Advertentiën. J Burgerlijke Stand VlsscheriJ. Gemengd Nieuws. Verkooplsi^en. JMKS HEI, mei. arentli Jacoëa «tas Es. |rk.~ In. ten. -) logescsttden Stukken Uitslag aanbesteding. Storm en hoog water. Economisch W eelt© verzicht. LIIIA UAII SfOETHÜIJSEÜ Hti. J. J. H. HAROSJK OZ. DANKBETUIGING. DANKBETUIGING. V [ulling eener va» 1 ingen zal Ds. d. Herv. Kerk l. [cember a s. des de bied. Herv. Gids te Goede» scholen zullen ichool op Zater» >r de Openbare |ber a.s. van de Zondag |ls. 2e Kerstdag erv. Kerk. Kerk worden Igeleid door den ;ant en wel op Kerk heeft toe» ren naar Zuid» ir de Ger. Jon» |s« zijn in het tukken vervaar; het Geuzenge» jn, en de overige likt. jerdag is in het de Meisjesver; llegenheid open.; |de vervaardigde leze in de Ned. |rden uitgereikt. de Jongedoch; |ere« zijn in het lukken vervaar; :n verkoop wor; |53 stuks zullen ikt. legoutum Ds. H. lar Weisrijk Ds. |ar Eek en Wiel imeide en Tien; Ham. )s. Ph. J. Vreug; Harderwijk en Jinsterwolde Ds. Ir Oijen dhr. J. [hnd Ds. W. J. /oor Oost; en Ikerbroek Cand. L. Plette Em. Tonge Ds. G. /oor Apeldoorn ersum. Insplaat Ds. W. |>s.W. Beek Pijn» Zoorst Kootwijk freeland. as vaart Ds. H. Ds. H. v. d. [elersdijk Ds. J. Gelder Lange; russel Ds. D. J. eum dhr. W. S. en voor Naar; lm Voor Katen; [te Waardingen. ap Ds. J. v. Vliet IK. lerdam Ds. W, |RK. laarsen Ds. J.A. erland Ds. J.D. jouda Ds. J. B. te voor de libel. 0 f 71963,69 f 47,50 f 210,50 f 144,35 f 209,30 f 183,62 '/2 f 35,24 f 32,75 .f 2,50 f 26,80 f 87,35 f 22,- f 14,01'/, f 108,97 f 418,85'/2 f 100,20 f 149,40 f 57,35 f 47,85 f 57,10 f 70,- f 213,- f 171,— f 313,05 .f 95,40 f 2.75 er» er f 197,75 f 60,10 a. f 75042,39'/2 ruifiT f 350 ge; Jubileumfeesten. (1PSTRA, de Unie ft den Bij bel«. kerstfeest [Zondagsschool; cht er op, hoe egint te gelijken volgt het blad, te worden. In ke étalage »ver; licht, de bloe; amen met rose kerstrozen in de £k hebben ;ndt men tegen de herbergen Een Duitsche d gerold. :hrijver in het [ns hooren, die angen worden. emand - een bestudeerd man - vroeg me onlangs in allen ernst»zeg, wat moet je nu eigenlijk bij zoo'n ding vertellen Door dit alles wordt de Kerstavond al meer en meer een huiselijk feestje lees in vele gevallen een huiselijk pretje. Vroeger was de prediking op den avond van den eersten Kerstdag een van de gezochte kerkbeurten van ons gemeentelijk leven. De Engelenzang - het traditioneele pnderwerp trok haast evenzeer als de Oudejaarsavond, 't Wordt alles minder. Men heeft het te druk. Want niet alleen roept de moderne Kerst; feestviering tot een huiselijk feest, bijna alle vereenigingen organiseeren een feestelijke Kerstsamenkomst. Na de Kerstmeeitng van de S.D.A.P., kregen we Kerstfeesten van buurt; en vakvereenigingen, zang; en muziekgezel; schappen.« Wat is tegen het gevaar, dat ons heerlijk Kerstfeest bedreigt, de grove vermateralisee» ring er van, te doen Ons Kerstfeest op hoo; ger peil brengen? Best, best, best, zegt de schrijvei in het »Maandblad«, mits dat hooger peil dan maar niet gezocht wordt in de op; drijving van Kerstgeschenken. Geen onheiiige concurrentie, wie het meest glorieuse Kerst; feest vieren kan, of wie de meeste kleeren en de dikste boekjes en de meeste versnaperingen geeft. De Copie van Ingezonden Stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgeven POLITIEKE LES. O snoode schrijver van de Maas Wat ben je nu begonnen Hier helpt herroepen niet helaas, Had liever eerst bezonnen 1 Twee vroede vaad'ren van de Plaat (Dat zijn toch nooit plebejers), Die scholdt je uit o