Labora« zijn in het afgeloopen jaar 175 kleedingstukken vervaar» digd, deze zijn onder de armen uitgereikt. Vrijdag 4 Januari a.s. zal er een Volks» zangavond gehouden worden, onder leiding van dir. A. W. v. d. Linde. Donderdagavond hield dr. Kerbert een lezing over Indië o.m. de omstreken van Borneo, toegelicht door lichtbeelden. De op» brengst van dezen avond zal ten bate van eenige arme gezinnen in deze gemeente komen Uitslag aanbesteding van 80 ton eierko» len voor 's Rijkswerf alhier. Hiervoor waren 4 inschrijvers n.l. Brandstoffenhandel R'dam, f 2284; H. v. Noort Brielle, f 2180; J. v. Engelen alhier f 1984; A. v. d. Ban Nieuw Helvoet, f 1944. De levering is gegund aan den laagsten inschrijver. Vrijdag 4 Januari a.s. zal de opzichter der Genie alhier aanbesteden »Het eenjarig onderhoud van de militaire gebouwen der Genie alhier en te Brielle«. GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 30 Dec. 1923 NEDERL. HERVORMDE KERK. Sommelsdijk, v.m, en 's av. Ds. v. Montfrans Middelharnis, v.m. 9.30 uur Ds. Kruijt van Nieuwe Tonge. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9 uur Ds. Polhuijs en n.m. 2 uur leesdienst. Den Bommel, n.m. 2 uur Ds. van As van Dirksland en 's av. 6 uur dhr. Vetter v. Langstraat. Ooltgensplaat, v.m. 9.30 uur- leesdienst en n.m. 6 uur Ds. Polhuijs v. Stad aan 't Haringvliet. (Oudejaarspredikatie) Oude Tonge, Ds. de Gidts v. Goedereede. Dirksland, v.m. 9,30 uur Ds. van As. Melissant, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Kloots- Goedereede, v.m. dhr. v. d. Velde v. Ouddorp- GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur Ds. G. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9.30 en n.m. 2 uur Ds. de Graaff. Den Bommel, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur lees» dienst. Ouddorp, Jv.m. en n.m. dhr. Punt van Leer» dam. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur leesdienst Van de overige gemeenten geen opgaaf SOMMELSDIJK**. De collecte voor nood» lijdende kerken in Nederland, gehouden in de Ned. Herv. Kerk alhier op 23 December j.l. heeft f 17 opgebracht. MIDDELHARNIS. In de Geref. kerk zijn tot ouderling en diaken herkozen de heeren P. A. Mans en M. Driesse. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Dr. Se» verijn van Dordrecht hoopt op 17 Jan. a.s. in de Geref. Kerk alhier een rede te houden over het onderwerp »De Majesteit van het Kind.'f S. S. van der Valk is benoemd tothon» denslager en klokluider in de Ned. Herv. Kerk alhier. Tot kerkvoogd alhier in de N. H. Kerk is herkozen dhr. L. Braber J.Lzn. DEN BOMMEL8'. De collecte voor de in» standhouding van den openbaren eeredienst in het gehucht Langstraat heeft in de Ned. Herv. Kerk alhier f 46.72 opgebracht. Zondagmiddag 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Van As te Dirksland en des avonds 6 uur de Heer Vetter godsdienstonderwijzer in de Langstraat, des avonds zal een extra collecte worden ge» houden voor em. predikanten en predikants» weduwen en weezen. Zaterdagmorgen zullen de vacante zit» plaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier ver» kocht worden. OOLTGENSLAAT. Tot bestuursleden van de Jongelingsvereen. »Obadja« zijn gekozen A. de Vos Az., Voorzitter, P. Korteweg, Se'» cretaris, L. van Gurp, Penningmeester, A. Pieterse, Algemeen Adjunct. OUDE TONGE. De collecte voor het Zen» dingsfonds heeft de som van f 88 opgebracht. NIEUWE TONGE. A.s. Zondag zal er geen Zondagsschool worden gehouden. A.s. Maandagavond 6 uur (Oudejaars» avond) hoopt