jüü. lek - inineur - NrtoM Kerk en School. Bindwerk. W. Boekhoven Zonen Het Jubileum van de Koningin. Heiningpalen enz. KJ r«! IÏÏ@@B*S9UBZ@n, ie. die in ons volk geworteld, 24. Schildersbedrijf. 25. Smidsbedrijf. 26. Machinerherstelplaats en rijwielhandel. 27. Rijwielhandel. 28. Bodedienst. 29. Meubelhandel. 30. Coiffeur. De stoet werd gesloten door een aantal versierde rijwielen. Door de gemeente werd een rondgang gemaakt. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat de optocht in alle opzichten schitterend is ge» slaagd. De personen die deze zaak geregeld hebben kunnen met voldoening op hun werk neerzien. De avond werd afgewisseld door het zin» gen, waaraan enkele vereenigingen meewerk» ten. De dag werd gesloten met openluchts» bioscoop, welke niet veel bijzonders was. 2 September. Door het onstuimige weer is er van het programma heel wat gewijzigd. Des morgens maakten de schoolkinderen een rondgang door de gemeente. Des middags kreeg men ringrijden voor fietsen, daarna ringrijden voor wagens, ver» volgens hardrijderij met boerenpaarden on» der de man. Daarna fakkeloptocht, voorafgegaan door muziek. Het feest werd gesloten met een schitterend vuurwerk. Het was jammer, dat een onweersbui de oorzaak was aat het vuur» werk niet geheel tot zijn recht kwam GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 9 Sept. 1923 NEDERL. HERVORMDE KERK. Sommelsdijk, v.m. en 's av. Ds. v. Montfrans Middelharnis, n.m. 6 uur Ds. v. As v. Dirks» land Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9 uur Ds. Pol» huijs en n.m. 2 uur leesdienst. "Den Bommel, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur Ds Japchen. Ooltgensplaat, v.m. 9.30 leesdienst en n.m. 6 uur Ds. Polhuijs van Stad. Nieuwe Tonge, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur Ds. Kruijt. Dirksland, v.m. 10 uur Ds. van As Goedereede, v.m. en 's av. Ds. de Gidts. Oostvoorne, v.m. 10 uur Ds. Brinkerink. Rockanje, v.m. 10 uur Ds. Witkop. Nieuw»FIelvoet, v.m. 9,30 Ds. Priester (Doop) Hellevoetsluis, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur Ds. Timmer. (Doop) Nieuwenhoom, v.m. 10 uur Ds. de Voogd van der Straatten. Heenvliet, v.m. 10 uur Ds. Romeijn. Abbenbroek, v.m. 10,30 Ds. v. d. Vegte, em. pred. te den Haag Zwartewaal, v.m. 10 uur Ds. Bartstra. ,Vierpolders, v.m. 10 uur Ds. Zwiep (Dóop) GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. G. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 en n.m. 5,30 uur leesdienst. Den Bommel, v.m. 9,30 en 'sav. 5,30 uur Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur lees» dienst. Stellendam, v.m. en 's av. Ds. Bauma uit Rijsenburg. Hellevoetsluis, v.m. 9,30 uur geen dienst en n.m. 5 uur gem. dienst dhr. Horreweg, cand. te Helversum Nieuw»Helvoet, v.m. 9,30 uur gem. dienst de heer Horreweg, cand. te Hilversum en 's av. geen dienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 10 en n.m. 6 u. Ds. Minderman. Van de overige gemeenten geen opgaaf iv M1DDELPIARNIS. De heer C. v. d. Sluis - -"alhier, chr. onderwijzer, slaagde te 's»Graven= hage voor 't examen Hoofdakte. NIEUWE TONGE. De dienstplichtige van de lichting 1923, J. Lugtenburg, is j.l. week van groot verlof huiswaarts gekeerd. Mej. Andeweg heeft haar benoeming tot tijdelijk onderwijzeres aan de O. L. School alhier aangenomen en is in functie getreden. HEKKINGEN. Op a.s. Zondag 9 September hoopt D.V. in het avonduur van de Geref. Gemeente alhier op te treden de WelEerw. Heer Ds. Minderman uit Dirksland in welken dienst de bevestiging zal plaats hebben van een Diaken. