V erkoopingen Gemengd Nieuws. Marktberichten. Buitenland. De Duitsche regeeringsverklaring. Uit parlementaire kringen wordt aan de ■Welt am Montag geschreven dat de rede van Stresemann bij de coalitiepartijen in het ah gemeen een gunstigen indruk heeft gemaakt. De linkerzijde is van meening dat de rijks» kanselier wel wat al te onvriendelijk tegen de communisten is geweest. Hier door heeft men den indruk gekregen dat de uitzonderingstoestand wel degelijK tegen de uiterste linkerzijde is gericht. De coalitiespartijen gelooven echter dat dr. Stresemann zich hier door zijn welsprekend» heid heeft laten meesleepen. Wat Stresemann over den achtuurschen werkdag zeide bean woordde niet geheel aan de gesloten over» eenkomst, maar vermoedelijk heeft men ook hier met een vergissing van den rijkskanselier te doen. In het stenogram van de rede za deze zinsnede wel worden verbeterd. Veel ernstiger is hetgeen de rijkskanselier zeide over de houding van het rijk ten opzichte van Beieren. In deze kwestie zullen de soci» aak-democraten het standpunt van dr. Strese mann wel niet deelen. Het kabinet zal dan opnieuw verplicht zijn een uitweg te zoeken. Het aangenaamst is de linkerzijde getroffen geweest door de duidelijke wijze waarop de rijkskanselier de houding vanStinnes en van de groot industrie heeft veroordeeld. De soci» aakdemocratie is er van overtuigd dat de groote coalitie slechts kan blijven bestaan in» dien voor goed wordt afgerekend met hen die steeds economische crisissen uitlokken. Men ziet in parlementaire kringen wel indat een dergelijke politiek een splitsing der Duit» sche volkspartij ten gevolge zou kunnen heb» ben naar zulk een splissing zou zeker niet nadeelig voor de werkzaamheden der regeering zijn. Volgens de Welt am montag is het niet uit» gesloten dat de afgevaardigde Mittelmann van de Duitsche volkspartij von Rheinbaben als leider van de rijkskanselarij zou opvolgen. Het blad besluit met de verzekering dat on» danks de niet ongunstige beoordeeling van de rede van Stresemann niemand optimistisch is ten opzichte van de toekomst van hetnieu» we kabinet' Stresemann. De groote coalitie heeft een te harden klap gekregen ten gevok ge van de actie der industrieelen en der na» tionalistische elementen. Uit het bezette gebied. De Fransche veiligheidsdienst heeft in den sneltrein Berlijn—Keulen 231,000 milliard mark in beslag genomen, welke som door de Duit» sche Rijksbank te Berlijn naar haar filiaal te Keulen gezonden was. De bezettingsoverheid heeft te Dusseldorp ''"SO schupo's die niet direct bij de gebeurte» Vssen van 30 September betrokken waren, uitgezet en 120 anderen, die er direct bij be» trokken waren, in hechtenis gehouden. Nu de onderhandelingen van de bezet» tingsautoriteiten met de vakbonden van arbei» ders en beambten over de hervatting van het werk zijn mislukt, omdat het personeel van de spoorwegen [en de posterijen den geëischten diensteed weigert af te leggen, zullen gemach» tigden der rijksregeering met de bezettings» overheid onderhandelen. In ekonomische kringen wordt het streven merkbaar om in rechtstreeks overleg met de bezettingsoverheid een grondslag te vinden, waarop het ekonomische leven in het Roerge» bied kan worden hersteld. Tot tastbare resul» taten hebben de tot dusver ondernomen po» gingen echter nog niet geleid, met name om» dat voor het herstel van de productie een goed geregeld spoorweg» en postverkeer een vereischte is. Ook de arbeidsduur, met name in den mijnbouw, is hiervoor van groot belang. De mijndirecties willen een werkdag van 8'/2 uur voor de ondergrondsche en 9 uur voor de bovengrondsche mijnwerkers invoeren, met dien verstande dat voor de ondergrondsche 'e tijd van afdaling en opstijging in den •arbeidsduur is begrepen. De president der Fransche republiek