II. mm Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zecuwsche Eilanden. mug •en UX IN HOC SÏGNO VINCES No. 2969 WOENSDAG 5 DECEMBER 1923 k i BUD B 1 Gemeenteraad. Reclames Mederieeiingen. 6ESPROB1BE8I MSWÊB li I 38ste JAARGANG elke nma J spel 'n broodje te eten. En inplaats van vol geestdrift te dansen op de planken, lummelde het zoo'n beetje de tribune af Ja, ja, Holland's glorie is wég. V Judaspenning. Plaatselijk Nieuws. J MJK 55 t de 4T» ga= •ing Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.- per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Alle stukken voor de IRedactae bestemd, Advertentiësi esi verdere Ad mist istratie frasaeo toe te zetsdess aata de Uitgevers Klad er in. Ammele sammele, de klad is er in Neerland raakt in de versukkeling. Voorheen, als er een [internationale voet» balwedstrijd werd uitgevochten, dan was 't publiek bijkans óf Snaai gèk. 't Brulde als een menagerie. Koppen zagen rood, blauw, paars. Kelen gorgelden rauwe klanken. Men juichte als bezetenen. Of men «huifde als dol. Vrouwen werd het te machtig en zij snob terden van onverzwelgbare vreugde of vielen flauw van onverkropte nijdigheid. Dat was 'n tijd'n groote tijd Maar die ideëele dagen liggen achter ons als de jaren van olim. Zondag werd te A'dam de internationale Zwitserland—Nederland gespeeld. De man van de N. R. C. verontwaardigde zich. »Vroe» ger zegt hij was'n internationale juichen II >UM1 huilen. Thans zat het publiek onder V Oorlog en Marine. Lees dit niét in 'n knorrige bui Noch ook, als ge slecht geslapen hebt, Maar na een smakelijken maaltijd en steekt eerst een geurig pijpje tabak er bij op. »Oor\og« gebruikt kanonnen. En al gebruikt het die maar voor oefening al is »Oorlog« in dat opzicht nog zoo zuinig tijd slijt en zoo moest dezer dagen »Oorlog« er eenige kleinere kanonnen bij hebben. Wat wil nu het geval? Een aftandsch pantserschip, voor gebruik niet meer dienstig, kwam dezer dagen op de helling en werd voor oudroest verkochter waren echter nog eenige, zéér goed bruikbare leine kanonnen« aan boord, juist van de art, die »Oorlog« hebben moest. Dkt is »goedduk«, denkt »Oorlog«. En nu vermoedt ge, wijl het toch alles Nederlandsch Staatseigendom is, dat een stel Jantjes de kanonnen van 't schip naar de kazerne brengt, of dat een troep kanonniers ze komt halen, Maar dan rekent ge buiten den waard. Als »Oorlog« die kanonnen hebben wilde van »Marine«, dan. kon het behoorlijk een bod doen. Enfin, »Oorlog« dééd een bod. »Geen sprake vanzei Marine. »Nu, vraag jij dan eens geld Marine noemde een bedrag. En toen »Oorlog« nu eens ging informee» ren, bleek dat men in 't buitenland dat soort kanonnetje tegenwoordig voor lager prijs nieuw koopen kon, dan Marine voor oud vroeg »Tjabesliste de minister van Oorlog, »dan zit er niets anders op dan dat ik ze, zuinigs heidshalve, maar in 't buitenland koop Neen, breek uw pijp niet Kalmte alleen kan ons redden! Ik noem er m'n bron bij »De Vrijheids het wekelijksch orgaan van den Vrijheidsbond. Na het Indische »mammon»sschandaal Dat in het Nederlandsche leger. Nederlandsche gegradueerden mannen, die zij t dan in lager rang, bevel hadden, vertroU' wen genotendie de uniform droegen huns ner koningin. - hebben om vuil gewin lands verraad gepleegd. Stukken van waarde verdonkeremaand. Geschriften van geheimen inhoud. Betrekking hebbende op de organisatie van en troep en op het mobiliseeren van onze legermacht. Voor gouden munt of zilverstukken of banks Papier hebben ze die in handen gespeeld van vreemdelingen, die natuurlijk officeeel geheel op eigen houtje werkten, maar van wie ieder «grijpt, welke regeering zij deze stukken ten nutte deden komen. Opdat, als er oorlog kwam 1C mo8endheid haar voorsprong hebben toehrt? H eten' W'™r 2e «nstweesdrie den klap En ebt6") TeSt' °m ons Ieger lam te slaan, en landrvolksgenooten I 't Schaamrood brandt ons op 't gelaat. En we gedenken het woord van Groen: Zedelijke kracht is