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer K. Eelderink, thans onderwijzer aan de Chr. School te Ridderkerk, is benoemd tot Hoofd der met 1 November a.s. te openen Chr. School te Den Burg (Texel.) STELLENDAM. Onze vroegere dorpsgenoot J. Roon thans onderwijzer te Hoek van Hol» land slaagde de vorige week voor de acte Tuinbouw. OUDDORP. De dank» en bidstond in de Geref. Kerk op j.l. Woensdagavond was druk bezocht. De voorganger, de heer Versteegt, nam als tekst voor deze ure 1 Sam. 712, met de bekende woorden Eben—Haëzer tot hiertoe heeft ons de Heere geholpen. Ach» tereen volgens werd gesproken over 1, Een dankbare herinnering, 2, een ootmoedig be» lijden en 3, een vertrouwend hopen. Gezongen werd Ps. 138 185 1 en 277 7 en 84 6. NIEUW»HF.LVOET. Door de leden van de Geref. Kerk is besloten tot den aankoop van een nieuw pijporgel en electrische verlichting 5' de kerk aan te brengen. NED. HERV. KERK. Beroepen: Naar Bleiswijk Ds. V. Th. Koek te BergambachtNaar Deurne W. A. Eerbeek te Standaardbuiten; Naar Oude Tonge Ds. F. v. As te den Ham Naar Workum Ds. J. Kijne te ZevenhuizenNaar Garderen Ds. J. Th. Keek te WoerdenNaar Mastenbroek Ds. P. A. Buisbergen te Leerbroek en Middel» koopNaar Ouden Roodkerk Ds. H. A. En» klaarte Almelo. Drietal Te Zwammerdam Ds. J. R. Lang» hout Mijdrecht; Ds. J. Grootjans De Meern (Utr.) en Ds. C. Bisekes Zoelen. Aangenomen: Naar St. Oedenrode Ds. J. W. Blankert te Weesinrichting Neerbosch. Bedankt: Voor Acelberg Ds. P. Zandt te DelftVoor Hemelun Ds. H. Mana te GaastVoor Biervliet Ds. W. Reus te West» kapelle. Ds. Huitjema zal 28 October afscheid nemen van de Ned. Herv. Gemeente te Apel» doorn en waarschijnlijk 6 November zijn inaugureele rede uitspreken als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, GEREF. KERKEN. Beroepen: Naar Rijsen Ds. M. M. Hor» jus te H. I. AmbachtNaar Ipendam dhr. A. L. Boeser Cand. te AmsterdamNaar Axel Ds.'„D. de Wit te Berlikum Naar Katendrecht (vac. Ds. W. v. 't Sant) Ds. A. G. Wolf te Loenen Vreeland; Naar Vlaardingen en naar Apeldoorn Ds. D. J. Couvee te Meppel. Tweetal: Te Axel Ds W. M. Ie Cointri te Woubrugge en Ds. D. de wit te Berlikum Aangenomen: Naar Zuid»Beierland Ds. H. W. v. d. Vaart Smit te 's Graveland. Bedankt: Voor Ooltgensplaat Ds. A. B. W. M. Kok te Wommels Voor Alblasserdam Ds. H. Moolhuizen te KrommenieVoor Dedemsvaart Ds. J. H. A. Bos te Nijverdal Voor Koog Zaandijk Ds. L. v. Wijk te Ede Voor O. en W. Souburg Ds. J. G. Feinhout te St. Pancras Voor Spijk Ds. H. v. d. Zanden te Wapenveld. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Naar Bruinisse Ds. J. Vreug» denhil te Borsele. EVANG LUTH. KERK. Bedankt: Voor Pekela Ds. E. Burheim te Hoorn. LIJST 1 van de 45ste jaar°collecte voor de Scholen met den Bijbel. 't Zandt (Gr.)f 210.— Oude» en Nieuwe Bildtdijk f 103.93 Cubaard (Geref. Kerk)f 7.25 Garijpf 182.37 V2 Lemmerf 201.96 Molkwerum f 9.167a Oppenhuizen (Geref. Kerk) f 23.15 Schiermonnikoog (Kerkcoll.) f 43.25 Sondelf 100.— Wartena (Geref. Kerk)f 14 Wonsf 35.71 Weerwille (Ruinerwold) f 121.60 Haaksbergen (Geref. Kerk) f 16.98 Aalst (Herv. Kerk)f 13.6872 Haart gem. Aalten f 74.91 Scherpenzeel (Gld.)f 153. Lage Vuursche (Herv. Kerk) f 14.— Bloemendaal (Geref. Kerk) f 82.65 Hoogvlietf 54.4872 Krimpen a/d Lekf 59.4772 Oudshoornf 178.— Poortugaalf 106.75 Schiedamf 460.