voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden. I Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES WOENSDAG 28 NOVEMBER 1923 M Uit de Pers. No. 2967 38STE JAARGANG I JU le stkken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te seenden aars de Uitgevers Verloofd Dankbetuiging. Voor de vele blijken van be te langstelling, ondervonden bij ons Huwelijk, betuigen wij, ook \namens wederzijdsche familie, on- pn hartelijken dank. 23716 M. ZOON pp v C. C. ZOON-van Rikxoort liddelharnis, November 1923 recuse txschdscdsc Verkoopen Land- en Tuinbouw. Buitenland. Binnenland. «aasa? @3SflEB59SiO®aB Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS: W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDiJK Telef. Interc. No 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent. RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. ting var. J. van Wageningen, Soeteman een kistje een kistje sigarenP. sigarenA. de Geus Wan. een pak sigaretten E. van der Velde een pak sigaretten C. van den Ochtend een mooie voetpompJac. van Putten een zak» lantaarnA. de Geus Czn. een verrassing (een chocoladehoed)J. C. de Geus Wzn. een verrassing (fopspeen). Alles verliep zeer ordelijk en net. Ten 9,45 ure wordt met dank aan de leden, dat er - toch nog zooveel zijn opgekomen naar deze vergadering, gesloten door den Voorzitter. STELLENDAM. Door M. Jansen alhier is 5 omgekocht het visschersvaartuig IJ. E. 178 GOEDEREEDE. Vorige week werden plm. 500 H.L. aardappelen en 550 balen juin rervoerd. Prijs resp. f 4,— en f 4.50. - De metselaarsknecht F. J. die werkzaam s aan het verbouwen der Ned. Herv. Kerk Ouddorp, kwam te vallen van een hoogte _ji ongeveer 4 M. Geneeskundige hulp was oodig want hij had zijn linkerarm gekneusd loopt er mede in een verband. Het zal n geruimen tijd duren voor hij het werk eder kan hervatten. OUDDORP. Wegens den slechten toe» stand der wegen is de auto»omnibusdienst yoorloopig voor 14 dagen gestaakt, ff - Ons is verzocht mede te deelen, dat de ¥a,ederen door Dorcas voor het Geuzengesticht genaaid, niet op Dinsdag ter bezichtiging ge» Steld worden. De gelegenheid er voor is ver» schoven naar Donderdagavond a.s. De biggevisch, die reeds gevangen wordt, kan nog niet op het land gebruikt worden. Nu woiden de schubben er af geschrapt, 30 k 40 kilo, om die later te gebruiken en de vjsch wordt over boord geworpen, de lijst zou te lang worden, vermelden we alleen, dat de handwerkkunst van talrijke dames schitterend tot uiting kwam. Men kan hieruit nagaan dat de étalage Woensdag wel in orde zal wezen. We krijgen een theetent, een chocolade», een vruchten», een snoeperij», een handwerktent, een draai» bord, rad van avontuur en nog meer voor de kleinen (en grooten) tot slot een tombola vnr rrnAr nAf» $$0!r~ De heer en Mevrouw VREES» WljK—van Ispelen danken voor be» toonde belangstelling, bij geboorte van hun dochtertje. 23719 ")ude Tong^-26 Nov. '23. In plaats van kaarten. COR KOERT en 23707 H. VAN N1EUWENHUIJZEN 'OÏÏr S Nov. .923, D.V. ho en onze gel ef e »uders JELIER v. d. MADEN en BURGJE MUNTERS op 2 December as. hanne 25-JARIGE ECHTVEREENl ïIN'j ie herdenken. Dat zij nog lang voor ons gespaard mogen blijven is de wensch van 23709 Hunne dankbare Kinderen S- mmel?dij~', November 1923. ^^xzzsciaüsczascËJSc: 1 Heden behaagde het den Heere van leven en dood, tot onze diepe droefheid, na een kortstondig lijden van onze zijde weg te ne» men onzen innig geliefde Vader, Groot» en Overgrootvader ARIT WESDIJK Wedn. v. Elizabeth v. Nimwegen in den ouderdom van circa 78 jaar Hoe zwaar dit verlies ons treft, zal ieder kunnen beseffen die den overledene van nabij hebben gekend. 