Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. VARIA. V er koopingen Marktberichten. «Mannen van naam«, Gen. 6 41. g. Er was geen sprake van ontsluiting en be» diening des Woordshij wou 'n aanloopje hebben om op Thorbecke te komen, sloeg z'n bijbel open, las «Mannen van na&m en dacht da's een mooi begin. Allerlei mannen»van»naam worden genoemd, in vroeger eeuw onze Oranjeprinsen en Jan de Wit, eigenaardig: Maurits wordt overs geslagen, wat natuuurlijk alleen vanwege die historie met Oldenbarneveld is. Ja, alle eeuwen dóór waren er mannen»van» naam. En, als dan aan 't eind zijner rede de spre» ker voelt, dat hij toch op den kansel staat en niet op 'n tribune in 'n zaal, dan prijst hij Jezus als den meerdere van Thorbecke. Wat moeten wij dan met Jezus doen? Ik kan 't niet helpen, 't klinkt wat komisch, in vervoering roept de prediker uit«Hem na 1« «Mijne hoorders Hém na Nog meent ge een oogenblik, dat hij doelt op de Schriftuurlijke vermaning, dat we met Hem door den doop in den dood begraven worden en ook met Hem zullen opstaan tot een nieuw leven Eilaci, hoe ge u vergist «Hem na In geloof en liefde, in waarheids» zin, in geduld, in zachtmoedigheid in nederigs heid en vertrouwen, in levensmoed en ster» venskracht, Hem na En werp vooral uzelf niet weg 1 Ge weet nooit wat in u schuilt «Er worden meer genieën geboren, dan er zich ontwikkelen« m.a.w. «ge kunt nooit weten wat mansvansnaam ge wordt, als ge uw uiterste kracht es inspant. «Laat u ook niet te spoedig door iemands grootheid afschrikken, alsof zijne hoogte voor u onbereikbaar ware. Gij weet nog niet, wat gij vermoogt, als gij slecht wilt en werkt en bidt«. Die laatste puntjes zijn van mij 1 Om nu nog nader op Thorbecke terug te komen. De liberale staatsman behoorde tot de Ev. Luth. Kerk, doch daar maak ik den spreker geen grief van, dat hij bij de versche groeve alle kt rkverschil wegvallen laat, maar wél dat hij een preek wijdt om hoog de deugden uit te roepen van een ménsch en hém, wien dan ook! 'n ménschenkind, wiens adem in zijn neusgaten was, een preek lang aan te prijzen als navolgenswaardig voorbeeld zijn hoorders opwekkende om toch maar hun krachten in te spannen en hun talenten te gebruiken, om ook te worden mannen»en»vrouwen»van»naam. Hiermee zat onze »eerwaarde« wel wat Thorbecke was alles behalve «kerksch® bes kend was dat hij in de laatste jaren geen voet in eenig kerkgebouw had gezet. Ja, dat be» treurde ds. Hoevers. Maar onmiddellijk wijst hij er op, dat het in 't kerkgaan op zichzelf niet zitdat men alevel een zeer «godsdiens» tig« man kan zijn. Had niet Thorbecke persoonlijk tot hem gezegd «Ook als mensch houd ik aan [het] chris» tendom boven geloofsverdeeldheid vast[dat] christendom kan ik niet missen». waarbij de predikant ganschelijk vergat, dat de alles beslissende vraag door Jezus zelf niet is ge» steld «Wat dunkt u van het Christendom maar Wat dunkt u van den Christus Er is van Thorbecke veel goeds te zeggen. Ook wij, Groen van Prinsterer is er ons in voorgegaan, kunnen hem als een groot staats» man eeren, die op zijn standpunt het goede zocht voor vorst en vaderland. Dat stel ik eerst buiten kijf. Maar dim komt in zulk een »preek« ook recht de antithese aan den dag, die waarlijk door Kuyper niet is gemaakt. Thorbecke is een «christen®, zegt deze pre» dikant met grooten nadruk en dat niet alleen in ruimer zin, waarin ons gansche volk wel een christensnatie wordt genoemd, maar in eiken zin des woords. Wat ge belijdt en gelooft, geeft den doorslag niet. En in toorn keert hij zich tot de »fijnen«, die geen ander christendom, geen anderen godsdienst erkennen, dan hunne opvatting van christendom