til 1 f 1 'I Merk en School. Binnenland. Buitenland. Burgerlijke Stand Ver; r«a» Vei HELLEVOETSLUÏS. Maandag 10 De» cember zal in het tehuis voor Militairen, vans wege de Nederlandsche Christelijke Bond in publieken [dienst optreden de Heer W. v. d. Have, met het onderwerp »Waarom en hoe georganiseerde Aanvang 8 uur' De opbrengst van den verkoop van vlags getjes voor het Roode Kruis bedraagt f40.50 Aan den Teekenaar le kl. bijhetDepars tement van Marine M. Mos, vroeger hier werk» zaam, is met 1 December eervol ontslag vers leend. NIEUW HELVOET. Op 23 November j.l. werden door den Gemeentesveldwachter te Nieuw Helvoet bekeurd twee liedjeszangers die zonder vergunning van den Burgemeester liepen te zingen. Aan den veldwachter gaven zij respectieves lijk op te zijn genaamd Pieter Brat en Gerrit Frakenaar. Bij onderzoek bleek dat die namen valsch waren en liet de Burgemeester hen hiervoor opsporen. In Stad aan 't Haringvliet aangehouden, werden zij vandaar op transport gesteld naar NieuwsHelvoet, alwaar zij bleken te zijn ges naamd Pieter van Dalen en Gerrit Pen. Daar genoemde van Dalen nog 11 dagen hechtenis te goed had voor politie-overtreding en het opgeven van een valsche naam te Leis den, is hij naar die plaats overgebracht, ters wijl de andere, Gerrit Pen, na verhoor is vrijs gelaten. Onder de schapen van den landbouwer Abr. Touw Lz. alhier doet zich esn geval van schurft voor, terwijl onder het vee van den landbouwer j. v. d. Ban Az. Mond en Klauw zeer is uiïgebroken. SOMMELSD1JK. Verslag van de rede, uits gesproken door den Weleerw. Heer Ds. A. de Blois, voor de Chr. Jongelingsvereeniging op Geref. Grondslag «Spreuken 23 23a« te Soms melsdijk, gehouden in de Geref. Kerk te Middelharnis op Vrijdag, 30 November 1.1. De vergadering werd door het eereslid, den heer J. Knape Azn., geopend. Ds. de Blois begon met te zeggen, alhoewel het niet zijne gewoonte was om buiten zijn kerkverband te spreken hij het toch niet over zich had kunnen verkrijgen om de leden der J. V. teleur te stellen. Zijne bedoeling was zooals ook bekend gemaakt is te spreken over het ontwerp «Kinderen des Verbonds«. Dit opschrift had spreker ontleent aan de gelijkes nis van «de rijke man en den armen Lazarus®. Het volk dat des Heeren naam draagt, zei spr., moet staan op de drie formulieren van Eenigheid. Er zijn, zoo zegt spr., menschen, ook wel jonge menschen, die zich niet meer hekommes ren over het zegel en veldteeken dat hun op het voorhoofd gedrukt is, want, zoo zeggen ze, zoo ik bekeerd moet worden, zal ik toch wel door God gegrepen worden. Tegen deze dwaling wil spr. waarschuwen. Het Genadesverbond is opgericht met den Drieëenigen God eenerzijds en den geloovigen mensch anderzijds, waarvan Christus is het representeerende Hoofd voor zijn bondelingen. Er bestaat niet enkel een Genadeverbond, maar daar is ook een Werkverbond opgericht, hetwelk een verbond is, dat gesloten is tus» schen God en den mensch. Hiervan is Adam het representeerende hoofd. Het Werkverbond is evenwel verbroken, terwijl het Genadeven bond later met Abraham werd opgericht. Velen beweren dat enkel Chr. optreedt voor het Genadeverbond. Dit is echter niet zoo. Het Genadeverbond is een testament, hetwelk opgemaakt is tusschen den Drieënigen God eenerzijds en de geloovigen met hun zaad anderzijds. Christus is van dit testament den Testamentmaker. Door dit te verwarren ont» staat volgens spr. de scheve voorstelling. Spr. wijst op de beloften des Verbonds en wijst tevens de ouders op de plichten die ze bij den doop hunner kinderen op zich genos men hebben, In de gelijkenis is sprake van een rijke man en een armen Lazarus. De rijke man is, zooals uit de geschiedenis blijkt een oppervlakkige ziel. Hij heeft nooit willen vragen «Hoe zal ik rechtvaardig ver» schijnen voor God,« alhoewel hij in het bezit was van de boeken van Mozes