23713 De Heere, die geen rekenschap, 'geeft van Zijne daden, schenke ons kracht, om Zijnen Heiligen wil te eerbiedigen. Ons van Uwe deelneming over» tu'gd houdende. Uit aller naam, B. WESDIJK. a- Haringvliet, 25 Nov. '23. Advertaeren doet H vier den nem en I in c en b W; allee: leder Nieu Ridd Niet in jaar. Rijn$ Midc Bezuiniging- Ziehier 'n ware geschiedenis, Zoo uit de »Ind. Crt.« naverteld. In Indië, met name bij de infanterie, struikelt men over de hoofdofficieren zoodat om ten» minste éénige opluchting te krijgen, wie in de termen valt voor pensioen, dit ook directe» lijk krijgt: Luit.'kol. M. was er dichtbij. December zou zijn tijd wezen. Juist heeft hij dit voorjaar met z'n gezin, Europeesch verlof, dat in den zomer afloopt wat zou eenvoudiger zijn, M. stelt daartoe dan ook alle pogingen in 't werkdan dat hij stil hier b 1 ij f t en er aan die enkele maanden verschil 'n mouw wordt gepast Maar, neen 1 zegt St. Bureaucratius. «Dat kan niet, k'l'nel Wie in Indië dient, moet ook in Indië af» zwaaien Gehoorzamen is de boodschap. M. gaat naar Indië terug, met z'n gezin vrije overtocht, als altijd doet nog vier maanden dienst, krijgt met December pensioen en wordt dan, wederom op kosten van den Staat, naar Holland, met zijn gezin, teruggebracht. Overtochtsgeiden, heen en terug 14.000 gulden. Dank zij den Sint bovengenoemd, die in 't goud moest worden gezet Wat is inflatie? Het Kamerlid, de heer Weitkamp, schrijft daarover in «Koningin en Vaderland* aldus «Begrijpt thans bijna ieder welke gedachte achter het woord inflatie schuiltvioeger hadden de meesten er nooit van gehoord Men kan dit gerust als een teeken des tijds aanmerken. Wat echter het woord inflatie in letterlijken zin beteekent, mag niet als zóó bekend worden geacht. Inflatie is eigenlijk de naam van eene bij de landbouwers maar al te zeer bekende vee» ziekte, namelijk van de zoogenaamde winde» en l| righeid of, zooals de wetenschappelijke naam I luidtde trommelzucht der koeien. De verschijnselen zijn een sterke opzwelling van het dier, inzonderheid aan de linkerzijde slaat men met de vlakke hand op den buik, dan geeft dat denzeifden klank alsof men op een trommel sloeg vandaar de naam trommel zucht. De boer zegt dan kortwegde koe is aan de wind, hij zou ook kunnen zeggen het dier lijdt aan inflatie. De naaste oorzaak dezer ziekte bestaat in eene opeenhoping van lucht(gassen), die zich in de groote of eerste maag (pensmaag) vah het dier ontwikkelt en geen uitweg vindt. Vooral om dezen tijd van het jaar, na overma» tig gebruik van sommige voedingsmiddelen, die de verteringskracht der maag overweldigen waarop eene gisting volgt, treedt deze gevreesde ziekte op. Uit deze uiteenzetting kunnen sommigen, die bezwaar hebben tegen het gebruik van vreemde woorden, gemakkelijk afleiden, dat men toch soms dergelijke uitheemsche termen niet altijd missen kan. Immers men kan wel redeneeren over de inflatie der geldmiddelen, maar men kan niet spreken van de opgeblazenheid of frommel» zucht van het geld, nog veel minder kan men zeggenOnze geldswaarde is aan den wind. Niettemin is het wel teekenend, dat men voor beide kwalen, voor de veeziekte en voor de ziekte der betaalmiddelen dezelfde uitdruk» king kan bezigen, trouwens er is ook in figuur» lijken zin overeenkomst tusschen die beiden bij inflatie van het dier, uiteenzetting zon» der eigenlijken inhoud, zoo erg dat de dood kan volgen, als er geen hulp komt bij inflatie