Mo. 2968. Drie Bladen. t^wieede bead. Buitenland. LET OP Kerk en School. Binnenland. Plaatselijk Mietsws. {WWDCSIGNOOTSES Saterdag 1 Dee. 1923. Dit nummer toestaat uit De Kabinetscrisis. Jhr mr. Beelaerts van Blokland, die de vors mins van een extrasparlementair kabinet in beraad heeft genomen, heeft besprekingen ges voerd met de voormannen der rechtsche pars tijen. De Haagsche redacteur van «De Rott«, seint 83 Voor* zoover wij van verschillende zijden, waar men wel op de hoogte kan zijn, vernas men, moeten de geruchten over t spoedig slagen van Jhr. Beelaerts van Blokland op pure fantasie berusten. De twijfel is zelfs zeer sterk of de opdracht tot het vormen van eenextra-parlementair kabi- net eenige redelijke kans van slagen biedt- Er mag ook op gewezen worden, dat jhr. Beelaerts bekend Staat als een hoogst bekwaam diplomaat en ambtenaar, maar het zou vreemd aandoen, dat de minister van buitenlandsche zaken als ministerspresident optrad een unicum in de parlementaire geschiedenis -v, op wien ook de taak rust de binnenlandsche politiek, waarmee hij uit den aard der zaak minder goed bekend is, te verdedigen namens heel het Kabinet. Dat de heer Colijn als minister van defensie zal optreden is natuurlijk ten eenenmale uitge- sloten, »De Tijd® had een prachtig fantasiebes richt. Het noemen van zoo'n rijtje namen van a.s. nieuwe, ministers heeft echter meer van een zeer voorbarige Aprilmop, dan van een echt nieuwtje, een »schlagende« primeur. 't Zou ons niets verwonderen zegt de N. Haagsche Crt. indien de heer Beelaerts nog nauwelijks bekomen is van de emotie, die over hem kwam, toen hem de opdracht tot het formeeren van een extrasparlementair Kas binet gewerd. Ons dunkt voor een diplomaat al is hij op zijn gebied een hoogst bekwaam man, moet het geen gemakkelijke taak zijn om in den moeilijken, ingewikkelden toestand een oplossing te brengen die inderdaad iets van een oplossing heeft. En om dan de leiding van de binnenlandsche politiek te aanvaarden, schijnt ons ook allerminst een grooten waarboïg te bieden, dat voor ongerustheid in het algemeen geen aanleiding is. Het zou ons dan ook weinig verwonderen indien de heer Beelaerts nog bezig was zich te bezinnen hoe het varkentje te wasschen. Het opstellen van een eigen program zal niet licht vallen. En dan komt pas het zoeken van de medewerkers. Op spoedig slagen ins dien het slagen komt zal dan ook wel geen sprake zijn. Dat de heer Colijn in het toes komstige extrasparlementaire Kabinet de defens sie.-minister zou zijn, is een zoo tastbare ons waarschijnlijkheid, dat ieder begrijpen zal dat hier aan een onmogelijkheid mag worden ges dacht. Het mooie bericht is vermoedelijk niets ans ders dan. een ventilatie van een zijde, die een Kabinet van de samenstelling ongeveer als is opgegeven, niet ongaarne zou zien. Maar daarom is 't zoo nog niet. De Regeeringscrisis. De »Volkskrant«, een'r.k. blad schrijft o m. Een extrasparlementair kabinet is, terwijl er een rechterzijde is van 60 leden, eigenlijk een dwaas ding. Maar het is ook een bedenkelijk ding, daar het de gewone verhoudingen op z'n kop zet en de natuurlijke scheidingslijn verbreekt. Er kunnen in het extrasparlementair kabis net christelijke ministers plaats nemen, naast mannen van nietschristelijken huize, maar zij zuilen geen christelijke politiek voeren En wij zijn niet zonder beduchtl eid dat de welvaartspolitiek, die