voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Antirevolutionair Orgaan IN HOG SIGNO VINCES Twee Bladen. No. 2948 ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1923 38ste JAARGANG TWEEDE BLAD. Nieuws. W. BOEKHOVEN ZONEN Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers Dit nummer bestaat uit Land- en Tuinbouw. Het feest te Sommelsdijk lórden 't IJ dus, in Noord»Holland I vier dagen zou de rdam zijn en zich plas laten weerhou» nderdanen van den dat zou alzoo erkten niet mee was «uitverkocht zich rechtstreeks tot edigheid bracht hij en ziet 1 'n uur iet, na zóóveel ver* ïgin nóg weer uit n zwijgen leelen dag geweten, ritte bloemebruidjes rs waren gereed, de aar «Groot»Amster» en zoo hadden ze nus voor zich alléén, iet elkander in den de zegenbede toe» dijkstra sprak. Onder een tijdperk staat er bidden -dat het ook zijn, dat wij, «kleine ant van het IJ, een innen leiden onder pter, omdat we we* den door een Vors* Golgotha's Kruis, liouwt als een erve, uring gegeven. God is. tnderd in Nederland utraliteit«, waarmee ;t, als hij toegespro» volk, dat nog tot ken van Golgotha's zijn woord w e e ra hrijft aan de Gelders e Kerkrade ontving Duitschland bericht, ijden van haar man wegens den lagen 6 mark per maand verhoogd. in was wel, dat de per briefkaart, welke 136.000 mark. Vrijdagmorgen om en bewoner van de lam, die zich te be hij geluid in zijiU jkend bemerkte hij open raam aan de om. s dezen minder ge» ree maakte, trachtte persen en toen het een revolver. Het h met boeken weg ielijk verdween, t hij het raam via ekend deel van den is aan het licht ges persoon op den uits is nog niet gearress Een opperman is eedijk te Amsterdam Eeuille, inhoudende een rijbewijs. (Hbld.) Jit Katwijk aan Zee vaststaand feit wo» den storm van vo<k_ :rs van hier met de ven zijn. Dit is een plaats. De loggers schipper C. Kuyt, en Mercurius KW reeder J. Parlevliet bemand met 5 en 6 hen den dood in de Vrijdagavond zekere het Eindbovensche oeg hem iemand om t verzoek, maar toen ook om geld. Toen ien, wilde de onbes' r ontstond een wors i tweetal individuen roorschijn kwam en 1 zoodanig geslagen, r bewusteloos heeft en hem een ernstige )e politie, van deze op onderzoek naar Rotterdammer vertelt bureaucratie, te Willemsoord was n den besten leerling ijkswege te schenken, deed zich voor dat oge iets dikker werd. gen omvang, dat ten Willemsoord van den id bericht ontvingen, ikker kon. eerd en men pijnigde lit die abnormale afs aren. Ie oplossing. verificateur van 's heer Kaiser, de ops oor zulk een gelegens aarder kon.« erd aan het departe» In het model van i, «dat voor zulk een iets zwaarder kon.® jk overgenomen >n 1 duurt altijd nog iets oe dikker 1 van de kermis te icht een vechtpartij, vamen. Verscheidene gewond. am steekwonden aan i naar het ziekenhuis :ie te Maastricht heeft den 21»jarigen H. L. ndging tot steun van >p gefingeerde bedra» en zelf invulde. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 75 cent bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. UITGEVERS SOMMELSDIJK Telef. Interc. No. 202 Postbus No. 2 ADVERTENTIÈN 20 cent, RECLAMES 40 cent, BOEKAANKONDIGING 10 cent per regel. DIENSTAANVRAGEN en DIENSTAANBIEDINGEN f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot DINSDAG- en VRIJDAGMORGEN 10 uur. Wat elke maand te doen geeft. (2e helft September). Nadruk verboden. Wat komt de graanoogst dit jaar laat binnen 1 In de streek mijner woonplaats stond op 7 September nog hier en daar rogge op 't veld, waarvan een deel