JURGENS' PLANTA AAN DE VERBRUIKERS VAN DE FIJNSTE PLANTENBOTER Reclames Mededeelingen. Kerk en SchooL Land- en Tuinbouw. Plaatselijk Nieuws. PRIJS 60 CENTS PER POND f 5.- ANT. JURGENS' MARGARINEFABRIEKEN Den 29e November 1840 werden op den slag te Middelharnis afgeslagen 149,136 schels visschen. Eéne vischsloep bracht er 6900 binnen®. Deze getallen spreken voor zich zelf. Zonder afslag zou het dorp Middelharnis dan ook in den loop der tijden f 900,000 minder ontvangen hebben dan nu. Het spreekt van zelf dat zonder deze belangrijke inkomsten Middelharnis ook niet in staat geweest zou zijn om zijn haven te onderhouden. Maar bes halve dat de onkosten voor de haven, die niet gering waren, ook alle andere uitgaven die aan het visschersbedrijf verbonden waren, bestreden werden uit deze rijke bron van ins komsten, werden ook velerlei uitgaven gedaan ten behoeve der gemeente en ook wel andere uitgaven, die niets met de visscherij te maken hadden. De eigenlijke dorpsmiddelen zijn nooit voldoende geweest de kosten der gemeentes huishouding te bestrijden. Een der eerste uits gaven die ten laste van den afslag kwam, werd veroorzaakt door het bouwen van de pastorie aan den Ring in het jaar 1671. Destijds rustte dus blijkbaar de zorg voorde predikantswoning op het gemeentebestuur. Maar ook vele andere uitgaven kwamen ten laste van het visscherijs bedrijf. In de afslagrekeningen vindt men o.m. vermeldhet koopen van kruit en lood, het vervoeren van «gemonteerde burgers« naar de Klundert om aldaar op last van den Prins van Oranje aan de schans te werken, bezoldiging van den trommelslager «ten tijde datter gewaekt wierde® reparatie aan de pomp het uitroepen dat de straten schoongemaakt moesten worden enz. Dit was in den bloeitijd van Middelharnis als visschersplaats. In de laatste helft der vorige eeuw is het gaan minderen. Hierboven wezen we reeds op de oorzaken van dezen achteruit» gang. Toch fleurde het in 't laatst der vorige eeuw nog wat op. Zoo werd over de jaren 1893—1894 nog gevangen 300,000 stuks schel» visch, 11,000 stuks kabeljauw, 1200 stuks leng, 470 puntmanden rog, 225 manden vleet, 2220 tonnen zoutevisch, 300 tonnen leng, 600 ton» nen schelvisch. De bruto opbrengst bedroeg toen nog f 232200,—. Toen echter de trawlvisscherij in opkomst kwam en de visscherij zich meer op andere plaatsen concentreerde, zooals Vlaardingen, IJmuiden enz. was het voorgoed met dé vis» scherij te Middelharnis gedaan. In de oorlogs» jaren werden nog verschillende sloepen verkocht, terwille van de abnormale hooge prijzen welke er voor bedongen konden wor» den en thans verdween het laatste vaartuig. Misschien had dit nog wel wat gerekt kunnen worden indien de reeders nog opvolgers had» den gehad. Thans is het gedaan met de visscherij te Middelharnis, zooals de meeste plaatsen op dit eiland zal het zijn hoofdbestaan te zoeken hebben in den landbouw. We meenden in verband met het verdwijnen van den laatsten sloep eens een en ander te moeten releVeeren over hetgeen Middelharnis geweest is en waardoor het geworden is wat het thans is. Het kloek voorgeslacht, met zijn wakkeren geest, waardoor het in alle tegenspoed, het hoofd omhoog hield en eeuwen lang gevaren, rampen en vijanden trotseerde om zijn bedrijf te handhaven, verdient in dankbare herinne» ring te blijven voortleven bij het jongere ge» slacht 1 De Landbouw»Onderlinge. De groei van de L. O. en de T. O. in 1923 Op 1 September 1923 trad per provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers toe PROVINCIE Aantal leden LOON Groningen Friesland Drenthe Overijsel Gelderland Utrecht Noord»Holland Zuid»Holland Zeeland Noord=Brabant Totaal 28 35 24 17 28 10 48 36 22 7 255 f 103,013 45,839 10,927 10,553 23,265 19,288 35,140 41,987 36,174 10,410 336,596 Per 1 September 1923 traden als lid der T. O. 39 werkgevers, uitbetalende aan loon f 145,270. Sedert Januari 1923 vermeerderde het aantal leden bij de Landb.