Zaterdag 1 Sept. 1923. No. 2942, Twee Blsidefiu TWEEDE BLAD. Einnesiland. Buitenland. Gemeenteraad. Dit nummer bestaat siit Plaatselijk Nieuws. öWOCSiGNOWSES Het jubileum van de Koningin. Het huldeblijk, dat de Bijzondere Vrijwillige Landstorm aan Hare Majesteit de Koningin zal aanbieden, bestaat uit een in vijf deelen gebonden album, waarin voorkomen vierden» dertigduizend handteekeningen van Vrij willis gers en van leden der LandstormsCommissiën. Het eerste deel bevat achtereenvolgens: De opdracht van den Bijzonderen Vrijwils ligen Landstorm. De Oorkonde van aanbieding. De handteekeningen van de Nationale Lands stormsCommissie. Een historisch overzicht van het ontstaan en de ontwikkeling van het ins stituut. Een kaartje, aangevende de grenzen der LandstormsVerbanden. De handteekenins gen van de Korpsen »Motordienst«, «Vaar» tuigendienst® en «Spoorwegdienst® en de handteekeningen der Vrijwilligers uit de Vers banden Friesland, Groningen, Drenthe, Vols lenhove, Twente en De IJssel. De overige Verbanden zijn verdeeld over het tweede, derde en vierde deel, en bevatten eveneens de handteekeningen der Vrijwilligers. Vöèr de handteekeningen der Vrijwilligers van elk verband zijn die van de leden der Gewestelijke Commissie in het Verband ges plaatst, waarboven het wapen der provincie, c.q. de wapens van een drietal belangrijke plaatsen in het Verband zijn aangebracht. Het vijfde deel houdt in een verzameling fotografiën, welke op den Bijzonderen Vrijs willigen Landstorm en op de Vrijwillige Lands storm Korpsen »Motordienst«, »Vaartuigens dienst« en »Spoorwegdienst« betrekking hebs ben. De aanbieding zal plaats hebben op 6 Seps tember ten Paleize te Amsterdam, waarbij de Voorzitter der Nationale LandstormsCommiss sie, de heer L. F. Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer der StatensGeneraal, de gevoelens zal vertolken, waarmede de Bij» zondere Vrijwillige Landstormers jegens Hare Majesteit en Haar Huis is bezield. De deputatie, welke hierbij zal tegenwoordig zijn, wordt gevormd door de leden der Nas tionale LandstormsCommissie tachtig leden van Gewestelijke Commissiën, en twintig Vrijwillis gers van verschillenden rang. Het album is vervaardigd door de Gebroe» ders Grevenstuk, Hofscalligrafen te Amsterdam, dezelfde firma, welke ter gelegenheid van het Huwelijk van H. M. het album heeft ontwors pen, hetwelk destijds aan Hare Majesteit is aangeboden. De uitvoering van het omvangrijke boeks werk is geheel in overeenstemming met de groote innerlijke waarde en beteekenis, welke hierin gelegen zijn, dat een zoo groot aantal Vrijwilligers uit alle plaatsen des lands in de gelegenheid kon worden gesteld, met hunne handteekening de eenmaal afgelegde verklaring te bezegelen. Opening der StatensGeneraal. H. M. de Koningin denkt Dinsdag 10 Sept. persoonlijk het nieuwe zittingsjaar der Statens Generaal te openen. Prov. Staten van Zuid=Holland. De zomerzitting der Prov. Staten vau Zuids Holland wordt Maandag 3 Sept. a.s. te 11 uur v.m. voortgezet in de vergaderzaal der Eerste Kamer. Aan de orde zijn de voortzetting der alges meene beschouwingen over de Prov. begroos ting voor 1924, de verdere behandeling dier begrooting en de overige nog niet afgedane punten van de agenda der zomerzitting. Naar een compromis aan de Roer? Een rapport van Tom Shaw aan de socias listische arbeidersinternationale verdient, naar aan de »Msb.« uit Berlijn wordt geseind, de grootste aandacht zoowel om den inhoud er van, als om de kans, die het heeft als uit» gangspunt gebruikt te worden voor een nieuwe Roerpolitiek. Men doet goed deze publicatie met de twee volgende factoren in verbinding te brengen: 1. met de politiek van Dr. Stresemann, die de ins en uitwendige pacificatie van Duitschland als nummer één op zijn program heeft staan en daar alles aan ondergeschikt wil maken. Men mag vrijelijk aannemen, dat hij voor de bereiking van dat doel geen offer te groot acht en dus ook niet het offer van prestige, dat een geheel of gedeeltelijk toegeven aan de Fransche eischen te beteekenen heeft. Reeds voor hij kanselier werd, was hij trouwens al gedoodverfd als de man, die aan het Roers drama een nieuwe wending zou geven. 