was uitgeloopen. Ook de haveroogst is door het regenachtige weer zeer bemoeilijkt en heeft daardoor geleden. Vele aardappels hebben zich nog aan 't bloeien gezet en zij gaan »doorwassen«. Droog, zonnig weer verlangt de landbouwer en ook de imker. De heide bloeit buitengewoon, houdt het weer zich 2 a 3 weken goed, dan kan er straks honing genoeg zijn. Wij nemen verder onze voorzorgen voor den zaai der wintergranen. De laatste maal hadden we het over de bewerking. Wat de bemesting betreftmen geve de tarwe 500— 600 K.G. super of 600—800 K.G. Thomasmeel voorts 200—300 K.G. kalizout van 40 p.Ct. of indien dit niet voorhanden is, 600—900 K.G. kainiet. Men zorge dat de grond kalkhoudend is, en geen behoefte heeft aan stikstof, waars aan tarwe vrij groote behoefte heeft. In 't voorjaar, als de stand hol is, geve men een overbemesting met 100 a 200 K.G. chili, maar ook in 't najaar, als de akker arm is aan stikstof, geve men een stikstofmest, alsdan in den vorm van zw. ammoniak vóór het zaaien 100 150 K.G. Een goed rogge»gewas verkrijgt men bij half stab, half kunstmest, zooals proeven heb» ben geleerd. Geeft men uitsluitend kunstmest, dan kan men aanwenden 8 a 10 baal slak, 5 a 6 baal kalizout 20 p.Ct., of 8 a 9 baal kainiet, en 2'/2 3 V2 baal chili, waarvan een deel bij 't zaaien, de rest in 't voorjaar. Gerst bemest men niet met stalmestin het stroo van deze mest kunnen sporen van roest voorkomen, welke het gewas besmetten en door roest doen aantasten. Om blanke gerst te verkrijgen vergete men de kali niet. Voor voedergerst, welke een hoog eiwitgehalte moet bezitten, is een flinke stikstofmesting gewenschtvoor brouw» gerstmelige brouwgerst moet men daarentegen geen groote hoeveelheid stikstof aanwenden, en evenmin klaver onderploegen. Heeft men als voorvrucht aardappelen verbouwd en daar» bij goed bemest, 't zij met stal» of met kunst» mest, dan behoeft men nu, in den herfst, geen stikstof te geven. Staat in het voorjaar het gewas niet voordeelig, dan kan men overbe» mesten. Volledige kunstmest kan bestaan uit 5 a 6 baal super of 6 a 8 baal Thomasmeel 6 a 8 baal kainiet, en 150 K.G. zw. Ammo» niak in het najaar, zoo noodig in 't voorjaar nog 75 a 100 K.G. of 100-150 K.G. chili. In den tuin. Zie thans uw bakken na, die thans misschien reparatie noodig hebben 't welk dan vóór den winter dient te geschieden. Wie dit nalaat, doet zichzelven scha. Men kan thans nog boerenkool uitplan» tenis het voor de keuken, neem dan de lage, fijne, gekrulde, die de lekkerste is. Gro» vere soorten, meer voor het vee bestemd, maar ook voor menschelijk gebruik heel goed, zijn beter bestand tegen vorst. Teelt ge spruitkool? 't Is een fijne groente. Snijd, als de planten volwassen zijn, de onderste bladeren afmaar laat een deel van den stengel zitten. Men zet nu nogmaals kropsla op den bakhet luchten in de bakken wordt nu, het weer in aanmerking nemende, langzaam min» 1 Ti0t e'nd October zette men b.v. iedere week de bakken wat lager, om ze daarna geheel dicht te houden. t Is nu nog de tijd om bloemkool en kropsla te zaaien, teneinde vroeg in het voorjaar bloemkool» en slaplanten te hebben niet te dik zaaien, dan krijgt ge stevige planten. Neem voor bloemkoolvroeg laag kortbeen, voor kropslavroeg broeigeel. Ge houdt van r a d ij s, ook in den winter Die kunt ge onder het raam telen, in goede zuivere bladaardevoorloopig flink luchten, anders krijgt ze te veel blad. Straks vorstvrij dekken. Zaai witte of roode broeiradijs, de eerste verdient de voorkeur. Houd uw