en godsdienst en die dat tusschen haakjes nog maar enkele dagen geleden een voorstel hadden gedaan in den kerkeraad, om hem aan te klagen, en van zijn predikambt te ontzetten, wijl hij niet predik» te den weg ter zaligheid, die in Christus Je» zus is. Thorbecke aldus deze predikant op dien Zondagmorgen heeft zich als een oprecht christen geopenbaard, wijl hij le. Een christendom .zocht boven geloofs» verdeeldheid 2e. Een onzer «beste burgers® was 3e. Door een reinen, zedelijken wandel en groote toewijd.ng aan zijn roeping zijn leven sierde 4e. Aan een voortleven hiernamaals geloof» de. Hierin is zeker veel, dat ook wij gaarne als vrucht van Gods gemeene gratie eeren. Maar na zulk een «leerrede® gelezen en over» dacht te hebben, voelt men zoo, hoe een arm en ellendig volk, dat dit als hoogste en eeni» ge troost kreeg, van zielehonger kreunen moest en door Gods ontdekkende genad on» rustig gemaakt, bij de mannen der «oude waarheid« zielebrood zocht, dat werkelijk ver» zadigen kon UITKIJK. Vergadering van den Gemeenteraad van MELISSANT op Woensdag 5 Dec. des voorm. om 10 uur. De Voorzitter de Edelachtbare Heer de Win» ter opent de vergadering met gebed waarna de notulen worden voorgelezen en onverans derd vastgesteld. Afwezig de heer v. d. Spaan (Arbeider partij) Van Ged. St. is de goedkeuring van enkele genomen raadsbesluiten ontvangen. De Kas van den gemeente-ontvanger is nas gezien en in orde bevonden. In kas was f 6812.445. Idem de armenkas, die f 195,66s bevatte. Bewoners van Melissantsch-Kralingen vragen losland in pacht. In Dirksland kunnen zij het niet verkrijgen. B. en W. stellen voor hen te verwijzen naar de bestaande landarbeidersver- eeniging. Conform wordt met algemeene stemmen be« sloten. Een Roomsche Kweekschool voor vroeds vrouwen vraagt subsidie. Op voorstel van B. en W. wordt besloten afwijzend te beschikken. B. en W. stellen voor een cursus voor avond onderwijs voor volwassenen op te richten. Reeds hebben zij zich in verbinding gesteld met de hoofden der beide scholen en de schoolcommissies. Zij stellen thans voor dit avondonderwijs aan de beide scholen te verstrekken. (Aan de Openbare School gaven zich reeds 10 en aan de Bijzondere School 11 leerlingen op). De jongens moeten de leeftijd van 14 jaren be» reikt hebben. Daalt het aantal leerlingen be neden 10 dan kan aan de beslissing van B. en W. worden overgelaten de cursus te staken of voort te zetten. Onderwijs kan er verstrekt worden in de volgende vakken rekenen. Ned. taal, lezen en aardrijkskunde. De lesuuren zullen betaald worden met f 1 per lesuur voor iederen onderwijzer. Het schoolgeld bedraagt 20 cent per leerling per week. Maken meer dan 1 leerling per gezin gebruik van den cur sus dan kan aan B. en W. over gelaten wor» den dit schoolgeld te handhaven of tc ver» minderen. De kosten komen voor rekening der gemeente. De cuisus begint halfNovems ber waarschijnlijk tot 1 Maart d.a.v. Maande» lijks dienen de hoofden de absentielijsten in. Na eenige discussie wordt conform dit voor» stel besloten, met deze wijziging dat aan de hoofden wordt overgdaten in welke vakken, behalve de hoofdvakken nog meer ondewe- zen zal worden. De kosten worden begroot op ongeveer f 140 per winter. B. en W. ontvangen machtiging tot het doen van eenige af» en overschrijvingen. Ingevolge de nieuwe onderwijswet moet de kosten van vergoeding voor het bijzonder onderwijs verrekend worden op grondslag der kosten voor het openbaar onderwijs. De openbare -school had een totaal aan onkosten van f lll0.25. Het aatal leerlingen dezer school bedraagt 77. Dat is dus f 18.31 per leerling. Berekend over een vol jaar heeft de bizondere school 