Buitenland. Geinefig'd Nieuws. V erkoopingen Isigezoiideti Stukken Offi< y z Maar wat nu merkwaardig is? Ook daar dringt door de regel »kort«. Het publiek wil geen »lange stukken«, ook in een weekblad niet, en vooral geen lange »vervolg»stukken»behalve alweer de ro» man»achtige uitzondering daar mag een schrij» ver er gerust 52, tenminste 26 keer over doen. Maar wee I hem, als hij eenig historisch of wetenschappelijk artikel ettelijke keeren on< der denzelfden »kop« verschijnen laat. »De Reformatie« zegt het ronduit Vijfmaal is schrijversrecht, maar dan wordt 't stopcontact met de lezers verbroken en wie zes artikelen lang dóórschrijft moet excuus vragen aan het publiek. »De Heraut« houdt nog »ouden stijl«. Die kan dat doen, omdat het blad natuur» lijk zoo'n ouden, goeden, gerenomeerden naam heeft en omdat de heugenis van ouden Kuyper's schoone seriesartikelen de menschen nog in 't hoofd hangt. Of ook cl i t blad echter op den duur er niet aan gelooven moet? Ik wou toch wel even waarschuwen. Waarde lezer, hooggeachte lezeres, wij lijden in onzen tijd allen aan oppervlakkigs heid. Van véél weten wij iets, maar er is zoo weinig, dat wij tot den grond, of tens minste een weinig dieper dan de oppervlakte hebben gepeild. Ik geef toe: onze tijd is nu eenmaal zoo. Om het leven, waarin God ons heeft ges plaatst, te kunnen meeleven, moeten wij zelfs op 't platteland en in't boerens en arbeis dersbedrijf van heel wat meer zaken verstand hebben dan dit met onze vaderen 't geval is geweest. Wij kunnen het jlev.en nu eenmaal niet maken, zooals wij 't wel graag zouden zien wij moeten het nemen zooals 't i s. Maar we kunnen toch wel wat doen. En dan zou ik b.v. d i t willen raden Ontworstel u op één bepaald punt aan onze wereld van gejaagde oppervlakkigheid. Neem b.v. één bepaald Bijbelboek en zeg: daarin wil ik nu onder Gods zegen eens dies per trachten door te dringen. Er is keur van »verklaring« genoeg. Om van de »ouden« te zwijgen, wat hééft b.v. wijlen ds. Va n A n d e 1 en enkele leeraars met hern van een vorig geslacht, geen schoone verklaring van bijbels boeken gegeven. Thans is er de nieuwe uitgave van Kok. En dan zoo af en toe, dan trekt ge u eens van uw kranten en brochures en vergaderins gen en praatgezelschappen 'n avondje in de eenzaamheid van uwseigensdenken terug en rustig tracht ge door te dringen, aan de hand van een beproefden schrijver in de heilgeheimenissen Gods. 't Is een geestelijke douche, die uitermate verkwikt. Ik spring van den hak op den tak Zoomaar inééns op iets heel anders Mijn lief, klein checqsken is geëcht. Neen 't is geen uitheemsch hondeken 't is zoo'n klein, dun, papierken van de post dat er iets voor je te halen valt 't Was maar 'n kleinigheid, enkele »zilver» lingen«, maar 't was toch 't meenemen weerd toen ineens de guillotinesbijl viel en alle Girosbetalingen eindigden je kon fluiten naar je geld, veel of weinig, 't schip met Giro»dub» beitjes zat onherstelbaar, vreesde je, vastgevros ren. Mijn checqsken ging, vreesde ik al, den weg op der Duitsche markbiljetten Maar nu is het dan »geëcht«. Bericht gehad accoord bevonden. En als Giro behoorlijk uit 't ijs losgehakt is, ze zeggen dat 't schip nu van drie kanten vrij is, krijg ik m'n centen. Ik héb er, want 't was ai half afgeschreven I nu met Sinterklaas 'n extrastaaiman op gekocht jawat z ij n wij toch eigenlijk nog hardleers sche kinderen»der»bezuiniging Maar of de Giro straks weer »populair« worden zalik betwijfel het sterk. En, tenslotte, zooals ik aan 't begin al bes loofd heb een stukje »Vrouwenrubriek«. Onze lezeressen, die ook es 'n oogje slaan in de rubriek »Buitenland« weten dat in Ens geland een vinnige verkiezingsstrijd wordt gevoerd. Daarbij stemmen ook de vrouwen mee. Thans voor den tweeden keer. In Engeland, net als bij ons, zijn