=Onderlinge met 17920, uitbetalende f 18,333,333 loon bij de Tuinb.» Onderlinge met 3849, uitbet. 6,867,451 loon. De Secretaris van de P. O. C. »Overflakkee/< A. W. KEIJZER. Rljkslandbouwwinterschool te Dordrecht 1 October geslaagd voor het toelatings» examen 1. C. L. L. Bos, Rotterdam. 2. E. de G. van Buuren, Meeuwen. 3. J. A. Herweijer, Strijensas. 4. H. A. Herweijer, Strijensas. 5. C. de Jong, Schipluiden. 6. B. L. de Klerk, Kedichem. 7. L. Knook, Klundert. 8. B. Nieuwenhuis, Rotterdam. 9. P. Roodenburg, Nederweert (L.) 10. B. A. Uyterlinde, Barendrecht. 11. H. A. Visser, Strijen. 12. I. J. v. d. Waal, Ridderderk. 13. J. B. de Baan, Spijkenisse. Afgewezen 2. SONMELSDIJK. In het huis gemerkt A 314 is besmettelijke ziekte'»Roodvonk« ge» constateerd. De vrouw van v. K. had het ongeluk te vallen en haar been te breken. In den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. zal de torenklok een uur worden achter» uitgezet en dus de oude tijd weer beginnen. MIDDELHARNIS. Onze vroegere dorps» genoot de heer P. de Korte is geslaagd voor het politiediploma met aanteekeningen. Hij is thans politieagent te Rotterdam. Over het 3e kwartaal zijn door de schut» sluis binnengekomen 229 schepen inhoudende 18674 ton en uitgevaren 221 schepen inhouden» de 17882 ton. «Memento mori«. Maandag had de vrouw van A. A. C, But een bezoek gebracht bij hare kinderen in Nieuwe Tonge 's middags thuisgekomen zijnde werd zij plotseling onwel en was zij binnen enkele oogenblikken een lijk. Aan Mej. C. de Korte, huishoudster bij den Heer J. B. Hollen alhier, die ongeveer 40 jaren deze functie vervulde bij genoemden Heer, heeft dezer dagen bericht ontvangen 40 cent per regel. 292 v ,Ten einde het verbruik van Jurgens' Planta, waarvan de prijs thans Is verlaagd op 60 cents per pond, In het huishouden aan te moedigen waartoe overigens de hoog- kwaliteit alle aanleiding geeft stellen wij de volgende prijzen disponibel voor hen, die gedurende de maanden OCTOBER en NOVEMBER van dit jaar blijk geven de grootste verbruikers van Jurgens' PLANTA Plantenboter te zijn geweest. Als bewijs hiervoor kunnen alle verbruikers In het geheele land uiterlijk 1 DECEMBER a.s. hunne ledige Plantacartons Inzenden aan ANT. JURGENS' M ARG ARI N EFABRIEKEN TE OSS (Recfame-afdeellng). Aan de verbruikers, die het grootste aantal ledige Planta-cartons inzenden, zullen de volgende prljzenworden uitgereikt: 1 prijs van 2 prijzen van 5 prijzen van ÏO prijzen van ÏO prijzen van 20 prijzen van 500 prijzen van lOOO prijzen van f ÏOOO.- f 500.- f 200.— f ÏOO.- f 50.— f 25.- f ÏO.- Indien eenlge prijswinners een even groot aantal ledige Planta cartons hebben ingezonden, zal hun verzocht worden een eenvoudig gedichtje te maken van niet meer dan vier regels, betrekking hebbende op Jurgens' Planta. Het mooiste gedichtje ter beoordeeling van een onpartijdig persoon bepaalt dan de onderlinge rangorde. Het eigendoms- en publicatierecht dier gedichtjes koml dan aan Ant. Jurgens' Margarinefabrieken. leder verbruiker van Jurgens' Planta verklaart stilzwijgend, door inzending der ledige cartons, zich te onderwerpen aan en accoord te gaan met bovenstaande regeling. van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, dat het H. M. de Koningin behaagt heeft haar bij Kon. Besl. van 27 Sept. j.l. toe te kennen de aan de Orde Oranje«Nassau verbonden Eere»medaille in zilver. De vleeschhouwer Mol heeft zijn woon» en winkelhuis verkocht voor f 10.000 aan den heer I. de Gast te Oude Tonge. STAD AAN 'T HARINGVLIET. M v. d. V. vond in het land een gouden horloge- Bij onderzoek bleek dit het eigendom te zijn van den vroegeren gebruiker van het land, wien het dan ook reeds ter hand is gesteld. Bij de politie is een valsche Rijksdaalder gedeponeerd. De weegmeester G. Smits alhier zal 5 October a.s. 30 jaar als zoodanig werkzaam zijn. De verkeersverordening is afgekondigd zoodat ook in het vervolg met gewone fietsen de maximumsnelheid van 15 K. M. in acht genomen dient te worden. Met ingang van heden is door wijziging van de Postadministratie de middagbestelling van half vijf komen te vervallen. DEN BOMMEL.