gróóter goed voor uw krijgsmacht, ,dan persoonlijke moed, verspil ze niet. En wat zeggen onze »vrede«»praters Die altijd roepen, dat wij het voorbeeld maar moeten geven en ontwapenen en dat men ons dan wel met rust laten zal Zeker, dan spioneert niemand meer Want dan is er niets te spionneeren Maar dan loopt men ons dwars over 't lijf, als men wileiken dag van het jaar en elk uur van den dag. 4JVoetbalsport. Tegen »Sport« is onzerzijds geen bezwaar. Matige sportsbeoefening juichen we toe. Maar de moderne voetbalsport, zooals deze zich langzamerhand ontwikkeld heeft, stuit bij ons op meer dan een ernstig bezwaar. Daar zijn de wedstrijden op Zondag. Daar zijn de vaak voorkomende vloekge» woonten. Daar is de verruwende invloed van een publiek, dat allerminst een spebverfijnenden en sport»veredelenden invloed uitoefent. En nu komt daar in den laatsten tijd nog 'n spelontaarding bij, die een vorig geslacht nog zoo niet kende, doch die thans hand over hand toeneemt. De heer Reischury, scheids» rechter in den pas gespeelden vvedstrijd Ne» derland—Zwitserland, wijst daar als volgt op Quantatief is 't spel vooruitgegaan, doch qualitatief niet. De moraal laat veel te wen» schen over, in het bijzonder in die landen waar een heftigen strijd wordt geleverd om het kampioenschap. De spelers vergeten dan dat zij kameraadschappelijk tegenover elkaar moeten staan, zooals in den ouden tijd het geval was. Dit ontbreken van kameraad» schappelijkheid doet niet veel goeds aan het voetbalspel. Het spel is zoo geen spél meer D.w.z. ontspanning voor lichaam en geest, waarbij men zich evengoed verheugt, wanneer de tegenstander »mooi« gewonnen heeft, als wanneer men zelf de palm wegdroeg. Het mangelt aan de »moraal«. Gelijk op zoo menig gebied De biceps zwelt en de dijspier spant zich, maar de zedelijke volskracht, helaaszinkt jammerlijk in. Moge dan het zout tenminste zijn kracht behouden Vergadering van den gemeenteraad van Sommelsaijk op Vrijdag 30 Novem» ber des nam. om half drie uur. Afwezig de heer Le Comte (Staatk. geref.) De Voorzitter de Edelachtbare heer den Hollander opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. De Kas van den geineente»ontvanger is na» gezien en in orde bevonden. In Kas was f 21454,535. De Gemeenteraad van Middelharnis vraagt herziening van het havencontract. B. en W. stellen voor het in overweging te nemen. Conform wordt met algemeene stemmen be» sloten. Een wijziging van de begrooting 1923 wordt toegestaan. Besloten wordt een paar arrestanten lokalen van het rijk weder voor twee jaren in te hu» ren voor f 25 per jaar. Behandeld wordt het adres jder ingezetenen van de v. Gorkumstraat om rioleering. Na breede discussie wordt besloten dat B. en W. nog eens onderzoek zullen doen en met nieuwe voorstellen zullen komen. Besloten wordt niet op het voorstel der bewoners in te gaan dat deze de helft der kosten zullen bijdragen. Betreffende het voorstel om de helft der kosten voor rioleering van het bouwterrein van het diaconaal armbestuur voor rekening van de gemeente te nemen, wordt besloten den eisch te handhaven dat de diaconie het volle bedrag betaalt. De H.H. SLIS (Christ.sHist.) en KIEVIT (Anti»Rev.) onthielden zich van stemming. Een wijzigiging in de verordening op de heffing der schoolgelden L.O. wordt goedge» keurd. B. en W. stellen voor 325 M2 haventerrein te verhuren aan de firma Le Comte voor f 200 per jaar. De heer MIJS (V.»B.) verzet zich tegen dit voorstel. In stemming gebracht wordt het aan» genomen met de stemmen der H.H. Mijs, (V.B.) Blok (S.D.A.P.) en v. Nimwegen (Lib.) tegen. Op voorstel van B. en W. ontvangen de H.H. onderwijzers aan den cursus vervolgon» derwijs onder dankzegging voor bewezen diens» ten eervol ontslag. Dan gaan de deuren even dicht ter bespre» king sollicitatie onderwijzeres aan de open» bare Lagere School. Na heropening der openbare zitting wordt na stemming en herstemming benoemd Mej. Boon van N. Helvoet. De voordracht