de vrous wen ook verkièsbaar, al zitten er totnogtoe procentgewijs veel minder vrouwen in 't Lagers huis clan in onze Tweede Kamer. Naar den aard van 't Engelsche volk doet de Vrouw dapper aan de Verkiezingsstrijd mee, doch van de profetie, welke men vroeger weieens hoorde, dat door den invloed der Vrouw de politieke zeden zouden worden verzacht, merkt men niet veel. Eer is het tegendeel waar. De berichten luiden, dat de strijd nog nooit zoo weinig hoffelijk, zóó ruw is gevoerd als thans. Telkens worden vergaderingen verstoord of kunnen zelfs niet eenmaal plaats hebben. Ook de Vrouw wordt niet ontzien. Lees maar, wat mej. Violet Robertson, een conservatieve candidate, overkwam in een van de districten van Glasgow. Terwijl zij in een vetkiezingsspreekbeurt haar programma uiteenzette, werd mej. Roberts son plotseling aangevallen door een troep fanatieke tegenstandsters. Zij trachtte in een naburig vertrek te vluchten, doch haar aans valsters volgden haar, trapten haar en spuws den haar in het gelaat. Thuis moest mej. Ros bertson zich naar bed begeven en haar kneus zingen bleken van dien aard, dat zij verder niet meer aan de verkiezingsveldtocht zal kunnen deelnemen. Nu zeg ik natuurlijk allerminst, dat dit is de schuld der Vrouw alléén wil ik vragen om een zoo bekend beeld van Kuyper te ges bruiken, of zij zóó niet iets van het stofgoud harer vleugelen verliest UITKIJK. De Copie van Ingezonden Stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en UitgevM Een sluimerende gedachte ontwaakt. Geachte Redacteur! Gaarne voor onderstaande eenige plaatsruim» te in Uw geëerd blad. Bij voorbaat dank. Zoo zeker als ieder denkend wezen hier op dit ondermaansche, behoort ook ondergetee» kende tot hen die nadenken over hetgeen door mannen en vrouwen uit vooraanstaande krin» gen onzer samenleving wordt bedacht, geschres ven en besproken om ons schoone eiland uit zijn isolement te verlossen. Het moet ieder onzer respect afdwingen bij het zien van al wat is gepresteerd op dit gebied. Het voor onze voorouders zoo ver verwijs derde vasteland, schijnt door de bij uitstek geregelde communicatie van den laatsten tijd genaderd toi één schrede. Modern vervoerwezen deed hier ook reeds in al zijn vormen intrede. Gasverbruikers zijn we reeds langen tijd. Waterleiding behoort niet meer tot de volstrekte onmooglijkheden. Daarnaast bestudeert men bij Electra voorzies ning in ZuidsHolland de donkerheid op dat gebied van het door ons bewoonde eiland. Een sluimerende gedachte is echter in mij weer eens wakker geschud bij hetgeen ik Maandag 10 dezer te aanschouwen kreeg. Omstreks 11 uuur v.m. te Herkingen zijnde was ik ooggetuige bij een gelukkig niet alles daagsch gebeuren. De huisvrouw van de Gem. Secretaris ter plaatse moest noodwendig getransporteerd wors den naar een Rotterdamsch ziekenhius ter operatie voor blindedarmsontsteking. De schijns baar met den dood worstelende vrouw moest bij dit jaargetijde en wegens de lage waters stand per draagbaar over de plus minus 1500 Mr. lange slikken der buitenhaven gedragen worden naar een gereedliggende roeiboot. Met dit primitieve vervoermiddel bracht men haar plus de haar vergezellende echtgenoot en een verpleegster, naar een nog weer verder liggens de motorboot, die deze lijderes naar Rotters dam moest vervoeren, of zij er levend arriveerde, is mij echter nog onbekend. Geachte medeburgers. Wie zou niet ontroes ren bij het zien van een toestand als de voor u geschetste. Wiens hart krimpt niet ineen bij de ges dachte dat kan ook evengoed mij of de mijs nen overkomen. En afgezien of er in dit ges val een andere, wellicht betere transportmas nier was geweest, het treurig feit ligt er in al zijn vormen. De sluimerende gedachte in mij ontwaakt peinsde aldus Waarom moet nog steeds van uit ons voor» uitstrevend eiland een medeburger, om door het ontleedmes het veege lijf van den dood te redden op zijn plat Elakkeesch uitgedrukt naar over water gebracht worden. Die vraag kan ieder onzer beantwoorden. 