c Visscherij. Posterijen. Burgerlijke Stand Binnenland. Buitenland. Uit de Pers. Gemengd Nieuws. Trouw aan de wetten des Rijks. Ambtswoning Schoolhoofden. Wethouders. Kerkvoogden en Notabelen en den iel?Llïde MHetv. Gemeente te Ede Ket advTes van den Kerkeraad besloten tae sluiten bij den Raad van Beheer het te betalen bedrag te storten in de kas e" r de nredikantstractéméntén. De reeds voor ruim een half jaar beroepen predikant Ds. Japchen van hier zal nu dit beroep kunnen aa"* Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk doopsbediening worden gehouden. Doop ouders moeten a.s. Vrijdagavond van 7 hiervan aangifte doen. OOLTGENSPLAAT.** Door veel ingezets nen alhier is besloten de heer J. Bol °nc*er* wijzer aan de Openbare Lagere School een feestelijken dag te bezorgen by zijn 40»jang Jubileum als onderwijzer. OUDE TONGE. De collecte voor de zen» ding onder de Israëlieten heeft de som van f 21 opgebracht. Mei Larooy is met ingang van heden weer als onderwijzeres in dienst getreden. NIEUWE TONGE. Wegens afwezigheid van den predikant zal er a.s. Zondagmiddag eeen Zondagschool worden gehouden. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk de bediening van den H. Doop plaats hebben. Doopvaders gelieven zich aan te mei» den in de consistoriekamer der Kerk a.s. Vrij» dagavond tusschen 6'/2-7y2 uur. Aan de Openbare School, alhier, worden sollicitanten opgeroepen voor de betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdakte. DIRKSLAND. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Bijz. School is benoemd de Heer D. Hoek te Stellendam. HERRINGEN. A.s. Zondag zal D.V. in de Ned. Herv; Kerk alhier des nam. Doopsbe» diening1 plaats vinden. Voor aangifte worden doopvaders verwacht Zaterdagavond in de consistoriekamer. Donderdagavond a.s. d.i. 4 Oct hoopt voor de Ger Gemeente alhier op te treden Ds' v. Dijke van Nieuw Beierland. Aanvang 6.15 uur. De Rekening en verantwoording der ges houden schooltractatie der leerlingen O. L. School ligt voor H.H. inteekenaren ter inza» bij den heer H. Dorst. STELLENDAM. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Bijz. School te Dirksland is aangesteld onze dorpsgenoot D. Hoek. GOEDEREEDE. Onze vroegere predikant de Weleerw. heer J. M. Lammers, thans te Nunspeet, komt voor op een drietal (le vac.) te Amsterdam. De catechisatiën voor de schoolkinderen zullen weder op dezelfde uren worden gehou» den. OUDDORP. He^en, 1 Oct., was het een belangrijke dag in dé geschiedenis van het Ch'r. Onderwijs te dezer plaatse. Het was 30 jaar geleden, dat de heer T. Algera alhier aan de School m. d. Bijbel verbonden werd. Het 25» jarig jubilé was door onbekendheid, onopge» merkt voorbijgegaan. De 400 leerlingen der school werden allen tezamen gebracht in drie aaneenliggende lo= kalen, die door uitneming der schotten tót ééne groote vergaderzaal waren gemaakt. Het bestuur der school met het geheele personeel, .ook de..helpsters bij de handwerken, was aan» wezig. De jubilaris en' zijïï" familie werden - door het hoofd der school, den heer Noor» lander, aan hun woning afgehaald en onder het zingen van Ps. 118 ,:A door alle aanwe* zigen, in de school geleid, en nam de heer Algera plaats onder een bord met de veels zeggende woorden in fraaie gekleurde letters uitgebeeld Soli Deo Gloria Aan God alleen de eer1 Oct. 1893 tot 1923. De predikant Ds. Bus, lid van het schools bestuur, opende het samenzijn met gebed,'en sprak namens het bestuur op treffende