perken met Z o n a 1 e s netjes in ordegaat het niet te gauw vriezen, dan kunt ge er nog een poos plezier van hebben, ze zijn nu nog zoo mooi. Verwijder, ook bij de knolbegonias, de uitgebloeide bloemen en gele bladeren. Bij de mozaïek» of kleuren» perken zal men sommige planten nog wel eens ^4utrentinu1JPan OI? 26 no§ zooveel mogelijk het Piet™ U?en' Seet ook in dezen tijd potten! V° niet bij de Planten in Maak vast uw oranjerie of koude kas in orde, als ge die bezit; de tijd nadert, dat de oranjerie» of koude kasplanten naar binnen gebracht moeten worden. Onverwachts kan ons de vorst overvallen Een droeve morgen een blijde dag Ja, droef zag het er 's morgens om een uur of zeven uit, zóó droef, dat we ons afvroegen of deze dag, met zooveel verwachting verbeid, niet zou worden een groot fiasco, omdat het nu eenmaal zeker is, dat het welslagen van een publiek feest in de eerste plaats af» hangt van het weer. En al maar kwamen dikke, donkere wolken» gevaarten uit het Westen opzetten, voortge» dreven door een onstuimigen wind en plas» regens kletterden op ons dorp neder. Zoo was het nog om acht uur toen het feest hoog van den toren werd ingeluid. Maar toen werd het lichter. Het wolken» gordijn, zoo troosteloos, zoo triest rondom uitgespreid, scheurde. Lichtere grillige wolkjes werden zichtbaar en toen kwam het vriendelijk hemelsblauw en het werd een blijde dag, een blijde dag! Het werd ingezet door het concert van het zeer verdienstelijke corps »Sempre Crescendogegeven in een tent, welke getuigde van bizondere decoratieve be» werking. Hoe vele nijvere meisjesvingeren moeten zich wel gerept hebben om al de oranjeappels te vervaardigen, die overal waar we versiering aantroffen, waren ingebracht tusschen het groen en ook op ongekunstelde wijze waren gehangen in het sparregroen, dat gevlochten was in het latwerk onder de friès van de tent 1 De versiering. Inderdaad, van de versiering was veel werk gemaakt. Inzonderheid noemen we in dit ver» band den Binnenweg en het gedeelte van de St. Jorisdoele Straat, tusschen den dubbelen Ring en den Achterweg. Vooral de tooi van laatstgenoemd gedeelte wees op fijne maak en oorspronkelijkheid. De bewoners van den Dubbelen Ring hadden ook het hunne er toe bijgedragen om dit gedeelte van het dorp een feestelijk aanzien te geven. We vermelden hier ook de eerepoort welke op den Enkelen Ring was gemaakt op initiatief van den heer Wielhouwer aldaar, die hierdoor de eere van dit gedeelte van onze gemeente ook hoog hield. Een aardige gedachte was het van de firma Mosselman en Vis die bij haar werk» plaats over den dorpsweg een eerepoort ge» maakt had van constructieven bouw. Verder was ook de Oostdijk in feesttooi gezet zooals we dat van ouds gewend zijn. De Aubade voor het Raadhuis. Wat een vroolijke mengeling van Holland» sche driekleuren was dat op de Voorstraat, toen een blijde kinderschaar samengesteld door leerlingen van de Openbare» en Bizondere School, zich verzamelde voor het gemeente» huis. Vooral bij deze jeugd zat de feeststem» ming er al vroeg in en hoog klonken de vele kinderstemmetjes op door de Voorstraat, toen zij onder leiding van het hoofd der Openbare School, den heer Tieleman een aubade bracht aan den Burgemeester als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin. Toen de kinderschaar haar hulde gebracht had nam de Burgemeester het woord en sprak het volgde Geachte Feestgenooten l De feestklok heeft geluid, 't Oranje boven klinkt van Noord tot Zuid, van Oost tot West, do'or geheel ons