FIJNSTE PLANTENBOTER lOOOeULDEN "EN DAN N06 VOOR DEN GROOTSTEN VERBRUIKER Reclames Mededeeling'en. Kerk en SchooL Visscherij. Burgerlijke Stand e r 7e Leerjaar. Wethouder van Vuur en. Boekaankondiging» 40 cent per regel. 240 UURGENS7 PLANTA WAT 7N BEZUINIGING77 te kort draaien met zijn wagen geladen niet stroo, met alles onderste boven te vallen. Persoonlijke ongelukke kwamen niet voor. Van de Commissaris der Koningin is be? richt ontvangen dat bij Kon. Besl. onzen Bur? gemeester de Edelachtbare Heer L. de Winter herbenoemd is tot Burgemeester dezer Ge? ineente. Van hier worden momenteel nog al aard? appelen verscheept in 't eerst der week a f 3.75 thans f 4 per H.L. Betreffende de uien ishet zeer stil, terwijl wat aangaat de bieten ook geen duurte is waar te nemen. Hoopen als vorige jaren worden niet gezien, de schepen moeten meer dan eens op aanvoer wachten. Door bijeen te gaan wonen en mede ook door vertrek van hier komen weer een paar woningen vrij en wordt geleidelijk van woning? nood alhier zeer weinig meer gevoeld. Het voor deze gemeente aantal in te lijven personen van de lichting 1924 is thans vastgesteld op 2. MELISSANT. De vorige week was de prijs der melk vastgesteld op 16 cent per Li? ter, thans is ze echter verlaagd en op 14 cent gebracht. Tegen een winkelier is proces?verbaal opgemaakt wegens overtreding der Ijk wet. Bij den landbouwer M. W. Struijk doet zich onder het vee mond? en klauwzeer voor dat van dhr. de Bonte is reeds genezen. STELLENDAM. Door A. de Jager alhier is wederom een zeehond gevangen en gedood waarvan de voorpooten aan den Burgemeester zijn vertoond ter verkrijging der premie van f 3.- Van de lotelingen der lichting 1924 zijn bestemd tot gewoon diensplichtigenJ. van Seters, Dk. Hoek, Jb. Zeedijk, W. A. van Heemst, B. de Blok. P. Mastenbroek, Lt. Troost, Abr. Kalle, Cs. Klink, Adr. Wandemaker, en Hk. Koese, terwijl, tot buitengewoon dienst? plichtige zijn bestemd, (n.l. vrijgelotenen) Abr. van de Ree, Joh. Koese, A. van den Nieuwen? dijk, J. de Later, A. A. Jelier, J. M. van Seters, A. J. Sager, J. D. Es. Adr. van Dam en G. A. Troost. Voor de aardappelen wordt thans een prijs besteed van f 4. per H.L. Zaterdagmorgen a.s. 9 uur zal ten gemeen? tehuize gelegenheid bestaan tot kostelooze inenting en herinenting. In deze gemeente is door den landbou? wer J. v. d. V. aangifte gedaan van vermoede? lijke besmettelijke veeziekte, Mond? en Klauw? zeer. Vrijdag 1.1. werd de laatste vergadering gehouden van de Feestcommissie alhier. Uit de mededeelingen.van den voorzitter bleek dat er een tekort was van f. 16.38, welk bedrag tijdens de vergadering door vrijwillige bijdra? gen werd gedekt. De vorige week werden van hier geen uien verscheept of verzonden. GOEDEREEDE. Een opgave van de uit? kómsten der meeting en schatting van ge» bouwde en ongebouwde eigendommen in deze gemeente gelegen, zal gedurende 30 dagen ter secretarie voor een ieder ter inzage liggen. De vorige week werden van hier 400 H.L. aardappelen verscheept. De ingezetenen dezer gemeente zijn er bij publicatie nogmaals aan herinnerd, dat tot het doen van huisslachtingen vier dagen van te voren kennis moet worden gegeven. OUDDORP. De pogingen om tot de op? richting van een gemengde zangver. te komen ondanks velerlei tegenslag, zijn nog niet opge? geven. Wij vernemen dat in de volgende week een vergadering daartoe wordt gehou? den in de Oude School. Bij een tweetal personen zijn.de hekjes voor de woning weggehaald en nog niet terug? gevonden. Het ijzeren hek achter de school is in een diepen put neergegooid. f Naar men ons bericht worden de niet gecontracteerde suikerbieten tegen f 20 per 1000 K.G. opgekocht. f Donderdag waren