Uit de Pers. Gemeenteraad. Gemengd Meuws. Land- en Tuinbouw. V erkoopiïigen Ruys, Colijn, Schokking, neem wie ge wilt, ze kunnen niet anders dan zeggen Majes» teit! wil 't ons ten goede houden, maar wi hebben geen meerderheid in de Kamer en dus geen steun onder onzen stoel wij kun» nen niet! Dan vraagt de Koningin, zeg Van Schaik, «Majesteit 1« zal 't antwoord zijn, «ik ben nog altijd een man van Rechtsik kan dus niet rekenen op den steun van Links en wat m'n eigen, Rechtsche, vroegere coalitie»vrien den betreftdie zouden direct naar mijn pro» gram inzake Defensie en Bezuiniging vragen en dan had ik zóó direct móthet kan niet Hier komt nog iets bij. In onze, a.r. kringen weet men dat zooniet, maar wie ook de roomsche pers leest en ven slagen van r.k. vergaderingen, vakbonden enz och I die heeft wat n u gebeurde, al lang zien aankomen. Waarlijk, het is de Vlootwet niet Die is slechts aanleiding geweest. Er zit bij de roomschen véél méér. Hun kerk zal hen ook nu wel weer met bewonderenswaardige tucht in één partij hou» den, maar die partij heeft een trappenden tweeling in haar schoot. Och, die »Vlootwet« Maar mét die Vlootwet was de Bezuiniging van de baan en wat men noemde de »aanslagen« op den 8»uren»dag enne, om maar kort te gaan daar is onder 't roomsche volk, onder 't ar» beidersvolk vooral, een zéér rose »vleugel« van de partij, die 's Zondags onder de hoog» mis «bon catholique« is, alle eer wat dat be» treft I maar die dan verder in de practijk véél liever met Duys en Kleerekoper wandelen gaat, mits ze hun tong wat intoomen engeen venijn op de religie afgeven, dan met van Vuuren en van Wijnbergen, den »baron«. Zoo is de stand van zaken, met nuchter oog bezien. En van Schaik moge dan in de Kamer zeg» gen, dat er tusschen hem en de Regeering toch o, zoo weinig verschil is, ochhij zal dat wel meenen, maar het roomsche volk van de vakbonden en de ambtenaars» en on» derwijzersvereenigingen denkt daar héél an» ders over. Dat vindt Troelstra nog zoo kwaad niet. Mits hij hun de Religie en voorshands ook de Koningin maar late en dat wil hij natuur» lijk wel met plezier rood op wit geven. Door schade en schande moeten deze lieden eerst wijs worden; onze arbeiders zijn in dat opzicht véél beter geschoold de roomsche arbeiders» leiders hebben veel te veel gedacht, dat met den »christelijken groet« en een christelijk lied het christelijk karakter van hun beweging behoorlijk gewaarborgd bleef. Dus ik wil dit maar zeggen Dat Troelstra met z'n S. D. A. P. ooit ver» der komt dan één vierde des volks, acht ik uitgesloten. Maar iets anders is een democratische coall tie's. Waarvan de S. D. A. P. de spil zou zijn. En Troelstra de spoel in de spil. Ik zeg niet, dat dit lukken zou. Maar P. J. meent dat 't kan. In dien zin zal hij optreden. En dan komt voor onze constitutioneele vorstin de allermoeielijkste vraag, of ze niet aan Troelstra den «socialists maar Troelstra den »democraat« de opdracht geven zal. Misschien de pijnlijkste vraag van haar leven 1 UITKIJK. De Maasbode (R.K.) schrijft over De beschaving van de S. D. A. P. Zij doet aan «nieuwe cultuur«, zij gaat er groot op groote schrijvers en dichters in haar midden te hebben, zij laat zich voorstaan het volk beschaafd te laten zingen. Haar leiders zijn heeren die op hun tijd in auto's zitten en hooge hoeden dragen. Maar met dit al staat de beschaving van de eigenlijke S. D. A. P., n.l. van hen, die de partij vormen, toch op een zeer laag peil. Men zal zich herinneren, dat de heer Hans Martin zich in «Het Volk« ernstiglijk beklaagde over den toon, die in de gelederen der roode broeders domineert. Voor een fatsoenlijke vrouw is 't zich om dood te schamen als zij de zoogenaamde ga» lanteriën der roode arbeiders moet aanhooren. De