I II If 1 II I '11 I i i if II1 III" Plaatselijk Nieuws. 1 V 4 R It ifi 1 verplichting alleen het Italaansche smaldeel in den Piraeus te groeten, door ze tot Brit» sche en Fransche bodems uit te strekken. Deze vloot zal, de haven verlatend, de Grieksche groeten. Men heeft goeden moed, dat hiermee het geschil geregeld is, vooral daar Griekenland zich bij voorbaat bij het besluit van den Raad neerlegde. Poincaré wordt voor de Fransche gedragslijn gehuldigd. Rechts vindt hierin een nieuwe aanleiding op de onmacht van den Volken» bond af te geven, waartegenover l'Oeuvre zich afvraagt of de Raad zonder volkenbond tot dezelfde conclusie zou gekomen zijn. Een Japanner zal met het voorzitterschap van de onderzoekscommissie belast worden, omdat de Raad van den Volkenbond eveneens'door een Japanner geleid wordt en Japan, ofschoon in den Gezantenraad vertegenwoordigd, ten opzichte van dit geschil neutraal mag genoemd worden en het thans, wegens de ramp, vols komen onpartijdigheid waarborgt wegens het besef van de betrekkelijkheid van de betees kenis van het conflict met die der aardbeving vergeleken. België, van andere zijde benoemd, heeft geen gedelegeerde in den Raad. Als de commissie geen uitkomst bereikt, schijnt er een beroep op het hof in den Haag te moeten gedaan worden. De nota herinnert nadrukkelijk aan de bes lofte van Italië om Korfoe te ontruimen als de gestelde voorwaarden vervuld zijn. Men hoopt, dat de Volkenbond de kwestie der bevoegdheid nu ter zijde zal laten. Robert Cecil kan zich moeilijk tegen lord Crewe verzetten, die zich in den Gezantenraad bij de anderen aansluit. Het spoorwegongeluk bij Hannover. Een ooggetuige deelt aan de N. R. Ct nog het volgende mede Met een zakenvriend reisde ik samen in een tweede klas coupé in den Dstrein uit Leipzig. We sliepen elk rustig op 'n bank plotseling werd ik door een geweldigen schok wakker, onze koffers vielen op ons neer, ik sprong op en gooide de deur naar de gang open. Daarna wekte ik mijn vriend die kalm door was blijven slapenwe sprongen direct op, deden onze schoenen vliegensvlug aan, gres pen onze bagage en sprongen door de deur op de lijn. Het was toen nog volslagen dons ker, Op onze vraag aan een beambtewat is er gebeurd kregen we ten antwoordik weet het niet, en daarna riep men de laatste wagen brand. Wij snelden er heen en zagen dat de tweede wagon achter den onzen in volle vlam stondtoen hoorden wij ook kres ten van de slachtoffers. Van den wagon, waarin wij zaten, de tweede, was een gedeelte vers nield, van een wagon verder naar voren was ren alle ruiten vernield en was de achterwand van boven tot beneden gespletenook de buffers waren afgebroken. Toen ik later naar onzen wagon terugkeerde, kon ik niet meer in mijn coupé komen, daar door een lateren schok de schuifdenr van de gang dichtgevals len en in vloer en coupéwand gedrongen was Een van ons liep alle wagons door, om een dokter te zoeken, maar er was onder de pass sagiers geen dokter aanwezig ook ontbraken verbandmiddelen, waardoor wij betrekkelijk machteloos stonden. Intusschen trachtten het treinpersoneel en verschillende reizigers met minimaxen den brand te blusschen en hielden de andere wagens nat. Dames gaven haar sjaals en onderrokken om de wonden te vers binden. In den aanvang dacht men, dat alle mens schen in den tweeden wagon, die geheel plats gedrukt was, omgekomen waren, maar later hoorde men een geschrei van een man. Dat heeft wel anderhalf uur geduurd vöör men hem kon helpen, daar er absoluut geen bes hoorlijk materiaal aanwezig was, als bijlen en zagen, .waarvoor wel hokjes in de wagon ges maakt zijn. Eerst toen ongeveer twee uur na het gebeurde de hospitaaltrein kwam, kon er Hink worden aangepakt. Daarvoor hadden wc de gewonden zooveel mogelijk in de coupé's van de andere wagons gelegd, waar zij door dames zoo goed als mogelijk was, werden verpleegd. Intusschen was het dag geworden en kon men beter zien wat er gebeurd was. Onze los comotief stond te stoomen vlak voor het bloks huis, waarvan het sein onveilig stond. De mas chinist van den anderen trein deelde ons mes de, dat hij