— Voorburgf 182.50 Klundert (Geref. Kerk)f 172.087a Totaal van 25 Locale»Comite's f 2620.91 Mr. J. TERPSTRA, Secretaris van de Unie »Een School met den Bijbeh. Op den bodem der Belijdenis »Onze Vaan«, het orgaan ter verbreiding van de Geref. beginselen onder de leden der Ned. Herv. Kerk in Burgerlijk Rotterdam, schrijft naar aanleiding van de zaak»Theesing op de Algemeene Synode o.m. Wij zouden wel eens willen vernemen, tot welke richting Ds. Theesing behoort, van wien .Prof. Aalders meent en ook aantoont, dat hij zich buiten het Evangelie plaatste. Of van Prof. Knappert, die zoo knap is, dat hij beweert, dat door geen enkel college mag worden uitgemaakt wat het Evangelie van Jezus Christus is. Tot welke richttng behoo» ren dezulken? Nu kunnen-wij wel zeggen, hen niet meer te rekenen tot de Ned. Herv. Kerk maar daar zijn we niet mee klaar. Ook nu weer is ge» bleken, dat een Ds. Theesing en zijn leer niet alleen geduld, maar ook voorgestaan wordt in onze Ned. (Geref.) Herv. Kerk, adres de handelingen der jongste Synode. Het moest toch niet kunnen bestaan, dat een leeraar, die den Heere Jezus als Gods Zoonen als Middelaar tusschen God en een verloren menschheid, verlochent en verwerpt gehandhaafd blijft. Maar zoo is de toestand nu eenmaal in onze Kerk en die is niet van éénen winter. Gelukkig gaan er nog vele stem» men op tegen dit ernstig wanbedrijf. Meer en meer wordt het toch duidelijk, dat het zoo toch niet voort kan gaan. Het moet ons allen ter harte gaan, dat er toch zoo gesold en geleefd wordt met de Kerk en haar Belijdenishet moet ons ter harte gaan, dat de eere Zijns Naamszoo wordt vertrapt. Willen wij meewerken om den toe» stand te verbeteren en staan wij een belij» dende Kerk voor, dan moet gelet worden op de grondbeginselen. Men moet staan op den bodem der Belij» denisde Belijdenis, zooals die ontstaan is uit de worsteling der geesten en die de vrije gedachten uitsluit. WAAR? Waar is de schuilplaats Voor 't bang gemoed? Wie geeft na 't kwade Mijn ziele 't goed \vie wischt de tranen Van 't oog mij af? Wie heelt de wonden Van dood en graf? Waar is het einde Van alle Smart? Ginds in den hemel Aan Jezus hart! OP REIS. Niet hier, niet hier waar storm en onweer [loeien, Waar telkens weer het duister't licht verjaagt, Waar ieders oog een tranenstroom doet [vloeien, Is 't land der rust waarnaar de pelgrim vraagt. Niet in het hart der doodsche wildernissen. Niet in het zand der huilende woestijn, Waar oog en voet den rechten weg vaak [missen, Kan 't einddoel van de pelgrimage zijn. Daar blijft een rust maar zoek haar niet 'v [in 't heden, Een vaste stad maar ze is de herberg niet Een vaderland maar 't ligt niet hier [beneden Het doel der reis ligt hooger in 't verschiet. Ach, grijp mijn hand, mijn Heiland hoor [mijn bede 'k Ben klein en zwak, voortdurend in gevaar, Neen, zonder u verzet'k geen enk'le schrede Waar gij mij plaats bereid hebt: breng [mij daar! DAAR! Daar is een wijkplaats, waar het hart, Vermoeit van 't aardsch gewemel, Verwand door zonde en zondesmart Mag rusten in den hemel Eens komt de moede pelgrim thuis, Om na het moeilijk zwerven, De kroon te ruilen tegen 't kruis En eeuwige blijdschap te erven. S. A. K Gedachtenisviering in de Nieuwe Kerk. Om 10 uur begon de gedachtenisviering in de Nieuwe Kerk. Een half uur tevoren reeds was het groote gebouw tot in alle hoeken gevuld door een met oranje getooid publiek op alle plaatsen lag een programma in die kleur. De exemplaren voor de Koninklijke familie waren geboden in perkament met goud de tekt was gedrukt in Nassau=blauw op oranje. Van de aanwezige autoriteiten noemen wij de ministers Ruys de Beerenbrouck, Aalberse, Van Karnebeek, Van Dijk, De Graaff, Van Swaay, Colijn en Westerveld. Minister Heems» kerk was waarschijnlijk ook aanwezig, maar van onze plaats af konden wij hem niet zien. Minister De Visser trad, zooals bekend is, als feestredenaar op. Het ministerie zal in zijn geheel aanwezig zijn geweest. Voorts mr. Cort van dér Linden, minister van staatjhr. Röell, commissaris van de Koningin in de provincie Noord»Holland