wijze den heer A. toe. Het gezongen psalmvers »Laat ieder 's Hees ren goedheid loven® was de tekst voor de rede. Onomwonden werd het gezegd, dat, waar er dank in het hart van den jubilaris zal zijn, ook het bestuur en de gemeente hun dank wenschten uit te spreken voor al hets geen deheer A. ip het belang van school en kinderen heeft geijaan. Hij is voor menigen collega ten voorbeeld geweest in stille en nauw» gezette plichtsbetrachting, in ijver gepaard met eenvoud bij zijn dikwijls moeilijk werk, altijd onder de kleine kleuters in klassen van 50 tot 60 leerlingen. De hoop werd uitgesproken, dat A. eenige vrucht moge aanschouwen van het zaad in de jeugdige harten uitgestrooid ook zegen toegewenscht voor eigen hart en leven en dat hij eenmaal, als zijn taak voor de aarde is afgeloopen, een eeuwige rust moge genieten. Als aandenken aan dezen goeden dag, waar» boven geschreven moet staan, Soli Deo Gloria, werd den ouden onderwijzer, namens het bestuur, een fraaie ruststoel aangeboden. Mees» ter Algera werd toegezongen de bekende ze» genbede uit Ps. 134. Het hoofd der school bracht de goede sa» menwerking in herinnering en reikte namens de kinderen een volledig gevulde schildersdoos met toebehooren over met den wensch, dat nog menig schilderstukje door den jubilaris mag worden afgewerkt, vooral nu de leer» lingen zoo best voor hun meester hebben gezorgd, door hem op ruime wijze alle be= noodigheden voor zijn liefhebberij te ver» schaffen. Het bleef niet bij deze geschenken. Het personeel had met dfe kinderen medegedaan, dus gaf de heer v. d. Kemp een tweetal schil» derstukken in zwart lijst, het eene voorstellend een winter», het andere een zomerlandschap en de heer v. d. Velde kon geven een fijnen spiegel in eikenhouten lijst. Alle drie de sprekers, na Ds. Bus, knoopten hun wenschen vast aan de beteekenis of voor» stelling der geschenken. Zeer veel goede woor» den zijn gesprokenhet is moeilijk dit alles weer te geven. Alleen dit nogMet dank» baarheid jegens den Gever van alle goede gaven, werd getuigd van den hartelijken om» gang en innige samenwerking van en door het tegenwoordige personeel, onder een be» stuur en met een voorganger in de kerkelijke gemeente, die allen te zamen hun waardeering voor den arbeid op onze Chr. School laten zien; zoo ook op dezen dag, op het feest van »den ouden Algera«. Ten slotte kon de heer J. Tanis, die in de laagste klas van de heer A. zijn eerste onderwijs heeft genoten en thans enkele jaren onderwijzer aan onze school is, een paar kleinere geschenken, onder gepaste woorden, overhandigen. Ze waren gekocht voor het overschot der mild gevloeide giften en zeer dienstig voor een rooker als de heer A. is en bestonden uit sigaren, een »pupe« enr5en sbaal toeback«. Daarop kwam de heer Algera zelf aan het woordhij betuigde óp eenvoudige wijze en ook in welgekozen wóórden zijn welgemeen» oep dank aan bestuur, collega's en kinderen en oud»leerlingen voor alle blijken van achting, waardeering en medeleven hem in deze on» vergetelijke ure getoond. Daarna werd het samenzijn na het zingen van Ps. 72 11 door de heer Noorlander, met dankzegging gesloten. De kinderen werden vervolgens door den heer A. onthaald en het geheele personeel bracht in optocht de vele geschenken naar de woning van hun grijzen collega. NED. HERV. KERK. Beroepen: Naar Wierden, Goudriaan en Ottoland Ds. C. J. v. d. Graaf te Koeken» gen; Naar Sebaldeburen Ds. A. J. Eijkman Jr. te HattemNaar