en de profeten en dus, hetwelk we hieruit kunnen opmaken, een bondeling is. Hij bekommerde zich even» wel niet om God en goddelijke zaken. Het raakt zijne ziel niet en leeft rijk en prachtig. Hiertegenover staat Lazarus, arm, doodarm naar het vleesch. Hij zat vol zweren en be» geerde verzadigd te worden van de kruimkens die afvielen van de tafel des rijken. In deze gelijkenis vinden we twee uitersten. Eén schatrijk, de ander doodarm. De dood doet zijn intrede. Lazarus sterft, en wordt door de hemelburgers gedragen in den schoot Abrahams. Die ellendige Lazarus, die hier op aarde naar het vleesch niets bezat, wordt nu met den vader des Verbonds ver» eenigd. Ook de rijke stierf en werd begraven. Nu is het des Heeren tijd om hem naar zijn rechtvaardig oordeel de eeuwige straf te doen ondergaan. En als de rijke man zijne oogen opsloeg in de hel, zoo zag hij Abra» ham, zijn verbondsvader, met Lazerus in zij» nen schooten wanneer hij Lazerus ziet in den schoot Abrahams, zoo begint hij te roe» pen tot Abraham. Wederom een tegenstelling, maar juist om» gekeerd, dan het op aarde was. Eerst nu gevoelt de rijke man, dat hij het zegel en merkteeken des Verbonds wel hier op aarde had gedragen, maar daar geen acht op had geslagen. En nu dat woord van Abr., »kind«, dat snijdt hem door de ziel. Nu eerst komt hij in zijn gemiswant, zoo zegt spr., 't ergste is niet om in de hel te zijn, zooals hij dikwijls wordt afgebeeld door vlammen, maar om eeuwig buiten God te moeten zijn, God te moeten missen. Wat de rijke in de eeuwigheid mist, bezat Lazerus. Lazerus be» zat zijn Verbondsgod en werd verzadigd naar de ziele. Lazerus, het beteekent «God is mijn hulpe«. Het is nu duidelijk en glashelder wat Lazerus in zijn God bezit. Als bondelingen, zoo ver» volgt spr., zijn we erfgenamen Gods, maar de erfenis hebben we nog niet. Eerst moeten wij God toegeëigend zijn en moeten wij hier op aarde trachten te krijgen hetgeen de rijke man te laat heeft gezien. Vreeselijk zal 't zijn om God eeuwig te moeten missen en eeuwig naar Hem te snakken. Dit leert ons duidelijk de geschiedenis van de rijke man en den armen Lazerus. De rijke man is wel een erfgenaam, maar hij moet de erfenis missen. Het harde voor den rijke man is, dat hij nog in de hel tot Abraham mag roepen «vader® en dat hij toe» geroepen wordt met »kind«, doch al is hjj een kind des verbonds, toch moet hij voor eeuwig de beloften des verbonds missen. Nu het voor eeuwig te laat is, zoo roept hij tot Abr. dat hij nog 5 broeders heeft op aarde, en vraagt of Lazarus dan daar heen mag gaan, om hen te waarschuwen en ook zij niet komen in de plaats des pijns. Laat Lazarus hun zeggen, dat, al zijn zebondelin» gen nog niet Gods kinderen zijn. Maar Abr. zegt«Zij hebben Mozes en de Profeten, dat zij die hooren.« Doch de rijke man zeide «Neen vader Abraham, maar zoo iemand uit de dooden tot hen ging, zoo zouden zij zich bekeeren. Doch Abr. wijst het verzoek van den rijken man af, want, zoo zij Mozes en de Profeten niet hooren, zoo zullen zij ook iemand niet gelooven, die uit de dooden op» stond. Spr. richt een woord tot de jongelingen, en zegt, dat ze moeten pleiten op het Gena» deverbond en bidden om Gods Geest, opdat die hen mag leiden op het rechte spoor. En wanneer dit gedaan wordt, dan zal de Heere ook niet achter blijven, maar zeer zeker den weg wijzen, dien zij te bewandelen hebben. Dat is de weg om te komen tot God, anders niet. Spr. heeft vnl. gesproken om duidelijk te doen zien wat »Vader« en «Kind® beteekent. Er is ook een troostwoord hier op aarde voor de bondelingen, want zoo zegt Abr. «Ze hebben Mozes en de Profeten, dat ze die hooren®. Dit woord, zoo zegt spr., is ook voor de jongelingen. Naar dat woord moeten ze leven, ze moeten voortgaan op den door hen ingeslagen weg, en alle dingen onder» zoeken. Er zijn in dezen tegenwoordigen tijd