door den rook van onze locomotief het bloksignaal te laat gezien heeft. Indien hij niet nog op het laatste oogenblik geremd had zouden ongetwijfeld ook de voorste wagons verpletterd zijn. Om c.a. 8 uur vertrokken wij, heel langs zaain, met het overschot naar Wunsturf. Daar werd een nieuwe Dstrein gemaakt waarna we naar Bentheim doorreden. De ontzettende ramp in Japan. Volgens een telegram uit Kobe kunnen 30 pCt. van de Japansche katoenfabrieken den arbeid niet meer hervatten. Uit Londen wordt gemeldDe Japansche regeering heeft Donderdag bekend gemaakt, dat het aantal dooden in Tokio ongeveer 30,000 bedraagt, het aantal gewonden 100,000 en het aantal dakloozen ongeveer 350.000. Het aantal vreemdelingen, dat is omgekos men, schijnt eveneens kleiner te zijn dan eerst werd gevreesd. In Yokohama wordthuu aans tal op 100 geschat. Vele Europeesche vluchtelingen komen te Kobe aan en geven vreeselijke verslagen van hun ondervindingen. Het staat thans vast, dat de gebouwen van de Britsche, Amerikaansche, Fransche en Itas liaansche ambassade en die van de Chineesche legatie zijn afgebrand. Een groot aantal doodsgevallen werd vers oorzaakt, doordat vluchtelingen, welke op de daken der treinrijtuigen medereden, in den Oesoeistunnel te Karaisawa van de rijtuigs daken werden stukgeslagen en gedood. Volgens berichten uit Tokio heerscht in de stad een voorbeeldige orde. De autoriteiten worden door de troepen krachtig gesteund bij de handhaving der orde en de hulpverleening aan de noodlijdende bevolking. Er zijn echter nog 135.000 menschen zonder dak boven hun hoofd. Tot nu toe zijn met zekerheid 32,564 dooden geïdentificeerd. Er zijn 3 keizerlijke verordeningen verschenen om het misbruik maken van den tegenwoordigen toestand tegen te gaan. De catastroof zal vermoedelijk groote politieke gevolgen hebben, vooral ten opzichte van de vloot. Japan is na de catastrofe niet meer de zeemacht van voorheen. Zeker is, dat een gedeelte van de vloot ernstig bes schadigd is. 2 groote schepen, de Aci en de Mikasa zijn door de vloedgolf verzwolgen. Na de catastrophe. Te Londen verwacht men, dat de ramp die Japan heeft getroffen, niet zonder uitwerking zal blijven op de a.s. Engelsche rijksconferens tie, waar de verdediging der Dominions en de kwestie van den Stillen Oceaan een belangs rijke plaats zouden hebben ingenomen. Nu Japan althans voor eenige jaren naus welijks meer als gevaarlijk mededinger op mas ritiem gebied kan beschouwd en vermoedelijk langen tijd alle beschikbare gelden zal noodig hebben voor het herstel der geleden vers liezen, wordt het waarschijnlijk geacht dat de Britsche regeering evenals de premiers der Dominions voorloopig hun verdedigingsplans nen belangrijk zullen kunnen beperken. Deze politiek die reeds terstond na het ons heil door de »Manchester Guardian« als wens schelijk is aangeduid, zou natuurlijk door de Engelsche zakenwereld worden toegejuiht oms dat daardoor de nieuwe uitgaven voor de defensie o.a. in verband met de uitbreiding der havenwerken te Singapore gevoegelijk van het programma kunnen verdwijnen. Door den gezondheidsdienst te Tokio zijn pamfletten onder het volk verspreid, waarin wordt gewaarschuwd voor de toenemende typhussepidemie. Het aantal typhussgevallen is sinds de aardbeving verdubbeld. De voeds selvoorziening gaat beterin sommige diss tricten is de waterleiding weder hersteld. Een 7ïmeS"Correspondent heeft een autotocht door de stad gedaan en zegt in zijn relaas o.m. Alle telegraafdraden zijn afgeknaptde palen zijn verkoold en liggen dwars over den weg. Tokio is één groote ruïne van dakpannen, metselwerk en ineengezakte huizen. De alges meene ramp is nog verergerd door de enorme hitte, die hier op het oogenblik heerscht, ters wijl aardbevingen nog met tusschenpoozen plaats vinden. De meeste huizen waren van houten dit is ook de oorzaak, dat de brand zich zoo snel kon uitbreiden en duizenden menschen deed omkomen. SOMMELSDIJK. De bakkersknecht C. v. H. had het ongeluk zijn hand zoodanig te klemmen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. MIDDELHARHIS. Uitslag loting