102'/2 kind X f 18.31 is f 1876.77'/2 De bi» zondere school geeft als onkosten slechts op een bedrag van f 1012.30. Een bewijs dat deze school zeer zuinig met de financiën is om gegaan. Aan schoolgeld heeft de bizondere school ontvangen f 1154.52, zoodat deze school van de gemeente geen cent meer te vorderen zou hebben indien er geen oninbare posten van schoolgeld voorkwamen. Hierdoor echter ver» minderde het bedrag aan schoolgeld tot de som van f 897,66. Dus heeft de bizondere school recht op f 114.64 uit de gemeentekas. B. en W. stellen voor deze oninbare posten te onderzoeken en de zelfde maatstaf bij dit onderzoek aan te leggen als bij de onins bare posten voor de openbare school. Conform wordt met algemeene stemmen besloten. Voor gegeven vervolgonderwijs heeft de bizondere school nog een bedrag te vorderen, groot f 21.52. Dit geld zal haar worden uit» gekeerd. Idem aan de school te Dirksland. Dan volgt een praatje over het verschil der kosten voor het openbaar en het bizonder onderwijs. Het blijkt dat de openbare school alleen voor verwarming en licht f 600 noteerde. Dit vinden de heeren eenparig wel wat veel. B. en W. zullen een nader onderzoek instellen. Na eenige discussie wordt besloten een schoonhoudster der openbare school met in» gang van 1 Januari a.s. eervol te ontslaan. Wed. Doornhein zal voortaan alleen de open» bare school schoonhouden. Wethouder SIELING (plattelander) slaakt de verzuchting dat het vroeger een betere tijd was, toen hielden de schoolmeesters zélf de lokalen schoon. De VOORZITTER zegt dat die tijd voorbij is. Dan wordt besloten een nieuwe regeling voor het werk van den vuilnisman te treffen. Wethouder SIELING vraagt waarom de aankondiging der raadsvergadering niet is aan* geplakt. De VOORZITTER antwoordt dat hij het biljet heeft onderteekend. De secretaris zegt dat het aangeplakt is, maar met de sneeuwbuien is het wellicht er af gegaan. Dat is met meer biljetten gebeurd. Wethouder SIELING merkt op dat het biljet dan zeker met vuil waschwater is aan» geplakt. Besproken wordt om traliën voor het aan» plakbord aan te brengen, maar de heeren vinden dat het nieuws dan onleesbaar wordt. De heer DE BONTE (A.»R.) vraagt om verbetering van een weg in Kralingen bij een brug, omdat het daar wat stijl is. Besloten wordt dat enkele heeren de toe» stand daar zullen opnemen. Dan sluiting. Oplichting. Someren en omgeving zijn de laatste dagen bezocht door een als priester gekleed persoon, die onder het voorwendsel geld bijeen te brengen voor een klooster te Heerlen, dat voor f 60,000 een boerderij zou hebben aangekocht, die dadelijk moest betaald worden, van verschillende ingezetenen bedra» gen van f 5 tot f 40 heeft weten los te krijgen. Overval. Men meldt uit Tilburg aan de N. R. Crt. Gistermiddag is dr. D. wonende in de Sta» tionstraat in zijn spreekkamer door een pa» tiënt onverhoeds, toen hij een recept schreef, aangevallen en met een stuk ijzer op het hoofd geslagen. Bij de worsteling, die ontstond, ge» lukte het den dokter den man, met behulp van zijn r ersoneel, de baas te worden. De politie heeft daarna den man gearresteerd. De dader is een werklooze uit Rotterdam, zekere v. VI., die tijdelijk bij zijn familie te Tilburg vertoefde. De dokter heeft door de hevige slagen eenige tanden verloren. De aanvaller bleek nog in het bezit te zijn van eenige messen en een boksbeugel. Een verwantschaps--puzzle. In 't Spaansche stadje La Coruna heeft —.aldus meldt de Chi» cago Tribune een eigenaardige baby»ver» warring plaats gehad, welke tot de meest zotte ver wan tschapsscom binaries aanleiding geeft. Het gebeurde namelijk, dat een nog vrij jeugdige moeder en haar