luidde I. Holleman, Stellendam, 2. Boon, Hellevoet» sluis, 3. Joppe, Sommelsdijk. Gewijzigd wordt de verordening op de hef» fing, en invordering der leges en rechten van den burgerlijken stand. B. en W. stellen voor de regeering te ver» zoeken de wet op het Middelbaar en nijver» heidsonderwijs in dien geest te wijzigen, dat het schoolgeld voor kinderen van gegoede ouders niet meer ten koste der gemeenschap komt. Conform wordt met algemeene stemmen besloten. Aan de orde is de begrooting van het bur» gerlijk armbestuur en Weeshuis. De heer BLOK (S.D.A.P.) stelt voor de be» gvooting nog niet te behandelen maar eerst te laten onderzoeken door een commissie. Na eenige bespreking wordt besloten in de toekomst de begrooting door een commissie te laten onderzoeken en deze begrooting thans post voor post te behandelen. De begrooting wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 15808,825. Aan de orde is de vaststelling der gemeen» tebegrooting '2.4. De heer BLOK (S.D.A.P.) maakt aanmer» king op de manier waarop deze Begrooting wordt aangeboden. Volgens_art, 203 der ge» meentewet moet de begrooting minstens 14 dagen ter visie liggen voor behandeling. Dat is niet gebeurd. Bovendien moet zij vier maanden voor het betreffende jaar bij den raad worden ingediend, dat is ook niet ge» 40 cent per regel. en jeukende wintervoeten geneest men met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. beurd. Spr. vraagt welke de oorzaken zijn, dat deze wettelijke voorschriften niet in acht genomen zijn. De VOORZITTER antwoordt dat de be» grooting niet op tijd klaar kon wezen, mede vanwege de nieuwe voorschriften. Dit gebeurt trouwens in de meeste gemeenten. Daarom is zij schriftelijk aangeboden. De begrooting heeft echter wel 14 dagen ter visie gelegen. De heer BLOK (S.D.A.P.) ontkent dit laatste. Op het aanplakkingsbiljet stond wel den 12 Nov. als datum aangegeven. Maar inderdaad is het biljet pas den 24 Nov. aangeplakt. De VOORZITTER zegt dat als dit zoo is de 14 dagen visie niet in acht genomen zijn en stelt dan voor in een volgende vergadering de begrooting te behandelen. De SECRETARIS zegt den datum van aan» plakking niet precies te kunnen noemen. De heer MIJS (V.B.) wil gaarne weten of de heer Blok juist is met zijn beschuldiging en zoo dit het geval is, wie de schuldige is. Spr. gaat zoo maar niet op een praatje in, en is niet van plan hier voor een grapje te komen. Na breede discussie wordt besloten een commissie van onderzoek voor de gemeente» begrooting te benoemen, en deze eerst in een volgende vergadering te behandelen. Tegen stemde de heer Mijs (V.B.) Tot leden dier commissie worden na stem» ming en herstemming benoemd de H.H. M. Joppe, Kievit en v. Nimwegen. Deze com» missie zal tevens de rekening van de gasfa» briek onderzoeken. De heer v. d. DOEL (A.»R.) vraagt een verklaring van art. 210 der politieverordening en spr. weet niet of Kralingen ook een kom vormt. Spr. acht dit echter wel wenschelijk, met het oog op brandgevaar en het bouwen van hooiklampen De VOORZITTER zegt onderzoek toe. De heer MIJS (V.»B.) zegt onvoldaan te zijn over de kwestie der aanbieding der ge» meentebegrooting. Door een lid van den raad is een beschuldiging ingebracht. Deze beschul» diging is niet weerlegd en evenmin aanvaardt. Spr. weet niet waar de raadsleden zich nu aan te houden hebben en stelt daarom voor, dat deze zaak opgehelderd wordt. Besloten wordt dat B. en W. in de eerst» volgende vergadering opheldering zullen geven. De heer v. NIMWEGEN (Lib.) vraagt zout of zand op de trappen tegen den dijk te doen strooien bij gladheid. De VOORZITTER zegt toe maatregelen te zullen nemen. De heer KIEVIT weet een mooi plaatsje voor de motorbrandspuit achter de Zondags» school. De VOORZITTER zegt hierover met den raad van Middelharnis te zullen spreken. Dan sluiting. SOMMELSDIJK. De dienstplichtige K. Grootenboer van de lichting 1918 is tegen 14 Januari a.s. opgeroepen om voor