1 WIJNEN BELGISCHE KOPFEHSIHJDERS Zieken geneest U zelve Gemengd Nieuws. W. KNOPS - - DIRECT - - VOORHANDEN Buitenland. Marktberichten. V er koopingen VAN VLAARDINGEN geen risico DIE NAAM K. VERMAAS ZOMEN IK GEBRUIK RENSYÊfT m CAFÉ „COMMERCE", W. BOEKHOVEN ZONEN - Sommelsdijk 1 Imf&szonden Stukken VRAAGT Uw Whikelier WIJMIMPORTEURS TE mm esi U to©pt op het etiket garandeert U de kwaliteit Indien bij U ^er plaatse niet verkrijgbaar wendt U dan direct tot ons - MIDDELHARNIS ,'k heb je niet meer noodiff Bespaart 3r©%aa& S>meer,Tijd en Geld. Vraagt onze gratis prijscourant van de door ons sedert 30 jaar met stijgend succes in den handel gebrachte patent geneesmiddelen voor alle ziekten. URINE ONDERZOEK SLECHTS 50 cent. „de Volksapotheek", Rotterdam, Fa. H. Spetter Co., Ass. Apotheker, 72 Jonkerfrans straat 72 hoek Goudschestraat Van der Takstraat 23, Rotterdam. Tel. 7847 BV De aangewezen inrichting voor Tram-Reizigers van de Eilanden PRIMA KOFFIE MET ROOM f 0,15, MET SLAGROOM f 0,20 PER KQP MIDDELHARNIS, TeSefInterc. 43 WEDEI\ ONTVANGEN DE ECHTE VAN GEBRs. DE VLEESCHOUWER tegen verminderde prijzen voor hand- en motorkracht MELOTTE, BELGICA en SACKS KEERPLOEGEN DIEPPLOEGEN in alle merken zooals BRABACONNE, MELOTTE, SACKS, BELGICA, WIE GARD enz. enz. Groote voorraad PLOEGÖNDER- DEELEN als SCHAREN, LANDPLATEN, enz., enz. LANZ STROOSNIJDERS in verschillende nummers AARDAPPEL-ROOIERS en SORTEERDERS MELOTTE MELKONTROOMERS enz. enz. ALLES ÜIT VOORRAAD LEVERBAAR na het verschijnen zijn de Modeplaten Weldon'» Landiat Journal, Home fashions, Fashions Forall, Chfldrans Dress, Popular Fashions, Grasieuse, Kinderkleeding, Nieuwe Modeblad enz. enz. in den BOEKHANDEL van if turen wordt er diepgaand bestudeerd, de or» ganisatie van het bedrijf wordt er bevorderd kortom, alles is er bijeen, wat rechtstreeks of zijdelings met den tuinbouw verband houdt. Evenwel, niet om autocratisch den weg te wijzen en lasten op te leggen, moet het Des partement aldus toegerust zijn. Het contract met de levende maatschappij, dat is met de centrale organisaties van belanghebbenden, zal de bron zijn, waaruit het Departement zijn'kracht tot werken ontvangt. De stem der organisaties zal worden gekend, zoodat men er zal kennen al de bezwaren en moeilijks heden welke, ook ver van het centrum af, door den enkelen tuinbouwer in de provincie wordt ondervonden. Wederkeerig steunt het Departement de organisaties met raad en daad. Eenerzijds dus een aanbrengen en een wegs wijzen, anderzijds een uitvoeren en volmas ken Hoever is dit alles van de werkelijkheid I Geen wonder dat de heer Dresselhuys zich de vraag stelde is dit, wat mij voor oogen staat, een droombeeld? Zal het inderdaad mogelijk zijn een als boven geschetst geheel te scheppen een nuttig instrument voor heel den Vaderlandschen tuinbouw? En dan volgt zijn antwoord: 't zal mogelijk zijn, maar dan moet eerst de wil er komen. Er was een tijd zegt hij dat deze toestand scheen te zuls len worden bereikt, biet gebouw, dat alle takken van dienst, met die van het Zusters bedrijf den Landbouw, zou bevatten, werd opgericht, de inrichting had plaats. Toen het echter aankwam op ontwikkeling, werd men bevreesd voor den groei en scheurde men het uiteen. Het departement van Landbouw werd opgeheven, de Directie van den Landboiiw werd ondergebracht bij Binnenlandsche Zaken, en maatregelen werden nog steeds overwogen en toegepast, om te voorkomen, dat toch vooral de lands en tuinbouw niet een te