voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden, Antirevolutionair Orgaan Üf No. 2949 WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1923 38STE JAARGANG IN HOC SIGNO YINCES Binnenland. Buitenland AIe stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS W. BOEKHOVEN ZONEN SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENT1ÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Kinderkost Filmland blijft een door velen gezocht ont; spanningsoord. Ik blijf nog steeds van meening, al kan er misschien 'n enkelen keer es 'n leerzame rob prent worden afgedraaid, die 'n uitzondering maakt op zichzélf kleeft er aan de cinema geen enkele smet dat verreweg het meeste wat daar gegeven wordt geen mondkost is óók niet voor onze kinderen. Zelfs het zoogenaamd ^onschuldige» werk niet. Onze vaderen ergerden zich aan de Brave; Hendrikdectuurthans zijn we in een ander uiterste vervallen en tracteert men ons op Dik;Trom;tilms. »R a k k e r s« moeten er op de plaat ko; men. Of, als zekere titel zegt»B1semsche kwajongens». Dat is paedagogische smulkost voor de "lekkerbekken onder de huidige jeugd en hoe bruiner Dik ze dan bakt, hoe fijner het is Onze groote;stads;pers beijvert zich om 't publiek op z'n wenschen te bedienen, loopt de voornaamste rolprentstheaters af en geeft beschrijvingen van 't genot, dat er jong en oud wacht en zoo knipte ik dit, velen zuL len zeggen onschuldige schetsje uit Jackie gaat anders bar te keer, hij komt met zijn kameraad Buddie en zijn hond Bobby in de leeuwenkooi terecht, hij snoept verschrikkelijk bij den kruidenier »op den hoek«, hij stopt mieren in zijn vaders len= denkussentje als deze ter kerke gaat deze scène is de grappigste uit de heele film hij wordt tallooze malen door zijn vader bedreigd met een pak ransel, maar even dikwijls door zijn moeder beschermd en gered. Jackie, Buddie en de hond niet te vergeten laten u lachen die intrige met Jackie's zuster, haar verloofde en de ins breker, is er een beetje met de haren bijs gesleept, maar dat is minder. ik Ik houd van een guitenstreek'k heb oók als jongen bij 'n kameraad wel eens stilletjes kiezeltjes in z'n bed gestopt'k heb schik als 'n vader met z'n jongens stoeit of moeder met de meisjes dolt, maar zulke hels dendaden met leeuwen en mieren, daar moeten onze kinderen maar voor bewaard blijven, ook op de films. Postpakket-dienst. Die was 'n jaar of wat terug populair. Dat zullen velen zich herinneren. »Gauw even 'n postpakketje sturen», och dat was tot bij de eenvoudigste standen ins geburgerd en ieder op z'n tijd ontving ze zelf ook. Dit schijnt heel wat geminderd te zijn en ik geloof dat een pakketsstatistiek rare cijfers vertoonen zou. Men schrikt nu van den prijs. Vergeleken met de prijzen der voorwerpen, die men verzenden wil en met de loonen die de verzenders trekken, is een postpakket, ook betrekkelijk genomen, wel tweemaal zoo duur als voorheen. Naar de oorzaken vorsch ik niet. Maar 't s c h ij n t al zoo ver te zijn, dat P. T. T. er wel af wil. Tenminste ik las reeds een gerucht, dat men de gansche pakkettensdienst wel aan V. Gend en Loos wil overdoen Laat dat nu énkel 'n gerucht zijn Ook hieruit, zoogoed als uit de girostobberij, blijkt wel, dat onze »Post« bij vroeger is achs teruitgegaan. En daar een menschelijkerswijss volmaakte »Post« een der hoofdvereischten is voor een modernen Staat, hopen we van harte dat er afdoende verbetering komen mag. Vs Vijf vóór twaalf. Zoo staat 't er in den allerbittersten ernst voor in het Duitsche Ruhrgebied, nu de win; ter nadert I Ooggetuigen bevestigen het. N