2. Zijn er de grootindustrieelen, die in een volharden op den eenmaal ingeslagen weg weis mg nut zien. Deze heeren staan aan nauwe en duurzame samenwerking met hun Fransche collega's voor, omdat bij een zoodanige samens werking de Duitschers op den duur toch de overhand zullen krijgen en er dan een veilig en solide bloc zal ontstaan tegen den Engels schen concurrent. In deze kringen zal een herziening van de tot nog toe gevoerde politiek °P weinig of geen verzet stuiten. Bij deze twee elementen komt nu als derde de verklaring van Tom Shaw. Deze heeft als resultaat van zijn onderzoek in het bezette opinie gekregen, dat de arbeiders aldaar bereid zijn onmjddelijk het werk te vr'v!?n' wanneer zij ten eerste een zekere ten t ,7an Bewegen gegarandeerd krijgen, tweede de verbannen en gevangen genos 1 f'ders weer in vrijheid worden gesteld ophoudt d£ wilkeur met de uitwijzingen Persocmlijke indrukken voegt hij hier ,.a,an toe- dat de Roerbevolking tot een 'Jcowpromis meer dan bereid is en dat zij inziet, dat de Franschen niet met lijdelijk verzet naar hun haardsteden terug te jagen zijn. De «Vorwarts" commenteert Tom Shaw's rapport door te zeggen, dat het de grootste aandacht verdient en dat het den weg aans geeft, waarlangs Europa uit een doorloopende straat kan terugkeeren. Allerlei. Te Londen dreigt een staking van losse gemeentewerklieden, omdat enkele gemeentes raden weigeren de loonen te verhoogen. Bij het geval zijn 30,000 arbeiders betrokken. Naar verluidt zijn er thans van de 2897 staven goud, die zich aan boord van het ges torpedeerde Engelsche stoomschip Laurentie bevonden, nog slechts 30 zoek. De Star noemt dit succes zeer groot en voegt er bij, dat het bergingswerk onder de grootste geheimhous ding is volbracht omdat men tijdens den ops stand in Ierland vreesde, dat gewapende Sinn Feiners een poging zouden doen om zich van het goud meester te maken, dat betrekkelijk vlak onder de Iersche kust lag. Voortdurend was de bemanning van het bergingsschip Racer tot de tanden gewapend om aanvallen af te slaan. Het blad vertelt ook, dat zich gedus rende het werk slechts een ongeluk heeft voors gedaan, n.l. dat een duiker, terwijl hij op den zeebodem bezig was, een been brak. Hij kon echter door zijn kameraden naar boven wors den gebracht. De Belgische reservesofficier Ebet den Anckt, die den Duitschen zaakgelastigde een oorvijg gegeven had en daarvoor veroordeeld was, was in hooger beroep gegaan. De zaak zal binnenkort te Brussel voorkomen. De mis nister van oorlog heeft nu door een diensts order aan de officieren van het district Brussel doen weten, dat het hun verboden is deel te nemen aan betoogingen, die na de uitspraak van het hof plaats zouden kunnen hebben. Volgens een onderzoek ingesteld door de arbeidsinspectie gaan in het geheel ruim 200,000 Belgische arbeiders geregeld heen en weer over de grens tusschen België en Franks rijk om in Frankrijk te werken. Dit wordt toegeschreven, zoowel aan de mogelijkheid voor de arbeiders om in de Fransche grenss streken meer dan acht uur te werken, als aan het feit, dat de betaling in Fransche franken voordeeliger voor hen is, daar deze meer waard zijn dan de Belgische. Eenigen tijd geleden werd in het Spaans sche consulaat te Berlijn een belangrijke zils verdiefstal gepleegd. Dezer dagen werd al het gestolene aan de politie teruggezonden. De dief had het «zilver® door een deskundige laten onderzoeken, waarbij gebleken was dat het zilver geen zilver was. In het begeleidend schrijven stond verder dat hij het zelf wel even