heeft zeven Duitschers, die |op 29 Juni door den krijgsraad te Mainz ter dood waren veroordeeld begenadigd en hun straf veranderd in levens» lange tuchthuisstraf. (De doodstraf was opgelegd wegens te Bo» denheim gepleegde sabotage. Red.) In een heden gehouden bespreking zijn de werkgevers en de vertegenwoordigers der arbeiders overeengekomen, dat de loonen 26000 maal zoo hoog zouden zijn als in Maart j.l. (de arbeiders eischten ze 36000 maal zoo hoog). Het gemiddelde weekloon wordt nu ongeveer 3 milliard. De burgemeester van Witten heeft na zijn terugkeer uit Berlijn verklaard dat de werkge» vers rekening hebben te houden met groote moeilijkheden. Op het ministerie van arbeid had men hem verzekerd dat de regeering voornemens is krachtig op te treden en zoo noodig »in het leven te snijden.« Het nieuwe Duitsche kabinet. Joseph Koeth, de nieuwe minister van eco» nomische zaken, is een gewezen officier. Hij is in Beieren geboren en was gedurende lan» ge jaren lid van den Beierschen generalen staf. Bij het begin van den wereldoorlog werd hij geattacheerd bij het Pruisisch departement van oorlog Tijdens den oorlog heeft hij in samenwerking met Walter Rathenau de afdee? ling voor grondstoffenvoorziening geleid. Hij maakte zich hier zoo verdienstelijk dat hij tot dr. ir. h.c. werd benoemd. Het feminisme in Frankrijk. 't Was op een vrouwenvergadering waar een propagandiste voor de vrijmaking der vrouw het woord voerde «Zijn wij minder dapper dan de mannen riep zij uit en »de vergadering antwoordde overtuigd «neen«Hebben wij meer uithou» densvermogen dan de man?« En de vergade» ring werd nog geestdriftiger en schreeuwde «jal« «En daarom moeten wij ons bloed stor» ten voor het vaderland, al was het maar alleen om, als tegengift, het stembiljet in handen te krijgen Waarop de vergadering zich niet verroerde en zweeg. Toen stond er, ergens achter in de zaal, een mannetje op en vroeg bedeesd »En het moederschap Is dat niet de schoonste militaire plicht dien de vrouw vervullen kan Wat de «Club de Faubourg« als één vrouw deed opspringen en den schuchteren spreker een ovatie bezorgde. De doctores protesteerde heftig en misschien zou zij het pleit toch nog gewonnen hebben, ais niet plotseling een aardig vrouwtje ge» interrumpeert had«Geen blauwe en geen e uniform voor de vrouw De doctores ,1 ,?p.' sdaarom niet vroeg zij, verbolgen volede L was gevallen. «Omdat, ver» olijfgroen is.« 86 vrouwtie- de modekleur bii^e"iknatCt^eS pa,kte w°edend haar paperassen verdween. Zij is nog niet terecht. Een vermakelijke geschiedenis. Heel Holbeach (in Lincolnshire, Engeland) maakt zich vroolijk over de zoo pas aan het licht gekomen eigenaardige oplichterspractij» ken van een zich noemenden Harold Ray Milner. Dit personage deed juist zes weken geleden zijn intrede in Holbeach, waar hij het plaat» selijke theater, mitsgaders een groot huis «kocht», voor vele [honderden ponden ster» ling aan meubels en zilverwerk bestelde, een auto van 1000 pond »kocht« en last not least onder veel plechtigheids vertoon een meisje uit genoemde plaats huwde, hetwelk hij na zes dagen te Londen aan haar lot overliet. Te Londen slaagde hij er in, van geldschie» ters een voorschot te krijgen met als «waar» borg een fabelachtige gebeurtenis, die hij zei» de te „verwachten. Binnen [21 dagen na de huwelijksvoltrekking zou hij die erfenis, die een oom in Ohio Ver. Staten) hem naliet en die hij beurtelings 7000,11.000 en 17.000 pond sterling bedragende aangaf, in zijn bezit te krijgen. Nadat het huwelijk voltrokken was, leende hij van een kennis 2 pond sterling om den trouwring zijner bruid te kunnen betalen. Met zijn bruid naar Londen gereisd zijnde verzocht Milner den genoemden kennis tele» grafisch hem per ommegaande 3 pond sterling te zenden, waar de man