herhalings» oefeningen in werkeijken dienst te komen. Het huis gemerkt B 326 is gekenmerkt als besmet door diphtheritis. MIDDELHARNIS. De heer C. Moclij» ker had vanwege de gladheid 't ongeluk op 't Zandpad te vallen met 't gevolg dat hij een duim brak. Den bakker M. den Braber had 't on» geluk met een amandelmachine een stuk van zijn pink af te snijden. Onze gepensioneerde gemeente veld» wachter de heer C. Reevers, welke alhier 35 jaar die functie heeft bekleed heeft Dinsdag» morgen onze gemeente verlaten om zijn overi» gen leeftijd te 's»Gravenhage door te brengen. De bewaarschool zal evenals vorige ja» ren door Sint Nikolaas worden bezocht om de kleinen weder eene aangename verrassing te bezorgen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Van landbouwer v. G. is een paard doodgegaan en in den grond gestopt. M. B. uit Middelharnis had het ongeluk bij zijn broeder alhier met zijn hand tusschen een motor te geraken, waardoor geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door J. M. alhier is een postduif ge» vangen gemerkt Beige 20 631032. Het tarief van de autobus is verlaagd en gebracht op 40 cent van Stad naar Mid» delharnis. 13 December a.s. zal schouw worden ge» dreven over sloten, weteringen enz., in den polder Nieuwe Stad. Gedurende de maand November hebben 24 huisslachtingen plaats gehad. De verordening op het venten ligt voor een ieder ten gemeentehuize ter inzage. Deze verordening voorziet in een dringende be» hoefte en is in het leven geroepen ten einde paal en perk te stellen aan alle vermomde bedelarij. DEN BOMMEL. De vorige week zijn vanuit deze gemeente 1108 H.L. aardappelen vervoerd. In de afgeloopen maand zijn in deze gemeente geen huwelijken gesloten. Over het tijdvak 1 Nov.—31 Nov. zijn 73 huisslachtingen aangegeven. De bietencampagne is hier bijna ten einde, op de kaai liggen er nog een weinig zoodat het hier dit jaar vroeg afgeloopen is- OOLTGENSPLAAT. De Schilder Jac! Dorsman geraakte Vrijdag avond, door de duisternis misleid, in een kalkput en werd door drie vrienden er uitgetrokken met een totaal ontveld gelaat. Wonder mag het heejen dat het zoo afliep. Jongelingen, geboren in 1905, kunnen zich voor den dienstplicht laten inschrijven, tusschen 1 en 31 Januari a.s., meer bepaald, wordt hier voor zitting gehouden 10 Januari van 6V2 tot y/2 uur- Het Sint Nicolaasfeest zal met de Kin» deren der Bewaarschool gevierd worden op Donderdag 6 December. OUDE TONGE. De woning bewoond geweest door A. Hameteman is aangeloopen op f 1050. Door de gladheid geraakte de auto van Van As van de baan zoodat bij een heining vernielde en eenige schade aan de auto op» liep' J.l. Zaterdag zijn alhier de laatste suiker» bieten op de Kaai aangevoerd. Het gebouw van L. T. B. is afgemijnd door I. Legierse voor f 4810. NIEUWE TONGE. Met ingang van 16 December a.s. zal als Rijksveldwachter alhier worden gestationeerd, de Rijksveldwachter brig. tit. j. van Helden te Herkingen. Aan het Tramstation alhier werden j.l. week 600 balen juin vervoerd, Naar men ons mededeelt zal de Gem. Zangvereeniging »Apollo« in het laatst van deze maand haar jaarlijksche uitvoering hou» den. DIRKSLAND. Gevonden voorwerpen een bos sleutels, inlichtingen ter gemeente» secretarie. HERKINGEN. De oudste inwoner onzer gemeente dhr. L. Kaashoek herdacht Maandag zijn 93sten verjaardag. Deze krasse oude mag zich nog in een vrij goede gezondheid ver» heugen. De aanvoer van suikerbieten zal dit jaar alhier pl.m. 6000.000 K.G. bedragen.. De landbouwer C. T. alhier kwam met een der handen in aanraking met een in wer» king zijnde zelfbinder, waardoor geneeskun» dige hulp moest worden ingeroepen. En door de geissoleerde ligging der ge» meente én door ziekte ten huize van prédis kanten is het Zondag 1.1. reeds den tweeden rustdag dat in de Ned. Herv. Kerk geen dienst is gehouden. Enkele personen hebben processverbaal gekregen voor het werpen met sneeuw. Wegens lagen waterstaat zijn geladen schepen