op de markt aange? voerd 80 biggen en 15 kalveren. Voor biggen werden betaald van 14—18 gulden per stuk. Handel iets vlugger dan vorige week. f Het water in de polders staat thans weer hoog als gevolg van de vele regens. De uitloozing geschiedt wegens het hooge bui? tenwater zeer langzaam. f Naar verluid staat te dezer plaatse ook een verhooging van de melkprijs te wachten. f Deze week is de drogerij »Eendracht« begonnen met het bereiden van chisoreiwor? telen. ROCKANJE. De heer J. H. v. d. Wel, rijwielagent te Haarlem is benoemd door den Commissaris der Koningin tot gewoon veld? wachter dezer gemeente. ZUIDLAND. De volgende personen zijn aangewezen PersonenLotingsnummer Abraham Weeda 3 Jan van Meurs 4 Cornelis van der Veer 5 Jan Izaak Oosthoek 6 Gerrit Leendert Schmaht 8 Hendrik Koorneef 15 Glijn Poldervaart 16 Door de Gemeenteraad werd besloten op verzoek van de heeren Venema en De Fijter, resp. onderwijzers aan de openbare en bijzon? dere school alhier, een belooning toe te kennen voor het geven van vervolgonderwijs van 70 cent per uur met ten hoogste een maximum aantal van 150 lesuren. OUDENHOORN. De gemeente?ontvanger H. J. Speet is op zijn verzoek eervol ontslag verleend, ingaande 1 Januari 1924, na een langdurige en trouwe ambtsvervulling van ruim 35 jaar. Noode zien wij deze zeer accurate ambtenaar vertrekken. GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 21 Oct. 1923 NEDERL. HERVORMDE KERK. Sommelsdijk, v.m. en 's av. Ds. v. Montfrans. Middelharnis, n.m. Ds. de Gits v. Goedereede. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9 uur Ds. Pol? huijs en n.m. 2 uur leesdienst. Den Bommel, v.m. en 's aV. Ds. Japchen. Ooltgensplaat, v.m. 9.30 uur leesdienst. Nieuwe Tonge, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Kruijt. Dirksland, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur Ds. v. As. Melissant, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur Ds. J. J. Kloots. Goedereede, v.m. 9,30 uur Ds. F. de Gidts. Ouddorp, v.m. 9 leesdienst en n.m. 2 uur Ds. J. Bus. Oostvoorne, v.m. 10 uur Ds. Brinkerink. Rockanje, v.m. 10 uur Ds. Witkop. Nieuw?Helvoet, v.m. 9.30 uur Ds. Priester. Hellevoetsluis, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur Ds. Timmer Nieuwetihoorn, v.m. 9.30 uur Ds. de Voogd van der Straaten. Heenvliet, v.m. 10 uur Ds. Romeijn. Abbenbroek, v.m. 9,30 uur Ds. Wanrooy. Zwartewaal, v.m. 9.30 uur Ds. Barstra. Vierpolders, n.m, 6,30 uur Ds. Zwiep. (Doop) GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur Ds. G. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 en n.m. 5.30 uur Ds. de Graaft'. Den Bommel, v.m. en n.m. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur lees? dienst. Melissant, v.m. 9,30 en n.m. 2 uur dhr. v. d. Lugt. Hellevoetsluis, v.m. 9,30 en n.m. 5 uur lees? dienst. Nieuw?Helvoet, v.m. 9,30 en n.m. 5 uur lees? dienst Van de overige gemeenten geen opgaaf STAD AAN T HARINGVLIET. Tot tij? delijk onderwijzeres aan de O. L. School alhier is benoemd Mej. M. de Feyter van Rotterdam, OOLTGENSPLAAT. Tot leden van het Kiescolege in de Herv. Kerk werden gekozen de H.H. A. v. Rossum met 79, J. v. Nieuwaal 71, Jan Korteweg 82 en G: de Bruin 43. Op? gekomen 88 kiezers waaronder 3 vrouwen. Aan Ds. D. Plantenga te Elburg is toe? zegging van beroep gedaan naar de Neder? landsche Hervormde gemeente alhier. HERRINGEN* In deze gemeente zal naar we vernemen, zoowel op de openbare als op de Bijzondere School, geen vervolgonderwijs meer worden gegeven. MELISSANT.* 't Was 1.1. Zondag de dag, dat de met algemeene stemmen begeerde br. J. van der Lugt zijn intrede deed in de Geref. Kerk, alhier. Des morgens bevestigde Ds. Mol van Zwar? tewaal hem in het ambt van leerend ouderling, na gewezen te hebben op »het planten en nat maken door Paulus en Apollos, en het geven van den wasdom door onzen God.