groote plaats zullen innemen in het bescheis den hoekje, dat hun is toegewezen. Dat bes hoorde anders te zijn, oordeelde de Inl. en hij voegde er aan toe het moet en zal ook anders wordenEn dan gaf hij een opsoms ming van verschillende middelen, welke den Staat kan aanwenden ten bate van den tuins bouwOntwikkeling van den tuinbouwer door vakonderwijsreorganisatie der proefs tuinenvoorlichting in het buitenland, ins stelling van meer »luisterposten«, steun aan den strijd tegen ziekten en schadelijke insecs ten, en bevorderen daartoe van een internas tionale verstandhouding en internationaal overlegeen tegemoetkoming van den tuins bouw op het gebied van het vervoereen doen vertegenwoordigen van den Staat bij tentoonstellingen en congressen, zoowel hier als in het buitenland en een steunen, zoo noodig den Staat ook financieel. Den nadruk legde den inleider er op, dat lands en tuins bouw, die groei en bloei te danken hebben aan het zonnelicht, niet mogen worden ges bonden aan een tijdregeling, welke belemmes ring brengt in de uitoefening van het bedrijf dat natuurlijkheid en vrijheid voor den turns bouw levensvoorwaarden zijndat de Staat aan deze bedrijfstak evenmin vrijheidsbepers king uit economische of sociale redenen mag opleggen. Geen belemmeringen van invoer of uitvoer, geen bevoogding door bijzondere wettelijke arbeidsvoorschriften. Daaraan zei InL kan alleen behoefte bestaan bij misstanden, bij overtreding van zedelijke of sociale beginselen. De strijd om het bestaan, tot behoud en ontwikkeling van de positie op de wereldmarkt, is zwaar voor de tuins bouwers. Wil daarin de overwinning worden behaald, dan moet de Staat gevoelen, dat de tuinbouw geen hinderpalen in den weg mos gen worden gesteld en dat de Staat hetalges meen belang niet beter kan dienen, dan door belangstelling en offers aan den tuinbouw, die later honderdvoudig zullen worden vers golden. Duitschland en de geallieerden. De verklaring van de Duitsche regeering aan het Duitsche volk, inzake het staken van het lijdelijk verzet aan de Roer, zal, naar vers wacht wordt, Woensdagavond of Donderdag worden gepubliceerd. De te Londen gekoess terde hoop, dat de nieuwe oriënteering van de Duitsche politiek tot stand zal komen zonder binnenlandsche onlusten, wordt in het algemeen gesteund door de berichten, die te Londen uit verschillende deelen van Duitschs land zijn ontvangen. Het Duitsche lijdelijke verzet is in Engels sche kringen steeds beschouwd als een nuts telooze en vruchtelooze politiek en de elkans der opvolgende regeeringen zijn van dit ins zicht te zijnertijd in kennis gesteld. Niettemin werden de moeilijkheden, waarvoor iedere Duitsche regeering zou komen te staan, die het lijdelijk verzet prijs zou geven, ten volle erkend. Voldoening wordt algemeen te Londen ges uit, dat de tegenwoordige regeering voldoende kordaatheid heeft getoond om de koe bij de horens te vatten. Men kan echter niet zeggen, dat de Engels sche meening over de Roerbezetting door Frankrijk een verandering heeft ondergaan. Algemeen is men van oordeel, dat indien het in elkander vallen van het lijdelijk verzet door Frankrijk als een overwinning wordt begroet, dit in alle gevallen niet tot de roem» rijkste overwinningen behoort om het Fransche aanzien te verhoogen. Men hoopt, dat de ges heele Roersepisode binnenkort als een ding uit het verleden zal worden beschouwd, zoos dat thans de weg vrij zal komen voor verdere en meer vruchtbare behandeling van het