Officieel Gedeelte. Kerk en School. Plaatselijk Nieuws. redenen waarom het vlootwet»ontwerp bestre» den wordt zijn wel de volgende Zal een vloot niet eerder oorlog in de hand werken dan den vrede handhaven. Men schijnt de meening te huldigen, dat een vij» and ons eerder met rust zal laten, wanneer wij Indië onverdedigd laten dan wanneer wij het in bescherming brengen van een vloot en een vlootbasis. Dan vindt men de financieele last van een vloot te zwaar voor Indië. Ook voerde men aan dat men door uit» breiding der marine een verkeerde indruk geeft naar buiten. Men bezoedelt er de inter» nationale sfeer mede, doordat men een geest van wantrouwen schept en dat terwijl overal de vredesbewegingen in actie komen. Een ander bezwaar was dat het moeilijk aangaat om een vlootplan in een wet vastte leggen, al is het voorloopig maar voor zes of twaalf jaar, terwijl er toch schier elk jaar novums komen in het oorlogvoeren, zoowel te water als te land. Waar zoowat alle tegenstanders het over eens zijn is dat Nederland ook met een vloot lang niet in staat is om als 't noodig is zijn neutraliteit te verdedigen. Dit zijn zoowat de voornaamste argumenten die men tegen de vlootwet aanvoerdde. 't Is te begrijpen dat er bij de behandeling van deze zeer gewichtige zaak, waar voor ons land zooveel van afhangt, niet alleen om het ontwerp zelf, maar vooral door de politieke gevolgen die het zal hebben indien onver» hoopt het ontwerp mocht verworpen worden, zeer groote belangstelling is. De tribunes zijn bij de behandeling stampvol. Tijdens de rede van den Meer Marchant greep er nog een incident plaats. Een paar gepensioneerde Indische mi» litairen hadden op de publieke tribune plaats genomen en schreeuwden op een moment, dat zij slechts f 6 pensioen genoten en het een schandaal was dat er zooveel geld voor een vloot besteed zou worden. Er ontstond natuurlijk een tumult. De heeren schreeuwers werden spoedig verwijderd. Maar het socia» listisch Kamerlid Duys kon zich niet goed houden en riep dat de menschen gelijk had» den. De leiders der S. D. A. P. klaagden wel eens dat de invloed van het parlement nog te gering is. Maar wij vragen ons af, als zelfs socialistische Kamerleden als Duys het deco» rum van het parlement niet weten hoog te houden, aan wie dan de schuld als de repu» tatie van het parlement daalt. We zwijgen hier nu nog maar over de wijze waarop de roode Heeren vaak de debatten voeren en interrumpeeren I Wanneer zelfs Kamerleden meesprekende tribunes gaan sanctioneeren dan is het met het parlementaire stelsel gauw gedaan. De Chr. Historische Unie heeft bij monde van den heer Snoeck Henkemans haar steun verleend voor het Vlootwet ontwerp. Bij de Roomsch Kath. is er een kleine minderheid die de regeering afvalt, 't Zijn de jong» Katho» lieken tot wie Mr. Bomans gerekend moet worden. Als het straks tot een stemmen komt zal het van deze weinige heeren waarschijn» lijk afhangen of het ontwerp wordt aangeno» men of niet. De heer v. d. Voort van Zijp sprak over de beteekenis die aan het gehouden volkspe» titionnement te hechten is. Dat de groote meerderheid van ons volk de vlootwet niet zou willen is door dit peti» tionnement niet bewezen eer het tegendeel. Want veel hooger dan een millioen kwam men niet volgens de logische berekening van den heer v. d. Voort van Zijp. En als het petitionnement dan moet gelden als een volksuitspraak dan is het zeggen der sodalis» tische heeren als zou het groote gedeelte on» zes volks, tegen het ontwerp zijn gelogenstraft. De heer Kersten heeft zich verklaard vóór het ontwerp en stelde zich geheel achter mi» nister Colijn wat diens financieel beleid aan» gaat. Trouwens dit was te verwachten. De