't Is duidelijk. Het is omdat wij hier geen Ziekenhuis bezitten. Hoe komt dat. Is er geen geld genoeg in onze omgeving voor dat doel. Men zou ges neigd zijn te zeggen. Neen Er zijn toch reeds vaak genoeg proeven genomen om de finans tiën daarvoor bij elkander te krijgen, en zoo ver mij bekend, is het telkens vastgeloopen op te weinig animo. Laten we echter het hoofd niet in den schoot leggen. Ik hoop tenminste dat het laatste woord over dit vraagstuk nog niet gesproken is. Het is dezen zomer gebleken dat voor een Nationas le gedenkdag koste wat koste, het geld bij» eenkwam. Mij dunkt inzonderheid hen, die zich voor inzameling disponibel gesteld hebben komt. een woord van dank toe, wat hun ook is toe» gebracht. Mochten zij zich echter voor dit doel intes resseeren, juist aan hen is het volgens mijn bescheiden meening zoo niet het beste, dan toch zeker goed toevertrouwd, zij hebben ges toond dat willen, kunnen is, en bij slagen zal op het Ziekenhuis Jubileum een stand» beeld als geschenk van Goeree en Overflaks keesch burgerij een hun nagedachtenis waar dige hulde zijn. Daarnaast is het ons aller plicht on# naar vermogen en kracht te helpen bijdragen tot verwezelijking van dit voor ons zoo noodzakelijk Ideaal. j. v. ÏJZERLOOlï Middelhamis 12 Dec. '23, Een medewerker van de N. R. Crt. schrijft aan zijn blad uit Duitschland dd. 9 December: Het organisatievermogen der Duitschers wordt dikwijls zoo geprezen, dat men bijna zou vergeten, dat ook andere volken de kunst van het organiseeren verstaan. Maar als men het geluk heeft, om met de Centrale voor Duitsche vacantiekinderen te Leiden in corress pondentie te komen over het uitzenden van een transport ondervoede Duitsche kinderen naar Nederland, dan wordt men al heel gauw gewaar, dat ook de Nederlander weet wat organiseeren is. De lijsten, die het bovenstaan» de comité aan degenen stuurt, die in Duitsche land de kinderen, die de reis naar Nederland mogen ondernemen uitzoeken, en die ik dezer dagen gelegenheid had eens in te zien, zijn wel buitengewoon goed in elkaar gezet. Ie» mand, die deze lijsten ontvangt, weet precies alles, wat noodig is, zoodat iedere verdere correspondentie onnoodig is en de ontvanger der lijsten dus direct aan het werk kan gaan. Hij weet welke kinderen gewenscht zijn, wel» ken leeftijd ze moeten hebben, welken gods» dienst, van welken stand ze ongeveer gewenscht worden, of het meisjes of jongens moeten zijn en al dergelijke dingen meer. Verder bevatten deze lijsten ook alle gegevens omtrent de adressen, waarheen de kinderen gaan. Woon» plaats, godsdienst, stand etc. zoodat ook de ouders, aie natuurlijk vragen, waarheen en bij wie hun kinderen zullen komen, ingelicht kun» nen worden. Men zou dus denken, dat het na ontvangst der lijsten slechts eene kleinig» heid is om het aangegeven aantal ;kinderen even samen te stellen. En toch is dit niet zoo. Ik heb dezer dagen aan de samenstelling van een dergelijk transport meegewerkt en daarbij de eigenaardigste ondervindingen opgedaan. Als men gedacht had, overal met open armen ontvangen te worden, dan kwam men al heel bedrogen uit. Vooral in de gezinnen van den kleinen middenstand ondervonden wij de grootste moeilijkheden. Terwijl de moeders in de arbeidersgezinnen en zoogenaamde betere standen de gelegenheid tot betere voeding en verzorging hunner kleinen bijna steeds met groote dankbaarheid begroetten, dikwijls na» tuurlijk ook het aanbod met een lach en een traan aannamen omdat ze zoo zeer tegen het afscheid en de toch maanden durende afwe» zigheid der kinderen opzagen, was de ontvangst in de kringen van den middenstand