der geldmiddelen ook uiteenzet» ting van de geldportefeuilles zonder eigenlij» ken inhoud, zoo erg, dat ondanks het vele papier.J de bevolking honger en gebrek lijdt. De inflatie van het dier veroorzaakt eene gisting, die de menschen naar hun zakdoek doet grijpen om hun neusorganen te bescher» men. De inflatie van het geld gaat ook gepaard met eene gisting, die vrouwen en kinderen eveneens naar hunne zakdoek doet grijpen, want die inflatie doet de bevolking zuchten en tranen storten. Wij hebben het bewjjs voor een en ander in Duitschland. Allen huiveren dan ook voor de inff.itie. Eén staatsman is er niet bang voor, het is iemand die zich echter wel eens vergist heeft, het is de heer Troelstra, de leider der S D A.P, Hij wil de wind wel tusschen de guldens bren» gen. Koopt men thans 100 K.G. broodgraan voor 4 dollar of f 10.— de heer Troelstra 'vindt het niets erg als men voor dezelfde hoeveelheid broodkoren aan Amerika moet betalen f 20.— Eén ding is opvallend De heer Troelstra valt ook hier niet uit zijn rolwant wind maken waarmede men niets opschiet, verstaan niemand beter dan de socialisten De theore» tische zeepbellen, waarmede deze heeren zich» zelf en hunne volgelingen reeds kinderlijk hebben blij gemaakt, zijn talrijk, laten wij hopen dat ons vaderland voor de practische zeebbellen dezer heeren bewaard blijve.* Hoe ze haten Voor en na is het de zaak, om te wijzen op den anti»ChristeIijken geest, die in «Het Volk«, dagblad der S.D.A.P., tot uiting komt, teneinde goed te onderkennen, waartegen de strijd in wezen gaat Tegen den Christelijken godsdienst en zijn belijders 1 De strijd geschiedt door de plaat en het woord, dit laatste vaak rechlstreeks, ook wel met venijnigen spot. Wat bewijst deze ontboezeming «De zeer eerwaarde heer Ds. J. C. Rullmann uit Utrecht heeft voor de gereformeerden te Dokkum een lezing gehouden over de revo» lutionaire infectie in Rusland, over den anti» christ, den goudjacht, den mammondienst, de onkuischeid, enfin een gloednieuwe en onder» houdende, zelfs opwindende speech. De broe» ders en zusters in den Heere hebben gerild en gebeefd van ontzetting, toen dominee met een van afschuw stokkende stem schilderde, hoe Trotzky met vijfhonderd aan hel en ver» doemenis vervallen rotgezellen God voor hun tribunaal gedaagd, en bij verstek veroordeeld hadden.* Wie proeft in deze spot niet de h a a t 1 Fr. Dagblad. Vroeg rooien van aardappelen. Op vroeg rooien van aardappelen, ten einde gezond pootgoed te winnen, is den laatsten tijd meermalen de aandacht gevestigd. Nu geschiedt dit weer door den Plantenziekten» kondigen Dienst te Wageningen in een bro» chure, welke 15 ets. franco p. p. bij dien dienst verkrijgbaar is. Wij raden onzen lezers aan ze te bestellen, 't Was Dr. Oortwijn Botjes die in verschillende publicaties gewezen heeft op 't nut, dat vroeg rooien van aardappelen zeer waarschijn'ijk kan hebben met betrek» king tot het verkrijgen van gezond pootgoed. Ervaringen van verschillende personen kwa» men hiermee overeen, maar toch verkreeg men niet in alle gevallen het verwachte re» sultaat. Waaraan dit toe te schrijven Nieuwe proeven van Dr. O. Botjes deden zien, dat wanneer de gerooide planten stonden in een gezonde omgeving, dat er dan tusschen vroeg en later gerooide planten weinig verschil was. Maar groeiden de planten in een ziektema» kende omgeving, dan werden de verschillen veel grooter en wel in het voordeel van vroeg rooien. Uit de proeven konden deze conclusies worden getrokken 1. «Het vroeg rooien van pootgoed ontleent zijn beteekenis aan de verminderde kansen op infectie van de knollen van oorspronkelijke gezonde stam» men. 2. De overgang van smetstof naar knol» len van oorspronkelijke gezonde stammen kan reeds vroeg in de zomer plaats hebben.