SssgessssadeM Stttkkesa Gemeenteraad* Daartoe wilde nu Colijn overgaan, »Dat gat moet dichtzegt hij. En al moet daar dan kostbare grond of mest of wat ook ingeworpen worden, ja al zou men de huizen in de omtrek moeten afbreken, om met het puin het gat te vullen. Het móét dicht anders krijgt men nooit eenig resultaat. Of, zonder beeldspraak gezegd Inkomsten en uitgaven moeten elkander dekken, zoodat er geen nieuwe schuld meer bij komt, dan pas kunnen we eens rustig met elkaar overleggen, hoe 's Rijks Fi» nanciën nu blijvend moeten geregeld worden, 't Werd de jaren door 'n gróót gat. Wel één derde van den dijk is weg 't Is maar niet met wat dichtgooien te doen maar over een groot gedeelte moet de dijk geheel nieuw worden opgebouwd. In z'n soort is 't een reuzenwerk Zulk een reuzenwerk moet ook de man vers richten, die onze Financiën in evenwicht bren» gen zal en nu begrijpt ieder toch wel C.o» 1 ij n tenminste begrijpt het wél dat men er met »kleine middelen« niet komt. Wie, die een regenbak leeg moet halen, gaat met een paplepeltje aan 't scheppenWie, die het gras afmaaien moet, snijdt daarin met een pennemesWie, die een stad schoon ve» gen moet, neemt stoffer en blik Zoo komt men 'r immers nooit. Alleen »groote middelen» geven baat. Zulke stelt Colijn dan ook voor. Omdat het groote, dreigende gat dicht moet, wijl anders de vruchtbare buitenpolder van thans, weer een naakt slik worden zou, ges lijk voorheen. En daar willen velen niet aan Met hun emmertjes water hoozen, dat wel maar het gat dichten neen! En weet ge, waar ik nu voor vrees? Dat kan ik «onder ons« wel zeggen, Al spot de vijand» met zoo iets. Ik ben bang, dat de toorn Gods hierover ontsteken zal over het gansche volk, dat is de zaak. Onze God wil geen schuld. Noch in zedelijken, noch in eenigen ande» ren zin. De man, die schuld maaktdie boven zijn inkomen leeftdie leent, wetende dat hij het niet wedergeven kandie leeft van ander» mans gelddie maar opneemt en opmaakt en zich steeds dieper in de schuld werkt, die staat schuldig voor Gods aangezicht; die ver» grijpt zich aan Gods Wetdie haalt het on» genoegen en de toorn Gods over zich en de zijnen. Zoo staat het met den mensch, particuliere Maar meent ge dan, dat het met den mensch collectief, in de samenleving der Maatschap» pij en van den Staat anders zou staan Nu, ik zeg u van neen. En wanneer wij, antirevolutionairen, op ons Program van '22, de uiterste zuinig» heid en bezuiniging als eisch van het oogenblik, naar voren schuiven, dan is dat niet alléén als een eerste vereischte van goede politiek, ook niet alléén om de voort» gaande verarming van ons volk tegen te gaan Maar in de eerste plaats Omdat dit voor ons voortvloeid uit de ordinantiën Gods. Zedelijke schuld moet geboet. Geldelijke schuld moet betaald. Zoo is de eisch van Gods Woord. En een volk, dat met dien eisch spot en daar dwars tegen in gaat, haalt den toorn Gods over zichzelf. Niet slechs bij manier van spreken, Maar in volle werkelijkheid. En nu kan, gelukkig Gods grondelooze barmhartigheid de volle doorwerking des toorns zeer langen tijd stuiten en tegenhouden. Wij waren anders lang vergaan Doch juist onze roeping is hetvan ons die opkomen voor de ordinantiën Gods, dat we als Noach de oude wereld waarschu» wen voor dien toorn en voorzoover God ons invloed geeft op den gang van 's Lands zaken, dat we doen wat is in 't bereik onzer hand, opdat het voortkankeren dezer zonde worde gestuit. UITKIJK. De Copie van Ingezonden Stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevasa Geachte Redactie. In de «Maas» en Scheldebode« van 15 dezer las ik een ingezonden stuk van de Heer Bac» ker waaruit de conclusie getrokken kan wor» den dat ondergeteekende voor alles wat in het raadsverslag van Melissant staat, aanspra» kelijk is. Vooreerst dient opgemerkt te worden dat een couranten verslag zeer beknopt is, en nooit juist 't verhandelde kan weergeven, daar 't verband in de discussie vaak weg is. Ove» rigens wordt 't dagelijksch