Uit de Pers. Gemeenteraad. Binnenland. Gemengd Nieuws. rovinciaal leven is voor een volk onont» eerlijk en kan als tegenwicht door de me» tropool niet worden gemist. Zal de groote stad centrum b 1 ij v e n Of.... zal het menschelijk leven zich verspreiden en in de toekomst uitzwermen gaan over 't gansche land Dwaze vraag, zal men wellicht zeggen. Zoo dwaas toch niet, als 't lijkt. Niemand kan zeggen, wat de vooruitgang der techniek ons in deze eeuw nog verder brengen zal. Niemand had kunnen denken, dat het verkeer per motorrijtuig nog ooitin» vloed zou krijgen op den toeloop naar lo» caaltrein en tram, zoodat men zich de vraag al stellen gaat, o f er dan soms een gansche omwenteling in ons verkeerwezen voor de deur staat. Niemand had durven droomen, dat men zelfs in een afgelegen dorp de schoonste muziek en allerlei mededeeiingen, redevoeringen zelfs, opvangen kan. Onlangs las ik van Belgische wevers op een dorpken, die loontwist kregen met de fabriek «in stad«, waar zij werkten. Een ondernemend zakehman kwam er tusschen en verkocht aan de wevers, half op afbetaling »mechanische« weeftoestellen, die ze in een klein kamerken in hun woning plaatsen konden die electrisch werden bediend, het net ging langs den weg, bij hun deur en waarmee ze méér geld verdienden dan voorheen op hun plaats in de fabriek, terwijl ze, hoe hard ze ook moesten werken, eigen baas waren, wat hun tijd, arbeid en tijdsverdeeling aangaat. Nu is zoo iets 'n uitzondering. Nog is »centralisatie« in »groot»bedrijf« voor vele zaken noodig, willen ze met goed gevolg kunnen concurreeren. Maar wie zegt, dat 't zoo blijven zal? Dat ook hier niet een betrekkelijk kleine vinding der techniek een groote omwenteling in de bedrijfsvoorwaarden teweeg brengen zal, zoodat dan weer gerust de klein»arbeid beter concurreeren kan dan de gecentraliseerde in de reuzenfabriek, die ook weer een opeen» hooping van arbeiders tengevolge heeft Hoe 't zij, ik hoop dat de metropool niet de slokop wordt, door wien de beste krachten des volks verloren gaan. UITKIJK. De Standaard schrijft over de Troonrede het volgende De Troonrede. De Troonrede vangt aan met de herinne» ring aan den rijken zegen, dien ons volk ge» denken mocht in de feestdagen, die achter ons liggen. Treffend is, dat H. M. de Koningin den nadruk legt op Hare behoefte te midden van de Staten»Generaal Gode dank te zeggen voor de ontvangen weldaden. Ook dit geeft moed, dat de zware zorgen voor de toekomst zullen worden overwonnen. Het is de lichtende rand om de donkere wolk, waarvan de Troonrede ons verder spreekt. De druk der tijden wordt zwaar ge» noemd. Handel, nijverheid, landbouw en scheepvaart kwijnen tengevolge van omstan» digheden, die veerkracht toch vlijt vermogen te dwingen. En dit alles moet natuurlijk zijn weerspiegeling vinden in de sombere weer» gave van 's lands financieelen en economischen toestand, welke zorgwekkend wordt genoemd. De uitgaven gaan de inkomsten toch ver te boven en hebben een peil bereikt dat boven de draagkracht van ons volk uitgaat. Het doorwerken der geldende regelingen zal verdere stijging nog veroorzaken. Dit nu doet het moeilijk probleem ontstaan, waarvoor Regeering en Volksvertegenwoordi» ging in steeds ernstiger mate geplaatst worden het probleem van het sluitend maken van ons budget, voorwaarde voor het behoud van onze volkskracht. Hierbij mag voorts niet uit het oog worden verloren, zooals in de Troonrede wordt op» gemerkt, dat het blijvend herstel van het economisch leven door sommige heffingen, reeds door te zwaren druk wordt belemmerd. Ofschoon de Troonrede het tekort op de Begrooting niet noemt, is het een publiek ge» heim, dat het voor den gewonen dienst op honderdveertig millioen moet