dikwijls geheel anders. Niet dat de moeders, want met deze heeft men hierbij bijna uitsluitend te doen, niet dankbaar waren, maar de bezwaren, die ze te berde brachten waren dikwijls niet te overwinnen. Er waren er, die de winter te gevaarlijk voor hunne kinderen vonden. Hol» land zoo heet hier Nederland uitsluitend was in den winter zoo koud en of de kleine dit klimaat wei zou kunnen verdragen zou-toch nog de vraag zijn. Deze onzekerheid woog voor de moeder vaak zwaarder dan alle voor» deelenEen andere vrouw meende, dat haar kleine meisje zeker »Heimhweh« naar haar zou krijgen. Mij leek het veel eerder, dat het omgekeerde het geval was Het lijkt natuur» lijk geen twijfel, dat het voor de meeste moe» ders een hard gelag is om hun kinderen zoo lang te moeten missen. Maar de ellende, waarin de menschen leven, het ontzettende bewustzijn de kinderen niet het hoogst noodige aan voedsel te kunnen geven en te weten, dat ze nu eindelijk eens genoeg te eten zullen krij» gen, dat laat dan toch de meesten al heel gauw tot het aannemen van hét aanbod bc» sluiten. Maar niet dan na een moeilijken en dikwijls ach zoo harden strijd. Het was wer» kelijk geen genoegen om dezen strijd zich op de gezichten der moeders te zien afspelen. Een vrouw, die het werkelijk allerellendigst had, wier kinderen er zwak en bleekjes bij» zaten in de treurige woning en voor wie het gaan naar Nederland waarschijnlijk een red» ding zal zijn voor de verschrikkingen van dezen winter, biggelden toch bij d<; gedachte aan het afscheid dikke tranen langs de wan» gen. Troosten is in zulke gevallen moeilijk, daar de eigenlijke oorzaak van de droefenis in de treurige economische toestanden ligt, waartegen enkelingen natuurlijk machteloos zijn. Maar hier zorgde het alL,aardigst kleine meisje, dat dan de groote reis zou maken, voor een gelukkige oplossing. De 7»jarige, die natuurlijk met de grootste aandacht het gesprek tusschen moeder en den vreemden man aan» hoorde, sloeg plotseling de armen om moeder's knieën en vroeg»Moeder, mag ik dan ook mijn pop meenemen Waarop de moeder door hare tranen heenlachtte en het ijs ge» broken was. Eén geval was verschrikkelijk. In de eerste bespreking met de scholen en doktoren werd als één der eersten, die het meest noodig had een meisje van 12 jaar op de lijst gezet. Na een paar dagen kreeg ik bezoek van een me» vrouw met haar dochtertje. Het bleek de be» wuste Elfa met haar moeder te zijn. Deze kwam, om mij. te zeggen, dat ze wel heel dankbaar was, dat men aan haar kind gedacht had, maar dat ze het meisje niet kon laten gaan. Als verklaring kreeg ik het volgende verschrikkelijke verhaal te hooren De fami» lie woonde in het bezette gebied. De man was voor den oorlog »wachtmeester« bij het Duitsche leger en sneuvelde in 1915. Toen einde 1918 de Franschen het Rijnland bezet» ten, werd de weduwe met de beide kinderen uitgezet. De rente, waarvan zij moest leven was haar eenig inkomen, zoodat men'begrij» pen kan, hoe die vrouw met haar twee kin» deren sedert 1918 geleeft heeft. Het meisje zag er dan ook verschrikkelijk uit. Zoo bleek en zoo zwak als ik nog weinig kinderen ge» zien heb. En wat bleek nu Dat dc moeder zoo onder de verschrikkingen sedert 1914 gele» den had, dat hare zenuwen de spanning niet meer hadden kunnen uithouden, dat ze in hooge mate aan zenuwontsteking leed en wel zoo erg, dat ze dagen lang op bed moest blijven liggen en dat dan de kleine hare eeni» ge hulp en steun in het huishouden was. Ik heb alles geprobeerd om hulp voor de arme ziel te bekomen. Het is me nog niet gelukt, ook niet om de vrouw toch nog te bewegen het kind, dat het toch zoo zeer noodig heeft meer misschien dan één der andere kinderen te laten vertrekken. De stumper blijft, moet blijven. Het is ontzettend zoo'n geval. Ik sprak er met de besturen