-*wSr*55 wo,d-e? Kerk en School. Burgerlijke Stand Visscherij. V er gader ingen. V erkoopln^en Marktberichten. VARIA. Posterijen. lichting 1924 is voor goed vrijstelling van den militairen dienst verleend wegens broederdienst. «TAD AAN 'T HARINGVLIET* De ■•tenntvanger houdt voor 't laatst in 1923, op Zaterdag, 10 Nov. a.s. zitting in deze ge, nl—"in de vorige maand hebben alhier 16 huisslachtingen plaats gehad. Van landbouwer v. d. T. kreeg een wa» een, die op de kaai stond, een stoot vaneen wagen van Landbouwer K., waardoor de eers» te op het schip van S. d. W. neerkwam, waar, door veel materieele schade werd veroorzaakt. DEN BOMMEL. De vorige week werden van hier 2469 H.L. aardappelen vervoerd. Voor den cursus Eerste hulp bij onge, lukken hebben zich aangemeld 15 heeren en 21 dames. De cursus voor dames begint 14 November a.s. en die voor heeren 15 Novem, ber^a.s.^ maand werden 65 huisslach, tingen aangenomen. In dé afgeloopen kalendermaand zijn in deze gemeente geen sterfgevallen voorgekomen. j)e begrooting voor 1924 van de Ned. Herv. Kerk ligt tot 10 November a.s. voor de leden ter inzage. De heer P. Luijendijk, alhier, is eigenaar van een drietal varkens, met een gezamenlijk gewicht van pl.m. 1500 K.G. Zaterdagavond moest de heer D. Wes, dijk, onverhoeds per motorboot van den heer Mast naar Rotterdam, voor opname in een ziekenhuis, worden overgebracht. OUDE TONGE. Alhier zal van de week een vergadering worden gehouden tot oprich, ten eener bijzondere School. Van harte bevelen we deze nuttige en noodige actie in de warme sympathie van onze lezers aan Van den landbouwer W. W. D. lag een zijner beste paarden dood in den stal, voor, waar een schadepost in dezen drukken tijd. Door de vele regens zijn de wegen on, berijbaar, n.m. de slikdijken zoo dat alhier twee wagens met bieten op dezelfde plaats omver vielen zoodat de wagens met veel moeite overeind werden gebracht. NIEUWE TONGE*. De laatste zitdag in 1923 wordt op Donderdag a.s. 8 Novem, ber, door den rijksontvanger in deze gemeen, te gehouden. Onze dorpsgenoot Dr. P. van Es, is be, noemd tot plaatselijk geneesheer te Venhuizen bij Hoorn. De benoeming is aangenomen. P. J. E. van Weenen, loteling van den dienstplicht, lichting 1923, is heden bij zijn corps ingelijfd. Dit jaar zal er op de O. L. School alhier geen vervolgonderwijs worden gegeven. Onze vroegere dorpsgenoot dhr. M. van Sliedrecht, die eenige jaren in Duitschland heeft gewoond, is dezer dagen met zijn vrouw in deze gemeente teruggekeerd. Zij die voor den Herkeuringsraad wen, schen te verschijnen, moeten zich aanmelden bij den Voorzitter van den Herkeuringsraad te 's Gravenhage. Onze vroegere dorpsgenoot dhr. H. Kie, vit Lz., agent van politie te Rotterdam, is na een korte ongesteldheid in een ziekenhuis aldaar overleden. DIRKSLAND. Bij voldoende deelname zal er zoowel in de openbare als in de bijz. school voor personen van 16 jaar of ouder een winteravondcursus in lezen, schrijven, re, kenen en Nederlandsche Taal worden gehou, den. De lessen zullen aanvangen op 15 Nov. a.s. en worden gegeven gedurende drie avon, den per week van half zeven tot half negen. De aangifte moet geschieden bij het betrok, ken schoolhoofd voor 11 November a.s. De Heer G. Poortvliet had het ongeluk met zijn rijwiel in een sloot te geraken. De dienstplichtige der lichting 1923, P. de Jong is j.l. Maandag bij het 14e Regt. Inf. ingelijfd. Niet