JURCENSj „VOOR ALLE «STANDEN"*! OP HET BROOD VOOR BAKKEN EN BRADEN SCHUIMT IN BE PAN ?vm Reclames Mededeelingen. •,Y A Buitenland. 40 cent per regel. 325 s- U ■HHUI10 Pli van een tooid. - Ni keizer uit de Nederlandsche avondbladen van 10 November. De stap van den kroonprins is een gevolg geweest van zijn eigen, vrijwillig besluit en is zonder voorkennis van of overs: leg met den keizer gedaan. De kroonprins had Z. M. ook niet van te voren van de in den brief genoemde voorbereidende bespre» kingen met de Duitsche rijksregeering in kennis gesteld. In verband met het vertrek van den ex» kroonprins en hetgeen de buitenlandsche pers over den ex»keizer gezegd heeft, maakt deze het volgende wereldkundig, hetgeen ook naar de Amerikaansche bladen getelegrafeerd is: Associated Press»telegram van 12 Nov. en het artikel in de Brusselsche Gazette absoluut fictie. Geen draadloos station hier, geen ver» binding met Nauen, geen cijfertelegrammen ontvangen, terugkeer voor Kroonprins voor» bereid en uitgevoerd zonder mijn kennis. Hollandsche regeering door hem ingelicht over verlof tot terugkeer toegestaan door Duitsche regeering, maakte geen bezwaar. Ik ontving afscheidsbrief van den kroonprins gedateerd 8 Nov. '23, nadat hij de grens gepasseerd had. Geen koerier met passen kwam hier aan. Zuiver fantasie door »Agenes telegrafique beige.® Dr. Kan luncht als gewoonlijk eens per maand met mij en gaf mij het eerste gedetail» leerde verslag over onderhandelingen voor het vertrek van den kroonprins naar Duitsch» land, tusshen hem, Hollandsche en Duitsche regeeringen. Ik ben geheel onbekend met eenige bewe» ging, die ten doel heeft de monarchie te her» stellen op den 4den December. Was ik van te voren geraadpleegd, zou ik bezwaar hebben gemaakt tegen het vertrek van den kroonprins op dit oogenblik, nu Duitschland zoo door binnenlandsche beroeringen verdeeld is. Toe» stand in Doorn onveranderd in beslisten vrede en vertrouwende hoop. Torinoff interview absolute leugen van fan» tasie. Zulk een persoon was nooit in Doorn. Hdbl. De Rijksmiddelen. De Rijksmiddelen hebben in October ruim 36 millioen opgebracht, dat is f 113/4 millioen minder dan verleden jaar in dezelfde maand, nochtans door een buitensporig hooge op» brengst uitmuntte. Iiïtusschen vertoonen de ontvangsten ook tegenover September j.l. een nadeelig verschil, n.l. van bijna 3 ton. Sedert 1 Januari zijn de gewone inkomsten der schat» kist ongeveer f 253/4 millioen bij verleden jaar ten achter gebleven, niettegenstaande de tabaks» accijns dit jaar vijf maanden meer oj gaf dan toen. Bij de buitengewone bronnen van inkomsten was het nadeeïige verschil ruim f 36 millioen. De ontvangsten in de eerste 10 maanden des jaars bedragen nu f 354 millioen tegen 380 miliioen in het overeenkomstige -tijdvak van 1922. Berlijnsche Veiligheid. Van de toestanden enz. op èlk gebied, in Duitschland, hebben wij eigenlijk nog maar 'n zeer flauwe notie. De officier van Justitie bij de Rotterdam» sche Rechtbank klaagde dezer dagen over de nachtelijke veiligheid in Rotterdam, maar 't geen waarop hij doelde haalt nog niet bij wat men leest uit Berlijn. Een correspondent aldaar vertelt van een diner, dat hij dezer dagen bijwoonde. Na voorts in het huis van zijn gastheer nog en» kele uren met het gezelschap te hebben ver» toefd, zullen ze huiswaarts gaan. En dan is 't bij afscheid zóó De klok heeft twaalf geslagen we nemen afscheid. In de gang neemt ieder zijn hoed, zijn jas, zijn parapluie of stok. Bij 't aantrekken valt met doffen slag iets op den grond. De eigenaar raapt het op, ziet ons aan en lachtBeter zelf te moor» den dan vermoord te worden. Met je eens, zegt de violencellist, houdt ons zijn revolver voor. En dit, zegt een Hagenaar, trekt uit zijn stok een degen. Met ons zevenen trekken wij, tot de tan» den gewapend drie revolvers, een ploer» tendooder, een degen, den Berlijnschen nacht in. Wel thuis, zegt de gastheer. We weten wat hij bedoelt de rechterhand in den jaszak om een koud moordtuig, dat n u noodzakelijk is. Dat is nu geen overdrijving. 