ij p e 1 s is er pas geweest en hij schrijft er over in het Hbl. Als er nü, dézer dagen, nog overeenstemming komt, dan schuift het u rsgebied denkelijk nog nét langs den rand der anarchie Maar 't kan ook géén uitstel lijden. De klok staat op vijf vóór twaalf! mjn t0e overeenstemming met de en, dan behoeft de komenle winter nog geen chaos in het Ruhr=gebied te brens gen. Nog is immers geen mijn vernield. Integendeelde mijnen zijn er zelfs het beste aan toe, daar er maanden lang zooveel mogelijk in verbeterd en voorbereid is voor den dag der hervatting der productie. En ook in de groote fabrieken, bijv. Krupp, heeft men nog niet alle hoop opgegeven en verzekert men, dat, als er maar weer over electrischen stroom, stoom, kolen en erts beschikt kan worden, men morgen weer aan den slag kan gaan. Ook het weer aan geregelden arbeid krijgen van al deze sedert maanden luierende arbeiders acht men thans nog mogelijk». Ook in de fabrieken hoopt men nog aan de gang te kunnen gaan, zonder sociale on; gelukken, Mits er n u overeenstemming komt Men weet, hoe weinig hoop hiervoor is Poincaré vindt dat dit allemaal hém niet raakt en Baldwin, Engeland's premier, is na lang; durige vacantie es bij Poincaré op de koffie geweest, om kennis te maken. Onderwijl klopt de anarchie bij de Ruhr; poort aan. In 't Baderland brak zij reeds uit. Poincaré kijkt den brand rustig aan. »De Rijn ligt er tusschen», denkt hij alsof zulke vlammen niet over 'n rivier heen kunnen slaan Automobielen en Motorrijwielen in Nederland. Wij lezen in »De Kampioen«, orgaan' van den A. N. W. B., Toeristenbond voor Neder; land In 1922 waren in de personeele belasting aangeslagen de navolgende aantallen motor; rijtuigen. Motorrijwielen voor één pers. 21.794 (19.230) twee 11.020 6.978) op drie wielen 274 255) in totaal 32.088 (26.463) Electromobielen 100 83) Personenauto's van minder dan f 2000 waarde 5.315 1.954) Personenauto's van f 2000 tot f 4000 waarde 7.056 5.899) Personenauto's van f 4000 tot f 7000 waarde 3.271 4.314) Personenauto's van f 7000 tot f 10.000 waarde 924 1.341) Personenauto's van meer dan f 10.000 waarde 558 933) In totaal 17.124 (14.441) Vergelijkt men deze getallen met de tusschen haakjes geplaatste, welke de overeenkomstige cijfers geven voor 1921, dan blijkt daaruit duidelijk,,de zeer groote toename van het aan; tal motorrijwielen en van de goedkoopere personenauto's tegen een vermindering van het aantal duurdere personenauto's, alhoewel de prijzen van automobielen in den laatsten tijd gedaald zijn. De totale opbrengst van deze belasting be; droeg in hoofdsom in 1922 f 1.106.868,98, tegen f 1.278.741,82 in 1921 en f 1.062.999,71 in 1920. Rekent men hierbij de opcenten voor de provinciën en de gemeenten, welke laatste meermalen 100 pet. en meer van de hoofdsom bedragen, dan ziet men, dat er alleen door de motorrijwielen en personenauto's reeds heel wat millioenen in de kassen van de overheid worden gestort. De wereldvoorraad petroleum en benzine. Omtrent den vermoedelijken wereldvoorraad petroleum en benzine heerschen de meest uit; eenloopende schattingen. Er zijn zelfs perso; nen, die gelijk een Bondslid schrijft meenen, dat die voorraad binnen enkele jaren uitgeput zou zijn, waardoor het hedendaag; sche, moderne verkeer geheel lamgeslagen zou worden. Daar dit onderwerp velen belang inboezemt, hebben wij prof. dr. G. A. F. Molengraaft' te Delft verzocht ons daarover zijn oordeel te willen mededeelen, waartoe deze zich terstond bereid heeft verklaard. ^Inderdaad schrijft de hoogleeraar is, wat het bedoelde Bondslid heeft