in de woning A 352 komt Rood, vonk voor, zooals ons nummer van j.l. Zater, dag meldde, maar in de woning A 343. HERRINGEN. Betreffende den prijs van petroleum bestaat alhier groote concurrentie, gt; Was ze voor dezen eenerlei prijs n.l. 13 cent per Liter thans zijn enkelen in gelegenheid gesteld de 'prijs op 12 cent te bepalen. Alhier zijn per omroep arbeiders opge, roepen voor het delven van paardepeen tegen betaling van f 3.75 per dag. Men schijnt de handen nog meer dan vol te hebben. De uienprijs die tot f 5.— was opgeloopen is alhier gedaald op f 4.50 De aardappelen werden geladen voor f 4.25 per H.L. Beide producten worden alhier heel kalm verhan» deld. Omtrent de herkeuringen die voor dienst, plichtigen in de maand December in enkele gemeenten zullen plaats hebben is alhier een publicatie gedaan. Zij die daarvoor wenschen te verschijnen moeten voor 20 Nov. a.s. hun aanvrage richten bij den Voorzitter adres plein 4 den Haag. Het aantal te leveren manschap, pen voor gewonen dienstplicht bedraagt 2 en wel de jongelingen P. Soeteman en Jac. v. d. Velde die hun oproeping kunnen tegemoet zien. Thans is ook de Gemeenterekening 1920 door H.H. Ged. Staten onveranderd goedge, keurd toegezonden. Met ingang van 2 Nov. j.l. is het ver, voeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens gesloten, voor zoover betreft den kring Goeree en Overflakkee. Het mond, en klauwzeer bij de land, bouwers H. en C. Warnaer, onder deze ge, meente, is thans geweken. Waardoor de ver, eischte kenteekenen zijn weggenomen. Aan J. Nieuwland en aan Wed. L. A. Klem zijn door het Districtshoofd der Ar, beidsinspectie overwerkvergunningen verleend. Door den loteling A. Verschoor der lichting 1922, alhier, is weer vrijstelling aan, gevraagd wegens kostwinnerschap. Bij het gemeentebestuur alhier is inge, komen een vraag van A. Noordijk, bakker tlfe,, °mi ,Vergu?ning tot uitoefening van tegen kun, schriftelijk de wet van 24 Mei 1897(Stbl "°n i!ideS»itk«ringover 1923, lil i iui uiioerening van Hen m Bezwaren hiertegen kun, bii den R °V' S'S mon^eBng of schrifti aan deze gemeente f 2300,96. - Ter gemeentesecretarie alhier, zijn kos, vraTen 'vanrlJg fbl'«,f0rmUlieren *Ot het aan, vragen van ontheffing van het verbod, om met een motorrijtuig op meer dan twee wielen ledig zwaarder dan 1700 K.G., de met ineané van 1 October gesloten verklaarde wegen tf mogen rijden. 5 MELISSANT. Voor de lichting 1925 zullen m cteze gemeente 17 personen ingeschreven moeten worden. De dienstplichtigen J H l M uUm,en B- Bette zijn te Dordrecht inge, hjfd bij het 14e Reg. Inf. 8 - De autp van dhr. P. D. Sieling reed Donderdagavond tegen de geen licht dragende wagen van den molenaar Van Waasbergen willt u Mg Savend en moest met een wielkar huiswaarts worden gevoerd. Zaterdag viel een met bieten geladen wagen van den landbouwer Buijs van den dijk voor de woning van J. Legierse. Het ongeluk liep met eenige materieele schade aan woning en wagen af. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verscheept 650 H.L. aardappelen voor den prijs van f 4.50 per H.L. en 250 baaltjes kleine uien tegen den prijs van f 6,50 per 60 K.G. Tegen A. v. d. L. alhier is procesverbaal opgemaakt wegens diefstal van suikerbieten van de Coöp. Beetw Suikerfabriek »Dinteloord.