Nat. Militie, lichting 1924. A. A. C. de Mooij 1, J. v. d. Sluis 2, M. v. Assen 3 (br.dienst), D. de Korte 4 (br.dienst), J.Schellevis 5, Joh. Stapel 6 (br.dienst), Joh. Wervers 7, W. Vroeg» indeweij 8, A. Jordaan 9, B. Dubbeld 10, J. v. d. Bos 11, J. Bedeaux 12, G. A. de Koning 13, C. de Waard 14, M.Smit 15, M. Dubbeld 16 (br.dienst), F. J. Blok 17 (br.dienst, L. v. Gelder 18, J. Verduin 19 (br.dienst), L. v. Gro» ningen 20, P. H. den Ouden 21 (br.dienst), J. Hoolboom 22, I. Slis 23, A. v. d. Stad 24-, J. v. d. Slik 25, Chr. H. Albelskamp 26, J. v. Groningen 27 (br.dienst), A. Vroegindeweij 28, L. Lodder 29, D. Vroegindeweij 30 (br.» dienst), C. Struik 31, J. v. d. Tol 32, Jan Driesse 33, C. Koster 34. Maandag werd aan den Oudendijk door de tram een prachtigen hond van den heer J. P. van Splunter overreden. Het dier was onmiddellijk dood. Naar men ons uit goeden bron meedeelt, worden met de eigenaars van de Stoomboot »Den Bommel® onderhandelingen gevoerd om genoemde boot vanaf Middelharnis te laten varen, wanneer de Middelharnissche boot overgaat aan de R. T.-M. Voor het eerst had, in verband met de wet op het Nijverheidsonderwijs de uitreiking plaats van getuigschriften van de avondtee» kenschool, in de ambachtsschool alhier, op Zaterdag 8 Sept., welke uitgereikt werden aan onderstaande leerlingen A. Boogerman, tim» merman, G. Boogerman, timmerman, P. van Es, timmerman, B. J. Hoolboom, timmerman, L. Lodder, smid, allen te Middelharnis en H. v. d. Doel, smid te Sommelsdijk. De aanmelding voor het concours hip» pique blijft nog opengesteld tot Woensdag» avond 12 September a.s. DEN BOMMEL* Met ingang van 1 Oc» tober a.s. is tot postbode alhier aangesteld de Heer A. Keijzer te Stad aan 't Haringvliet. Het Jubileumfeest. A.s. Woensdag 12 Sep» tember, zal ook in onze gemeente het 25»jarig Regeeringsjubileum van onze geliefde Konin» gin feestelijk herdacht worden. Weliswaar is men hier niet een van de eerste gemeenten waar men dit jubileum herdenkt, doch onge» twijfeld zal zij bij geen andere gemeente van dit eiland wat het feestvieren betreft achter» staan. De leden van de feestcommissie heb» ben evenals hun voorgangers bij vroegere feesten laten zien dat zij hun taak niet licht opvatten, want zij hebben in een korten tijd alles goed voor elkaar weten te brengen. Wan» neer het weer medewerkt, zal het hier dan ook prachtig worden, vooral wat de versie» ting en verlichting betreft. De Voorstraat zal aan de kanten met denneboompjes beplant worden en van boom tot boom zullen rijen vetglaasjes gehangen worden, wat zoowel des avonds als overdag een schitterend effect zal geven. Op het einde der Voorstraat komt waar» schijnlijk 1898—1923 met een kroon er boven in vetpotjes. Ook de stoomboot zal des avonds naar men ons mededeelde prachtig verlicht worden. Enkele mooie poorten zijn door een ingezetene beschikbaar gesteld. Reeds om 7.30 uur zullen twee herauten te paard het feest aankondigen, daarna zal het feest ingeluid worden en om 8.30 zal door den Burgemeester Eere»Voorzitter vanaf de trap van de Polderskamer een openingswoord worden gesproken. Het programma is reeds in het j.l. Zaterdag»nummer vermeld zoodat wij dit niet zullen herhalen. Wij zullen hopen dat dit feest evenals de vorige feesten in alle opzichten moge slagen en dat iedereen zoo» veel het in zijn vermogen is tot het welsla» gen zal medewerken. De Geref. Jongelingsvereeniging en de Meisjesvereeniging alhier, hielden op 6 Sept. j.l. een vergadering een Oranje»avond. De Eere»voorzitter opende de samenkomst en liet daarna zingen Ps. 89 8 en ging toen voor in gebed. Daarna sprak hij een woord naar aanleiding van den Psalmregel»Onze Koning is van Israëls God gegeven« en herinnert het publiek aan de intocht vanH.M. inde hoofd» stad, 25 jaar geleden en die bij haar huwelijk 12 jaar geleden/ Hierna werd gezongen »Wil» helmus van Nassauen« Mej. S. van Loon nam daarna het woord, overHet jubileum onzer Koningin« Mej. E. Leeflang een woord over het huwelijk van Willem III. Vervolgens gaf dhr. J. P. Verheul enkele herinneringen uit het leven van onze Koningin. Naar aanleiding