bestuur verweten dat 't zoo weinig op de hoogte is dat het de raadsleden niet kon inlichten, verder betitelt hij mijn verzuchting als een domheid, dit kan ik de heer Backer meedeelen dat een raads» vergadering geen cursus is waar onderricht in gemeentezaken wordt gegeven, en iedereen die een weinig met gemeente»administratie op de hoogte is, weet ook, dat voor elke uit» gave geen afzonderlijke post op de begroo» ting of rekening wordt gebracht, maar dat verschillende uitgaven onder een hoofd wor» den geplaatst. Dat Z.Ed. mij als dom aanziet, kan ik heel goed plaatsen, van zijn standpunt bezien kan dat niet minder, ik neem het dan ook in dank aan, maar dat Z.E. de domheid begaat om zich in zaken te mengen die hem niet aangaan, snap ik maar half. Het beheer der Openbare School berust bij B. en W. daar heeft een onderwijzer niets mee te maken, als er een verwijt komt over 't dure onderwijs, komt dat geheel voor B. en W. Alle uitga» ven aan gebouwen, meubelen, leermiddelen enz. worden gedaan door B. en W. en als er raadsleden zijn die daarover inlichtingen wenschen, kunnen we die haarfijn weerleggen. Iets anders was het nog als er over het ge» geven onderwijs gesproken was, dan was het personeel er in betrokken, hoewel ook dan nog B. en W. aansprakelijk waren, want ook daarover hebben zij te waken. Nu vind ik het van den heer Backer wel heel vriendelijk dat hij zich zoo voor ons in de weer stelt, maar 't is eigenlijk niet noodig we kunnen 't heel best verantwoorden, dat de onkosten wat hoog zijn komt al veel op de rekening van »'t zuinig Leheer« gedurende de oorlogsjaren, en daar wij het onzen plicht rekenen het Openbaar Onderwijs zoo goed mogelijk te maken, en gebouwen enz. niet te verwaarloos zen hebben we de laatste jaren veel onkosten moeten maken om de achterstand in te halen en hebben we veel te veel vertrouwen in het bestuur der Chr. School om maar één oogen» blik ongerust te zijn dat ze van die gelegenheid gebruik zullen maken, om ook eens uit de gemeentekas te plukken, en het pluimpje dat de Raad (niet ik) hen gaf, is ten volle verdiend, en dat de Raad de leegstaande lokalen afstaat, an verschillende vereenigingen, ook daarmee heeft noch de heer Backer noch de kosten van 't onderwijs iets te maken, zij (de vereeni» gingen) betalen er de huur voor, en zorgen zelf voor vuur en licht, en de lokalen zien er nu veel beter uit als toen ze driest lagen. Misschien was het wel goed als de heer Backer zijn instructie's eens inzag, als er dan een lek in 't plat is, brengt hij dat dan mis» schien wel ter kennis van B. en W. langs de geordende weg. Dat ik een duw aan de ambtenaren wil geven is onwaar, dat de ambtenaren zoo zijn als ze nu zijn en zooveel kosten i% niet hun schuld, doch de wetgever die ons en hun al» les zoo voorschrijft, aan de hetze tegen amb» tenaren en werkschuwen enz. doe ik niet méé, voor die drie dubbele ramp stel ik diegenen aansprakelijk, die door hun misdadige wet» geving al die ongelukken gekweekt en zoo gemaakt heeft, en alle andere kleinigheden en hatelijkheden van den heer Backer ga ik stil voorbij daarbij denkende«Men kan ook groot zijn in het kleine» J. SIELING. Melissant 19 Dec. Nieuwe Tonge, 18»12»'23. Mijnheer de Redacteur! Moge ik naar aanleiding van 't ingezonden stuk van den Heer Van Ijzerlooij in Uw Blad van 15 Dec. 1.1. enkele opmerkingen maken van algemeen belang, die er toe bij mogen dragen, om zulke droevige gebeurtenissen zooveel mogelijk te voorkomen, zooals die, welke heeft plaats gehad in 't betrokken geval. Wat 't vervoer dier patiënte betreft, zoo was dit meer een treffend voorbeeld van de moeilijkheden, die zich vaak voordoen bij 't vervoer van ernstige zieken «naar over«. We hadden hier te doen met een ziektetoestand, waarbij schokkende en schommelende bewe» gingen voor de zieke zeer nadeelig waren. Nu waren dien morgen de wegen op't eiland niet alleen met diepe sporen doorsneden en vol kuilen, maar ze waren in dezen toestand bovendien nog verstard door de vorst. Vervoer per as, tram of auto (zelfs ziekenauto) was daardoor ongeschikt en dat per boot verre te verkiezen. Nu was 't laag water, zoodat de ter hulp geroepen boot buiten de haven moest blijven. Èr zat dus niets anders op dan de patiënte naar de boot te brengen. Dit geschied» de met behulp van een draagbaar en roeiboot. Primitieve middelen, zonder twijfelmaar ook hiermee kunnen vaak zeer goede resultaten bereikt worden. 