worden geschat, waarvoor dus dekking moet gevonden. Terecht wordt derhalve gewaagd van de noodzakelijkheid van ingrijpende maatregelen, om het evenwicht te herstellen, terwijl men zal moeten gaan in de richting van beperking der Staatszorg. Deze ingrijpende maatregelen worden in de Troonrede in algemeenen zin aangekondigd. Zij worden niet met name genoemd. Dit valt te verstaan, omdat heden toch ingediend is de Begrooting, die als gewoonlijk vergezeld gaat van een nota nopens den toestand van 's Lands financiën, de z.g.n. Millioenennota. Daarin zal meer uitvoerig dan in "de Troon» rede geschieden kon, het plan tot herstel wor» den ontwikkeld. Dat intusschen alleen met bezuiniging het doel het herstel van het financiëel even» wicht niet te bereiken valt, blijkt uit den passus omtrent de wijzigingen in het belasting» stelsel. Hierbij wordt gedoeld op indirecte heffingen en wel, naar wij vernamen op ver» zwaring van heffingen op tabak, bier en thee. Inzonderheid wat de eerste twee heffingen betreft, kan gezegd, dat een ieder het in zijn hand heeft, hoeveel hij daarin bijdragen wil. Behoudens de bestuurshervorming in Indië, wordt uit den aard der zaak niet veel nieuws aangekondigd. Men vergete toch niet, dat er nog heel wat gereed ligt ter behandeling. Wij noemen de wijziging der Gemeentewet, de Zondagswet, de regeling omtrent het vraagstuk der lijkverbranding. Krachtens de aankondiging in een vroegere Troonrede, mag ook een ontwerp tot wijzi» ging van art. 123 Regeeringsreglement voor Ned.»Indië tegemoet worden gezien. De herzie'ning van wetboeken, een ontwerp lot regeling van de uitvoering van het nieu» we Wetboek van Strafvordering worden nog genoemd, terwijl van groot belang ook zijn de wetsvoorstellen tot het brengen van meer eenheid in de sociale verzekeringswetgeving. Van groot belang, zeker niet alleen om de vermindering van de aan de uitvoering dier wetgeving verbonden lasten, maar ook om den aard der wijziging voor de sociale wet» geving zelf. Het zal de Volksvertegenwoordiging aan zeer belangrijken arbeid dus niet ontbreken. Het is te hopen, dat zij kans zal zien dit alles af te werken niet alleen, maar ook nog tijd over te houden ter behandeling van wets» ontwerpen, die, naar het ons voorkomt, als» nog verwacht mogen worden. Wij noemen de afschaffing van de Staats» loterij, een voorstel tot wijzing van de Kies» wet met betrekking tot den stemplicht. Zij zullen voor deze Parlementaire periode op den Parlementairen disch, naar wij althans hopen, niet ontbreken. Met bijzondere voldoening lazen wij de paragraaf ten aanzien van de buitenlandsche betrekkingen. Allereerst natuurlijk om het feit, dat de gewone omschrijving dier betrekkin» gen daarin niet behoefde te ontbreken. Maar vooral om het openlijk getuigenis dat gegeven wordt ten aanzien van den zwaren druk die op het internationale leven ligt. Het belang der geheele menschheid, dus wordt hier gezegd, vordert dat voor de han» gende vraagstukken eerlang oplossingen wor» den gevonden, die den weg openen tot het herstel, waaraan zoowel geestelijk als stoffelijk dringend behoefte bestaat. In deze treffende zinsnede wordt uitdruk» king gegeven aan het innig verlangen, dat niet alleen in het hart van ons volk leeft, maar groeiende is onder de volkeren, die door het steeds uitblijven van de vruchten des vredes meer of minder zwaar getroffen worden. Meer dan zulk getuigen omtrent hetgeen voor Europa allereerst noodig is, kon niet worden verwacht. Dat het niet uitbleef, stemt dankbaar. Vinde het allerwegen rijken weerklank. «De Standaard« driestart Het voorbeeld. Het voorbeeld i s er nu. Men weet hethet inkomen van de Ko» ningin en van de Konjngin»Moeder is even» als dat der Kamerleden in de