't Is het dagelijksche leven in deze wereld» stad, waar zelfs op klaarlichten dag de gru» welijkste misdaden gebeuren. Even glimlachen moet men toch wel, Hoe pijnlijk 't ook de ellende teekent 't Is een schetswoord uit Duitschland 'n Reiziger komt in een restaurant en wil er etenvraagt om de spijskaart, opdat hij wat uitzoeken kan en weten wat het hem kosten zal. «Spijskaart, m'neer Hebben wij niet meer Kin niet worden samengesteldAls wij aan 't dessert zijn en de prijs van de haas berekenen en noteeren, is terwijl de soep al weer duurder geworden 'n Kèrn van waarheid in, meent ge Wis 't maar zoo't Is waarheid in z'n ge» heelalleen met een tikje overdrijving, om 't smakelijk te maken op de tong I Maar wat er onder zoo'n humoritische annecdote een wereld van ellende ligt! Hoe 't nu met de »mark« gaat? Nog altijd op 'n holletje achteruit. Ziehier haar ziektebeeld in cijfersAcht dagen geleden kon men voor 1 biljoen mark (1,000,000,000,000 M.) nog 35 gulden krijgen. Thans zijn diezelfde 12 nullen met 'n één nog geen vijftig centen waard. Men wordt gek van de nullen. Op de Banken weet men er geen raad mee en behelpt men zichzelf al door achter elk getal maar eigenmachtig zes nullen weg te laten. Het is geen rekenen meer Toch zeggen staatslieden als mr. Troelstra en mr. v. d. Laar«Zoo'n beetje inflatie is toch niet zoo erg!« En de stakkerds meenen dat als 't wagentje op de rutschbaan eenmaal aan 't rollen slaat, zij 't voor 't zeggen heb» ben waar en wanneer het stilstaan moet. Zulke financiers»van»den»kouden»grond. De ex-kroonprins in Duitschland. De «Nationale Bond van Duitsche officie» ren«, de «Duitsche Officiersbond«, »De ver» eeniging van Marine»officieren« en de «Rijks» officiersbond« publiceerden het volgende ma» nifest naar aanleiding van den terugkeer van den exakroonprins. «Nu zijne keizerlijke en koninklijke hoog» heid, generaal der infanterie kroonprins Wil» helm, in het Duitsche vaderland en daarmede ook in den kring van de kroonprinselijke fa» milie is teruggekeerd, heeten wij, officieren van de oude keizerlijke weermacht, onzen aanvoerder van de legergroep «Duitsche kroon» prins« en onzen hoogen kameraad hartelijk welkom. Wij geven onze vreugde en voldoe» ning er over te kennen, dat de verbanning, welke de kroonprins onverdiend jarenlang op een eenzaam eiland moest ondergaan, thans geëindigd is. Van harte wenschen wij ook de kroonprinses en de kinderen van den kroon» prins geluk, dat eindelijk hun echtgenoot en vader, na een scheiding van negen jaar, aan hen is teruggegeven. Wij weten, dat het de wensch van aen kroonprins is, in den kring der zijnen zijn plichten als hoofd der familie en beheerder van zijn bezittingen op zich te nemen en als waarachtig Duitscher voor zoo» ver dit in zijn bereik ligt, aan het weder ge» zond maken van zijn geliefd vaderland mede te werken. Moge het doen en laten van den kroonprins het huis Hohenzollern en ook het Duitsche volk tot zegen worden. In dezen geest heeten wij onzen teruggekeerden veld» heer en kameraad welkom.