hiervan werd gezongen »Zij zullen het niet hebben®. Hierna volgde pauze. Tijdens de pauze werd nog gezongen «Neerlandsch duin en frissche stranden«. Na de pauze nam W. Verheul het woord over: »Oranje en Nederland«. Hierna werden eenige gedichten ter oore gebracht door J. Holleman, een gedichtHeil Oranje, A. Ba» keiaar Pzn.Geuzenliedekens, A. v. Loon, Aan mijn Vaderland, Q_ LeeflangOranjedag, A. Bakelaar Wz.Napolions tocht naar Rus» land, J. C. HuijzerHet laatste gedeelte van Da Costa's gedichtDe slag bij Nieuwpoort. Na afloop hiervan werd nog gezongen het 5e en 6e Couplet van het Bondslied. Daarna werd de samenkomst onder dankzegging ge» sloten door dhr. J. P. Verheul. Uitslag loting op 6 Sept. j.l. no. 1 C. Vervloet, 2 I. W. de Graaft', 3 J. G. Knops, 4 P, Kievit, 5 W v. Zanten, 6 J. Westdijk; 7 W. Bakelaar, 8 L. Fokker, 9 J. de Jong, 10 J. Tiggelman, 11 C. v. Putten, 12 J. Hokke, 13 J. Stoop, 14 V. Osseweijer, 15 J. Chr. van Loon, 16 P. Holleman. Bij den landbouwer Jac. Mosselman is een paard gestorven. Het vleesch is afgekeurd en in de put gestopt. Bij publicatie wordt bekend gemaakt dat het streng verboden is op het jubileumfeest (12 Sept.) a.s. vuurwerk, zooals voetzoekers en zevenklappers af te steken. Alleen dat vuur» werk mag worden afgestoken, hetwelk geen gevaar voor menschen of gebouwen kan ver» oorzaken. Op een en ander zal streng wor» den gelet. Zaterdagavond werd het zoontje van M. P. door een fietsrijder aangereden, waardoor 't een wond aan zijn hoofd bekwam. Genees» kundige hulp was noodzakelijk. OOLTGENSPLAAT. Donderdag 6 Sep» tember werden hier de schoolfeesten gehou» den, des morgens vroeg wapperde van de openbare gebouwen en schier alle particuliere woningen de driekleur. Om halftien maakten de kinderen der Openbare School een rond» gang door het dorp, begeleid door de Muziek» vereeniging. Voor het Gemeentehuis werden eenige vaderlandsche liederen gezongen, onder leiding van dhr. J. Bol en werden door den waarnemend Burgemeester Donkersloot toe» gesproken als volgt Geachte Kinderen Zooals u wel bekend zal zijn is onze Bur» gemeester, den vertegenwoordiger van Hare Majesteit de Koningin, door ernstige onge» steldheid verhinderd, uwe hulde in ontvangst te nemen, en rust op mij als waarnemend Burgemeester de vereerende taak zulks te doen, een vereerende taak voorwaar, doch ook een aangename, want zien wij uwe gezichten welke van blijdschap stralen, en de Oranje waar» mede gij getooid zijt, dan is het aangenaam, zulks te zien. Het feest is voor u en ons een gewichte dag, niet waar? Vijf en twintig jaren geleden beklom onze Vorstin Wilhelmina den troon en aanvaardde de Regeering van ons land. Vijf en twintig jaren spaarde God haar ten zegen van land en volk, en bewees zij niet door hare Regee» ring dat zij met Haar Volk mede leefde. Oranje en Nederland zij behooren bijeen. Een telg uit het Oude Oranjehuis bleef ons gespaard, en wij danken onzen God daarvoor. Het Oranjehuis leefde steeds met ons volk mede in alle omstandigheden. Uwe Onderwijzers hebben het u wel verteld hoe een Prins Willem van Oranje voor zijn volk, goed en bloed, ja zelfs zijn leven over had. Is het dan niet een zegen als zulk een Vorstin voor ons gespaard blijft, en mogen wij het dan niet uitjubelen En welke donkere wolken gingen niet over Europa in deze tijden, zie om ons heen, waar vele andere landen, vele troonen storten ineen vele vorsten wer» den verdreven, doch onze Vorstin bleef op haren troon, omringd door ons volk dat Haar lief heeft. Wij vieren met u feest, en zijn ver» blijd over het voorrecht dat ons geschonken is. Schenke God de Heere ons lang geregeerd te worden door onze Geliefde Vortin Wilhel» mina. Wij stemmen met u in als ge het uitjubelt «Oranje boven, Leve de Koningin«, het welk door de kinderen driemaal werd herhaald. En U Heeren Onderwijzers en Onderwijze» ressen zeg ik hartelijk dank voor de moeite die ge u getroost heb om de kinderen deze schoone liederen te leeren. Hierna vertrokken de kinderen naar het schoolplein, waar zij den geheelen dag werden bezig gehouden met volkspelen afgewisseld door