veel jongelingen die de wereld dienen met geheel hun hart. Spr. waarschuwt hiertegen en zegt dat ze moeten hooren naar Mozes en de Profeten. Wanneer ze dan den Heere zullen toegeëigend worden, dan zullen zij de schatten, die in Zijn Verbond en woorden liggen op» gesloten eenmaal mogen gadeslaan. Na nog eenige wenschen uitgesproken te hebben voor de leden der Jongelingsvereeni» ging, eindigde spreker met dankgebed. De heer Knape sloot de vergadering. MIDDELHARNIS. Vrijdagavond heeft de collecte in de Ger. Kerk gehouden ten bate van de kas der Jongelingsver. Spr. 23 23 opgebracht ruim f 38.— A.s. Donderdag 6 Dec.,'s»nam. 3.30 uur zal in de consistoriekamer der Geref. Kerk te Middelharnis, vergadering worden gehouden van den Kring «Flakkee« van den Bond van M.V. op G.G. in Nederland. Alle meisjes van Geref. beginselen, die belang stellen in het werk van onze Meisjes ver. zijn hartelijk welkom STAD AAN 'T HARINGVLIET. Deze week wordt alhier in de Geref. Kerk een be» gin gemaakt met de avonddiensten. Ds. de Graaff Woensdagavond 6 uur. Tot lid van de Commissie van Toezicht op het lager onderwijs alhier is benoemd Ds. j. Polhuys, die zich de benoeming liet welgevallen. DEN BOMMEL. Zondag hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier des voormiddags op te treden Ds. Polhuijs van Stad aan 't Haring» vliet. De oogstcollecte heeft in de Ned. Herv. Kerk alhier f 250 opgebracht. OUDE TONGE. Bij de Ned. Herv. Ge» meente is beroepen Ds. Alers van Nieuw» Lekkerland. NIEUWE TONGE. Wegens afwezigheid van den predikant zal er aanstaande Zondag» middag geen Zondagschool worden gehouden. Wegens het vervullen eener vacature» beurt te Ooltgensplaat, zal D.V. Zondag 9 December a.s. Ds. Kruyt in de Ned. Herv. Kerk alhier, alleen des voormiddags optreden. In de namiddagdienst zal een predikatie wor» den gelezen. DIRKSLAND. Woensdagavond zal in de Ned. Herv.. Kerk alhier optreden De Heer Kloosterman. MELISSANT. In de Ned. Herv. Kerk hoopt Zondagmorgen op te treden dhr. Smit van Heemstede. Op de Christelijke en Openbare School zal dezen winter gelegenheid zijn tot het houden van avondonderwijs. Jongelui van 14 jaar en ouder kunnen zich deze week bij de hoofden aanmelden. Zondag j.l. is in de Ned. Herv. Kerk een bankbiljet van f 25 gecollecteerd. Deze week zullen in de Ned Herv. Kerk de catechisatiën wederom een aanvang nemen, op Dinsdag op dezelfde uren als't vorig jaar. Door de meisjes van de Zondagsschool wordt in deze gemeente met een lijst, ten bate van het Kerstfeest rondgegaan. HERKINGEN.* De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk gehouden heeft opgebracht een som van f 133,375. Aan de heurt van aftreding als lid van de Commissie van Toezicht op het Lager On» derwijs, is dit jaar de heer J. den Boer alhier. 4 Op Donderdag 13 Dec. a.s. des avonds te zes ure zal D.V. in de Geref. Gemeente alhier optreden Ds. van Dijke te Nieuw»Bei» erland. A.s. Zondag hoopt des namiddags te 2 ure in de Ned. Herv. Kerk alhier op te tre» den, de heer Smid Godsdienstonderwijzer te Heemstede. GOEDEREEDE. Tot Ouderling en Diaken zijn herkozen de heeren W. Redert en J. Kleijn. Nalezing. In de collectezak voor de Kerk zat Zondagochtend een bankbiljet van f 25 en een van f 10. Alhier worden sollicitanten opgeroepen, voor organist in de Kerk' Zondag a.s. hoopt alhier des voorm. op te treden dhr. van der Velde van Ouddorp. Onze predikant zal dan de vacature te Oude Tonge hebben te vervullen. HELLE VOETS LUIS. Donderdagavond werd in het Tehuis voor Militairen, vanwege het Schoolbestuur der Chr. School een ouderavond gehouden. De voorzitter, dhr; J. de Jong opende deze vergadering met het laten zingen van Ps. 29 1 en ging daarna voor in 't ge» bed. Na het lezen van Mare. 10—13 31 en een kort inleidend woord gesproken hebbende, geeft spr. het woord aan dhr. Gaasterland, hoofd der school, om zijn onderwerp «De Chr. U. L. O. School,ten gehoore te brengen. Spr. staat dan' in zijn onderwerp stil, le. De School op zichzelf. 