Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden, IN HOC SIGNO YINCES No. 2965 WOENSDAG 21 NOVEMBER 1923 38STE JAARGANG W. BOEKHOVEN ZONEN V Eigenaardige rijkdom. L>and- em Tuinbouw. Binnenland. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 Cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIËN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Alle stukken voor de Redactie bestemd» Advertentiën en verdere Adfministratle franco toe te zenden aan de Uitgevers "Wet*, "Recht* en -"Belang* «Het Volk« keurt in scherpe woorden af de houding onzer Regeering tegenover 't vertrek van den Duitschen kroonprins. Dat laten wij nu rusten. D i t kabinet zal wel niet veel meer kunnen doen, waarop de S.D.A.P. haar hooge goed» keuring geeft Maar let o.m. op déze woorden De vraag of de regeering krachtens de Nederlandsche wet en het internationale recht gerechtigd was, den kroonprins het vertrek te beletten, laten wij rusten. Er kun- nen hooge re nationale en internationale fee» langen zijn, die boven wet en recht gaan. Maar dat de regeering het vertrek thans juist bevorderd heeft, schijnt ons in de oogste mate bedenkelijk. De cursiveering is van ons. Dat is de socialistische zedeleer. »Wet« en ^lRecht« stuivertje wisselen voor wat 'n macht» oèbber van 't oogenblik belieft te noemen »belang«. Daarmee is alle zékerheid weg. Een Vonksken. »Hij« was een overtuigd sociaalsdemocraat. Niet zoomaar 'n bij» en meelooper, neen een «ontwikkeld arbeider«, die dan ook van kerk en godsdienst heel weinig hebben moet. Maar wat gebeurt zoo verhaalt dr. Eldering, een vrijzinnig predikant in Rotter: dam. 'sMans kind wordt ziek, doodziek. Het zal wel sterven zijn 't Kind is niet gedoopt, maar nu loopt de man haastiglijk naar zijn dominee, hij was nominaal nog »Luthersch«, om te vragen of die zijn kind aan huis doopen wil. Maar de Luthersche dominee is er niet. Zoo komt de man bij den dichtstbijzijnden •predikant terechteen Remonstrant»Och, domineega mee en doop mijn kind 1« Maar deze kan dit niet doen. Zijn geweten zou hem veroordeelen. Juist echter is 'n collega bij hem op bezoek, die geen bezwaar heeft, met den man mee» gaat en nog net het kind doopt vóór den dood. Droevig tijdbeeld, vindt dr. Eldering. «Overgebleven bijgeloofoordeelt hij. Daar ben ik 't nu niet heelemaal mee eens Het is een bewijs, hoe onbeholpen 't verlangen zich ook openbaart, dat er zijn die in het leven gansch en al met God ge» broken hebben, maar toch bij 't sterven niet geheel zonder «iets van God« de eeuwigheid durven ingaan. 'n Héél klein, vonklend «overblijfseltjes Waaraan de «evangelisatie» dan toch nog n schier onzichtbaar aanrakingspunt heeft 1 Worde 't maar veel benut en gebruikt. De Middeleeuwen kenden de »goudmakers«. Alchimisten werden ze genoemd. Zij zochten den «steen»der»wijzen«. Wat waren dat toch voor knutselaars en prutsers, ónze tijd staat toch verre hier» hoven. Millioenen maken is niets meergeen kunst aan, in Duitschland is men al aan de «milliarden» toe en de «biljoenen» draait men maar zóó van de pers Daar zouden de vaderen toch perplex van hebben gestaan 1 Maargèk, zouden ze hebben gezegd, Hoe rijker de wereld wordt, hoe minder ze te eten heeftde menschen vergaan bij al hun milliarden van den honger En stom van verbazing over de vindingrijkheid der twintigste eeuw, zouden ze toch op hun homp zuiver Zeeuwsch een dikke laag boter smeren en zê beleggen met breede plakken Gelder» sche ham en bij 'n volle kroes Amersfoortsch ze8gen "Onze eeuw was tóch beter niet?» Rare rekensom. !lu toch breekt me de