alhier genoodzaakt, hoe ook de fa» brieken naar hunne komst uitzien, yerande» ring daarin af te wachlen' Het aantal buisslachtingen, de vorige maand ter gemeente»secretarie aangegeven, be» draagt in totaal 32. De verordening op de heffing van ha» ven» en kaaigeld is door de Kroon onveran» derd goedgekeurd. Men besteedt alhigr voor de winteraard» appelen in prijzen van f 4.50 tót f 5. De vorige week werden alhier uitge» voerd 500 H.L, aardappelen en 350 balen juin. Wegens onvoldoende deelname ziet het Christelijk Mannenkoor zich genoodzaakt tij» delijk hare repetitie stop te zetten, voorzoo» ver betreft dit in de week geschied. MELISSANT. Over de vorige maand wer» den ten gemeentehuize alhier 45 huisslachtin» gen en 1 noodslachting aangegeven. STELLENDAM. De vorige week werden van nier verscheept 450 H.L. aardappelen en 240 balen uien a f 4 per H.L. Vrijdag geraakte de blazerschuit S.L. 24 schipper B. v. d. R. op een zandbank in 't Goereesche gat. Met eigen krachten wist men eraf te komen doch is 't vaartuig daarbij zwaar lek gestooten. Door de Visschersvereeniging »Eensge» zindheid« alhier is aan Heeren Provinciale Staten in Zuid Holland een adres verzonden om het onderhoud der haven alhier wederom te willen doen uitoefenen als voorheen, en niet tot 't stellen van mindere eischen over te gaan. Met de lading van de suikerbieten voor Puttershoek, wordt thans zoo'n haast gemaakt dat een 40»tal arbeiders uit andere gemeenten hierbij behulpzaam moesten zijn, om deze al» hier in te laden. GOEDEREEDE. Het laatste monster bie» ten van den heer H. L. Vogel had een sui» kergehalte van 19!/2 Een groot verschil met 6 weken vroeger. De bouwknecht J. H. kreeg een damhek op zijn linkerarm. De geneesheer constateerde dat hij zwaar gekneusd was. Hij zal wel eenigen tijd niet kunnen werken. Door sneeuw en ijs ligt het landwerk stil. De vorige week werd er per tram en vaartuig ruim 1000 balen juin vervoerd. OUDDORP. Omtrent den verongelukten Jan Bakelaar Janz. kunnen we nog nader melden, dat hij stoker was op de Telegraaf V. die naar Antwerpen vaart. Hij is Woensdag» avond naar een naburig vaartuig gegaan en niet aan boord van de Telegraaf terug geko» men. Dat werd eerst bemerkt op den Don» derdagmorgen, toen de pet van J. B. drij» vende werd gezien. De ongelukkige zal door de gladheid van de sneeuw van de plank gegleden zijn en niemand heeft zijn hulpge» roep gehoord. Korten tijd daarna werd zijn lijk opgehaald en Zaterdag naar hier vervoerd, en heden, Maandag, onder veel deelneming ter aarde besteld. Het werk in de drogerij »de Eendracht« is nu reeds afgeloopen. Oorzaakkleine aan» voer van chichorei, tengevolge ook van veel planten, die in het zaad zijn geschoten. Bij sigarenhandelaars alhier moet een nauwkeurig onderzoek zijn ingesteld, of wel aan de tabakswet was voldaan. Naar wij ver» nemen moet één bekeurd zijn. Aan boord van het beurtvaartuig, schip» per J. Pikaart, is te Rotterdam bijna een groot ongeluk gebeurd. De knecht, die de motor verzorgt, is door gas bedwelmd geworden een tweede, die ter hulp snelde, onderging bijna hetzelfde lot. Beiden moesten in het ziekenhuis worden opgenomende tweede kon spoedig naar zijn vaartuig terugkeeren de eerste moest ter verpleging achterblijven. De kleedingstukken en andere goederen die in het afgeloopen vereenigingsjaar door Dorcas vervaardigd zijn en dezer dagen naar de weezen van het Geuzengesticht te Brielle gezonden worden, zijn: 12 lakens, 24sloopen, 26 handdoeken, 14 theedoeken, 19 onderbroes ken, 17 onderjurken, 9 jongenshemden, 14- meisjeshemden, 13 jongensbroeken en 24 zak» doeken, te zamen alzoo 172 stuks. De perso» nen, die jaarlijks een gift aan Dorcas geven, weten door deze opgave, dat hun geld nuttig besteed wordt en de meisjes het geheele jaar door zeer ijverig naaien terwijl de weesjes hartelijk verblijd zullen zijn met zoo'n groote verzameling goederen. Hl

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 1