Wijk bij Duurstede Ds. A. Buurman te Garijp (Friesland.) Aangenomen: Naar St. Philipsland Ds. Jac. Poort te Eikerzee. Bedankt: Voor Polsbroek Ds. D. Plan» tinga te Elburg Voor Tholen Ds. J. W. Ver» schoor te Poortvliet. GEREF. KERKEN. Beroepen: Naar Oost en West Souburg Ds. A. B. W. M. Kok te Wommels Naar Was teringen Ds. H. Strating Cand. te Maassluis Naar Ouderkerk a. d. IJsel Ds. J. v. d. Sluis te Genderen Naar Zuilichem Ds. H. Brou» wer te Borsele. v Tweetal: Te ^Ylaardingen Ds. P. C. de Bruijn Oudewater en Ds. J. Hoek Soest. Aangenomen: Naar Jutrijp Hommerts dhr. S. Wesbonk Cand. te Wursum. Bedankt: Voor Apeldoorn Ds. D. J. Couvee te Meppel. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Naar Kampen Ds. H. Bijle» veld te Haarlem; Naar Driebergen Ds. D.J. v. Brummen te BoskoopNaar Helder Ds. B. v. d. Berg te Sneek Naar Alfen a. d. Rijn Ds. P. de Groot te RotterdamNaar Oud» Beierland Ds. D. Driessen te 's Gravenzande. Tweetal: Te Bussum Naarden Ds. W. Bijleveld Haarlem en Ds. L. H. de Meiden Dordrecht j Te OudsBeierland Ds. J. D. Barth Werkendam en Ds. D. Driesse te 's Graven» deel. Aangenomen: Naar Vlissingen Ds. B. Gruppen te Steenwijk. EVANG. LUTH. KERK. Drietal: Te Gouda Ds. J. J. Simon Weesp Ds. J. H. Luideijer Monnikkendam en Ds. P. v. Genderen Stort Culemborg. LIJST 4 van de 45ste jaar*collecte voor de Scholen met den Bijbel. Schouwerzijlf 154,75 Gerkeskloosterf 201,45 OostersNijkerkf 58,— Oosterzee (Kerkcollecte)f 24,50 Wanswerd a/d Streekf 90,76 Witmarsumf 75,80 Gees (Kerkcollecte)f 41,70 Koekangef 71,40 Stad»Vollenhovef 148,50 Aalten c.af 630,12 Heelsumf 101,— Nijkerk o/d Veluwef 488,59V2 Voorthuizenf 289,23 Oud»Loosdrechtf 38,43 Oosterend o. Texel (Geref. Kerk) f 129,80 Alphen a/d Rijnf 309,31'/2 Dordrechtf 701,50 Goudriaanf 85,86 Katwijk a. Zee (Geref. Kerk) f 46,4272 Nieuwerbrug a/d Rijnf 150,— Pernis f 198,— Sliedrecht f 220,— Vlaardingenf 547,66 IJsselmonde f 230,15 Aardenburg f 25,77'/2 Totaal van 100 Loc.»Com. f 14209,42 Van deze 100 Locale Comité's zijn er 9, die in 1922 niet, maar thans wèl gecollecteerd hebben. Dit verblijdt ons. De collecte is bij deze 100 Locale Comité's ongeveer f 1450 lager dan in 1922. Mr. J. TERPSTRA, Secretaris van de Unie »Een School met den Bijbeh. STELLENDAM. De garnalenvisschers hebben de vorige week gedurende 5 dagen gevischt en daarbij gemid» deld per dag en per vaartuig 110 kilo garna» len gevangen. OUDDORP. Garnalen van 150 tot 170 kilo per vaartuig en per dag. DEN BOMMEL. Over de vorige maand werden op het Hulp» telegraaf en telefoonkantoor alhier behandeld Telegrammen 73, gesprekken 399 en telefoon» oproepberichten 15totaal 487 handelingen. NIEUWE TONGE. Aan het Hulppost», telegraaf» en telefoon» kantoor werden gedurende de afgeloopen maand behandeld74 telegrammen, 553 tele» foongesprekken en 6 telefoonoproepsberich» ten. Totaal 633 handelingen. HERRINGEN. Met de wijzigingen die (het gansche land door in de postdiensten worden aangebracht wordt ook alhier de bestellingdienst uitgebreid langs den Klinkerlandschendijk wat voor deze tot Melissant werd gerekend. SOMMELSDIJK. GeborenPieternella, d. v. C. Kieviet en J. v. d. VeerBeschier, z. v. A van der Veer en M. KnapeJaapje, d. v. A. Wielhouwer en A van der Waal. Overleden Anna van der Velde, 69j. echt» genoote van Christiaan Tieleman. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Elizabeth Adriaantje, d. v. Teunis Hugo van der Veer en Pieternella Bakelaar Maria, d. v. Abraham Buscop en Aaltje Huij» er Jacoba, d. v. Maatje HuijerPietertje, d. v. Arend Jan Hobbel en Grietje Moerkerk Jan Johannis Pieter; z. v. Pieter Jan Belgra» ver en Anna Elizabeth van der Haven Geer» trui d. v. Gijsbert van Nieuwaal en Elizabeth Bruggeman; Maria Jannetje, d. v. Pieter Pip» ping en Lena Troost; Pieter, z. v. Johannis Lèijdens en Johanna van Ostende. OverledenJohannis Donkersloot, 62 j. echtgen. van Maria Johanna van GentHen» drik Kornet, 69 j. echtgen. van Leentje Bake» laar; Lena Breeman, 81 j. wed. van Johannis van de BergElizabeth van der Pijl, 63 j. echtgen. van Govert Konings. GehuwdAbraham van Dam, 34 j. met Maria van Dam, 19 j.Daniël Troost, 24 j. met Hendrika van Putten, 25 j.Pieter Fase, 28 j. met Anna Maria van der Welle, 29 j. Cornelis van Nimwegen, 47 j. metWillempje Paasse, 37 j.Willem de Vos, 30 j. met Janna Verstelle, 23 j. OndertrouwdWillem Leendert Hobbel, 18 j. met Elizabeth Crezee, 20 j. NIEUWE TONGE. GeborenMarines, z. v. Anthony Looij en Teuntje van der VeerNeeltje, d. v. David de Jong en Maatje HaameteJannetje Jo» hanna, d. v. Adriaan Rietveld en Johanna Maria Meilof. Ondertrouwd Adrianus Knops, j.m. 25 j. en Maria van Es, j.d. 26 j. GehuwdGerrit Izaak Dorst, j.m. 45 j. en Grietje van der Valk, j.d. 20 j. OverledenJan Hobbel, oud 65 jaar, ge» huwd met Johanna Koppenaal. DIRKSLAND. GeborenAnthonia, d. v. C. Nagtegaal en C. de Vogel. HERRINGEN. GeborenJan z. v. Aren Klem en Louise Marie HogchemJohannes Boudewijn, z. v. Cornelis van der Vliet en Kommertje Anna Gebuijs; Jan z. v. Jan van Wageningen en Kaatje Dale. Ondertrouwd: Teunis Bezemer 30 j. (Dor» drecht) en Cornelia Wilhelmina van Putten 20 j OverledenJ ohanna Guldemeester oud 72 j. echtg. van Johan Christoffel Kalle. De hetze tegen de Vlootwet. De hetze tegen de Vlootwet brengtsommige menschen tot razernij. Zoo lezen we in Het Volkdat eenige soc.» dem. leden van den Raad der gemeente Goor bij dien Raad een voorstel hebben ingediend om op 11 October, den dag, waarop de Tweede Kamer de Vlootwet in behandeling zal nemen, gedurende een uur de doodsklok in den ge» meente»toren te luiden. Het Volk is blijkbaar heel ingenomen met dit voorstel. Het zet met groote, vette letters boven dit berichtDe doodsklok bij de Vloot» wet. De doodsklok Is het niet weerzinwekkend De doodsklok te willen verlagen tot politiek strijdwapen, het is afschuwelijk Hoe zoo iets in iemands hoofd kan opkomen Toch hebben de mannen, die op dit lugubere idee kwamen, niet de grootste schuld. Neen, de grootste schuld rust op hen, die de hetze tegen de Vlootwet op zulk een kookpunt hebben gebracht, dat de menschen niet meer weten wat ze doen. HET MILJOEN. De 74e verantwoording bedroeg f 926.725.35l/2 De 75e verantwoording bedroeg f 270.82 Totaal ingekomen gelden f 926.996.17'/2 Aanvaringen in den mist op zee. De Cunard»lijn maakt bekend dat Zondag» ochtend in den mist haar passagiersschip Scyt» hia, dat naar Boston en New York onderweg was, aan de Zuidkust van Ierland in aanva» ring is gekomen met de Cedric, het passa» giersschip van de White Star, dat naar Enge» land onderweg was, De Scythia kreeg lichte averij en is naar Liverpool teruggestoomd om er nagekeken te worden. Het stoomschip Moorfowl met passagiers van Fishquard naar Cork is bij de haven van deze laatste plaats Zondagochtend op de rotsen geloopen en zwaar beschadigd. De passagiers zijn in de booten gered. De Duitsche stoomboot Gurfield is bij Kaap Cornwal op het