Vaderland. Gedachtig wat onze Koningin gedurende een kwart eeuw voor ons Vaderland heeft verricht en hoe Zij ons, toen het kanongebulder over onzegren» zen dreunde en de oorlogsfakkel alom in het buitenland heeft gebrand, ons volk door Gods gunst door de branding heen mocht leiden en lief en leed met ons heeft gedeeld, wan» neer wij daaraan dankbaar gedenken dan spreekt het vanzelf dat wij als goede Vader» landers behoefte hebben Haar te huldigen bij Haar 25»jarig regeeringsjubileum en waar onze Koningin regeert bij de gratie Gods, paren wij hieraan de wensch en bede dat onder Gods Zegen de troon der Vaderen, den troon der Oranje's moge bevestigd blijven tot in lengte van dagen en dat het schoon drievou» dig snoer: God, Neerland en Oranje nimmer zal verbroken worden. Op de vraag hoe wij feest zullen vieren kan ik antwoordenzooals ge zulks deed 25 jaren geleden bij de inhuldiging. We lezen daarover in het verslag Een schitterend feest werd gevierd, geen wanklank werd gehoord zelfs werden geene onpasselijke liederen ge» zongen Sommelsdijk was één huisgezin. Som» meisdijkers ik reken op uwe medewerking. Dank zij den ijver van U, mijnheer de Voorzitter van de feestcommissie, den van ouds bekenden organisator inzake feestviering, heeft Sommelsdijk een echt feestelijk aanzien en werd een keurig feestprogram samenge» steld. Een en ander in samenwerking met uwe feestcommissie, op wier medewerking gij nim» mer tevergeefs een beroep deed. Maar ook met de medewerking van de geheele bevol» king. U allen breng ik daarvoor mijn oprech» ten dank. Inzonderheid ook mijn dank aan U, mijn» heer Thielman, met Uwe onderwijzers en kinderen, voor de aubade welke gij mij hebt gebracht. Ik geef U de verzekering dat zulks door mij op hoogen prijs wordt gesteld. Van de mij toegezongen versjes treffen mij inzonderheid deze regelsWil heden dan ook elkaar, de broederhand toch geven. Wat ons verdeelt, thans zijn wij een. Ja, dat hebben we noodig, de eenheid en daarom wenschen wij onze nationale feesten in stand te houden omdat de eenheid er door wordt bevorderd. En nu in de goede stemming ons feest aangevangen. Al is de lucht wat donker en regenachtig, achter de wolken schijnt toch de zon. Moge het zoo zijn op dezen dag 1 Na het uitspreken dezer woorden, die met levendige instemming begroet werden door een groote menschenmenigte, werd door de Zangvereeniging «Loo/f den Heere«, onder lei» ding van dhr. Th. Boekhoven, op uitnemende wijze een paar zangstukjes voorgedragen. De woorden uitsluitend voor het jubileumfeest getoonzet laten we hier volgen. (Door den Directeur van het zanggezelschap was de mu» ziek omgezet voor dameskoor). VOOR 25 JAREN. ORANJELIED. Neerland, grond van God behoedt, Breng Uw Koningin Uw groet, Hulde en groet. Op haar jubeldagen. Oud en jong toont hoe gij deelt, In wat blijds' haar 't harte streelt, Dat haar vreugd' u feesttooi mee doet dragen Breng volkslied en jubel uit dankbaar gemoed, Aan Haar, pand der hoop, aller heilbeê [en groet, De vrees is geweken, Gods trouw ons gebleken, De kwijnende stamboom uit Nassouw [herleeft. Toen zonen bezweken, Schonk God ons een teeken, Dat immer Zijn goedheid als Schild ons [omzweeft. Een dochter vergoed' ons als licht star in [nacht, Onz' offers in rouwe der groeve gebracht. Het land zag behouden een morgenrood [dagen, Als antwoord der hoop, op vragen ons [hulpsmeekend vragen, Den wanklenden troon is zijn vastheid [hergeven Gods hoede bleef Neerland omzweven. Vernieuwd werd uit Nassau Zijn [liefdeverbond, 