groote vraagstuk der vergoedingen. De Daily Telegraph zegt»De gevolgen in Duitschland van het prijsgeven door de res geering van Stresemann van een hopelooze politiek zijn vermoedelijk ernstig genoeg, maar indien deze stap nog verder ware uitgesteld zouden de gevolgen nog ernstiger zijn geweest Het lijdelijk verzet heeft nooit aanmoediging van Engelsche zijde ondervonden, omdat men steeds overtuigd was van zijn nutteloosheid. Een nieuw feit in de kwestie van het herstel dat hier met ongereserveerde voldoening is vastgelegd, is de hernieuwing van de pers soonlijke betrekkingen in een geest van wes derkeerige achting en goeden wil tusschen de hoofden van de Engelsche en Fransche regees ringen. Het is veel waard om eindelijk gerust te kunnen zijn dat de betrekking tusschen de beide regeeringen voortaan zal worden geleid door een geest die een groot verschil vormt met dien welke de verhouding van onlangs kenmerkte en dat er geen hinderpaal voor de Engelsche regeering meer bestaat om zich aan de zijde van Frankrijk te voegen bij de op handen zijnde onderhandelingen metBers lijn.« De Times zegtHet Roersvraagstuk is nu gedeeltelijk van de baan en wij vertrouwen, dat de Fransche regeering met de minst mos gelijke vertraging zich zal wijden aan een opbouwende behandeling van het herstek vraagstuk. Deze zijde van de zaak heeft, zooals wij weten, steeds de bijzondere belangs stelling genoten van de Belgische regeering, die een overdacht schema heeft gepubliceerd voor het belasten van de Duitsche industrie. Ook Italië heeft definitieve voorstellen over Een mijnongeluk in Schotland. Bij Falkirk is Dinsdag een mijnongeluk ges beurd, waarbij, naar men gelooft, 60 menschen omgekomen zijn ten gevolge van een overs strooming in de mijn. De mijnramp bij Falkirk is de ernstigste in Engeland sinds 1913. Het ongeluk is onts staan door de doorbraak van een afsluiting tusschen oude mijnen; welke vol water waren en een mijn, waarin 71 man werkten, toen de doorbraak plaats had. 9 mannen slaagden er in te ontsnappen, terwijl 12 anderen wons derbaarlijk gered werden na heldhaftig werk van de reddingsbrigade, ondanks de aanwezigs heid van vergiftige gassen, daar de ventilatie afgesneden was. Tot nu toe zijn er twintig lijken geborgen. Er bestaat een flauwe hoop, dat twintig anderen nog kunnen worden ges red. Een dramatisch incident was het telefos nisch gesprek met de levend begravenen, die mededeelden, dat het water tot hun middel stond en snel rees. In de mijn te Redding bij Falkirk in Schots land zijn ongeveer 40 mijnwerkers ingesloten. Er bevonden zich 70 arbeiders in de mijn, toen er een ontzaggelijke overstrooming plaats had. Zes mannen slaagden erin te ontsnappen, doch de overigen werdén afgesneden. Er wers den wanhopige pogingen aangewend door redders om de opgesloten mijnwerkers te bes reiken doch hun pogingen werden onmogelijk gemaakt door het gas dat hun lichten doofde. Plotseling vernam men geroep, dat uit een oude luchtschacht op een halve mijl afstand kwam. De redders slaagden erin, door deze schacht af te dalen en brachten 16 mannen nog levend, doch bijna allen bewusteloos, naar boven, benevens een aantal dooden. De hoop is gering, dat men erin zal slagen, de andere mannen te bereiken, in verband hier» mede maakt men melding van de volgende droevige bijkomstigheid. De vader van een der afgesloten mijnwerkers was bezig, per telefoon uit het kantoor van de mijn met zijn zoon te spreken. De jonge man vertelde