strand geloopen en met eigen stoom los gekomen, maar later weer op een klip geloopen en ten slotte naar Falmouth ge» sleept. Het aantal schepen dat door aanvaring of stranding op de rotsen tengevolge van den mist aan het einde van de vorige week nabij de Engelsche kust en voornamelijk in het Kanaal verloren is gegaan of averij heeft be» komen, bedraagt in het geheel negentien. Men gelooft dat drie menschenlevens verloren zijn gegaan bij de aanvaring in de buurt van Deal tusschen het stoomschip Mokta en den schoener Florence. Bij vier aanvaringen bleef de naam van een van beide schepen onbekend. Allerlei. Lord Leverhulme, de bekende zeepfa» brikant, heeft Zaterdag te Leigh over de werk» loosheid gesproken. Hij zeide dat het een misvatting was te meenen, dat indien één man het werk van twee deed, hij een ander werkloos zou maken. De onzinnigheid van die meening bleek uit het groote succes dat Ford, de Amerikaansche autofabrikant, in zijn zaken heeft gehad. Door de beperkende voorschriften van de vakver: eeniging ter zijde te stellen en zijn eigen gang te gaan, had hij de auto=nij verheid in de Ver: eenigde Staten en andere landen op een hoog peil gebracht en, terwijl hij in Engeland de dubbele loonen kon betalen, kon hij zijn auto's toch voor den halven prijs aan ande» ren verkoopen. De remedie voor de tegen» woordige werkloosheid was vermeerderde pro» ductie, en daarmee zou men zich van den oorlog kunnen herstellen. Dan zou de oorlog in plaats van een ramp geweest te zijn. een nieuw groot tijdvak openen in de welvaart van het Vereenigde Koninkrijk. De Ekonomitsjeskaja Sjisn zegt, dat de gegevens omtrent de nijverheid in de streken, welke officieel als door den hongersnood ge» teisterd bekend staan, van dien aard zijn, dat in het algemeen in de tweede helft van dit exploitatie»jaar van geen bijzondere crisis of noemenswaardige depressie mag worden ge» sproken. Een omstandigheid, die voor den naasten tijd zeer bedenkelijk is, is evenwel het vertrek van de arbeiders. De honger heeft massa's werklieden uit de industrieele centra verjaagd en tot dusver zijn die menschen niet teruggekeerd, terwijl er in sommige gouverne» menten, bijvoorbeeld Moskou en St. Peters» burg, een Overcompleet aan arbeiders is, zoo» dat daar werkloosheid heerscht. In verband met de e^ket oogenblik tamelijk goeden oogst is evenwel een verbetering in dezen toestand te verwachten. Een gunstige omstandigheid is dat de steenkool» en petroleumindustrieën, waarvan alle andere industrieën voor een groot gedeelte afhankelijk zijn, naar verhouding er goed voorstaan. Men verneemt, dat La vis, de minister van de Vereenigde Staten van Arbeid, op grond van zijn in Europa opgedane indrukken een wijziging wil aanbrengen in de landverhuizers» wet. Hij zou voornemens zijn hetjaarlijks uit ieder land toe te laten getal immigranten vast te stellen op 2 pet. van het aantal, dat in 1890 de Vereenigde Staten binnenkwam. Door dit cijfer als maatstaf te nemen, zou er kans bestaan het aantal immigranten uit Centraal en Zuid» Europa te vergrooten, terwijl het percentage voor Russen en Balkanbewoners kleiner zou worden. De tsaristische regeering heeft steeds met kracht zandverstuivingen in het Zuid Oosten bestreden, doch sinds de revolutie heeft men zulks nagelaten, met het gevolg, dat er nu uit het gouvernement Tsaritsin een noodkreet op» gaat. De woestenij beslaat reeds 361.500 des» jatien (ongeveer evenveel H. A.) en breidt zich elk jaar