't Klinkt ziende op Wilhelmina, ons [jub'len in 't rond Oranje zal leven, ja leven. NA 25 JAREN. FEESTGROET. Luid klinke nu de jubeltoon Waar oud en jong zich om den troon Van Wilhelmina blij mag scharen. Wie stemt niet dankbaar vroolijk in, Op 't zilveren feest der Koningin. Nu God-zoo lang Haar wilde sparen 1 Eén jubel klinkt door Nederland En 't schalt langs weide, hei en strand Heil U, Heil U, dierbare Vorstin, Ons beeld" van trouw en vromen zin. God spare U eed'le Koningsvrouw, Heel Neerland zweert U hou en trouw. Wat juichkreet klonk van oord tot oord, Toen blij de mare werd gehoord, Een vorstenkind is ons gegeven. Hoe wekte Neerlands hoogste Vrouw, Bij te^lre zorg en moedertrouw Den lust Haar voorbeeld na te streven. Een Moeder bleef Z'ook voor haar land En daarom klinkt van allen kant Heil U, enz. Trof immer tegenspoed of leed Daar stond de Koningin gereed Om kloek van zin straks hulp te bieden, Wanneer bij storm de wilde vloed, De dijken scheurde 't was Haar moed Die doffe wanhoop weg deed vlieden, En d' arme van het Drentschë veen Hij juicht met ons in liefde één Heil U, enz. Steek uit de vlag brengt feestgroen aan, Strooit, strooit nu bloemen op Haar paan Moog' lang nog Wilhelmina leven 1 «God en Oranje en Nederland« Wij houden met die leuze stand. En blijven moedig voorwaarts streven. En bij de beê voor 't Vorst'lijk Huis Klink luide boven 't feeschgedruisch Heil U, enz. De voorzitter der feestcommissie, de heer W. C, v. As, nam hierop het woord enzeide hoe bizonder de dankbare aubade van de schoolkinderen aan den burgemeester, als ver» tegenwoordiger onzer geëerbiedigde Koningin, hem getroffen had. Dat stemde allen al direct goed en deed ons hart warm kloppen. Met een kort woord wil spr. een openings» woord voor het feest spreken. Het trof hem wat er gezegd is ten opzichte van Nederland op de Volkenbondsvergadering te Qenève. Vertegenwoordigers op die vergadering' waren twee, spr. goedbekend eminente figuren, Mr. Patijn en Dr. v. Hamel. Laatstgenoemde ver» tegenwoordiger heeft op die hooge vergade» ring gezegd van onze Koningin, dat de vijf en twinig jaar, in welke zij ons volk regeer» de, zich gekenmerkt hebben door nauwgezette plichtsbetrachting en warme toewijding. Niet alleen Nederland maar al wat regeert, her» denkt haar 1 Zou Sommelsdijk dan achterblijven Dat kan niet. Spr. begrijpt niet, hoe er nog Ne» derlanders kunnen zijn, die de rijke beteekenis van dit regeeringsfeit voor ons volk niet be» grijpen. Daarom, in eensgezindheid zullen ook de inwoners van Sommelsdijk het regeeringsfeest onzer geëerbiedigde Koningin vieren en in» stemmen met hetgeen eens een dichter zong »Blijft één, blijft één, mijn Vaderland, Laat niets die kracht u roven. Schraagt als een eenig man den troon En breng geen wanklank in den toon Van 't Oud Oranje Boven 1 Ten slotte zegt spr., zeker te weten dat wat de burgemeester gevraagd heeft, in verband met dezen dag, men hem gaarne geven zal. Er zal op gepaste wijze feest gevierd worden 1 Nadat de voorzitter der feestcommissie deze woorden gesproken had, zette 't muziekcorps het «Wilhelmus® in en werden nog eenige Vaderlandsche liederen gespeeld en door de menigte meegezongen. De optocht. Om ongeveer 10 uur zette de optocht der schoolkinderen zich in beweging. De kinde» ren der Openbare» en der Bizondere School namen hieraan deel. 