redactie zat leelijk te kijken met de beschuldiging van partijgenoot Martin, zij verschool zich achter uitvluchten van traditie en ruwen volksaard. Maar den fond van de quaestie raakte zij niet aan. Want dan moest zij de hand in eigen boe» zem steken. En in de binnenkamer van het eigen hart is zij overtuigd, dat er een ernstig tekort schuilt bij de beschaving der S. D. A' P. Goed voorgaan, doet goed volgen. Maar de leiders gaan niet goed voor. O, in gezelschap der bourgeois»menschen dan zijn zij heele fatsoenlijke lieden, dan we» ten zij zich zeer beschaafd, zelfs gentleman» like te gedragen. Maar in den kring der eigen geestverwanten wordt steeds een andere toon aangeslagen. Daarin juist schuilt een aanmerkelijk stuk van de sociaaldemocratische propaganda. O, de heeren willen in gemeenteraad en Ka» mer absoluut niet aansprakelijk gesteld wor» den voor hetgeen zij in volksvergaderingen believen los te laten. Daar bespelen zij een ander instrument, en komt dit de beschaving niet ten goede, de propaganda vaart er wel bij. De »Wurgplaat« van de Notenkraker blijft altijd nog een glorie der S. D. A. P.sche be» schaving. Ook de nieuwe lasterlijke prent tegen Colijn wordt niet verloochend. «Zulke dingen doen 't 'm nu eenmaal«, verdedigt zich «Het volk«. Maar of 't volk zich daardoor verruwt, daar» over hebben de leiders geen zorg als er maar propaganda in zit. In de Antirev. Rotterdammer vertelt nu een christelijke arbeider hoe hij op een fabriek in de hoofdstad door zijn kameraden op 't werk wordt bejegend. Als hij 's morgens de werkplaats binnen» komt, wordt hij begroet met«zoo, vuile pe» troleumdief De man tracht zijn tegenstander te o vertui» gen van het leelijke van zijn bestrijding. «Verrader, huichelaar en antisrevolutionair zijn drie woorden voor hetzelfde begrip, en als zoodanig moet jij behandeld worden.« «Als Colijn hier was zouden wij ons ver» lustigen om met onze tanden stukjes uit zijn lichaam te scheuren, en zoo hem te pijnigen, tot hij dood was«. Ziedaar de beschaving, welke de S. D. A. P. den arbeiders brengt. Hier gelden geen excuses van geboorte, opvoeding en volksaard. 't Zijn de geestelijke leiders en voorgangers, die met prent en woord hun volgelingen in deze mentaliteit opvoeden. Zijfgaan er groot op. Maar deze zelfde menschen vinden het ver» schrikkelijk, als de kinderen op straat soms zingen van «alle socialisten in de harington«. Geen eerbied voor de vrouw, lees Hans Martin Igeen eerbied voor den politieken tegenstander zie de Colijn»plaatgeen liefde voor den evennaaste, al is hij ook arbeider, maar als hij het ongeluk heeft toevallig geen sociaalsdemocraat te zijn. "Ziedaar de beschaving der S. D. A. P. en masse. En onderwijl schrijft dominé Kleerekoper maar dag in dag uit etische vertoogen, die bedoelen een cursus in de beschaving en de hoogere cultuur te zijn. De Proef "Schooltuin ?>West'Friesland". Een inrichting van noch betrekkelijk korten datum en daarom ook nog weinig bekend, is de ProefsSchooltuin «West»Friesland«, geves» tigd te Hoorn, behoorende bij de Rijkstuin» bouwwinterschool aldaar. In dit jaar ontviel aan deze inrichting een groote steun door het overlijden van den Directeur der Winterschool, den heer K. Nobel, tevens Rijkstuinbouwcon» sulent. Deze man, aanvankelijk veehouder, die eerst toen hij gehuwd was, te Wagenitigen in de tuinbouwkunde ging studeeren, heeft den Tuin dienstbaar gemaakt niet alleen aan het onderwijs, maar ook aan de praktijk van deze omgeving. En daarom is deze inrichting waard er melding van te maken. Toen bij de overstrooming van 1916 het Zuidelijk deel van het ambtsgebied nog onder water stond, werden in deze tuin reeds proeven genomen om te onderzoeken, welke gewassen op het droogkomende land met de meeste