Ds. P. Kruijt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. NIEUWE TONGE. Kerstfeest Zondags school. Evenals 't vorig jaar werd op 26 dezer door de kinderen der Zondagsschool Kerst» feest gevierd onder leiding van Ds. Kruijt in de Ned. Herv. Kerk. Benevens 180 daaraan verbonden kinderen was een groot aantal be» langstellenden opgekomen. Bij den aanvang werd gezongen door de geheele vergadering psalm 138 vs. 1, waarna Ds. Kruijt in gebed voorging. Daarna las Z. Eerw. vóór psalm 72 en hield een korte maar keurige rede voor groot en klein naar aanleiding van vers 16, waarin spr. schetste hoe het Zondagsschoolonderwijs als die hand vol koren oppervlakkig zoo maar een geringe, maar in werkelijkheid geen geringe zaak is, wijl toch het evangelie van vrije genade voor die kleine kinderen even hard noodig is als voor ouderen van jaren, daarbij wijzende op de onzekerheid van het leven. Hierna werd enkele minuten aandacht ge» vraagd voor het orgel waarop de bekwame organist een paar Kerstliederen ten gehoore bracht. Dan werden de kinderen getracteerd op chocolademelk en koekjes. Na het gebruik dezer versnaperingen werd door de Zondags» schoolkinderen met orgelbegeleiding gezongen psalm 122 vers 1. In een openbare les werd behandeld de geschiedenis van Abraham, waarbij de ant» woorden op de door Ds. Kruijt gestelde vra» gen steeds gereed en zeer correct waren. Ver» volgens vertelde Ds. de kinderen de geschie» denis van den verloren zoon, eenvoudig ernstig en voor de kleinen bevattelijk zoodat enkele door Z. Eerw. daarover gestelde vragen we» derom vlug en duidelijk werden beantwoordt, waarna Z. Eerw. de kleinen in eenvoud er op wees hoe noodig het is, het voorbeeld van den verloren zoon te volgen. Een zestal der oudste leerlingen werden nu uitgenoodigd, ieder op z'n beurt, een door hen geleerd schriftgedeelte op te zeggen, als Hand. 9 vs. 1—15, Psalm 74, Hebr. 4, Psalm 45, Jesaja 52, Psalm 42 en 43, en 1 Cor.13, 't geen zij er uitmuntend afbrachten. Dan werd weer gezongen door de kinderen, met orgel, psalm 48 vs. 1, waarna zij weer werden getracteerd. Eindelijk werden de prijzen uit» gedeeld waarbij ieder een keurig boekwerkje ontving naar verdienste en leeftijd. Nadat aan ieder nog 'n sinaasappel en chocoladereep was uitgereikt ging Ds. Kruijt voor in dankgebed waarna tot slot werd gezongen psalm 72 vs. 11. Was de verwachting der kleinen vooraf al hoog gespannen, 't was hun aan te zien dat zij niet waren teleurgesteld, evenmin als de» genen die uit belangstelling waren opgeko» men. We hopen dat Ds. Kruijt nog dikwijls het Zondagsschoolkerstfeest alhier mag leiden en dan terzijde gestaan door zijne echtgenoote die thans door ongesteldheid daaraan geen deel kon nemen. De bevestiging van Ouderling en Diaken der Ned. Herv. Kerk, resp. de Heeren A. Hartveld en P. v. d. Houten, alhier, zal plaats hebben op Dinsdag den 1 Januari a.s. Dhr. F. Sterk, van Zuid»Beijerland heeft de benoeming tot onderwijzer aan O. L. School, alhier, aangenomen en zal 1 Januari 1924 in dienst treden. De Kerstvacantie op de Openbare School alhier zal eindigen op Donderdag 3 Jan. a.s. De gehouden collecte voor de Zondags» school heeft de 2e keer opgebracht de som van f 40, zoodat nu in totaal een bedrag van f 100,75 is gecollecteerd. Wegens vacaturebeurt te Middelharnis zal Ds. Kruijt in de Ned. Herv. Kerk, alhier, a.s. Zondag alleen des avonds optreden. In den voormiddagdienst zal er een predikatie worden gelezen. DIRKSLAND. Door de Jongedochtersver» eeniging »Dient den Heere" zijn in hetafge» loopen jaar 112 kleedingstukken