vernomen, in zooverre juist, dat de voorraden vloeibare brandstoffen («liquid fuel»), als petroleum, benzine enz., op aarde beperkt zijn. De voor; waarden, waaronder petroleum enz. op aarde kan gevormd en bewaard worden, zijn in hoofdzaak bekend en men (de geologen) weet dus vrij wel, waar op aarde kans bestaat nog petroleum te vinden, en waar niet. Op het oogenblik zijn ook de belangrijkste olieterreinen op aarde reeds uitgeput of gaan zij hun uitputting min of meer snel tegemoet. Daartegenover staat, dat door zeer intensieve exploratie nog telkens nieuwe olieterreinen worden gevonden en aangeboord. Daardoor is het mogelijk, thans nog geheel te voldoen aan de geweldige vraag naar pe; troleum, benzine enz., benoodigd vooral voor de moderne verkeersmiddelen. Hoelang dit nog mogelijk zal zijn, zou ik niet durven voorspellen. De heer Reigersberg Versluys, vroeger hoofdvertegenwoordiger van de Kon. Mij. tot Ontginning van Petroleum; bronnen, heeft eens zijn meening hieromtrent gepubliceerd en toen medegedeeld, dat te ver; wachten is, dat in een tijdperk van pl.m. 25 jaren de voornaamste olievoorraden op aarde zullen zijn verbruikt. Velen achten die schatting te pessimistisch. Ook mij schijnt 25 jaar voor zulk een schat; ting te weinig. Toch ben ik 't met het Bondslid eens, dat, bij handhaving der tegenwoordige productie, in niet al te langen tijd (hoe lang, weet ik niet, maar ik denk daarbij aan tijden, liggend tusschen 25 en 100 jaar) het grootste deel der op aarde aanwezige voorraden van »liquid fuel« zal zijn uitgeput. Om de roekeloosheid van den mensch te typeeren, is het nogal treffend, op te merken dat thans op een dag op de aarde zooveel petroleum, benzine enz. verbruikt, dus verniet tigd wordt, als, naar schatting, voorheen op aarde in een tijdruimte van eenige honderd duizenden jaren is gevormd.® De kleintjes. A 1 s het bepaald nijpen gaat Dan leert men de »kleintjes« waardeeren. En zoo deed, al heb ik zelf nóóit pluim; gedierte gevoederd noch gebroed en al sta ik er dus financieel te allen dage geheel buiten, 't bericht me goed, dat »de vorige week®, nu de vóór;vorige al, niet minder dan 3,752,400 kipeieren uit ons land naar Engeland zijn vervoerd. Ik zette gauw even 'n rekensom op Op élk ei 'n halve cent zuivere winst en dan door elkaar 26 weken per jaar zulk een uitvoer en ik kreeg een »totaal« voor ons lieve vaderland, dat al rekenen wij in in onze dagen met nóg zulke groote sommen, door ons volk toch altijd met plezier in zijn vestzakje meegenomen wordt. En is iemand 't cijfer nóg niet groot genoeg Dan zet hij 't maar even in marken om. VOOR DE VEERTIGJARIGE BRUI3LOFT. Piet. Wel Jan, pleizier gehad gisteren avond Jan. Ja, man, we hebben de peentjes weer eens opgeschept. Piet. Bij jelui is er ook gauw bruiloft is niet? Jan, Ja, met Februari zijn mijn ouders 40 jaar getrouwd. Piet. Zoo, Jan. En nu zijn wij kinderen, aan het be; denken, wat we de oudelui zullen geven. Piet. En heb je al wat gevonden Jan. Ja, ik heb een idee. Piet. Wat dan Jan. Wel wij willen met elkaar een vrijwillige ouderdomsverzekering voor de oudelui sluiten, maar 't heeft geen haast. Als ik 't nog in Januari 1924 doe, is het vroeg genoeg. Piet. Als je dat toch van plan ben, zou ik het veel eerder en wel vóór 3 December 1923 doen. Jan. Waarom Piet. Omdat 't jelui dan veel goedkooper uitkomt. Jan. Hoe zoo I Piet. Heb je dan niet het biljet gelezen, dat bij den Raad van Arbeid is aangeplakt of eenig couranten artikel, dat er op betrek; king had Jan. Neen. Piet. Nu het kost je 0,39 per week (vanaf 3 Dec. 1919) als je 't vóór 