klomp. Ie ebben de Vlootwet ten val gebracht D t b an^er antwoord op dan dit hun 6 sro°denw van Troelstra met gedaan^6 3Ct'e' a8*tatie en reuzenadres ^ekeranderen deden méé. Zelfs van Rechts lieten sommigen zich be» praten. En de middelen, die »rood« bezigde, om de menigte te bepraten, waren vaak beneden alle critiekdat alles is waar, edoch, de «ropden», die hebben het in hoofdzaak ge» daan. Zóó zal 't eenmaal de historie beschrijven. Die men thinsop allerlei wijs aan 't verdraaien is. Ruys heeft 't gedaan, zegt de een Ruys die zoo onzinnig drééf. Colijn, meent een ander, die op alles bezuinigen wou, behalve op Leger en Vloot wat tusschen haakjes 'n leugen is zoo gek draait het niet, of Rechts staat voor de schuld. En, daarom moet »Rechts« de gebroken ruiten betalen, jawel 1 maar aan dat reken» sommetje doet A. R. niet mee. Te leveren uit voorraadEén Vloot. Mejuffrouw Van Dorp mag er zijn. Al kan zezich soms moeilijk verstaanbaar maken en al kunnen wij ons in haar oud» liberale begrippen stellig niet vinden, ze is een bekwaam Kamerlid. Ook zij stemde tégen de Vlootwet. Haar reden is zeker curieus Zij stemde tegen de Vlootwet, omdat zij Colijn, die zij wel hoogacht tegen Colijn beschermen wilde nl. den bezuinigingsminis» ter Colijn wilde redden uit de handen van den VIootwet»minister Colijn. Dat daarbij beide Colijn's in staatkundigen zin sneuvelen zouden, schijnt niet bij haar opgekomen te zijn Enfin, mr. Van Dorp sprik dezer dagen. Verdedigde ook haar stem. Zij is géén anti»militariste. Zij is zeer zeker vóór 'n behoorlijke vloot. Mair er dreigt immers in Indië al» dus haar redebeleid «geen oogenblikkelijk gevaar» Bij zooiets staat men nu paf. Neen, er is geen «oogenblikkelijk» gevaar. Al komen die buien gauw op I Maar stel nu wij wachten met den Vloot» bouw af. Het gevaar gaat straks, zooal niet »oogenblikkelijk«, dan heel snoedig «dreigend» worden. Er moet in 's Lands verdediging voorzien Wel, dan bestelt men even 'n vlóót 1 Zooals men 'n orderbriefje schrijft, Die wordt met bekwamen spoed afgeleverd de grossiers houden er, waar er zooveel vraag naar is, wel enkele in voorraadwe hebben nog keus ooken 't zaakje is gezond. Wat zullen we ons dan n u druk maken Er is immers geen «oogenblikkelijk» ge» vaar. Oudtijds zou men zeggendat is vrouwen» logika. N u zeg ik Mejuffrouw van Dorp u praat als'n min, die er geen verstand van heeft 1 Wat elke maand te doen geeft. (2e helft November). Nadruk verboden. Het mond» en klauwzeer neemt weer op onrustbarende wijze toe. Van officieele zijde gaat den laatsten tijd tegen deze ziekte wei» nig kracht uit. Nu het afmaaksysteem is «af» gemaakt« schijnt er niet veel belangstelling voor bestrijding meer te zijn. Voor de proeven, welke eén dierenarts te Gouda wil nemen dit met entstof van dr. Pfieler te Jena, wienhet gelukt is een cultuur te bereiden uit de smet» stof, welke de ziekte veroorzaakt, schijnt de interesse ook al niet groot te zijn, een com» missie van Astoris is door den Minister be» noemd, die zich echter met haar advies niet bijzonder haast, lntusschen dienen de vee» houders alles te doen, om de ziekte te weren. Men neme o.m. het volgende in acht1. De meststof wordt overgebracht door dieren, menschen, veevoeder en alle mogelijke voor» werpen. 2. Koopt, als de ziekte dreigt, geen vee. 3. Laat geen vreemden in uw stallen toe. 4. Bezoekt geen vreemde stallen. Voedert van de zuivelfabrieken alleen die producten, welke tot 80 graden verhit zijn. 6. Houd veevoeder» zakken en koekkisten uit de buurt van uw beesten. 