« 's Middags was de gemeente wederom om het Woord vereenigdditmaal om met aan? dacht te luisteren naar de ontvouwing van de woorden»Hij heeft Hem der gemeente gegeven tot een hoofd boven alle dingen, welke Zijn lichaam is, en de vervulling Desge? nen, Die alles in allen vervult.® (Ef. 122b en 23) Eenvoudig en sober, niettemin helder en duidelijk, zooals een Gereformeerde prediking behoort te zijn, werden Paulus' woorden, met hun diepzinnige beteekenis, voor ons geopend. Wars van alle bombastica, waren ook de onderscheidene toespraken in denzelfden Cal? vinistischen stijl gehouden. Men voelde 't, dat in Gods huis het men? schelijk woord op den achtergrond heeft te treden en alleen het Goddelijk Woord zijn gezaghebbende stem moet doen hooren Op zeer waardeerende wijze sprak Ds. Mol onzen voorganger toe. Ouderling Wiegel verzocht de gemeente brot der van der Lugt toe te zingen Ps. 21 1. Zoo ziet Melissant's kleine kerk haar begeerte vervuld haar hoogsten Koning is haar ker? kelijk genadig. Zij jubelen met aen zange van Ps. 20»Wij zullen juichen over uw heil en de vaandelen opsteken in den Naam onzes Gods.« HELLEVOETSLUIS. Donderdagavond vier? de de J. V. op G. G. »Calvijn« haar jaarver? gadering in het Tehuis voor Militairen. De Voorzitter, W. Gastelaars, opende deze vergadering met het laten zingen van Ps. 105 1 en ging daarna voor in 't gebed. In zijn openingswoord herinnerde spr. aan de toestand waarin de J. V. verkeerd heeft. Ge? durende een 5?tal jaren is de vereeniging ont? bonden geweest, maar dit is weer de 4e maal dat zij haar jaarvergadering viert na de her? oprichting. Wat betreft de arbeid die door de leden gepresteerd wordt, daarover is niets te klagen, maar alle reden tot blijdschap, wel hadden enkele jongelingen geen lust in den arbeid der yereeniging, wij hebben hen van ons weggedaan, maar we zien hen na met weemoed in het harte. Daarna kreeg men het verslag der Secr., welke de toestand over het afgeloopen jaar schetste. Als eerste onderwerp voor deze avond was Art. 12 der Ned. Ge? loofsbelijdenis. Inleider deed eerst uitkomen de Drieëenheid bij de Schepping en verklaart nog wat de Schepping beteekent, daarna laat hij andersdenkende mannen, de revue pas? seeren en wijst dan op den weg die wij gaan moeten. Vervolgens over de Schepping der Engelen, hoe Daniël spreekt van duizender maal tienduizenden enz. Inleider wijst op het groote aantal dat Hem omringt, maar één is er gevallen en met hem velen. De eene is de Satan, waarvoor wij ons moeten hoeden, wij moeten gestand blijven en denken aan het gedicht »Een vaste burcht is onze God, een toevlucht voor de Zijnen.« Een korte bespre? king volgde op dit ernstig maar leerzaam on? derwerp. 2e Onderwerp was«Een overzicht van het economisch leven, zooals dat zich voorname? lijk ten onzent ontwikkelt in de afgeloopen jaren«. Inleider geeft allereerst een overzicht van de vooruitgang van het economisch leven in de negentiende eeuw, o.a. de uitvinding der machines, welke een groote uitvinding was en nog vele andere dingen, daarna laat inleider de politieke stroomingen van de ne? gentiende eeuw de revue passeeren o.a. de leer van Marx, hoewel hij de toestand die komen zou, mooi voorspiegelde, maar tot geen schitterend resultaat kwam en wijst ten slotte op Talma die in dien tijd optrad en zijn beginselen verbreidde. Het verdere van den avond werdafgewisseld door enkele voor? drachten. Het was een recht gezelligen avond. Met het laten zingen van Ps. 119 17 werd de vergadering gesloten en ging iedereen huiswaarts. SPIJKENISSE.