kans op succes zouden kunnen worden geteeld. Toen er door den oorlogstoestand onvoldoende aanvoer was van verschillende tuinbouwzaden werd hier beproefd, of ook in ons land deze zaden konden worden gewonnen. Op deze en andere wijze heeft, dank zij den overledene, de ProefsSchooltuin veel nut gesticht. In de oorlogsjaren werd dan beproefd, of ook in ons land zaad kon worden gewonnen van postelein, late bloemkool, a n d ij» v i e, enz. In 1916 werd hiermee een begin gemaakt en dit werd in de volgende jaren voortgezet. Gebleken is, dat ook hier zaad van late b 1 o e m k o o 1 kan worden geteeld. Het is uiterst moeilijk, kooien van November tot het volgend voorjaar zóó te bewaren, dat ze in het voorjaar doorschieten, bloeien en zaad geven. Wel kan men van enkele exem» plaren in den zomer kool telen, doch dan is niet uit te maken, hoe zulke kooien zich in den herfst zouden vertoonen. Bovendien is er thans weer voldoende aanvoer van dit zaad uit het Zuiden van Europa. Daar ookposte» leinzaad moeilijk te krijgen was, werd beproefd dit in 1919 zelf te winnen onder glas. Per eenruiter werd circa 2'/2 ons zaad gewonnen. Daar het zaad nu weer gemakkelijk te betrek» ken is, is men met het winnen van p. zaad niet voortgegaan. Met de zaadteelt van vroege bloemkool, andijvie, wortelen en knolselderie is men doorgegaan, om een constant, verbeterd ras te verkrijgen. Van de vroege bloemkool is een ras verkregen, dat veel overeenkomt met de Erfurter, en uitstekende kooien levert. Bij de teelt van andijviezaad werd een ras gewonnen, dat later verbasterd bleek te zijn met Brusselsch Witlof. Van knolselderie is zaad geteeld, door volwassen knollen te over» winteren. Hierdoor is men in staat, selectie op den knol toe te passen. Deze methode van overwintering brengt echter groote bezwaren mee de knollen lijden door rotting, en het aanwortelen in het voorjaar laat ook te wen» schen over, vooral bij langdurige droogte. Op deze wijze is echter een ras gekweekt, dat mooie, regelmatig gevormde knollen voort» brengt. Geen wonder dat de Tuin tot heden veel belangstelling genoot van de kweekers uit de omgeving. Meermalen hadden demonstraties op den Tuin plaats, welke door velen werden bijgewoond o.a. het selecteeren van pootaard appelen, 't trekken van witlof, enz. Ook werd de Tuin vaak bezocht door excursies, niet al» leen van uit de buurt, maar ook uit andere provinciën. 't Was in den herfst van 1914, dat met den aanleg werd begonnentoen is het grootste deel der vruchtboomen geplant. In 1915 zijn de beide kassen en het warenhuis gebouwd. Gedurende de jaren 1919—1922 ontwikkelden de vruchtboomen zich goed. Wel waren groei en opbrenst der appelen niet zoo goed als die der peren, doch konden toch bevredi» gend genoemd worden. De peeren op kwee» onderstam gaven steeds grootere opbrengst dan die op wildling. Nu echter beginnen ook de laatste flink te dragen. Gedurende de jaren '19,'20,'21 en'22 nam de opbrengst steeds toe, behalve in 1920, dat een slecht vruchtenjaar was. In '22 was de opbrengst van sommige soorten zeer groot. De boomen krijgen nu echter zulk een omvang, dat de tusschenteelt ven groenten niet veel meer beteekent. Dank zij het het regelmatig bespuiten met Carboli» neum en Bordeauxsche pap, komen ziekten in de boomen slechts sporadisch voor. De druivenkas is 25 M. lang en 8 M. breed. De beplanting bestaat uit 24 stuks blauwe druiven »Frankenthaler« 24 bl. dr. «Black Alicanthe« en 2 witte dr. »Westlandia«. Deze druiven» snoeren zijn in 't voorjaar van 1916 geplant en dadelijk ingesnoeid op 4 5 trappen. De perzikenkas heeft dezelfde afmetingen als de druivenkas. In den winter van '15/T6 zijn langs de glasvlakte de boomen in de kas ge» planthet zijn waaiervormen. Het warenhuis is 12 M. lang en 7 M. breed en is verplaatsbaarhet is een geschenk van de Afd. «Hoorn e. o.