het te vormen extras parlementair kabinet zal voorstaan, door de oudshberale beginselen op het terrein der han- delss en belastingpolitiek en der sociale wets geving zal worden geleid. Mocht dit het geval zijn, dan hopen we, dat de christelijke meerderheid in de Kamer zoo spoedig mogelijg aan het extra=parlemens tair bewind een einde zal maken. Dan krijgen we vervoegde verkiezingen, en dan mogen na de verkiezingen de christelijke P rtiier», door dit incident geleerd, elkaar tes rugvinden. Het spionnag&geval. Men meldt uit MaastrichtMaandagmiddag zijn de beide uit de preventieve hechtenis ontslagen onderofficieren B. en S. op het Res gimentsbureau in de nieuwe kazerne in de Kommen, in bijzijn van de officieren weder gerehabiliteerd. Het schijnt dat zij slechts aan sergeantsmajoor 1"., die nog in arrest is, nu en dan aanschrijvingen en voorschriften in bruikleen hebben afgestaan, die hij, onder het motief op de hoogte te willen blijven, aan hen ter inzage vroeg. Zooals men weet was T. eenige maanden geleden op wachtgeld gesteld, doch nog reserve-plichtig, zoodat zij daarin absoluut geen kwaad zagen. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 23 dezer is aan J. G. van Rutten, op zijn verzoek, met ingang van 1 December a.s., eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ooltgensnlaat. De kabinetscrisis in Duitschland. -dieth?tIWald cis er, 7,enmin als de heeren, slaaed 1°°* ^m, be^ben SeProbeerd, in ges Hij onder" "Jkskabinet samen te stellen. moeiliikheH 'j Z1jn P°Sin<?en de grootste tionalen die" 1?" den kant der D">tsch-na- deelnemen on aan j6 ret?eering wilden dezelfde reoe V°0rwa e' dat 'n P™sen het bewind SiS=COa ,ie als in het rijk aan bewind zou komen. Zij wilden dus met andere woorden de sociaaldemocratische Pruisische ministers door een paar hunner eigen partijgenooten vervangen. De democras tische fractie in den rijksdag verklaarde van haar kant uitdrukkelijk, dat dit optreden van de Duitschsnationalen tegen de grondwet in= druischte en in de groote burgelijke coalitie heerschte reeds de grootste oneenigheid nog voor zij tot stand was gekomen. Gisteren dacht men nog algemeen, dat deze coalitie, die uit de Duitsch=nationalen, de Duitsche volkspartij, de Beiersche volkspartij, het eens trum en waarschijnlijk de democraten zou bestaan, er zeker zou komen. Vandaag is deze combinatie alweer vergeten. Stegerwald heeft plaats moeten maken voor den volgenden candidaatsrijkskanseiierdr. Marx van" het centrum. Dr. Marx heeft op het oogenblik weliswaar nog geen officieele opdracht ontvangen om het kabinet samen te stellen, maar algemeen vermoedt men, dat hij vandaag nog bij den rijkskanselier zal worden ontboden, die hem dan zal uitnoos aigen, te trachten een einde aan de crisis te maken. In de wandelgangen van den rijksdag werd reeds verzekerd dat Stresemann minister van buitenlandsche zaken in het kabinet Marx zou worden. België. Daar de Duitsche regeeririg niet voldaan heeft aan het ultimatium, volgens hetwelk zij ten laatste den 25en November een bedrag van 1250.000 francs heeft te betalen als boete voor den moord op luitenant Garff en schades vergoeding aan de familie van het slachtoffer heeft de Belgische regeering gisterochtend in Duisburg en Hamborn, waar de moord werd beraamd, beslag gelegd op het rollend mates rieel, dat de Duitsche regeering toebehoor de en gereed stond om