ging daar wijselijk niet op in. Daarna hoorde hij niets meer van zijn vriend, tot hem tenslotte het telegrafisch verzoek van Milner's echtgenoote gewerd om haar geld te zenden voor haar terugreis naar Holbeach. De jong gehuwde dame was na» melijk inmiddels door haar man verlaten en had hem niet meer teruggezien. Tevoren had hij haar meegedeeld, dat hij van geldschieters 5000 pond sterling zou ontvangen, met zijn erfenis als »onderpand«. Bij de geldschieters informeerend, kreeg mr. Milner het advies om eens bij de politie inlichtingen in te winnen omtrent haar echt» genoot, daar de erfenis geschiedenis onwaar was gebleken. Het gevolg van haar bezoek bij de politie was, dat zij het bovenbedoelde telegram naar Holbeach zond, verzoekende haar geld te sturen voor haar terugreis. Haar echtgenoot had ook haar trouw» en haar engagementsring verpand. De jongge» huwde uitte in een interview in Engeland laat men zich over alles en nog wat intervie» wen den hartgrondigen wensch, dat zij nooit mrs. Milner mocht zijn geworden. De feestelijkheden, die op den trouwdag plaats hadden, en waarbij heel wat gasten ge» noodigd waren, gingen met groote kosten ge» paard, die echter niet door den bruidegom, maar door de betrokken leveranciers gedragen zullen moeten worden. De bevolking der wereld. Bij van Stockum en Zonen te Den Haag is verschenen een Apercu annuel de la de» mographie des divers pays du Monde, Ire année 1922, bewerkt door het Office Perma» nent te 's»Gravenhage van het Institut Inter» national de Statistique, dat onder leiding staat van prof. mr. H. W. Methorst. Dit overzicht is een vervolg op het door het Office uitgegeven annuaire International de Statistique, afdeeling demografiie. Het Office heeft in zijn eerste verzameling na den oorlog, van internationale demogra» fische gegevens zich bepaald tot het bijeen» brengen van cijfers omtrent: le. oppervlakte en sterkte der bevolking naar geslacht jaarlijks van 1911 af; 2e. loop der bevolking (huwe» lijken, geboorten, totale sterfte en zuigelingen» sterfte) voor jaren van omstreeks 1915 af en voor omstreeks 1922 naar de maanden van het jaar. Merkwaardig is te zien hoe de bevolking der geheele wereld zich na den oorlog in aan» tal heeft hersteld. Wij laten hieronder een staatje uit de in» leiding volgen Europa Amerika Afrika Azië Oceanië 1910 bevolking 447480000 180397000 126854000 858497000 6866000 bev.. dichth. 45.7 4.1 4.4 20.7 0.8 Totaal 1620094000 11.1 Europa Amerika Afrika Azië Oceanië 1920 bevolking 452102000 207909000 132580000 990809000 8096000 bev.» dichth. 45.0 4.8 4.6 24.2 0.9 Totaal 1791496000 12.4 Allerlei. Tengevolge van de duurte, is de nood in breede kringen van de bevolking t e B o e» dapest zeer hoog gestegen. Dientengevolge heeft men zich genoopt gezien, gaarkeukens voor schoolkinderen en zoogende moeders te openen. Ook worden inzamelingen gehouden voor het stichten van centrale keukens. Het hoofd» en afdeelingsbestuur van den Bond van Duitsche mijnwerkers (den z.g. Ouden Bond) verspreidt een oproep, waarin zij zeggen, dat de mijneigenaars in het Roer» gebied Zaterdag besloten hebben den arbeids» tijd te verlengen tot den duur van vóór den oorlog, hoewel de wet op den achtuurschen werkdag en de tariefovereenkomst nog steeds van kracht zijn. De werkgevers merken daarbij op, dat het overige Duitschland het Roerge» bied wel zal volgen. Dit is voor de besturen aanleiding om alle organisaties op te roepen om hun standpunt ten aanzien van dit eigen» machtig besluit te bepalen. Voorts verlangen de besturen, dat niemand zich naar het be» sluit van de mijneigenaars zal schikken. De arbeiders moeten hun gewonen tijd werken, doch niet langer. Aan den anderen kant waar» schuwen de besturen tegen ondoordachte of onbezonnen daden en sporen de arbeiders