dochter op denzelf» den dag, ja zelfs op hetzelfde uur een nieu» wen wereldburger het aanzijn schonken. Be» neden zaten de familieleden in angstige span» ning te wachten op de blijde tijding toen plot» seling de dokter, die de moeder had geholpen, kwam zeggen, «dat het een jongen was«. Nau» welijks had hij de woorden geuit, of het be» richt kwam binnen, dat de dochter eveneens een welgeschapen zoon »gekocht« had. Groote vreugde en opwinding maakten zich van de belangstellende familieleden meester. Kurken knalden, glazen en schoteltjes rin» keiden, monden snapten. Toen werden de beide babies door de zusters binnengebracht. Als een lawine vlogen tantes en ooms, neven en nichten op de beide spruiten aan, die wel» dra van arm tot arm gingen. Doch plotseling, als door een electrischen schok verlamd, staarden de familieleden om beurten elkander én de beide babies aan. En in aller oogen stond de vraag te lezen «Van wie is hij en van wie is hij Dadelijk toog men op onderzoek uit naar kenmerken, maar men slaagde er niet in de beicle zuigelingen van elkaar te onderscheiden. De kinderen ge» leken als twee druppels water op elkander: beiden geleken zij op hun moeder, en daar deze zelf moeder en dochter eveneens sterk op elkaar leken, was met geen mogelijk» heid uit te maken, wie van de beide kinderen bij de moeder of bij de dochter thuisbehoor» de. Men besloot toen het raadsel eenvoudig door «blindelingsche keuze« op te lossen, en zoo werden de beide spruiten toegewezen. Maar als straks papa van zijn zakenreis uit Argentinië terugkeert, zal hij niet weten of hij zijn zoon of zijn neef begroet, of hij vader of zoon is van zijn eigen kind of dat zijn dochter of de moeder van zijn zoon is. Een historische pantoffelheld. Abraham Lin» coin, die in den Amerikaanschen burgeroor» log president van d. noordelijke staten was, zat bijzonder erg onder de pantoffel en had in hevige mate te lijden onder de slechte lui» men van zijn vrouw. Op zekeren avond kwam hij over elf uur thuis van een congres, Den volgenden morgen kreeg hij er ongenadig van langs. «Ik vertrap het langer zei zijn vrouw om eiken avond met de kinderen alleen thuis te zitten. Ik heb genoeg van jouw politiek. Vanavond ga ik om 10 uur naar bed, en wee je gebeente, als je om over tienen durft aan» bellen. Je komt er niet meer in«" Zoo gezegd, zoo gedaan. Precies tien uur flapte het licht uit, en de deur ging op het nachtslot. Elf uur klopte Lincoln op de deur Maar tevergeefs. Eindelijk ging op de eerste verdieping een raam open, en een scherpe vrouwenstem informeerde wie daar was. «Ik ben het, lieveling«, antwoordde Lincoln «en ik heb je wat nieuws te vertellen«. «Je weet wat ik je gezegd heb«, was het wederantwoord, «je bent en blijft er uit«. «Maar ik heb hier een telegram, waarin ik tot president van de Vereenigde Staten ben benoemd«. «Nu wordt het toch te bar Ik heb altijd wel vermoed, dat je stiekum dronk, maar dat je het zou durven wagen smoordronken thuis te komen, is meer dan ik verwachtte. Begin maar eerst ergens je roes uit te slapen«. En dicht klapte het raam. Eerst den volgenden dag las deze feeks, dat haar man inderdaad president geworden was. Edellieden of landloopers. Op een gezellig diner te New York sprak een der gasten, de jongere broeder van een Engelsch edelman, op opgewonden wijze zijn meening uit over Ame» rika en het Amerikaansche volk. Over het geheel ben ik niet erg ingeno» men met uw land, zeide hij en wel hoofdza» kelijk, omdat gij hier geen adel hebt Wat meent gij met adel vroeg een der gasten. Wel, dat is nogal eenvoudig, vervolgde on» ze Engelschman adel eh—ja, zie je, edel» lieden zijn menschen, die zelf