defensie is een der heel vele programpunten waaromtrent de Staatk. Geref. Partij het vol» komen eens is met de Anti. Rev. Partij. De heer van Ravesteyn debiteerde vele zot» heden. Een ding was er echter in zijn betoog waar» in hij het vrijwel met menige rechtsche over» een kwam. Hij vond dat de volkenbond sma» delijk fiasco geleden had. Hij zag in dezen bond geen sterk bolwerk voor den vrede. Natuurlijk kwam hij daarmede in het schuit» je van den minister. De heer Marchant riep uit»de Heer Colijn zal U dankbaar zijn voor deze uitlating« De heer Braat sloot de debatten der vorige week. 't Was een waardig slot, hij bezorgde de heeren een vrolijk heengaan. Voor de zooveelste maal is gebleken dat deze plattelander niet au»serieux te nemen is. De Werklooze. Stil, schier schuw, gaat hij weer op pad Dagen» en wekenlang is dat nu al zoo ge» weesthij kan toch niet alle uur in huis zit» ten en bréngen komt geen mensch hem wat, ook het kleinste kansje om wat te verdienen ligt op straat. ,n Gerucht, 'n los praatje, 'n advertentie in de krant. telkens gloeit heel even de hoop weer bij hem op en verdwijnt nog snel» Ier dan ze zich vertoonde geen werk In zijn vak gaat de »afvloeü'ng« nog dage» lijks voort. Zelfs de oudste en meest vaste knechten kijken soms bezorgd in de richting van 't kan» toor, waar de chef, de baas eiken dag met somberder gelaat uit te voorschijn komt. En 't seizoen werkt niet mee, 't wordt winter. En de slenterende werklooze, die nu al we» ken, maanden langs de steenen sliffert, hecht allang niet meer aan zijn »vak« en wil alles aanpakken, wat maar eenige verdienste geeft en dat binnen 't bereik ligt van zijn kracht. En eiken dag wêer blijft het tij hem tegen. Straks zoekt hij moedeloos, dan maar zijn woning op. De steeds schraler maaltijd wordt met vrouw en kinderen zwijgend gebruikt. Er is zoo geen vroolijkheid meeralle levensvreugde dooft uitmen beeft als men aan de toekomst denkt. Zoo zijn er velen in 't vaderland. Geve God hun uitkomst en zij er bij men» schen veel barmhartige hulp. (»Ster«) De Staatsbegrooting voor 1924. Zooals bekend, is de Staatsbegrooting inge» v diend, zooals ze was achtergelaten door den voorganger van den minister van Financiën. Deze deelde daarop mede, zijn nota's van wij» zigingen weldra te zullen indienen, waaraan thans uitvoering is gegeven. Verminderd worden Hoofdstuk II Hooge Colleges van Staat met f 12309, Hoofdstuk IV Justitie met f 4875, Hoofdstuk V Binnenlandsche Zaken en Landbouw met f 1,110,277, Hoofdstuk V A Onderwijs, Kuns» ten en Wetenschappen met f 1,590,686, Hoofdrtuk III B Financiën met f 152,521,67, Hoofdstuk VIII Oorlog met t 933,225, Hoofdstuk IX Waterstaat met f 4,933,120 en Hoofdstuk X Arbeid met f 19,110,115. Van de verschillende maatregelen die tot deze verminderingen leidden, noemen wij vermindering van de vergoeding per lesuur voor het onderwijs aan de land» en tuinbouw» wintercursussen van f 2,50 tot f 2,25 stopzet» ting der verleening van nieuwe Rijksbeurzen aan studeerenden aan de Landbouwhooge» school en de Veeartsenijkundige Hoogeschool herziening van het Reisbesluit voor de afd. Onderwijs, vermindering der subsidies aan de R.K. Leergangen, Handelshoogeschool te Rot» ierdam en Vrije Universiteit te Amsterdam met 10 De subsidiën voor speciale inrichtingen en Vereeniging voor middelbaar onderwijs zijn alle teruggenomen, de steun aan cursussen voor de hoofdakte zal met het eind van den loopenden cursus, d.i. met ingang van 1 Sep» tember 1924, geheel worden stopgezet. Het ligt in de bedoeling den steun ten behoeve v5n de lichamelijke oefening van de manne» lijke en de vrouwelijke jeugd buiten de school tijdelijk stop te zetten. De