't Was een blij gezicht, al dat oranje en de kleuren der Nederlaudsche vlag. Bizondere attracties in dezen optocht vorm» den twee wagens, waarvan de eerste een ta» bleau=vivant was, voorstellende Sneeuwwitje omgeven door Kabouters. Met bizonder veel smaak was dit opgesteld en vooral de Kabou» ters trokken de belangstelling van het publiek. De tweede attractie was de zinnebeeldige voor» stelling van «den landbouw, het hoofd be» drijf van het bestaan in ons dorp. Letterlijk alles aan den boerenwagen, welke het zinne» beeld rondvoerde was louter symboliek. De voerman en al I Waar had men een meer goed» moedig boertje, met gele klompen aan en een groote houten klos van een pijp in den mond, kunnen vinden dan in hem Inderdaad de keus was gelukkig geweest. De boerenwagen was opgetuigd met de ver» schillende landbouwproducten die in ons ge» west het meest verbouwd worden, en achter den bok was een vaandel aangebracht waarop te lezen stond «De Landbouw bolwerk voor den vredev. Dan volgde nog een wagen waarop een aantal dames die, smaakvol gegroepeerd, de Nederlandsche vlag voorstelden, ook dit was een heel aardige gedachte geweest. Zeer trok ook nog den aandacht een strijd» wagen, gemaakt door de firma Mosselman en Fis die ons plots in gedachten twintig eeuwen terug voerden, in den tijd, toen de Romeinsche veldheeren hun triumftochten hielden, door de straten van Rome. De stoet werd gesloten door versierde twee» wielige wagens waaronder heel smaakvol ge» tooide voertuigen. Nogmaals Aubade. Om ruim elf uur werd in de tent op het Marktveld door de zangvereenigingen «Volks» zang« en «Mannenkoor® 'onder leiding van den heer Vletter verschillende zangnummers gegeven 1 Er werd zooals we, dat van deze koren gewend zijn, heel goed gezongen. De belangstelling ook voor dit deel van het pro» gramma was groot. Historische optocht. De clou van het feest was, zonder eenigen twijfel, de historische optocht. Het programma sprak vanHistorische optocht met zeldzaam mooie passages«. Hierin schuilde niet de minste overdrijving. Aan de samenstelling van dezen optocht, die een der rijkste en meest betee» kenisvolle periodes uit onze, toch al zoo rijke geschiedenis uitbeeldde (van Prins Willem I tot Stadhouder Willem III) moeten «kenners® mede gewerkt hebben. Het glanspunt van dezen optocht was de praalwagen waarop een groep van drie personen plaats genomen had. Deze groep was van teere schoonheid, omdat zij het hart» roerend moment voorstelde, waarop de groote Zwijger en Vader des Vaderlands in onder» handeling trad met kooplieden van bizonder slag, om zijn persoonlijke sieraden prijs te geven en voor het geld daarvoor ontvangen nog een legertje bijeen te brengen waarmee hij hoopte de vijanden van ons arme volk te verdrijven. Toen we dit veelzeggend moment op zoo voortreffelijke wijze zagen voorgesteld dachten we onwillekeurig aan de woorden uit ons volkslied Lijf end goed al te samen Heb ick U niet verschoont" Hulde aan de drie mannen die zich gewaagd hadden dit stukje teere historie uit te beelden. Wat een vastberaden, ernstige en eenigszins lijdende trek op het gelaat van Prins Willem, wat een vorstelijkheid in de houding nu hij gedwongen wordt met kooplieden van ver» dacht allooi te onderhandelen over zijn privé» schatten Met welk een kennersblik beziet de koopman de Vorstelijke kostbaarheden en met welke brutale koopmans manieren onderhandelt hij met den Prins 1 En dan de vragende blikken van den knecht die de sieraden één voor één uitpakt en ze zijn meester overhandigd Ja, het glanspunt van den historischen op» tocht was deze groep 1 Wat natuurlijk niet zeggen wil dat de vol» gende groepen in hun kwaliteit minder waren. Van