bitt're smaad Voor rood S. D. A. P.'ers Wilt g' U verdeed'gen man waarmee Ja 'k weet reeds Uw motieven De één is Voorzitter der S. D. A. P. En d'andre zit vol grieven Och kom, of dat er wat toe doet, Vindt gij dat zulk een wonder De arbeider zuigt het fopspeentje zoet, Hun leiders worden Vrijheidsbonder O. 19 Dec. 1923. PLATENAAR. WAT IEDEREEN BEHOORT TE WETEN. Tot den Raad van Arbeid werd onlangs door iemand, die een vrijwillige ouderdoms; verzekering gesloten had, de vraag gericht of hij vrije geneeskundige behandeling of koste; looze opname in een inrichting kon bekomen a We hebben dezen persoon teleur moeten :llen, omdat alleen aan bezitters van rente» kaarten, en dan nog alleen aan hen die voor een geregelde premiebetaling zorgen, die be; voegdheid kan worden verleend. Uit dit geval blijkt weer eens, dat het pu; bliek geen onderscheid maakt tusschen de verschillende wetten op het gebied der Sociale Verzekering en dat door die onbekendheid verwachtingen worden gewekt die niet be; staan, of van rechten, waarop men aanspraak zou kunnen maken, geen gebruik wordt ge; maakt. Hieronder volgen in 't kort de rechten waarop een bezitter van een rentekaart aan; spraak kan maken. Ie, op invaliditeitsrente. 2e, op ouderdomsrente op 65;jarigen leeftijd, terwijl de weduwe en weezen van een der; gelijke verzekerde aanspraak op weduwen; en weezenrente kunnen maken. De vrije geneeskundige behandeling of de kostelooze opname in een inrichting kan een verzekerde, in het bezit van een rentekaart, worden verleend, indien er gevaar dreigt voor blijvende invaliditeit en dit gevaar afgewend *-'-an worden door doelmatige behandeling of l^p.rpleging. (Voor nadere bijzonderheden zie "men de toelichting in zijn renteboekje). Welke rechten heeft nu een persoon, die een vrijwillige Ouderdomsverzekering, volgens d§ Ouderdomswet zooals zij laatstelijk gewij; zigd is, gesloten heeft, d.w.z. een verzekering tegen den ouden dag, die hij vrijwillig aan; gaat, in tegenstelling van de eerstgenoemde verzekering, die verplicht is en vandaar ook een vei'plichte verzekering genoemd wordt. Hij, die een vrijwillige ouderdomsverzeke; ring gesloten heeft, heeft als hij invalide wordt geenerlei recht. De vrijwillige verzekerden kunnen dit jam; mer vinden, doch zij wisten dit vooruit en hun premie is dan ook niet berekend op de kwade kans van het invalide worden. Hun recht op ouderdomsrente gaat evenals die van verplicht verzekerden in op hun 65ste jaar, maar zij kunnen een ouderdomsrente bedingen op 55; of 60;jarigen leeftijd. De vrijwillige ouderdomsverzekering omvat geen zorg voor weduwen en weezennoch kent zij het verleenen van vrije geneeskundige behandeling of het kosteloos opnemen in een inrichting. Wel bestaat bij de Vrijwillige Ouderdoms; verzekering een uitkeering van f 100.— bij overlijden, mits het overlijden niet plaats heeft binnen 3 dagen nadat de verzekering geslo; ten is, (verzekering van jonge kinderen buiten beschouwing gelaten). IVat een voorrechten heeft de bezitter van een rentekaart, zal de uitroep van menigen lezer zijn. Wij geven hem dit dadelijk toe. Jammer maar, dat dit tot de betrokkenen zelf zoo weinig is doorgedrongen. <b SOMMELSDIJK Gehuwd: A. Schuurman, 28 j. te Middel; hier1'8 Schilperoord, 28 j., wonende al; DEN BOMMEL. Geboren Adrianus Jozephus, z. v. D. Huijs; mans en M. J. Campfens. DIRKSLAND. Geboren: Geertrui Maria, d. v. Dominicus Mynders en Hendrika Engelina Bentvelzen Daniel, z. v. Cornelis van Zuuren en Dina van Prooijen. MIDDELHARNHS w" da visschLery