mr. van Leeuwen, vice»president van den Raad van State generaal Van Rappard, gouverneur van Amsterdamde Indische prinsen en den sultan van Boeloengan. De prinsen zaten direct rechts van de Koningsbank dat was de ronde bank om den pilaar tegenover den kansel de sultan van Boenloengan zat rechts van den kansel, en de beide banken links van de Koningsbank waren gereserveerd voor de ministers, evenals een bank bij den kansel. In de eerste ministersbank was ook de plaats, bestemd voor de burgemeester van Amster» dam, die met de Koningin meekwam. Voor het gevolg van de Koningin waren de rechte banken voor de Koningsbank gereserveerd. De dienst was in hoofdzaak gelijk aan de gewone godsdienstoefeningen, maar in verband met het bijzondere doel, de gedachtenisviering, waaraan de geheele natie, mannen en vrouwen van alle religie, kon deelnemen, gewijzigd. Na het votum, uitgesproken door den leider van de|samenkomst, minister De Visser, hieven de aanwezigen gezamenlijk Gezang 2 1 aan Den hoogen God alleen zij eerVervolgens nam de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen het woord tot het uitspreken van zijn rede. Rede van dr. J. Th. de Visser. Waar is de tijd gebleven sinds de ure, waarin hier ter plaatse door wederzijdsche eedver» bintenis tusschen Koningin en volk, het oude verbond tusschen Oranje en Nederland werd vernieuwd Die vijf»en»twintig jaren geleken een bijkans onafzienbaar tijdperk, toen wij er vóór stonden, en heden zijn zij, naar het klassieke woord, »als de dag van gisteren, als hij is voorbijgegaan en als een nachtwake.» Personen, die toen jong waren, kwamen, zon» der dat zij het zelf kunnen begrijpen, op 's levens middaghoogte, en die toen stonden in volle kracht, kunnen het zich niet voor» stellen, dat hun levenszon ter kimme daalt. Hoevele mannen en vrouwen, die hier op dien blijden Septemberdag woordig waren, zijn gegaan en verget dén tijd, en zóó v. ieder gedenken, een door onze feeststem- herinnering wordt ee macht der vergankel Maar juist daaroir. voor wat God ons niet alleen aan de pei leven werd gespaard daden, voor zoover waarde bevatten. W grootste lichtzijden va dat de mensch daarir wier kracht en betei Terwijl dit wordt gedachten reeds naar ningin en Haar hui ons allereerst, waar C de Koningin en de beiden hier vöör 25 altijd onder den ind haar onvergetelijken het leven heeft bew wordt verhoogd, nu zien den prins, die ons volk verbond, prinses de hoop van Maar bovenal stijgt omdat, gelijk in het jaren zulk een huis van 1 1898 tegen» •Middelharnis—Sommelsdijk.» eens aandachtig na tot welk een hoog peil zich de nijverheid, ondanks de industrieele armoede van onzen bodem, verhief, hoezeer de productie van den bodem werd verhoogd en de eigen mijnbouw zich ontwikkelde. Ik stip dit alles slechts aan om u een kijk te geven op 't aan alle zijden uitbottende leven van ons volk gedurende de regeering onzer Koningin. Veel van dit alles was zeker vóór dien reeds gezaaid en geplant, maar de volle ontplooiing kwam in dien tijd en middeler» wijl ging met stoere volharding het zaaien en planten voort. Het was een veelzins mooie tijd! Ook wat het geestelijk leven van ons volk betreft. Of behaalde de wetenschap niet voort» durend nieuwe triomfen? Nam de letterkunde geen breede vlucht? Herleefde niet de schep» pende toonkunst? Wedijveren niet onze schil» der» en beeldhouwkunst met het beste in het buitenland Spreekt men zelfs,- op grond van dit alles, niet van een nieuwe Nederlandsche cultuur? En wat de waarde van dit alles ver» hoogde, was de in steeds breeder kringen door» dringende erkenning, dat het geestelijk leven, dat bij wetenschap en kunst object bij