bijdragen aan ver» eenigingen voor de lichamelijke opvoeding zijn alle ingetrokken. De subsidie aan orga» nisatiën die een inrichting exploiteeren tot ontwikkeling der schoolvrije jeugd is met f 20,000 verlaagd. Hoewel noode, meent de Minister de bestrij» ding der kosten van de Volksuniversiteiten voorloopig geheel aan belanghebbenden zelf te moeten overlaten. Het ligt o.a. in de bedoeling om 1000 dienst» plichtigen twee ploegen elk van 500 te bestemmen voor het verrichten van hulpdiens» ten onderhoud wapenen, tuigen en voer» tuigen, dienst als ordonnans, dienst oprust» en kleedingkamers, enz. Door dezen maat» regel zouden pl.m. 500 burgerwerklieden kun» nen worden ontslagen, waardoor f 587,000 aan loon kan worden bespaard, rekenende, dat de nieuwe maatregel niet vöör 1 Februari 1924 kan ingaan. Bij Arbeid zijn de volgende bezuinigingen aangebracht le Vermindering van traktementsartikelen doordat van verschillende diensten personeel op wachtgeld wordt gesteld 2e. vermindering van subsidies 3e. vermindering van de bijdrage aan het Invaliditeitsfonds, krachtens art. 20, eerste lid, der Invaliditeitswet. Voor enkele verminderingen is wetswijzi» ging noodzakelijk, n.l. voor le. de verminderde bijdrage aan het Inva» liditeitsfonds 2e. de opheffing van het door het Rijk be» zoldigd secretariaat bij de Raden van Arbeid 3e. de verminderde bijdragen aan gezond» heidscommissiën. De R. K. en de Vlootwet. Naar het Vad. verneemt, heeft de min.» president, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck zich tot de R. K. Kamerclub gewend met de me» dedeeling, dat Z.Ex. zich, naar aanleiding van de in zekere kringen uitgesproken wensche» Iijkheid om de Vlootwet te verwerpen, ver» plicht acht mede te deelen, dat bij verwerping van de Vlootwet door een meerderheid be» staande uit de linkerzijde en een zeker getal Roomsch»Katholieken, het j»eheele Kabinet aftreedt. De vertegenwoordigers der beide coalitie» partijen (anti=revolutionairen en Chr. Hist.) hebben den premier medegedeeld, dat zij in dit geval op geen samenwerking in coalitie prijs stellen. Op grond van de ten deze te zijner beschikking gestelde gegevens is naar het oordeel van Minister Ruys de Beeren» brouck de vorming van een rechtsch kabinet, steunende op de drie rechtsche partijen, daar» na absoluut uitgesloten. Deze mededeeling heeft volgens het blad Vrijdag een onderwerp van beraadslaging uit» gemaakt in de vergadering van de R. K. Ka» merclub. Naar aan de Tel. echter uit «coalitie» kringen« verzekerd wordt, zou er van zulk een stap van den premier, nóch van zulk een mededeeling van de Protestansche partijen aan de Katholieken iets bekend zijn. Van Katholiekdemocratische zijde wordt 't bericht als speculatief en tendendieus gekwa» lificeerd. Er is zelfs, zoo luiden onze inlich» tingen, geen besluit van de Katholieke Kamer» club genomen over haar eventueele houding bij de stemming over de Vlootwet, zoodat alle becijfering van de te verwachten stemmen» verhouding en daarop gebaseerde berekening der kansen van het ontwerp voorbarig zijn te achten. Een beeld van de gewone Staatsinkomsten en uitgaven Over de jaren 1913 tot en met 1924 beliepen de gewone ontvangsten van den Staat 1913 f 205.600.000 1917 f304.300.000 1918 f329,100.000 1919 f466.400.000 1920 f613.700.000 1921 f608.400.000 1922 f 580.900.000 gewone uitgaven van den Staat 1913 f 197.500.000 1917 f267,960.000 1918 f333.400.000 1919 f 444.100.000 1920 f 613.000.000 1921 f621.200.000 1922 f630.200.000 1923 f 567.700.000(ram.) 1923 f 615.600.000(ram. 1924 f J48.600.000(ram.) 1924 f 646.900.000(ram. De antUVlootweUhetze. Naar de »N. Haagsche Crt.