* Door P. Donkersloot is een postduif gevangen, met een gummirin» getje gemerkt 61 en een ander ringetje gemerkt 3-23-51919. De prijzen der steenkolen bij den Kolen» bond zijn thans vastgesteld op f 2 en 1.60, die der eierkolen f 2.40 Wales Anthraciet f 4.60 en Belgische (grove) f 3.90 per H.L. Op 6 October a.s. zal de penningmeester van de polders loozende door Den Bommel, zitting houden ter pölderkamer alhier van v.m. 9 n.m. 1 uur tot ontvangst van aansla» gen. De heer Van Oosterom werkzaam als conducteurshofmeester op de Bommelsche boot heeft zich genoodzaakt gezien ontslag te nemen als hofmeester. Zijn gestel liet het niet meer toe, dat hij beide betrekkingen waarnam, 23 jaren is hij als conducteur en hofmeester werkzaam geweest. Hij blijft nog conducteur. Wij wenschen hem in die betrekking nog vele jaren toe. M. T. had het ongeluk met hit en kar van den Molendijk te rijden. Een mede»inzit» tende kwam er met een nat pak af. Toen de hit los was, nam 'ij den terugtocht aan. Ver» der liep het ongeluk met eenige materiale schade af. Tegen P. S„ G. H„ S. H. en C. R. is processverbaal opgemaakt wegens overtreding der politieverordening. De heer A. Krijger, vroeger brievenbe» steller te Stad a. 't Haringvliet, is heden, 1 Oct. naar deze gemeente overgeplaatst. Naar men verneemt is onze vroegere dorpsgenoot, dhr. P. Bakelaar Wz. aangesteld als brievengaarder ter standplaats Westmaas. OOLTGEN SPLA ATWoensdagavond 6V2 uur hoopt in café van der Welle op te treden dhr. van Vliet. Onderwerp de Landar» beiderswet. Het batig saldo van het Openbaar School» feest bedraagt f 119.90 Rectificatie. In ons vorig nummer stond, schilderwerk aangenomen door van Nimwegen en Nieuwland, moet zijn opgedragen aan G. van Nimwegen. OUDE TONGE. Bij den landbouwer A. v. d. Dis onder deze gemeente heerscht het mond» en klauwzeer onder het vee. Aan Mej. Hollebrand«Op den Brouw is eervol ontslag verleend als helpster bij de posterijen. Alhier worden door eenige personen van de S.D.A.P. een lijst ter inteekeniiig aange» boden als protest,tegen de hangende vlootwet. Men teekene niet, de voorstelling die aan deze zaak gegeven wordt is leugen» achtig en louter gericht op propaganda voor een of andere politieke partij NIEUWE TONGE. De prijs der natuur» boter is alhier verhoogd en gebracht op f 2.60 per K.G. De eerste suikerbieten, die te Battenoord werden aangevoerd, waren van Mevr. de Wed. J. Overdorp, De eerste peen zijn naar Putters» hoek vervoerd door schipper P. v. d. Sluijs. Door D. C. N. Prince, alhier, is een postduif gevangen, genummerd 3644. J. v. E., alhier, kreeg zoodanigen klap van een paard tegen zijn hoofd dat genees» kundige hulp noodzakelijk was. E. v. d. D. overkwam hetzelfde ongeval. DIRKSLAND. Tegen Q. B. is proces» verbaal opgemaakt wegens overtreding der Algem. Politieverordening. De postbode Baart is met ingang van 1 Octobér j.l. gepensioneerd. De vacature zal naar wij vernemen onvervuld blijven. HERKINGEN. De boterprijzen zijnsteeds rijzende. In de Roomboterfabriek alhier is de prijs bepaald op f 1.30 per pond. Ook de spekprijzen zijn met 5 cent verhoogd. Zoowel per mud als de lap grond wor» den alhier hooge prijzen besteed voor paar» depeen. O.a. verkocht een landbouwer onder deze gemeente een bepaalde hoeveelheid a f 1200 per gemet vrij van delven. Zeer geluk» kig ook voor zijn werkvolk die het werk ver» richten zullen. t De Begrooting van Inkomsten en Uitga» ven