« De vermelde brochure gaf tal van proef» nemingen van recenten datum, de meeste van 't vorig jaar, die tot resultaat hadden, dat de nakomelingen van de vroegst gerooide poters het minst ziek waren. Een paar voorbeelden ter illustratieDe heer Vos te Tiengemeten rooide een stam Eigenheimers, bestaande uit 11 planten, voor een deel (5 pl.) op 4 Aug. de rest, dus 6 planten op 24 Aug. Van de op 4 Aug. gerooide planten werden 82 knol» len gepoot, van die op 24 Aug. 145. Van de vroeg gerooide is maar 1 plant verwijderd, van de laat gerooide 14 wegens topbont en 33 (alle afkomstig van 1 plant) wegens blad» rolachtige verschijnselen. De hr. Quartel Cz. te Westmaas heeft van een 40»tal stammen Eigenheimers een 10»tal op 1 Aug. gerooid en de rest op 15 Aug., dus 14 dagen later. Van de vroeg gerooide 10 stammen heeft hij in 1923 niets behoeven te verwijderen, terwijl de overige stammen 1 stam geheel verviel wegens topbont en van de overige hier en daar een plant moest weggenomen worden. Bij de soort Industrie heeft de heer H. Vosbeek te Velden (Limburg) eveneens mooie resultaten bereikt met vroeg rooien. Wat moet nu uit 't vorenstaande gecludeerd wor» den met het oog op de practijk? Moet de landbouwer nu immer zijn pootgoed verkrij» gen door vroeg te rooien Neen. Voorzoover men thans kan oordeelen, mag zulk een on» voorwaardelijke aanbeveling niet worden ge» daan. Vroeg rooien geeft voor den selectenr (die zich bezig houdt met selectie, het uitlezen van de beste, gezonde stammen) ongetwijfeld groote waarde. Hem is het er om te doen om steeds weer nieuw materiaal voor zijn selectie te verzamelen en daarom zal hij in het vroeg rooien een uitstekend hulpmiddel vinden. Geheel iets anders is het echter, of het vroeg rooien ook practisch bruikbaar zal blijken te. zijn voor het verkrijgen van groo» tere kwaliteiten gezond pootgoed en of door het vroeg rooien de opbrengst van de na» teellen vermeerderd kan worden. Daar de proeven nog slechts op kleine schaal zijn genomen, en zich aan het vraagstuk van vroeg rooien nog andere vraagstukken aanknoopen, als het bewaren van pootgoed e.a., kan men met de tot nog toe verkregen resultaten niet zonder meer een algemeene toepassing van het middel aanbevelen. Noodig zal het zijn, dat talrijke proeven, welke zeer goed door de verbouwers zelf genomen kunnen worden, uitmaken in hoeverre het middel voor de grootcultuur bruikbaar is. Men moet dus wel degelijk onderscheid maken tusschen het werk van den selecteur en dat van den verbouwer van pootgoed in het groot. Voor den selee» teur staat de waarde van het vroeg rooien voldoende vast, voor den verbouwer van pootgoed in het groot zal de waarde nog nader moeten blijken. Wat voor practische voordeelen b.v. zouden aan het vroegrooien verbonden zijn, wanneer de opbrengst er zoozéér door verkleind zou worden, dat het verlies aan oogst het voordeel van een ge» zonde nateelt niet zou kunnen dekken Wij meenden een en ander in het licht te moeten stellen, opdat geen al te groote ver» wachtingen worden opgewekt, die later wel» licht op teleurstelling zouden uitloopen. Nog meerdere proeven zullen genomen moeten worden. Het Kabinet»Stresemann afgetreden. Stresemann is gevallen. Ook in Duitschland thans dus een Kabinets»crisis. Deze val was te voorzien, al is de wijze anders geweest dan dit gewoonlijk het