uitne» mendheid is, niet ontstaat en sterft als plant en dier, maar tot een andere, een hoogere orde der dingen behoort. De vruchten daarvan bleven niet uit. De wijsbegeerte rees in waarde; de kunst spande zich in door de bijkomstig» heden der werkelijkheid tot haar wezen door te dringen; een verrassende belangstelling openbaarde zich in allerlei kringen onder jong en oud voor vraagstukken van godsdienstigen aard. O, die eerste zestien jaren van de re» geering onzer Vorstin waren een bloeitijd voor ons volk. En practisch als ons volk is, huwde het ook hier de daad aan het woord. Scharen van mannen en vrouwen trokken uit om het ver» lorene en afgedwaalde te zoeken; de duivels van prostitutie en drankmisbruik t e knevelen bethels te bouwen voor armen en ongeluk» kigen. De kerken ontwikkelden nieuwe kracht; de zending nam een vlucht als nooit tevoren. Het licht van wat goed en schoon en edel is, brak zich in talrijke kleuren, en niet het minst werkten de vrouwen, vrijer geworden door de machtige vrouwenbeweging, hiertoe mede. Dit alles nu vond voortdurend meer steun bij de georganiseerde gemeenschap, den staat. Wij allen denken hier aan de sterke pogingen om door middel der sociale wetgeving het evenwicht te herstellen tusschen individualisme en socialismeaan de wetten ter bescherming van het kind; aan al wat van rijkswege gedaan werd tot moreele verheffing van ons volk. Zoo werkten gemeenschap en enkelingen in die jaren heerlijk samen tot den verhoogden bloei van ons volk. Het nationaal gevoel werd ver» sterkt, terwijl een onberispelijke internationale politiek werd gevoerd. Ik herhaaleen veelszins schoone tijd En in het middelpunt daarvan stond onze geëerbiedigde Koningin. Met opzet zeg ik: in het middelpunt dier samenleving van ge meenschap en enkelingen. Want zoowel in Haar hoedanigheid van Staatshoofd als door spontane geheel persoonlijke bemoeienis had Hare Majesteit het voornaamste aandeel aan dien bloei. Een ontelbaar aantal dier bewe» gingen en corporaties danken aan Hare Ma» jesteit's initiatief of steun haar welvaart. Nooit werd tevergeefs een beroep gedaan op de Vorstelijke hulp, als het 't belang der natie bewaarde onze Koningin het andsch karakter van ons volks» e bovendien onze rijke Neder» En wat het allermeest tot be» Oude boehen worden ais Nieuw gebonden ter Boekbinderij, ..uniMuuii UlllIlCOg, verleden, ook in deze rijke zegen van het Oranje» is uitgegaan. Traditie is veeleen con» stitutioneele monarchie heeft groote waarde, maar meer dan dit alles beteekent een Vorst, die de macht niet kent als doel, maar als middel tot vervulling Zijner hooge roeping die het gezag hoog houdt als schild voor de vrijheid die medeleeft met en een voorbeeld is voor zijn volk,-omdat geen smet kleeft op het vorstelijk gewaad. Welnu, wanneer in deze woeste tijden de troon van Oranje vast is blijven staan, dan is dit ovoorzeker mede te danken aan wat Oranje door alle tijden voor Nederland was en deed, maar komt daarvan allereerst de eere toe aan Haar, die tijdens Hare 25»jarige regeering dermate eerbied en aanhankelijk» heid bij het Nederlandsche volk heeft ver» worven, dat trouwer lijfwacht dan ooit zich schaart om dien troon. De lofzangen mogen, onder den druk der tijden, minder luid klin» ken, maar de verhouding is teeder, inniger en vaster geworden. Het saamgedragen leed moge den feesttoon meer gedempt doen zijn, echter een ware feeststemming, in den zin van intense vreugde en dankbaarheid, was er zei» den meer dan nu. Zij is het kostbaarst ge» schenk, dat heden onze Koningin wordt aan» geboden. Zij maakt beiden gelukkig, Haar, die het ohtvangt en hen die het geven Hoe geheel