muziek. Den geheelen dag werd genoten van de aangeboden versnaperingen, en aan het einde werd hun een gedenkplaat en cadeau overhandigd. Des Ss middags maakten de kinderen der Bewaarschool een ommegang door het dorp. Bij de woning van de Burgemeester en voor het gemeentehuis werden liederen gezongen, en werden ook door den waarnemend Burge» meester Donkersloot toegesproken. (Daar we niet aanwezig waren kunnen we zulks niet weergeven.) Qek op de Christelijke School werd deze dag herdacht. De dag werd doorgebracht met zingen, vertellen Vaderlandsche Geschiedenis, eenige spelletjes op het plein, tractatie bestaan» de uit Limonade, Krentekoeken, Bruidsuikers, Chocolade, Banket enz. Ieder ontving een plaat en een gedenkboek. Bij het einde wer» den de prijzen uitgereikt, en hiermede was dit schoolfeest afgeloopen. Donderdag 13 Sep. zal het groote feest plaats hebben, het programma is als volgt Van 7.45—8 uur opening door Klokgelui en rondgang door het dorp van 2 Herauten. Van 8—8.15 Muziekuitvoering in de tent. 8.15 Opstelling Allegorische Optocht, op de Weespad. Volgorde groepen 2 Herauten, 1 Ruiter met vlag, 10 Ruiters, 4 Praalwagens, de Vlag, de Nederlandsche Maagd, Elf provinciën, de Scheepvaart, 10 Ruiters, 4 Praalwagens, Ned. Indië, Huishouding No 1, Handwerken No 1, de Landbouw, 10 Ruiters, 4 Praalwagens, Huishouding No 2, Geloof, Hoop, Liefde, Geluk, Ambachtswagen, 10 Ruiters, 2 Praal» wagens, Vrede door Recht, Handwerken No 2, 10 Ruiters. Nam. 1.30 Optocht versierde Fietsen en Kinderwagens, opstellen in' de Nieuwstraat. Nam. 2.30 Ringrijden met Tilburry's en hindernisloopen in de Pieter Biggestraat. Ham. 4 uur Sprietloopen en Fietsrijden met Hindernissen aan de Steigerdijk. 6 tot 7 Zanguitvoering en 7—8 Muziek in Tent op de Voorstraat7 uur aanvang Illumi» natie. 9 uur Lampionoptocht en 9.30 schitterend Vuurwerk. De stoet zal den volgenden weg nemen Weespad, Molendijk links, Voorstraat, Brande» wijnstraat, Kerksingel, Brandewijnstraat, Stoof» straat, Weespad, Molendijk rechts, Oudeland» sche dijk, langs Wittekoek, Sluisweg, Lang» straat, Achthuizen bij de slof, rechts om Oude» landsche dijk, Eikenboomweg, naar het dorp terug. Tot lantaarnopsteker is in de plaats van L. Doorduin aangesteld J. van Nimwegen Jz. Uitslag loting Nat. Militie, lichting 1924. 28 Jacob Bruggeman 8 Pieter Benjamin Cre» zee, broederd.18 Cornelis van Dam21 Wouter van Dam, broederd.20 Marinus Leen» dert Dorsman; 13 Klaas Hokke; 24 Cornelis Anthonius Jacobs, broederd.27 Theodorus Jacobs, idem 14 Dirk Kievit5 Jacob Willem Korteweg9 Arie Kromdijk, broederd.10 Johannes van der Meij, idem 12 Lambrecht Mooijaart, idem; 7 Jan van Nieuwaal, idem 22 Johannis Overbeeke, idem 17 Anton Chris» tiaan van Putten 26 Bastiaan Raap, broederd. 23 Jacob de Ruiter; 16 Pieter van der Stelt, idem; 4 Bastiaan Stoop; 1 Jacob Tiggelman, idem; 11 Simon van Veen, idem; 25 Wouter Jan Willem Verkerk, idem 3 Jan de Vos, idem; 15 Jacobus van der Welle, idem; 19 Jacobus van der Welle, idem; 6 Jan Jacobus van der Welle 2 Jacobus Catharinus de Wit, idem. OUDE TONGE. Het zoontje van L. H. kwam zoodanig onder een wagen terecht dat geneeskundige hulp dringend noodig was. J. IT. had het ongeluk, terwijl hij j.l. Zondag naar zijn ouders reed, in de sloot terecht te komen, zoodat hij druipnat thuis kwam. Openbare vergadering van de Geiten» fokvereeniging Oude Tonge en Omstreken op Woensdag 12 September des avonds 7 uur in de zaal van W. Ouwens. Door de vele regens van den zomer zijn de koolsoorten alhier bizonder slecht er komen namelijk vele doorschieten in. In de zitting van het stembureau is de ontslagbrief van het raadslid van Schelven voorgelezen en C. Snijder als lid verkozen verklaard. I. d. K. kreeg een zoodanige klap van een paard dat hij zijn werkzaamheden moest staken. Maandagmiddag werden de bewoners opgeschrikt door het luiden van de brandklok het bleek een strooklamp van den heer J. Pol» lemans te zijn. De brandspuit was echter niet noodig, door toegeschoten hulp was men het vuur spoedig meester. C. Snijder heeft zijn land onder Dirks» land onderhands verkocht aan