is te IJ muiden binnenge; STELLENDAM De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 4 dagen gevischt en gemiddeld per dag en per vaartuig gevangen 75 K.G. gar; nalen. HELLE VOETSLUIS. Aanbesteding van de levering van steenko; len. Perceel 1, 3000 ton Cardiff.»kolen voor alhier, de laagste inschrijver Steenkolen Han; delsvereeniging voor f 66390. Perceel 2, 2000 ton Oostkustkolen alhier, de laagste inschrij; ver Scheepvaart en Steenkolen Mij. te R'dam, voor f 37080. Perceel 3, 800 ton Cardiff.;kolen te Vlissingen, de laagste inschrijver Steenkolen Handelsver. te R'dam f 17448. Perceel 4, 600 ton Oostkolen te Vlissingen, de laagste Scheepvaart en Steenkolen Mij. te R'dam, f 11034. Oplichting. De firma G. en Co. te Rotterdam is door iemamd voor 200 tafellakens opge; licht. Telefonisch had men de firma namens het Maashotel deze bestelling gedaan en op vertoon van een kaartje van het Maashotel werden de goederen daarop afgehaald. Den goudsmid Lucardi trachtte de oplichter op dezelfde wijze voor 72 gouden armbandhor; loges op te lichten. Telefonisch werd mede; gedeeld, dat in het Maashotel 72 Amerikanen waren gearriveerd en dat .deze allen een gou; den armbandhorloge wilden hebben. Deze fir; ma is er echter niet ingevlogen. Men heeft den oplichter nog niet kunnen arresteeren. Vrijzinnigen en Rechtzinnigen in Niiehorne. Met het oog op de gespannen verhouding tusschen de rechtzinnige en vrijzinnige leden der Hervormde gemeente te Nijehojrne, die zich o.m. al in ruiten stuk slaan in de pas; torie uitte, is het politietoezicht verscherpt. Bedorven worst. Vrijdagnamiddag werd te Kerkrade een melkwagen door de gemeemte; politie aangehouden. Bij onderzoek bleek deze 2 kisten en 5 manden te vervoeren waarin zich bedorven worst en andere bedorven vleeschwaren bevonden. Het goed werd naar het politiebureau vervoerd en in beslag ge; pomen. De zending is afkomstig van de ex; portslagerij »de IJssel« te IJsselstein en was bestemd voor verkoop langs de grens. Voor wie de zending was bestemd is nog in on; derzoek. Er is intusschen vastgesteld, dat deze zending door tusschenkomst van een zekeren H. R. in deze gemeente kwam. -Dit is in 10 dagen tijds de tweede zending bedorven vleesch, die aldaar in beslag wordt genomen. Smokkelen. Het smokkelen uit Duitschland naar ons land neemt weer grooter afmetigen aan. Bij voorkeur wordt vee en boter over de grens gebracht. Aan een gesmokkelde koe wordt f 80 a f 100 verdiend en een pond boter kost thans even over de Overijselsche grens 25 a 30 cent, tegen f 1.30 in ons land. Schapen door honden aangevallen. Op de Hilversumsche Meent hebben twee honden een veertigtal schapen aangevallen. Verschil; lende deze dieren zijn verscheurd en eenige in het water gedrongen. Slechts enkele zijn er goed afgekomen. De rijksveldwachter van 's Graveland heeft een der honden neer; en den anderen aangeschoten. De Zondagswet. Zondagochtend zou een concert gegeven worden in het Rembrandt; theater te Amsterdam. Doch toen een groote schare bezoekers tegen half elf de zaal wilde betreden, vond zij politie voor de deur en werd het publiek den toegang ontzegd op grond van het feit, dat ingevolge de bepalin; gen van' de Zondagswet (art. 4 van de wet"van 1815) tijdens kerktijd geen openbare vermake; lijkheden waartoe ook concerten worden ge; rekend, mogen plaats hebben. Er zat voor de honderdtallen teleurgestelden dus niets anders op dan weer naar huis te gaan. Diefstal. Naar aanleiding van een te Rotter; dam plaats gehad hebbenden diefstal van