3 December 1923 doet, en na dien tijd veel meer. Jan. Dan maar fluks naar den Raad! Piet. Ja, dat zou ik je raden. HET LEVEN OP ONZE CHRISTE. LIJKE GESTICHTEN VOOR KRANKZINNIGEN. Als beeld, van wat al zoo gedaan wordt, om het veeltijds zoo donkere, aan vreugde zoo arme leven van onze ongelukkige pa; tienten, te veraangenamen, geven we hier het verslag, dat we in het A. R. »Geldersch Dag; blad® plaatsten van de jubileumfeesten op het Chr. Gesticht voor Krankzinnigen »Wolfheze« te Wolfheze. Mochten lezers(essen) door het lezen hier; van bewogen worden, om aan het veraange; namen van het leven van onze verpleegden mede te werken, door een gift, groot of klein, voor dat doel af te staan, dan zal onderge; teekende die gaarne in ontvangst nemen. De eventueel ontvangen giften zullen in dit blad worden verantwoord. »Wie den arme geeft, leent den Heere De jubileumfeesten te Wolfheze. Wie denken zou, dat Wolfheze niet kan feestvieren, vergist zich. Wie de voorbereid; selen voor het feest zag, begreep al dadelijk, dat het hier een feest zou worden, dat zeker niet bij omliggende plaatsen zou achterstaan. 12, 13 en 14iSeptember waren de data voor de feesten, 't Begon eigenlijk reeds Maandag Toen kwam »Halleluja« uit Arnhem in de Stichtingskerk een uitvoering geven, 't Was een prachtige avond. Van de verschillende stukken vonden we wel het mooiste Psalm 75, compositie van Sweelink. De eenvoudige, maar" toch immer mooie »Bede voor het Vaderland« klonk ook goed. Mevrouw van Beijnum maakte zich verdienstelijk door het zingen van eenige solo;nummers. Woensdagavond 8 uur werd in de stichtings; kerk de wijdingssamenkomst gehouden, waarin Ds. H. D. Drenth voorging. De wijdingsrede van Ds. Drenth werd afgewisseld door zang» stukken van »Advendo«. En toen Donderdag de eerste dag van de eigenlijke feesten I Om halftien begon de to; renklok de feestgangers op te roepen naar het feestterrein. Om 10 uur werd de optocht van versierde fietsen opgesteld, waaraan voor; afgingen een heraut te paard, het muziekkorps »Juliana«, de feestcommissie, een praalwagen met het koninklijk gezin, een praalwagen met de Nederlandsche Maagd, Oranje, de Vredes; engel en het Socialisme, 't Was een mooie optocht, die prachtige fietsversieringen te zien gaf. De eerste prijs werd toegekend aan mej. Vellenga, die haar rijwiel had gemetamorpho; seerd in een zwaan. Verder werden toegekend de 2e prijs aan den heer P. Drenth 3e prijs aan mej. P. Strijke 4e prijs aan mej. T. Ak; kerhof5e prijs aan den heer H. Snijbring 6e prijs aan mej. H. de Groot7e prijs aan mej. T. Nobach8e prijs aan mej. W. P. Heijenga en de 9e prijs aan mej.M.M. Boerman. Van halfdrie tot zes uur werden verschil; lende volksspelen voor patiënten gehouden, zooals pijpstoppen, jukdragen, sloïfenloopen e.a. De spelen vielen zeer in den smaak. Er werden aardige prijzen gewonnen. Tusschen de spelen door stelde Ds. Drenth voor, een telegram van gelukwensch te zenden aan H.M. de Koningin, welk voorstel met een oorver; doovend applaus werd beantwoord. Na deze spelen werd ringrijderij op fietsen gehouden. Hierbij werden de volgende prijzen behaald le prijs, de heer J. Scheffer 2e prijs, de heer P. Iedema3e prijs, mej. T. v. d. Haak. Van 8—10 uur werd dezelfde optocht van 's morgens gehouden bij fakkellicht. De versieringen kwamen, nu het terrein geïllumineerd was, prachtig tot hun recht. Allen hadden zich beijverd, om de versiering superieur te doen zijn. En het resultaat was werkelijk schitterend. De watertoren was el'ec; trisch geïllumineerd, wat tot in verren omtrek een schitterenden aanblik