f M DE RUNSTE PLANTENBOTER VOEDZAAM HEERLUK VOORDEELIG CTSPERPOND DE WUZE WEEGT MET SCHERP GEZICHT ZJJN UITGAAF MET EEM OOÜD GEWICHT Reclames Mededeelingen. Kerk en SchooL Posterijen* Visscherij. Burgerlijke Stand Binnenland. 40 cent per regel. 260 JURGENS NT ii .9 PR US VERLAGING THANS eo mOK^f DIRKSLAND. Onder het vee van de landbouwers C. de Bonte en C. Warnaer Jz. is Mond» en Klauwzeer geconstateerd. Door deze gemeente zal een geldleening groot f 3000,— worden aangegaan. De aflos» sing zal per jaar minstens f 100,— bedragen. Gegadigen voor een gedeelte of voor de ge» heele leening kunnen zich ter Secretarie aan» melden. Het Bestuur van de Aereeniging inge» volge de Landarbeidswet zal op a.s. Woensdag 10 October des n.m. van 7—8 uur zitting hou» den in de zaal van den Heer J. Vermeulen teneinde ieder, die vroeger op het Gemeente» huis een verklaring inleverde, waarbij hij los land in pacht wenschte in de gelegenheid te stellen die verklaring gestand te doen en de noodige inlichtingen aan het Bestuur te ver» schaffen. Bij de aanstaande toewijzing van het be» schikbare los land zal alleen rekening worden gehouden met degenen, zie zich aldus opnieuw opgeven. Zij die nog nimmer eene verklaring hebben ingediend, kunnen dat in bovengenoemde zitting doen. Formulieren zijn in de zaal ver» krijgbaar. Ter toelichting zij medegedeeld 1. dat men minstens 25 jaren moet zijn 2. dat men inwoner van Dirksland moet zijn en aldaar minstens twee jaar moet hebben gewoond 3. dat men hoogstens voor f 50,— land in pacht kan krijgen 4. dat het behoudens nadere goedkeuring in de bedoeling ligt om een halve pacht voor» uit te laten betalen 5. dat ook de aandeelhouders der Vereeni» ging die land in pacht wenschen zich moeten aanmelden. HERRINGEN. Voorzoover sommige stuk» ken land bezaaid met uien niet slechts bout» uien zijn gebleven valt het beschot niet tegen Er zijn er hier die meer dan 1 H.L. per roe» de hebben geoogst. Dez.g.n. goedkoope steenkolen per omroep alhier aangeboden zijn later weer per omroep ingehouden en werden niet geleverd iets wat aan dergelijke kooplieden wel geen vertrou» wen zal opleveren. Melde men uit O. een bietengehalte van pl. 12 procent, hier varieert het van 14 tot 18 procent. Zooals verwacht werd valt het beschot niet mee. GOEDEREEDE. Het mond» en klauw' zeer onder het vee is geweken. Stallen zijn ontsmet en het vee loopt weder langs de dijken. Vorige week werd geen juin vervoerd. Oorzaak geen handel en te nat weder. Met het passeeren van de bietenvaartui» gen van S. van Ouddorp en v. G. van de Zwaluwe, kwamen de schepen in botsing, waardoor de kluiverboom van S. bij de steven afbrak. Gedurende de maanden Aug. en Sept. kwa» men alhier geen sterfgevallen voor, ook wer» den in Sept. geen huwelijken gesloten. Naar berichten uit andere plaatsen te rekenen is het bietengehalte bevredigend te noemen. Het loopt ongeveer van 14—17 OUDDORP. De Meisjesverg. »Dorcas«, die zooveel doet voor de arme weesjes in het Geuzengesticht te Brielle, heeft, met het 50» jarig bestaan dier inrichting, zoo goed als met alle meisjessleden, in de vorige week een ge» zamenlijk bezoek aan dat weeshuis gebracht, en hebben daardoor een zeer genoeglijk reis» je gehad, Wij wisten dit een weinig te laat, om het in het vorig nnmmer te doen opne» men, A.s. Woensdag des nam. te 3 uur is er ten gemeentehuize gelegenheid voor kostelooze inenting. Bij de Coöp. Vereen. Cichorebdrogerij