niet werken en wier vader vóór hen ook niet gewerkt heb» ben. O, riep de ander uit, dan hebben wij heel wat edellieden in Amerika, maar wij noe» men ze anders wij noemen ze landloopers. Ingebroken. In den nacht van Zondag op Maandag is, tijdens de afwezigheid van de bewoners, ingebroken ten huize van den heer A. Biesheuvel, wonende aan hèt Zijkanaal te Halfweg. Smokkelen. Te juisda (Gron.) hebben de kom» miezen een auto vol uit Duitschland gesmok» kelde manufacturen in beslag genomen. Ontsporing. Gistermorgen zijn onder Rijk» wetering van dén trein Hoofddorp—Leiden de locomotief en een rijtuig ontspoord. De machinist liep eenige kneuzingen op. De ma» terieele schade is gering. Het verkeer was ge» ruimen tijd gestremd. De exckeizerlijl$.e jachten. Sedert eenige dagen vertoeven in de*Rotterdamsche haven de jach» ten, die vroeger hebben toebehoord aan den exskeizer en de ex»keizerin van Duitschland. Het jacht van .den ex»keizer «De Meteoor« is aan 'n Franschman uit Havre verkocht, ter» wijl het jacht van de ex»keizerin »Yampa«, het eigendom is geworden van den Amerikaan Sir Herbert Howland. Beide schepen, mooie witte vaartuigen met hooge masten, zijn van Kiel naar Rotterdam gebracht, waar zij tot het voorjaar zullen blijven, daar men met het oog op den winter de zeereis niet meer durf» de aanvaarden, Vrije dagen overvloed. De Raad van Breda besloot om in het vervolg alle R.K. feestda» gen, zelfs die waarvoor door den paus dis» pensatie is verleend, als Zondagen voor het gemeentepersoneel te doen gelden. Grensbeveiliging. Ter verzekering van de veiligheid aan de Duitsch»Geldersche grens zal het getal politiemannen aan de Duitsche grens door de Duitsche regeering worden uit» gebreid. Wilde zwijnen. In de nabijheid der Duitsch» Geldersche grenzen houdt zich thans een aantal wilde zwijnen op. In de laaste dagen heeft men er bij Rees zes opgemerkt waarvan er twee werden neer» geschoten die een gewicht hadden van 540 tot 250 pond. Vechtpartij in een autobus. In een der Slie» drechtsche autobussen, welke om 11 uur 's» avonds van Dordrecht vertrekken, kregen eeni» ge Papendrechtsche jongelui woorden met een tweetal Sliedrechtenaars en weldra kwam het tot vechten. Drie groote ruiten werden ver» nield. Bediiegelijke bankbreuk. Verdacht van be» driegelijke bankbreuk is de arrestatie gelast van den voortvluchtigen, gefailleerden I. Sch. te Arum. Sluik negerhaar. Dezer dagen Is te New»York de grootste negerbruiloft gehouden, die er ooit geweest is. Er waren 9000 gasten bij het huwelijk van Mr. Gordon Jackson met mej. Mac Walter Robinson. De bruid is een goudvischje en het geld komt van haar grootmoeder, die juist in den tijd, dat te New»York de eerste groote haar» kru}»inrichtingen volgens de fameuse ondula» ion»Marcel werden opgericht, een etablisse» ment opende om volgens een door haar ge» vonden methode de krul en den sprong te halen uit de haren van de negeraristocratie te New»York. Door een riem gegrepen. In de coöperatieve beetwortelsuikerfapriek te Groningen is Dins» dagmiddag de 40»jarige Gritters door een riem gegrepen, tengevolge waarvan hij een ernstige hoofdwonde kreeg, waaraan hij kort na het ongeluk is overleden. Een trommel met f 20.000— gestolen Dins» dagavond ongeveer 9 uur is te Amster» dam uït een post»auto een blikken trommel met ongeveer f 20.000 gestolen. De trommel was afkomstig van het bijkantoor aan den Haarlemmerdijk. Dit is een ware gebeurtenis Maar van vele jaren hér! Iemand zag eens, hoe op straat twee jongens aan 't vechten raakten. Niet maar zoo uit speelschheid, nee 't was méénens Ze sloegen elkaar «om raak«. Booze, leelijke woorden werden gehoord. Ze bonsden en beukten er o p Eerst had de man geprobeerd ze met een paar forsche woorden te scheiden, maar ze hoorden naar hem niet. Daar hijzelf tenger was en klein, wilde hij nu een agent roepen, om de knapen van elkaar te halen. Plotseling kwam er iemand aan. 