't Is maar de vraag, wie ze hanteerd. En de flinke mannen, die te hulp waren geroepen, deden het wat best, zooals ik zelf kon con» stateeren, daar ook ik de patiënte begeleidde tot aan de roeiboot. En de reis werd door patiënte uitstekend verdragen, maar duurde, helaas, nogal lang. Flakkee is nu eenmaal af gelegen en Herkingen in 't kwadraat. Een leek zou een reis per prima ziekenauto ook in dit geval veel verkieslijker gevonden heb» ben, maar hij ziet maar den buitenkant der dingen de kern en de samenhang der ver» schijnselen ontgaat hem gewoonlijk, 't Onge» lukkige was in dit geval dan ook niet de wijze van vervoer, maar het tijdstip ten op» zichte der ziekte, waarop dit plaats vond. Patiënte had n.l. wel een paar dagen te voren geneeskundigen raad ingeroepen, maar had niet kunnen besluiten 't voornaamste daarvan op te volgen, n.l. zich te laten op» nemen in een ziekenhuis ter verpleging en ter eventueele operatie. Nu valt het natuurlijk niets meê, om dadelijk maar huis en gezin te verlaten, om zich onder heelkundige behan» deling te stellen, zonder eerst 't verloop der ziekte verder eens af te wachten, als men zich zelf nog niet zoo doodziek gevoelt, maar in dit betrokken geval moest dit advies toch gegeven worden. Men heeft ook dan natuur» lijk nog geen zekerheid van een goeden afloop, maar heeft de(n) zieke dan toch in de beste omstandigheden daarvoor gebracht. Patiënte kon er echter maar niet toe besluiten en ten slotte moet men de patiënten daarin vrij laten. Twee dagen na 't begin der ziekte trad de gevreesde verergering in en toen was dadelijk vervoer naar een ziekenhuis en operatie nog de eenige, zij 'n geringe kans op beterschap. Helaas, heeft deze niet meer mogen baten en na een paar dagen overleed patiënte, gelukkig zonder pijn of benauwdheid. Maar opnieuw is door dit geval weer bevestigd, de algemeene regel, die niet genoeg herhaald kan worden, dat patiënten met een ernstigen aanval van blindedarmontsteking in een ziekenhuis ver» pleegd moeten worden, waar ze lang niet altijd dadelijk geopereerd moeten worden, maar waar men dit dadelijk kan doen, als 't ziekte» beloop dit noodig maakt. En ook in dit opzicht is 't te bejammeren, dat we hier geen behoorlijk ziekenhuis hebben. Want niet alleen dat dan 't Vervoer van dergelijke zieken naar over vermeden zou kunnen worden, de meeste patiënten zouden ook veel gemakkelijker be» sluiten zich in een ziekenhuis te Middelhar» nis—Sommelsdijk te doen verplegen. Ze zouden daar immers niet zoo ver van gezin en familie zijn onder zulke ernstige, beslissende levens» omstandigheden. Men zou er dan hier even goed aan gewend raken zich op aanraden van zijn huisarts in 't ziekenhuis te laten opnemen als nu de stadsmcnschen dit doen. 't Is daar» om wel goed naar aanleiding van dit bijzon» dere geval de gedachte aan een eigen zieken» huis op Flakkee weer eens te verlevendigen. Deze zaak is zoowel verleden als dit jaar ter sprake gekomen op de Algemeene Vergadering der Z.»Holl. Vereeniging »Het Groene Kruis«. Een der sprekers riep daarbij uitWaarom zorgen die menschen op Flakkee niet voor een eigen ziekenhuis, dan waren al die moei» lijke transportkwesties in eens de wereld uit en een dokter zeide, dat hij niet begrijpen kon, hoe de doktoren op ons eiland de ver» antwoordelijkheid voor de behandeling hun» ner zieken op zich durfden te nemen zonder de aanwezigheid van een behoorlijk ziekenhuis. Dit is nu wel wat sterk uitgedrukt, maar er ligt toch wel iets aan ten grondslag, waarmee men het eens moet zijn. Het Hoofdbestuur