der vrouwenvereenigingen over. Deze kenden het geval en waren ook machteloos. Eén der dames, die zich zeer veel moeite geeft in den strijd tegen de ellende en die er zelf ook al niet al te best voor staat vertelde mij heel rustig: »Ja, men ziet dat de vrouw »eingeht«. Dit laatste woord verlaat mij sedert weken niet meer. Ja, het is ernstig werk, dit samenstellen van zoo'n kindertransport. En dankbaar is men gestemd jegens de vele Nederlandsche fami» lies en de Nederlandsche organisatie te Leiden, die zich zoo bereidwillig in den dienst der hongerende Duitsche kinderen gesteld heb» ben. Want in verreweg de meeste gevallen de mededeeling, dat één der kinderen naar Holland, naar het land van melk en boter tot herstel van krachten, mag gaan, als een groot geschenk beschouwd, dat gaarne wordt aangenomen, al is het in de meeste gevallen ook na eene verklaarbare aarzeling en inner» lijken strijd. Boekbeoordeelifigeü» »Eva's Dochteren*door A. Janse. Uit» gave J. EI. Kok te Kampen Een boek dat we met belangstelling lazen waaruit we veel leerden. Een boek dat getuigt van ernstige studie. Het doel van den schrijver was»Oud= Testamentische opvattingen over de plaats der vrouw in da wereldgeschiedenis Het boek wil den nadruk leggen op het Realisme der Heilige Schrift tegenover allerlei valsch Idealisme, dat het Oude Testament niet meer kan waardeeren». We gelooven dat de schrijver in zijn doel geslaagd is. Het boek heeft iets te zeggen tot onzen tijd, óók tot onzen kring. Gaarne bevelen wij het aan. Levensbericht van Dr. A. Kuyper«, door LI. Colijn. Uitgever J. H. Kok te Kampen. Dit werk van onzen partijleider is een overdruk uit de levensberichten van de maat» schappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden 1922-1923. De heer Colijn zag de onmogelijkheid in den heelen Kuyper te teekenen in een werkske van slechts luttele pagina's. Daarom besloot de schrijver Kuyper te doen zien als nationale figuur. Dat heeft de heer Colijn dan ook gedaan. 't Begin is een teekening van den zoute» loozen materialistischen geest, die op alle levens» terreinen in Kuypers jeugd werd aangetroffen. Dan volgt Kuypers geschiedenis hoe hij kwam tot het Calvinisme, in korte, krachtige en bekende trekken geschetst. Ten slotte doet de schrijver uitkomen hoe Kuyper als Calvinist met 2ijn universeel karakter en eigenschappen moést worden de nationale figuur die hij is geweest. Wij juichen het toe dat deze overdruk ver» schenen is. Hij heeft groote waarde. »Gods weg is volmaakte. Leerrede over psalm 81 31, van Ds. J. J. Koop» mans, in leven gereformeerd predi» kant te Raamsdonkveer. Uitgave J. H. Kok te Kampen. Uit het voorwoord nemen we het volgende over »Gods weg is volmaakt». »Over deze woorden uit psalm 18 sprak op Zondag 7 October 1923, den laatsten Zon» dag zijns levens, Ds. J. J. Koopmans te Raams» donkveer. »De prediker zelf zal, evenmin als de ge» meente, vermoed hebben, dat deze prediking als het ware een afscheidswoord was. »En toch zouden niet de bezieling en het vuur, waarmede hij juist over dit on= derwerp sprak, een blij voorgevoel geweest zijn, dat het einde van zijn levensweg nabij was »Zijn weg door het leven leidde vaak langs smart en leed, maar optimist als hij was, kan hij berusten want«Gods weg is volmaakt I« Late men zich deze schoone rede naar vorm en inhoud beide, aanschaffen. Het is een juweeltje van geestelijke waardij. Op de eerste pagina vindt men een pracii» tig uitgevoerd portret van den prediker. ^Zondagsschool uitgaven* van G. F. Cal» lenbach te Nijkerk. De bekende Zondagsschooluitgaven van den heer Callenbach zijn weer verschenen. In een bijge voegden Catalogus wijdt de uitge» ver eenige woorden aan bekende schrijvers en schrijfsters van Christelijke kinderlectuur, die in den loop der jaren van ons zijn heen» gegaan.; Als