met 4500 desjatien uit. De eene hoeve na de andere wordt door het zand op» geslokt. De uitbreiding van de zandwoestijn laat zich ook gevoelen in het klimaat, dat steeds droger wordt, waardoor de stroomen en meeren ook voortdurend armer aan water worden. Pas in 1921 is de sowjetregeering aandacht gaan schenken aan dit gevaar. In het begrootingsjaar 1922—'23 hadden 900 des» jatien zand vastgelegd zullen worden en in 1924 wil men zelfs evenveel zand beplanten als er verstuift, doch het is nog de vraag of men daarin zal kunnen slagen. Tijdens den duur van de Zweedsche hulpexpeditie naar Rusland zijn 28 millioen porties voedsel uitgedeeld, 1200 spoorwagens met 5750 ton voedingsmiddelen en 2000 ton zaad zijn uit Zweden naar Samara gezonden. Groote hoeveelhedenmedicamenten en kleeren zijn eveneens uitgereikt. Op last van Mussolini is de bijeenkomst van de provinciale afgevaardigden van de fascistische partij sine die verdaagd. Het al» gemeen bestuur zal 12 October en de daarop volgende dagen zijn gewone bijeenkomst hou» den. De gezondheidstoestand van prinses Jo» hanna is plotseling veregerd. De kroonprins, die naar Napels gegaan was, is naar Racco» nigi teruggeroepen. Volgens de Giornale d'Italia lijdt de prinses aan typhus met com» plicaties. Hetzelfde blad weet te melden, dat er Maandagochtend om 10 uur eenige verbe» tering in haar toestand viel te constateeren. Er zijn negentien menschen omgekomen bij den wervelstorm, die Nebraska en weste» lijk Iowa Zaterdag geteisterd heeft. De ergste ongelukken zijn te Louisville gebeurd, waar twaalf menschen gedood zijn. Over de Vlootwet schrijft ook de ^Nederlander". Wij nemen een gedeelte van haar betoog hier over het zegt zoo recht kort en krachtig waar het op staat Ieder moet toch inzien, als het Kabinet politiek succes of levensverlenging zocht, dat het de Vlootwet voorloopig had laten liggen. Het ware deswege van velen ge» prezen, als beleidvol en voorzichtig. Maar dwars tegen zijn politiek belang in, wil het Kabinet de Vlootwet aangenomen zien. Waarom Hier is slechts één antwoord mogelijkomdat de Regeering er diep van overtuigd is, dat de daad van de Vlootwet noodzakelijk is voor ons koloniaal leven. Ter wille van de houding, waarom thans de Regeering van 1923 gescholden wordt, zul» len de kinderen der belagers de nagedach* tenis der mannen van 1923 eeren. Minister Colijn is een mensch gelijk an» derenin zijn groote deugden ligt tevens de kiem zijner gebreken. Maar één lof kan vriend noch vijand hem onthouden. Zijn Legerwet van 1912 die de mobilisatie van 1914 mogelijk maakte, was indirect het mid» del, waardoor het Nederland kon gelukken, zonder de rampen van den oorlog, zijn grondgebied ongeschonden te bewaren. Hoe groote volharding kostte het niet die Leger» wet tot stand te brengen en hoe werd deze volharding niet mede oorzaak van de mis» kenning van het Kabinet»Heemskerk in 1913! Thans staat Colijn naast Ruys en Wester» veld, om te trachten voor ons Aziatisch gebied overeenkomstig veiligheid te verze» keren, als in 1912 voor het Rijk in Europa bevochten werd. Wederom is miskenning hun deel. De golven van 1923 gaan echter hooger dan die van 1912. Maar mannen, die hun verantwoordelijk» heid kennen, weifelen niet. Tusschen de wet van 1912 en hare werking van 1914 lagen slechts weinige jaren. Niemand kent het tijdstip der bedreiging van ons koloniaal bezit. Het zou ons kunnen verrassen. Scharen wij ons dan kloek en eendrachtig om de Regeering 