« Maandagmorgen stierf de oudste inwoon, ster dezer gemeente in den hoogen ouderdom van 97 jaren en 3 maanden (Wed. A. de Graaf.) Tegen J. v. Es, alhier, is proces,verbaal opgemaakt wegens het maken van getier en geraas op den openbaren weg, de Voorstraat, op Zaterdagavond j.l. GOEDEREEDE. De laatste der lotelingen J. v. d. Houten, is Maandag vertrokken om bij zijn garnizoen te 's,Gravenhage te worden ingelijfd. In de maand Jan. '24 moeten er 16 jon, gelingen worden ingeschreven voor de Nat. Mil., lichting 1925. OUDDORP. De Ontvanger van 's Rijks, belastingen brengt in herinnering, dat de grond, en personeele belasting voor het einde van deze maand voldaan moeten worden. Klaartje P. reed met haar fiets in de sloot. Door den brievenbesteller Koppenaal werd zij op den kant geholpen. De visschers C. Sperling en E. Versluijs verloren een gedeelte van hun nettende eerste kreeg daardoor een schade van f 70 de tweede een van f 50. Nadat beiden een gevaarlijke operatie hebben ondergaan zijn de heeren C. Breen Pz. en C. Pijl Jz., bijna hersteld, uitEudokia teruggekeerd. De heer Burgemeester dezer gemeente heeft het Eere,Voorzitterschap willen aanvaarden van het pas opgerichte muziekgezelschap. HELLEVOETSLUIS. De binnenloods J. Vermeulen, alhier, is met ingang van 1 Nov. j.l. gepensioneerd. Vrijdagmorgen heeft een ontploffing in een schoorsteen plaats gehad. Een stuk muur is weggeslagen en de schoorsteen, die voor voorbijgangers gevaar opleverde, is verder afgebroken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Maandagavond werd in de Geref. Kerk een vergadering gehouden om tot oprichting van een »Vrouwenvereeniging« te geraken. Woensdagavond zal de A.,R. Kiesver, eeniging »Nederland en Oranje« een leden, vergadering houden. Alle mannen en vrouwen worden dringend uitgenoodigd deze vergade, ring bij te wonen. MIDDELHARNIS. De oogstcollecte gehou, den in de Ger. Kerk alhier op Zondag 28 Oct. 1.1. is met eenige nagiften aangegroeid lot f 7.40. STAD AAN 'T HARINGVLIET. In de pastorie der Gèref. Kerk is f 10,— neergelegd met verzoek dit te bestemmen voor de nood, lijdende Predikanten in Duitschland. DEN BOMMEL. Ds. Japchen Ned. Herv. predikant alhier hoopt a.s. Zondagmiddag 2 uur afscheid van deze gemeente te prediken. OUDE TONGE. De zitplaatsen in de Ned Herv. Kerk hebben van f 0,25 tot f 35,— op, gebracht. NIEUWE TONGE. Wegens vacaturebeurt te Oude Tonge hoopt Ds. Kruijt D.V. Zon, dag 11 Nov. a.s. alleen des avonds in de Ned. Herv. Kerk, alhier op te treden. In den voor. middagdienst zal een predikatie worden ge, lezen. NIEUWE TONGE. Naar men ons mede, deelt, zal tegen ouders, die hun kinderen Mei j.l. van de Openbare School hebben gehaald, processverbaal worden opgemaakt wegens over» treding der Leerplichtwet, daar in deze ge, meente het 7e leerjaar is ingevoerd en de kinderen die de school hebben verlaten slechts 6 klassen hebben doorloopen.. In verband hiermede wenschen we onze lezers de volgende uitspraak ter kennis te brengen »Te Amersfoort verschenen voor het kanton, gerecht een paar ouders van kinderen uitBarne, veld, die met 1 April van dit jaar van school waren gegaan, omdat ze zes klassen der lagere school hadden doorloopen. Later kwam het schrijven van den minister van onderwijs in, zake de strenge toepassing over het verlaten der school en het bezoek van het 7e Leerjaar, of bij afwezigheid daarvan nogmaals het 6e leerjaar te volgen. Dat vonden de ouders niet noodig en de waarnemend kantonrechter, mr. Stadig, stelde die ouders in het gelijk en er volgde geen straf voor ongeoorloofd school, verzuim.