bood. Ook de eenig mooie muziektent had een electrische illumi; natie. De aanblik daarvan verplaatste zich als in een sprookjesland, fantastisch, maar overweldi; gend schoon. De electriciens der stichting had; den alle eer van hun werk. Welke van de verschillende gebouwen de mooiste versiering had aangebracht we zouden 't niet durven zeggen. Zouden we overdag »Zonnelust« of »Heideheuvel« de eereprijs hebben toegekend, 's avonds gaf de mooie illuminatie van »Lin; denhof® weer andere gedachten. Van de parti; culiere gebouwen noemen we de woningen van Dr. Ronda en de heeren Schipper en Braam, die met vetglaasjesgeillqmineerd waren. Trouwens, iedereen had er toe bijgedragen, om de stichting in haar geheel een echt feeste; lijk aanzien te geven. We vermelden alleen nog de prachtig geïllumineerde eereboog van de buurtvereeniging Heelsumsche wegdie was dan ook een extra;pluimpje waard. Vreem; deling en inwoner ieder was vol bewonde; ring over zulk een schitterende versiering Nadat den volgenden dag van 9'/210 uur de feestklok weer geluid was, werden van 10—12 uur spelen gehouden voor kinderen van ambtenaren en van 2'/26 uur spelen voor ambtenaren en personeel, zooals wedloop met hindernissen, blaastrappen, jukdragen op sloffen e.a., terwijl direct daarna de prijzen werden uitgereikt aan alle winnaars. 's Avonds werd van 73/49 uur een concert gegeven door »Juliana« met medewerking van het geheele Oosterbeeksche korps in de geillu; mineerde muziektent. Na dit concert werden een viertal tableuax vertoond, achtereenvol; gens De Nederlandsche Maagd, in de Novem; herdagen van 1918, de rechten der kroon ver; dedigend tegenover het socialisme de Neder; landsche Maagd, beschermend het zwaard uit; gestrekt houdend boven Oranje; de Neder; landsche Maagd en de Vredesengel en het Koninklijke gezin. Bij ieder tableau zong »Advendo« een lied en na afloop de heele menschenmenigte geestdriftig enkele coupletten van het Wilhelmus. De tableaux waren prachtig, vooral ook no. 2 was eenig mooi. Aan het »hoera«;geroep scheen dikwerf geen einde te zullen komen. Na afloop sprak de voorzitter der feestcom; missie, Ds. Drenth, een slotwoord, daarbij dank brengend aan allen en een luid ingezet en geestdriftig door de menigte herhaald »hoera« uitbrengend op de commissie voor versiering, waarna spr. voorging in dankge; bed. Tenslotte werd nog vuurwerk vertoond. Er is, door patiënten zoowel als door per; soneel en vreemdelingen, veel genoten. De feeststemming zat er goed in Wolfheze heeft getoond te kunnen feesten. Het anders zoo stille, vredige Wolfheze met zijn weergaloos natuurschoon, heeft een lofwaardig voorbeeld van een feest gegeven 1 Wolfheze, A. DE KORTE. Uit het bezette gebied. In het Zuidelijk deel van het district Mors is er opnieuw geplunderd. De stakende mijn; werkers uit het kolenbekken aan den linker Rijnoever trekken naar de dorpen om van de boeren met dreigementen levensmiddelen zonder te betalen af te persen. Om de plun; deringen te beletten heeft men in de dorpen, die daaraan bloot staan een burgerwacht ge; vormd. De Franschen hebben den president, den vice;president en den procureur;generaal van het gerechtshof, den inspecteur van de douane, den commissaris van de recherche en diens adjudant te Dusseldorp in hechtenis genomen als gijzelaars voor de door de Duitsche politie zoogenaamd willekeurig aangehouden lieden, die in het bezette gebied voor de bezetting hebben gewerkt. De gijzelaars zullen vastge; houden worden, totdat de bedoelden weer zijn vrijgelaten. De Belgische recherche heeft te Aken on; geveer 2000 