1 Waar politieke tegenstand, de» magogie en volksmisleiding zich tegen haar stellen, laten .daar het vertrouwen en de oprechte medewerking van alle goede va» derlanders haar steun zijn 1 Dat men dit leze en herleze. Het kloeke stuk is 't Overwaard, zegt het Friesch Dagblad. »Als« en »Dan«. *Als er in 't Oosten oorlog komt »Dan roepen wij de algemeene wereldwerk» staking uit T« vallen Fimmen en Oudegeest in, dan staken de duizend millioen arbei» ders, die er op de wereld zijn blank en zwart en bruin en geel. Dan vaart geen boot, dan rijdt geen trein, en de oorlog gaat dood voorde nog uitgebroken is. »Als er toch in 't Oosten oorlog komt »Dan ga ik er heenzegt A. B. K. en ik schrijf »Öproerige krabbels« in alle talen, die ik ken en die ik niét ken om Multatu» liaansch te spreken en ik verspreid ze bij millioenen op de vloten der strijdlustige mo» gendheden, en geen kanon zal er worden afgevuurd 1 »Maar als er dan toch nog oorlog komt.. »Wees niet bevreesd k stelt het partijbestuur der S.D.A.P. gerust. In dat ondenkbare geval zetten wij een wereldmonster»petitionement op touw, waarop we vast en zeker zooveel millioenen handteekeningen zullen krijgen, dat er van oorlog géén spréke kan zijn 1 »En als er dan toch oorlog komt »Wel!« brult men in den rooden hoek: Nu voor 't laatst 1 dan zenden we er alle spreeksters en sprekers van den jongsten Roo» den Zondag heen, die elk een der oorlogs» schepen voor hun rekening nemen en ge zult zien ze gaan direct alle spelevaren op den Oceaan. Nu durfde schier niemand zijn mond meer open doen. Toch hoorde met nog schuchter vragen Ondanks allesals het toch oorlog wordt?«- En de Nederlandsche regeering antwoordde Voor dien tijd bouwt Indië naar de maat zijner kracht een Vloot, die het met Gods hulp, als er oorlog komt, buiten den oor» log houden moge, gelijk ons Leger het ons in '14 deed. (Fr. Dagbl.) Plechtig hebben de raadsleden den 4e Sep» tember gezworen of beloofd »Ik zweer (beloof) trouw aan de Grondwet en aan de wetten des Rijks", enz. Niet uitvoering der wettelijke verplichtingen door de Raadsleden beteekent dus zooveel als »meineed«. Ook bet weigeren om uitgaven te voldoen voor de Hoogere Burgerscholen, door de wet aan de gemeente opgelegd ,valt daaronder. En, zooveel meer 1 Heeft men dat wel bedacht? GEMEENTEBEHEER. In dezen tijd van bezuiniging mag er wel eens aandacht aan geschonken worden, dat ook aan hoofden van scholen geen ambts» woning meer behoeft te worden verstrekt, als onder de oude wet en dat voor hunne woning een normale huurwaarde, ten bate der gemeen» tekas, in rekening mag worden gebracht. GEMEENTEBEHEER. Ondanks de leuze der bezuiziging worden hier en daar meer wethouders benoemd, dan noodig zijn en dat om bepaalde partijen een wethouderszetel te geven. Niet alleen een te ver doorgevoerd even» redigheidsprincipe, maar een schade voor de gemeentekas, een elkaar in den weg loopen van wethouders en een aanfluiting voor de politiek. GEMEENTEBEHEER. Ernstig Auto=ongeval. Men seint Vrijdagmiddag is een luxe»auto van de fa» milie P. Los uit Zwijndrecht tusschen Schellui» nen en Gorinchem van den dijk-gevallen door een botsing met een zwaar beladen vrachtwa» gen. De auto bleef aan den kant van het kanaal liggen. De chauffeur bekwam geen letsel, doch twee der inzittenden, het echtpaar Van Dijl, werden zwaar gewond en liepen been» en schouderbladbreuken op, benevens inwendige kneuzingen. In de auto zaten nog de vrouw en een zoon van