'n Groote, forsche kerel was hij. Zonder een woord te zeggen, rukte hij de beide jongens vaneen, greep toen één van de twee bij de kladden en gaf hem midden op straat een pak slag, dat hem heugen zou 1 «En nu naar huiszei hij streng. De andere persoon kwam nu nader. «Mijnheerzeide hij «hoe komt het, dat u alleen dien éénen jongen hebt gekastijd Ze hebben beide even erg gevochten«. «Mijnheer!® zei de ander. «Die ééne was m ij n zoon. Voor hèm ben ik verantwoor» delijk Hij mag zich zoo op straat niet gedra» gen en daarom heb ik hem die kastijding toegediend. Want ik heb hem lief, be» grijpt u?« De ander nam z'n hoed af, en ging heen. Begrijpen mijn jonge lezers het ook? Friesch Dagbl. In brand. Op den Rijnsburgerweg te leiden is de auto van den Heer E., welke voor zijn woning stond, in brand gevlogen en verbrand Overreden. Dinsdagavond is de 46»jarige spoorwegarbeider G. v. Holland nabij halte Terschuur (gemeente Barneveld) door een trein overreden en gedood. Dinsdagavond omstreeks 11 uur is op den Haagweg onder Rijswijk de student C. F. Carp, afkomstig uit Helmond, die op een motorfiets reed, overreden door een achter hem aankomende auto. Hij werd naar het gemeente»ziekenhuis in Den Haag vervoerd, waar hij kort na aankomst overleden is. Een letter in het Ollandse. De heer L. Levisson te Den Haag, redacteur van «Gra» ficus« vertelt in zijn weekblad onder boven» staand opschrift, dat hij dezer dagen den vol» genden brief ontving: «Aan den heer Direktor van de Dagblad, Wij heeft de eer te zeg aan u, dat den Consortium de Presse van Parijs, heeft gelijk good agencies, speziale dienst voor den in» formatie van actualiteit en teather en cinema, en photografi ook. Onze dienst zijn ontvangt aan alle de dagbladen, van Europa an Ame» rikansche landen, waar wijw hebben 150 cor respondenties. De dienst zijn ontvangt iederen maandag en den prijs is vijftig franken voor een maand. Here is een dienst in fransh dat gijwill zien. Als deze week dat dienst interest u let ons kunnen en wij zult de diensten ontvangt ie» deren week. Met u Heer Direktor.® «Maar ook niet alle buitenlanders, die zich aan een Nederlandsche vertaling wagen, bren» gen het tot iets,® voegt de heer Levisson aan het bovenstaande toe. Wijnkoop af? «Het Volk« bevatte eenige mededeelingen over den heer Sneevliet, Com» munist, welbefaamd, die door Moskou zou zijn belast met het controleeren van Wijnkoop. Dezer dagen was er volgens het blad door Sneevliet een vergadering belegd, waar een en ander werd meegedeeld. Wijnkoop's blad de »Tribune« wist van den prins geen kwaad, opperde de onderstelling dat het »Volk« wel weer zou liegen maar drukte toch een -en ander uit het meegedeel» de over. En dan volgde «Volgens het verslag werden er nog wat grove moppen verkocht over Wijnkoop, die we onze lezer zullen sparen« Wat hij spaarde Het volgende «Groote vroolijkheid verwekte daarna zijn mededeeling dat Wijnkoop, die hier altijd de rol van Moskou's gevolmachte Minister speelt in Moskou staat aangeschreven als een rotte appel bij de groenvrouw. Bij zijn laatste bezoek aan Moskou, een paar maanden gele» den, vond Wijnkoop al de poorten van het Kremlin voor zich gesloten. Niet één» volks» commissaris, die deze »nar« wenschte te ont» vangen.