« verneemt, heeft de redacteur van het «Levenslichte, orgaan van de Chr. Soc. partij in Friesland, voor het lid» maatschap dier partij bedankt, omdat hij zich niet kan vereenigen met de houding en de men» taliteit van de partijleiding inzake ae Vlootwet en de bezuinigingseischen van het kabinet. Uit de Herv. (Geref.) Staatspartij getreden. Men meldt aan de Ned. De heer Hagen, een der oprichters van de Herv. Geref. Staatspartij en in 1922 de 1ste candidaat voor de Tweede kamer, is uit deze partij getreden. Naar we vernemen, zegt het blad, vond dit optreden zijn oorzaak in het niet krachtig genoeg optreden van haar partij en van haar orgaan tegen Rome. Wij konden niet te weten komen of de heer Hagen voornemens is een nieuwe politieke partij in het leven te roepen. Onmogelijk acht men dit niet. N. Haagsche Crt. OP THEEVISITE. Klaartje. Wat verschrikkelijk toch hé, nu heb ik een Vrijwillige Ouderdomsverzekering gesloten, daarvoor gedurende drie jaar f 0,39 per week betaald, en nu heb ik gehoord dat menschen, die in de vermogensbelasting zijn aangeslagen of in de Rijksinkomstenbelasting naar een inkomen van 1200 gulden of meer, geen recht meer hebben op hun ouderdoms» rente. Trui. Wel mensch, als het waar is dan be» klaag ik je. En waar blijft al dat gestorte geld dan Klaartje. Ja, dat weet ik niet. Trui. Maar Klaar, ik geloof zeker' dat je in de war bent. Daar komt mijn broerhij zal wel weten te vertellen, hoe de vork in de steel zit. Zeg Jan, je komt of je geroepen was. Vertel eens, Klaar zegt, dat zij geen recht meer op haar ouderdomsrente heeft, omdat ze voor f 1800,— in de Rijksinkomstenbelas» ting is aangeslagen. Jan. Ha, ha, ha, hoe kom je er aan. Ik zal 't jullie nu eens haarfijn vertellen, onder een voorwaarde, dat je 't geen ik nu ga zeggen, aan al je vriendinnen en kennissen vertelt, opdat die praatjes de wereld uitgaan. Jelui hebt wel eens gehoord van kostelooze ouder» domsrente. Klaartje en Trui. Ja, dat waren de menschen die op 3 December 1919 65 jaar waren, die dus niet meer door betaling voor hun ouder» domsrente konden zorgen en dus op dien grond een rente kregen. Jan. Nu, onder deze categorie zijn er men» schen, die, toen zij hun aanvraag om ouder» domsrente indienden, daarvoor in aanmerking kwamen, doch die op 't moment dat de rente werd toegekend of later, in de vermogensbe» lasting waren aangeslagen of in de rijksinkom» stenbelasting, naar een inkomen van f 1200 of meer. Uit hun vermogenstoestand bleek, dat hun oude dag verzekerd was en het toekennen van rente in deze gevallen niet op zijn plaats was. Wat zou jij doen Trui, als je oude werk» ster, die je tot nu toe altijd gesteund hebt, ging trouwen met een man, die er warmpjes inzat. Mij dunkt, ik zou denken, dat je net zou handelen als de Staat nu doet en de rente, die je haar als 't ware iedere week geeft, zou intrekken. Trui. Ja, dat zou ik zeker doen. Jan. Nu diezelfde gedachte ligt aan die in» trekking van de kostelooze rente ten grondslag. Klaartje. Als ik nu goed begrepen heb Jan slaat het heelemaal niet op Trui en mij, die voor hun verzekering betalen. Jan. Neen hoor, maken jelui je maar niet ongerust. Klaartje. Jan, maar ik heb nog meer gehoord. Jan. Weer uit zoo'n betrouwbare bron als het voorgaande Vertel het mij eens. Klaartje. Ze hebben mij gezegd, dat alle renten worden verminderd, ja zelfs dat de geheele vrijwillige ouderdomsverzekering wordt opgeheven. Jan. Allemaal praatjes 1 Laat jelui je toch niets wijs maken en hecht geen geloof aan al, wat er rond verteld wordt. Vraag als je wat weten wil, daar waar ze het weten kunnen, aan den Raad van Arbeid of aan een der agenten. Klaartje. Dankje wel voor je inlichtingen. Ik zal aan allen, die zich ook ongerust maken, vertellen, wat