aan om nadere aanwijzingen van hun orga» nisaties af te wachten. Naar de D. A. Ztg. uit goede bron ver» neemt, heeft generaal Noliet de rijksregeering verwittigd van zijn voornemen om eerlang de militaire controle op de ontwapening van Duitschland te hervatten. Een bericht van Zaterdag uit Southampton meldt dat kapitetn Hartley van het Ameri» kaansche stoomschip Leviathan daar bij zijn aankomst verteld heeft, dat hij uit New» York den ruwsten overtocht had gehad, dien 21Jn schip ooit beleefd had. Het schip deed zes dagen over de reis en kwam den tweeden dag m een orkaan, die 36 uur aanhield. De Leviathan moest bijdraaien «toen de wind met een kracht van meer dan 100 mijl in het uur blies*. De golven waren meer dan 20 M. hoog en sloegen met zoo'n kracht tegen de romp, dat i partijspoorten van de eetzaal stukge» slagen werden. De kapitein heeft maar één nacht op zijn bed kunnen slapen. Hij heeft tal van schriftelijke gelukwenschen ontvangen voor de uitstékende zeemanschap, waarmee hij het schip overgebracht heeft. De Zondagochtendsche straatmarkt van vogels en huisdieren in Bethnal Green te Londen was gisteren het tooneel van een pa» niek om alsnog onbekende redenen. Men gelooft echter dat zij in verband stond met de vrees voor aardbeving. Verscheidene ge» wonden zijn naar het ziekenhuis gebracht. Tweeduizend kanaries zijn verloren gegaan doordat zij deels uit kooien ontsnapten, deels vertrapt werden. Tientallen kippen en honder» den honden en katten werden gedood. De politie zoekt de aanstichters der paniek. Op Vrijdag 12 October 1923 des namiddags twee uur aan den Kranendijk onder den Bom» mei, voor het huis van wijlen A. Hameeteman verkoop van Meubilaire Goederen. Notaris VAN ISPELEN. Zaterdag 13 October bij inzet en Zaterdag 20 October bij afslag, telkens des avonds 6 uur te Ouddorp in het Logement van Akers» hoek, van een huis met schuurtje en tuin te Ouddorp aan den Kelderweg, nabij den Dijk» stelweg, kadaster Sectie E no's 549, 550, 551 en 1518, groot 18 A. 76 c.a. (122'/2 R. V. M.) in gebruik bij Kommer van der Wende Wil» lemszoom. Het perceel is op 1 Januari 1924 door den kooper in gebruik te aanvaarden. Notaris VAN DEN BERG. Abbenbroek. Op Zaterdagen 13 en 20 Oct. 1923, v.m. 11 uur in het koffiehuis van Jb. Herrewijnen krachtens art. 1223 B. W. publieke verkooping, bij veiling en afslag van Een huis, timmermanswerkplaats, erf en tuin, groot 04 aren, 45 centiaren, aan den Haasdijk, eigendom van» en in gebruik bij Jb. Scheer, in genot te aanvaarden bij de betaling dei- kooppenningen op 1 December 1923. Inlichtin'gen geeft ondergeteekende te Zuid» land. Notaris LOEFF. «Op Woensdag 17 October 1923 's morgens te half 11 uur, te Ouddorp in polder Oude» Nieuwland, aan den Middelweg, van een vol» ledigen Inboedel, bestaande in Zwart Salon» ameublement, piano met stoeltje, oud»Delft» sche tegels in lijsten, eenig oud porcelein, staande salonlamp, kristallen kroon, Jaarsma vulhaard, eikenhouten huiskamerameublement, diverse slaapkamer ameublementen, serremeu» beien, tapijten, karpetten, gordijnen, eetservies, tuinbank, tuinbeeld, voorts 2 groote hitten, 30 kippen, een partij konijnen, 5jachthonden, boerenwagen, dogcar, tonneau, boerenwagen, landbouwgereedschap, tuingereedschap, enz., ten verzoeke van den WelFd.Gestr. Heer Mr. A. Zaaier te Dirksland, als curator in het fail» lissement van den Heer M. van Olst te Oud» dorp. Notaris VAN DER SLUIS.« Op Zaterdagen 20 en 27 October 1923, tel» kens 's avonds ten half 6 uur, in Hotel Akers» hoek, van 1 Het voor enkele jaren nieuwgebouwde huis met tuin, bewoond geweest door den heer M. van Olst te Ouddorp, in polder Oude Nieuwland, aan den Middelweg, be» vattende huiskamer, salon met serre, keuken, bijkeuken, 9 slaapkamers, waterleiding, W. C. en schuur, kad. sectie B no. 1069, groot 11 Aren 30 centiaren (74 R. V. M.) nabij het strand en zeer geschikt voor pension. 