bont, heeft de politie ten huize van een vrouw van vèrdachte zeden een bont in beslag geno; men. Die vrouw had dit bont gekocht van een andere vrouw deze had het gekocht van juffrouw A. v. A. Laatstgenoemde juffrouw, die aangehouden is, heeft bekend het bont in Den Haag te hebben gestolen bij. de firma L. Ook zou zij in den Haag twee bontman; tels en ander bontwerk gestolen hebben. Haar man is als verdacht van medeplichtig; heid eveneens aangehouden. Gestikt. IDe koster van de Koninginnekerk te Rotterdam werd Zaterdagmorgen bij zijn komst in den kerk een zwaren kolendamp gewaar. In de stookplaats van de centrale verwarming trof hij vervolgens den timmerman De J„ die den stoker verving,l in bewusteloo; zen toestand 'aan. Een ter hulp geroepen dok; ter kon slechts den dood van den man vast; stellen. Aangehouden. De gemeentepolitie te Zeist heeft vier personen aangehouden en Zaterdag ter beschikking van de justitie gesteld, die zich hebben schuldig gemaakt aan het misdrijf bedoeld in art. 248bis van het Wetboek van Strafrecht. Brandstichting. Te Berghem is aangehouden zekeren J. K., verdacht van brandstichting in een houtmijt fn den nacht van 11 op 12 de; zer, waardoor gevaar voor een daarnaast ge; legen boerderij was ontstaan. Naar België. De lijken van in Friesland ge; 'interneerde Belgen zullen worden opgegraven en naar België overgebracht. Onregelmatigheden. Het trok eenigen tijd ge; leden op het kantoor van een vennootschap te Utrecht, die veel leveranties doet aan de genie, de aandacht, dat de boekhouder ter voldoening eener nota van de genie een be; drag ontving, dat grooter was dan het totaal bedrag der nota. Evenwel kwam in de boeken voor alsë ontvang'stpost het eindbedrag der nota. Dit wekte argwaan, en de directie der vennootschap stelde een onderzoek in waarbij bleek, dat het te veel betaalde bedrag later weer door een militair wederom was terug; gehaald. De directie stelde zich daar na onmid» delijk in verbinding met een commandeerend" officier van het regiment. De militaire politie werd in de zaak gemoeid. Uit een nader onderzoek bleek, naar het »U. D.« mededeelt, dat de aangehoudene zich op deze manier een aantal kleine bedragen had toegeëigend die hij te veel betaalde en daar; na van den boekhouder weder terug kreeg. Het beloopt, voor zoover thans kon worden nage; gaan, drie bedragen varieerend tusschen f 10 en f 50. De zaak zal dezer dagen bij den militairen rechter aanhangig worden gemaakt. Een gedeelte van het Strandhotel op Schiermonnikoog weggeslagen. Men meldt van Schiermonnikoog dato 19 Dec. Door den hevigen storm en het wegslaan ger duinen is hedennacht een groot gedeelte van het Strandhotel, waaronder de Oostelijk gelegen Serre en middelste overdekte Veranda, benevens een gedeelte van het café en de eet; zaal naar beneden gestort. Groote stukken dak zijn over het hotel heengewaaid en lagen ten Zuiden op den straatweg. Daar er haast geen eb intrad en dienten; gevolge het zeewater den geheelen nacht te; gen de duinen bleef staan, zijn deze voor den vuurtoren zeer veel afgenomen. Gestrande schepen. Men meldt van Vlieland Een stoomschip, vermoedelijk de »Slooper" dat van een sleepboot was losgerukt, is dooi de Gronden heengeslagen en aan den Oostwal gestrand. De equipage is gered. Een sleepboot is ter assistentie aanwezig. Men meldt van Terschelling Het s.s. »Jaroslave" (behoorend aan de Anglo;Ruosian Volunteer Fleet Cy te Londen); groot 5000 ton, dat gesleept werd door de sleepboot »Retter« is bij Terschelling gestrand. Een gedeelte