wij de lange rij van leunen na» gaan, dan schieten veel hunner boeken die wij in onze jeugd lazen weer in de gedachten en zien we met dankbaarheid terug op de vele genotvolle maar ook leerrijke uurtjes die deze auteurs en autrices ons brachtten. Maar zij zijn van ons heengegaan en nieuwen treden naar voren, dank zij de activiteit en het energiek optreden van den Nijkerkschen uitgever. Een achttal nieuwe schrijvers en schrijfsters leidt hij thans bij het publiek in. En van hun werk hebben wij kennis geno» men. Wij zullen ons evenwel niet wagen aan een bespreking van ieder boekske afzonderlijk. Te veel ruimte zou dit van ons blad vergen. Slechts enkele werkjes die wij bizonder ge» slaagd achten zullen wij noemen. Dit zijn »Toch een flinke jongens door ITeleen. »Van den boozen kosterdoor W. G. v. d. Hulst. »De vertelling van Jo« door Maria Laarman. S'Ten halve gekeerd* door Francina. sDe blauwe enveloppe* doorM. C. Pallentin. »Naar den Molendoor G. Schroover Jr. Moeders Kindjedoor Linda Erics. Bidden helptdoor Th. André Jr. »Go van Blaakdoor C. van Dorst. Keesjes leertijd in de Tropendoor Jac. Hoge voet. ■nHenk's geheimdoor Wim Koile. »De parel aan Zijn Kroon* door Ida Keller. y>Het Klaverbladdoor Heieen. Enkele anderen bevielen ons minder. Het genre Kerstverhalen, waarbij men Kerst» boornen aantreft in pastoriën, kerkgebouwen, ziekenzalen, ja waar niet al, bevalt ons niet. Dit Kerstboomen»Christendom leidt de kin» derziel van het Kerst»Evangelie af. Maar hierover genoeg. De heer Callenbach geeft te kust en te keur. De uitbreiding welke gegeven werd aan de serie »Voor onze kleinen« is ons van harte welkom. Vooral de heer Van de Hulst geeft blijk voor onze kleuters van zes, zeven en acht jaren meesterlijk de pen te kunnen han» teeren. De illustraties zijn ook zeer goed. S ij, De serie Zondagsschooluitgaven bestaat uit 37 boekjes en boeken in de serie* van 10 cent tot f 1,50. 3 boekjes in de serie «Foor onze kleinen 2 Gerdes»boeken a f 1,50. 1 Wijck's zestal Kerstliederen, serie 1923. Bovendien 23 Bijbelsche platen van Harold Copping. Wij bevelen^ met aandrang kennismaking met deze uitgaven van den heer Callenbach bij onze lezers aan. Bizonderiijk vestigen wij de aandacht van Zondagsschoolbesturen op deze Zondagsschoolboekjes. De prijzen zijn tot het uiterste beperkt, terwijl bovendien de voorwaarde gehandhaafd bleef, dat voor uit» deelingen of voor schoolgebruik al deze kin» derboekjes geleverd worden tegen de helft der genoteerde prijzen. Men vrage de «Catalogus van Zondagsschool» uitgaven« bij den heer Callenbach te Nijkerk aan. Tenslotte vermelden wij nog, dat evenals vorige jaren de heer Callenbach weder over» drukken van zijn nieuwe uitgaven gemaakt heeft, welke hij onder den titel «Wi'nterWoe» men» in vijf deelen vereenigde. Voor elke op zich zelf staande Zondagsschool of voor elke plaatselijke vereeniging van Zondagsscholen stelt de heer Callenbach gratis.n exemplaar Winterbloemenin vijf deelen verkrijgbaar. Op deze wijze kunnen Zondagsschoolon» derwijzers op gemakkelijke wijze zich in ken» nis stellen met den inhoud zijner uitgaven. y>Evangelisatie-Biblioihcck 1923Uitgave van den heer J. N. Voorhoeve te 's»Gravenhage. Wij ontvingen de derde of laatste zending van dezen jaargang. Zij bestaat uit »Op de keien*, door Labor. Een Bij'oelsch Prentenboek. Weekkalender voor 1924, 20 keurige, gekleurde tekstkaartjes in omslag. 