vervaardigd, welke aan de armen werden uitgereikt. Aan hen, die de Vereeniging financieel steunden, haar dank. De vereeniging hoopt onder de goede lei» ding der Presidente haren arbeid verder voort te zetten. Tot Diaken in de Ned. Herv. Kerk zijn gekozen de heeren P. Ruit en P. Hof en tot Ouderling de heer A. Bestman. MELISSANT. Met Nieuwjaarsmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk de bevestiging der gekozen ouderlingen en diakenen plaats heb» ben. Wegens Nieuwjaarsdag op Dinsdag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk geen catechisatie worden gehouden. GOEDEREEDE. Dinsdag 8 Jan. '24, nam. 3 uren verkiezing van 2 Notabelen en 1 kerkmeester. Woensdag werd door de kinderen van de Zondagsschool Kerstfeest gevierd. Des avonds te zes uren nam het een aanvang en eindigde te 10 uren. Het kan als geslaagd worden geboekt. OUDDORP. Het Zondagschoolfeest in den Oostdijk, Vrijdagavond 21 December, is uit» stekend geslaagd. De sprekers en spreeksters werden met groote aandacht gevolgd. Dooi de leerlingen werd mooi gezongen, geheel nieuwe liederen op nog niet gehoorde wijzen. Onder het spreken en zingen bleven de deu» ren gesloten, terwijl niemand zich in het por» taal mocht ophouden. Dank zij goede hulp heeft er de beste orde geheerscht. De kinde» ren konden rijkelijk onthaald worden. Ieder van hen kreeg bovendien een mooi boek, de oudste Meisjes een ingebonden ex. Voor de zending werd ruim 14 gulden gecollecteerd. Zegene de Heére bij vernieuwing dezen arbeid in den Oostdijk, en geve Hij aan allen, die dat werk blijmoedig steunen, ook een rijken zegen. Alhier is overleden de heer K. G. Voogd, die 20 jaren het ambt van Ouderling bij de Herv. Kerk getrouw heeft vervuld. Ook was de overledene, tot voor enkele jaren, geruimen tijd, medebestuurder van onze Chr. School en Notabel. Woensdagavond 2 Januari des avonds 6 uur, zal in de Ger. Kerk optreden dhr. Vreugdenhil, candidaat te Rotterdam De oogstcollecte in de Ger. Kerk heeft opgebracht 575 gulden. Oudejaarsavond 6 uur en Nieuwjaarsmor» gen hoopt in de Geref. Kerk op te treden de Heer Punt van Leerdam. NIEUW»HELVOET. Door het bestuur der Ned. Herv. Evangelisatie is besloten Zondag 13 Januari 1924 een Zondagsschool te openen. NED. HERV. KERK. Beroepen: Naar Ameide Ds. F. v. Asch te Den Ham naar Zuid»Beierland Ds.J. Bus te Ouddorpnaar Zwammerdam Ds. S. Al» tena te Balk naar Axel Ds. G. P. A. Ruijsch v. Dugteren, em. predikant te Leiderdorp naar Diemen Ds. C. M. Luteijn te Rijnsburg naar Gorinchem Ds. Ph. J. Vreugdenhil te Leerdamnaar St. Maartensburg dhr. A. Nordkreeke Cand. Drietal: Te Coluishate Ds. G. v. Rhijn Deventer Ds. B. Klein Wassink, Leeuwarden en Ds. R. A. C. Trijling, Batmeij. Aangenomen: Naar Lemelerveld dhr. P. Visser. Cand. te Enkhuizennaar Worsrij» pen Baye Ds. S. Kooistra te Steenwijk. GEREF. KERKEN. Beroepen: Naar Vreeswijk Ds. A. G. Wolf te Loenen Vreelandte Naaldwijk Ds. W. v. Gelder te Langeslag. Aangenomen: Naar Batavia dhr. J. A. C. Rullman, Cand te Ermelo. Bedankt: Voor Schiedam Ds. D. v. Dijk te Groningen. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Naar Aalst Ds. A. Verhagen te Middelburg. Tweetal: Te Werkendam Ds. B. van Neerbos te Terneuzen en Ds. A. de Blois te Vlaardingente Goes Ds. M. Hofman te Rijssen en Ds. A. Verhagen te Middelburg. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Naar Bunschoten»Spakenburg Ds. S. v. d. Molen te Zierikzec. Bedankt: Voor Biezelinge Ds. H. Hoo» gendoorn te Vlaardingen.

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 5