de »Eendracht« zijn, in de plaats van de af» tredende leden, de heeren Jb. Breen en C. Breen, in het bestuur gekozen de heeren M. Witte J. Westhoeve Klz. HELLEVOETSLUIS. Donderdagavond zal in het Tehuis voor Militairen de J. V. op Geref. Grondslag haar jaaryergadering houden. Op deze vergadering zullen twee onderwerpen behandeld worden n.l. Art. 12 der Ned. Ge» loofsbelijdenis en een Politiek onderwerp, het verdere van den avond zal afgewisseld door voordrachten. Allen die belangstellen in den arbeid der J. V. kome naar deze vergadering. Aanvang 7.30 ure precies. Maandag werden hier verwacht Hr. Ms. torpedo boot Z. 3 en de onderzeeër O. 4 om reparaties op 's Rijkswerf te ondergaan. Hr. Ms. mijnenlegger »Van Meerlant« is Vrijdagmiddag naar Vlissingen vertrokken. De korp. der Artillerie M. v. Breda, wordt met ingang van 8 October overgeplaatst naar IJmuiden. De bazar ten bate voor de Ver. tot instand» houding der Zwemschool zal gehouden wor» den van 26 Nov. t/m 1 December. Tot opzichter gezagvoerder aan boord van het Gas»transportvaartuig »Zuiderzee« is met ingang van 1 dezer benoemd de Licht» wachter matroos J. H. v. Saus. Dinsdagavond werd brand ontdekt in de Nieuwstraat. Met eenige emmers zand en water wist men den brand te blusschen. De oorzaak was, de ontvlamming van benzine van een motorfiets. De opperman Smit die dezer dagen van het dak viel is heden (Zaterdag) nog bewuste» loos en verkeert in levensgevaar. Tot Zaterdag 13 October a.s. is de gelegen» heid opengesteld voor aanmelding van jongens voor de eerste klas der Nuts»Teekenschool. Les wordt gegeven inVakteekenen, Hand» teekenen, Rekenen, Meetkunde en Nederland» sche Taal. NIEUWsïiELVOET. Dhr. J. J. Kreeft verwierf bij examen voor politie»cliploma, dit diploma met aanteekening. ROCKANJE. De evangelisatie»bibliotheek is weder geopend voor de wintermaanden. Lectuur is in de Biz. School II verkrijgbaar. W. R. en P. d. K. zijn wegens overtre» ding der jacht» en visscherijwet verbaliseerd. Het verslag over den toestand dezer ge» meente is tegen betaling der kosten ingevolge art. 182 der gemeentewet ter secretarie ver» krijgbaar. De Burgemeester dezer gemeente heeft tot de bevolking een proclamatie gericht waarin wordt aangemaand tot rust en orde. De heer J. v. d. Velde, rijksveldwachter te Brielle, is alhier voor onbepaalden tijd ge» stationeerd. Aan J. Groeneveld T.Kzn, is vergunning verleend tot het bouwen van een werkplaats. Tegen Vrijdag a.s., des voormiddags half tien is een vergadering van den Raad dezer gemeente belegd. Burgemeester en Wethouders van Roe» kanje maken bekend dat de begrooting voor het dienstjaar 1924 aan den Raad is aange» boden en tegen betaling der kosten verkrijg» baar is gesteld en op de secr. ter inzage ligt. De heer L. Goudswaard heeft verleden week in tegenwoordigheid van den Burge» meester en den gemeenteraad zijne laatste les gegeven. Hij werd toegesproken door het hoofd der school namens het personeel en door den Burgemeester, die hem dankte voor alles wat hij gedaan had voor de opvoeding van de geslachten, die aan zijn hoede waren toevertrouwd. Ruim 50 jaren heeft de heer Goudswaard het onderwijs in deze gemeente gediend. Buiten de school heeft hij ook zijn krachten gegeven, v.n.l. ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. Dat zijn arbeid wordt gewaardeerd en dat hij de sympathie van alle inwoners bezit, bewijst wel de groot» sche hulde, die men hem verleden jaar ge» bracht heeft bij zijn 50»jarig ambtsjubileum n.l. door het plaatsen van een Goudswaard» monument. MIDDELHARNIS.