beaamde bij monde van den Voorzitter de wenschelijkheid van zoo'n ziekenhuis hier, maar zag geen kans dit opgericht te krijgen. Naar aanleiding hiervan achtte ik me ge» roepen de vorige sprekers op te merken dat hier de laatste jaren reeds propaganda ge» maakt is door enkelen voor deze zaak en dat deze een paar jaren er slecht voorstond, toen Minister Aalberse zijn ziektewet gereed had, waarbij ziekenhuisbouw in zeer belangrijke mate zou gesubsidieerd worden, maar dat we het plan later voorloopig weer hebben laten rusten, toen de ongunst der tijden dien Mi» nister belette zijn plannen tot uitvoering te brengen; dat ik ook wel begreep dat het Gr. Kruis ons geen ziekenhuis kon bezorgen. Maar wel drong ik er op aan, dat 't Hoofdbestuur ons in bijzondere mate ter hulp zou komen wegens de bijzondere moeilijkheden, die wij dagelijks ondervinden bij onze ziekenbehan» deling. De Voorzitter deed me daarop de toezegging dat Flakkee daarop zonder twijfel kan rekenen en dat ons eiland hetHoofdbe» stuur in bijzondere mate ter harte ging we» gens onze afzondering en verstokenheid van allerlei hulpmiddelen. Meer kan men niet verlangen en van de Regeering is voorloopig geen steun te wachten. Stond deze nu tegen» over het ziekenhuis maar als destijds tegen» over de oprichting van een EI. B. S., dan zou 't nog wel gaan. Toen hiervoor een f 40.000 was bijeenge» bracht door inwoners van ons eiland, nam de Regeering de bouw en de verdere kosten op zich. Nu zou zoo'n bedrag, zij 't met eenige moeite, m.i. nog wel bijeen te brengen zijn, als allen eendrachtig wilden samenwer» ken. Maar ook dan nog zou de Regeering geen ziekenhuis bouwen. En waarom niet Ja, ten eerste is zij tegenwoordig zelf platzak, maar ze vindt een ziekenhuis ook blijkbaar niet zoo noodig als een H. R. S. Nu zijn inrichtingen als de Ambachtschool endeH. B. S. voor ons eiland van groot belang en 'k heb indertijd ook mijn steentje daarvoor gaarne bijgedragen maar een ziekenhuis zou toch ook een zaak zijn van veel grooter be» lang voor 't algemeen. En als niemand ons dan zal helpen, zit er niet anders op dan 't te gelegener tijd zelf te doen, gedachtig aan 'tHelp U zelf. En zou dat zoo onmogelijk zijn We hoeven daarvoor slechts onze oogen te wenden naar ons zustereiland Dui» veland en Schouwen. Te Noordgouwe is in» dertijd een degelijk ziekenhuisje gebouwd, dat voor dat eiland een zegen geworden is. De meeste patiënten, die hier naar over moe» ten voor blindedarmontsteking, voor een be» klemde breuk, voor een zware verwonding, voor een ongunstig verloopende kraam of miskraam, voor een ernstige beenbreuk e.d., kunnen daar zeer goed geholpen worden. Men heeft er een doelmatige operatiekamer met bijbehoorend ziekenzaaltjeelectrisch licht; een Röntgeninrichting, zoodat voor X» photo's zoowel als voor behandeling met X» stralen er alle gelegenheid is en de laatste tijd heeft men een ziekenauto aangekocht, om de patiënten van 't geheele eiland naar 't ziekenhuis te vervoeren. Wat kan 't rijke Flakkee daar tegenover stellen Is 't niet om er jaloersch op te worden In 't tijdschrift voor geneeskunde stond onlangs nog een beschrijving van dit zieken» huis en de slotsom was daarvan, dat het er in één woord keurig uitzag. Het werkt daar tot aller tevredenheid, ook van die der dok» toren. En dit is ook een voornaam punt. Want zoo'n ziekenhuis kan niet tot bloei ko» men, als de doktoren niet meewerken. Zij moeten in de eerste plaats de patiënten er toe brengen, zich daar te laten behandelen, 't Is dus m.i. noodig de ziekenhuisgedachte^ ook hier levendig te houden, tot wat betere tijden aanbreken. Tot dien tijd is 't onze taak de zieken, die vervoerd moeten worden, dit vervoer zoo geschikt mogelijk te maken. Dat daarvoor in vele gevallen van een zie» kenauto een nuttig gebruik gemaakt kan wor» den, is m.i. buiten kijf. Dat in sommige ge» vallen, zooals 't bovengenoemde, vervoer per boot te verkiezen is, eveneens. Maar sommigen hebben de neiging de auto als