ik van jou gehoord heb. BEKENDMAKING. De Burgemeester van OOLTGENSPLAAT brengt namens het gemeentebestuur het vol» gende ter kennis van belanghebbenden De toestand der Gemeente»financien noopt ons tot het nemen van bezuinigingsmaatregelen op elk gebied. Vooral behooren zooveel moge» lijk de uitgaven, welke niet hoog noodig zijn, te worden vermeden. Het gemeentebestuur meent op de grintwegen een aanmerkelijke inkrimping van uitgaven te kunnen verkrijgen, door zoo weinig mogelijk grint en keislag te gebruiken en daardoor zooveel mogelijk over te houden voor 1924. Zulks werkt alleen doel» treffend met medewerking van de landbou» wers. Indien de landbouwers zich de geringe opoffering getroosten door de wielen hunner wagens, voor zij van het land op den grint» weg komen, van slijk en modder te ontdoen, zal dit zeker ten voordeele komen van de grintwegen. Waar dit thans niet het geval is en de wagens met een ontzettende hoeveel» heid slijk de wegen verontreinigen, zoodat de daarop gespreide keislag en grint doelloos worden weggeworpen, verzoeken wij U met den meesten aandrang in deze te willen mede» werken, door de wielen uwer wagens op vorenbedoelde wijze schoon te doen maken. Mocht aan dit dringend verzoek niet worden voldaan, zullen wij genoodzaakt zijn veror» denende maatregelen hiervoor te treffen. De Burgemeester van Ooltgensplaat, W. J. DONKERSLOOT Lz.. L. B MIDDELHARNIS. Vrijdagmiddag is al» hier een gezin uit zijn woning op straat gezet. Door de ,'gemeente is het een onderdak ver» leend in den toren in 't z.g.n. luihuis. Van de 47 lotelingen lichting 1924 zijn er 15 aan gewezen om bij den militairen dienst ingelijfd te worden. Van den landbouwer P. Verolme heeft Maandag een koe haar poot gebroken. Vanaf 23 Oct is de prijs der gascokes verhoogd van f 1.10 op f 1.30 de H.L. voor de bewoners Middelharnis en Sommelsdijk. Bij B. en W. is vergunning aangevraagd door den sigarenfabrikant Verbrugge om in 't perceel kadaster sectie B 1998 een sigarenfa» briek op te richten. Door een paar melkboeren alhier is de melk met 2 cent de liter opgeslagen, de an» deren achten het tot heden toe nog overbo» dig hen daarin te volg«n. DEN BOMMEL.* Op 27 Oct. a.s. v.m. 10 uur zal op de Polderskamer alhier de pu» blieke verhuring plaats hebben van het recht van beweiding van de Hoogeen Gegregorzen met den aansfuitenden dijk met bermen, on» der deze gemeente, ter groote van ongeveer 26 H.A. voor drie jaren. Vergadering van de feestcommissie op 24 October a.s. des n.m. 6.30 uur bij F. v. d. Plaat, voor behandeling der rekening en ver» antwoording. Onder de jonge varkens komt alhier een ziekte voor. De dieren liggen meestal plotse» ling dood in het hok. Formulieren voor de candidaatstelling voor leden van den Kamer van Koophandel voor de op 19 Nov. a.s. plaats hebbende ver» kiezing zijn ter secretarie verkrijgbaar. Bij publicatie wordt bekend gemaakt dat inschrijvingsbiljetten onder bijvoeging van een monster voor de levering van 150 H.L. anthraciet worden ingeleverd voor of op 27 Octdber a.s. bij den burgemeester. Bij het afbreken der tent van het circus Roberty brak door den stevigen wind een grooten paal en kreeg een der afbrekers deze op het lichaam. Door toegesnelde hulp werd de man spoedig uit zijn benarden toestand gered en liep het ongeluk verder zeer goed af. De vorige week werden uit deze gemeente vervoerd 2637 H. L. aardappelen. OOLTGENSPLAAT. Op initiatief van het Groene Kruis is een commissie samenge» steld uit verschillende besturen, welke tot taak zal hebben de vraag op te lossen »Hoe komen wij tot snelvervoer van zieken voor wie zulks noodig is. P. Beijer Cz. is naar Amerika vertrokken. NIEUWE TONGE. Gebr. Dorst