2e. De Chr. School. 3e. De Chr. U. L. O. School. Spr. laat dan eerst hooren hoe het onderwijs op de school ge» geven wordt, n.l. door het klassikale. Dit is een goede instelling, de kinderen worden ge» prikkeld om zich door ijver te bekwamen. Het samenwerken der kinderen in dezelfde klas geeft aan hen dezelfde ontwikkeling, niet alleen het samengaan in school, maar ook buiten de school is nuttig, het geeft vorming van karakter. 2e. De Chr. School. Spr. vraagt of zij recht van bestaan heeft, en bevestigt dit dadelijk. Evenals het huisgezin erkent wordt, zoo moet ook de chr. school erkent worden. De school staat naast het huisgezin, zij heeft de steun daarvan noodig. De Chr. School onderscheidt zich in veel opzichten met de z.g. neutrale school. De Chr. School is niet alleen een school met den Bijbel, maar naar den Bijbel. De kinderen worden uit den Bijbel onderwezen in de heilige begin» selen. De onderwijzer heeft te dien opzichte een verantwoordelijke taak, maar de kinderen jegens hun onderwijzers. Zij behooren hun gehoorzaamheid te bewijzen. Spr. richt ook nog een waarschuwend woord tot de ouders om toch vooral de kinderen geen dingen te zeggen die het gezag bij de onderwijzers on» dermijnen. Wanneer de ouders fouten zien bij de onderwijzers, laten zij dan gedenken dat zij ook menschen zijn, en hen dan in broederlijken zin op de fouten wijzen. 3e. de Chr. U. L. O. School. De vraag die thans gedaan wordt is deze: Wat moet er van mijn kind worden Spr. wijst op de jaren die achter ons liggen, dat bij de arbeidersgezinden de vraag gesteld werd«Hoe kan mijn kind het eerste zijn geld verdienen«. In die tijd beheerschte de broodvraag alles, toen moesten de kinderen op ll»jarigen leeftijd van de school af en moesten trachten geld voor het huisge» zin te verdienen. Dit is nu, dank zij de ver» betering in de arbeidsstand veranderd. Zij kunnen nu niet alleen de lagere school door» loopen, maar kunnen zich ook nog eenige jaren verder bekwamen voor het maatschap» pelijk leven, en die plaats is op de U. L. O. school. Maar in dezen tijd van malaisejop het maatschappelijk gebied is ook voor diegene, die een diploma weet te verwerven geen voor» uitgang te maken, en menig scholier, die straks de school met zijn diploma verlaat ziet uit naar de toekomst en vraagt zich af«Wan» neer? zal de tijd veranderd zijn? Na dit mooie referaat kregen we een voordracht te hooren, waarin uitkwam, de school in de 17e eeuw. Daarna werd de pauze aan de orde gesteld, waarin een kleine tractie de aanwe» zigen werd aangeboden. Na de pauze werd de vergadering heropend met het laten zingen van Ps. 68 16 en 17 en krijgt dhr. j. de Jong gelegenheid voor zijn onderwerp«Bileam als waarschuwend voorbeeld«. Spr. wijst op het woord«Gij kunt geen twee heeren dienen God en Mam» inon«, of dit woord is de toepassing op de geschiedenis van Bileam. Spr. herinnert dan aan de geschiedenis van de kinderen Israels, hoe zij reeds bij de palen van Moab gelegerd waren. Balak de zoon van Zimhor ziet de kinderen Israels met vreeze naderen. Hij is bevreesd dat zij door zijn land heen zullen trekken. Hij beraadslaagt met zijn raadsheeren wat hun te doen staat, en komen eindelijk tot een oplossing. Zij zullen naar een waar» zegger gaan en vragen of hij de vloek over dat volk wil uitspreken en zullen hem voor loon een groote som geld daarvoor betalen. Spr. schets de afrit van de boden naar de waarzegger »Bileam«. Deze was rijkelijk met verstand begaafd, hij was een Ziener. Hij be» hoorde tot de stam van Nahor, en was af» stammeling uit de stam van Terach. Uit dit leidden wij af dat hij kennis had van den Waren God. De boden bij Bileam aangekomen zijnde, vertellen het doel hunner komst. Bileam gevoelt