door de fabrieken te worden geleverd. Een vertegenwoordiger van de Belgische regeering liet alle wagens en goe deren wagens verzegelen. Onlangs werd in het Zoniënbosch bij Brussel het lijk eener jonge vrouw gevonden die daar was vermoord. Tot dusver heeft men de indentiteit dezer vrouwnog niet kunnen vasts stellen, daar niemand aangifte deed van de vermissing van een familielid of huisgenoote. Dit is op zichzelf reeds opmerkelijk erger is nochtans dat juist naar aanleiding van dit geval is gebleken dat er in de laatste jaren meer dan honderd vrouwen in België spoors loo^ zijn verdwenen. De bladen, die dit melden, vragen zich afs of de politie wel voor haar taak in dezen verwilderden en angstsverwarden tijd is beres kend. Een lafhartige bomaanslag. Te Corpus Christi in Texas is dezer dagen een bomaanslag gepleegd, die aan gruwelijks heid en raadselachtigheid alle tot nu toe bes kende bomaanslagen verre overtrof. Dezer dagen werd ten huize van den hans delaar j. A. Barnes een pakje bezorgd, waarop stond »Privé«, terwijl als inhoud stond aans gegeven «tijdschriften®. Het twaalfjarig zoontje vroeg zijn moeder verlof om het pakket te openen, doch deze weigerde dit. Tegen lunchtijd kwam de heer Barnes naar huis. Hij nam het pakje mede naar een aangrenzend vertrek, ten einde het daar te openen. Zijn zoontje volgde hem nieuwsgierig, om te zien wat er in zat. Nauwelijks had de niets kwaads vermoes dende vader het deksel van het kistje opges licht, of een hevige knal werd gehoord en het lijk van Barnes werd eenige meters ver weggeslingerd. Het zoontje werd tegen den muur geworpen met het noodlottige gevolg, dat zijn nek gebroken werd. Bovendien werd hij ernstig verminkt door neerstortende planken uit muur en zolder. Het kind stierf kort daarop tijdens het transs port naar het ziekenhuis. Toen de ont'iu'ste moeder naar binnen snelde vond zij het lijk van haar man voor haar voeten en haar bewusteloos, zwaar gewond kind op eenigen afstand liggen. Een gelukkige omstandigheid was nog dat de beide dochtertjes juist naar school waren. Desgevraagd verklaarde de zwaar getroffen vrouw, dat haar man geen vijanden had en zij kan geen enkelen reden aangeven voor dezen lafhartigen aanslag. Het politiesonderzoek wees uit, dat de bom uit San Antonio afgezonden was en dat hij ten huize van de familie Barnes werd afgeles verd door een veertienjarige loopjongen juan Morales. De jongen verklaarde verder 25 dols lar cents te hebben gekregen van den persoon die hem huurde en dat deze er uit zag als een lange magere en eenigszins kreupele man. Alle nasporingen van de politie zijn tot nu toe vruchteloos gebleven. Bolsjewistische »Doop=plechtigheid«, Het bolsjewistisch staatsblad »Iswestia« in Rusland verhaalt van een doopplechtigheid in Jekaterinenburg, waar de pope van de Grieksche Kerk buiten gehouden werd, maar- de plechtigheid naar bolsjewistischen ritus ges schiedde. Reeds voor het kind geboren was, beraads slaagde de bolsjew. organisatie over de noos dige maatregelen. Toen een jongetje was ges boren, kwamen reeds vroeg in den morgen partijgenooten in het huisje van Jemeljanow bijeen voor de regeling der plechtigheid, die 's avonds plaats had. - Het blad deelt het volgende meeHet hui-je was vol van menschen. Er waren kens nissen van de ouders, vertegenwoordigers van verschillende afdeelingen van de fabriek afgezanten van de communistische