H. H. Koole te Dirksland. Bij de loting voor den dienstplicht gehou» den op Donderdag 6 September werd getrok» ken als volgt1 Arie Cornelis Blaak 2 Johan» nes Pollemans; 3 Jacobus de Boed 4 Pieter van Eek 5 Jacob Fris 6 Adrianus Bierbooms 7 Johannes van Wezel8 Teunis van Noord Lz.9 Jacobus Kauffman10 Cornelis de Vos Lz.11 Teunis van Noord Hz.12 Petrus J. van Peperstraten; 13 Anthony van den Doel14 Hendrik Simonse 15 Willem van St. Annaland 16 Huibert van Weel17 Krijn Les 18 ITubertus Campfens 19 Jan Wesdorp 20 Jan Willem van Noord; 21 Cornelis van den Ouden 22 Mozes de Winter 23 Daniel Lijte Fluit24 Theodorus van Vugt25 Hen» drik Kievit; 26 Petrus Johannes van Dongen. NIEUWE TONGE. Aan M. Breur, smid alhier, is vergunning verleend tot het plaatsen van een motor in zijn smederij, staande aan den Stovendijk. Ingevolge art. 77 der gemeentewet is door het Gemeentebestuur als plaatsvervanger van den Burgemeester aangewezen wethouder D. Breesnee en bij ontstentenis, afwezigheid of ongesteldheid van deze, wethouder K. Prince. De miliciens»verlofgangers C. Oostdijk, A. v. Vliet, C. Noteboom en W. v. d. Ouden, zijn heden voor herhalingsoefeningen in dienst geroepen. Op 17 dezer moeten voor herha» lingsoefeningen opkomen W. Drooger Kz., W. Koppenaal Tz. en C. Hoogstraate. Van dhr. A. V. R. stierven in zeer kor» ten tijd een 16»tal kippen. Ter onderzoek op» gezonden is geconstateerd dat de kippen zijn gestorven aan kippencholera. Flinke Uienprijs. Dhr. D. T. alhier, heeft 1 Gem. 76 roeden Uien verkocht voor f 1000." DIRKSLAND, Bij publikatie is bekend gemaakt, dat op Vrijdag 14 September des n.m. 6,30 uur, de op de mestvaalt aanwezige straatmest publiek zal worden verkocht. Het bericht in het j.l. Zaterdagnummer als zou tegen Dinsdagavond hier een raads» vergadering belegd zijn, is abusievetijk een nummer te laat geplaatst. Door den Heer D. Sijtsma, is vergun» ning gevraagd, ingevolge de'Hinderwet, tot het plaatsen van een benzine»inoter tot het drijven van een kneedmachine. Tegen een ingezetene alhier, is proces» verbaal opgemaakt wegens strooperij van veld» vruchten. HERKINGEN. Op 6 Sept. 1.1., den dag waarop voor 25 jaren IT. M. onze geëerbiedigde Koningin de Regeering over ons Land en Volk op zich heeft mogen nemen, werd in de mor» genuren in de Bijz. School alhier geen school gehouden. Des namiddags werden de leerlin» gen in tegenwoordigheid van Personeel en Bestuur daardoor getracteerd op melk met bijbehoorende versnaperingen, terwijl aan de lste en 2de klasse een portret van H. M. de Koningin werd uitgereikt en aan de overige klassen voor elke leerling een blijvend aan» denken in boekvorm was beschikbaar gesteld. Na gebed en psalmgezang en het lezen van Rom. 13 vers 1 tot en met 8, opende het Hoofd der School deze bijeenkomst. Memoreerde daarna de gansche geschiedenis van het Huis van Oranje Nassau, beginnende van den Dil» lenburg tot op dezen huidigen dag, daarin bijgestaan door de onderwijzer en onderwij» zeres. Voornamelijk werden in het licht gesteld de groote daden Gods, welke ons Volk en Vaderland daarbij heeft mogen waarnemen. Afwisselend werden eenige psalmen en liederen gezongen, waaronder ook, hoewel slechts in verbeelding aanwezig, IT. M. onze Koningin biddende toegezongen »Dat 's Heeren Zegen op U daal" enz., uit den 134sten Psalm. Deze voor de grooteren zoowel als voor de leer» lingen zoo aangename uren, werd door de eerste onderwijzer, na vooraf gezongen te heb» ben, met dankgebed gesloten. Dienzelfden dag werd aan H. M. de Ko= ningin een telegram met gelukwensch toege» zonden. Bij de loting voor de Nationole Militie, welke voor deze gemeente 1.1. week te Dirks» land heeft plaats gehad, zijn ten deel gevallen aan J. C. Mebssant (broederdienst) No. 1 aan P. Soeteman No. 2aan J. A. van der Velde No. 3 aan T. Markus (broederdienst) No. 4 aan A. L. Melissant No. 5. Op den dag van 6 Sept. 1.1. werden ook alhier bij menigeen vlaggen uitgestoken ter eere van het 25»jarig Jubileum onzer Koningin. Door huiselijke illuminatie geraakten bij A. S. W. alhier de gordijnen voor de raam in vlam, welke vernietigd