per tram teruggebracht zou hebben, maar dat was te duur. De Saksische minister van binnenlandsche zaken heeft alle door de nationalisten voor 1 September, verjaardag van den slag van Sedan, georganiseerde vergaderingen en bes toogingen verboden, daar hij vreest, dat de recntschradicalen van de gelegenheid gebruik zouden maken om relletjes uit te lokken. De 82 in Pommeren verschijnende dags bladen van alle politieke richtingen zullen Woensdag niet meer verschijnen. De treurige toestanden in het dagbladbedrijf zijn oorzaak van dit besluit der uitgevers. Naar de North Chine Daily News vers neemt zijn op 14 Juli twee Engelsche zendes lingen bij Mienchou in Tsjetsjoean vermoord. De koning heeft aan korporaal Barroso, die als raddraaier van de muiterij te Malaga ter dood was veroordeeld, gratie verleend. Handel in blanke slavinnen. Aan het station te Wezel heeft de politie een mijnwerker gearresteerd, die voornemens was, een meisje uit Emmerik naar Nederland te ontvoeren. Volgens zijn bekentenis had hij reeds vijftig voor bordeelen bestemde meisjes over de grens gebracht. Hij kreeg voor elk meisje 1 a 2 millioen mark. Vergadering van den Gemeenteraad van NIEUWE TONGE op Donderdag 30 Augustus des voorm. om 11 uur. De voorzitter de Edelachtb. Heer Sterk opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden voorgelezen enjonveranderd vastgesteld. B. en W. bieden den raad aan het verslag van den toestand der gemeente over 't jaar 1922. Van het gemeentebestuur van Vreeswijk is bericht ingekomen dat voor een aldaar school» gaand kind uit deze gemeente van P. v. d. D. f 11.80 verschuldigd is als schoolgeld. B. en W. stellen voor dit bedrag beschikbaar te stellen. Conform wordt besloten. Ged. St. zenden eenige goedkeuringen over genomen raadsbesluiten. Van den keuringsdienst van waren district Dordt is bericht ontvangen dat de bijdrage in de kosten van dezen dienst voor deze ge» meente in 1924 begroot is op f 280.30. Van den Inspecteur der belastingen is be» richt ontvangen dat aan belastingen over het laatst verschenen belastingjaar voor N. Tonge ontvangen is f 10220. Ged. St. berichten dat de bijdrage voor deze gemeente over 1923 bedraagt f 3446,60. Ged. St. berichten dat zij goedkeuring heb» ben verleend aan het raadsbesluit van Stellen» dam om de paardenmarkt af te schaffen. De directeur der intercomminale arbeids» bemiddeling district Rotterdam vraagt een subsidie voor dit instituut. B. en W. stellen voor f 10 te geven. De heer D. BREESNEE verklaart zich hier tegen. Deze arbeidsbeurs is wel geschikt voor industriestreken maar niet voor gemeenten met een landarbeidersbevolking. De VOORZITTER merkt op dat al is het niet direct een gemeente belang, het toch in ieder geval een algemeen belang geldt, zoodat die f 10 wel nuttig besteed zijn. In stemming gebracht wordt het voorstel B. en W. met algemeene stemmen verworpen. In een adres vraagt J. K. ontheffing van de betaling van de 8V2 °/o pensioen bijdrage. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen. Het salaris van requestrant is zeer gering. Conform wordt met algemeene stem» men besloten. De gezondheidsscommissic geeft advies in geval er schurft in de gemeente mocht voor» komen. De VOORZITTER deelt mede dat volgens den plaatselijken geneesheer deze ziekte hier slechts sporadisch voorkomt. Spr. stelt voor met het schrijven van de gezondheids»com» missie rekening te houden. Conform wordt besloten. W. v. d. R. en zeven andere ingezetenen vragen demping van een sloot. B. en W. adviseeren hier thans niet op in te gaan. De VOORZITTER licht toe dat het steeds de gewoonte was bij dergelijke gevallen dat belanghebbenden de rioleering bekostigden; hier willen requestranten echter niet van weten. Pas is een belangrijk bedrag voor rioleering uitgegeven en de financieëlen toestand der gemeente is niet rooskleurig. Conform voorstel B. en