2 Het ten zuiden van perc. 1 staande huis, bevattende huiskamer, 5 slaapkamers en keu» ken, met tuin, te Ouddorp, aan den Middel» weg, kad. Sectie B. no 1055, groot 9 Aren 50 centiaren (62 R. V. M.), in huur bij den heer A. R. Fiegeen 3 Een perceel bouwland, met de daarop staande nieuwe schuur, te Ouddorp, in pol» der het Oude Nieuwland, op het eind van den Middelweg, kad. Sec. B no. 217 groot 43 Aren (281 R. V. M.) De perceelen 1 en 3 zijn dadelijk te aan» vaarden. Inlichtingen te bekomen bij de Notarissen SCHADEE v. LAMBERT te Rotterdam en VAN TUSSCHENBROEK te Dordrecht en bij Notaris VAN DER SLUYS te Dirksland. Het vergaan van de Sch. 60. Drie overlevenden van de Sch. 60, Cornelis Bal, Willem Pronk en Dirk Visscher zijn te Scheveningen aangekomen en deden aan den reeder, de heer H. Bloem het volgende relaas van de schipbreuk We lagen Donderdagmorgen 40 mijlen ten N.W. van IJmuiden. De wind was straf N. N.O., de zee was hoog, gevaarlijke brekers kwamen telkens aanrollen. We hadden het visschen gestaakt, het schip lag met klein zeil bij voor stormweer, de mannen waren bezig het laatste beetje visch te sorteeren. Plotseling werd de logger getroffen door een stortzee. De schipper waarschuwde zijn mannen nog, maar het water sloeg met zoo'n vaart over het dek, dat vier man over boord sloegen. Een van hen, Willem Pronk, kon zich direct aan het schip vastklampen en was spoedig gered. Van Arie Bal is niets meer gezien. De schipper en de stuurman hadden touwen en tuigage gegrepen, die buiten boord hingen, doch pogingen om hen aan boord te halen mislukten. Een volgende stortzee sleurde ze mee. De 14»jarige Dirk Visser zag zijn vader voor zijn oogen verdrinken. De overlevenden vlogen naar de pompen en probeerden met emmers het water uit het schip te hozen. Maar door de stortzee waren ook de luiken weggerukt, ballast en visch» tuig sloegen door elkaar, en er was geen hou» den meer aan. Twee Katwijker loggers, waarvan de num» mers onbekend gebleven zijn, bleven in de buurt, maar konden door de hooge zee geen hulp verkenen. Om 8 uur was het ongeluk gebeurd en gelukkig naderde kort daarop ae Engelsche stoomtreiler Lord Allenby, die het schip praaide en de drie overgebleven ie» den van de bemanning aan boord nam en liefderijk verzorgde. Een Engelsch matroos ging nog aan boord van den zinkenden logger, omdat Bello, de hond van den schipper, daar nog was. Maar toen het dier den vreemde aan boord zag ko» men, vloog hij op hem af en beet hem in de hand. Het dier liet zich niet vangen, bleef, aan boord van den logger van zijn baas. De Lord Allenby bleef nog om den logger krui» sen, totdat het tegen den avond vaststond, dat er aan de Sch. 60 niets meer te redden viel. Later is de logger [gezonken en Bello zonk mee. Vrijdagavond is burgemeester Patijn bij de getroffen families op bezoek gegaan, om hen zijn deelneming met hun verschrikkelijk ver» lies te betuigen. De schipper Visser had 7 kinderen en Pronk, de stuurman 4. Beiden waren gelukkig bij Zeerisico tegen ongevallen verzekerd, zoodat de weduwen niet geheel onverzorgd achterblijven. Visser was zelf, met den heer Bloem, ree» der, aan de haven. Er werd Zaterdagm. over niets anders dan de ramp gesproken. Toch gingen jonge kerels weer aan boord van de kleine loggers, maar innigen dan anders rie» pen nu de witgekapte vrouwen bij de sema» phoor ze na «Zegen en bewaring, vader 1« De ontmaskerde held. Het Kamerlid Kleere» koper vergasste de lezers van «Het Volk« onlangs op het volgende aangrijpende verhaal van een zijner heroische reisavonturen «Aan den voet van den Mont»Blanc, sneeu» wen neerslag, der eeuwen ligt de gletscher van Bossons. En dat ijsgebergte van