« O.i. behoeven de ouders zich dus niet on, gerust te maken dat vervolging zal plaats hebben. HERKINGEN. De collecte gehouden onder de Zondagsschoolleerlingen ten bate van het Ned. Bijbel=Genootschap ter gelegenheid van het gedenken der Hervormingsdagen bedraagt pl.m. f 4.00 en is aan yoornoemd Genootschap toegezonden. Naast de catechesatie voor schoolkinde, ren die het geheele jaar door geregeld plaats vindt zal vanwege de Geref. Gemeente alhier deze week een aanvang worden gemaakt met de grooteren. De Boekhouder der Ned. Herv. Kerk alhier, heeft bepaald dat door hem 2 zitdagen zullen worden gehouden tot ontvangst van aan hem verschuldigde zitgelden, tuinhuur enz. Eene op 17 Nov. en eene op 15 Dec. op de gewone uren en plaats. A.s. Zondag des namiddags 2 uur, hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. Kloots van Melissant. STELLENDAM. Onze vroegere dorpsgenoot den heer C. A. Touw, thans hoofd der school te Rotterdam, slaagde dezer dagen voor de akte Wiskunde M. O. Donderdagavond des avonds half zeven hoopt in de Gereformeerde Kerk op te treden den WelEerw. Heer H. Jansen, veldprediker, met een rede betreffende de christelijke mili, taire tehuizen, waarbij een collecte zal wor, den gehouden. MELISSANT. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk gedurende beide godsdienstoefeningen oogstcollecte worden gehouden. GOEDEREEDE. De gewone winter catechi, satiën voor jongens en meisjes boven de 12 jaar, zullen deze week een aanvang nemen. Aan de beurt van aftreden als Ouderling en Diaken zijn resp de Heeren W. Redert en J. Klein. Dezen winter zal er op de O. L. School geen vervolgonderwijs worden gegeven. HELLEVOETSLUIS. Donderdagavond 7.30 ure zal in de Geref. Kerk optreden Ds. Bramer van Maassluis, alwaar dan dankstond voor het gewas zal gehouden worden. De voordracht voor onderwijzeres aan de O. L. School is A. J. Bos te Delft, W. A. Roon te Nieuw,Helvoet, F. A. M. Zwiers te Nieuw,Helvoet en P. W. Hakbijl te Vlaar, dinger,Ambacht. NED. HERV. KERK. Beroepen: naar Suameej en naar St. Filipsland, de heer A. Kandolus, Cand. te Delft; naar Winterswijk, Ds. J. A. Bakhuizen v. d. Brink te Nieuw,Dordrecht; naar Baam, brugge, Ds, H. Haselager te Oosterend. Bedankt: voor Aalbinger Heesbeen, Ds. IT. A. de Geus te Veenendaalvoor Putters, hoek, Ds. C. J. v. d. Graaf te Koekengen. GEREF. KERK. Beroepen: naar Bruinisse Oosterland, Ds. H. Veldkamp te Anna Jacobapolder. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: naar Moercapelle, Ds. R. Kok te Aagtekerkenaar Gravekerk. Ds. P. C. Verzijl te Asschat. Tweetal: te Werkendam, Ds. R. Kok, Aagtekerke en Ds. M. Hofman te Ierseke. Bedankt: voor Katendrecht, (vac. Ds. W. v. 't Sant) Ds. J. Tluijs te Meppel. Havelterberg 9 Oct 1923. Voor de Havelterberg was het Dinsdag een verblijdende dag nu men na een jaren lange strijd eindelijk hun Christelijke School in gereedheid zag, waar de voorz. den HeerW. Waardenburg bij de opening dan ook niets anders dan een dank kon brengen aan de goe, de God, waarna hij liet zingen Ps. 89 7 en las daarna nog van Ps. 103. Hierna werd het woord gegeven aan de Eere Voorz. den WelEerw. Heer Ds. Kooistra van Steenwijk, die in de eerste plaats het Schoolbestuur feli, citeerde met haar zoo keurig mooi geslaagde School, die in lijn en vorm doet spreken van een goed