werden. Gelukkig werd verder onheil voorkomen. f Burgemeester en Wethouders hebben aangewezen tot vervanger van den Burge» meester bij ongesteldheid, afwezigheid of ont» stentenis, den Wethouder J. den Boer, die op zijn beurt is te vervangen door den Wet» houder Jb. M. van Eek. f Het Bestuur van den Polder Oud»Her» kingen brengt ter algemeene kennis, dat ge» durende een maand ter inzage ligt een ont» werp»besluit tot wijziging van het Bijzonder reglement van dezen polder. f Door het Bestuur van den Polder Klin» kerland zal op 12 September a.s. schouw worden gehouden, over het schoonhouden van alle wateringen en zijlen, zoodanig als dit in de Keur is omschreven. f Het ligt alhier in de bedoeling, om be» halve a.s. Woensdag de kinderen der O.L. School te trakteeren, ook nog den verderen dag feestelijk te vieren, naar men verneemt zal er een muziekgezelschap van elders over» komen. f Doordat het zoontje van P. D. vuur» werk ontstak, verbrandde hij zijn hand zoo» danig dat bloedvergif ontstond en genees» kundige hulp moest worden ingeroepen. STELLENDAM. Van den landbouwer J. Kievit alhier stierf een varken van 200 K.G. Ongeschikt voor de comsumptie moest het worden vernietigd. De baggermachine is thans weder in de haven gearriveerd, om de haven in deze ge» meente wederom op diepte te brengen, wat zeer noodzakelijk is en een groot gerief voor de scheepvaart zal zijn. Het programma voor het Jubileumfeest op 13 September a.s. in deze gemeente te houden, luidt als volgt 7,45 uur Inluiden van het feest. 8 uur v.m. Openingsrede door den Eere» Voorzitter, den EdelAchtbaren Heer J. A. Charbon, vanaf de muziektent. 9 uur v.m. Aanvang van het schoolfeest. 9,30 uur v.m. Optocht met de schoolkinderen 10,30—11 uur v.m. Schoolfeest. 11 uur v.m. Beoordeeling van de versierde fietsen en paarden en tegelijkertijd in de mu» ziektent zang van de schoolkinderen. 11,30 uur v.m. Allegorische optocht. PAUZE. 1,30 uur n.m. Eenige zangnummers door »Excelsior.« 2—5 uur n.m. Volksspelen en ringrijderij. PAUZE. 6 uur n.m. Eenige zangnummers door»Ex» celsior.® 6,30 uur n.m. Avondconcert door de mu» ziekvereeniging »De Hoop« in de tent. 8,30 uur n.m. Lampionoptocht van de school» kinderen. 9,30 uur n.m. Uitslag van de gehouden wedstrijden en volksspelen. 10 uur n.m. Lampionoptocht. Hieraan kan door een ieder worden deelgenomen. Alle ingezetenen worden beleefd uitgenoo» digd door het uitsteken van vlaggen of an» derszins het feest op te luisteren. De Burgemeester maakt bekend bij pu» blicatie dat het streng verboden is op het Jubileumfeest, te houden op Donderdag 13 September a.s., vuurwerk als voetzoekers en zevenklappers te verkoopen of af te steken. Bij ontdekking zullen de aanwezige voor» ra,den in beslag worden genomen en proces» verbaal worden opgemaakt. Alleen dat vuurwerk mag worden afgestoken, hetwelk geen gevaar voor menschen of gebou» wen kan veroorzaken. Uitslag loting dienstplicht 1924, gehouden te Ouddorp op 7 September 1923 IJ. van Setèrs2 D. Hoek; 3 J. Zeedijk; 4 Abr. van de Ree 5 W. A. van Heemst6 B. de Blok 7 P. Mastenbroek8 L. Troost9 A. Kalle 10 C. Klink; 11 Adr. Wandemaker12 Joh. Koese13 A. van den Nieuwendijk14 Hk. Koese; 15 J. de Later16 A. A. Jelier17 J. M. van Seters 18 A. J. Sager; 19 J. D. van Es 20 Adr. van Dam 21 A. G. Troost. GOEDEREEDE. Onde het vee aan de* melkdijk komt voorde besmettelijke ziekti^Jr mond» en klauwzeer. Uitslag loting Nat. Mill.K. van Asperen 3, A. den Eerzamen 5, J. Grin wis 4, J. Hoek 9, L. Hoekman 7, K. v. d. Houten 2, H. v. Huizen 8, C. Tanis 6, K. Tanis 1. 