Europa's hoog» tepunt ben ik overgetrokken, zijn loodrechte ijswanden op en af, terwijl beneden de peil» looze kloof gaapte als 'n hongerige muil. Zoo» waar als ik hier weer levend voor u sta, ik ging daaroverGelooft gij 't niet, ik vergeef het u gaarne. Ook mij lijkt het achteraf een sprookje, géén geschiedenis. Want het kenmerk der historie is hare herhaling. Maar dat ik dit nog eens doen zou, is uitgesloten! Toen ik daarboven stond en den steilaf» waartsvoerenden weg zag van de Morene, welke een gletscher in de diepte voorafgaat, zei ik tot mezelf«Er mogen er dan nog zoo» velen zijn die dezen weg gaan kunnen, voor mij is hij onbegaanbaar®. Toen kwam er een man naar mij toe, hoog en sterk het gezicht doorgroefd en hard als graniet, de oogen open en eerlijk als 'n wol» kenlooze- lucht, en stak mij met een eenvoudig gebaar, dat vanzelf spreekt, een hand toe. Deze man was een gids. Hij gaat dagelijks over onbegaanbaarheid van ijs, over gladheid van rotsen, langs afgronden van oneindigheid. En toen ik mijn hand legde in de zijne was die aanraking als 'n ongekende open» baring. Die hand nam de mijne met innige omsluiting, als ging mijn greep volkomen op in de zijne. Maar ondanks die soepele om» sluiting was tegelijk die hand hard en koel als metaal. En dit was het wonder. Zulk een hand had ik nooit gevoeld, een bouwsel van zelfbesloten kracht. In die hand ware ik ge» volgd tot de hoogste hoogten en diepste diep» ten, tot in het hart der aarde. «Zet je voet telkens, waar ik den mijne gezet heb, dan ga je volkomen veilig.« En ik deed alzoo. Hij ging. Ik volgde. Nooit steunde ik méér op een ander. Maar nooit voelde ik sterker, dat alles afhing van de rus» tige kracht van mijn eigen stap, even vast en onverbiddelijk als de zijne, die voorging. Toen kwam er een oogenblik, dat ik lood» recht dalend van den ijswand, geen stap meer voelde, maar afgleed. En ik trok aan de ijzeren knuist, waaraan ik nu bungelde in de open ruimte, die diep was, beneden Toen sprak de sterke stem «Waar ik ga, daar ga jij. En als jij valt, dan val ik mede En zoo kwam ik aan gene zijde, wat me tevoren onmogelijk leek, en ook nu achteraf geen werkelijkheid lijkt. De «Vrijzinnig»Democraat« teekent hierbij aan «Van Chamonix gaat men met den trein naar Bossons, vandaar wandelt men drie kwar» tier en staat dan aan den gletscher van Bos» sons. Tusschen twee herbergen kan men dezen gletscher in een half uur overwandelen, van het eene kroegje naar het andere. Gevaar le» vert dit niet op het kost geen inspanning. Wie wel eens meer op een gletscher heeft geloopen, kan het gerust doen zonder gids. Men ontmoet er dames op lage schoentjes en hooge hakjes. Men ontmoet ook, midden op het ijs, een fotograaf, die van de passanten een kiekje neemt, opdat zij thuis aan familie en kennissen een bewijs kunnen vertoonen. We schrijven dit om de bewonderaars van den oproerigen krabbelaar gerust te stellen. Hij waagt zich weliswaar niet roekeloos op glad ijs, hij verzekert dat het is uitgesloten, dat hij zich in dit gevaar ooit ten tweeden male zou begeven maar men kan niet weten als hij weer eens zoo'n gids tegenkwam met oogen «open en eerlijk als 'n wolkenlooze lucht«, die zijn hand neemt, «met innige om» sluiting« waartoe hij zou komen. Men weet dan, dat het niet zpo erg is als hij het zich voorstelt. De heer Kleerekooper zij voortaan wat voor» zichtigerAls hij de lezers van «Het Volk« weer eens met zijn heldendaden op reis wil rapporteeren, kieze hij Tibet of Spitsbergen, Zwitserland (bedoeld is Frankrijk) wordt door te veel Nederlanders bezocht. Een nuffige studente. Een inzender schrijft in »Neerlandia« Zwaantje Hendrika M. ongehuwd stu» dente in de moderne letteren, verzocht aan de rechtbank te 's»Gravenhage haar voornamen te mogen veranderen in