hem, dat het water snel steeg en reeds tot zijn middel stond. Verschillende van zijn kas meraden, zeide hij, waren reeds verdronken. Plotseling zweeg ook zijn stem. Uit het bezette gebied. Uit Keulen De van Dinsdagochtend uit de Roer ontvangen berichten maken melding van misnoegen onder de bevolking over het staken van het lijdelijk verzet. Niettemin schikt zij zich in het vooruitzicht van de capitulatie, die reeds geruimen tijd onvermijdelijk werd geacht. Binnen enkele dagen zal het spoors wegverkeer, post, telegraaf en telefoon weer door Duitsch personeel worden bediend, doch volgens het oordeel van deskundigen zal het stellig eenige weken duren voor het verkeer weer normaal zal zijn. Een wielrijdersspatroelje van het 27ste regis ment tirailleurs is in den afgeloopen nacht in de buurt van Oppenheim aangevallen door een groep bekende Duitsche burgers. Er is éên aanhouding gedaan. Er is een som van 118 biljoen, 560 milliard mark ontdekt te Brakel in een vrachtsauto, met dubbelen bodem, die schijnbaar wit papier voor het drukken van bankbiljetten naar de rijksbank te Dortmund vervoerde. De 'som is in beslag genomen. Allerlei. Een botsing tusschen Perzen en Russen wordt gemeld, volgend op een twist, voorts vloeiend uit de vaststelling van de Russischs Perzische grens. De RuSsen doodden het Perzisch garnizoen, 6 man sterk, te Balaysevar. Ondanks Perzische protesten bezetten de Russ sen Enzeli in strijd met de bepalingen van de RussischsPerzische overeenkomst van 1921, blijkbaar met het doel, de oude Russische concessies daar opnieuw machtig te worden. Een dringend keizerlijk besluit kondigt de onmiddellijke toewijzing van 100 millioen yen voor verlichting van den nijpendsten nood der dakloozen en andere slachtoffers van de aardbeving aan. Een deel \an het bedrag wordt bes+emd voor de oprichting van tijdelijke bas rakken. Tevens wordt aangekondigd, dat de geheime raad besloot, 300 millioen te besteden in het buitenland voor aankoop van de noos de voorraden. Uit Chowkikow (provincie Honan) wordt gemeld, dat de bandieten Zondag twee Engels sche vrouwelijke zendelingen, behoorend tot de Chineesche inwendige zending hebben ges vangen genomen. België en Luxemburg hebben een cons ventie geteekend over het nauwer aanhalen van de intellecteele betrekkingen tusschen beide landen, o.a. ook op padagogisch gebied, door het uitwisselen van leeraren. Er zijn reeds een 50stal sollicitaties inges diend voor de hoogleeraarszetels te Gent. De lijst is fhans gesloten. Er zullen waarschijnlijk alleen lectoren worden aangesteld, aangezien het aantal professoraden reeds sinds eenigen tijd is vastgesteld en wel: 13 voor de filosos fische faculteit, 12 voor die der letteren en wijsbegeerte, 13 voor die der medicynen ën 10 voor de juridische. In verband met de opening van de lands bouwtentoonstelling te Moskou vertoeven op het oogenblik daar ter stede tal van vertegens woordigers van buitenlandsche machinesfas brieken, die trachten handelsrelaties met Rus» sische instellingen en organisaties aan te knoos peil, speciaal voor de levering van landbouW» machiness en werktuigen. Aangezien voor den oorlog de Russische markt overstroomd werd met landbouw» machines van alle mogelijke typen en merken, dikwijls geheel ongeschikt voor den landbouw, denkf het volkscommissariaat van landbouw thans, naar de sowjetsbladen melden, over de concentratie van den import van dergelijke machines in handen van een ter zake kundig lichaam. Met