Grondwet vast» gelegd. Terwijl andere salarissen, als die der Mi» nisters b.v. gewijzigd kunnen worden door een verandering in 't bezoldigingsbesluitter» terwijl die van Raad van State, Rekenkamer, en Rechterlijke Macht bij gewone wetveran» derd kunnen worden, kan voor Kroon en Kamer alleen Grondwetswijziging uitkomst bieden. Uitgenomen natuurlijk het geval dat vrij» willig afstand gedaan wordt van wat de Grondwet toekent. Dat mag vanzelf altijd. Nu de nood van 's Lands financiëen zoo nijpen ging, hadden het Hoofd van Staat en Koningin»Moeder dan ook niet lang noodig om zich te beraden over het brengen van een offer. Beiden deden een brief uitgaan naar den Minister van Financiën om mede te deelen, dat zij vrijwillig afstand wenschten te doen van een deel van het door de Grondwet ge» waarborgd inkomen. Zooals steeds, in Verleden en Heden, heeft het Oranjehuis een juiste daad op het juiste oogenblik weten te volbrengen. Ons volk weet feest te vieren en te jubelen, maar het weet niet minder in stilte te waardeeren. Wij zijn er zeker van, dat dit Koninklijk voorbeeld onder ons op de juiste waarde ge» schat zal worden. Land- en Tuinbouw. Tarieven voor preventieve enting tegen vlekziekte bij varkens. Het Hoofdbestuur zond dd. 13 Sept. 1923 aan de Besturen van de Afdeelingen der Hol» landsche Maatschappij van Landbauw een circulaire inzake de tarieven voor preventieve enting tegen vlekziekte bij varkens. Genoem» de circulaire houdt verband met de terjong» ste Algemeene vergadering gedane «Mede» deelingen van het hoofdbestuur« deze kwestie rakende. Zij geeft inlichtingen over de bespre» kingen te dezer zake gehouden tusschen het Hoofdbestuur en de Afdeelingen Noord» en ZuidsHolland van de Maatschappij voor Dier» geneeskunde in Nederland. Als resultaat hier» van wordt vermeld, dat in de provincie Zuid» Holland, althans bij grootere koppels, het ta» rief van f 1.— per stuk is teruggebracht op f 0.75 a f 0.60 doch dat in Noord»Holland weinig werd bereikt; wijl de aldaar gevestigde afdeeling van de Mij. voor Diergeneeskunde niet bereid werd gevonden hare medewerking te verleenen. De circulaire maakt verder melding van de ter Algemeene Vergadering vernomen klach» ten over bedoelde tarieven, waaruit zou zijn af te leiden, hoe hier en daar door Heeren Dierenartsen wel een ietwat vreemd gebruik wordt gemaakt van het aan hen verleende monopolie te dezen. Het Hoofdbestuur voelt zich verplicht een en ander ter kennis te brengen van de Re» geering. Het afgeven van de aan de Rijksse» ruminrichting geproduceerde artikelen berust ten slotte bij Haar. Zij heeft dus ook de macht zekere voorwaarden te stellen aan degene, die de Rijkssera gebruiken zal. Waarom mag wor» den aangenomen, dat van Regeeringswege gemakkelijk eenige pressie kan worden ge» oefend op Dierenartsen, die met hunne ta» rieven wat heel hoog mochten gaan. Het spreekt vanzelf, dat een door het hoofd» bestuur aan de Regeering te richten adres goed gedocumenteerd behoort te zijn. Ér die» nen feiten te worden genoemd, veel feiten. En 't is daarom, dat er de boer zelf aan te pas komen moet. Van hem moeten we het hooren, hoewel hij zooal had te betalenwelk tarief hem werd berekend en door welken Dierenarts. Natuurlijk zullen extra hooge tarieven wel het meest de aandacht trekken, doch de ge» wone dienen even zoo goed vermeld. Als men deze naast de buitengewone plaatsen kan, springt het verschil zooveel te beter in het oog, wordt de prikkel tot Regeeringsbe» moeiing sterker en kan er dus zooveel te eer succes worden verwacht van het optreden van het Hoofdbestuur der Hollandsche Maat» schappij van Landbauw. Alle varkenshouders, die wel eens hebben laten enten tegen vlekziekte, stellen belang in deze »beweging«. Zonder twijfel zullen dus hunne opgaven overvloedig binnen komen. A s nu ieder zich daarmee wenden wil tot den Secretaris zijner Afdeeling dan loopt de zaak natuurlijk gesmeerd en kan voor 15 October a.s. het Hoofdbestuur beschikken over een schat van gegevens. Natuurlijk zullen ook n i e tsleden van de Hollandsche Maatschappij bij mogelijk succes in dezen gebaat zijn. Ze voelen dat, dunkt mij, wel. Zouden ook zij dus hunne berichten maar niet insturen en dan tevens melden, dat de Secretaris hen kan inschrijven als lid Moest er eigenlijk nog wel één Landbouwer of Veehouder worden gevonden, om van die Tuinders nu te zwijgen, die niet aangesloten was? Doch daarover praten we nog wel eens na» der. Voorloopig worden ingewachtb e r i c h» ten meldende: naam en woonplaats van den Dierenarts en de door hem betekende prijzen voor het enten van varkens tegen vlekziekte, als ook het aantal, waarop bij één bezoek de kunstbewerking werd verricht. Het spreekt van zelf, dat deze berichten behoorlijk die» nen te worden onderteekend. Opgaven van niet«leden van de Holl. Mij. van Landb., die niet bekend mochten zijn met het adres van denAfdeelings»Secretaris in hunne streek worden met genoegen aan» genomen door ondergeteekende. Zou hij op een paar honderd briefkaarten uit deze omgeving mogen rekenen 't Kost de man maar 7'/2 cent en haast geen moeite. En mogelijk voordeel Jis lang niet denk» beeldig. Doe het dus nog terstond. G. VAN DER MOLEN. Landbouwkundige. Maardingen 18 September 1923. Vergadering van den Gemeenteraad van SOMMELSDIJK op Woensdag 19 September, des voorm. 9 uur. Afwezig de heer Le Comte. De Voorzitter, de Edelachtbare heer Den Hollander, opent de vergadering met gebed, waarna de beëediging der H.H. Mijs en Slis plaats heeft. De VOORZITTER deelt mede, dat de ge» meentebegrooting voor '24 nog nietaangebo» den kan worden, daar zij nog niet gereed is. Een kleine wijziging in de begrooting dienst 1923 wordt goedgekeurd. Betreffende het ingekomen adres over de rioleering der Van Gorkumstraat, deelt de VOORZITTER mede, dat het rapport over deze zaak wel is ingekomen, maar de kosten nog niet voldoende zijn vastgesteld. Zoo is in het adres ook wel verklaard, dat adressanten bereid zijn in de kosten tegemoet te komen, maar hoe hoog dit bedrag zijn zal, is nog onbekend. Daarom zal er nog een nadere bespreking met adressanten plaats moet hebben De heer MIJS vindt het een gewaagd systeem om een gedeehe der kosten voor rekening der belanghebbenden te stellen. Zoo komt men er toe straatsgewijze contracten te sluiten met de inwoners. Nog daargelaten of het wettelijk toelaatbaar is, acht spr., dat men op deze wijze den verkeerden weg opgaat. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. in beginsel er ook zoo over denken. De heer KIEVIET zegt, dat de toestand in de Van Gorkumstraat veel te wenschen over laat. Spr. wijst er op, dat er te Sommelsdijk veel frauduleuze aansluitingen plaats gehad hebben, daarom is het gewenscht, dat de ver» ordehing eens in overeenstemming met den werkelijken toestand gebracht werd. De heer MIJS is het volkomen met den heer Kieviet eens. Wel 2/3 van Sommelsdijk is frauduleus aangesloten. In de volgende zitting zullen B. en W. met definitieve voorstellen komen. De VOORZITTER deelt mede, dat op het adres van den raad aan den Minister, waarin verzocht werd de reductie voor groote gezin» nen in de schoolgeldverordening te handha» ven, een antwoord van Ged. Staten is inge» komen, waarin zij berichten, dat volgens art. 62 der L. O. wet de verordening gehandhaafd moet blijven, maar dat de reductie voor groote gezinnen feitelijk blijft bestaan, omdat de kin» deraftrek reeds bij de rijksinkomstenbelasting toegepast wordt. De