hebben hun woonhuis, schuur, erf en land, onders» hands verkocht aan de heer G. H. Verweij Cz,, alhier. J.l. week zijn per tram 1400 balen juin vervoerd. De prijs van de natuurboter is verlaagd en gebracht op f 2,50 de K.G. Bij P. Noteboom Cz., alhier, staat een pereboom voor de tweede maal in vollen bloei. A.s. week zal er een algemeene vergade» ring worden gehouden van de Afd. Nieuwe Tonge van de ZuicUHollandsche Vereeniging «Het Groene Kruis®. DIRKSLAND. De collecte ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis en voor het fonds 1918 ter bestrijding van Tuberculose en Kanker zal langs de huizen der ingezete» nen alhier worden gehouden op 25 Oct. a.s. Aan den Heer J. Kosten is vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan den Gelderschendijk. Tegen een ingezetene is proces»verbaal opgemaakt, wegens het loopen over de tram» brug. Naar wij vernemen hebben de bieten» dragers van een tweetal fabrieken het werk, wegens loonverschil nedergelegd, HERRINGEN. Zaterdagavond laat werd door de autobus die in West Flakkee geregeld den dienst onderhoud een bezoek aan onze gemeente gebracht. Maandagmorgen vroeg is ze vertrokken. Door de Rijks» en Gemeentepolitie al» hier, is een onderzoek ingesteld, of het ver» eischte goedkeuringsmerk op de maten en ge» wichten was gesteld. Voor deze gemeente zijn P. Soeteman en Jb. A. van der Velde aangewezen als ge» woon dienstplichtige, terwijl aan Joh. Corn. Melissant, T. Markus, en A. L. Melissant voor» goed vrijstelling van den dienstplicht is ver» leend wegens broederdienst. De gemeente»rekening voor den dienst 1921, is door Gedeputeerde Staten van Zuid» Holland onveranderd terug ontvangen. 4 De prijzen der winteraardappelen gaan gestadig hooger. Er wordt thans door de g: oot» handel reeds f 4,— per H.L. besteed. 4 In den loop van deze week, zal in deze gemeente een collecte langs de huizen worden gehouden ten bate voor de vereeniging het Nederlandsche Roode Kruis. Door den Burgemeester dezer gemeente, worden de ingezetenen er aan herinnerd, dat hoewel keuring is vrijgesteld voor huisslach» tingen van varkens, schapen en geiten daar» van toch aangifte van moet geschieden ter Secretarie. Ged. Staten dezer Provincie hebben be» sloten, dat, in verband met den slechten toe» stand der patrijzen, in deze provincie de jacht op genoemd wild op Woensdag 31 October 1923 gesloten zal worden. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de formulieren voor de candidaatstelling voor leden van de Kamer van Koophandel, ter secretarie verbrijgbaar zijn gesteld. GOEDEREEDE. Van af Maandag is de melkprijs verhoogd tot 16 cent per Liter. De groote juin wordt opgekocht voor f 4.— en de kleine voor f 6.50 per 60 K.G. De 14 jarige zoon van schipper J. G. is te Dinteloord uit een boom gevallen en heeft een been gebroken. Zooals bijna elk jaar sterven er vele jonge varkens. De vele regens der laatste dagen belem» meren den voortgang van het landwerk, daar» om moeten ook vrouwen worden aangenomen wat anders alhier in de laatste jaren geen ge» woonte meer is. OUDDORP. Bij de veiling van de eigen» dommen van den heer v. Olst is de groote villa door Piet Boelaars ingezet op f 3250; het kleine landhuis doorT. TanisTz. op f 950 en het land met de schuur op f 2875 door H. C. v. Wezel. Het huis van Kommer v. d. Wende, in» gezet op f 1640 door W. v. Splunter Jz. is afgemijnd door Human Hoek voor f 1900 De groote halfjaarlijksche veemarkt wordt gahouden op a.s. Donderdag, De dienstbode M. Akershoek heeft een klap van een koe in het aangezicht gekregen waarvoor zij zich onder geneeskundige behan» deling moest stellen. Alhier worden pogingen aangewend om tot oprichting van