* Wegens het overlijden van zijn schoonvader, zal de bevestiging en in? trede van den Heer P. v. d. Spek, beroepen predikant te Spijkenisse, niet 21 October, maar D.V. 28 October plaats hebben 's morgens half tien uur bevestiging door Ds. van Lum? mei van Zuidland, en 's avonds om zes uur Intrede. NED. HERV. KERK. Beroepen: naar Schoonoord, de heer H. M. Slasse, Cand. te Leiden; naar Marken, de heer N. J. Cupido, Cand. te Leidennaar Oegstgeest, Ds. F. J. Jansen?Schoonhoven te Al? melo naar Arnemuiden, Ds. S. J. Rootselaan te Bergschenhoek. Drietal: te Alkmaar, Ds. J. Deetman, Oudshoorn. Ds. G. v. Duijl, Assen en Ds. M. W. J. v. Luischoten, Oostzaan. Aangenomen: naar Lange Zwaluwe, Ds. R. C. W. Hoek te Vuren en Dalen. Bedankt: voor Wouterswoude, Ds. R. Bentlema te Hoogeveenvoor Biggekerken, Ds. Jac. Poort te Eikerzee. GEREF. KERKEN. Beroepen: naar Amerongen, Ds. G. Veenendaal te Elburgnaar Ooltgensplaat, Ds. v. Pernis te Schoonewoerdnaar Ooster? zee en naar Oldeboom, de heer H. de Zwart, Cand. te Hallumnaar Bierum, Ds. I. K. Wessels te Verenaar Kommerzijl, Ds. J. E. Reijenga te Ureterpnaar Joure, Ds. D. v. Dijk te Groningen A. Tweetal: te Culemborg, Ds. J. H. Kui? per, Winsum en Ds. J. H. Donker, Voorburg te Apeldoorn, Ds. J. Ubels, Varseveld en Ds. S. P. Dee Dwingeloo. Aangenomen: naar Uithuizen, Ds. C. J. Bos te Zuidwolde. (Gr.) Bedankt: voor Zuilichem, Ds. H. Brou? wer te Borselevoor Grijpskerke (Zeeland), Ds. W. v. Gelder te Langeslagvoor Ouder? dendam, Ds. W. Oosterhout te Ter Apel. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: naar Ridderkerk, Ds. M. Hof? man te Rijssen. Aangenomen: naar Helder, Ds. B. v. d. Berg te Sneek. Bedankt: voor Rotterdam, J. Franje voor Alfen aan de Rijn, Ds. P. de Groot te Rotterdam voor Kampen, Ds. W. Bijleveld te Haarlemvoor Oud?Beierland, Ds. D. Driessen te 's?Gravenzandevoor Sliedrecht, Ds. J. Vreugdenhil te Borselen. LIJST 7 van de 45ste jaar-collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport van lijst 6 f 22655,75 Vlagtwedde (Gr.) (Geref. Kerk) 20,— Driesum (Fr.)82,50 Holwerd e.o97,25 Kollum248,15 Oosterbierum met Lidlum 42,50 Oosterlittens52,— Rottevalle63,25 Tzummarum79,09 Winsum (Fr.)72,65 Balkbrug (Ov.)136,— Bennekom319,40 Wapenveld I35,36 Jutphaas248,— Wijk bij Duurstede58,12'/2 IJmuiden194,30 Zaandam (nagiften)8,50 Oud?Beijerland 247,14 Elshout (N.?Lekkerland) 61,— H. I. Ambacht 254,40 Lexmond (Kerkcollecten) 54,— Maassluis398,341/2 Nieuwveen96,28 Overschie I (dorp) Kerkcollecten 143,60 Rotterdam III (oud?Delfshaven) (Kerkcollecten) 681,76 Schoonrewoerd104,— Arnemuiden45,10 Totaal van de 175 Loc.?Com. 26498,45 Mr. J. TERPSTRA, Secretaris van de Unie »Een School met den Bijbeh. STELLENDAM. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 5 dagen gevischt en daarbij gemid? deld per dag en per vaartuig gevangen 85 K.G. garnalen en aan de pellerijen afgeleverd. SOMMELSDIJK. GeborenPieter, z. v. M. v. d. Sluis en A. Noordijk; Helena Elfrida, d. v. J. Jansenen M. E. van den Doel. OverledenJan Schippers, 80 j. echtgen. C. Edewaard. DIRKSLAND. GeborenMaartje, d. v. Leendert Maarten de Gast en Jannetje Visser. GetrouwdB. L. Grevenstuk, 27 j. en A. de Ruiter, 23 j. HELLEVOETSLUIS. BevallenP. van Tillo—van Breda. GetrouwdA. de Werker, j.m. 24 jaar en M. van den Hoek j.d. 22 jaar B. G. Vermeu? len j.m. 24 jaar en H. van der Zeeuw j.d. 21 jaar P. H. Veerman j.m. 25 jaar en L. Blind j.d. 25 jaar. OverledenG. J. de Klerk echtgen. van B. v»n der Steen 75 jaar. Hoewel mosterd na den maaltijd, nu Minis? ter Colijn heeft aangekondigd, dat het in de bedoeling ligt tot 1930 het 7e leerjaar te schrap? pen, zie ik mij genoopt inzender K. van antwoord