reeds dadelijk veel voor deze zaak, maar wil toch eerst des Heeren raad daarover vragen. In den nacht verschijnt God aan hem en zegt hem dat God het hem verbied Hij brengt de boodschap aan hen over, maar laat daarbenevens blijken dat hij het wel wil, maar God het hem verboden heeft. Het geld heeft hem aangetrokken, hij wil twee heeren dieneh en dit is natuurlijk on» mogelijk. De boden brengen deze boodschap over aan Balak. Balak tracht na deze nog enkele malen Bilekm over te halen en bied hem telkenmale nieuwe schatten aan. De be» geerte van Bileam wordt steeds sterker. Hij doet weer als voorheen, hij bid eerst weer tot God en tracht God om te bidden, hij wil het geld verdienen en toch God gehoorzaam zijn. Eindelijk geeft Ood toestemming om naar Balak toe te gaan. Bileam maakt zich reisvaardig niet wetende wat hem op zijn reis zou overkomen. Op de reis komt God hem tegen. Midden op de weg valt de ezelin neer. Bileams pogingen om de ezel voor te drijven, mislukken? tot eindelijk de ezelin be» gint te spreken, wanneer de ezelin tot hem gesproken heeft, ziet ook hij de Engel staan. Deze zegt hem dat hij zal spreken wat God hem in zal geven. Bileam die bij Balak is aangekomen, dat naar het bevel des Heeren, inplaats van het volk Israels te vervloeken, zegent hij het volk en wijst dan op de Mes» sias, die zou voortspruiten uit dat volk. Balak heeft dit gehoord en is daarover zeer in toorn ontstoken. Bileam bemerkt dit en wil dat nog vergelden en geeft daarom aan Balak nog een zondigen raad. Uit deze geschiedenis kunnen wij leeren dat wij geen twee heeren kunnen dienen of wij moeten God dienen of de wereld. Dit moet ook reeds aan de kinderen op school bekend gemaakt worden, zij moeten reeds vroeg de liefde tot God bezitten, dit werpt voor het verdere leven rijper vruchten af. Daar er geen bespreking op dit leerzame onderwerp volgde werd deze vergadering met het laten zingen van Ps. 19 4 gesloten en ging dhr. L. Quak in dankzegging voor. Een groot aantal ouders en belangstellende waren opgekomen om deze avond bij te wonen. Wij gelooven, dat deze avond wel geslaagd mag heeten, en dat van zulke avonden de vruchten niet zullen achter» blijven. P. L. Mej. A. J. Bos te Delft is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare Lagere School B en zal 1 Jan. in dienst treden. NED. HERV. KERK. Beroepen: naar Oude Tonge, Ds. G. Alers te Nieuw»Lekkerland. Bedankt: voor Terhorne, de heer B. H. v. d. Berg, Cand. te Utrechtvoor Wouters» woude, Ds. J. W. Pieper te Oudegaan Kol» denvolde. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: voor Werkendam, Ds. R. Kok te Aagtekerke. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: naar Biezelinge, Ds. H. Hoo» gendoorn te Vlaardingen. Dr. A. Kuyper in Amsterdam. In de Gereformeerde Kerk verschijnt een artikelenreeks getiteld «Amstelodamiana®, waarin de schrijver eenige historische bijzonder» heden mededeelt over de Amsterdamsche Herv. Kerk. Deze week schrijft hij o.m. over het optre» den van Dr. A. Kuyper, die in 1870 als predi» kant in Amsterdam kwam. «In die dagen kwam de man, die talenten en aanleg had ontvangen om den boventoon te voeren, en die dat dan ook van den be» ginne van zijn optreden in de Amsterdamsche gemeente heeft gedaan en nog vele jaren daarna. Wij bedoelen Dr. A. Kuyper. Men moet het befeefd hebben om het te begrijpen, wat indruk het optreden van Dr. Kuyper maakte. In de vergaderingen van den kerkeraad voerde hij zijn glansrijke debatten met de groote woordvoerders der Modernen, een Dr. Modderman en anderen, tot verbazing van de ouderlingen, die met geestdrift hun zaakbe» pleiter volgden en die het alleen maar niet konden begrijpen, als somtijds straks, wanneer het debat was geëindigd en de vergadering gesloten, zij hun man zagen gaan, gearmd met een Modernen colega en in druk gesprek met hem gewikkeld. Alsof 