verzorgde Architectuur waarvoorde Arch, den Heer C. Schuitemaker van Helder alle dank toekwam, verder was hij niet alleen Arch. voor hun geweest doch ook een veile medestrijder, aan wiens wettenkennis ze veel te danken hadden. Hierna werd het nieuwe IToofd den Weleerw. Heer R. Minnema en zijn onderwijzeres mej. Strijbes geinstalleerd met een toespraak van Ds. Kooistra die hun wees op een moeielijke doch schoone taak om kinderen op te voeden niet alleen voor 't stoffelijke, doch ook voor 't Geestelijke waarbij een goede verstandhouding tusschen onderw. en de ouders noodig was. Ook de andere Eere Voorz. den WelEerw. Heer Ds. Ploes van Amstel uit Steenwijk betuigdeZijn uitnemende dankbaarheid bij het zien van een Chr. School op de Havelterberg en bracht naar vören dat dit een School was met een God een Jezus en een hoop in tegendeel met hetgeen de Wereld ons bood. Veder sprak Ds. Alsema van Nijeveen zeer voldaan te zijn, naast de Zondagschool ook een Chr. School te mogen zien en gaf daar, om nu de woorden van Cromwel ter rade n.l. vreest God en houd uw kruit droog want dat was toch wel een goed ideaal. Ook den Heer Eaber, Evangelist aldaar sprak nog 'eenige woorden van ruime voldoe, ning. Voorts spraken nog de heeren Schuitema, ker, Stapelkamp, Schaap en Aske waar den Heer Stapelkamp van de Uniecollecte uit Steenwijk een gift van f 25 overeikte die met groote dank ontvangen werd. Tenslotte spreekt nog het pas geïnstalleerde hoofd die namens de zijnen het Schoolbe, stuur dankt voor het vertrouwen in hem ge, steld, en hoopte de taak waarvan Ds. Kooi, stra sprak naar waarde te mogen volbrengen waarvoor hij naast Gods steun, ook die van de ouders noodig had. Na de kinderen nog toegesproken te hebben sloot Ds. Ploos van Amstel de bijeenkomst in tusschen tijd werden de kinderen getracteerd op chocolademelk enz. waarna ieder wel vol, daan naar huis keerde. Ook in Bergentheim mocht men zich he, den Donderdag verheugen met een nieuwe Herv. School die voor hem geopend werd met aanvankelijk 72 leerlingen. Het gebouw is ontworpen door de bekende Scholenbou» wer C. Schuitemaker van Helder, die een keurig Architectonisch geheel heeft. LIJST 11 van de 45ste jaar^collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport van lijst 10 f 35312,45 Groningen f 1882,95 Haren (Gr.)f 134,50 Hoogkerkf 239,25 Kloosterburenf 105,— Onstwedde If 304,76 Opendef 82,30 Stedumf 474,80 Zevenhuizen (O. Indië) Gr. f 59,50 Zoutkampf 63,50 De Knijpe (Geref. Kerk) f 30,60 Hollandsche Veldf 62,03 Westerbork (Dr.) Kerkcollecte f 25,68l/2 Gramsbergen c.a. vf 66,98 AmbtsVollenhove (Heetveld) f 86,17 Ellecomf 31,86 Oene (Kerkcollecte)f 70,— Oosterwolde (G.) N ed. Herv. Kerk f 30,— IJzerlo gem. Aaltenf 101,83 Renswoudef 102,— Abbenesf 75,— Huizen (N.H.) (Kerkcollecten) f 92,33 Wormerf 76,97 Lissef 103,— Rozenburgf 93,91 Axelf 278,80 Totaal van 275 Loc.»Comité's f 39986,17'ƒ2 Mr. J. TERPSTRA, Secretaris van de Unie >->Een School met den Bijbeh. W. SOMMELSDIJK. Geboren Marinus z. v. Marinus Hanenberg en Elizabeth Schellevis Arie z. v. Arij Struik en Cornelia RazenbergArend Dingeman z. v. Anthonius Anne Mijs en ITermina Emme: rentia Kolff. Overleden: Johannes Korteweg 3 mnd. z. v. Korstiaan Korteweg en Cornelia Johanna van Es. MIDDELHARNIS. GeborenCornelia Maria, d. v. A. Tiggeb man en M. Bom Karei, Ernst, Theodoor, z. v. J. K. W. Kerling en A. P. Th. Keiling. Cornelia, d. v. J. Schol