geval is. Als Stresemann wilde legeeren, wilde hij het alleen doen als hij voldoenden steun vond in den Rijksdag en daarom eischte hij een motie van vertrouwen, die werd ingediend door de Duitschc Volkspartij uit naam der drie coalitiepartijen. De motie werd echter met groote meerder» heid verworpen. De Rijksdag bracht 23Ü stem» men tegen uit, 155 voor en 7 onihoudingen. Daarmede was het pleit beslist. Duitsch»nationalen, sociaaldemocraten, com» munisten, Beiersche Volkspartij en Beiersche boerenpartij hadden het kabinet doen vallen. Onmiddellijk is de heer Stresemann naar rijkspresident Ebert gegaan om het ontslag van het Kabinet te vragen, wat deze hem ook verleende. riet particulier oordeel van den nu ex»kan» selizr is, gelijk hij dit voor de pers uiteenzette, dat de regeering is gevallen door de ontoc» reikendheid van het parlement. Hij acht de ontbinding van het parlement nog de beste op.lossing. Een parlement, dat van de eene crisis op de andere aanstuurt, maakt een stabiele regeering onmogelijk en wei kt het onwettig drijven der ultra»partijen links en rechts in de hand. Het ontbreken van twee groote partijen is te betreuren, daar er nu tal van partijen zijn welke elkaar op leven en dood bestujden, zoodat de illegalen intusschen vrij spel hebben. Ook over de nota der geallieerden in zake den ex=kroonprins maakte btreseinann enkele opmerkingen. Hij noemde het een schande, dat Duitschland over een binnenlandsche aan» gelegenheid op een dergelyken toon werd aangesproken. Ten slotte legde hij er nog den nadruk op, dat de regeering alles gedaan had wat in haar macht was om de onwettige actie der extremis» ten van beide zijden te bestrijden. De nota, laatst door Duitschland aan Frankrijk, inzake keizer en kroonprins (ex») overhandigd, bevatte lo. den tekst van den uitdrukkehjken en definitieven afstand door den kroonprins van alle rechten op de kroon en den troon 2o. de verklaring, dat de ex» keizer bij het rijk geen enkele démarche heeft gedaan en evenmin den wensch heeft geuit, te worden gemachtigd naar Duitschland terug te keeren3o. de officieele bevestiging van het Rijk, dat dit den terugkeer van den ex» keizer naar Duitschland niet zal toelaten. Te Dusseldorf, waar de separatisten erge ongeregeldheden veroorzaakt hadden, is 't gelukkig wat rustiger geworden. Er zijn niet minder dan 300 plunderaars in hechtenis ge» nomen. Het straatverkeer is nu weer dag en nacht vrij. Onder de kannibalen van Z.-Amerika Kapitein Marcel, een Fransch officier zal voor het Aardrijkskundige Genootschap te Parijs binnen kort een lezing houden over zijn jongste, zeer gevaarlijke reis door Zuid» Amerika en zijn verblijf bij den eenigen kan» nibalenstam in de Amazone vlak ie. Sinds 1879 is geen enkele blanke die dit woeste land trachtte binnen te dringen terug» gekeerd. De meest interessante ervaringen heeft kapi» tein Marcel opgedaan onder een kannibalen» stam, de Matanza's de «Moordenaars«. Twee maanden lang heeft hij te midden van deze wilden doorgebracht, en hij was zoodoende in de gelegenheid met hun vreemde zeden en gewoonten kennis te maken. De vrouwen zijn bij deze primitieve volken in discrediet. Wanneer een harer een kind verwacht, gaat zij het woud in en blijft daar tot het wicht is geboren. Zij keert dan naar het dorp terug legt het pasgeborene in de armen van den vader en wijdt zich direct weer aan haar ge» wone bezigheden. De man evenwel vindt het noodig de ge» boorte van het kind feestelijk te vieren, en hij doet dat door acht dagen lang in bed te gaan liggen gedurende welken