anders en opgewekter had onze feestviering kunnen zijn, als de vreeselijke oorlog met zijn gevolgen geen schaduw over alles had geworpenWanf het ging in ons goede land in velerlei opzocht zóó mooi. Er had zelfs een opleving plaats als zelden was aanschouwd en die de schoonste beloften voor de toekomst bevatte. Vóór 1914 kwam ons letterlijk van alle zijden een lentelucht tegen. Ons volk toonde opnieuw zijn groote bedre» venheid op het gebied der praktijk en de krachtige germaansche geestesvrucht bleef hem eigen. Oude roem werd gehandhaafd, nieuwe roem werd verworven. Ziet hoe Nederland op vreedzame wijze zijn grondgebied uitbreidde door ontginning en bebossching, waardoor geheele streken als uit den slaap werden opgericht. Let eens op al die nieuwe aderen van verkeer, die door ons nijvere volk werden geopend op de ver» spreiding onzer wakkere handelsmannen over de wereld tot het a»nknoopen van internati» onale banden op het zich vorfnen der koop» vaardij tot een geheel nieuw bedrijf. Gaat V.1IUUV. De Bank leent gelden aan leden tegen 5.4 pCt. 's»jaars. Ze neemt gelden op tegen 4 pCt. 's»jaars, ook van niet»;mde en eerbied afdwong, was leden. Voorschotten kunnen dagelijks harmonie, die bewaard bleef aangevraagd worden bij een der leden Koninginne streng constituonee» van het bestuur. Gelegenheid tot in« scherpen blik op de fijnheden kJSÜS!.611 ng n Selden elkeal en hare sterke persoonlijkheid. MüSltuSg- cn Ufijüasamd van 6—8 uurjeren hand werd al die jaren c/5 crvriT?11 ^asaer D. JOPPE Cz. auden aan de eenige voorwaarde SOMMELSDIJK. 17277 -) Volk zichzelf kan zijn, dat is Vrij als geen natie ter wereld, opnieuw de onschatbare waarde st verstaat en eert. Zóó onder .'an Oranje zich één en veilig het Nederlandsche volk in die oortweven aan de taak, die de et heeft toebedeeld, en als dan eschiedschry'ver Holland's bloei» van 1814—1914, dan kan hij in beter opschrift schrijven dan recht geaarden vaderlander zoo n «Koningin Wilhelmina.« iteekt tegenover die bloeiperiode r laatste negen jaren afEerst ok met al de daaruit voort» gevhren toen het nijpend voedsel vraagstuk en de klimmende woningnood vervolgens de moeilijkheden der langdurige mobilisatie, eindelijk de stijgende malaise op economisch gebied en de daarmee gepaard gaande werkloosheid. En naast dit alles de schier onhoudbare toestand van 's lands fi» nanciën En alsof dit alles nog niet genoeg ware, werkte de mentaliteit van velen eer tegen dan mede, waar het de ontwarring dier knoopen gold. Hier een uitspanningszucht, die in ge» wone tijden slechts met een minachtend schouderophalen zou worden opgemerkt, maar die thans grenst aan het misdadige daar een boosaardigheid als gevolg van verbittering onder 's levens zorgen, waartegen niets baat ginds een illusionisme met dogma's, die hun oorsprong vonden in de desillusie door den wereldbrand. Osoms scheen het wel eens in die dagen, alsof de nuchtere, gezonde burgerzin van het Nederlandsche volk bezig was plaats te maken voor cynisme, terrorisme, illusionisme, als waarvan de natie nooit wist. Overdrijf ik, als ik de eerste dier laatste negen jaren met hun geestelijken en stoffelijken neerslag in scherpe tegenstelling zie met de daaraan voorafgegane 16 jaren van lentelucht en zomerwarmte, al erken ik, dat toen ook zaden werden gestrooid, die in den door bloed gedrenkten bodem welig konden ontkiemen Geen ernstig mensch, die dan ook bij den blik op dit alles en op het geheele wereldleven, niet gedurig in spanning verkeerde en de klacht van dien ziener uit de oudheid op de lippen neemt«Wachter, wat is er van den nacht Toch het zij met groote dankbaarheid getuigd schitterden en schitteren