ziekentrans» portrniddel geheel in den ban te doen. Dit is verkeerd. In de steden en misschien wel in 9/io der gevallen in geheel ons land worden allerlei zieken per auto vervoerd. Een een» voudige, doch volkomen doelmatig ingerichte ziekenauto is dan ook m.i. een vervoermiddel waarop onze zieken recht hebben. En wan» neer pogingen daartoe zullen aangewend wor» den, twijfel ik nietr-of er zal niet tevergeefs, een beroep gedaan worden op de medewer» king van de Flakkeeënaars. Moge 1924 ons in dit opzicht weer een stap vooruit brengen. Hoogachtend Arts C. VAN GELDER. Vergadering van den Gemeenteraad van HERKINGEN op Dinsdag 18 Dec. des voorm. half II uur. De Voorzitter, de Edelachtbare heer de Win» ter opent de vergadering met gebed waarna hij het volgende zegt Bij den aanvang dezer vergadering, kan ik niet nalaten eenige woorden van deelneming te wijden aan onzen secretaris. Zaterdagmor» gen toch waren wij er getuigen van hoe de secretaris het stoffelijk overschot zijner echt» genoote na een hevige ongesteldheid van slechts enkele dagen aan den schoot der aarde moest zien toevertrouwen. Welk een ontzet» tende slag na een zoo gelukkig huwelijk van slechts een vijftal jaren. Wat een onherstelbaar verlies voor hem en zijn nog zoo jeugdig kind. Wat geeft het huiselijk geluk niet een vreug» de, wanneer men aan den avond van den dag eens uit kan rusten van de vermoeienissen des daags, wanneer men vrij is van de be» slommeringen van het ambt. Voorwaar een onherstelbare slag in zoovele opzichten heeft den secretaris getroffen. Van menschen is veel deelneming te ver» wachten, maar het leven gaat zoo snel en spoedig is een ieder weer vervuld met eigen zorgen en bezigheden. Zij het u echter gegeven den troost te mo» gen ontvangen in deze diepe smart van Hem die alleen de ware Trooster is en,die balsem kan gieten in de zoo diep geslagen wonde. Moge de Heere U in deze dagen en in dezen diepen weg bijstaan en U geven, wat ge voor Uw persoonlijk en geestelijk leven van noode hebt. Ook voor ons allen is het eveneens een roepstem, ziende hoe snellijk een jong krach» tig leven afgesneden wordt en moge ook ons dat leiden tot nauw zelfonderzoek en tot voorbereiding voor de meest onverwacht ko» mende scheiding en eeuwige beslissing, De notulen worden voorgelezen en onver» anderd vastgesteld. De heer van Kempen heeft bericht gezou» den, dat hij wegens familiezaken verhinderd is de vergadering bij te wonen. De heer de Graaf te Dirksland vraagt en krijgt ontslag als gemeente»veearts. Aangenomen wordt een ontwerp gemeen» schappelijke keuringsdienst» regeling, met Dirksland, waarbij de kosten voor den keu» ringsdienst niet meer ten laste der gemeente komen. De commissie belast met het toezicht op het L. Onderwijs bericht dat als lid dier com» missie aan de beurt van aftreding is de heer J. de Boer, zij geeft de volgende voordracht 1 J. de Boer 2 C. v. d. Velde. Eerstgenoem» de wordt met 6 stemmen tegen 1 op den heer v. d. Velde herkozen. De heer de Boer neemt zijn benoeming aan. Dan gaat de vergadering even in geheime zitting ter bespreking salaris gemeente»architect. Na heropening der deuren wordt besloten dit salaris vast te stellen op f 500. De heer v. Oostenbrugge ter vergadering thans aan» wezig neemt deze functie voor dit bedrag aan. Dan volgt een korte bespreking over den bijbouw van een lokaal aan de school. Beslo» ten wordt hiertoe over te gaan. Bestek en teekening zullen door den heer v. Oosten» brugge worden gemaakt en zoo mogelijk zal het lokaal 1 Mei '24 gereed zijn. Een geld» leèning groot f 6000 zal hiertoe worden aan» gegaan, af te lossen binnen 40 jaar, tegen hoog» stens 6 rente. Later zal worden besproken, aan welke school dit nieuwe lokaal zal wor» den toegewezen. Hoogst waarschijnlijk zal de Biz. School de eigenares worden. Dan brengt de Voorzitter nog eens ter tafel de kwestie van de brandspuit. De heer v. ECK (Liberaal) zegt dat in de vorige zitting met 5 tegen 2 stemmen beslo» ten is een motorbrandspuit aan