groep en het fabriekscomitéer waren ook vertegens woordigers van verschillende afdeelingen van het Roode Leger, van het gouvernementscomis tè, van de communistische partij enz. enz. De voorzitter van het plaatselijk commu nistische comité, een oude revolutionair vers vulde de functie van «communistisch pope«. blij hield een redevoering over de eerste communistische doopplechtigheid in het Oerals gebied, over de noodzakelijkheid het bedrog der priesters te bestrijden en eindigde zijn toespraak met de woorden «Mijn wensch is, dat de nieuwgeborene een bewust burger van onze sowjet-republiek moge worden Daarna wendde hij zich tot de ouders en stelde hen voor den naam van den doopes .ling vast te stellen. Moet hij heeten Sparta cus, Radek, Lenin De ouders beraadslaagden even en beslisten het kind »Lenin« te doopen. De aanwezigen beantwoordden deze keuze met minutenlang aanhoudend aplaus. Daarna werd opgemaakt en voorgelezen de volgende acte over het opnemen van den nieus wen burger Lenin Jemeljanow in de geledes ren der arbeidenden van de Unie van Socis alistische Sowjetrepublieken is opgenomen de nieuwe burger Lenin Jameljanow. Wij als len, die deze eerste revolutionaire doopplechs tigheid in de stad Jekaterinenburg bijwonen, richten ons tot den nieuw geborene 'met de woorden Wij zegenen u niet met kruis en gebed, de erfenis van 'n tijdperk van onwe tendheid en slavernij, maar met onze roode banier van strijd en arbeid. Sinds de wereld bestaat is er nog nooit een man geweest, wien zijn aanhangers zoo hadden bemind en in wien zij zoo een onbeperkt vertrouwen had den gesteld als wij in onzen leider en kames raad Wladimir Iljitsi (d.w.z. Lenin). Zijn boe ken zullen nog lang een lichtbron zijn voor het moeilijke pad van de arbeidende klasse. Bestudeer zijn boeken 1 Wees een trouw leer ling van Lenin enz. Alle aanwezigen luisteren met eerbied naar deze woorden en bekrachtigen de akte met hun handteekening. MIDDELHARNIS.' Een moeilijke ver trooster in de levenssmart. Woensdagavond trad voor het comité voor Winterlezingen op Ds. H. Bakker te Amsterdam met bovenstaand onderwerp. Het gure winterweer in aanmeiking geno men, was de Zondagschool nog al flink bezet. De spreker stelde tegenover de cultureele ontwikkeling der vorige eeuw de reactie van onze eeuw. Al het menschelijk pogen om zich zijn geluk te verzekeren heeft gefaald. Men ziet dat in de Wetenschap, in de Kunst en in de Wereld van den arbeid. Het is thans uitgeloopen op het donkerst pessimisme. Spr. teekent in korte, doch volledige trekken het leven van den philosoof van het pessi misme, den Duitsche wijsgeer Schopenhouer. De tijd van dezen geleerde negeerde echter diens wijsgeerig denksysteem. Het vond nog geen ingang. Slechts in zijn laten levensavond Iteciame-IVIedetieeliiigsera. 40 cent per regel. Sets sszeuws, maar ook iets beters. In de laatste maanden werden door mij aan verschillende bedrijven weer les gegeven in Boekhouden, waarbij het bijna ondoenbaar was, om ieder bedrijf afzonderlijk te behan delen. Toch ligt het in de bedoeling vanaf Januari, (diegenen welke nog niet aan de les sen hebben deelgenomen) in detgelegenheid te stellen, les te nemen speciaal naar eigen bedrijf b(j U aan huis. Dit bespaard tijd en moeite, daar alleen dat behandeld wordt, wat in eigen bedrijf voor komt. Een zeer mooie gelegenheid voor LANDBOUWERS. <G. MOOI WEES's Administratiekantoor Jacob Banestraat B 100 Sommelsdijk. 