dit doel zal er een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van groote Russische handelsorganisaties en eenige speci» aliteiten op het gebied van landbouwmachine rieën in het leven worden geroepen, welke tot taak heeft, den invoer te bevorderen van die machines, welke voor den Russischen land» bouw het meest geschikt zijn. Daar deze im» porthandel zal gedreven worden op de basis van goederenruil, zal de commissie tevens tot taak hebben een vaste verhouding in het leven te roepen tusschen den invoer van deze machi» nerieën en den uitvoer van Russische artikelen. De officieuze Bulgaarsche berichten óver de communistische beweging in B u 1 g a r ij e hebben wel voortdurend mede» gedeeld, dat die beweging geheel onderdrukt was, maar daar dit onderdrukken blijkbaar telkens herhaald moest worden, bleek het telkens wel zeer onvoldoende geschied te zijn óf was de officieuze voorstelling van zaken telkens blijkbaar te optimistisch gekleurd. Het jongste officieuze bericht erkent nu, dat de beweging in het Noords Westen van Bulgarije nog voortduurt, al wordt er dan aan toeges voegd, dat alle maatregelen genomen zijn voor een spoedig herstel van de orde. In enkele andere gedeelten van het land zouden de communisten of niets bereikt of reeds geca» pituleerd hebben. Op 14 September is aan alle diplomatieke vertegenwoordigers te Moskou gelegenheid gegeven tot bezichtiging van het gebouw van de Russische Staatsbank. Geleider hierbij was Koetier, het lid van het bestuur der staatsbank, die tevens eenige bijzonders heden aan de deelnemers meedeelde. Aan baar, metaal en buitenlandsche valuta bezit de staatsbank op het oogenblik voor een be= drag van 98 millioen gouden roebel. Op vers zoek van eenige diplomaten werden verschik lende kisten en zakken geopend en nageteld. Verder werden, volgens mededeelingen van de Izwestia, aan alle bezoekers brochures in het Engelsch uitgereikt met een uitvoerige uiteenzetting van het huidige geldsysteem, de laatste balans van de Staatsbank en eenige nieuwe bepalingen en instructies omtrent geld» verzendingen in en ujt Rusland. De Copie van Ingezonden Stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitge v« Mijnheer de Redacteur Mag ik over wat er over dat relletje in ons anders rustig dorp Rockanje in Uw blad staat, ter wille van de billijkheid, ook wat zeggen? In plaats van de opgewondenheid hier te stillen, en aan de justitie een onderzoek naar het gebeurde over te laten, gaat Uw inzender het twistvuur nog wat aanblazen, door onze bevolking te schelden voor gedegenereerden, dat Wil zéggen laag gezonkenen. De inzen» der' schijnt blij wat gal over zijn medeinwos ners te kunnen loslaten door ze voor het grootste deel voor te stellen als bloeddorstige dronkelappen, zonder uit zijn bijbel te over» denkenwee hem door wie de ergernis in de wereld komt. Iemand zoo ontwikkeld, die aldus zelf met steenen gooit naar zijn mede» inwoners heeft geen recht over minderont» wikkelden, die zich vergrijpen, zoo verborgen laf, zijn mededorpers te geeselen, waarmee hij bij zijn eigen geloofsvrienden zich verachte» lijk maakte, die natuurlijk dat relletje betreu» ren. Met dank voor opname heer Redacteur, RIJPSTRA Lid v. d Commissie van den Lampionoptocht Rockanje. MIDDELHARNIS. Centrale Veiling voor Goeree en Overflakkee Veiling van Woensdag 26 Sept. 1923. Stoksnijb. I f 21,- tot f 22,- per 100 kg. idem II f2,- tot f8,90 per 100 kg. idem III f 1,- tot f 1,40 per 100 