te schaffen, 't Gaat niet aan thans weer van deze beslis» sing terug te komen, zoodoende zou men wel aan den gang kunnen blijven. De VOORZITTER, merkt op dat er al dik» wijls een besluit gevallen is waar de raad later weer op terug kwam, dat kan ook nu wel gebeuren. De firma Bikkers te Rotterdam heeft nadat de beslissing gevallen was, een nadere toelichting gegeven en dit is oorzaak geworden, dat een paar raadsleden van hun eerstgenomen standpunt zijn teruggekomen. Er kan geen bezwaar tegen zijn dezöy zaak die voor een plaatsje als Herkingen van zoo» veel belang is nog eens te bespreken. De heer v. d. VELDE (A. R.) zegt dat hij gehoord de toelichting van meening is ver» anderd en nu zijn stem zal geven voor de aanschaffing van een handspuit. De heer v, WEEL (Lib.) vindt het geen werk om weer eens opnieuw te stemmen. Spr, begrijpt de houding van wethouder de Boer niet, die is zelf mee geweest als commissielid. De heer DE GEUS (Staatk. Geref. partij) vindt het niet zoo erg nog eens opnieuw te stemmen. In de schoolzaak zijn de raadsleden zoo vaak van een genomen beslissing terug gekomen zonder dat er zelfs overgesproken werd. Na eenige bespreking wordt in stemming gebracht wat men zal aanschaffen ëen motor» of een handbrandspuit. Voor motorbrandspuit stemden de heeren, v. Weel, v. Eek en Kievit. De stemmen staakten. De VOORZITTER zegt dat daar de ver» gadering niet voltallig is in de volgende zit» ting opnieuw gestemd moet worden. De heer v. ECK (Lib,) betwist ditin de vorige zitting is besloten een motorspuit te koopen, nu staken de stemmen, dus blijft het eerstgenomen besluit gehandhaafd. De Voorzitter ontkent. De vergadering wordt gesloten. Openbare vergadering van den Raad der gemeente ROCKANJE, op 15 December 1923, voormiddagc 9'/2 uur- Voorzitter Dr. F. L. J. E. Rambonnet. Alle leden zijn tegenwoordig n.l. de Hee» ren K. Nieuwland, D. Luijendijk, C. Klok, C. Beijer, M. Oudwater, W. Rietdijk en L. Trouw. De VOORZITTER deelt mede, dat de se» cretaris met verlof afwezig is en dat de amb» tenaar ter secretarie C. de Kievtt, door Bur» gemeester en Wethouders is aangewezen, bij afwezigheid of ontstentenis van den gemeente» secretaris hem te vervangen. De w.n. Secretaris legt in handen van den voorzitter de vereischte eeden af. De notulen worden door den w.n. Secre» taris voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Als tweede punt van de agenda is aan de orde het voorstel van B. en W. om den tij» delijken schoonhouder van het gemeentehuis, C. Moree, vast aan te stellen. Na eenige be» spreking wordt de stemming gehouden, waar» uit blijkt dat de heer C. Moree als zoodanig met algemeene stemmen is benoemd. De heer C. Moree wordt echter benoemd onder voor» waarde, dat hij zich zal onderwerpen aan een door den Raad nog vast te stellen instructie. Z.h.s. wordt besloten met de gemeente Brielle één gemeenschappelijke regeling aan te gaan betreffende toelating van kinderen uit deze gemeente op de openbare lagere scholen te Brielle. Evenzoo wordt z.h.s. besloten een wijziging aan te brengen in de verordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch. Het voorstel van B. en W. om de te bou» wen urinoir buiten het schoolplein te plaat» sen, wordt z.h.s. aangenomen. Thans is aan de orde een voorstel van den heer W. Rietdijk, om art 18 der algemeene politieverordening te wijzigen, ten einde W. Jongejan in staat te siellen zijn varkensloop te behouden, waar deze zich thans bevindt. De heer Rietdijk licht zijn voorstel nader toe en zegt dat hij art. 18 der algem. politie» verordening in dier voege gewijzigd zou wil» len zien, dat meergenoemd artikel alleen geldt voor varkensloopen van beneden 12 M. lengte. Voorts zegt de heer Rietdijk nog dat het z.i. geen varkensloop is, maar een gewoon stuk dijkgrond. De heer LUIJENDIJK zegt ook dat het geen varkensloop is, omreden er geen stroo of mest ligt. De VOORZITTER zegt dat hij het niet aanbevelingswaardig vindt, de politieverorde» ning voor één zoo'n