W. wordt met al» gemeene stemmen besloten. De commissie, belast met het nazien der gemeenterekening, brengt bij monde van den heer D. BREESNEE rapport uit van haar on» derzoek. Op de rekening zelve had de com» missie geen aanmerking. Alleen frappeerde 't de leden dat de oninbare posten zoo'n hoog bedrag vormen. Daar is o.m. bij de heer A. v. d. Sluijs, rentenier te Zwijndrecht, die nog f 21.06 betalen moet. Spr. stelt voor, dat er eens werk van gemaakt wordt dat dit geld binnenkomt. De gemeenterekening wordt vast» gesteld. Idem de rekening van het burgerlijk arm» bestuur, waarvan de heer Nelisse namens de commissie goedgunstig rapport uitbracht. De heer KROON wijst er op dat de A.»R. Kiesvereeniging nog een paar keer zaalhuur heeft te betalen. De VOORZITTER deelt mede dat dit be» drag reeds is gestort. Ontvangen is van den inspecteur der directe belastingen een staat, vermeldende het bedrag dat der gemeente wordt uitgekeerd. Dit bedrag is totaal f14000, dus f4000 onder raming. B. en W. bieden den raad de begrooting over 1924 aan. Daar deze is ingericht volgens de nette methode acht de VOORZITTER het gewenscht, dat zich een commissie belast met het nazien. De heer NELISSE stelt voor, dat in deze commissie dan alle raadsleden zullen zitting hebben. Conform wordt met algemeene stem» men besloten. Dan dankt de VOORZITTER de raadsleden voor hun arbeid dat zij in de afgeloopen zittingsperiode, in dienst der gemeente, ver» richt-hebben. Inzonderheid richt spreker een woord van dank tot die leden, wier mandaat niet verlengd werd. Spr. hoopt dat zij steeds met genoegen op hun lidmaatschap en hun werk in 't belang der gemeente zullen terug» zien. Ten slotte zegt spr. tot allen, zeer er» kentelijk te zijn voor wat zij voor spr. zijn geweest. De heer NELISSE dankt spr. voor zijn har» telijke woorden en spreekt den wensch uit, dat de nieuwe raad steeds in de zelfde aange» name verstandhouding in 't belang der gemeente zal werkzaam zijn. De heer v. VLIET dankt den voorzitter ook voor zijn woorden en constateert, dat de raad steeds prettig en in aangename toon heeft samengewerkt. De twee en een half jaar dat spr. raadslid was heeft hem veel ondervinding opgeleverd, vooral dat het nog niet zoo ge» makkelijk is om het raadslidmaatschap goed waar te nemen, niet op eigen belangen te zien, maar zijn eed, als raadslid afgelegd, getrouw te blijven. Spreker hoopt, dat de personen die in den nieuwen raad zitting zullen nemen, er zullen vinden waarnaar zij zoo lang gestreefd heb» ben Spr. wenscht, dat het algemeen belang steeds boven het persoonlijk belang zal gaan en wijst in dit verband op het beeld dat den voorgevel van het raadhuis siert en dat de gerechtigheid voorstelt. Laat de nieuwe raad in 't oog hou» den, dat er geschreven staatGerechtigheid verhoogt een volk. Spr. dankt den voorzitter nogmaals voor zijn sympathieke woorden en hoopt dat deze nog lang mag werkzaam zijn in 't belang der gemeente, en ook, dat hij ervaren zal dat de nieuwe raad in dezelfde aangename verstandhouding zal vergaderen als de oude. Sluiting. Vergadering van den Gemeenteraad van OOLTGENSPLAAT op Donderdag 30 Augustus des nam. half 4 uur. De waarnerrfend Voorzitter, de heer Don» kersloot, opent de vergadering waarna de no» tulen worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. De heer WALING brengt namens de com» missie belast met het onderzoek der gemeente» rekening verslag uit. De gewone ontvangsten zijn f 147698.18 De buitengew. f 45493.17 Totaal f 193191.35 De gewone uitgaven zijn f 137426.91® De buitengew. f 31529.48 Totaal f 168956.39® Er is alzoo een goed slot van f 24234.95®. Spr. zegt dat de commissie alles in orde heeft bevonden en adviseert tot goedkeuring. Wat betreft de rekening van leveranties, deze zijn der commissie wel wat hoog voorgeko» men. De rekening der firma Breur b.v. was in totaal 1873,14. Ook het schoonhouden van 't gemeentehuis kwam op f 204.