en S. v. Noord Elia zabeth Maria, d. v. A. Jochems en A. v. d. HeijdenJacomina Lena, d. v. A. L. Hobbel en L. Ras. Ondertrouwd P. v. Es, 27 j. (Nieuwe Tonge) en S. P. C. F. Timmers, 27 j.L. Koster, 40 j. en G. de Koning, 46 j. GetrouwdJ. E. Hartogs, 28 j. en J. H. Haagens, 26 j.M. S. Zeedijk, 40 j. en J. L. Koert, 38 j. OverledenM. Matern, 85 j., wed. v. J. Boeser. DIRKSLAND*. GeborenWillemina Jacoba d. v. Jacobus v. Vossen en H. M. de Graaf; Jan z. v. C. Knops en G. A. BazenAbra Cornelia d. v. A. de Graaff en L. Vroegindeweij. Overleden: Willemina Johanna Zoon 55 j. echtgen. van J. W. Witvliet. STELLENDAM. Geboren Mattheüs z. v. Pieter van Lenten en van Leentje Troost; Willemina Johanna d. v. Krijn Troost en van Marina Kooyman Cornelis z. v. Frans van Lenten en van Arentje van de Ree Ondertrouwd Leendert Willem Huyser oud 40 j. en Baaltje de Jager oud 43 j.Adrianus Wandemaker, oud 19 j. en Teuntje van der Wal oud 17 j. Getrouwd: Leendert Willem Huyser 40 j. en Baaltje de Jager 43 j.Adrianus Wande» maker 40 j. en Teuntje van der Wal 17 jaar. Overleden Cornelia Boshoven 39 jaar echt» gepoot van Anthonia van der Vlugt. GOEDEREEDE. Geboren Maatje d. v. M. J. Franke en J. v. Kerkhoven; Jannetje d. v. P. den Eerzamen en J. de Vries; Cornelis z. v. W. Redert en P. Groenendijk. Gehuwd J. Hameeteman 19 j. van Ouddorp en A. Hoek 20 j. Overleden: J. Renaud 88 j. echtgenoot van N. Lokker. BRIELLE* GeborenAlbertus z. v. G. H. Sterk en Chr. Marks. HELLEVOETSLUIS.* Bevallen C. de Leeuw» v. d. Mede, d. MIDDELHARNIS. Te IJmuiden is binnengekomen de visch» sloep »Toos«, st. H. Groen, met een besom» ming van f 180. STELLENDAM. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 5 dagen gevischt en daarbij ge» middeld per dag en per vaartuig gevangen 100 K.G. gevangen. OUDDORP. De garnalenvisschers brachten in de vorige week per dag en per vaartuig van 100 tot 120 kilo garnalen aan den wal. NIEUWE TONGE. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 8 November 1923, n.m. 2 uur. HELLEVOETSLUIS. Dinsdagavond zal er raadsvergadering ge» houden worden. Aanvang 7.30 ure. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Gedurende de vorige maand zijn alhier be» handeld 17 telegrammen, 403 gesprekken en 14 oproepberichten. Op Zaterdag 10 November 1923 des nam. 3 uur te Ooltgensplaat aan den Z. Achterweg van meubilaire en andere roerende goederen ten verzoeke van den Edelachtbaren heer J. G. v. Putten, aldaar. Notaris AKKERMAN. Op Donderdag 8 November 1923, veiling, in het Hotel van M. Geluk te Oude Tonge, en Op Donderdag 15 November 1923, afslag, in het Hotel van A. P. de Weerd, aldaar, beide dagen des namiddags drie uur, van Diverse perceelen Bouwland, in den Anna Wilhelmina polder, onder de gemeenten Ooit» gensplaat en Den Bommel, samen groot 22 Hectaren 31 Aren 70 centiaren. Notaris VAN ISPELEN. Woensdag 14 November, 's namiddags 2 uur te Goedereede, in de Pieterstraat, om contant geld van meubilaire goederen, ten verzoeke van den heer W. K. van der Wende. Notaris VAN DEN BERG. Op Donderdag 15 November, des avonds 7'/? uur te Ooltgensplaat, in Hotel*»Moelker« vanhet Rietgewas van het Weipoldersche Gors te Ooltgensplaat, zooals vanouds, ten verzoeke van vrouwe D. C. Goekoop te 'ssGravenhage e.a. Notaris AKKERMAN. MIDDELHARNIS. Centrale Veiling voor Goeree en Overflakkee Veiling van Maandag 5 Nov. 1923. Spruitkool f 20,— per 100 K.G. Stoksnijb. 