ook aan dien! nachtelijken hemel starren van Gods trouw, de starren der hoop. Want wij zijn dan toch de schrikkelijke oorlogsjaren zelf heerlijk doorgekomen, zooals bijna geen volk van Europa. Het leger en de vloot deden hun plichtde orde in de samen» leving werd gehandhaafd onze internationale positie werd eer sterker dan zwakkerhet particulier initiatief deed, vooral op het gebied der liefdadigheid, wonderen voor landgenoot en vreemde. Zelfs in die moeilijke jaren werden hooge cultuurbelangen niet verwaarloosd en ons stoere volk was er terstond op uit om, waar bestaande handelsbetrekkingen door den oorlog niet konden worden gehandhaafd, nieu» we te zoeken en te openen. En de kern, ja de groote meerderheid der gansche natie aan» vaardde berustend haar kruis, zich oefenend in soberheid en eenvoud. En als ik dit uitspreek, herhaal ik wat ik straks zeideOok van dit alles was onze Koningin het middelpunt. Haar hof gaf aan het Nederlandsche volk het voorbeeld van dien eenvoud, die zelfs nu bij de feestviering moest worden in acht gekomen. Haar initia» tief riep het Koninklijk Steun=comité in het leven, dat de nood lenigde in duizenden ge» zinnen. Haar verschijning in het leger hield er bij onze mannen grootendeels de courage in. Haar nauwgezette staatkunde tegenover het buitenland predikte het best onze abso» lute neutraliteit. Haar medeleven met de natie bewaarde in die bange dagen de hoogere volkseenheid. En wanneer dan ook, ondanks de ongunst der tijden, overal in den lande zich de brandende behoefte doet gevoelen om HarerMajesteits25»jarig koningschap blijde te gedenken, dan uit zich hierin niet het minst de innige dankbaarheid van het Nederland» sche volk aan de Hooge Landsvrouwe, die, als Landsmoeder, met de teederste zorg voor Hare kinderen vervuld, tegelijk als man en vader met vaste hand het staatsschip door de hoogopslaande golven heeft gestuurd, zoo» dat alle international^ klippen vermeden en het nationale spoor werd behouden. Ditzelfde geldt van de zóó gevaarlijke na» oorlogsperiode. Men had voorspeld, dat de in den oorlog gekweekte mentaliteit, in ver» band met Europa's inzinking, bij het staken van den krijg noodlottige uitbarstingen zou kunnen tengevolge hebben en ons voor allerlei zware probleemen plaatsen zou. Ten deeleis die profetie vervuld. Even, maar ook slechts even kwam er een meteoor, die op revolutie leek, maar zij kwam en verdween tegelijk. Doch de geweldige vraagstukken van den na» oorlogstijd zijn gebleven. Het volkslichaam bloedt nog uit vele wonden. Het maatschap» pelijk raderwerk hapert nog. Er wil maar geen schot in komen. Allerwegen heerscht nog on» zekerheid, spanning, angst. Ik vrees zelfs, dat wij nog onder menig juk door moeten en dat de eerste jaren groote soberheid in huis, maat» schappij en staat eisch zal blijven, wil ons volk weder den helderen dag zien rijzen. Maar toch ook hier mag de toon der hope klinken»De morgenstond komt«. Of is het geen verblijdend feit, dat over het algemeen de ordelievendheid groot blijft en de bevolking steeds meer bewijs levert van zelfbedwang Worden de handen niet krach» tiger ineengeslagen om te komen tot zedelijke en stoffelijke verheffing van ons volk Neemt de verwarring in de geesten niet af en de zielsrust toe Ontplooit zich niet opnieuw de nuchtere bedrevenheid van den Hollander op het gebied der koopmanschap Knoopen onze intellectueelen niet met moed de banden met het buitenland aan Hanteeren onze kunstenaars weder niet hoopvol scalpel en lier Gaan uit allerlei gezindten niet met ver» nieuwde geestdrift tal van heilgezanten onder ons volk uit Komen er uit Indië geen ge» lukkige berichten van ontwakking