7. Let nauwkeurig op den gezond» heidstoestand uwer dieren, niet alleen van de koeien, maar ook van de varkens en de scha» pen in de wei. Merkt gij de bekende ziekte» verschijnselen, doet dan aangifte bij den bur» gemeester, zooals ge verplicht zijt op straffe van boete. 8. Roept niet eerst buren of ken» nissen in den stalhierdoor zou de besmet» ting zich kunnen verspreiden. 9. Is de ziekte geconstateerd, laat dan ook niemand toe, brengt geen vee meer in den stal, en voert niets weggeen melk, hooi of stroo. Moet gij beslist ergens heen, ontsmet dan handen en schoeisel met 'n 5 procents»creolin oplossing. 10. Volgt nauwkeurig de voorschriften van burgemeester en districtssveearts op In den tuin De andijvie is laat gegroeid, wat zijn er nog mooie knoppen, komt de vorst of gaat ze rotten, breng ze dan in den kelder, als die droog is, in het zand of op couranten» papier. Wanneer ge van den wortel zooveel mogelijk laat zitten, kunt ge er nog lang van eten. Kunt gij ze op een droge, vórstvrije plaats ophangen, dan kan ze duren zelfs tot Februari. Zaak is elke week nazien om de rottige blaren te verwijderen. Selderij kan wel tegen een vorstje, maar vriest het aan» houdend, dan gaat net blad, waarom het te doen is, verloren, Nu kan men ze dekken, maar zoo licht gaat het blad dan ook rotten. Wie ze wil behouden, moet ze in een bak onder glas zetten en vorstvrij dekkenals het niet vriest bij goed weer luchten. Men kan dan geregeld de grootste bladen afsnij» den in 't voorjaar plaats ge de wortels weer in den kouden grond, waar ze weer spoedig uitloopen. Hebt ge, als wij, in den nazomer spinazie gezaaid, dan hebt ge er tot dus» ver nog van gegeten. Zorg er straks voor, als 't gaat winteren dek ze met een licht dek, als de strenge kou is gepasseerd, gaat ze weer groeien. Bieten, wortelen, rapen schoiseneer moet ge nu, als 't nog niet geschied is (alles is laat), spoedig bergen, eer de vorst ze overvalt. Tusschen de wortels en er over komt wat vochtig (niet te vochtig) zand, dit voorkomt het uitdrogen. Heeft men veel, dan kan men inkuilen. Staat het water hoog in uw grond, dan stapelt ge de vruchten boven den grond, bedekt ze met een hand» dikte droog stroo en daarover de omringende aarde. Is de grond erg nat, dan make men van den hoop af een greppel. Ontdoe de bieten eerst van het loof (afdraaien), en 'breek dit ook van de wortels. Men kan nu bij los weer vruchtboomen planten, wij komen hierop terug. De Hortensia's, welke in den herfst prijken met groote witte en rose bloemtrossen, kunnen vrij wat vorst verdra» gen en lang zonder dekking blijven. Er zijn echter ook bonte Hortensia's, prachtige gazon» planten, welke men niet buiten mag laten, maar vorstvrij moet bewaren. Uw R h o d o> dendrons hoeft ge ook niet te dekken, maar beschermen tegen den scherpen noorden» wind met een rietmat b.v. en een laag blad om de wortels is aan te bevelen. Huismoeder, denk nu om uw kamerplanten laat de lucht 4n de kamer door het stoken niet te droog worden. Houd de planten zelf ook matig vochtig, verwijder het stof door afsponsen en besproeien. Mr. D. A. P. N. KOOLEN Kabinetsformateur. Den Haag, 16 Nov. De Koningin heeft Mr. D. A. P. N. Kooien, voorzitter der Tweede Kamer opdracht gegeven tot samenstelling van een Kabinet. Mr. Kooien heeft deze op» dracht in overweging genomen. Dat is nu, wat je noemt, «zielig». Van Doetinchem naar Zelhem, in den Gel» derschen Achterhoek, loopt «de spoor«. Wel 'n echt gezellig »locaaltje«. Onderdeel der lijn Zevenaar»Ruurlo. Nü mag 't veranderd zijn, maar 'n twintig jaar geleden heb ik er wel in