dezer Gemeente dienstjaar 1924 ligt van» af 13 Sept. 1.1. tot den dag van behandeling in den Raad voor een ieder ter inzage. Met de verwisseling van eigendom café «Schippershuis® alhier is ook concurrentie ont» staan betreffende de commissiehandel daar deze nieuwe eigenaar ook als commissionair is opgetreden. STELLENDAM. Door J. v. D„ alhier, is onderhands aangekocht het vaartuig S. L. 11 van Jb. L. alhier. Tot de oprichting van een bijzondere Bewaarschool in deze gemeente is een voor» loopige Commissie gevormd bestaande uit de HeerenW. Bouman, J. L. Koese, Jb. Kalle, C. van Driel Lzn. en G. van Koppen Czn. Door schipper J. van D. alhier is opge» vischt een anker en bij den strandvonder aan» gebracht. Van den landbouwer J. A. K., alhier, lag de vorige week een varken dood in het hok en moest het als schadelijk voor de gezond» heid worden vernietigd. GOEDEREEDE. Het dochtertje van J. T. aan het havenhoofd heeft de besmettelijke ziekte Diphtaitus. Alhier is ondershands juin opgekocht voor f 6.— de 60 Kilo, dus 10 cent per Kilo. Door J. d. R. werd uit zijn tuintje, groot 15 Voornsche Roeden, 27V2 H.L. juin geleverd. Een aardige opbrengst. Bij Kon. besluit van 15 September j.l. is toegelaten als vereeniging, uitsluitend ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders werkzaam, de Vereeni» ging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, gevestigd te Goedereede, kring der gemeente Goedereede. OUDDORP. De nieuwbenoemde kommies de heer G. Breen Ez. is Zaterdag naar zijn standplaats, Sas van Gent, vertrokken. De brievenbesteller, de heer C. Koppe» naai, kan deze week nog geen dienst doen, en wordt zijn werk waargenomen, door den tijdelijken besteller, den heer C. Tanis Dz., die als hulpbesteller ter beschikking blijft. Als een bijzonderheid vermelden wij, dat bij den landbouwer Joh. Hameeteman, juin bewaart is van het vorige jaar en die nog in goeden staat verkeert. Wat men wel eens noemtspeling der natuur. Bij P. Mierop zijn drie katjes geboren die aan elkander zijn gegroeid. A.s. Dinsdag wordt er nogmaals een ver» gadering gehouden voor den vrij willigen jeug» digen landstorm. Verwacht mag worden, dat er meer jongelingen en ouders of voogden zullen opkomen dan bij vorige gelegenheden, nu er velen door huiselijk bezoek en per» soonlijke bespreking toe aangespoord zijn ge» worden. Vanwege de Diaconie der Ned. Herv. Kerk is een stuk bouwland voor een tijdperk van 10 jaar publiek verhuurd. De hoogste inschrijving bedroeg nog resp. 100 gulden per Voornsch gemet. f Voorgaande week Vrijdag is C. Pijl naar een Rotterdamsch Ziekenhuis gegaan om aldaar een operatie te ondergaan. f De besturen van de Coöperatieve cicho» reifabrieken «Ouddorp® en «Onverwacht® heb» ben doen besluiten de campagne 8 October te doen ingaan. f Ten overstaan van Notaris van den Berg zijn Zaterdagavond 1.1. in het Hotel Akershoek twee perceelen bouw» en weiland publiek verhuurd. Hoogste inschrijvers waren P. Tanis Wz. voor f 26 voor het eerste per» ceel en KL Padmos voor f 116 voor perceel 2 (alles per gemet.) f In de laatste dagen werden hier nog enkele stukjes meekrap gedolven. Dit gewas komt in een sporadisch geval voor. HELLEVOETSLUIS. Hr. Ms. Pantser» boot »Gruno« is Vrijdagmiddag, na de noodige reparaties op 's Rijkswerf te hebben ondergaan, naar Vlissingen vertrokken. Het zwembad van de Ver. tot instand» houding van de zwemschool, is Maandag naar 's Rijkswerf gebracht en zal gedurende de wintermaanden aldaar blijven. Maandag 1 October is de Nuts»Teeken» school begonnen. Een groot aantal leerlingen hebben zich opgegeven om deze cursus te volgen. Buiten het teekenen zal nog les wor» den gegeven in Ned. Taal, Rekenen, Meet» kunde. Algebra en Natuurkunde. De badinrichting op 's Rijkswerf is weer opengesteldvoor heeren op Vrijdag van 4 tot 5,30 ure en