heer BLOK vindt, dat de nieuwe rege» ling veel afwijkt van de oude, gezinnen met veel kinderen moeten wel het dubbele betalen. De VOORZITTER ontkent dit, de laagste inkomens worden door deze regeling juist ontlast. Er zijn wel een 20 gezinnen die nu geheel vrij zijn. De heer VAN NIMWEGEN constateert, dat de middenklasse het zwaarst getroffen wordt door deze regeling. De verordening wordt met algemeene stem» men vastgesteld. B. en W. stellen voor eenige wijzigingen te brengen op de verordening der haven» en kaaigelden. B. en W. willen de gelden wat verhoogen, daar de lasten aan de haven en de kaai ook zwaarder zijn geworden. De heer MIJS geeft den wensch te kennen, dat B. en W. gewijzigde verordeningen eerst ter kennis van de gemeenteraadsleden brengen, opdat zij er eenige studie van kunnen maken, 't Gaat niet aan zoo maar een beslissing te nemen met het vloekverbod is ook te over» haast te werk gegaan. De VOORZITTER merkt op, dat B. en W. slechts een paar wijzigingen voorstellen, en de verordening overigens gehandhaafd blijft. B. en W. stellen voor de lasten per ton van 1 op 3 cent te brengen en de abonne» menten naar dezelfde verhouding te verhoogen De heer v. NIMWEGEN zegt dat vreemde schippers dan zwaar getroffen worden, daar zij ook sluisgelden te betalen hebben. De heer M. JOPPE vindt het bedrag wat hoog om dezelfde reden die den heer v. Nim» wegen aanvoert. De VOORZITTER zegt dat men daar geen rekening mede houden kan. De gelden zooals B. en W. die voorstellen, te heffen zijn nog laag als men ze vergelijkt met andere veror» deningen op Flakkee. Bovendien stellen B. en W. voor, schepen die langer dan dertig dagen in de haven liggen voor iedere vol» gende dertig dagen nieuwe belasting te eischen, behoudens dat er overmacht plaats heeft, wat ter beoordeeling aan B. en W. wordt over» gelaten. Dan willen B. en W. ook in de ver» ordening invoegen dat de gelden ook door de havenmeester in ontvangst genomen kun» nen worden namens den ontvanger, tegen afgifte van een kwitantie. Overtredingen kun» nen gestraft worden met f 25 boete sub. 6 dagen hechtenis. Met algemeene stemmen wordt deze veror» dening aangenomen. In de rondvraag verzoekt de heer BLOK B. en W. de vergaderingen van den raad zoo mogelijk 's avonds te doen plaats hebben. De VOORZITTER antwoordt geen toezeg» ging te kunnen geven, het is heel moeilijk een uur van den dag te bepalen waarop alle raadsleden gelegenheid hebben te komen. De heer v. NIMWEGEN wijst er op dat het tijd wordt een hulp voor den havenmeester te benoemen daar de volgende week de bie» tencampagne begint. De heer MIJS vindt het niet goed dat er een havenmeester is die zijn functie niet kan waarnemen. Dat is geld weggooien. De VOORZITTER zegt dat de veldwachter het toch heel goed aan kan, alleen in den druksten tijd heeft hij hulp noodig. De heer MIJS meent dat er een volgend jaar een andere regeling getroffen moet worden. Vroeger kon de havenmeester het altijd alleen aan, alleen verleden jaar toen er juist weinig bieten waren moest er een hulp komen. De heer G. JOPPE zegt dat voorheen de bieten voor verschillende kantoren afgeleverd werden, nu dit alles geconcentreerd is op eene plaats is de drukte aan de kaai toegenomen. Besloten wordt B. en W. te machtigen voor dit seizoen nog een hulp aan te stellen. Dan worden de deuren gesloten met het oog op de benoeming eener onderwijzeres. Na opening wordt benoemd tot onderwij» zeres Mej. Acksen uit 's»Gravenhage. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 18 Sep» t e m b e r. Voorzittermr. D. A. P. N. Kooien. Aanbieding Staatsbegrooting. De GRIFFIER doet op verzoek van den Voorzitter voorlezing van het Kon. besluit, waarbij machtiging is verleend tot het aan» bieden van de Staatsbegrooting over het jaar 1924. De MINISTER VAN FINANCIEN, de heer H. C o 1 ij n, biedt, daartoe gemachtigd door de Koningin, de Staatsbegrooting voor 1924 aan, onder mededeeling, dat zij verge» zeld gaat van een memorie van toelichting, waarin de toestand van 's Lands financiën wordt uiteengezet. De VOORZITTER betuigt den minister den dank der Kamer. Nominatie voorzitter. Aan de orde is het opmaken van de no» minatie van drie personen voor het voorzit» terschap der Kamer. Uitgebracht worden 76 stemmen, waarvan 70 op den heer Kooien, 3 blanco en 1 op de heeren Beumer, Dresselhuys en Nolens, zoodat de heer K o o 1 e n als num» mer een op de nominatie zal worden geplaatst. Bij de stemming over de bezetting van de tweede plaats op de nominatie worden uitge» bracht 80 stemmen, waarvan 48 op den heer De Monté Ver L oren, 21 op den heer Schaper, 3 op den heer Marchant, 2 op de heeren Dresselhuys en Visser van IJ zendoorn, lop den heer VI i e» gen en 3 blanco, zoodat de heer Monté VerLoren als nummer twee op de nomi» natie zal worden geplaatst. Bij de stemming voor de derde plaats wor» den van de 82 uitgebrachte stemmen op den heer Visser van IJ zendoorn uitge» bracht 45 stemmen, op den heer Schaper 30, op den heer Dresselhuys 3, op den heer Marchant 2, op den heer T i 1 a n u s 1 en 1 blanco. De heer Visser va n Ijzen» doorn, met volstrekte meerderheid van stem» men gekozen, zal als nummer drie op deno» minatie worden geplaatst. In de commissie tot aanbieding van de no» minatie aan de Koningin worden benoemd de heeren De Wilde, mevr. Bronsveld— V i t r i n g a, en de heeren E b e 1 s en L o» vink. Hoe men op Sumatra krankzinnigen behandelt. Een ernstig geval van vrijheidsberooving werd aan de politie te Padang gerapporteerd. Op 21 Juli werd zekere Safoedin in een »soerau« door een paar inlanders opgepakt en naar kampong Berok gebracht, waar de man in de woning van een hunner werd op» gesloten. Om te beletten, dat Safoedin, die men voor krankzinnig hield, zou ontvluchten, maakte men een klem, waarin hij met zijne voeten werd vastgezet. Deze klem bestond uit een boomstam, welke men overlangs had door» gezaagd en waarin men twee gaten had ge» boord. Door die gaten moest Safoedin zijn beenen steken, terwijl de beide uiteinden van den boomstam met rottan en ketting stevig werden vastgebonden. Met zijn beenen in den boomstam vastge» kneld heeft Safoedin vier dagen en vier nach» ten in zittende houding doorgebracht. Zoo nu en dan werd hem een weinig voedsel toegediend. Toen men hem uit zijn gevangenschap ver» loste, is hij onmiddellijk naar het politiebureau geloopen om de politie in te lichten over de mishandeling, die hij had ondergaan. De man die geenszins den indruk maakte van krankzinnig te zijn, toonde de Sum. Bode zijn beenen, welke duidelijk de sporen droe» gen van de knelling, waaraan ze hadden blootgestaan. Tot de daders behoorde zekere Djamil, een zwager van Safoedin. Hij had niet tegengestribbeld of geschreeuwd omdat hij vreesde door de kampongbevolking te zullen worden doodgeslagen. De politie trof onmiddellijk maatregelen om de daders te arresteeren. Naar men haar mededeelde, zouden in kompong Berok nog meer krankzinnigen op» gesloten zitten. De hoofdrechercheur Helms trok er op uit om daar een onderzoek in te stellen. In een tweetal woningen trof hij inderdaad twee z.g. krankzinnigen in beklagenswaardigen toestand aan. Een der ongelukkigen lag reeds vijf jaren lang met een ijzeren ketting om zijn middel strak vastgebonden op een baleh»baleh in een hok onder een woning. De man was werkelijk krankzinnig. Op zijn rug vertoonden zich de bloedige striemen, die door den ketting waren veroorzaakt. De andere, een nog jonge