23746 zag de groote pessimist een schemering van waardeering. Onzen tijd telt echter vele aanhangers van Schopenhoueis' wijsgeerig stelsel. Het pessi misme zette zijn cachet op wetenschap en kunst en in het gansche menschenleven. Spr. haalt hier sprekende voorbeelden van aan. Het pessimisme werd de vertrooster in de levenssmart. Maar 't is een moeilijke vertrooster. Een vertrooster die wel de vele wonden waaraan onzen tijd bloedt openlegt, maar er geen bal- som doch veeleer scherpe edik in giet. Ten slotte trekt spr. een parallel tusschen de troost van het pessimisme en de troost van het positief christelijk geloof en vraagt aan het einde van zijn boeiende en in vele op zichte schoone rede, welke troost de aanwe zigen kiezen. Voldaan gingen wij huiswaarts. De eerste lezing, op initiatief van boven gemeld comité gehouden, is zeer geslaagd. Ongetwijfeld heeft dit een goeden indruk gemaakt en zal het't comité vergemakkelijken, op den ingeslagen weg voort te gaan. Wij dringen er bij onze lezers op aan, dit comité te steunen. Immers het zal van onze menschen afhangen of dat bij dezen éénen avond blijven zal of niet. Van den landbouwer A. Nipius lag een best werkpaard dood in den stal. Met ingang van 1 Januari is tot besteller van goederen der R.T.M. aangesteld de heer A. Koning Kz. Onze vroegere dorpsgenoot de heer M. Visman is Zondagavond te Rotterdam door de electrische tram overreden. Hij werd be wusteloos opgenomen en naar het ziekenhuis gebracht bij aankomst was hij reeds overleden. De correspondent der arbeidersbemiddes ling zal tot het doen inschrijven van werk zoekenden zitting houden op Woensdag 5 December des avonds van 6—7 uur in het ges meentehuis. Voor het Hoefijzerverbond werd door enkele dames uit deze gemeente Woensdag en Donderdag een bazar gehouden die uit muntend geslaagd is. De medewerking was algemeen zoowel van de zijde van nerings doenden als van de zijde van het publiek. De Heeren L. Heyen (pianist) en E. Keizer (violist) beiden uit Rotterdam, zorgden voor de muziek. Naar wij van een der bestuursleden verna men verdient de firma A. L. Hobbel te Mid- delharnis een bizondere vermelding voor hare groote medewerking. Tot laat in den avond werd Donderdag de bazar bezocht. De Burgemeester der gemeente sloot de bazar ten slotte met een warm woord, waarin hij als hoofd der gemeente zijn waardeering uits sprak voor het werk dat de dames van dit comité verricht hadden, voor het welzijn van het zwakke volkskind. Spr. dankte inzonder heid de firma Meijer voor het belangeloos afstaan van de concertzaal en beval het barm hartigheids werk ten bate van het Hoefijzer- verband met nadruk in de belangstelling en medewerking van het publiek aan. Van een der dames vernamen wij nog dat er zeer veel geld in de beide dagen voor het Hoefijzerverbond was binnengekomen. Dit philantropisch werk mag dus wél ge slaagd heeten. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Naar aanleiding van een ontvangen brief vanNieuw- Helvoet zijn twee liedjeszangers door de po litie opgepakt en naar Nieuw Helvoet gebracht De veldarbeider v. d. P. zakte in een sloot. Hoewe' hij op zijn hulpgeroep er uit werd gehaald, is hij een paar dagen later o ver- overleden. OOLTGENSPLAAT. Tot Dijkgraaf zijn benoemd in de plaats van de heer J. G. van Putten, voor de polder Het Oudeland, de heer A J. G. van Rossum, voor de Weipolderen Alteklein, de heer Arie van Rossum, voor de Galathee en Mariapolder, de heer L. Schilper- oort en voor het Rietveld, de heer W. J Buth. Door A. de Ruiter is een Belgische post duif gevangen, aan den linkerpoot een rin getje gemerkt 22/8. OUDE TONGE. Het boerderijtje van P. van Es onder deze gemeente is tot den grond toe afgebrand, oorzaak onbekend, verzekering dekt de schade' De haardasch der gemeente is aan den hoogsten bieder F. van Peperstraten voor f 227 per jaar gegund. Alhier worden sollicitanten gevraagd als voorzanger in de Ned. Herv. Kerk. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de volgende nummers der gemeente-geldleening zijn uitgeloot. No. 2 van de 4V20/o leening groot f 38000 No. 96, 99, 109a en 109b van de leening f 120000. No. 15a en 15b van de leening f 14000. Op Zaterdag 1 December n.m. 2—3 uur op de polderkamers zal de penningmeester zitting houden voor het ontvangen van de polderlasten. Het zoontje van P. de K. had het onge luk in de kaai te vallen, hij werd er met veel moeite uitgehaald en ilep het met een nat pak af. NIEUWE TONGE. De prijs van de na tuurboter is alhier verhoogd en gebracht op f 2,60 de K.G. Het aantal telefoon-abonnementen in deze gemeente bedraagt thans 25 De autover huurders P. J. Kareis en S. Koppenaal zijn nu beiden telefonisch aangesloten. Alhier zijn geen aanvragen ingediend om ontheffing van het verbod om de wegen met zware vrachtautomobielen te berijden, daar de in deze gemeente aanwezige auto's niet onder die categorie vallen. BIR&SLAND. Aan J. H. ten Hove en W. Buth is vergunning verleend voor bakkers- nachtarbeid in de perceelen Voorstraat A 176 en Straatdijk A 365. Ter Secretarie kunnen inschrijvingsbiljet ten worden ingeleverd naar het rijden van alle grint der gemeente van het tijdstip der gunning tot 1 April 1924. Briefjes vermelden de het rijloon per M3 moeten uiterlijk op Zaterdag 8 December a.s. des v.m. 11 uur in geleverd. HERRINGEN. Vanwege verscheping der uien die aan Heeren exporteurs zelve toebe- hooren is in dit artikel alhier weinig handel. Ook in d' ze maand kwam zoowel als in de vorige geen sterfgeval voor. Door het ongestadige weer is in het bie- tenbedrijf een zoodanige stoornis ingetreden dat deze week het einde van aanvoer nog niet is te verwachten. De stemming van leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken zal voor deze gemeente plaats hebben te Dirksland op 10 December a.s. Op Woensdag 5 December a.s. zal er bij Zuster Mulder gelegenheid bestaan tot kostelooze inenting en herinenting. Door eenige meisjes wordt alhier langs de huizen gecollecteerd om gelden in te za melen om de leerlingen der Zondagschool met het a.s. Kerstfeest in de Ned. Herv. Kerk te onthalen De Christelijke bibliotheek der Ned. Herv. Kerk zal a.s. Dinsdagavond van 7 tot 8 uur worden geopend. In 't vervolg zal aan een ieder op elke Dinsdag, op dat tijdstip boeken verkrijgbaar worden gesteld. Na de gehouden zitting voor het ver kenen tot het uitoefenen van bakkersnachts arbeid aan de heer A. Noordijk zijn te secre tarie geen bezwaren ingekomen. MELISSANT. Naar we vernemen is de rijs der uien aanmerkelijk gedaald. Was deze eenigen tijd geleden nog f 5.—, thans wordt lechts f 3,60 besteed. Door de invallende vorst en sneeuw zijn vele landbouwers genoodzaakt het vervoer der suikerbieten te staken. Algemeene ledenvergadering van de feest commissie op Maandag a.s., nam. èl/2 uur, in de O. L. School. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verscheept 700 H.L. aardappelen en 12 baaltjes kleine uien. Door den landbouwer C. P., alhier, is aangifte gedaan van Mond- en Klauwzeer. De echtgenoote van Adr. Wandemaker, alhier, is Donderdagmorgen per R. T. M. naar Rotterdam vervoerd om in een der zieken huizen aldaar te worden opgenomen. Aan den milicien N. v. d. N., der lichting ting 1921 uit deze gemeente is wederom voor één Jaar vrijstelling van dienst verleend wegens kostwinnerschap. GOEDEREEDE. Voor de juin wordt f. 425 per 60 kilo besteed. OUDDORP. A.s. Donderdagavond, het uur moet nog nader bepaald worden, zal er door den Vrij willigen Landstorm een schiet wedstrijd worden gehouden in een ledigstaand lokaal van de O. School 1. Het gaat dezen keer om prijzen. De zaal wordt waarschijn lijk versierd en versnaperingen zullen niet ontbreken. Het belooft een feestelijk samen zijn te zullen worden. De kapitein zal er bij tegenwoordig zijn de leden der plaatselijke commissie worden uitgenoodigd en van de manschappen ontbreekt er natuurlijk niet een, die geen geldige reden van verzuim heeft. De visscher Melissant had het ongeluk om anker en ketting te verspelen. Een hooge pacht! Alhier zijn drie per ceelen bouwland verhuurd tegen 180 a 195 gld. per gemet. Bij G. Boelaars ontstond Woensdag na middag brand in een schoorsteen. De brand spuit behoefde er niet aan te pas te komen toch was er heel wat water noodig om den brand te blusschen. Daardoor is er behalve brandschade, heel wat waterschade. Vooral een orgel heeft er zeer veel door geleden. f Om de zandverstuivingen in de strand duinen tegen te gaan is men begonnen met het planten van riet. T Van hier zijn nog een aantal arbeiders naar Flakkee gegaan, om aldaar de landerijen met spoed voor den invallende winterteont- blooten. Ons bericht men dat een dagloon van 4 gulden niet overdadig is. Door gebrek aan wortelen ligt de dro gerij «Vooruitgang® alreeds eenige dagen stil. Woensdag 5 Dec. des nam. te half drie is er in het gemeentehuis gelegenheid tot kos telooze inenting. De varensgezel J. Bakelaar Janz. is te Rotterdam van boord geslagen, en jammerlijk verdronken. Het was een oppassende jonge man, die tot grooten steun voor zijn moeder was in haar moeielijke omstagdigheden. Reeds in zijn schooljaren was de verdronkene om zijn vlijt, leerlust en goed gedrag te prijzen, HELLEVOETSLUIS. Hr. Ms. onderzeeër O. 5 is Dinsdagmorgen op 's Rijkswerf aan gekomen om de noodige reparaties te onder gaan. Uitslag der gehouden aanbesteding op 's Rijkswerf voor de levering van Duitsche of Engelsche (Oostkust) steenkolen, ten behoeve van de stoom vaartuigen van het Loodswezen, en wel voor die te Maassluis geraamd op 500 ton (perceel 10) en voor die te Vlissingen geraamd op 6300 ton (perceel 11. Perc. 10. Scheepvaart b, Steenkolen Mij. te Rotterdam. Duitsche (Oostkust)kolen f 10.145. Steenkolen Handelsver. Rotterdam. Duitsche f 10,125, Oostkust kolen f 10.450 Perc. 11. F Wibaut Zn. te Vlissingen. Duitsche f 129.384. Oostkustkolen f 124.110. Scheepvaart- en Steenkolen Mij., Rotterdam. Duitsche kolen fOostkustkolen f 115,227. (met bijcondities). NIEUW-HELVOET. In de laatste ver gadering van het Uitvoerend Comité voor de Oranjefeesten 1923 werd verslag uitgebracht over de financien. De ontvangsten bedroegen f 1557,99, de uitgaven f 1517,20. De rekening sloot met een batig saldo van f 40,79, welk bedrag is ge schonken aan het Burgelijk Armbestuur. GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op> Zondag 2 Dec. 1923 NEDERL. HERVORMDE KERK. Sommelsdijk, v.m. Ds. v. Montfrans. Middelharnis, v.m. 9.30 Ds. Bus v. Ouddorp. Ooltgensplaat, v.m. ,9.30 uur leesd. en n.m. 6 uur Ds. Polhuis v. Stad a. 