« Een uiteenzetting van Ludendorff over den Beierschen Putsch. Generaal Ludendorff heeft een Duitsch jour» nalist in zijn villa ontvangen en hem een breedvoerige uiteenzetting gegeven van de gebeurtenissen op 8 November. Ludendorff verklaarde in overeenstemming met hetgeen andere nat.»soc. leiders reeds hebben gezegd, dat v. Kahr, v. Lossow en Leissir reeds vóór de vergadering, in de Bürgerbraukkeller had» den besloten «er op los te slaan®, hetgeen v. Lossow hem op 7 November en v. Kahr op 8 November des namiddags 4 uur hadden bevestigd. Men had zich nog niet aan een bepaald tijdstip [verbonden, daar men op eenige hee» ren uit het Noorden wilde wachten. Uitdruk» kelijk betoogde Ludendorff, dat van een be» dreiging van v. Kahr, v. Lossow en Leisser door Hitler in de kamer waar de bespreking werd gehounen, geen sprake was. Integendeel, Hitler had met samengevouwen handen v. Kahr gesmeekt een beslissing te nemen. Daar» op had v. Kahr toegegeven en allen waren in volle vrijheid in de vergadering terugge» keerd. Ludendorff beweerde dat hij (van v. Kahr's zwenking geen bericht had ontvangen. Dit is heel wat anders dan v. Kahr heeft, beweerd. Wie heeft er nu gelijk Von Kahr's positie wordt onhoudbaar, als Ludendorff ge» lijk heeft. Een Amerikaansch voorschot aan Duitschland. De Times meldt dat Coolidge het Congres zal voorstellen aan de Duitsche regeering 150 millioen dollar te leenen voor den aankoop van levensmiddelen in de Vereenigde Staten. In verband met dit bericht, uit men te Londen de meening, dat geen der mogendhe» den bezwaar zal maken als Duitschland voor dit doel een leening aangaat en daarvoor waarborgen aanbiedt, die feitelijk onder de algemeene bevoegdheid der Commissie van Herstel zouden vallen. Alleen gelooft men dat rekening zal moeten worden gehouden met Fransche oppositie als het in het voorne» men zou liggen deze [levensmiddelen niet ook voor de noodlijdenden in het Ruhrgebied ter beschikking te stellen. Men beschouwt dat als Duitschland's voornemen in verband met het besluit om alle ondersteuning op 24 de» zer te staken. De slagvaardigheid van Lloyd George in het debat speciaal wanneer hij zich bevindt in zijn eigen arena het Lagerhuis, of op een kiezersvergadering is spreekwoordelijk. Maar soms komt zelfs een Lloyd George in de scher» mutselingen met woorden te staan voor een houw waarvoor hij geen parade heeft. Zoo onlangs in het Lagerhuis Lloyd George hield er een rede tegen den parlementsontbindings» zet van Baldwin. Zijn aanhangers in de beide kampen der liberalen juichten hem telkens toe, maar van den kant der conservatieven en arbeiderspartijders hagelde het interrupties. Vooral de arbeidersafgevaardigde Kirkwood viel den voormaligen eerste»minister onophou» delijk in de rede. «Ik zal een afspraak aangaanmetmijn vriend® zei op het eind Lloyd George «Ik wil het stellen zonder de toejuichingen, als hij mij zijn interrupties bespaart®. «Ja® risposteerde Kirkwood. «maar u houdt nooit uw afspraken Het heele Huis schaterde het uit. Lloyd George zelf was duidelijk uit het veld gesla» gen. Hij vond geen repliek. Een beleg in het Parijsche stadhuis. De Fransche communist Midol, die, zooals bekend, onlangs door het Parijsche district van de Santé tot gemeenteraadslid werd ge» kozen, is indertijd evenwel bij verstek ver» oordeeld wegens het opruien tot staking en werd tot dusverre tevergeefs door de politie gezocht. Toch had hij kans gezien bij het bijeenkomen van den gemeenteraad, onopge» merkt door de politie voor het stadhuis, zijn zetel in te nemen. En dat