« Het feit, dat Wijnkoop dit weglaat om te sparen (zich zelf n.l.), wijst er wel op, dat een en ander niet zoo onjuist is als de «Tri» bune« wel graag wil doen voorkomen. Het moest werkelijk eens onjuist zijn, dan zouden we wat anders gehoord hebben. Verdronken. De ruim 62»jarige echtgenoote van den heer G. v. d. Heide te Oenkerk is in een sloot verdronken. Een ezelstrap. St. Nicolaasavond een avond met pret» tige stemming, vol aangename verassingen in huiselijken kring. Toch kan St. Nicolaas ook wreed zijn. Dat ondervond Adri Bakker. Sinds eenige jaren was hij getrouwd en 't was een gelukkig huwelijk, omdat er de vreeze Gods de grondtoon was en de huwelijksband, de band der liefde was. Stoffelijk waren zij samen gezegend, 't Ging hun wel, slechts een ding ontbrak. Hun hu» welijk bleef tot nu toe zonder kinderen. Dat was de doorn in hun vleesch. Vooral Adri's vrouw was dit een zielesmart. Toch maakte het haar niet sentimenteel, zooals dat bij andere vrouwen, die een gelijk leed te dragen hebben, wel pleegt te zijn. Zij wist waar zij troost te zoeken had, niet alleen, maar in haar binnen» kamer klom avond aan avond haar gebed op tot haar God en in geloovend vertrouwen wist zij dat haar smeking, evenals die van Hanna in den tempel, verhooring vinden zou. 't Was St Nicolaasavond. Adri Bakker had een paar kleintjes van een verarmd familielid bij zich gehaald om die eens een heerlijken St. Nicolaasavond te ver» schaffen. Ook een paar intieme vrienden waren van de partij. Met haar gewone opgewektheid en zorg» zaamheid had Adri's vrouw gezorgd voor een heerlijken avond en zichzelf vergetend, spande ze alles in om haar gasten met aangename verrassingen in den vorm van pakken en kis» ten en doozen, met allerlei geschenkjes, een genoegelijken avond te bezorgen. En die kunst verstond ze Bovendien kwamen er nog surprises van familieleden en vrienden, zoodat de stemming tot een ware, doch onschuldige vroolijkheid opklom. Weer werd er gescheld. ;'t Was een pakje met het opschrift, in verdraaid handschrift «Aan Mevrouw Bakker en Echtgenoot.« De gever liet natuurlijk geen spoor achter, 't van St. Nicolaas. Adri's vrouw pakte het lachend uit. Ma#t dan plots verbleekte zij. Onder veel houtw0j kwam een zuigflesch voor een zuigeling een speen, 't Was van wit bordpapier. l;Cr snerpende pijn doorsneed haar hart. WtC(v werd de gezellige stemming plots gestoord Een oogenblik was het een pijnlijke stilte Dan wankelde ze naar de voorkamer en daa, zeeg ze op een stoel neer en barstte in snik ken uit. Adri volgde haar en drukte haar aan zij borst. Hij trachtte zijn vrouw te troosten, ma snikkend riep ze uit«Ach, man hoe kunne dé menschen toch zoo wreed zijn?® Ja, dacht Adri, wreed kunnen de menscht zijnVan wie zou deze flauwe, meer da flauwe, misplaatste grap afkomstig zijn R- peinsde maar vond de oplossing niet. Vi zijn vrienden zeker niet. Deze telde hij slecl onder beschaafde, welopgevoede, dus kiese menschen. Zou het kunnen zijn van et concurrent, die uit broodnijd of afgunst de: plompe trap gaf? Misschien van een pla vloersche, lompe self»made parvenu (de Ier vergeve hem dit pleonasme), die in het mie geen besef had, welk een wreede pijn de- smerige grap, kon aanbrengen in een hoogs beschaafd vrouwenpsyche Was het een eze trap, een trap van een pagiderm, van ee dikhuidige, die met zijn ezelspoot de teers bloemkens vertrapt, zonder er zelfs benul va te hebben, dat deze in de rijke natuur vooi komen »Vrouw«, zei Adri, «laat je niet terneti slaan door deze grofheid. Wij staan daar g lukkig boven. Kom, laat dat de stemmiu niet bederven Adri's vrouw stond op. Haar oude veer kracht overwon. Niemand in den vrienden kring bemerkte verder meer iets aan haar, da: een ezelspoot haar op het hart getrapt had. Maar daar binnen was een wond geslagen^ daar schreidde het. Want