een fonds te komen tot ondersteuning van schippers» of visscherswe» duwen en weezen. Een vergadering is reeds gehouden bij den kastelein J. Mierop, ter voorloopige bespreking. De werkzaamheden ter verzwaring van den zeedijk bij Preekhil zijn ten einde ge» bracht. Bij het vervoer van vier ijzeren balken, ieder wegende 600 kilo, Van Stellendam naar hier, om bij den verbouw van de kerk te die» nen, is bij den afrit van den dijk bij Koren» lust, het achtergedeelte van den langen wa» gen, waarop het vervoer geschiedde, in de sloot gekomen. Het heeft heel wat arbeid ge» kost, om het vervoer verder voort te kunnen zetten. Om 3 uur uit Stellendam vertrokken, was men eerst te 7 uur hier. A.s. Vrijdag zullen in de Openb. School des avonds van 6 tot 8 uur door den Bijz. Vrijw. Landstorm schietwedstrijdoefeningen gehouden worden. Alle leden worden tot deelneming uitgenoodigd. HELLEVOETSLUIS. De biblotheek der Chr. Jong. Ver. «Het Mosterzaad®, wordt a.s. Zaterdag geopend. Boeken zullen worden uitgegeven in de bovenzaal van het Tehuis voor Militairen, van 5,30 tot 6,30 ure. Voor het weghalen van asch en vuilnis enz. hadden ingeschreven voor 2 jaar: L. Rietdijk, te N.»Helvoet, f 1600 per j„ met voorwaarden I. Vermaat te N.»Helvoet f 1639 per j., met voorwaardenK. Langendoen al» hier, f 1725 per j., met voorwaardenJac. de Pijper alhier, f 1750 per j., met vooorwaar» denJ. v. Engelen alhier, f 1988 per j., met voorwaarden. Aan dhr. I. Vermaat is dit werk gegund. B. en W. brengen ter openbare kennis dat op het Secretarie ter inzage ligt een adres van het Gemeentebestuur van Hellevoetsluis, waarbij vergunning wordt verzocht tot het oprichten van een slachterij, in een gebouw gelegen aan de Westzijde van het Voornsche Kanaal. Hr. Ms. torpedoboot Z 3 is Zaterdag» morgen, na op 's Rijkswerf de noodige repa»( raties te hebben ondergaan, naar Vlissingen vertrokken. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat de begrooting van de inkom» sten en uitgaven der gemeente, voor het dienstjaar 1924, vanaf 18 October tot den dag der behandeling in den Raad ter Secretarie ter lezing ligt. Door leveranciers op «Voorne en Put» ten« der melkfabrikanten de «Galak® Z. V. Z. en »Hollandia« te Rotterdam, hebben een vereeniging »Eilandenbond« opgericht. Zij stelt zich ten doel met de fabrikanten de melkprijzen vast te stellen. Dhr. A. M. van Dorsser alhier is benoemd tot Voorzitter van bovengenoemde bond. Donderdagavond hield de Vereeniging tot instandhouding van de Zwemschool haar jaarvergadering. Uit het verslag der Penning» meester bleek dat zij dit eerste boekjaar met een batig saldo van f 205,67 sluit. Het heeft de verwachting van de Commissie verre over» troffen. Daar het zwembad groote reparaties moet ondergaan, zal er in de komende maand een bazar worden georganiseerd. DEN BOMMEL.® Woensdagavond 6 uur- zal in de Ned. Herv. Kerk dankstond voor het gewas worden gehouden. Tevens zal dan een extra collecte plaats hebben. Wegens vacaturebeurt in Ooltgensplaat zal a.s. Zondag in de N. H. Kerk alleen des avonds Godsdienstoefening worden gehouden. OOLTGENSPLAAT Heden Maandag bracht de beroepen Leeraar Ds. A. M. van Pernis een bezoek aan de gemeente en trad des avonds ten 6V2 uur, voor de gemeente op. NIEUWE TONGE. Wegens het vervullen eener vacaturebeurt te Oude Tonge, zal Ds. Kruijt a.s. Zondag, alleen des avonds in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden. In den voor» middagdienst zal er een predikatie worden gelezen. DIRKSLAND. Wegens vervulling eener va» caturebeurt des n.m. elders zal Ds. Van As a,s. Zondag in de Ned. Herv. Kerk alhier alleen des v.m. optreden. HERKINGEN. De Weleerw. Heer Ds. Min» derman consulent