20 traktaten van vier bladzijden. Wat de uitgever van het boek»Op de keien« vertelt, onderschrijven wij ten volle: »Ik heb dit boek met groote belangstelling gelezen. En ik heb gedachtdat zijn toch eigenlijk helden, die mannen, die in onze fabrieken en werkplaatsen pal staan tegenover revolutionaire ophitsers en misleidendeleuzen, en die in al hun doen en laten naar den Bij» bel wenschen te handelen en te leven. Het lijkt wel eenvoudig, maar het is het geens» zins, om als goed Christen»arbeider den strijd te strijden en te midden van haat en vijand» schap vast in de schoenen te staan en uit" te komen voor zijn meening. Dit boek zal den lezer meer doen mee» voelen met den arbeidermaar het zal ook den arbeider zelf belangrijke lessen leeren, en het moge menigeen, die door zijn hande» lingen op dc keien staat of gevaar loopt er te komen staan, op de knieën brengen«. Met aandrang wekken wij onze lezers op lid te worden van de Evangelisatie»Biblitotheek De kosten zijn gering en de zegen die er van uit kan gaan is groot. Laten wij aan den uitgever in zijn heerlijk pogen, dat hij geheel belangloos doet, met moreele en financieele krachten steunen. Uitgavenvan den heer J. N. Voor» hoeve te 's=Gravenhage, De uitgaven bestaan uit 1 Wandalmanak. 1 Weekkalender. 3 Bijbelsche Prentenboeken. 11 Kinderboekjes k 10 cents. 5 a 25 6 a 35 2 a 50 6 Chineesche kinderboekjes. Verschillende vellen nieuwe beloonings» kaartjes. Deze uitgaven zijn bestemd voor huisgezin en Zondagsschool en de dagsschool zouden we er aan willen toevoegen. De Weekkalender is heel mooi uitgevoerd. Ook de Bijbelsche prentenboeken zijn keurig, althans wat de platen betreft, de tekst had wel wat beter verzorgd kunnen zijn. De uitgaven zijn óver 't algemeen goed geslaagd en gaarne dringen wij op kennis» making en aankoopen aan. Onze kinderen zullen er blij mee zijn en de lectuur ademt een zuiver christelijker) geest. Enkele dezer werkjes hebben ons zelfs getroffen, vooral door hun eenvoud, dat ook hier het kenmerk van het ware is Herdruk »Christelijke Scheurkalender uitgave J. N. Voorhoeve te 's Graven» hage. Iets wat een unicum mag heeten heeft hier plaats gehad. De Christelijke Scheurkalender van den heer Voorhoeve is uitverkocht l Dit zegt genoeg. De uitgever besloot tot een herdruk. 15 December komt deze D. V. gereed. Wie nog geen scheurkalender heeft bestelle dus nog spoedig. »IIet Roode Kruis* Maandblad voor jon» ge menschen, uitgave van de vereeni» ging »Het Nederlandsche Roode Kruis» Dit blad is een vervolg op het vroeger door het Roode Kruis uitgegeven weekblad. Dit maandblad bevat een belangwekkend artikel over de zuigelingensterfte. Wij wekken onze jonge menschen op eens kennis te maken met dit blad. Eenmaal in huis zal het een blijvende vriend zijn, die aangenaam bezig houdt en onderwijst. •sSiof en ziektedoor Dr. J. Rambousek uitgegeven door de firma H. van Renssen te Rotterdam, waarmede hij reclame maakt voor zijn »Hygia& Vloeroliën Deze brochure is lezenswaard en aardig geïllustreerd. Men vrage haar aan. Gasontploffing. Maandagmorgen ging T. H. H. met vier knechts naar zijn meubelmakers» winkel en werkplaats in de bloemkweekers» straat te Rotterdam. Winkel en werkplaats zijn door een plaatsje gescheiden. Terwijl men zich in een schaftlokaal boven de werk plaats bevond, en een knecht daar de kachel aanmaakte, hoorde men een geluid, alsof er iets afknapte en kort daarop werd er een gaslucht waargenomen, die zoo sterk werd, clat de werklieden het in de werkplaats niet konden uithouden. Vermoedelijk was een on» der den vloer liggende gasbuis gebroken. Omstreeks 9 uur volgde een hevige slag, waarbij de voor» en achterdeur van de werk» plaats werden weggeslagen en een aantal rui» ten is vernield. Een agent van politie ondekte ten laatste onder een trap van het aangrenzende boven» huis een brandenden zak met houtwol en het lek in de gasbuis. Dit lek is door perso» neel van de gasfabriek gestopt. /f Aanranding. In verband met de te RottlJ dam plaats gehad hebbende berooving van den 15»jarigen H. van der W., in dienst van de firma v. H. O. en Zoon, is aangehouden de chauffeur H. S., die de geroofde porte» feuille uit de Wijnhaven heeft opgevischt. Achteraf