man, die vrij normaal leek, doch nu en dan, naar verteld wordt, aan vlagen van krankzinnigheid lijdt, lag op een ijzeren plaat, met een circa 5 me» ter langen ketting aan een zijner voeten, welke door een gat in de plaat onder het huis was vastgemaakt. Beiden werden naar het politiebureau over» gebracht. De daders zijn gearresteerd. Het slachtoffer, de ongelukkige, die reeds 5 jaren lang vastgebonden lag, dankt deze «aangename behandeling aan zijn broer Ali, terwijl het derde slachtoffer, Dervis genaamd, door vader Taib aan een ijzeren ketting was gelegd. Het inkomen van de Kroon. Het Nederlandsch correspondentiebureau in Den Haag meldt De Koningin heeft een brief laten richten aan den minister van financiën, met de mede» deeling, dat, indien tot vermindering van de salarissen van de Rijks»ambtenaren voor het jaar 1924 wordt overgegaan, Hare Majesteit niet zal laten beschikken over een met die vermindering naar verhouding overeenkomend gedeelte van het bij artikel 22 van de Grond» wet vastgestelde bedrag van het jaarlijksch inkomen ten laste van 's Rijks kas. De Koningin»Moeder heeft een brief van gelijksoortigen inhoud aan den minister van financiën laten richten. Een belijder. Neen, ik kén dien dien broeder volstrekt niet. 'k Heb ook zijn naam nooit gelezen, maar ik heb hem, onbekend, uit de verte een war» men handdruk gegeven, dat hij, nazaat der «kleine luyden* zóó gesproken heeft tegen de Erfgename van Vader Willem's naam en traditién. De Koningin bleef in oud»Amsterdam Zóó zeide het 't vastgestelde feestprotocol. Maar de heer J. Dijkstra, uit Amsterdam» Noord, óver 't IJ benóórden 't IJ dus, in spreekwoordelijk modern Noord»LIolland 1 zei, dat dit niet aangingvier dagen zou de Koningin binnen Amsterdam zijn en zich door zoo'n simpele waterplas laten weerhou» den, om haar trouwe onderdanen van den overkant te bezoeken dat zou alzoo niet zijn. Doch de autoriteiten werkten niet mee Elk üür van den tijd was «uitverkocht Toen wendde Dijkstra zich rechtstreeks tot de Vorstin en met vrijmoedigheid bracht hij zijn wensch naar voren, en ziet 1 'n uur vóói ze Amsterdam verliet, na zóóveel ver» moeienis, reed de Koningin nóg weer uit: Over 't IJ. Die Noord»IJ»ers kunnen zwijgen! Ze hadden 't den geheelen dag geweten, alles goed voorbereid, de witte bloemebruidjes stonden klaar, de zangers waren gereed, de huizen versierd maar «Groot»Amster» dam« wist van niets en zoo hadden ze Hare Majesteit rustig en knus voor zich alléén. En konden ze haar met elkander in den stillen, vallenden avond de zegenbede toe» zingen uit Psalm 134. Natuurlijk, de heer Dijkstra sprak. Onder meer dit Majesteit, het verstreken tijdperk staat er ons borg voor, en wij bidden -dat het ook in de toekomst zoo zal zijn, dat wij, «kleine luyden« aan den overkant van het IJ, een stil en gerust leven kunnen leiden onder Uw doorluchtigen scepter, omdat we we» ten, geregeerd te worden door een Vors» tinne, die opzien naar Golgotha's Kruis, en die haar volk aanschouwt als een erve, door God haar ter besturing gegeven. God behoede U en Uw Huis. Er is toch wel wat veranderd in Nederland sinds de dagen der »neutraliteit«, waarmee Willem 111 werd verkwikt, als hij toegespro» ken werd. Gelukkig een volk, dat nog tot zijn Vorstin weet te spreken van Golgotha's Kruis en ook wéét, dat zijn woord weer» klank vindt! Mark verhoogd. Men schrijft aan de Gelder» landerDe weduwe LI. te Kerkrade ontving enkele dagen geleden uit Duitschland bericht, dat de haar na het overlijden van haar man toegekende kinderbijslag, wegens den lagen markenkoers, met 6, zegge 6 mark per maand en per kind zou worden verhoogd. Het eigenaardige hiervan was wel, dat de vrouw het bericht ontving per briefkaart, welke was