geval te wijzigen. De heer TROUW ondersteunt dat stand» punt van den voorzitter, maar zegt evenwel dat hij het onbillijk zou vinden, wanneer Jongejan verplicht zou worden dat geheele stuk dijkgrond met beton te beleggen. De VOORZITTER zegt dat wanneer het zoo besloten werd, zooals de heer Rietdijk dat heeft voorgesteld, het waarschijnlijk niet zal worden goedgekeurd. Het voorstel van den heer Rietdijk wordt in stemming gebracht en wordt aangenomen met vier tegen drie stemmen. Tegen stemden de heeren Nieuwland, Klok en Trouw. De VOORZITTER deelt echter mede, dat hij dit besluit, ingevolge artikel 70 der ge» meentewet, ter vernietiging aan de Kroon zal voordragen. Thans heeft er herstemming plaats over de uitbetaling van de minimum jaarwedde van den gewonen veldwachter, aan den assistent» gemeenteveldwachter P. Groeneveld voor waarneming van de werkzaamheden van den gewonen veldwachter, tijdens de vacature, doordat in de vorige vergadering de stemmen staakten. Met twee tegen vijf stemmen wordt beslo» ten niet over te gaan tot bovengenoemde uitbetaling. Tegen stemden de heeren Beijer, Luijendijk, Oudwater, Rietdijk en Trouw. Voorts wordt voor kennisgeving aangeno» men Een besluit van G. S. houdende goedkeu» ring van de ambtenaren van den burgerlijken stand. Alsvoren houdende goedkeuring van af» en overschrijvingen op de begrooting dienst 1923. Alsvoren houdende goedkeuring van de gemeenterekening dienst 1921. Alsvoren houdende goedkeuring van de wijziging in het reglement van het Burgerlijk Armbestuur. Overeenkomstig het verzoek van het Be» stuur der Bijzondere School I, wordt z. h. s. besloten dat de inning van schoolgelden be» treffende bovengenoemde school in den ver» volge door den gemeente»ontvanger zal ge» schieden. Naar aanleiding van een schrijven van G. S. stelt de Voorzitter voor, het opschrift van de borden van maximumsnelheid, staande aan den Boomweg, aan den Lodderlandschen dijk en aan den Strijpschendijk, te verande» ren en daarop te laten schilderen aan de eene zijde «Voorzichtig of langzaam rijden« en aan de andere zijde «Dank U«. Z. h. s. wordt daartoe besloten. Rondvraag De heer TROUW stelt voor artikel 72 der nog in behandeling zijnde politieverordening zoo» danig te wijzigen, dat het niet verboden is om 500 M. rechts en 500 M. links van mijl» paal 13 te zwemmen of te baden zonder ge» bruikmaking van een badkoetsje enz. en dat het ook niet verboden is zich binnen boven» genoemde afmeting te ontkleeden in tenten. Het voorstel van den heer Trouw wordt z. h. s. aangenomen. De heer LUIJENDIJK wil het z.g. pootje baden er buiten laten. De VOORZITTER stelt voor bovengenoemd artikel nog in dier voege te wijzigen, dat het verboden is voor personen boven de 16 jaren zich zonder beenbekleeding tusschen meer» genoemde afmeting in zee te loopen. Na ge» houden stemming blijkt dat dit voorstel is aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Luijendijk. Oudwater en Rietdijk. De heer OUDWATER vraagt hoe het staat met het verslag van de commissie inzake de kwestie de WaaLGroenveld. De \OORZITTER zegt dat het onderzoek nog niet heeft plaats gehad, omreden dat de verhouding tusschen beide heeren is gewij» zigd en het beter is verder over deze zaak te zwijgen. De heer OUDWATER vraagt of er nog geen andere plaats is gevonden voor woon» wagens. De VOORZITTER zegt dat hij geen terrein weet als het z.g. speelterrein, maar houdt zich voor een' ander aanbevolen. De heer TROUW zegt, zou achter het ge» meentehuis geen geschikte plaats zijn. De VOORZITTER zegt, laten we bij wijze van proef het speelterrein aanwijzen, waartoe z. h. s. wordt besloten. De heer RIETDIJK stelt voor aan de Maat» schappij «Voorne's Duin« te vragen of de gemeente geen stuk duingrond kan huren voor verblijfplaats van woonwagens. De heer RIETDIJK zegt dat de proeftijd van den schoonhouder van de O. L. School is verstreken en stelt voor, den proeftijd met drie maanden te verlengen. De heer TROUW wil hem nu vast aanstellen. De