« der Holl. Mij. v. Landbouw. Vergadering van den Raad der gemeen» te ROCKANJE op 5 Oct. 1923. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Ged. Staten zijn van roeening dat voor een wethouderssvacature opnieuw stemming moet plaats hebben, zoodat de benoeming van Luijendijk vervalt. LUIJENDIJK stelt zelf de wethouderplaats beschikbaar, wat niet wil zeggen, dat hij niet voor benoeming in aanmerking 'wenscht te komen. Er wordt gestemd, uitgebracht zijnLuijen» dijk 3, Rietdijk 3, blanco één stem. Door staking der stemmen wordt een twee» de vrije stemming gehouden, welke een zelf» de uitslag oplevert. Tot herstemming tusschen Luiendijk en Rietdijk wordt overgegaan. Ge» noemde twee heeren stemmen niet mee. De uitslag isLuijendijk 2, Rietdijk 2, blanco 1 stem. Het lot zal thans hebben te beslissen. LUIJENDIJK verklaart, een benoeming door het lot niet te zullen aannemen. Er wordt geloot en blijkt Luijendijk te zijn benoemd, welke benoemde bedankt. Er behoort nu een geheele nieuwe stem» ming plaats te hebben. NIEUWLAND wil deze stemming tot de volgende vergadering uitstellen. LUIJENDIJK verzet zich daar tegen. Over het voorstel van Nieuwland wordt gestemd. Voor Rietdijk, Nieuwland, en Beier tegen Luijendijk, Oudwater, en Klok. Trouw stemt blanco. De stemmen staken en dus wordt de stemming vanzelf verdaagd. De gemeenterekening 1921 wordt, tengevol» ge van een telfout opnieuw vastgesteld. Machtiging wordt verleend om kasgeldlee» ningen aan te gaan tot een maximum van f 12.500. Ingekomen stukken. De benoeming van een schoolschoonhou» der en stoker der centrale verwarming is aan de orde OUDWATER, stelt voor de betrekkingen niet te splitsen, welk voorstel wordt aange» nomen tegen Nieuwland, andere leden voor B. en W. hebben geen voordracht noch aanbeveling doch leggen er den nadruk op, dat de schoonhouder (tijd.) Vermeulen zijn werk tot volle tevredenheid verricht. Aan de sollicitanten is verlangd salaris gevraagd A. Snoeij Wz. vraagt het laagste bedrag. Na stem» ming blijkt, dat deze persoon met 6 stemmen is benoemd. Vermeulen krijgt één stem. De benoeming is voorwaardelijk. Wanneer de be» noemde ongeschikt blijkt te zijn, na een proef» tijd van een maand, vervalt de benoeming. B. en W. worden gemachtigd, aan Jeroni» mus, oud»schoolschoonmaker, alsnog 3 maan» den salaris uit te betalen, n.l. f 62.50 tijdens diens afwezigheid Voor kennisgeving worden aangenomen a. Meded. goedkeuring verordening uitvoe» ring vleeschkeuringswet b. Meded. dat de uitkeering ingevolge de wet van 24 Mei 1897 (St. bl. no. 156) over 1925 op f 5017.35 is bepaald c. De begrooting der gezondheidscom. voor 1923; d. Meded. van de goedkeuring van een raadsbesluit tot opheffing van den vervolg» cursus aan de O. L. School. De begrooting van het burg. armbestuur voor 1923 wordt z.h.s. goedgekeurd. Aan de orde is de gemeente»begrooting 1924 Deze heeft bij de raadsleden gecirculeerd. Met goedvinden van den raad, volstaat deVoorz. met aan de leden achtereenvolgens te vragen, wat zij te zeggen hebben. Eventueele wijzi» gingen kunnen worden aangebracht geschiedt dit niet, wordt geacht dat de cijfers, door B en W. vermeld, worden goedgekeurd. TROUW heeft het woord. Hij steld voor van de gemeenteambt. 