** Door eenige jonge» dames is bij de ingezetenen voor de kas der Geref. Zondagsschool ruim f 100 ingezameld. DEN BOMMEL* Ds. Japchen hoopt in het laatst van deze maand zijn afscheid van deze gemeente te nemen. Naar wij vernemen zullen voortaan de godsdienstoefeningen in de Geref. Kerk in plaats van des avonds, des middags 2 uur worden gehouden. De lijst van stemgerechtigde lidmaten is door de Kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. 5 Oct. definitief vastgesteld. Het aantal stem» gerechtigden is gebracht op 129. OUDE TONGE.* Het nieuwe plavond in de N. H. Kerk alhier nadert zijn voltooiing. De timmerlieden denken deze week met het werk gereed te komen. De schilder is al druk aan de gang, doch het zal nog wel ongeveer vier weken duren voordat de kerk in gebruik kan genomen worden. Ook komt er een nieuwe vloer in de kerk. De eeuwenoude kerk krijgt met zijn twee groote hemels en de nieuwe vloer, waarop de banken komen te staan; weer een nieuw aanzien. De kerkeraad, die dit groote werk heeft durven aanpakken, zal, naar men ver» neemt, nog wel eens een collecte moeten hou» den, daar de kosten van 't werk de gehouden collecte ver overschrijdt. NIEUWE TONGE. Wegens het vervullen eener vacaturebeurt te Oude Tonge, aanstaande Zondagmorgen, zal Ds. Kruijt enkel 's avonds alhier optreden. In den voormiddagdienst zal er een predikatie worden gelezen. A.s. Zondagmiddag 2 uur zal er weder Zondagsschool worden gehouden. DIRKSLAND. Wegens het vervullen eener vacaturebeurt, des n.m., elders, zal Ds. v. As a.s. Zondag in de Ned. Herv. Kerk, alhier, alleen des v.m. optreden. HERRINGEN. Aan de O. L. School te dezer plaatse is wegens ziekte der Onderwij» zeres eene tijdelijk aangesteld en in functie getreden. HELLEVOETSLUIS. Voor de vacature als onderwijzer aan de O. L. School hebben zich 25 sollicitanten aangemeld. ROCKANJE. Dhr. A. Harderman, oefenaar wonende te Wageningen, heeft het beroep naar de Geref. kerk dezer gemeente aange» NED. HERV. KERK. Beroepen: Naar Bleiswijk Ds. J. de Vries te Brummen Naar Lage Zwaluwe Ds. R. C. W. J. Hoek te Vuren en DalemNaar Hijkersmilde Ds. Dijkstra te De KrimNaar Schraard Ds. Joh. v. Dorser te Sachsund (Gron.) Naar Hemelum Ds. J. C. H Romijn te Par» reguiNaar Loon op Zand Ds. J. H. Gunning E.Bzn. te Lage Vuursche." Aangenomen: Naar Zevenhuizen Ds. Kijne te Woubrugge Naar Driessum Ds. C. Vlaschblom te Oud Beierland Naar Olde en Nijeberkoop Ds. K. J. Mulder te Bozum. Bedankt: Voor Gorinchem Ds. R. Bart» huma te Hoogeveen\oor IJzendoorn Ds. S. A. C. Rijzenberg te Gendringen Voor Put» tershoek Ds. W. Deur te Zegveld (bij Woer» den Voor Raamsdonk Ds. H. A. Leenmans te Bodegraven Voor St. Annaland Ds. W. L. Mulder te Benthuizen. GEREF. KERKFN. Tweetal: te Bierum Ds. H. Drost te Krij» pe en Ds. J. K. Wessels te Veere. Bedankt: Voor Beetgum Ds. W. M. Ie Cointre te WoubruggeVoor Willemstad Ds. G. J. Goede te Westzaan. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Biezelinge Ds. A. M. Berkhofï te Utrecht. GEREF. GEMEENTE. Tweetal. Te Ridderkerk Ds. M. H. Hof» man Rijsen en Ds. B. v. Neerbos Terneuzen. EVANG. LUTH. KERK. Beroepen: Naar Gouda Ds. J. J. Sim» son te Weesp. BAPTISTEN GEMEENTEN. Beroepen: Naar den Haag Ds. J. Jero» nimus te Tweede Exloërmond. Singuliere gaven. Prof. LIepp schreef zijn Synode»indrukken in de »Reformatie« neer en heeft het o.m. over de discusie betreffende de «singuliere uitgaven« Dat in dezen tijd van predikantennood meerderen dan anders het geval is, van mee» ning zijn singuliere gaven te bezitten en op grond daarvan voor het prediktambt in aan» merking te komen, is haast vanzelf sprekend, zegt prof. Hepp. Maar om die reden is dan ook de vraag van de classis Den Haag der Geref. Kerken om een nadere verklaring van de woorden «singuliere gaven«, waarvan in art. 8 der Kerkenorde sprake is, van zwaar gewicht. Het bleek niet gemakkelijk die gaven op te sommen of te definiëeren. Een der Synode»leden had een «singulie» ren« vader gehad. En naar hij mededeelde, verwonderde zijn vader er zich altijd over, dat men iets singuliers in hem had ontdekt- Hij opperde dan ook het denkbeeld of het singuliere niet hierin gelegen kon zijn, dat zoo iemand zelf van het bestaan van zijn singuliere gaven niet afweet, terwijl iemand die er zoo zeker van is er mee gesierd te zijn, allerminst singulier is. Een puntige opmerking, maar die door de Synode niet in een antwoord kan worden omgezet. Want een Synode mag niet humoristisch zijn. De Commissie adviseerde te antwoorden, dat met singuliere gaven bedoeld zijn de ga» ven, die in art. 8 met name genoemd zijn godzaligheid, ootmoedigheid, zedigheid, goed verstand en discretie (onderscheiding), mits» gaders gaven van welsprekendheid. En nader formuleerde zij nog, dat de uitdrukking wil te kennen geven, dat wie zonder gestudeerd te hebben, tot het predikambt wil worden toegelateen, die gave in bijzondere mate moet bezitten. Dat deze omschrijving de Synode bevredigde kon niet bepaald vastgesteld. Maar men wist er geen andere voor te be» denken. Prof. Rutgers verduidelijkte op een van zijn colleges als men van een grutter achter zijn toonbank zegthet is jammer, dat die man geen dominéé is, hij is er in alle opzichten geschikt voor, dan is dat een man met singu» liere gaven. Zoo iets, hoe typeerend ook, lijkt echter niets op een officieel bescheid, de Synode en de Classis Den Haag waardig. Nog minder het voorbeeld, aat ik iemand ter Synode hij stond niet op het podium hoorde geven, van een Gemeente, waarin het eene lid tot het andere zuchtte j och, dat onze koekebakker dominéé ware en onze dominéé koekebakker. Meer licht kon de Synode dus niet ontste» ken. Maar wellicht is de Classis Den Haag met dat licht tevreden. Meer teederheid gewenscht. Dr. J. H. Gunning J.Hzn., geeft in »Pniël« aan een briefschrijver het volgende antwoord Wij kunnen in onze kerkelijk»godsdienstige wereld weinig dingen beter gebruiken dan teederheid. De vraagstukken van het religi» euze leven, de groote kwestiën, die dood en eeuwigheid, hel en hemel in duizende harten opwerpen, mogen niet dan met de teederste omzichtigheid worden aangeraakt. En nu treft het mij telkens weer opnieuw dat zij, die (naar men uit alles merkt) nog geheel buiten het leven der genade staan, het makkelijkst en het hardst over den staat van anderen oordeelen. Ik ken menschen, die nooit aan het H. Avondmaal komen, die geregeld een bor» rel drinken, die permanent weigeren voor éénige goede zaak ook maar iets bij te dra» gen, maar die op een hair kunnen wegen hoe »zwaar« of hoe »licht« iemand is en het even rustig verklaren dat die of die «nog to» taal onbekeerd« is als dat zij vijf kinderen en een lastige vrouw