en groei, zoowel op geestelijk als op stoffelijk gebied Spannen in één woord niet alle krachten zoo» wel in het Moederland als in de koloniën samen om Nederland te bevrijden van de boeien, waarin de oorlog het sloeg Voorzeker en dit werk zal slagen, zoo de oud»Hollandsche leuze«Eendracht maakt macht« blijft omgezet in de daad. Welnu, de waarborg voor die eenheid ligt in Oranje, en zoo is onze Koningin ook voor de toekomst het middelpunt van onze hoop. Nooit was en is onder het Nederlandsche volk het gevoel van saamhoorigheid zoo sterk als wanneer men zich schaarde of schaart om den Oranjetroon. Dan wordt een enghartig provincialisme achtergesteld bij den gemeen» schappelijken dienst van het èéne vaderland Dan vinden de godsdienstige en kerkelijke ge» zindten een belang, dat hooger gaat dan on» derlinge strijd. Dan krimpen de afstanden tusschen de standen in en komt er plaats voor verbroedering. Dan staat het Nederlandsche volk sterk van binnen en naar buiten. 's Lands historie heeft de waarheid daarvan bewezen. Voor het heden geldt zij nog meer Want dat heden doet ons duidelijk zien den zegen onzer monarchie boven de republiek. Slaat slechts den blik in het rond 1 Is in die republieken het militarisme dood Heeft daór de werkman het beter dan hier Kan men daar bogen op meerder vrijheid Vind men daar eenheid, die men hier tevergeefs zoekt Is ergens een president meer voor zijn volk dan onze Vorstin De tegenstander der mo» narchie zit met die vragen verlegen, maar daarom begeert de nuchtere Hollander des te vuriger Oranje en zijn troon. Want hij weet maar al te goed, wat hij aan Oranje heeft en hij weet bovendien hoe natuurlijk de samen» hang tusschen Oranje en Nederland is. Hier geen e r f e 1 ij k e monarchie met een eenig» zins kunstmatig karakter omdat de vorst zich als vreemdeling eerst moet inleven in de eigenaardigheden des volks, maar een neutrale monarchie, als nergens wordt gevonden, om» dat Oranje en Nederland in elk opzicht van hetzelfde bloed zijn. Daarom zijn in hunne Oranjeliefde hier te lande Protestanten en Katholieken en- Joden het eensdaarom reiken Thorbeckianen en Groenianen hier elkander de handdaarom vinden hier adel, burgerij en arbeiders elkan» derdaarom vloeien hier de volkszangen in één accoord tezamen. En zelden in de histo» rie rees dat lièd met meer ontroerende stem omhoog dan nu daarvan het middelpunt is onze jubileerende Vorstin, die in een tijd» perk van 25 jaren én als persoon, én als als Koningin den grooten zegen voor Nederland van de Souvereiniteit van Oranje bewezen heeft. Het is dan ook uit het diepst van ons hart, dat wij U, Majesteit, eene nog langdurige, gelukkige en gezegende regeering toebidden. God spare voor U en voor ons nog lang Uw door het gansche volk zoo hoogvereerde Moe» der, die niet ophoudt ons wèl te doenOnze Hemelsche Vader blijve met liefde neerzien op Uw huisgezin; den Prins, dien wij danken voor zijn trouw aan Nederland betoond, en de Prinses, die in het hart van ons volk reeds zulk een plaats heeft veroverd, dat men Haar liefst met een verkleinwoord aanduidt, niet uit oneerbiedigheid, maar uit innigheid In die bede, die thans opstijgt uit onze harten tot den Koning der koningen mengt zich tevens eene belofte. Het is deze, dat wij niet alleen gehoorzame kinderen Gods, maar ook getrouwe onderdanen onzer Vorstin zul» len zijn en den Oranjetroon als warme Vader» landers zullen schragen. Eene belofte, die ik omzet in het schoone woord van onzen Beets «Oranje boven« blijft de kreet, In nood en dood, in lief en leed: Geen andere ga daarboven Dan waar wij God meê loven.

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 5