Emmy Harrietzij voerde als gronden daarvoor aan, dat zij haar voornamen leelijk vindt, voor Neder» landsche ooren belachelijk, althans de eerste voornaam en voor buitenlanders onverstaan» baar. De officier van justitie concludeerde tot af» wijzing van het verzoekdeze vond het in» zicht van adressante in haar voornamen van de algemeene opvattingen afwijkend en inte» gendeel de voornaam Zwaantje, als het sym» bool van blanke sierlijkheid en statigheid, voor 'een ongehuwde studente in de moderne Ietteren bijzonder aantrekkelijkbovendien zou de consequentie van het standpunt van adressante er toe moeten lijden, dat specifiek Nederlandsche namen zouden moeten wijken voor exotische voornamen als Emmy en Har» riet. De rechtbank was mede van oordeel, dat de v.oornamen van adressante geenzins leelijk of belachelijk zijn, veeleer het tegendeel en zelfs de eerste voornaam vol karakter en beide in alle gevalle veel meer passend voor een Nederlandsche vrouw dan de vreemde voor» namen, die adressante wenscht, en die ook in het oog van buitenlanders juist daarom veeleer belachelijk zouden kunnen schijnen. Smokkelarij. T usschen Midwolda en Nieuwol» da is door kommiezen 1000 liter uit Duitsch» land ingevoerde spiritus in beslag genomen. Ernstige vechtpartij. Zekere H. de Jong, te Fuchterloo is door zijn schoonzoon in dron» kenschap met een mes in de borst gestoken, waarbij een der longen geraakt werd. Zijn toestand is vrij ernstig. De dader werd ge» arresteerd. De stranding te Hoek van Holland. Zater» dagmorgen zijn van het gestrande Engelsche stoomschip «Stuart Star« draadloos hulpseinen ontvangen. De bemanning wenschte het schip te ver» laten. Op een tweetal na zijn ze aan wal ge» bracht. Het schip zal bezwaarlijk af te brengen zijn. Met de berging zal worden begonnen, 2oodra de weerstoestand dit toelaat. Droevig ongeval. Ten huize van de familie B. in de Heer Daniëlstraat te Rotterdam speel» den drie kinderen in de keuken, terwijl een groote emmer op een gascomfoor stond. Op een gegeven oogenblik, terwijl de ouders af» wezig waren, viel de emmer met kokend water om en werden de drie kinderen door den inhoud getroffen. De 10»jarige M. G. en haar 14»jarig zusje C. G., bekwamen ernstige brand» wonden aan het onderlichaam en de beenen, doch de 4»jarige A. B. werd door het kokende water over het geheele lichaam met brand» wonden overdekt. In zeer ernstigen toestand is hij door den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis overgebracht. De twee meisjes konden, na verbonden te zijn, naar hun wo» ning worden gebracht. Een vette koe. De veehouder C. de Waal te Watergang verkocht aan een slager te Ilpen» dam een koe, welke levend 't buitengewoon zware gewicht had van 1070 K.G. Het dier is geslacht en leverde 228 pond vet. Aanranding. Toen Zaterdagmorgen om» streeks 6 uur de heer Koene, chef der olie» fabriek «De Vrede® te West»Knollendam, zich met het arbeidsloon van het personeel naar de fabriek begaf, werd hij aangevallen door- een individu, die poogde hem te worgen. Daar deze aanranding in de nabijheid van de wo» ning van den heer Koene plaats had, hoorde diens vrouw gerucht en begaf zich naar buiten. De aanvaller nam daarop de vlucht. De heer Koene is er met den schrik afgekomen. Geheime branderij. Door de rijksambtenaren is onder de gemeente Reeuwijk ten huize van Schinkel een geheime distilleerderij ontdekt. Voorraden en gereedschappen werden in be» slag genomen. In dezelfde gemeente werd twee jaren ge» leden ook een branderij ontdekt. Het raderwerk stond stil. Op de pannenfa» briek te Swalmen (L.) der fa. Dobbelaer en Kluytman zijn de vier drijfriemen der machi» neafdeeling gestolen, zoodat het bedrijf eenige stagnatie ondervond. MIDDELHARNIS. Centrale Veiling voor Goeree en Overflakkee Veiling van Maandag 