— De VOORZITTER antwoordt dat de schoon» houdster van gemeentehuis f 150 verdiend, 't Restant is voor de groote schoonmaak dat een ambachtsman met een schoonmaakster doet. De heer VERMAAS wil spreken over de kwestie»Jordaan. Deze geniet f 50 salaris per jaar voor 't ophalen van de huur der gemeen» tewoningen. Spr. herinnert zich niet dat de raad hiertoe een besluit genomen heeft. Ook voor de aanmaak der kachels wordt f 30 hout gerekend, dat komt spr. wat hoog voor. Voor 't aanplakken heeft Jordaan ook apparte be» looning. Spr. is er tegen dat voor alles en nog wat, appart betaald moet worden. Spr. is niet tegen een flink salaris maar dat gescharrel heeft zijn goedkeuring niet. De heer NOORDIJK zegt dat Jordaan ook bij begrafenissen nog betaald wordt. De heer v. NIEUWAAL vindt dit ook ver» keerd. Bovendien is het aan de orde ook goed te merken of er een rijke of een arme begra» ven wordt. Bij de laatsten wordt de chrde veel minder gehandhaafd. De VOORZITTER herinnert zich dat in» dertijd door den Burgemeester in B. en W. voorgesteld is de huur niet meer door parti» culier, maar door Jordaan te laten ophalen, aangezien de huur ongeregeld betaald werd. Nu gaat het veel beter en is het geld steeds op tijd binnen, 't Staat echter niet in de in» structie dat Jordaan tot het ophalen van huur te verplichten is, waarom het salaris dat vroe» ger de ophaler had nu aan Jordaan gegeven wordt. Bovendien wordt dit bedrag op de exploitatie rekening der woningen verrekend. De f 30 voor kachelhout vindt spr. ook niet weinig en zal er een onderzoek naar in» stellen. Wat betreft het postje voor 't aan» plakken, zegt spr. dat ook dit nog een gevolg is van vroegere toestanden toen de veldwach» ter een Janisje»van»alles was en alles bij elkaar een klein salarisje had. Spr. is ook tegen dit stelsel. Maar herinnert er aan dat er voor het aanplakken geen particulier te vinden zal zijn. Wat aangaat het geld dat Jordaan bij begra» venissen krijgt, merkt spr. op dat er bij iedere begrafenis een veldwachter tegenwoordig moet zijn. Wat daarbij ontvangen wordt zijn rooien Ook dat is een oud ingeroeste gewoonte, waar niet veel aan te veranderen zal zijn. Wat verder de post »schoonmaak« betreft meent spr. dat dit beter bij de volgende be» grooting besproken kan worden. De heer NOORDIJK zegt dat, wat aan» gaat de rekeningen der ambachtslieden, deze gecontroleert worden door den gemeente» opzichter. Dit is dus een kwestie van ver» trouwen. B. en W. stellen voor het batig saldo f 10.000. te brengen op den dienst van 1923 en niet op dien van 1924 en de rest van het batig saldo op den dienst van 1924 te boeken Zoodoende wordt de rekening wat in even» wicht gehouden. De gemeente»rekening wordt vastgesteld en conform het voorstel van B. en W. met al» gemeene stemmen besloten. De rekening der bewaarschool sluit inont» vang f 2401,41®, uitgaven f 2286.79®, batig saldo f 114.62. De commisste adviseert ook deze rekening goed te keuren. Conform wordt met alge» meene stemmen besloten. De rekening algem. armbestuur sluit in ontvang f 9904.01, uitgaven f 9594.06®, batig saldo f 309,94®. Ook deze rekening wordt op voorstel der commissie met algemeene stemmen goedge» keurd. De raad geeft zijn toestemming tot het doen van Éen af» en overschrijving. Besloten wordt op verzoek van N. L. deze een half jaar ontheffing van zijn hondenbe» lasting te geven. De directeur der intercom.»arbeidersbemid» deling te Rotterdam vraagt subsidie. B. en W. stellen voor dit schrijven voor kennisge» ving aan te nemen. Conform wordt met al» gemeene stemmen besloten. Een verordening wordt aangenomen op het tapverbod op de a.s. feestdagen. De boete be» draagt ten hoogste 6 dagen hechtenis of f 25. De heer VERMAAS vindt het veel te weinig en wil het hooger stellen. De VOORZITTER merkt op