2e f 12,— per 100 K.G. Druiven Alicante Ie srt. f 29,—2e srt. 22, per 100 pond. Andijvie f 1,— tot f 1,70 per 100 stuks. Savoye kool f 11,50 per 100 stuks. Witte Kool f 5,— tot f 7,70 per 100 stuks. Roode Kóól f 4,50 tot f 5,10 per 100 stuks. Peen f 3,70 per 100 bos. VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 5 November. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd 294 vette runderen, 173 vette kalveren, 1846 schapen of lammeren, 715 varkens. Prijzen per V2 Kilo Koeien van 37'/2 ct. tot 50/52V2—57V2/6O ct., ossen van 50 ct. tot 52'/2—55 ct., kalveren van 65 ct. tot 75—87^/2/90 ct., schapen 40—45 ct., lammeren f 28—37 per stuk, varkens van 38 tot 40—43 ct. De aanvoer van runderen was redelijk. De handel was langzaam en de prijzen bleven vooral voor de goede soorten nog vrij hoog. Enkele puikbeste beesten gingen nog tot 2'/2 ct. boven noteering. Vette kalveren waren tamelijk aangevoerd. De handel was minder vlot en de prijzen bleven nog hoog. Zelfs werd voor enkele puikbeste kalveren nog iets boven noteering betaald. Schapen en lammeren met behoorlijken aanvoer en tamelijken handel. De prijzen on» dergingen bijna geen verandering. De aanvoer van varkens was minder. De handel was toch zeer lui en de prijzen waren hooger dan vorige week met slechten afloop. Voor het buitenland werd niet gekocht. AMSTERDAM, 5 November. Ter veemarkt waren heden aangevoerd362 vette koeien waarvan de prijzen waren le srt. f 1.16—1.24, 2e srt. f 0.96—1.12, 3e srt. 82—96 ct. per K.G. 90 melk» en kalfkoeien f 350—500 per stuk, 76 vette kalveren 2e srt. f 0.90—1.10, 3e srt. 80—90 ct per K.G., 47 nuchtere kalveren f 16 —24, 115 schapen f 35—50 per stuk, 622 vette varkens, Hollandsche le srt. 96—97 ct., idem 2e en 3e srt. 94—96 ct. per K.G. BOTER, KAAS EN EIEREN. APELDOORN, 5 November. Eieren. Aan» voer 15,000 stuks. Prijs f 12—14, gemiddeld f 13,25. Handel traag. TIEL, 5 November. Boter. Aanvoer 30 K.G., prijs f 2,40—2,60 voorts 70,000 eieren, f 11—14. GROENTEN, FRUIT EN AARDAPPELEN. ROTTERDAN, 5 November. Heden waren de prijzen der Aardappelen als volgtBriel» sche eigenheimers f 4,50—5, Zeeuwsche blauwe f 5,40—5,80, dito eigenheimers f 4,20—4,50, dito bonte f 5,40—5,80, blauwe eigenheimers f 3,75 —4,50, bravo's f 4,75—5,50, poters f 2,70—3, red star f 4—4,25, Limburgsche industrie f 3,50 —3,60. Met matigen aanvoer, kalme vraag. Zeeuwsche eieren f 12—14, Overmaasche eie» ren f 12—14 per 100 stuks. Bidden. In onzen tijd, waarin de ellende zoovele menschen van allen kant met ondergang be» dreigt en nergens uitkomst gespeurd wordt, is het goed gezien dat het noodzakelijk is, in het Ora et Labora allen nadruk te leggen op Labora, maar niet minder noodzakelijk is het, z'n hart te verpanden aan den eisch van het Ora. Er moet gewerkt met alle inspanning van de krachten van hoofd en arm, om drijvend te houden, wat dreigt te zinken, maar niet min» der intensief 'moet het zielebeweeg uitgaan naar het gebed. Het gebed moet de motorische kracht zijn van ons handelen. Hoe weinig eenvoudig zijn we dikwijls in ons gebed. Hoe missen wij vaak de recht kin» derlijke gestalte in ons naderen tot den troon van den almachtigen God. Wij lazen dezer dagen eenige brieven van den bekenden wijlen Ds. J. de Liefde. Nu was Ds. de Liefde bij het vele goede dat van hem kan gezegd worden, in vele an» dere dingen dikwijls zeer te