8l/2 °/o voor pensioen te heffen. B. en W. stellen voor dan in ieder geval de ambt. met een salaris van f 1000 of minder vrij te laten blijven van deze heffing. TROUW wil alleen »beneden« de f 1000 vrij stellen, zoodat de ambtenaar de Kievit wel moet betalen. NIEUWLAND wil de grens zetten op f 1200 waardoor de gemeenteontvanger niet zal moeten betalen, Nieuwland zegt dat de ontv. het vorige jaar in salaris al werd ver» minderd. TROUW zegt dat die vermindering een ge» volg van de mindere werkzaamheden was en dus geen steekhoudend argument is. Eerst wordt over al of niet heffing gestemd. Met algemeene stemmen is de Raad voor heffing. Het voorstel van Nieuwland (grens f 1200 vrij) wordt verworpen 5 tegen Luijen» dijk en Nieuwland voor. Het voorstel van B. en W. (grens f 1000 vrij) wordt aangenomen 5 voor, Trouw en Beier tegen. Het voorstel van Trouw (grens f 999 vrij) vervalt. B. en W. stellen voor de raadsleden vrij te laten in het al of niet willen ontvangen van presentiegeld, tot een maximum van f 3 per vergadering. TROUW gaat hiermede accoord, doch maxi» mum wenscht hij op f 2,50. Het voorstel van B. en W. wordt aange» nomen. Trouw tegen. TROUW wil van elk wethoudersalaris f 25 aftrekken De VOORZITTER zegt dat dit niet zal worden goedgekeurd en alleen last en moeite zal veroorzaken. TROUW trekt zijn voorstel in. TROUW vraagt over post «drukwerk* in» lichtingen. De Secretaris geeft die. TROUW wilde de straatverlichting wel be» perken en de kosten zoodoende geringer maken. Het contract belet dit evenwel. TROUW wil dan in geen geval nieuwe lantaarns plaatsen, doch, zoonoodig wel ver» plaatsen, b.v. twee naar de Tintë en dan de gaslantaarns afschaffen. De VOORZITTER merkt op, dat in Tinte geen laagspanningsnet is. B. en W. zullen met verplaatsing evenwel rekening houden. TROUW stelt voor de f 50 voor subsidie aan de V.V.V. te schrappen en deze f 50 over te brengen naar een post voor verfraaiing van het dorp. Z.h.s. aangenomen. TROUW zegt, dat over 1922 nog een flink bedrag hondenbelasting moet geïnd worden. Hij zou gaarne zien, dat spoedig geïnd wordt, b.v. door middel van een postkwitantie. B en W. zullen de ontvanger hierover spreken. TROUW vraagt toelichting op post «Veld» wachtersjaarwedae. Wordt gegeven. RIETDIJK wil f 150 voor ass.veldw. schrap» pen. De VOORZITTER geeft in overweging met voorstel te wachten tot na bespreking met den Comm. der Koningin. Den Raad en den Burg. Rietdijk gaat hiermede accoord. Voor bijdrage voor leerlingen der H. B. S. te Brielle is door B. en W. niets geraamd, doch naar de memorie verwezen. NIEUWLAND komt hierop terug en stelt voor f 2000 te begrooten. TROUW stelt een bedrag van f 1000 voor, welk bedrag z.h.s. op de begrooting wordt gebracht. TROUW vraagt naar de mogelijkheid van aflossing der vaste leeningen en herplaatsing op gunstiger voorwaarde. Heeft de aandacht van B. en W. Ten slotte oppert TROUW de wenschelijk» heid om de ambtswoningen door de desbetref» fende ambtenaren, inwendig zelf te onder» houden. De VOORZITTER vreest verwaarloozing. Trouw is tevreden gesteld. De begrooting is afgehandeld. De wedde van den ass.veldw. zal echter nog worden besproken. Rondvraag. OUDWATER dringt op spoedige verwar» ming der school aan. Zal aandacht aan ge» schonken worden. Tot afgevaardigden naar den Comm. der Koningin, ter bespreking der al of niet nood» zakelijkheid van een ass.gem.veldw. worden aangewezenTrouw, Nieuwland, Klok en Luijendijk. KLOK wenscht over deze zaak geen be» spreking meer te voeren en bedank Op aandringen van anderen blijft de aan» wijzing van Klok gehandhaafd. Hij kan dan zelf beslissen of hij mee wil gaan. Sluiting. Een goede vangst. Zaterdagavond na zijn diensttijd liep een inspecteur van de centrale recherche in Den Haag door de stad en ont» moette om kwart over 10 in de buurt van de Parkstraat den bekenden 33»jarigen inbreker Jan 't H., die in de richting van de Banka» straat liep. Het bleek heel moeilijk hem te volgen, omdat Jan op iederen hoek van een straat omkeek en het zeer stil is in dit buurt» gedeelte. Bij het Bankaplein verloor de inspec» teur hem dan ook uit het oog. Vermoedelijk heeft hij zich eenigen tijd schuil gehouden in de Scheveningsche