hebben. Nu lijkt er mij iets van die bedenkelijke hardheid ook uit u w brief te spreken. Gij verklaart dat er op uw dorp «geen enkel be» keerd mensch te vinden is«. Laat mij in allen eenvoud vragenzijt g ij een door den Hei» land gevondene Hebt gij u w vrijspraak op Golgotha reeds vernomen Is u w leven in Christus met den Almachtige verbonden? «Wij gelooven dat er ook in onze streek nog wel menschen zijn die bovenstaande raad ter harte kunnen nemen. Inderdaad, teederheid is een gewenschte zaak, die maar al te weinig betracht wordt, niet alleen door schapen die afdwalen, maar ook wel door hen die aangesteld zijn om deze in hun oog afgedwaalde schapen terecht te brengen«. L IJ S T 5 van de 45ste jaar=collecte voor de Scholen met den Bijbel. Den Andel (Gr.)f 108,25 Kornhorn139,50 Nieuw»Beets104,85 Murmerwoude met Akkerwoude 55,50 Scharnegoutum c.a76,10 IJsbrechtum c.a17,15 Zwagerveen c.a (Kerkcoll.) 60,72 Een gem. Norg142,55 Nijeveen (Geref. Kerk)30,7772 •s»Heerenbroek175,25 Rheden met Wordt»Rheden 156,50 Utrecht2170,18 Enkhuizen c.a262,53'/z Groote IJpolder108,10 'ssGravenhage 1415,82'/2 Hilligersberg (doip)188,78 HoogsBlokland 43,25 Bruinisse131,25 's»Gravenpolder (Geref Kerk) 12,4872™ Koudekerke (dorp) (Z)104,94 St. Lourens32,47 Oostburg100,4472 Spui bij Terneuzen97,20 Zoutelande c.a50,87 Dinteloord114,55 Totaal van de 125 Loc.»Comité's f 20109,4472 Mr. J. TERPSTRA, Secretaris van de Unie vEen School met den Bijbel*. MIDDELHARNIS. Met ingang van 16 Oct. is benoemd tot directeur van het post» en telegraafkantoor den heer F. C. Pervoost. OUDDORP. In de maand Sept. zijn hier ontvangen en verzonden te zamen 118 telegrammen en ge», voerd 695 gesprekken op het telefoonkantoor. MIDDELHARNIS. Van de visscherij is te IJmuiden binnenge» komen de vischsloep|»Albatros«, st. C. Koster, met f 1630 besomming. OUDDORP. Niettegenstaande het onstuimige weder van tijd tot tijd, vingen de garnalenvisschers van 160 tot 180 kilo per dag en per vaartuig. SOMMELSDIJK. Getrouwd C. Tiggelman, 27 j. te Velsen en E. Thielman, 25 j. alhier. MIDDELHARNIS. Geboren Jacobus Marie, z. v. C. Lagendijk en F. M. KwaadgrasCornelis, z. v. L. Auperle en J. Kiviet; Angenietha, d. v. J. Oosterling en P. BrussaardKlaasje, d. v. K. Troost en M. ButhJohannis, z. v. C. Kroos en A. de Waard. Getrouwd ,W. M. Glerum, 24 j, en Tj. A. A. v. Velzen, 33 j. Overleden: B. de Koning, oud 81 j. wed. van J. v. d. NieuwendijkS. Boshoff, oud 76 j.P. Vis v. Heemst, oud 65 j. echtg. van A. A. C. But. Hègsch tafereel. Op een bank in 't ITaagsche Bosch «Hé, Jan! 'k heb je in twee dagen niet' gezien «Druk gehad, kerelerg druk.« «Jij, druk en waarmee dan? «Nou, gister ben ik traktement wezen beuren als Kamerlid, 't kwartaal was o m. En van morgen eerst wachtgeld gehaald als oud»ambte< naar van, je weet wel, thans Kamerlid, en tóén m'n pensioen als wethouder «Tja, jonge I 'n mensch verdient z'n cente zuur, en waarover zat je nou te prakki» zeeren toen ik aan kwam loopenje zag me niet eens!« «Nou, eerlijk en onder ons gezegd, kijk 1 als de Regeering es over die Vlootwet viel en er kwim es verandering, d'r komen bin» nenkort enkele burgemeestersplaatsen vacant en z o o iets kan ik er nog wel bij hebben ik dacht er over na, waarheen ik dansollici» teeren zou «Hm, jal je bent in de kracht van je leven dat zou g44n nu, geluk er mee, als 't zoo ver komt!«

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 2