niet alleen, maar, na een verklaring te hebben voorgelezen wist hij onbemerkt het stadhuis weer te verlaten. Naar aanleiding hiervan is in de Kamer gesproken over de wenschelijkheid van het aannemen van een wetsontwerp betreffende een algemeene amnestie. Het spreekt vanzelf, dat Midol's onverwacht verschijnen in den gemeenteraad veel op» schudding teweegbracht in dit anders zoo vreedzame college, ja, de eenige kwestie, die eigenlijk meer dan gewone belangstelling aan de raadsleden en de enkele toeschouwers op de publieke tribune inboezemde was juist de vraag, of Midol al of niet zou verschijnen. Hij was het middelpunt aller aandacht. Het schijnt, dat de voorzitter van den ge» meenteraad voor het begin der zitting van de politie de mededeeling had gekregen dat de vroegere schoorsteenveger, Midol, thans gemeenteraadslid zijn woonplaats in Zwitser» land niet had verlaten. Toen, op het oogenblik, dat de debatten geopend zouden worden en niemand meer verwachtte dat de stoel van Midol nog zou worden ingenomen, kwam hij, omringd door zijn communistische vrienden, binnen en nam de voor hem bestemde plaats in. De verbazing der overige raadsleden kende geen grenzen. Al spoedig vroeg Midol het woord. Hij gaf een uiteenzetting van de beginselen waarop hij algemeene amnestie verlangde. Ook richtte hij zich tegen het dure leven en in het algemeen tegen de politiek der regeering. Een voorstel ,ten gunste van algemeene am» nestie voor veroordeelden, die door civiele en militaire rechtbanken zijn gevonnist werd daarop met bijna algemeene stemmen aan» genomen. Nu eenmaal Midol's aanwezigheid in het gemeentehuis bekend was, nam de politie in allerijl maatregelen voor zijn arrestatie. In alle hoeken der wandelgangen werden inspec» teurs verdekt opgesteld, ondanks de protesten van raadsleden van alle partijen die, in naam van de autonomie der gemeente, opkwamen tegen deze half»militaire bezetting van het raadhuis. En toch zag Midol nog kans, om, omringd door zijn vrienden, aan de waakzaamheid der agenten te ontsnappen en te vluchten naar de kamer van den president van den gemeente» raad. Op dit terrein was hij tijdelijk veilig want hier mocht men hem niet zonder bijzon» dere machtiging arresteeren. Daarom ging men hem voorloopig maar belegeren, opdat hij ten slotte toch niet zou ontvluchten. Voor de deur en op straat onder de ramen werden posten uitgezet. Het duurde niet lang of men zag een der vrienden van Midol met brood en wijn de kamer binnengaan. De belegerde had honger gekregen. Het duurde niet lang of de kamer van den president kreeg den bijnaam van «het fort»Midoi'«. Het zou een langdurige geschiedenis kunnen worden. Maar daar kwamen een paar inspec» teurs met nieuwe instructies om in dit bijzon» dere geval met geweld tot de arrestatie over te gaan. Zij klopten aan de deur, welke door den president van den gemeenteraad, die in» middels op de hoogte van de situatie was ge» bracht, werd geopend. De politiemannen eischten toegang. Maar deze werd hun door den president geweigerd. Hij wilde geen collega uitleveren die bij hem een schuilplaats had gezocht, welke ook de gevolgen van die handelwijze mochten zijn. Daarmede was het gesprek afgeloopen en de deur werd op slot gedaan. Een slotenmaker werd gerequireerd. Deze heer begon zijn aan» vallen op het deurslot, gewapend met een groote sleutelbos. Al spoedig had hij het dan ook van het slot gewonnen. De deur werd andermaal geopend en men zag een twintigtal gemeenteraadsleden om de tafel staan. «Wie uwer is Midol?