gezeten met vijftig boeren, die van de markt kwamen, vijftig dampende [pijpen en 'n gloeiend pot» kacheltje in 't midden, zoodat de scheikundige atmosfeer»formule in dat »locaaltje« 'n wonder» lijke zou gegeven hebben. Of er nóg zoo'n kacheltje is Maar boeren en pijpen zijn er niet. Want in de gansche maand October zijn op het traject Doetinchem—Zelhem verkocht: veertig kaartjes tweede en twintig derde klas. Dat is per dig twee. Of per trein één zesde dit heeft er in die streek den autobus ge» daan Als gij nu van sensatie houdt Ga dan Marta Farra zien Ik zeg niet waar en in welke stad zij optreedt, maar ze is 'n mirakel, da's waarZe gaat met 'r rug op 'n plank met doorgeslagen spijkers liggen en laat een paar dozijn menschen over zich heen wandelenze draait met 'r hinden dikke ijzeren tot spiralen ze laat 'n paar dui» zend kilo steen op 'r borst leggen en stuk slaan, En heeft geen wonde, buil noch schram. Als ge dit dan gezien hebt Zoo wees dankbaar, dat ge zoo eene die u maken en breken kan, niet tot vrouw hebt laat hooren de oud»Hollandsche bewonderings» roepHè kèrleet een worstje en ga uws weegs. En filosofeer dan bij u zelfDe wereld vindt het toch zoo leuk, bedrogen te zijn Indirecte Belastingen. De N. Haagsche Crt. schrijft: Belasting op bier en thee vinden velen in den lande iets gruwelijks. Geen, die er beter op afgeven kan dan de man van communistischen bloede. In Rusland gaat het natuurlijk veel beter. Hoe 'Cdaar dan wel gaat De «Residentiebode» vertelde het dezer dagen«. «Zeer interessant is de vergelijking van de indirecte belastingen thans en in den tijd vóór de revolutie. In het bizonder vilt de veelheid van de vormen van de indirecte sovjetbelastingen op. Terwijl het jaar 1914 slechts zeven soorten indirecte belastingen kende (op alcohol, tabak, lucifers, benzine, sigaretten, suiker en de invoerrechten) prijken op de sovjetbegrooting van het loopende jaar niet minder dan 16 soorten indirecte belastin» gen en welwijnbelasting, spiritusbelasting, bierbelasting, Met»belasting, Kwas»belasting (verfrisschende volksdranken), mineraalwater» belasting, gistbelasting, tabaksbelasting, luci» fersbelasting, zoutbelasting, petroleumbelasting sigarettenkoker»belasting, suikerbelasting, kof» fie, theebelasting en eveneens belasting op de surrogaten er van, kaarsenbelasting, textielbe» lasting, sacharinebelasting en invoerrechten. De sovjetregeering heeft derhalve het aantal indirecte, de breede lagen van het volkbetref» fende belastingen niet alleen niet verminderd, maar aanzienlijk uitgebreid. En onder de door haar ingevoerde nieuwe belastingsoorten vin» den wij er, zooals de belasting van het zout, van de thee» en koffiesurrogaten, die de arm» sten der armen treffen. Dat is nog wat anders dan accijns op thee en bier 1 De Kabinetscrisis. Het r.«k. Kamerlid A. C. A. van Vuuren schreef dezer dagen in «Ons Noorden» over mr. Kooien, die thans een opdracht van de Koningin tot samenstelling van een nieuw kabinet in overweging heeft genomen De heer Kooien is een bij uitstek bekwaam man, buitengewoon scherpzinnig en van groote intellectueele gaven. Hij beschikt over een sterk lichamelijk en geestelijk gestel, dat hem toelaat aan zijn werkkracht geen grens te stellen. Hij is iemand van brutalen durf, die voor geen tegenstander uit den weg gaat, een ervaren politicus, die met vaste hand den voorzitters» hamer heeft gehanteerd en als president zich populair heeft gemaakt bij vriend en tegenstan» der. Ondanks een zekere hoogheid is hij iemand van groote jovialiteit en bonhomie, gullachs