kg. Stamsnijb. f 10,- tot f 11,per 100 kg. Dubb. Prinses f 3,70 tot f 10,— p. 100 kg. Enk, prinses f 9,50 tot f 12,70 Stokprinses f21,50 tot f 22,20 per 100 kg. Spinazie f 2,90 tot f 3,70 per 100 kg. Giesers f 13,60 per 100 k.g. Bismark f 15,10 per 100 k.g. Appels val f 4,20 tot f 7,70 per 100 k.g. Komkommers f 2,— tot f 4,— per 100 stuks. Meloenen f 31,— tot f 44 - per 100 stuks. Andijvie f 2,— tot f 3,40 per 100 stuks Savoye kool f4,60 tot f 11,70 per 100 stuks Bloemk. f 12,— tot f per lOOstuks Witte kopl f7,90 tot f—per 100 stuks Roode kool f 6,10 tot f 7,40 per 100 stuks Callabas»peren f 7,90 per 100 stuks. BI. druiven le f 26,- tot f 30,- per 100 pond 2e soort f 15,— tot f 17,70 per 100 pond. Tomaten f 10,— per 100 pond Peen f 4,70 per 100 bos. Op Donderdagen 27 September en4,Octo= 1923, v.m. 11 uur zomertijd, ten kofliehuize van Johs. Dubel, te Simonshaven openbare vrijwillige verkooping van: Een woonhuis bevattende voorkamer, achterkamertje met keuken, kelder, bovenslaapkamer met zólder, ruime bergplaats, regenbak en erf, in het Dorp, groot 82 centiaren. Direct na de gunning te aanvaarden. Inliclv, tingen geeft de Heer D. de Vries Sr. te Simony haven. Notaris LOEFF. Zaterdag 29 September 's avonds 6 uur (zomertijd) te Ouddorp in het Logement Van Akershoek, verhuring bij inschrijving voor 10 jaar ingaande 11 November 1924 van 1.07.80 A.H. of 2 G. 104 R^ V. M. bouwland te oud» dorp in het Oudelarid aan den Duinweg, bij gracht, thans in pacht bij Job Ta'nis Jbzn. en van 4.97.10 H A. of 10 G. 247 R. V. M. bouw» en weiland te Ouddorprgenaamd »het Esschebosch« in het Oudeland, thans in pacht bij Kommer en Cornelis Kaptijn ten verzoeke van den heer D. H. de Boer te Antwerpen. Notaris VAN DEN BERG. Verkooping Op Vrijdag den 5 October 1923 ri.m. 5 uur (zomertijd) te Melissant aan den Molendijk voor de woning van Jacobus Kop» penaal aldaar van meubilaire goederen en ver» dere huishoudelijke goederen. Deurwaarder GROENENDIJK. Dranksmokkelarij. Een Brusselsch blad ver» neemt, dat de douane te Zeebrugge een be» langrijke vangst heeft gedaan. Een gewapende sloep, die de Hollandsche vlag voerde, zou door den storm in de haven van Zeebrugge hebben moeten binnengeloopen. Het had een lading champagne en ander alcoholische dran ken, met bestemming Amerika, aan boord, ter waarde van ongeveer 100.000 frank. De bemanning zou gewapend zijn geweest. De kapitein en de eerste stuurman zijn gearre» steerd. Aanklacht. De heer J. G. Kamerbeek, amb» tenaar bij gemeentewerken in Den Haag, heeft tegen den secretaris van de afdeeling Den Haag van den Nederl. Schildersgezellènbond, den heer IJ. G. Dorst, een aanklacht wegens smaadschrift ingediend. Het geval betrefteen artikel, getiteld De knoeierijen bij gemeente» verf werken, in Het Volk van 17 dezer, waar in deze secretaris den heer Kamerbeek in diens eer en goeden naam als ambtenaar zou f ben aangetast. BEBNS. M Grossiers en Wijnhandelaars D HET BEKENDE ZWART GOED VOOR JAPONNEN EN ROKKEN met het Merk Üpܧ|^^ is steeds bij Uw winkelier verkrijg baar Alleen dit SLEUTELMERK garandeert voor blijvende Zwarte kleur en Glans 20597 2 NIEUWE BILLARDS „PROF. 'T IS - M E - E D S O" L Het tante, wat co nog v< Wat Toen feesten een pri kant li< ten en nog te best w; Maai naar A prent i Nu dat er Geld der S. gaan. Dat Als pop h dan w: Bijn; O. b Hij hieldei naar zijn han f 16,( Ën i een he »De we ker beurs, giften »Dez raamd, meer,

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 2