't daareven geen gevecht maar slechts een toernooi geweest wareZoo te onderscheiden tusschen begin» selen en personen, neen, dat verstonden ze niet. Maar niet minder was Dr. Kuyper de man van den predikstoel. Toen hij nog inUtrecht stond, waren er aanhangers, die er wekelijks een reis naar de bisschopstad, voor over hadden om hem te mogen hooren. Vanzelf ontstond daaruit een machtige aandrang in de gemeente dien moest men hier bij ons in Amsterdam hebben! En toen hij er een» maal was, stonden de schare, uren voordat de dienst begon, voor het kerkgebouw te wachten, waren de kerken te klein om straks dien scharen plaats te verkenen en bestond er zelfs bij het in en uitgaan gevaar voor ongelukken. In onze jeugd vertelde men ons, dat eenmaal bij uitgaan van Dr. Kuyper's godsdienstoefening, iemand in het gedrang een arm had gebroken. Zulke verhalen, of ze op waarheid berusten of niet, teekenen toch den toestand. Als Dr. Kuyper in Amsterdam zou preeken, dan was er geen houden aan. Flem wilde men hooren.« LIJST 18 van de 45ste jaarecollecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport van lijst 7 f 62374,45 Kommerzijl met Ruigezand 181,25 Roodeschool (Öuaeschip) 163,50 Boornbergum c.a49,0472 Donkerbroek c.a54,15 Kollumerpomp (Kerkcollecte) 43,22 Borger223,75 Drouwenermond170,— Nijensleek 110,70 ValthermondI met Odoorn (Geref. Kerk)46,3672 Almelo 221,2872 Notter en Zuna92,48 Vroomshoop311,20 Epe c.a117,— Westendorp e.o. bij \arsseveld 165,50 Winterswijk c.a295,60 Linschoten153,05 Broek op Langendijk (Kerkcoll.) 116,62 Gouderak170,— Leerdam195,30 Meerkerk131,36 Sassenheim met Voorhout 195,0872 Sommelsdijk278,70 Brouwershaven141, Breda met Ginneken126,75 Eindhoven121,44 Totaal van 450 Loc. Com. f 66248,80 Mr. J. TERPSTRA, Secretaris van de Unie «Een School met den Bijbel®. Spionnage en landverraad. Men meldt uit Maastricht, dat de sergeant» .majoor S., die vóór het front gerehabiliteerd was, niet opnieuw in hechtenis is genomen, maar zich zelf in de kazerne bij zijn overste gemeld heeft. Thans zit hij in de gevangenis. De man schijnt zich het geval sterk aange» trokken te hebben, hij is overspannen. Beelaerts van Blokland zal niet slagen. 't Bericht staat in «De Avondpost«, dat de heer Beelaerts van Blokland niet zal slagen in de samenstelling van een nieuw Kabinet. Tegen opneming van liberalen in het Kabinet bestaan bij enkele rechtsche partijen, om be» grijpelijke redenen, ernstige bezwaren. Het blad zegt o.a Bovendien schijnt de grootste der rechtsche partijen niet geneigd zich aan de leiding van den heer Beelaerts te onderwerpen. En men vraagt zich af wat dan zal geschieden. Niet onwaarschijnlijk wordt het in parle» mentaire kringen geacht, dat alsnog in boven» bedoeld geval aan den heer Colijn de opdracht tot Kabinersformateur zal worden verstrekt. Overtreding van de Kieswet. Eenige personen, in Mei veroordeeld wegens het feit, dat zij bij de jongste verkiezingen voor de Provinciale Staten en de Tweede Kamer niet ter stembus zijn gekomen, hebben dezer dagen de volgende kennisgeving ont» vangen «De ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht te Deventer geeft kennis aan (volgt naam van den veroordeelde), dat bij Koninklijk besluit van 22 October 1923 is goedgevonden, kwijt te schelden de boete van f 1, subsidair 1 dag hechtenis, waartoe hij (zij) bij vonnis van den kantonrechter te Deventer van 28 Mei 1923 wegens overtreding van de Kieswet werd veroordeeld blijvende het von» nis overigens in zijn geheel. Het nieuwe Duitsche Kabinet. Dr. Marx lukte het een nieuw Kabinet sa' men te stellen. Het Kabinet bestaat uit de volgende man» nen Dr. Marx (Centrum), rijkskanselier dr. Stresemann (D. Volkspartij), minister van bui» tenlandsche zaken; dr. Jarres (D. Volkspartij), minister van binnenlandsche zaken en vice» kanselierdr. Gessier (Dem.), rijksweerdr. Luther (D. Volkspartij), financiën; dr. Brauns (Centrum), minister van arbeiddr. Höfle, rijkspost en bezette gebieden; dr. Hamm, eco» nomie; graaf Kanitz, voedselvoorziening Oeser, verkeerswezen; Enninger, jnstitie. De Beiersche Volkspartij publiceerde een manifest, waarin zij mededeelt, krachtig te hebben aangestuurt op de vorming eener bur» gerlijke regeering, waarin ook de Duitsch»na» tionalen vertegenwoordigd zouden zijn, daar zij van oordeel is, dat een naar rechts georiën» teerde rijkspolitiek slechts mogelijk zal zijn, wanneer de regeering niet is aangewezen op de welwillende neutraliteit der sociaal»demo= craten. Met het oog op de betaling capaciteiten van Duitschland nam de commissie van herstel het volgende belangrijk besluit: Ten einde in verband met de bepalingen van artikel 234 van het verdrag van Versailles de bronnen van inkomsten zoowel als het be» talingsvermogen van Duitschland te bestudee» ren, heeft de Commissie van Herstel besloten twee comité's te vormen van deskundigen uit de geallieerden en geassocieerde landen. Het eerste comité moet de middelen nagaan om de begrooting in evenwicht te brengen, zoo» mede de maatregelen, die genomen moeten worden om den geldkoers te stabiliseeren het tweede comité zal het bedrag nagaan en vaststellen van de waarde van het kapitaal, dat uit het land gegaan is. De keuze der leden berust uitsluitend bij de commissie van Her» stel, die de regeering der Vereenigde Staten zal doen uitnoodigen, zich te doen vertegen» woordigen. Een kerkhof voor atheïsten. Voor de revolutie kende men in Rusland geen algemeene begraafplaatsen. Iedere gods» dienstige gemeente had een eigen kerkhof, dat onder toezicht stond van een priester of van een daartoe door het kerkbestuur aangewezen college (zooals bij de Joden). Kwam een on» geloovige te sterven, dan was de godsdienstige groep, tot welke de overledene officieel be hoorde het oude regiem erkende geen athe» ïsten verplicht een graf ter beschikking van de familie van den gestorvene te stellen. Dit leidde dikwijls tot conflicten, doch de ster» ke hand der politie dwong de weerspannigen te gehoorzamen en zoo gebeurde het, dat onder toezicht van politie een gestorven af» vallige tot groote verontwaardiging der geloo» vigen, op gewijden grond werd ter aarde be» steld. Na de bolsjewistische omwenteling werden alle begraafplaatsen tot nationaal eigendom verklaard en de priesters moesten niet alleen toezien hoe godloochenaars op gewijde kerk» hoven werden begraven, maar ook hoe in vele gevallen deze begrafenissen in atheïstische demonstraties ontaarden, waarbij de godsdien» stige plechtigheden der geloovigen werden bespot en felle anti=religieuse redevoeringen werden gehouden. Het verzet is ten slotte gekomen van den kant der atheïsten. De «Izwestia® deelt mede, dat in -verschillende steden de onge» loovigen den eisch hebben gesteld, dat de gemeente voor hun dooden een afzonderlij» ke begraafplaats zou bestemmen, want zij heb» ben bezwaren tegen het begraven van een atheïst naast een geloovige. Dat de bolsjewis» tische autoriteiten zich gehaast hebben dit verzoek in te willigen, ligt voor de hand. De «Izwestia® verteld dan ook uitvoerig over deze atheïsten=begraafplaatsen en verheerlijkt de begrafenissen volgens den nieuwen ritus. MIDDELHARNIS. Overleden Maria Hoek, 77 jaar Adriana de Korte, 11 maanden, d. v. Jan de Korte en Cornelia van den Doel. DEN BOMMEL. Geboren Franciscus z. v. W. v. d. Maden en van J. VervloetLeendert Jacob z. v. Joh. de Bakker en van J. OsseweijerNeeltje d. v. Jac. van Zanten en van C. van der Welle. Overleden Franciscus van der Maden oud 1 dag z. v. F. van der Maden en van J. Ver» vloet. OOLTGENSPLAAT. Over de maand November. Geboren: Martinus z. v.JohannisAnthonij van Nieuwenhuijzen en Heiltje Adriana Note» boom Job z. v. Abraham van der Welle en Willemtje