op zijn tijd, geestigheid in anderen waardee» rend. Men houdt van hem en men is een groote deugd in den president tegelijk bang voor hen. Zijn sympathieën en antipathieën verbergen kan hij niet, noch voor zaken noch voor personen, zoodat men gewoonlijk heel spoedig weet, hoe de president over iemand of iets denkt. Hij heeft in de Kamer nooit veel en minder nog lang gesproken en heeft dus geen last van oude plunje. Een heiligen afkeer hebbende voor middelmatigheden, kan men zeker zijn, dat hij bij de keuze zijner medewerkers zeer critisch zal wezen. Als iemand echter knap is, stapt hij heel gemakkelijk over andere bezwaren, zelfs over verschil van in» zicht, heen. Hij zelf zou in verband met zijn verleden als minister aan vier departementen op zijn plaats zijnaan Financiën, aan Bin» nenlandsche Zaken en Onderwijs, wanneer deze weer tot één worden, aan Justitie en aan Arbeid. Men behoeft intusschen niet eraan te twijfelen, dat in de omstandigheden van het oogenblik, hij voor zich Financiën zal nemen en daarmede zijn Kabinet zal stempelen tot een Kabinet van Financieel en economisch herstel en met het oog daarop zijn medewer» kers zal kiezen. Welke opdracht H. M. de Konigin den heer Kooien heeft gegeven, weet ik niet, maar juist daarom mag ik er vrijelijk naar raden. M.i. kan deze geen andere zijn dan de vorming van een Kabinet ad hoe, een ministerie met een be» perkte taak het herstel van 't financieel even» wicht en de voorziening in de verdediging van Indië. Zijn Kabinet zal vermoedelijk zijn geen parlementair Kabinet, steunende op een meerderheid, maar wel een rechtsch of rechtsch getint Kabinet, rekende op den welwillenden steun der drie rechtsche partijen, zonder dat deze onderling verbonden zijn. Hij zal daartoe allicht zijn medewerkers zoeken onder de leden der drie rechtsche groepen in en buiten de Kamer, maar niet onmogelijk voor een deel ook ter linkerzijde. Zijn program zal dus zóó zijn samen te stellen, dat hij in redelijkheid, op grond van den inhoud van dat program, mag rekenen bij de uitvoering geen tegenwer» king te ondervinden van de rechterzijde en tevens zóó, dat steun van een deel der lin» kerzijde voor. zijn financieele evenwichtspoli» tiek niet is uitgesloten. Het zal desondanks niet te verwonderen zijn, als hij zijn taak niet aanvaard, dan na zich vooraf de grootst mogelijke zekerheid te hebben verschaft, dat hij voor zijn program op de volle medewerking van zijn eigen partij zal kunnen rekenen. In verband met hetgeen pas gebeurd is en met de vele nuanceeringen van de katholieke fractie natuurlijk gevolg van het feit, dat de partij het geheele katho» lieke volk omvat, alsmede met zijn politieke kleur is dit het meest noodig en ligt dit het meest voor de hand. Men zal dus min of meer krijgen een Kabinet, steunende op een minderheid in de Kamer: de Katholieke partij, maar door zijn samenstelling en program ge» rechtigd op de medewerking van de beide andere christelijke partijen en van een deel der linkerzijde te rexenen. De Katholieke partij zal in dit geval zijn de eenige verantwoordelijke regeeringspartij tegenover een Kabinet, dat geen Katholieke Kabinet is noch wezen kan, doch integendeel politiek ten dezen afhankelijk is van partijen, die geen verantwoordelijkheid als regeerings» partij dragen. Benijdenswaardig is deze positie uit den aard der zaak voor haar niet, maar voor het herstel der door haar gebroken ruiten zal zij allicht dit prijsje moeten betalen. Een partij, zoo goed als een mensch, moet iets lijden voor haar pekelzonden. M.i. is zij echter