Boschjes. De inspecteur telefoneerde naar het bureau en liet door re» chercheurs de omgeving voorzichtig afzetten. Tot half 7 's morgens hebben deze recher» cheurs met den inspecteur wacht gehouden en toen het licht werd hadden zij nog steeds niets gezien. Nu werd de omgeving goed afgezocht en in de Delistraat, achter de huizen van de Bankasttaat, zag de inspecteur een stuk steen dat van een muur gevallen of afgeworpen was. Daar in de Bankastraat was ingebroken werd in die straat aan verschillende huizen aange» beid. De eerste die op het bellen gehoor gaf was een oude dame, mevr. E. geb. P., Op de vraag of er bij haar soms was ingebroken ging ze ijlings het huis nazoeken en vond zij werkelijk alle kasten en laden opengebroken. Een groote partij zilverwerk ter waarde van f 700 a 800 werd vermist. Met de politieauto begaf de inspecteur zich, vergezeld van een rechercheur zoo hard het kon naar de.woning van Jan, in een hofje aan het Westeinde. Jan was thuis en zeije treft het meneer, ik ben pas op. Dit bleek later niet waar te zijn, want het bed was onbeslapen. Jan werd naar het bureau Groenmarkt gebracht en onderwijl werd zijn kamer nagezocht. In een kussensloop ver» borgen in een koffertje werd al het zilverwerk gevonden. Een enkel halfvernield stuk lag on» der zijn hoofdkussen. Gevraagd hoe hij aan al dat zilver kwam vertelde Jan later op het bureau, dat een kennis hem dat had willen verkoopen, maar dat hij niet gewild had. De kennis wiens naam hij niet noemen kon had het koffertje zilver even bij hem achter gelaten. In den tuin van het huis aan de Bankastraat zijn echter voet» sporen gevonden die afkomstig zijn van de schoenen die Jan droeg. Een gedeelte van den buit heeft hij blijk» baar niet ineens mee durven nemen door de stad, want in het lijkenhuisje op de Alg. Be» graafplaats werd in doozen nog eenig zilver» werk gevonden. Vermoed wordt dat Jan daar den nacht heeft doorgebracht, nadat de inbraak gepleegd was. Hij moet over een schutting zijn geklommen en heeft het keukenraam (dat niemand vroe» ger open had kunnen krijgen) opengeschoven door er een beitel onder te steken. De keu» dendeur die op de gang uttkomt bleek ech» ter secuur op slot en Jan ging liever langs een anderen gemakkelijker weg het huis in. Hij klom het raam weer uit en sneed uit het serreraam een hoekstuk. Vervolgens kon hij het spanolet omdraaien. De volgende deur uitkomend op de gang was echter ook op slot. Ook uit die deur sneed hij een hoekstuk, zoodat hij den sleutel om kon draaien die aan de andere zijde op het slot stak. Toen had hij vrijen toegang tot het overige gedeelte van het huis met het bekende gevolg. In 't geheel heeft hij, buiten eenige andere voorwerpen, 141 stuks zilver uitgedragen. Jan heeft achtereenvolgens gevangenisstraffen tot een totaal van 7 jaren uitgezeten. Hij was pas een half jaar geleden ontslagen, na drie jaar gezeten te hebben voor een fietsendiefstal. Uit een ander staaltje uit zijn practijk kan blijken over welke brutaliteit dit heer beschikt. In den nacht van 24 op 25 October is er ingebroken in het perceel van Speykstraat 46. Zooals reeds gemeld is werd bij die gelegen» heid eenig tafelzilver gestolen, benevens een 50 c.M. hoogen, zwaren beker, afkomstig van het concours hippique te Hoofddorp, welke beker f 4000 heeft gekost. Ook bij deze inbraak was een hoekruitje uitgesneden en de politie veronderstelde dat Jan er wel wat meer van zou weten. Men begreep echter, dat bij een arrestatie niets ten huize van Jan zou gevonden worden, dat tot een bewijs zou kunnen leiden. Daarom werd Jan, langs een zeer gecompliceerden weg, meegedeeld, dat de eigenaar van den beker er heel wat voor over zou hebben, het voor» werp terug te krijgen. Jan we^d uitgenoodigd bij