Maria DuimBastiaantje d. v. Pie» ter Pieterse en Maria Francina Kagchelland. OndertrouwdDavid Cornelis van de Vel» de 26 j. met Magrieta van Ree 23 jaar. GehuwdPieter Jacob Driesse 23 j. met Catharina de Waal 20 j.Wilhelm van Bokkum 29 j. met Maaike Elizabeth van der Stelt 26 j.; Johannis de Vos 26 j. met Jannetje Snaauw 24 j.Joost Verweij 27 j. met Cornelia Bree» man 27 j.Cornelis Pipping 30 j. met Tannetje Holleman 22 jaar. Overleden: Martinus oud 8 dagen, z. v., Johannis Anthonij van Nieuwenhuijzen IJÊ!. Heiltje Adriana Noteboom Jannetje van Put» B ten 71 j. echtgen. van Willem van Dam. NIEUWE TONGE. Geboren: Hendrika d. v. Johannes van Erkel en van Willemina KievitLeendert z. v. Jan van den Ouden en van Kommertje van den Doel. Ondertrouwd M. v. d. Vliet j.m. 23 jaar en Klara Kievit j.d. 20 jaar. Overleden: Cornelia Lukaart oud 64 jaar; Kaatje Grootenboer oud 74 jaren weduwe van Jacob van Alphen. HERKINGEN. Maand November. Geboren Jannetje d. v. Pieter van Mourik en van Elizabeth van Wesel. GOEDEREEDE. GeborenJan z. v. Jan Klein en Jannetje TanisLaurens z. v. Laurens van der Laan en. Johanna van der Tol; Johannes z. v. Go» vert Breen en Helena van Tigchelen Maartje d. v. Adam Redert en Catharina Tanis. Gehuwd Govert Breen 21 j. van Ouddorp en Helena van Tigchelen 18 j. van Goedereede; Jan Troost 25 j. te Portugaal en Huigje Renaud 26 j. alhier. Overleden Leendert Lokker 76 j. Wedn. van Dimmentje Spee. OUDDORP. Over de maand November. Geboren Pieter z. v. Maatje Breen Jaco» mijntje d. v. Thijs de Jong en Grietje West» dijk Pieter z. v. Cornelis Sperling en Baaltje Westhoeve Teunis z. v. Eeuwit v. d. Wende j en Maaike Akershoek Maria d. v. Arie Wou» ter Moerkerk en Martijntje HoekThomas z. v. Krijn Grinwis en Jannetje Grinwis; Kommertje d. v. Jan Mierop en Grietje Meijer; Pieter z. v. Kommer Tanis en Cornelia Tanis; Willem z. v. Teunis Breen en Jannetje Koek; Ondertrouwd Cornelis Mierop j.m. 28 j. met Grietje van der Wende j. d. 23 j.Leen> dert Bosland j.m. 33 j. met Cornelia Breen j.d. 26 j.Willem van Splunder Wedn. 31 j. met Arina Adriana Visser j.d. 25 j.Marinus van Seters j.m. 31 j.'met Rachel van Erkelins Wed 34 jaar. GetrouwdRijk Akershoek j.m. 29 j. met Kaatje Hoek j. d. 25 j.Cornelis Mierop j m 28 j. met Grietje van der Wende j.d. 23 j. Leendert Bosland 33 j. met Cornelia Breen J j.d. 26 j.; Willem van Splunder Wedn. 31 i- met Arina Adriana Visser j.d. 25 jaar. Overleden: Govert Breen j.m. 67 jaar z.v. Cornelis Breen en Elizabeth Westhoeve Cor» nelis Tanis 72 jaar echtgenoot van Elizabeth Lokker; Jan Bakelaar j.m. 23 jaar z. v. Jan Bakelaar en Adriana de Jong; Levenloos aan» gegeven kind van Klaas Mastenbroek en Adri» ana Troost. Vergadering Dirksland op v.m. half tier OnderwJ 1. Openij 2. Vaststa 3. Ingekc 4. VoorsJ 5. kerheidstellin 6. Voorsl meentebegroc 7. Voorsl vinciale Ont| woner. 8. VoorsJ Touw en M. den winterav 9. Voorstq waarden verf ingevolge de 10. Voors| school, ingaa 11. Voorst schoolcommis 12. Onderl gemeen Arml ter C. KardJ Groeneweg 13. VaststJ School over School en oij 14. Voors Bewaarschool 15. VoorsJ Boezem bij 16. VoorsJ Gebouwen. 17. SupplJ 1923. 18. VoorsJ ging salaris 19. VoorsJ fing dividenc Vergadering gemeente op j namiddags tel De garnale; gedurende 4 dag en per manden wercj buitenland vi STAD Gedurende! handeld 33 19 oproepsbel In de afgel Tclegraaf» en; deld telegrar lefoonoproep: lingen. Aan het H kantoor wer maand behan foongesprekk' Totaal 879 h, In de afgel kantoor 103 telefoongespr j gelijk verdeel Zaterdag 1| 8 December uur,' te Oude hoek, van ee Ouddorp aar Hedenr leed tot zacht en 1 Moeder, der Mejuf PETRI WediJ HEI in den jaren. Uifl Sommelsd Heden een noodl geliefde JAf in den bijna 23 Zijr Broi Heden i een noodl| geliefde IA1| in den bijna 23 Zijn F| Ouddorp,

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 2