dat dit niet aan den raad te beoordeelen of te beslissen staat. Wanneer men de perken te buiten gaat, kan altijd nog tot geheele sluiting der cafe's worden overgegaan. B. en W. zijn er op uit geweest om grond over te nemen. P. de Braber wil afstand doen van 240 M.2 grond tegen vergoeding van transport h f 50 L. Donkersloot Jzn. van 59 M.2 grond tegen vergoeding van f 25 K. L. Bom van 240 M.2 tegen vergoeding van f 25 en L. A. Hobbel van 411 M.2 dat hij gratis wil over geven. De heer NOORDIJK: Dat is beter. B. en W. stellen voor deze f 100 beschik» baar te stellen. Conform wordt met algemeene stemmen besloten. In de vacature wijlen den heer Nelissen in de commissie van schoolverzuim, wiens arbeid als zoodanig door den voorzitter in erkente» lijkheid wordt herdacht, wordt gekozen met vijf stemmen de heer Oostdijk, tegen twee stemmen op den heer v. Oosterom. De heer NOORDIJK vraagt een verbod van verkoop en inbeslagname van voetzoekers. De VOORZITTER zegt toe maatregelen ifl dien geest te zullen nemen. Dan zegtspr.dat dit de laatste vergadering van den raad is in zijn samenstelling van zeven leden 't Spijt spr. dat de Burgemeester zelf deze vergadering niet bij kan wonen. Spr. kan echter een woord van dank aan de raadsleden niet achterwege houden. Wel was de raad niet altijd in alles homogeen, maar bij alle verschil van meening werd toch de aangename toon niet gemist. Spr. gedenkt ook de verdiensten van wijlen den heer Hobbel die op betrekkelijk geen ouden leeftijd uit het midden der raadsleden werd weggenomen. Spr. hoopt dat de nieuwe raad ook in aangename verstandhouding de belangen der gemeente zullen voorstaan. Dan sluiting. SOMMELSDIJK. Als een zeldzaamheid kan worden gemeld dat alhier reeds 33 huwe» lijken zijn voltrokken. De prijs van de tarwe variëert in deze gemeente van 10 tot 11 cents. Doordat de laatste dagen vanwege het slechte weer weinig gedorschen is, is er weinig handel in dit arti» kei De bode op Rotterdam H. kreeg plotse» ling bloedvergiftiging, zoodat hij in een Zie» ken huis te Haarlem moest worden opgenomen. De betonwerker N. had het ongeluk bij het verrichten zijner werkzaamheden zijn hand te breken. Geneeskundige hulp was noodzake» lijk. Hij zal nu gedurende enkelen weken niet kunnen werken. De prijs van de aardappelen was op de beurs van Woensdag 1.1. f 3.25 per H.L. Door de aanhoudende regen der laatste dagen wordt door vele boeren gevreesd dat het met den nog zoo goed als geheel te velde staanden oogst zal misloopen. Bij enkelen begint de tarwe reeds teekenen van «schieten® te vertoonen. Het «Comité van actie voor beterever» keersverbindingen voor de Zuid»Hollandsche en Zeeuwsche Eilanden«, indertijd samengesteld naar aanleiding van de vele grieven tegen de exploitatie van de R. T. M., heeft zich tot de directie van de R. T. M. gewend met een verzoek tot verlaging van de tarieven voor personen» en goederenvervoer. Bovendien zij gemeld dat genoemd comité het thans geheel verschenen verslag der Staatscommissie tot onderzoek omtrent het bedrijf der R. T. M. in studie heeft genomen. In het land van G. van den Nieuwendijk aan den Achterweg alhier ligt reeds enkele dagen een hondje met een gebroken voorpoot. De eigenaar van het diertje is onbekend. MIDDELHARNIS. Van de 24 sollicitanten is tot kantoorbediende benoemd de heer W. Witvliet, alhier. Tusschen Zondag en Maandagnacht is ingebroken in den Centralen Proeftuin. Er zijn een 60»tM sigaren en wat druiven gestolen. Dinsdag herdacht de heer M. Blok de dag dat hij 25 jaar werkzaam was op de Flak» keesche drukkerij. De directie overhandigde hem een couvert met inhoud. Van zijn mede» werklieden ontving hij een zilveren horloge met inscriptie. Woensdag had de vrouw van Jb. Zaaijer het ongeluk in haar woning te vallen en haar arm te breken. Door de politie is proces»verbaal opge» maakt tegen B. V. en K. v. G. wegens