den bestolene te komen en hij kwam wer» kelijk. De inspecteur had zich verstopt en hoorde het heele verhaal van Jan, die beweerde dat de beker aan hem te koop was aangebo» den. Hij had den beker echter niet durven koopen, maar hij wist wel waar de dief hem gelaten had. Natuurlijk mocht de politie niets weten van dit onderhoud. Als meneer maar mee wilde gaan zou Jan hem wel wijzen waar de beker was. De bestolene ging mee en de inspecteur zag kans, beiden te volgen zonder gezien te worden. Op het Groenewegje bleef Jan staan. Eerst mijn centen, heeft hij daar tot den be» stolene gezegd. Hij kreeg toen f 20. Toen wees Jan de plek in het water, waar de beker weggeworpen was. De politie heeft daar ge» dregd en werkelijk is er in een jas (die óók van de inbraak afkomstig is) de beker gevon» den, echter geheel vernield en aan 18 stukken. Men vermoedt dat de opkooper dien beker niet heeft willen koopen, omdat hij zoo zwaar verguld was en dit verguldsel bij het smelten in het zilver komt en er dan een vrij waar» deloos mengsel ontstaat. Naar alle waarschijnlijkheid is Jan dus ook de dader van deze inbraak. Hij ontkent tot nog toe stelselmatig, iets met deze inbraken te maken te hebben. De wreker" te Overschie. De familie De G., van villa Titia te Overschie hoorde toen ie 's avonds laat van een uitstapje naar's Graven» hage terugkeerde, zoodra de buitendeur was geopend, de speeldoos spelen. Verder gaande vond zij het geheele huis in een onbeschrijfe» lijke wanordealle electrische ornamenten waren van de zolders getrokken en de draden er uit gehaaldvan de stoelen etc., waren de zittingen opengesneden en de inhoud over den vloer gesmeten. De vloerkleeden en de spiegel waren met meel, melk en boter besmeerd huishoudelijke artikelen hadden een plaatsje in de electrische piano gevonden. Verschillende kleedingstukken waren stuk geknipt, terwijl het aanwezige geld, benevens de inhoud van de zilverkast onaangeroerd waren gelaten. Het hondje, waaraan de familie De G. zeer gehecht was, was ernstig mishandeld en daarna op een bed geworpen, waar het was doodgebloed. Op de mahoniehouten tafel waren de woorden «De wreker« diep ingekrast. Belgische journalistiek. In België verschijnen op ditoogenblik 1112 bladen en tijdschriften waaronder 76 dagbladen, 604 weekbladen eii iï 43 periodieke tijdschriften. Er worden 255 politieke dag» en weekbla» den geteld in Brabant101 in Antwerpen 58 in West»Vlaanderen93 in Oost»Vlaande ren 47 in Henegouwen 63 in Luik16 in Limburg; 17 in Luxemburg; 28 in Namen. De verschillende politieke partijen beschik. ken samen over 680 bladen. De handel in meisjes. Voor eenigen tijd werd een zekeren Cornelis Ritter, een hande. laar in meisjes, door Nederland aan de Duit. sche autoriteiien uitgeleverd en te Emmerik gevangen gezet. Hij zou ongeveer 50 meisjes over de grens hebben gebracht. In deze zaak zou ook betrokken zijn een Nederlander, v Gulpen genaamd, naar wien nog wordt ge, zocht. Voor eenige dagen is nu, naar men uit Stettin aan de Tel. meldt, in verband mei deze zaak, aan boord van een in de haven te Stralsund liggende Finsche motorboot, een Deen, Sjoerd genaamd, gearresteerd en aan de autoriteiten overgeleverd. Deze gaf op koop. man te zijn. Zijn verhoor leverde interessante bijzonderheden op. Hij woonde destijds met den gezochten van Gulpen, samen in een hotel. De bende handelde niet alleen in Duitsche, doch ook in Russische, Finsche, Poolsche, lsjecho=Slowaaksche en Hongaarsche meisjes. Hun laatste slachtoffers waren twee Hamburg» sche koopmansdochters. Enkele leden van de blijkbaar zeer uitgebreide bende zijn nog op vrije voeten. De VreeswijDjiaude. Het O. M. bij de Rot» terdamsche rechtbank eischte een jaar gevan» genisstraf tegen den ontslagen inspecteur van