gefranceerd met 136.000 mark. Poging tot afpersing. Vrijdagmorgen om kwart voor zeven werd een bewoner van de Reguliersgracht te Amsterdam, die zich te be bevond, wakker, doordat hij geluid in zijxk slaapkamer hoorde. Opkijkend bemerkte hij een man, die door het open raam aan de straatzijde naar binnen klom. De bezoeker, die langs dezen minder ge» bruikelijken weg zijn entree maakte, trachtte den bewoner geld af te persen en toen het gewijgerd werd, trok hij een revolver. Het gelukte hem een actetasch met boeken weg te nemen, waarna hij schielijk verdween. Nader is gebleken, dat hij het raam via een hek en een vooruitstekend deel van den gevel heeft bereikt. Ook is aan het licht ge» komen, dat een tweede persoon op den uit» kijk stond. Het tweetal is nog niet gearres» teerd. Zoon arme oppermanEen opperman is in een perceel aan den Zeedijk te Amsterdam beroofd van zijn portefeuille, inhoudende f 430, 1.020.000 mark en een rijbewijs. (Hbld.) Twee loggers vergaan. Uit Katwijk aan Zee meldt men Het kan nu wel als een vaststaand feit wor •- den aangenomen, dat bij den storm van voc enkele weken twee loggers van hier met de geheele bemanning gebleven zijn. Dit is een groote ramp voor onze plaats. De loggers warenJohanna KW 142, schipper C. Kuyt, van de reeder P. de Best en Mercurius KW 46, schipper J. Haasnoot, reeder J. Parle vliet Lzn. De schepen waren bemand met 5 en 6 koppen, zoodat llmenschen den dood inde golven vonden. Aanranding. Terwijl Vrijdagavond zekere D. onder Geldrop aan het Eindbovensche kanaal zat te visschen, vroeg hem iemand om tabak. D. voldeed aan dit verzoek, maar toen vroeg hem de onbekende ook om geld. Toen D. zeide dit niet te hebben, wilde de onbe»' kende hem te lijf gaan. Er ontstond een wor» steling, tijdens welke een tweetal individuen uit het struikgewas te voorschijn kwam en D. te lijf ging. D. werd zoodanig geslagen, dat hij ongeveer een uur bewusteloos heeft gelegen. Tevens heeft men hem een ernstige snijwond toegebracht. De politie, van deze zaak in kennis gesteld, is op onderzoek naar de daders. Het kon niet dikker. De Rotterdammer vertelt een kostelijk staaltje van bureaucratie. Aan de Zeevaartschool te Willemsoord was het gewoonte jaarlijks aan den besten leerling een gouden horloge van rijkswege te schenken. Het zonderlinge geval deed zich voor dat elk jaar het gouden horloge iets dikker werd. Het bereikte zoodanigen omvang, dat ten slotte de autoriteiten te Willemsoord van den goudsmid het vertwijfelend bericht ontvingen, dat het nu onmogelijk dikker kon. Die dikte was niet begeerd en men pijnigde zich met de vraag, waaruit die abnormale af» metingen waren te verklaren. Ten slotte vond men de oplossing. Jaren geleden had de verificateur van 's Rijks zeeinstrumenten, de heer Kaiser, de op» merking gemaakt, «dat voor zulk een gelegen» heid de kast wel iets zwaarder kon.« Met die opmerking werd aan het departe» ment rekening gehouden. In het model van den bestellingsbrief kwam, «dat voor zulk een gelegenheid de kast wel iets zwaarder kon.« Elk jaar werd dat letterlijk overgenomen totdat het niet dikker kon Hoe langer hoe gekker duurt altijd nog iets langer dan hoe langer hoe dikker 1 Vechtpartij. Na afloop van de kermis te Ingen ontstond gisternacht een vechtpartij, waarbij messen te pas kwamen. Verscheidene personen werden ernstig gewond. Een veldwachter bekwam steekwonden aan den rechterarm. Hij werd naar het ziekenhuis te Tiel vervoerd. Aangehouden. De politie te Maastricht heeft Zaterdag aangehouden den 21»jarigen H. L. aldaar, die met lijsten rondging tot steun van rijksambtenaren en daarop gefingeerde bedra» gen van bekende personen zelf invulde.

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 2