den heer Los en diens schoon» zuster, terwijl de heer Los zelf, die naast den bestuurder (zijn zoon) zat, ongedeerd bleef. De beide zwaar gewonden zijn in het zieken» huis te Gorinchem opgenomen. Nabij het kasteel Renswoude te Rens» woude, reed in een bocht een auto in volle vaart tegen een boom, waardoor de achterin» zittende heer er met geweld werd uit geslin» gerd. De spoedig ter plaatse geroepen dokter achtte directe overbrenging naar Arnhem nood» zakelijk. De andere twee inzittenden kwamen met enkele ontvellingen en den schrik vrij. De auto werd geheel vernield. Zwervers aan de grenzen. Langs de Oostgrens tusschen Zevenaar en Aalten bewogen zich Donderdag den ganschen dag een bende zi» geuners, die probeerden ons land binnen te trekken. Ze hadden zich in drie groepen ver» deeld, teneinde meer kans op succes te hebben. De politie heeft overal uitgebreide voorzorgs» maatregelen genomen. Een laaghartige dief. Een dame, die in de Berssenburgstraat te Amsterdam door een toe» val was getroffen, vermiste, foëh zij was bij» gekomen, een tasch inhoudende pl.m. f 50 en een parapluie. Een braaf paartje. Te Emmen zijn een dienst» bode en een verversknecht gearresteerd, die f 500 van den heer K. hadden verduisterd. Gevaarlijke heeren. Te Denekamp klopten des nachts bij een boer in de nabijheid van de grens een vijftal Duitschers aan, die vroe» gen om eenig drinken en voedsel, wat hun werd verstrekt. Verder vroegen zij naar den weg Hengelo—Almelo. De zoon des huizes vertrouwde echter het zaakje niet en zond een boodschap naar de militaire politiewacht, die een onderzoek instelde. Het bleek toen dat de heeren niet in het bezit waren van een paspoort, doch gewapend waren met re» volvers en inbrekerswerktuigen met zich voer» den. Het vijftal is in verzekerde bewaring gesteld. Waar de centen zitten. Naar men aan de N. R. Crt. mededeelt, is het benoodigde ka» pitaal van ruim 50 millioen van Engelsche zijde verzekerd, voor den aanleg van een autobaan tusschen Amsterdam—Rotterdam, via Den Haag, op een viaduct van gewapend be» ton ter hoogte van 5 M. De verwezenlijking van het plan is nog alleen afhankelijk van een garantie van pl.m. 2/3 der rente over de eerste vijf jaren door rijk, provincie en be» trokken gemeenten. Men vertrouwt ons land dus wel 1 Vergiftiging? De vorige week is naar Lei» den overgebracht, om daar gerechtelijk ge» schouwd te worden, het lijkje van het 2=jarige dochtertje van J. C. van B., weduwe van G. van S. te Sassenheim. Er werd gedacht aan vergiftiging. Uit het onderzoek is echter ge» bleken, dat van vergiftiging geen sprake is^ HDoodshoofden gevonden. Sedert eenigentijd worden huizen in de Nieuwe Nieuwstraat en bij de Suikerbakkerssteeg te Amsterdam afge» broken voor de uitbreiding van het gebouw »'t Kasteel van Aemstel«, waar »De Tijd" ge» vestigd is. Op dit terrein zijn, naar dit blad vermeldt, op anderhalven meter diepte onge» veer onmiddellijk aan de Suikerbakkerssteeg, tegenover de zich daar bevindende dwarsgang twee doodshoofden gevonden bij het graafwerk. Misdaad uit lateren tijd Eerwaardige re» lieken uit vrome kloosterdagen, toen een open hof met zijgebouw aan de kerk grensden? Resten van het kerkhof van 't Lieve Vrouwe Gasthuis, welk kerkhof onmiddellijk achter het klooster lag? Een der doodshoofden is vrij gaaf, met losse onderkaak waarin alle tanden nog steken, terwijl in de bovenkaak de snijtanden ontbre»

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 3