den woningdienst C. v. W., in verband met de knoeierijen bij den bouw van het tuindorp Vreewijk te Rotterdam. Kindermoord? Te Oosterwolde (Fr.) is door Jagers in een weiland het lijkje van een pas» geboren kind gevonden. Het moet daar reeds eenigen tijd hebben gelegen, wat bleek uit den vergevorderden staat van ontbinding, waarin het verkeerde. Het kindje had een touw om den hals, waarmee het blijkbaar was gewurgd. Moordaanslag. Gisternacht heeft een stroo» i per een schot gelost op den jachtopziener M. Teunissen Jr., te Walderveen, bij Bar» j neveld. Gelukkig* werd de beambte niet ge» j troffen. De dader, de 44»jarige A. B. J. B„ uit Arnhem, die reeds 10 jaar te Leeuwarden heeft gezeten, is gevankelijk naar Utrecht gebracht. Schijn en wezen. Een scheepskapitein, aldus verhaalt eenige jaren geleden «De Nederlandsche Krijgsman", die in de Noordelijke IJszee kruiste, bemerkte door zijn verrekijker een schip. Dadelijk wendt hij den steven daarheen, maar.bekomt op zijn herhaaldelijk roepen geen antwoordt. Eindelijk laat hij de boot neder. De man» schappen beklimmen het schip en vinden niemand op het dek. Zij dalen af naar de kajuit en vinden daar een man met de hanu onder het hoofd voor een groot boek geze» ten. Zij spreken tot hem, zij kloppen hem op den schouderde man geeft geen anf» woord. Verschrikt treden zij terugde mail is dood. In de hangmatten liggen de matro» zen allen bevroren. Zoo had het schip steeds op en neer gedreven met den schijn des le» vens, terwijl het in werkelijkheid slechts één reusachtig graf was. Op hoeveel plaatsen in ons vaderland is het ook in het geestelijke niet even treurig gesteld. Op Zaterdag 10 November 1923 des nam.il 3 uur te Ooltgensplaat aan den Z. Achterweg j van meubilaire en andere roerende goederen ten verzoeke van den Edelachtbaren heer G. v. Putten, aldaar. Notaris AKKERMAN. Woensdag 14 November, 's namiddags 2 SI uur te Goedereede, in de Pieterstraat, om contant geld van meubilaire goederen, ten verzoeke van den heer W. K. van der Wende. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 8 November 1923, veiling, in het Hotel van M. Geluk te Oude Tonge, en Op Donderdag 15 November 1923, alslag in het Hotel van A. P. de Weerd, aldaar, beide dagen des namiddags drie uur, van: Diverse perceelen Bouwland, in den Anna Wilhelmina polder, onder de gemeenten Ooit» gensplaat en Den Bommel, samen groot 22 Hectaren 31 Aren 70 centiaren. Notaris VAN ISPELEN. Maandag 12 November, 's namiddags half» drie uur te Ouddorp, nabij het Tramstation, om contant geld, van een groote partij le klas nieuw hout, ten verzoeke van den heer A. T. Fiege te Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 15 November, des avonds 7V? uur te Ooltgensplaat, in Hotel «Moeite- van het Rietgewas van het Weipoldersche Gors te Ooltgensplaat, zooals vanouds, te» verzoeke van vrouwe D. C. Goekoop ie 's»Gravenhage e.a. Notaris AKKERMAN. Verhuring bij Inschrijving voor 3 jaren va» 2,66,00 H.A. weiland te Hekelingen in de" polder Vriesland aan den Blindeweg. In huur bij den Heer Pleun Wander tot 25 Nov. a-s- Inlichtingen uitsluitend ten kantore van on» dergeteekende alwaar de voorwaarden ter 'e' zing liggen en de inschrijvingsbiljetten moeten worden ingeleverd vóór of op Woensdag 2' November 1923. Notaris LOEFF. I Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfoj* I matiebureau van VAN DER GRAAF 6. Co.5 M Bureaux voor den Handel zijn over de afgej loopen week, eindigende 2 Nov. in Nederland uitgesproken 105 faillissementen tegen 89 fail lissementen indezelfde week van het vorige jaar- Van 1 Januari tot en met 2 Nov 19- 3487 faillissementen tegenover 2624 over het» zelfde tijdperk van het vorige jaar.

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 2