aldus .voor een koopje uit en zal zij desgevraagd dit offer wel moeten brengen, wil de heer Kooien in zijn eventueele opdracht slagen. Indien ik hem dit van harte toewensch dan is het onder den »wensch«, dat hij zorgen zal niet uit te varen dan met een goed water» dicht schip en na zich zorgvuldig te hebben vergewist, dat het geen verborgen lekken heeft, waardoor straks, als op 26 October vergane vaartuig, het water onverwacht en ongedacht naar binnen stroomt en het schip naar den bodem der zee doet verdwijnen. Ün bomme averti en vaut deux en voor die waarschuwing is óp 26 October goed gezorgd. Voor wien deze in den wind slaat is geen excuus. Hoe van harte ik hem echter succes wensch zijn heengaan is een onherstelbaar verlies voor de partij in de Kamer, die niet vele leden als deze heeft te pissen en voor de Kamer in haar geheel, die een president als dezen niet terug krijgt. Indien hij slaagt wordt hij in de Kamer opgevolgd door den heer Borghols en is merkwaardig genoeg, de katholieke lijst in den kieskring Leiden uitgeput. Tegen de onverwachte verkiezing van een tweeden man op deze lijst met, naar men weet een ongekend klein overschot, en het overlijden dezen zomer van een der beide gekozenen de verkiezing in een anderen kieskring van den derden candidaat en nu casu puo het ontslag van den anderen der beide uitverkorenen, alles in één jaar, is deze lijst nog juist bestand gebleken, maar tegen meer ook niet. Afgekeken en Afgeluisterd. Verschillende meeningen omtrent de Vlootwet 1. Twee studenten in den trein. A. Zeg, amice, hoe denk jij eigenlijk over die Vlootwet? B. Och, man, wat zal ik je zeggen, ik ben er wel voor. A. Voor? Nee, zig, onmogelijk. Ik ben er strael tégen, 't Is toch ook bespóttelijk in dezen tijd van bezuiniging, met zoo'n wet aan te komen, 't Is onverantwoordelijk. B. Hoe kun je je er zoo over opwinden De regeering is toch ook niet mal A. Ik kan 't niet hilpen, ik ben er heele» maal in. Iedereen die er voor is, moest op» gehangen worden. B. Dank je. A. Ik bedoel meer' iedereen die er voor stemt. B. Weet je wat je eens moest doen Gaan praten met iemand die er recht heele» maal i n zit. Ik vrees dat jij wel een beetje A. Laten we maar uitscheiden, zig. Wil je ook een stuk krant. Ik ga lezen. 2. Onder vriendinnen. Anny. Ik ben er wel voor, en jij Miep. Kind, 't laat me glad ijskoud. Al» leen in gezelschap ben ik er, als iemand er voor praat, woest tegen en omgekeerd. Dan heb je altijd een leuk gesprek, weet jeEn ik ben nu eenmaal dolgraag in de contramine. 3. Buurpraatje. Wat zeg jij er fan, buurfrouw Ach mens, ik weet 'r zoo weinig van. Maar me man zeitKee, zeit ie, als de wet valt, dan valt 't ministerie en dan vallen we alle» maal, en valt de wet niet, dan vallen de mi» nisters ook niet, maar dan valt eens beetje geld in een belastingzakkie. Nou, en me man kan 't wete, ach hemel, hij is soo op de hoogte van de polletiek. Wel fijn, hé, as je er soo met je man ofer kan prate. Mijn man weet er nou net precies niks fan. Hij is freeselijk dom op da punt. Laat 'm maar is met de mijne komme prate. Di's een echte polletiekerd hoor. Nou, 'k mot weer naar binne. Dag. («Geill. Weekbl. voor Nederl.i) De Ex-Keizer over het vertrek vau zijn Zoon naar Duitschland. De keizer is op 10 November 's middags door een op 8 November geschreven brief van den kroonprins van zijn voorgenomen, of bij ontvangst van den brief reeds aange» vangen reis naar Duitschland in kennis ge» steld. Het tijdstip van zijn vertrek vernam de

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 1