al is het dan ook maar een ezelstrai wreed kan ze zijn, en de fijnst geconstrueerd bloemkens worden er door neergebogen! MAX R. Zaterdag 1 December bij inzet en Zaterdai 8 December bij afslag, telkens des avonds! uur, te Ouddorp, in het logement van Akets hoek, van een huis met schuurtje en tuin li Ouddorp aan den Oudelandschen Langeweg kadaster Sectie E no. 2133, grotët 16 Aret 50 centiaren (108 R. V. M.) ten verzoeke vai den Heer Jan Mierop Janszoon te Ouddorp. Dadelijk door den kooper in gebruik te aam vaarden. Notaris VAN DEN BERG. Openbare vrijwillige verkooping van via nieuw gebouwde Woonhuizen, nabij den Dorpsweg te Sommelsdijk, voor den heer V le Comte aldaar. Op Dinsdagen 4 en UjSft cember 1923, telkens des avonds 7 uur in m: Hotel Spee te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Dinsdag 4 December bij inzet, te Stellendam in het Logement van Mijnders en Dinsda; 11 December bij afslag, te Stellendam in hei Logement van Troost telkens des avonds' uur van a. een goed onderhouden Woon»ei Winkelhuis te Stellendam aan de Voorstraat met gang, open plaatsje en uitgang naar dei Achterweg, 15 Januari 1924 door den koopt: te aanvaarden, b. een schuur te Stellendam aan den Noord»Westelijken Achterweg, li Januari 1924 door den kooper te aanvaarden c. een huis te Stellendam aan de Jan de Naaijer steeg, mondeling verhuurd aan Pieter Humai a f 0.90 per week en d. een huis te Stellen dam aan de Jan de Naaijersteeg, mondelinj verhuurd aan de Weduwe D. Jansen 5f0,?i per week. Ten verzoeke van den Heer H. C van Wezel te Stellendam. Notaris VAN DEN BERG. Zaterdag 8 December 's avonds 6 uur tt Ouddorp in het Logement van AkershoA verhuring bij inschrijving voor 10 jaar, d!È lijk ingaande, van een perceel bouwland» Ouddorp, in het Oude Nieuwland, op he! eind van den Middelweg, groot 43 aren 287'/: R.V.M. ten verzoeke van den HeerH. C. van Wezel te Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. Openbare verkooping van een volledige Inboedel behoorende tot de nalatenschap van den Heer L. Schooning. Op Dinsdag 11 Decem ber 1923 's nam. 2 uur aan den Dubbelen Ring te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 13 en 20 December 1925, telkens 's avonds ten half 6 uur, te den Bom mel, in het cafe Keijzer, respectievelijk bj veiling en afslag, van een op uitstekenden stand staand Woonhuis, met erf en grond, te den Bommel aan den Oost»Molendijk, kad. sectie B no. 89 groot 2 Aren 6 centiaren, be woond door Job. Mijs Az. Notarissen VAN DER SLUYS en AKKER MAN. Op Vrijdag 14 en 21 December 1923, tel kens 's nam. 3 uur, te Dirksland, in het Café van den Doel, bij veiling en in het café Keu velaar bij afslag, van eene Arbeiderswoning met erf en grond te Dirksland, aan den Gel- derschen Dijk, kad. Sectie B. no. 2040 grooi 1 A. 10 centiaren, toebehoorend aan C. dt Bruin Mz. en verhuurd aan St. Guldenmeestei Notaris VAN DER SLUYS. ROTTERDAM, 4 December 1923. Op de heden in ons Veilingslokaal, Delft- schestraat 43, gehouden Veiling, werden volgende prijzen besteed Kipeierenf Idem (klein) Idem extra zw Eendeieren Ganseieren Kalkoeneieren Kievitseieren Middelprijs Aanvoer 35000 stuks. DE ROTTERDAMSCHE VEILING. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van VAN DER GRAAF Co j Bureaux voor den Handel zijn over de afgri loopen week, eindigende 30 Nov. in Nederland uitgesproken 124 faillissementen tegen 97 fail- lissementen in dezelfde week van het vorigejaa'- Van 1 Januari tot en met 30 Nov. 19- 3848 faillissementen tegenover 2868 over nc' zelfde tijdperk van het vorige jaar. 8.35 tot f 18.® tot tot tot tot -.- tot tot

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 4