der Ger. Gemeente sprak Zondag 1.1. alhier in de namiddagure zijn afscheidswoord naar aanleiding van Jes. 43 vers 21. Aan het einde der samenkomst werd door Z. Eerw. een hartelijk woord tot den Kerkeraad en de Gemeente gericht waarna Z. Eerw. werd toegesproken door ouderling Drooger. Hem werd toegezongen Ps. 71 vers 6 en het 3e vers van Ps. 134. Diep geroerd dankte de oude dienstknecht voor deze ongedachte blijken van liefde en belangstelling. GOEDEREEDE. Zondag 28 October, zal er des voorm. gelegenheid zijn tot het bedie» nen van den IT. Doop, waarvan aangifte moet worden gedaan Zaterdag 27 Oct. des avonds half acht bij den Predikant. OUDDORP. De predikant der Herv. Kerk is op de twee volgende Zondagen afwezig. In alle vier de diensten zal een predikatie gelezen wordenzulks staat in verband met de lokaliteit. Naar wij vernemen zal het dak van de Doopsgezinde Kerk geheel vernieuwd worden. Denkelijk zal nog maar twee Zondagen het magazijn van Ceres tot het houden van Godsdienstoefeningen gebruikt kunnen wor» den, omdat ook die drogerij in werking komt. Intusschen hoopt men over drie weken zoo ver met het verbouwen van de Herv. Kerk te zijn, dat deze gedeeltelijk weder te gebrui» ken is. HELLEVOETSLUIS. Tot schoolschoonhou» der van de M. U. L. O. school is benoemd dhr. J. Groeneveld. Dinsdag 23 October zal er jaarvergade» ring der Chr. Bewaarschool in de consistorie der Ned. Herv. Kerk gehouden worden. Door de Kerkeraad der Ger. Kerk is be» sloten tot den aankoop van een pijporgel. De bouw er van is opgedragen aan de firma Valck en van Kouteren te Rotterdam. NIEUW»HELVOET. Dhr. A. Groen, alhier thans onderwijzer te Rotterdam is benoemd tot onderwijzer aan het Doofstommen insti» tuut te Groningen. SPIJKENISSE.4* Voortaan zullen de school» gelden der O. L. School niet meer door den gemeente ontvanger worden geïnd !maar door het Hoofd der School iederen Maandag. NED. HERV. KERK. Beroepen: Naar Wapenveld Ds. R. Steenbeek te Hoogeveen. Aangenomen: Naar Schraard Ds.Joh. van Dorsen te Saaksum (Gron.)Naar Ooit» gensplaat Ds. D. Plantinga te Elburg. Drietal: Te Workum Ds. R. Dijkstra te Ku, Ds. H. te Winkel \ollenhoven en Ds. A. J. van Wijngaarden Westmaas. Bedankt: Voor Goudriaan Ottoland Ds. C. J. [v. d. Graaf te KoekengenVoor Lage Zwaluwe Ds. R. C. W. J. Hoek te Vuren en Dalem. GEREF. KERKEN. Beroepen: Naar Culemborg Ds. J. H. Jonker te Voorburg; Naar SilboldeGendrin» gen Ds. K. K. Troost te Naaldwijk. Tweetal te Nieuw»Buinen Ds. H. Euse» ruih Onstwedde en dhr. H. de Zwart Cand. Hallum. Bedankt: Voor Opeinde Nijega Ds. A. J. de Boer te Garrelsveer. DOOPSGEZINDE KERK. Aangenomen: Naar Hippolytushoef» Wieningen Ds. O. L. v. d. Veen te Amster» dam Naar Driebergen Ds. D. J. v. Brummen Boskoop. Hoe groot de nood in de Duitsche pasto» riën is, blijkt uit een verhaal in de Köln. Ztg. Daarin wordt onder het opschrift«de eerste Pruisische predikant verhongerd« verteld over den dood van een drie en dertig jarige, die weken en weken lang alles opofferde om vrouw en kinderen in het leven te houden, en tenslotte aan ondervoeding bezweek. De boeren uit .zijn dorp gaven hem niets, want «Herr Pfarrer« had een groot inkomen en was »gierig«. Immers ze zagen nooit geld van hem 1 Een nieuw rijwielmerk. Hoe veranderen de tijden 1 Dr. B. Wielenga, Geref. predikant te Am» sterdam, schrijft in de «Reformatie® «Voorzoover ik weet, is er nog maar één gemeente in ons land, waar de dominé van kerkwege over een auto beschikt. Misschien komt de tijd, dat men als een merkwaardig» heid zal boekstaven het feit: «Er is nog maar één Gemeente in ons land, waar de dominé geen auto rijdtt.

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 2