te dienen, ook al meende ik mon? deling mijn gedachten reeds voldoende geuit te hebben. Artikel 203 der L. O. wet zegt dat de rijks? subsidie aan de gemeenten en schoolbesturen tot en met 1924 blijft uitbetaald, ook indien de scholen zonder vergunning minder dan zeven achtereen volgende leerjaren tellen. Dat volgens de nieuwe Leerplichtwet de leerverplichting eindigt, zoodra het kind zeven jaren leerling eener lagere school is geweest en het alle klassen doorloopen heeft en dat de verplichting nooit eindigt, omdat het kind den 13 jarigen leeftijd heeft bereikt en de klasse, waarin het bij het bereiken van dien leeftijd geplaatst was, doorloopen heeft, is van genoegzame bekendheid, om dat aan te vechten. Van leerverplichting zijn echter o.m. vrijge? steld die op geen enkele der binnen den af? stand van vier kilometer van de woning ge? legen lagere scholen, ondanks aanvrage tot toelating, plaatsing kunnen verkrijgen, Men wil toch de kinderen niet martelen, door ze tweemaal de 6e klasse te laten door? loopen, welnu, dan kunnen gemeenten en schoolbesturen bepalen, dat geen toegang meer verleend wordt aan die leerlingen, die de 6e klasse doorloopen hebben en daartegen staat het Rijksschooltoezicht machteloos, indien het 7e leerjaar nog niet is ingevoerd. Waar echter alle teekenen wijzen op niet doorvoering van het 7e leerjaar, mistverdere discussie alle practische beteekenis en daarom genoeg er van. GEMEENTEBEHEER. Door de toenemende drukte heeft het 2e Kamerlid van Vuuren dezer dagen bedankt als wethouder van den Haag. Wat daarbij opviel? Alle bladen roemden hem als een zeer kun? dig en goed wethouder, en dat niettegen? staande de bladen tevens te kennen gaven, dat hij een minder goed en zelfs slecht spre? ker was. Al beschikt, men [dus niet over de gaven des woords, men kan toch een goed raadslid wethouder of magistraat zijn. Minder goed sprekende kamerleden en sta? tenleden blijken een kracht in de afdeelingen te zijn, meer soms dan diegenen, die gaarne hun eigen stem hooren. Het zit hem niet atlijd in het spreken, maar in het verrichten van daadzaken. GEMEENTEBEHEER. Een nieuw boek over de Vaderlandsche Geschiedenis. Naar wij vernemen zal binnen enkele dagen bij den uitgever J. H. Kok te Kampen een zeer bijzonder boek van de pers komen. Deze nieuwe uitgaaf voert den veelzeggen? den titelUIT DEN SCHAT VAN NEER? LANDS VERLEDEN. Wat ieder van onze geschiedenis weten wil. bijeengebracht door J. SCHOUTEN. In ait boek wordt inderdaad iets buitenge woons geboden. Het is geen gewone beschrij? ving van de Vaderlandsche geschiedenis, zoo? als er reeds zoovele bestaan, dié niet anders dan een dorre opsomming geven van feiten en jaartallen. De bekende Auteur geeft in dit werk waarlijk iets nieuws. Niet het kroniekmat tigemaar het interessante heeft de schrijver naar voren gebracht. Hij doceert niet, maar vertelt. Historische anecdoten heeft hij niet als iets onbeduidens weggelaten, maar zoo» veel mogelijk opgenomen. Het geheel is een complex van historische verhalen. Het boek wil ten behoeve van school, huisgezin en rij? pere jeugd het verhalend element in onzege schiedenis naar voren brengen. Er is onder ons volk nog veel nationaal be? sef, veel Oranje? en Vaderlandsliefde, niette? genstaande jdeze gevoelens jarenlang van re? volutionaire zijde werden ondermijnd. Daarom zal ieder wien nog 't oude Neer? lands bloed door de aderen vloeit, ditprach? boek over de Geschiedenis van ons vaderland met vreugde begroeten, temeer, wijl er reeds jaren lang naar een werk als dit is gevraagd. En wat de aantrekkelijkheid van dit boek nog beduidend verhoogt, is de bijzondere

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 4