der bemanning is door de Bran; daris hier binnengebracht. De kapitein en de stuurman zijn nog aan boord. De »Jaroslave" was op weg naar Einswarden en kwam van Milfordhaven. De Duitsche stoomtrawler »Otto Hein; rich Sprenger" is te Terschelling voor de ha; ven ten anker gekomen, na over verschillende banken te zijn heengeslagen. Het Fransche stoomschip »Alesia" is hedennacht van zijn sleepboot losgeslagen en op de kust van Texel nabij paal 14 gestrand. De reddingboot »Dorus Rijkers" en de sleep; boot »Drenthe« zijn hedenmorgen vroeg van Nieuwediep ter assistentie vertrokken. Loodsboot gestrand. Men meldt uit IJmuiden. De stoomloodsboot »No. 3« heeft binnen de pieren de ketting van een der roode boei; en in de schroef gekregen. Na te zijn gean; kerd kwam de sleepboot »Titan« ter assisten; tie, doch tengevolge van het breken van de sleeptros liep de »No. 3« op het strand. De opvarenden zullen door de reddingboot van boord worden gehaald. De reserve loodsboot is uitgevaren. Op Urk. Door den storm uit het Noordwesten is het Zuiderzeewater zóó hoog gestegen, dat het weideland overstroomd is. De Baarnsche= en Eemnesserpolder. Het opgestuwde Zuiderzeewater stroomt over den Zuiderzeedijk den Baarnschen en Eemnes; serpolder in. De buien uit het Noordwesten houden aan. Oranjesluizen gestremd. Wegens den hoogen stand der Zuiderzee was Dinsdag de scheepvaart door de Oranje; sluizen gestremd, zoodat deze veel vertra; ging ondervond. Alle buitenpolders aan het Pampus zijn overstroomd. Marken onder water. Zooals we reeds meldden, is het eiland Mar; ken ondergeloopen. De verbinding met den vasten wal kan door booten van de Noord; Hollandsche Tram worden voortgezet. De buurten zijn gedeeltelijk droog. Melkboer en bakker brengen hun waar per vlet rond. De dokter bezoekt zijn patiënten op de ver; schillende buurten per bootje. Overal kruisen zich de yele vletten. Het kerkhof ligt gedeeltelijk droog. Na 12 uur zakte het water en was de kruin van den dijk weer zichtbaar. Bij een gunstigen Oostenwind met een lage zee is men binnen enkele dagen door de af; vloeiing door de uitwateringssluizen van het water af, doch bij een voortdurende N.W. wind kan men het water weken lang houden. Marinesloepen in iwod. Twee sloepen van de Marine uit Den Hel; der, die Dinsdagmiddag op de Zuiderzee een oefeningstocht maakten, werden op den Zuid; wal nabij Wieringen door den opgekomen storm overvallen, zoodat de booten halfvol water geraakten en de inzittenden niet meer in staat waren tegen storm en stroom in te roeien. Schipper L. Wigbout te Wieringen het gevaar ziende, waarin de booten verkeer; den, voer met zijn schibpersaak er heen en had het geluk de bemaning, bestaande uit 14 mariniers, 4 matrozen, 1 officier en 1 re; serve»officiei; aan boord op te nemen en al; daar binnen te brengen. Eén der roeibooten kon op sleeptouw worden genomen, doch de andere is achtergelaten. Nader vernemen wij, dat de trawler weer naar zee vertrokken is. Onder de artikelen van de nieuwe jachtwet welke op een nader te bepalen tijdstip in werking zal treden, komen er eenige voor, die betrekking hebbende, op de jachtrechten voor de jagers van groot belang zijn. Onder jachtrechten worden in deze wet verstaan de heerlijke en andere zakelijke, op onroerend goed gevestigde jachtrechten. Vast staat dat alle jachtrechten bij de nieuwe wet opgeheven zijn en niet meer gevestigd kunnen worden. Van Rijkswege wordt aan hen die tot een jachtrecht gerechtigd waren een schadeloos; stelling verleend. Ook de overeenkomsten