voor dames op Vrijdag van 3 tot 4 ure, en op Zaterdag van 1,30 tot 3 ure. De prijs is f 0,20 per bad. De heer C. Borstlap is herkozen als lid van het bestuur Dep. van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Tot lid van de commissie is herkozen de heer J. Bruch en gekozen de heer P. de Geus, Burgemeester. SOMMELSDIJK.4* Wegens het eindigen van den Zomertijd zullen a.s. Zondag 7 October de Godsdienstoefeningen in de Ned. Herv. Kerk aanvangen des morgens om 9'/2 uur en des avonds om 6 uur. MIDDELHARNIS. Bij den kerkeraad der Herv. Kerk is van het Classicaal bestuur te Brielle bericht ontvangen dat het aan het aan» genomen beroep van Ds' den Oudste te Din» teloord geen Abrobatie verleend. Door den kerkeraad word hooger beroep aangeteekend bij het Prov. Kerkbestuur. De godsdienstoefeningen in de Geref. Kerk zullen te beginnen met a.s. Zondag weder half tien aanvangen. DEN BOMMEL. Vrijdagmiddag had in de Openbare L. Sch. no. 1 in deze gemeente plechtig het afscheid plaats van den heer P. Bisschop, sinds 42 jaar onderwijzer aan deze inrichting verbonden. Autoriteiten, vriender V oudsleerlingen, collega's en leerlingen haddo, V samengewerkt om dezen dag niet onopgemerkt® te laten voorbijgaan. Een der localen was voor deze plechtigheid mei bloemen versierd en diende als feestzaal voor een 30»tal opgeko» menen, genoodigden en de voltallige school» jeugd, die te voren reeds door de familie Bis» schop getracteerd was op koekjes en choco» lade. Het eerste werd het woord gevoerd door den Heer Burgemeester der gemeente die in een hartelijke rede namens het Gemeentebe» stuur den Heer Bisschop huldigde. Spreker betuigde hem zijn dank voor alles wat hij voor de Bommelsche jeugd had gedaan in zijn lange werktijd alhier. Van zijn 47 dienstjaren heeft hij er 42 op deze gemeente doorgebracht Thans gaat hij met pensioende rust is wel verdiend en het is te hopen, dat hij ze lang moge genieten. Namens de schooljeugd, namens de onder» wijzeres en als collega nam daarna het hoofd der school het woord en sprak den scheiden» den onderwijzer toe. Hij toonde aan hoe veel in de school aan den heer B. zou herinneren en in eere zou worden gehouden. De leerlingen boden uit dankbaarheid hem een rooktafeltje aan en uitten den wensch, dat hij er nog vele jaren van mocht genieten. Thans nam, namens Oud «leerlingen en vrienden dhr. J. Koert het woord. Hij betuigde in warme woorden hoe de Oud «leerling het best het werken van den heer B. kan waardeeren en hoe die het best voelt wat hij eigenlijk aan zijn ouden meester ver» schuldigd is. Als aandenken bood hij den heer B. een prachtige eiken boekenkast en een gouden bril aan. De heer Bisschop dankte daarop bewogen voor al de eer hem bewezen en de prachtige cadeaux hem vereerd. Hij wees er op hoe hij als ambtenaar er altoos naar gestreefd had zijn plicht te doen. Hij had zooveel gezaaid als hij kon en dat er van dat zaad misschien niet zooveel was opgekomen als hij wel wenschte, moest men hem niet wijten. Deze dag was voor hem onvergetelijk geworden en hij dank» te allen, die meegewerkt hadden, dien onver» getelijk te maken. De schooljeugd, na nog een verrassing in den vorm van een zakje gekregen te hebben ging daarop heen, terwijl de grooteren nog een tijdlang genoegelijk bijeenbleven en onder een glaasje wijn en een gebakje nog menig harte» lijk woord over en weer spraken. Aangezien het Provinciaal Kerkbestuur van Arnhem heeft beslist, dat het door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Ede op Ds. Japchen alhier uitgebracht en doo' dezen aangenomen beroep niet zal worden geapprobeerd voor de Kerkvoogdij aan haai verplichtingen ten opzichte van den Raad van Beheer heeft voldaan, is thans naar wij ver» nemen in de j.l'. Donderdag, gehouden verga»

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 2