8 Oct. 1923. Enkele prinses f 21,— per 100 kg. Dubb. stamprinses f 21,— per 100 kg. Stoksnijb. f 10,— tot f 21,— per 100 kg. Kroten f 7,20 tot f 7,80 per 100 k.g. Maagdeperen f 30,— per 100 kg. Druiven (franken thaler) f21 tot f 30 p. 100 p. Druiven (Alicante) f 38,—tot f41,—p. 100 p. Roode kool f 5,— tot f 5,80 per 100 stuks. Witte kool f 10,60 tot f 10,90 per 100 stuks. Bloemkool f 5,— tot f 12,70 per 100 stuks. Andijvie f 1,40 tot f 3,— per 100 stuks. Kipeieren f 7,60 tot f 11,— per 100 stuks. Eendeneieren 10,70 per 100 stuks. Poelepetaaneieren f 6,— per 100 stuks. Aanvoer eieren 1600 stuks. VEE en PAARDEN. ROTTERDAM, 8 October. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 297 vette runderen, 167 vette kalveren, 1299 schapen of lammeren, 788 varkens. Prijzen per '/2 kilokoeien van 40 c. tot 50/52'/2—57',/2'60 c.ossen van 50 c. tot 54—57 c.kalveren van 62'/2 c. tot 70—80 c.scha» pen van 40 c. tot 45 c.varkens van 40 c. tot 43 c.lammeren van f 25 tot f 37 per stuk. De aanvoer |van runderen was behoorlijk. De handel was langzaam en de prijzen bleven vrijwel op dezelfde hoogte. Enkele puikbeste beesten gingen nog wel tot 2'/2 c. boven no» teering. Vette kalveren waren minder aangevoerd. De handel was vlugger en de prijzen waren hooger. Bij uitzondering werd voor een enkel puikbest kalf nog iets boven noteering be» steed. Schapen en lammeren met tamelijken aan» voer en williger handel. De prijzen waren iets Vaster en voor enkele puikbeste lammeren werd nog wel f 1 boven noteering betaald. De aanvoer van varkens was goed. De han» del was redelijk en de prijzen waren niet zoo stijf als vorige week. Bij den aanvang der markt werd voor enkele puike varkens nog 1 cent boven noteering betaald. Voor het bui» tenland werd nog aangekocht. AMSTERDAM, 8 October. Ter veemarkt waren heden aanvoer en prijzen411 vette koeien, le kwal. f 1,20—1,26, 2e kwal. f 1—1,20, 3e kwal. 68 c.—f 1 per K.G.130 melk» en kalfkoeien f 300—475 per stuk49 vette kal» veren, 2e kwal. 94—98 c., 3e kwal. 84—94 c. per K.G.28 nuchtere kalveren f 16—25, 62 schapen f 40—48 per stuk 453 vette varkens, Hollandsche le kwal. |f 1,01—1,02, 2e en 3e kwal. 99 c.— f 1, overz. en Geld. le kwal. f 1,01—1,03 2e [en 3e kwal. f 1—1,01 per K.G. BOTER, KAAS en EIEREN. ROTTERDAM, 8 October. Zeeuwsche eie» ren f 7,50—f 9,50, Overmaasche eieren f 7,50 —9,50 per 100 stuks. APELDOORN, 8 October. Eieren. Aanvoer 60,000 stuks. Prijs f9,50—12, gemiddeld f 11.25. Handel vlug. TIEL, 8 October. Boter. Aanvoer 30 K.G., prijs f 1,20—1,30; 70,000 eieren, prijs f 9—10'/2 per 100 stuks. GRANEN enz., MEEL en OLIËN. ROTTERDAM, 8 October B i n n e n 1. g r a» n e n. Tarwe met tamelijk ruim aanbod. Nadat begin markt de puikste partijtjes tot hooger prijs waren uitgezocht, moest later tot onge» veer vorige weeksprijzen worden afgegeven, f 12 tot f 12,40, uitgezochre partijtjes begin markt erboven betaald afwijkende f 10,50 tot f 11,50. Rogge f 9,75 tot f 10,25. Gerst. Chevalier f 11 tot f 11,40. Haver f 9 tot f 10,40. Erwten. Kleine groene prijshoudend f 21— 23,50. Kroon»erwten f 20—23. Schokkerslager en niet geheel te ruimen f 19—23,50, alles per 100 K.G. GROENTEN, FRUIT EN AARDAPPELEN. ROTTERDAM, 8 October. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Briel» sche eigenheimers f 3,50—4 Zeeuwsche blauwe f 4,15—4,60, Zeeuwsche" eigenheimers f 3,20— 3,70, Zeeuwsche bonte f 4,25—4,60, blauwe eigenheimers f 3,40—3,90 poters f 2—2.40. Met tamelijken aanvoer, kalme vraag. HUIDEN, LEER, WOL, DIVERSEN. ROTTERDAM, 8 October. Vlas. (Opgaaf van de marktmeesters.) 4740 K.G. blauw, schoon, f 1,25—1,65; 1500 K.G. wit Zeeuwsch f 0,90-1,10; {1500 K.G. Groningsch, f 1,15— 1,75 7000 K.G. Holl. geel, f 1,10-1,65 per K.G.

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 3