de eenvoudige in grove pakken gestoken watergeuzen af tot de in schitterende kleedij ge» stoken Elizabeth, Koningin van Engeland toe werden alle groepen door de deelnemers op uitnemende wijze vertolkt. De praalwagen die eigenlijk niet tot den historischen optocht behoorde, maar er toch een goed sluitstuk aan was, getuigde van niet minder smaak dan de optocht zelve. Het was een symbolische voorstelling van de vijf»en»twintigsjarige regeering van H. M. de Koningin. Voorop stond de »/aam« uitgebeeld door een jonge dame, in wit kleed, methetonmis» baar attribuutde bazuin, in de rechterhand. Dan werd H. M. de Koningin voorgesteld gehuld in Haar koninklijken mantel, gezeten in een fauteuil en geflankeerd door symbolen van den Vrede en de Gerechtigheid. «Welker zegeningen ons Vaderland heeft genoten tij» dens H.M.'s regeering«,'zooals de feestwijzer opmerkt. Ook de figuren op dezen wagen waren met smaak opgesteld. De Volksspelen. Tegen half vier stroomde een groote volks» menigte naar het bekende feestterrein, de wei der H.H. Mijs»Koert aan den Langeweg. Verschillende populaire volksspelen waren er georganiseerd. De feestwijzer wees een rijk getal aan. In bizonderheden hierover treden we niet. Alleen zij gemeld dat de stemming zoowel bij de jeugd als de volwassenen goed was. Jammer dat tegen een uur of vijf een zware lucht in het Westen kwam opzetten, wat voor» spelde dat het weldra met de festiviteiten op de wei gedaan zou zijn» Het programma was nog lang niet afgewerkt toen het publiek een goed heenkomen zocht voor de dikke regendroppels welke begonnen neer te vallen. Jammer was dit voor den namiddag, maar nog meer jammer voor den avond die zooveel beloofde. De toebereiding voor de illuminatie had met zooveel zorg plaats gehad Aan 't begin van den avond scheen het, dat 't nog mee zou vallen. De wind ging liggen en de lucht was kalm. Maar een groote onweersbui vernietigde al het werk en alle hoop. De illuminatie werd een groote mislukking. Later op den avond werd het hier en daar nog beproefd, maar 't mislukte al. De losse luchten stonden het niet toe. Ook de lampionoptocht moest om deze re» den vervallen. Wat niet weg nam, dat de stemming er in bleef tot laat in den avond. Wanordelijkheden kwamen niet voor. Be» houdens enkele baldadigheden van enkele ongure elementen, die nu eenmaal op geen enkel feest ontbreken, is ook te Sommelsdijk op waardige wijze feestgevierd. De Winkelversiering. Ons verslag zou geen aanspraak op volle» digheid kunnen maken, indien we geen mei» ding maakten van de etalage»versiering. Er is van de versiering veel werk gemaakt in onze gemeente, hoewel er geen wedstrijd van deze versiering was uitgeschreven. De winkeliers in onze gemeente gaven over 't algemeen blijk van veel smaak. Geen harde bonte kleuren, maar zachte tinten in schoone harmonie gearrangeerd, was wat men zag. Ware er een beoordeelingscommissie geweest, haar taak zou niet gemakkelijk geweest zijn. Etalages die ons bizonder troffen waren die van Kern, Boender en Maan in den Dubbe» len» en die van Wielhouwer in den Enkelen Ring. In de Voorstraat had de heer Jansen een heel mooie etalage gemaakt. Op den Oostdijk: Visser en v. d. Stad, en op de kaai Teunissen. Op den Binnenweg hadden Mas» tenbroek en v. d. Broek bizonder veel werk van hun etalages gemaakt, en in de St. Joris Doelstraat Luijendijk. Ook Krijgsman in de Jacob Banestraat had geen moeite ontzien om iets moois te maken van zijn winkel.

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 3