is gebleken, dat er f 1800 in deze portefeuille geweest is. Vermoed wordt, dat S. in het complot be trokken is. Zonderlinge woningtoestanden. Het echtpaar B. de" V. te Emmen was eenigen tijd geleden zonder voorkennis van den eigenaar in een van diens »woningen« getrokken. Toen de vrouw Zaterdag thuis kwam (haar man on» dergaat een hechtenisstraf) vond zij alleen nog maar haar inboedel op de plek waar het huisje gestaan had. De eigenaar had van haar afwezigheid gebruik gemaakt door de woning af te breken en de afbraak mede te nemen. Lijk opgehaald. Vermist sedert 24 Nov. j.l. werd te Dordrecht de 24»jarige J. Ph. II. Zijn lijk is Maandag uit de Riedijkshaven op» gehaald. De jongeman leed aan toevallen. Vermist. De 19»jarige L. uit Wychen, di "M 4 dezer de ouderlijke woning heeft verlaten en per fiets Nijmegen is gaan bezoeken, is niet teruggekeerd. Ontploffing san een lascluapparaat. Toen de zoon van den smid Somsen te Aalten in de smederij bezig was met het werk aan een lasch»apparaat, ontstond er plotseling een ont» ploffing. Vermoedijk is er te veel aan gas in het apparaat aanwezig geweest. Een deur werd geheel vernield, en in een raam sprongen alle ruiten, terwijl de zolder een eind opge» licht werd. Plet auto=ongeluk op den Muidenstraatweg. Over het ongeluk op den weg van Naarden naar Amsterdam, waarbij de boerenarbeider G. B. uit Muiden om het leven is gekomen, meldt de Tel. nog dat de chauffeur van den auto, die in de Muidervaart is terecht geko» men, na op 't droge gebracht te zijn plotse» ling was verdwenen. Het is gebleken te zijn de 17»jarige broer van den chauffeur van een Amsterdemsche- notaris. Hij had den auto ter leen gevraagd om naar zijn meisje te Amersfoort te gaan. De jongeman is Maan» dag door de Bussumsche politie gehoord. Op Donderdag 13 en 20 December 1923, telkens 's avonds ten half 6 uur, te den Bom mel, in het cafe Keijzèr, respectievelijk bij i veiling en afslag, van een op uitstekenden stand staand Woonhuis, met erf en grond, te den Bommel aan den Oost»Molcndijk, kad. sectie B no. 89 groot 2 Aren 6 centiaren, be» woond door Job. Mijs Az. Notarissen VAN DER SLUYS en AKKF.R MAN. Op Vrijdag 14 en 21 December 1923, tel» kens 's nam. 3 uur, te Dirksland, in het Caff van den Doel, bij veiling en in het café Keu velaar bij afslag, van eene Arbeiderswoning met erf en grond te Dirksland, aan den Gel derschen Dijk, kad. Sectie B. no. 2040 groot 1 A. 10 centiaren, toebehoorend aan C. de Bruin Mz. en verhuurd aan St. Guldenmeester Notaris VAN DER SLUYS. Maandag 24 December te beginnen 'smor» gene 9 uur te Ouddorp bij de woning van D. van der Wende in het Oudcland, van groenhout om te hakken en boomen om te rooien, onder de gemeenten Ouddorpen Goe» dereede. Notaris VAN DEN BERG. Donderdag 27 December 's middags 2 uurj: te Ouddorp aan de haven van een groote par tij Scheepafbraak, als zware palen, planken, ribben, balken, brandhout enz., ten verzoeke van de heeren gebrs. Bezuijen. Notaris VAN DEN BERG. De Voo ter, de h ring, waai en onvera De Voc raadszittin stemmen i verworper Betreffei pacht voo mede dat aangekocf ingehoudt dat deze 15 Decen daan kon dat dit was te la; sproken f ander lan Enkele iraadsbesh genomen. De kas gezien en M. d. zijnde aa ben. Rep bu rgel. Hoewel reeds dri gemeentes zijnO. man te C venhage. te nemen Ged. der raadsi Bericht sioenbijdi I laging de secretaris nen hun lagen. W. de ianaierkii Ingevo zal verbe goot bij i Ingekot de Vos (S met gebei De hee -pnstestesti degelijk aan dat i zelfde vo wel aan i DeVO< van orde Spr. zegt medegaan te sluiter land en in een is hier v«i Vos het laten ver De he voorstel gezonden In stem 4 stemme rende Nieuwaal zitter (A., Tot lie zicht wor die zijn Tot le< schoolver N. Breur c T?r 26 solli

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 2