miljard mark in beslag genomen, welk bedrag bestemd was voor het lijdelijk verzet. Te Essen hebben Zaterdag werkloozen, die niet al hun verlangens ingewilligd kregen ge; dreigd met een bestorming van het stadhuis. De politie kon de menigte echter in bedwang houden. Op de mijn Diergardt bij Duisburg is de sowjerivlag geheschen. De krijgsraad te Duisburg heeft den 82; jarigen Thyssen, die beklaagd was van ver; keersbelemmering vrijgesproken. Rusland. Een van de Russische bladen vestigt de aandacht op de steeds toenemende verspreiding van ziekten onder de Russische arbeiders. Op het oogenblik is de toestand treurig. De sta; tistieke gegevens van verschillende gouver; nementen bewijzen, dat het percentage ziekten onder de arbeiders met de maand grooter wordt. Zoo bedroeg alleen in het gouverne; ment Tsjaritsjin in de maand Januari van dit jaar het aantal zieken 7.4 percent van het totaal aantal arbeiders, werkzaam in de staats; industrie in de maand Mei steeg dit percen; tage tot 12.6 percent; in Juni tot 14.3 percent en in Juli tot 16 percent. Onder de ziekten neemt de malaria de voornaamste plaats in (36 percent), terwijl verder volgen inwendige en buikziekten. Onder de benaming, vermin; kingen moet worden gebracht 22 percent van het totaal aantal ziekten. De gegevens ,van de andere gouvernementen toonden een toe; neming van malaria;gevallen (40 percent) aan, vooral onder de arbeiders in de houtzagerijen, lederindustrie, bij de transportwegen enz. Zenuw; en zielsziekten werden hoofdzakelijk onder de sowjefcambtenaren en andere hoofd; arbeiders geconstateerd. Onder de arbeiders en ambtenaren; werkzaam bij het watertrans; portwezen, vindt men 80 percent, die geregeld lijden aan malaria en rheumatisme. De toeneming van ziekten in het roode leger en vloot is niet minder onrustbarend dan onder de arbeiders. Hier nemen ziekten als tuberculose, malaria, en venerische ziekten de eerste plaats in. Het volgende tabelletje geeft een overzicht van de uitbrei8ing van de tu; berculose onder de soldaten voor de laatste drie jaren (1920—'22—'23). In 1920 bedroeg het ziektezijfer voor tuberculose op de 1000 soldaten 0.49 in 1922 0.82 en in 1923 0.85 (in 1913 was dit cijfer 0.19.) De gevallen van malaria nemen nog steeds toe. Op de 1000 soldaten leden in 1920 20 aan deze ziekte, in 1922 30, in 1923 gemiddeld 70. Voor vene; rische ziekten bedragen de cijfers: 1913 1.3 op de 1000 en in 1923 4.6 op de 1000. Allerlei. Op het middaguur hebben te Hindenburg Zaterdag groote duurtebetoogingen plaats ge; vonden. Een geweldige menigte werklieden trok door de straten en uitte haar ontevreden; heid over de hooge prijzen, welke ondanks de daling van den dollar niet verlaagd zijn. Spoedig opgeroepen schupoversterking wist tot dusver de orde te handhaven. In verband met het plan van den Ameri; kaanschen militairen vliegdienst om een vlieg; tocht rondom de wereld te ondernemen, heeft die dienst een reeks onderzoekingen ingesteld aangaande de mogelijkheid van het inrichten van geschikte landingsplaatsen. Het ligt in het voornemen deze onderzoekingen ook uit te strekken tot IJsland, Groenland en de Faroër. De Amerikaansche vliegdienst heeft zich de toestemming van de Deensche en de IJsland; sche regeeringen verzekerd om vertegenwoor; digers naar de genoemde landen te mogen uitzenden. Een Amerikaansch luitenant is voor dit doel reeds te Kopenhagen aangekomen, van waar hij Zondag met het Deensche schip Gertrud Rask naar Groenland zal vertrekken. Het Berliner Tageblatt meldt uit Ham;

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 1