't H.vliet Oude Tonge, n.m. Ds. Montfrans van Som melsdijk. Nieuwe Tonge, v.m. leesdienst en 's av. 6 uur Ds. Kruijt. Melissant, v.m. 9.30 en n.m. 6 u. Ds. Kloots. Goedereede, v.m. 9,30 uur Ds. de Gidts. Oostvoorne, v.m. 10 uur Ds. Brinkerink. Rockanje, v.m. 10 uur Ds. Witkop (Doop) Nieuw-Helvoet, v.m. 9.30 uur Ds. Priester (Doop) Hellevoetsluis, v.m. 9,30 uur dhr. Schalekamp v. Nieuwesluis. Nieuwenhoorn, v.m. 9.30 uur Ds. de Voogd van der Straatten. Heenvliet, v.m. 10 uur Ds. Romijn. Abbenbroek, v.m. 9,30 uur Ds. Wanrooy. Zwartewaal, v.m. 9.30 uur Ds. Barstra. Vierpolders, v.m. 9.30 uur Ds. Zwiep (Doop) GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur Ds. van Velzen. (Voorb. H.A.) Stad aan 't Haringvliet, v.m. en 's av. Ds. de Graaff Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur Ds. de Bruin v. 's-Gravenhage. Melissant, v.m. 9,30 en n.m. 2 uur dhr. v. d. Lugt. Hellevoetsluis, v.m. 9,30 en n.m. 5 uur Lees dienst. Nieuw-Helvoet, v.m. 9,30 en n.m. 5 uur Lees dienst. Van de overige gemeenten geen opgaaf MIDDELHARNIS. De oogstcollecte welke Zondag in de Ned. Herv. Kerk gehouden is heeft opgebracht f 225,28 STAD AAN 'T HARINGVLIET* De oogst collecte, gehouden in de Ned. Herv. Kerk, alhier, heeft opgebracht f 298,40. OOLTGENSPLAAT." Tot ouderling en diaken in de Geref. Kerk. alhier zijn gekozen de heeren W. J. Donkersloot en P. v. Es. HERRINGEN. Ook dezen winter zal in de concistorie der Ned. Herv. Kerk wederom gelegenheid worden gegeven tot het bekomen van boeken uit de Chr. Leesbibliotheek. De in deze gemeente niet onbekende Wel. Eerw. Heer Ds. v. Dijke hoopt 13 dezer D. V. in het avonduur voor de Ger. Gemeente op te treden. STELLENDAM. Tot ouderling en diaken in de Ned. Herv. Kerk alhier zijn herbenoemd resp. de heeren K. A. van Wageningen en Jb. Kalle. Thans is met den opbouw van het nieuwe orgel der Ned. Herv. Kerk alhier een aanvang gemaakt. OUDDORP. Het plafond in de Herv. kerk is bijna afgetimmerd en afgeschilderd. Nog één groote stelling vlak voor de predikstoel belet de samenkomst op a.s. Zondag. In de volgende week kan deze stelling worden weggebroken, en zullen vervolgens, met eenige inschikke lijkheid van de kerkgangers, de godsdienst oefeningen kunnen beginnen. De volgende week beginnen bij de Herv. Gem. de catechisatiën voor de jongens. Maan dag van 5 tot 6, jongens van 12 tot 16 jaar, van 6 tot 7 voor die van 16 tot 20 jaar, en Dinsdagavond' van 7 tot 8 voor jongelingen boven de 20 jaar. In de Geref. Kerk treedt des voor- en des namiddags a.s. Zondag op Ds. Beck van Pijnacker. HELLEVOETSLUIS. Dinsdagavond trad in de Ned. Herv. Kerk op, .de heer Kloosterman met het onderwerp «Van Anarchrist tot Chris ten.® Met het laten zingen van psalmgezang en gebed werd deze vergadering geopend, Spr. begint te wijzen op 't leven van zich zelf, hoe hij geboren zijnde in een Christelijk land, en een Christelijke opvoeding genoten

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 3