® vroeg de commis» saris van politie. «Hij is zoo juist vertrokken«, luidde het antwoord van een der raadsleden. Inderdaad was van Midol niets meer te zien behalve zijn vest en zijn jas. Waar was hij gebleven De ooggetuigen vertelden later, dat Midol, die zijn schoor» steenvegerstalenten nog niet geheel vergeten was, na den inwendigen mensch te hebben versterkt, jas en vest had uitgetrokken en door den wijden schoorsteen, die niet meer gebruikt werd, naar boven was geklauterd. Op het dak had hij dezelfde grimassen gemaakt als een schoorsteenveger in actie en had zoodoende zelfs de politieagenten weten te verschalken, Na eenige minuten was hij verdwenen. De werkloosheid in Europa. Het I.V.V. heeft een rapport opgesteld over den economischen toestand in de verschillen» de Europeesche landen. En daaruit blijkt, dat in bijna alle landen de werkloosheid aan het verminderen is. De ergste uitzondering op dien regel vormt Duitschland. De getallen zijn als volgt België (groote industrieele opleving) 18.36S h werkloozen. Frankrijk (buitengewoon bevredigende eco» nomische toestand) slechts 1,361 werkloozen. Nederland (weinig verandering op de arbei» dersmarkt) 80,222 werkloozen, die arbeiders inbegrepen, die van tijd tot tijd werk hebben. Italië (steeds afnemende werkloosheid) 231,590 werkloozen. Polen (niet inbegrepen het vroegere Prui» sische gebied en Oost»Galicië) 87,000 werkloo» zen. Denemarken20,724 werkloozen. Noorwegen12,840 werkloozen. Zweden: 11,009 werkloozen. Zwitserland (sinds eenige maanden langzaam afnemende werkloosheid) 22,840 werkloozen. Tsjecho»Slowakije300,000 werkloozen. Oostenrijk (regelmatig afnemende werkloos» heid) 77,923 werkloozen. Rusland (werkloosheid vooral onder gemeen» tearbeiders, arbeiders in de kleeding»industrie en niet»vakarbeiders). Aantal werkloozen in 52 steden443,000. Duitschland (in alle takken van industrie steeds slechter wordende toestand) 660,788 werkloozen. Voor het geheele vasteland van Europa 1,961,697 werkloozen. In GrootsBrittannië wa» ren er in October nog 1,249.500. Ook daar een zeer langzame vermindering. Maar wat zal de winter brengen? Een sprinkhaantrein. We lezen in Die Weste, Potchefstroom van 19 October «Die sprinkhaanplaag begin nou sulke ern» stige afmetinge in die Vrystaat aan te neem dat die Spoorwegadministrasie nou 'n spesiale sprinkaantrein aan die gang gesit het om die plaag langs die spoorlyne te bestry, aangesien diesprinknanegewoonlik die spoorlyne uitsoek om in miljoenetalle daarop te gaan sit en op die manier die treine gewoonlik Iaat laat wees. «Die «Sprinkhaan»Spesiaal« het Woensdag zy twede proefreis langs die hooflyn Suid van Bloemfontein gemaak. Dit bestaan uit 'n loko» motief, 'n ander rytuig en 'n 2000 gallon tank vol sprinkhaangif wat deur die Regeringsdept. aangemaak geword is. Op die tank is 'n pomp wat met stoom vanaf die engine voorzien word en wat met twee hardwerkende spreie voórsien is, wat die vergif dan na altwee kante toe uit sprei. «Also toegerus is die «Sprinkhaan»Spesiaal« 'n faktor waarmee die leërs van voetgangers ernstige rekening moet hou, want dis 'n ware dood vir omtrent elkeen van hulle wat op die spoorlyn te lande kom. «Die eerste proefneming was so suksesvol dat die Spoorwegmense nou besig is om 'n twede trein op dieselfde manier toe te rus. Verder wordt gesê dat die boere in die Vry» staat wat die plaag beveg so hard als hulle maar kan, baie in hulle werk belemmer ge* word was deur die versuim van Regeering om die nodige vergif te lewer.®

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 2