van huur van jacht; recht vervallen. Men moet echter wel onderscheid maken tusschen het boven omschreven jachtrecht en huur of pacht van het genot van de jacht of verleende vergunningen tot jagen. Deze vervallen van rechtswege vier jaar na den dag van de in werking treding van de wet, tenzij in de overeenkomst of vergunning zelve een vroegeren datum van beëindiging is vermeld. Op verzoek van dengene, wiens recht op de jacht overeenkomstig deze bepaling is ver; vallen of gewijzigd, kunnen door den kanton; rechter zoodanige voorwaarden worden ge; steld en zoodanige bepalingen gemaakt als deze in het belang van eerstgenoemde noodig oordeelt. Tegen deze beslissing staat hooger beroep open. Tot het genot van de jacht is gerechtigd a. de eigenaar van den grond of ieder ander die krachtens zakelijk recht bezit heeft van den grond, of b. voor zooveel betreft gronden, die bij over; eenkomst in pacht of ander persoonlijk gé; bruik zijn gegeven, de pachter of iedere an; dere gebruiker, ten ware het genot van de jacht bij de overeenkomst waarbij het zakelijk of persoonlijk recht gevestigd werd, is voor; behouden. Hij, die zich overeenkomstig het voorgaande lid het genot van de jacht heeft voorbehou» denj is niet bevoegd, dit te verhuren of ver; pachten of vergunning tot jagen te verleenen, tenzij met bijzondere toestemming van den grondgebruiker. Deze toestemming wordt niet vereischt voor eene vergunning aan huisgenooten en kin5 deren van hem, die het voorbehoud heeft gemaakt, aan dengene, die jaagt in zijn ge» zeischap, alsmede aan een bij hem in dienst zijpden jager. GEMEENTEBEHEER. Op Woensdagen 16 en 23 Januari 1924 telkens 's nam. half 2 uur, te Melissant, ten herberge van A. v. d. Werf bij veiling en afslag van6.31.40 -H.A. (13 gem. 225 R. V. Maat) Hofland, Boomgaard en Bouwland, te Melissant nabij het dorp in polder Roxenisse kad. Sectie E. no. 3, 4, 5 en 257, vrij van huur in zooveel perceelen als die verhuurd zijn geweest en in combinatiën en 14 Aren 30 c.A. (93 R V. M.) Tuinland, te Melissant, nabij de Voorstraat, kad. Sectie A. no. 962, vrij van huur behoorend tot de nalatenschap van Mej. de Wed. J. Mijs»Vink Notities na 10 Januari 1924 verkrijgbaar. Notaris VAN DER SLUYS. Op Donderdag 17 Janaari 1924, 's;namidd. 3 uur, te Dirksland, ten herberge van H. v. d. Doel bij veilingen op Donderdag 24 Januari 1924, 's»namidd. 3 uur aldaar, ten herberge van J. Keuvelaar, bij afslag van Een in modernen stijl gebouwd en gerie» lijk ingericht Landhuisje met bergschuurtje en tuin te Dirksland, nabij het Tramstation, kadastraal bekend Sectie B no. 1976 groot 3 Aren 69 centiaren 1 Mei 1924, of moge» lijk vroeger te aanvaarden. Een Tuin te Dirksland, nabij den Stations; weg, kad. Sectie B. no. 1276, groot 6 Aren 45 centiaren (42 R.V.M.)vrij van huur. Een meede Hofland, te Sommelsdijk, nabij Dirksland in de Oude Plaat, aan het Korte weegje, kad. Sectie D no. 892 groot 30 Aren 62 centiaren (200 R. VM.) vrij van huur. 3.94.60 H.A. (8 gem. 178 R.V.M.) Bouwland, te Melissant, in Oud Melissant, nabij hei dorp, kad. Sectie A nos. 55, 56 en 1951, ver» huurd tot blootschoof 1926 aan den heer C. Joppe Gz. voor f 650.