7 September werd door de Goereeërs feest gevierd ter herdenking van het 25»jarig jubileum van H. M. onze geëerbiedigde Koningin. Klokslag 8 des voormiddags weerklonken achtereen 3 kanonschoten en begon het in» luiden van het feest dat 15 minuten aanhield, waarna van den torentrans door het muziek» gezelschap »Apollo«, Gezang 178 met hef op» schrift »In Vrede« wijzeWie schön leuchtet der Morgenstern werd geblazen en ook het »Oude Wilhelmus«. Het Marktplein was vol met menschen die het aanhoorden en daar verscheen aan den ingang van het Gemeentehuis de Eere»Voor» zitter de Edelachtbare Heer J. A. Charbon, die eene Openingsrede hield, die ongeveer aldus werd uitgesproken Dames en Heeren Op dezen gewichtigen feestdag georganiseerd,, naar aanleiding van het 25=jarig regeciïngs^-d jubileum van Hare Majesteit de Koningin^ gevoel„ik mij gedrongen U allen nog met een enkel woord toe te spreken. De regeering van H. M. gedurende die 25 jaren, geeft het gansche volk van Nederland ruime stof tot dankbaarheid en daarom voelen ook wij inwoners van Goedereede, aan onze gevoelens uiting te geven, door op dezen dag met elkander op waardige wijze feest te vieren. Ik doe een beroep op uw aller medewerking om het feest wel te doen slagen, door U te verzoeken in alles aan de leiding der feest» commissie U ondergeschikt te willen maken. Wij hopen dat H. M. de Koningin, met Gods hulpe, nog lange jaren ons dierbaar Vaderland moge regeeren en met de uitnoo» diging een driewerf Hoeravoor Haar te wil» len aanheffen, verklaar ik feestelijkheden voor aangevangen. Aan dit laatste verzoek werd door de me» nigte spontaan voldaan. Nu werd door de schoolkinderen met de feestcommissie voorop en de muziek aan het hoofd een rondgang door de Gemeente gedaan, daarna werden door hen eenige feestelijke en Vaderlandsche liederen gezongen waarna de kleinen naar school werden gebracht en daar feestelijk ruimschoots werden onthaald. Ondertusschen werd op den Hoofddijk de Allegorische optocht opgesteld. Voorop de muziek waarop volgden symbolische voorstel» lingen van het hoofdbestaan onzer Gemeente met visschers in een boot op een wagen in uniform, hunne netten uitwerpende in en op» halen, visch bakken en veroberen, daarna een wagen met veldvruchten van allerlei soort waarop boerinnetjes in verschillende kleeder» dracht en daarachter de Praalwagen waarop de Maagd van Holland met de elf Provinciën, voorgesteld door jonge dames elk voorzien met het wapen van de Provincie die zij voor» stelden. Voor de wagens de feestcommissie te paard, tusschen en achter de wagens ruiters met versierde paarden. Zoo werd een rondgang door de Gemeente gedaan, waarvan een ieder, gemeenteleden en vreemdelingen het harmo» nische en schoone prees. Toen begon men de behoefte der magen te gevoelen en werd een uur rust gegeven. Te half twee kregen we de optocht met versierde fietsen te zien. Door enkelen was daar heel wat werk van gemaakt. Zooals een arreslede, vliegmachine, tilburry, sleepboot, jol en wieg en verder heel keurig versierden met bloemen en groen. De wedstrijden en ringsteken met fietsen nam een heelen tijd in beslag, zoodat het mast» klimmen nog al wat laat aan de beurt kwam, waar velen met verlangen op stonden te wach» ten, dat wil op een feest graag worden gezien. Inplaats van te 3 begon het eerst om 5 uren. De prijzen, een ham, horloge, wekker en portemaneau werden er met een ladder inge» bracht en er werd ook zeep aangesmeerd en hoewel de zeep een groote last was voor O] z: Je deelnen gehaald dc Nu wed Daarna markt »Ap hetgeen op lof do< schaard w Aan de veer een lampion prachtig was in de Van hal vuurwerk volk lokte Het fee slaagd, get vallen uit, De versi gemeente bloemen w waren opg gen geen uit en aan moeite zijl het eenvo landes en groote levende b Ook of vaartuigen n vlaggei De illur lampions, Een eer die het v( aan allen welslagen. OUDD den ernst katie in leven op het zingei sen en sp nen geble gepleegd predikant te wenscl den, al w digen een zij de vuurtje - Vijf van Mej. f 9300,- Kluyver - Een Linde raa schade a» der geen - Hed den Vrij aangekoir De tentei de oude strand. Zh Uits 1 Corn 3 Willem Pieter We Dimmen Vlietland Breen Westdijk, derdienst keiaar 17 Pieter dienstli van der Boshoven dienst nelis Buij Houten, Cornelis 29 Krijn telein, id< Pieter Br( hoek;. 34 -f Oo loosheid heid in - HELL torjacht hulpeloo 2, deze 1 inzittend kele dag vertrokk( - De sergeant overgepl; kustartill - Wo de kole eenige blussche: eenhoop - De Dhont het kust He recht D.V. dag 25 ji verbt Zo hope op 1 jarige ken. Weger den prin vliegbev Brieve dit blad

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 2