heer NIEUWLAND zegt dat hij een proeftijd van een maand wél wat kort vindt. Het voorstel van den heer Trouw wordt in stemming gebracht waaruit blijkt dat de stemmen staken. Tegen stemden de heeren Beijer, Nieuwland en Rietdijk. N Daarna wordt het voorstel van den heei Rietdijk in stemming gebracht, waaruit blijkt dat dit is aangenomen met. vier tegen twee stemmen. Tegen stemden de heeren Luijendijk en Oudwater. De heer RIETDIJK vraagt tot welken da» tum de vergunning is verlengd aan J. Brig» geman, voor het plaatsen van een houten loods. De VOORZITTER zegt dat die vergunning is verlengd tot 1 Febr. 1924, maar dat ze niet meer verlengd zal worden. Daarna leest de Voorzitter een schrijven voor van den heer Directeur der Electrici» teits»Maatschappij «Voorne Putten« te Brielle, betreffende de kosten van plaatsing van een straatlantaarn aan den Middeldijk, bij den ingang van Nieuw»Rockanjesschendijk. Beslo» ten wordt te vragen aan voornoemde maat» schappij hoeveel de kosten zullen bedragen wanneer er drie aansluitingen bijkomen. Daar niemand het woord meer verlangt, sluit de voorzitter de vergadering. Vergadering van den gemeenteraad van STELLENDAM op Woensdag 19 December des nam. 3 uur. De Voorzitter de Edelachtbare heer Char» bon opent de vergadering met gebed, waar» na de notulen worden voorgelezen en onver» anderd vastgesteld. Ged. St. berichten dat zij geen verlaging der jaarwedden van den burgemeester, secre» taris en ontvanger toestaan. De heer VOGELAAR (A.R.) feliciteert den voorzitter met dezen uitslag. De gemeenteraad van Dirksland berichten daf er een wijziging is aangebracht in de veror» dening op den keuringsdienst van vleesch. De keurloonen zullen niet meer door den vee» arts, maar door de secretarie's worden geïnd Door een ingezetene die deze gemeente ver» liet wordt ontheffing van H. O. gevraagd, met gemeen goedvinden wordt hem dat voor 4 maanden verstrekt. De VOORZITTER deelt mede dat de vast» gestelde termijn voor de heffing van haven» gelden met ingang van 1 Januari a.s. is ver» streken. B. en W. stellen voor op de zelfde wijze de verordening wederom vast te stelien. Conform wordt met algemeene stemmen be» sloten. Dhr. v. OOSTENBRUGGE (Chr Hist) vraagt of B. en W. nog gevolg gegeven hebben aan zijn verzoek in de vorige raadszitting gedaan om te voorkomen dat er gedurende de godsdienst» oefeningen bij het kerkgebouw rumoer ge» maakt wordt. De VOORZITTER zegt dat een paar pro» cessen»verbaal zijn opgemaakt. De heer VOGELAAR (A.»R.) zegt dat de tegenwoordige gemeente»opzichter niet be» j voegd geacht kan worden om de nota's der ambachtslieden, die voor de gemeente gewerkt hebben te controleeren. Spr. vraagt of dit in 't nieuwe jaar zoo zal doorgaan of dat er een nieuwe regeling getroffen zal worden. Spr. acht den tegenwoordigen toestand niet in het belang der gemeente. De VOORZITTER erkent dat dit een las» tige kwestie is. Spr. gelooft dat de ambachts» lieden niet te veel kunnen rekenen daar spr. hen van werkzaamheden die van eenige be» teekenis- zijn, vooraf een opgave der kosten heeft laten maken. Dhr. HOLLEMAN (V.B.) vraagt wat de aan» leiding kan zijn dat de heer Vogelaar zijn vraag doet. Het jaar is nog niet uit, rekenin» gen zijn er dus nog niet binnengekomen. De heer VOGELAAR (A.R.) antwoordt geen rekening van bepaalde ambachtslieden op T oog te hebben, Spr. bedoelt slechts op te mer» ken dat de tegenwoordige opzichter niet be» voegd is om ambachtswerk te controleeren, 't gaat bij spr. niet om personen, slechts het voordeel der gemeente beoogt hij. Dhr. HOLLEMAN (V.B,) vindt dat de heer Vogelaar dit nog niet beoordeelen kan. De VOORZITTER merkt op dat de heer Holleman den heer Vogelaar niet begrijpt. De heer Vogelaar wil niet anders dan opmerken dat de tegenwoordige opzichter de nota's der ambachtslieden niet zal kunnen controleeren. Spr. merkt nog eens op dat van te voren op» gaven der kosten van eenigszins belangrijke

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 2