tijd hij beweert zwaar ziek te zijnhij ligt te kreunen en veinst de vreeselijkste zwakte. Natuurlijk moet hij dan acht dagen lang zwaar gevoed en verzorgd worden. Is de tijd om, dan staat de zieke op en legt allen vadertrots aan den dag waarover hij maar kan beschikken. Zoodra het kind kan loopen, wordt het aan zichzelf overgelaten en is het geheel onaf» hankelijk alleen aan zijn vader is het eenige gehoorzaamheid verschuldigd. Kannibalisme komt nog slechts voor in den vorm van zelfverbeteringde overtuiging heerscht n.L, dat wanneer een mensch wordt geconsumeerd, tegelijkertijd de ziel van den geslachte wordt opgegeten, waardoor de eters zelf beter worden. De slachtoffers worden in hun geheel geroo» sterd, doch alleen het hoofd wordt opgegeten, want de kannibaal gelooft, dat dan alle deug» den op hem overgaan. Merkwaardig is, dat opgegeten worden onder dezen volkstam als een eer wordt beschouwd. Commandant Marcel heeft er echter de voor» keur aan gegeven die eer niet deelachtig te woiden en naar de beschaafde wereld terug te keeren. Nullenwaanzin. Met een officieelen koers van den dollar van vier biiiioen 200 milliard, zijn de prij» zen der levensmiddelen in Duitschland zoo hoog gestegen, da.t 95 pet. der bevolking niet in staat is meer te koopen dan het hoog» noodige brood en aardappelen. De prijs voor visch bedroeg gisteren 5.000 000 000 000 mk. vleesch 6 000.000.000.000 boter 5.000.000.000.000, terwijl eieren onver» koopbaar zijn. Vele kooplieden willen geen ander betaal» middel dan dollars of ponden in ontvangst nemen. Ondanks de buitengewoon hooge prijzen in Adlon te Berlijn kost een diner vijf dollar zijn de restaurants en cafe's vol. Met wijn kost een diner thans tien dollar. De viesenspeculanten verdienen groote for» tuinen. Ondanks alles blijft het tekort aan papier» geld nijpen. De Kabinetscrisis. Het Nederl. correspondentiebureau in Den Haag meldt: Mr. D. A. P. N. Kooien, voorzitter van de Tweede Kamer, heeft aan de Koningin ver» klaard niet in staat te zijn, de hem gegeven opdracht tot samenstelling van een nieuw ka» binet te aanvaarden. Naar wij uit goede bron vernemen, moet de mislukking der poging tot Kabinets=formatie van mr. Kooien goeddeels verklaard worden uit de gereserveerde houding der Christelijk» Historischen. De antirevolutionairen zouden nog wel voor een bepaald program en de opneming van geestverwanten in een Kabinet te vinden zijn geweest; De Christelijk»Histo» rischen echter (van wie men niet allereerst verzet had verwacht) konden op zijn hoogst een niet onwelwillende houding toezeggen. Daarmede meende, naar ons verzekerd werd, de heer Kooien geen genoegen te kunnen nemen. De Haagsche redacteur van de Rotterdam» mer meldde o.ni. Gelijk bekend stelde de antirev. Kamerfrac» tie zich van meetaf op het standpunt, dat het gebeurde op 26 October een Kabinet, steunend op de drie groepen der rechterzijde, voorshands onmogelijk maakte, tenzij herstel van de schade werd verkregen en de redelijke zekerheid werd gegeven, dat herhaling niet te verwachten is. Besprekingen, welke de strekking hadden dit te bereiken, hebben niet tot het gewenschte resultaat geleid, zoodat de vorming van een Kabinet uit de drie groepen der rechterzijde thans niet meer te verwachten is. Zooals we reeds schreven, was de neiging om wederom een coalitie=kabinet te vormen bij de chr.»hist. partij vrij sterk, doch het is niet te verwachten, dat r.»k. samen met de chr.»hist. de regeeringsverantwoordelijkheid op zich zullen nemen.

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 1