laken. En in vele zijner beschouwingen gaan we niet met hem mee Maar één ding trof ons toch, als hij zegt, dat hij geleerd had, ook de tijdelijke dingen, op de tweede plaats naast den grooten geestelij» ken zielenood, op eenvoudige wijze aan den Heere mede te deelen. Het kan niet eenvoudig genoeg. Ik wil er iets van vertellen. Ds. de Liefde verhaald, dat hij, voor enkele honderden guldens in de schuld gekomen was. Middelen, om het te verhelpen had hij niet, en door sparen en zuinigheid kon hij het niet meer bijwerken. »Nu had ik reeds lang en dikwijls den Heere gebeden om vergeving van mijne zonden en schulden, zonder dat het mij nog ooit recht klaar was ingevallen, Hem ook om uithelping uit die geldschulden te vragen. Voor de een» voudige logica, dat Hij, die de eeuwige schul» den uitdelgt ook machtig en gewillig is, de tij» delijke uit de delgen, was ik nog niet kinder» lijk genoeg. Natuurlijk bad ik wel in 't alge» meen om bewaring voor allen nood en ramp, en om het dagelijksch brood, doch de koning stond nog zoozeer bij mij op den voorgrond, dat ik er niet eens aan dacht, Zijne Majesieit met ziilke cijfers en rekeningen aan te komen. Doch de Heere bracht mij er zelf toe, ook al door den nood, zoodat ik Hem begon te verhalenj dat ik aan N.N. zooveel en aan N.N. zooveel te betalen had, en dat dit door mijn eigen schuld was, doch dat ik Vader allerinnigst verzocht, zoo 't eenigszins moge» lijk was het voor mij te betalen. Dit bidden deed mij goed en ik herhaalde het dikwijls, en zie, op de wonderlijkste en onbereken» baarste wijzen ben ik uit den nood geholpen. Uit deze ondervindingen is 't mij duidelijk geworden, dat Onze Vader hebben wil, dat wij Hem om alles stuk voor stuk, vragen, hetzij om een jas of hoed, hetzij om een huis» raad, het'ij om zooveel of zooveel guldens indien wij het slechts noodig hebben en ook, indien wij 't wel niet volstrekt noodig hebben, maar toch heel gaarne hadden. Wanneer nu uw tegenwoordig lot u naar het vleesch wat zwaar drukt en er eenige zaken zijn, die u bijzonder tot een doorn zijn, dan moet gij dit maar eens gedurig aan Vader zeggen, en gij moogt Hem ook wel, in onderwerping en onder verbetering een plan voorslaan, indien u eenig plan in de gedachte ligt. Het is toch buiten twijfel, dat Hij uw plannen, wenschen of berekeningen kent, al deelt gij die Hem niet mede. Doch daarom is het Hem juist le doen, dat mededeelen. Juist dat wil onze Va» der.« Ds. de Liefde gaat dan voort, uit de Schrift aan te toonen, dat God zich laat verbidden. En nu nemen we verder wel niet alles voor onze rekening, wat hij vervolgens zegt in zijn brief, waaruit we het «bovenstaande aanhalen, en als hij grapjes maakt over het theologisch systeem van »Prof. Hypersophoteleiototatos® in »Caput V Sectio 2 par. 9 No. 3«, maar hierin heeft hij gelijk, als hij zegt, dat Gods kind, zoodra het recht kind geworden is, een Vader gekregen heeft, »die allervriendelijkst en ernstigst« naar hem luistert en dat het goed is, het te houden met, zooals hij 't uitdrukt, »het systeem van Prof. Izak Abrahamsz, die daarvoor college hield voor zijn vrovw« (Gen. 25 21.) Recht kinderlijk te zijn in ons gebed, ook in verband met de nooden van onzen tijd werd het meer algemeen geleerd, het zou een krachtige factor worden bevonden in het »Her» stelwerk® onzer kranke Maatschappij. K.

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 3