— per jaar; en 8.52.20 H.A. (18 gem. 167 R.V.M.) Bouw; land te Melissant, in den Gabriellenpolder, kad. Sectie E nos. 242, 243, benevens een onverdeeld aandeel in den weg, kad. Sectie E no. 249 vrij van huur. Behoorende tot de nalatenschap van Mej de Wed. J. Mijs»Vink. Notities na 10 Januari 1924 verkrijgbaar. Notaris VAN DER SLUYS. Op nader te bepalen plaats en datums in Janrari 1924 van een perceel Weiland te Simonshaven, gemeente Geervliet, in den Simonshavensche Polder, kad. Sectie C. no. 271 groot 2.05,60 H.A.behoorend tot de nalatenschap van Mej. de Wed. J. Mijs;Vink te Dirksland. Notaris C. LOEFF te Zuidland en L. VAN DER SLUYS, te Dirksland. Op Vrijdag 4 Januari 1924, te Ooltgensplaat in Hotel Hobbel bij Veiling en Op Vrijdag 11 Januari 1924, aldaar, in Ho» tel Moelker, bij afslag, beide dagen des avonds ten half acht uur, ten verzoeke van de heeren L. de Vos W.zoon en L. de Vos C.zoon, al» daar van Een Bouwschuur met Mestputplaats en erf, te Ooltgensplaat, aan den Achterweg bij den Molendijk, kadaster Sectie A nummer 2165, groot twee Aren vijf Centiaren. Betaling en aanvaarding 29 Januari 1924. Notaris AKKERMAN. Op Donderdag 27 December 1923 des voor» middags 10 uur te Den Bommel aan de Kaai van nieuw gezaagd Timmerhout als Planken, Vlotdelen, Latten, Schroten, Ribben, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Donderdag 27 December 1923 des na» middags 2 uur te Achthuizen aan het Tram» station van nienw gezaagd Timmerhout als Planken, Vlotdelen, Latten, Schroten, Ribben, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Vrijdag 28 December 1923 des voormid* dags 10 uur te Ooltgensplaat aan het Tram; station van nieuw gezaagd Timmerhout als Planken, Vlotdelen, Latten, Schroten, Ribben enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Vrijdag 28 December 1923 des namiddags 1 uur te Oude Tonge aan het Tramstation van nieuw gezaagd Timmerhout al Planken, Vlot; delen, Latten, Schroten, Ribben enz. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Zaterdog 29 December 1923 des namid» dags 1 uur te Nieuwe Tonge aan het Tram; station van nieuw gezaagd Timmerhout als Planken, Vlotdelen, Latten, Schroten, Ribben enz. Deurwaarder GROENENDIJK. De laatste weken voor de jaarwisseling on» derschciden zich meestal door stilte in zaken en ook dit jaar is het rustig men gaat geen nieuwe engagementen aan en wikkelt de loo» pende langzamerhand af, wat meerendeels, waar het haussebelangen betreft, met lichte koersverliezen gepaard gaat. Daarenboven werd de handel vorige week door de discontover» hooging en daarmede gepaard gaande rente» verhooging der Nederlandsche Bank verrast, wat evenmin een verlevendiging tenvolge kan hebben. De Bankdirectie ziet zich blijk; baar genoodzaakt de toenemende vraag naar geld wat te breidelen en heeft het promessen; disconto van 4'/2 op 5% gebracht en de be; leeningsrente van 4 op 5°/0, terwijl de voor; schotrente in rekeningcourant tot 6% werd verhoogd. De geldkoers ter beurze is tevens in korten tijd enorm aangetrokken en noteert de laatste dagen circa 5 5'/2 °/o- Wat mede wijst op groote vraag naar geld, dat slechts tegen oploopenden prijs door de geldgévers kan worden verstrekt. Het is een natuurlijk verschijnsel, dat deze feiten remmend werken op de beurstransacties en kromp de effecten» handel zeer in, speciaal voor hoog genoreer; de fondsen. Kleinere aandeelen echter, waarbij niet zoo» veel geld wordt vastgelegd werden wel vrij druk verhandeld, zooals Kon. Holl. Lloyd, Hollandsche Stoomboot Mij., Compania's e.d. mede, wat betreft scheepvaartwaarden, op ver» ibeteringen, die den laatsten tijd op denvrach» enmarkt gemeld worden. Verder komen er enkele dagen kleine op» flikkeringen voor van plotselinge willigte in b.v. aandeelen Kalis Begger, die tot zelfs 4% konden monteeren, gevolgd door een even snellen teruggang tot de feitelijke waar» de, d.w.z. circa nihil Men wilde beweren, dat er vraag bestond voor Duitsche rekening om aandeelen te koopen om tegenwoordig te kun» nen zijn op de a.s. vergadering. Is het stil ter beurze, in de valutawereld gaat er nog wel wat meer om. Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat de wisselkoers van Berlijn de laatste weken zoo ongeveer op f 0,60 schijnt te blijven staan, dus juist de» zelfde koers als in 1913, doch voor een bil; joen van hetzelfde betaalmiddel, de Mark. Of dit nu mag worden beschouwd als de nieuwe waarde van het Duitsche ruilmiddel mag een open vraag blijven, die de toekomst zal moe» ten beantwoorden, aangezien er in dezen in» gewikkelden toestand op dit onderwerp geen peil te trekken is. Zooals bekend mag worden verondersteld worden de Fransche en Belgische franc zeer druk verhandeld, speciaal de beweging in de eerste soort is soms erg wild. Het meest merk» waardige is echter wel de afwisselende ver houding tusschen beide éénheden. -Was er in de maanden October en November een ver» schil van circa f 2,— tusschen den Parijschen en Brusselschen wisselkoers, thans is dat ge» daald tot circa f 1,70, terwijl in 1913 dekoers ongeveer gelijk was, d.w.z. 48,— tegen 13.75 en 12 thans. In verhouding tot de pariteit zijn deze valuta's dus eveneens ter dege gedeprecieerd en mag men sommige pes» simisten gelooven, dan gaan de koersen nog verder omlaag. Zeker is, dat het grootste ge» deelte van de valuta handelaren a la baisse werkzaam is, _e» wel speciaal in Parijs, omdat men thans na de Engelsche Parlementsverkie» zingen en meer in het bijzonder van het op» treden der arbeiderspartij voor Frankrijk wei» nig goeds verwacht. Voor België is de finan» tieele toestand blijkbaar minder afhankelijk van de beweging in Engeland vandaar dat de wisselkoers de laatste dagen niet zoo snel daalde als de Fransche. De dollar blijft steeds ongeveer op 2,62 staan met lichte variaties, zoodat de vrees voor waardevermindering van onzen gulden weder» om buiten beschouwing kan blijven, VERLOOFD s en 23806 Sommelsdijk, December 1923. Verloofd: L. M. DE JONG Ldr. en 23798 P. J. H. VLIETSTRA Den Bommel, 24 December 1923 Rotterdam, Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een smartelijk lij» den, onze innig geliefde Vader en Behuwdvader, de Heer Weduwnaar van MARIA ADRIANA VIS in den ouderdom van ruim 69 jaar. 23817 E. KARDUX—Braber M. KARDUX S BRABER Sommelsdijk, 21 Dec. 1923. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig lijden, in zijn Heere en Heiland, onze innig geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd»vader, Grootva; der en Broeder, de Heer HOMMER SERfiRO UOOGB, in den ouderdom van 73 jaar en 6 maanden. 23£01 Uit aller naam, De Wed. K. G. VOOGD Ouddorp, 19 December J923. Voor de vele bewijzen van deelne» ming, ontvangen bij het overlijden van onze lieve Man en Vader, Broeder en ZwagQr, de heer A. C. OOMENS, betuigen wij langs dezen weg onzen welgemeenden dank. Inzonderheid dank aan den WelEd. Zeer gel. Heer Dr. H. W. PARREE alhier, voor de liefderijke en zorgvolle behandeling, tijdens de ziekte van den overledene. Namens wederzijdsche Familie, Wed. A. C. OOMENS» 23812 Pulleman. Oude Tonge, 21 Dec. 1923. Voor de vele blijken van deelneming ondervonden bij het overlijden van onze innig geliefde, onvergetelijke Dochter, Zuster, Behuwdzuster, Klein» dochter en Tante betuigen wij onzen welgemeenden dank. 23808 Uit aller naam. Wed. W. VAN ES»van Es. Dirksland, 20 December 1923. m •Jter

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 5