het spelen met ongestempelde speelkaarten op den publiekeri weg. De heer D. Vroegindeweij had Donder» dag het ongeluk terwijl hij met zijn fiets aan kwam rijden, tusschen een voer erwten en een heining bekneld te raken, waardoor hij zich ernstig aan schouder en arm kneusde. Geneeskundige hulp was noodzakelijk. Terwijl Zaterdagmiddag twee dames logé's van Dr. Arends in het Haringvliet aan 't baden waren werden zij door den stroom medege» sleurd. De heer J. Boomsma die eveneens aan 't zwemmen was, zag het gevaar waarin de dames zich bevonden, en wist hen dwars door den sterken stroom heen naar het havenhoofd te brengen. Bereidwillige handen hielpen de dames op 't droge. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Al» hier is ten gemeentehuize gedeponeerd een ring met zes zich daaraan bevindende sleutels, gevonden op den Langeweg naar Ooltgens» plaat. Op de ring staat «Bij Sunlicht in Rot» terdam teruggebracht, waar den vinder de belooning wacht. Op twee der sleutels staat «Lips®. De autodienst vanuit den Bommel langs deze gemeente is nog niet geopend, doch, wegens vertraging der werkzaamheden zal wel» licht een week later begonnen worden. Bij de beproeving der brandspuiten is gebleken, dat alles in orde was. DEN BOMMEL. D. J. van der Heij, dienstplichtige der lichting 1923, zal 4 Sep» tember a.s. bij zijn korps worden ingelijfd. Alhier worden pogingen aangewend om het 25»jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin feestelijk te herdenken. In een ver» gadering van 27 Augustus 1.1. is besloten dit feest op 12 Sept. a.s. te houden. De collecte voor het Nat. huldeblijk heeft in deze gemeente ruim f 58 opgebracht. De regenmeter gaf over Juli 1923 een neerslag van 25,9 m.M.tegen 64,2 m.M. in Juli 1922. In den nacht van Woensdag op Don» derdag j.l. lagen onder deze gemeente 2 sche» pen geladen met stroo voor anker, om op gunstiger weer te wachten. De vrouw en de kinderen hadden reeds onderdak gevonden op de Bommelsche boot. Tegen den morgen begon het echter zoo te stormen, dat de schepen ook hier niet konden blijven liggen en zijn toen naar Tiengemeten vertrokken. Daar zijn ook de schippers aan den wal gegaan. OOLTGENSPLAAT.* De burgemeester dezer gemeente maakt bij publicatie bekend: dat het streng verboden is op het Jubileum» feest vuurwerk, als voetzoekers en zevenklap» pers te verkoopen of af te steken. Bij ont» dekking zullen de aanwezige voorraden in beslag worden genomen en proces»verbaal worden opgemaakt. Alleen dat vuurwerk mag worden verkocht en afgestoken, hetwelk geen gevaar voor menschen of gebouwen kan veroorzaken. Het feest ter herdenking van het 25»jarig Jubileum van H. M. de Koningin, zal gehou» den worden op Donderdag 13 September a.s. De feestelijkheden zullen bestaan uitEen optocht van ruiters, ambachts» en landbouw» wagens, versierde fietsen en eenige vermake» lijkheden. Bij B. en W. is een verzoek ingekomen van P. A. van den Berge om een 3 P.K.gas» motor te plaatsen, tot het drijven van een kneedmachine. Bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek kunnen 11 September ten 3 uur ter gemeente»secretarie nader toegelicht worden. OUDE TONGE. Onze dorpsgenoot M. d. O. is door een noodlottig ongeval in Fries» land verdronken. Van den landbouwer G. M. lag een zijner beste veulens dood in de weide, voorwaar een schadepost. In deze gemeente heerscht weer al groote werkeloosheid onder de landarbeiders. Door den storm is onder deze gemeente een schip tegen den dijk geslagen, persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. NIEUWE TONGE. Van de auto's in de» ze gemeente is Donderdag ter gelegenheid van de feesten te Dirksland, druk gebruikgemaakt Tot 2 uur 's nachts werd gereden. De prijs van de natuurboter bedraagt hier f 2,20 de K.G. Dinsdagavond is in Café Schippers, al» hier vergadering gehouden ter oprichting van een Feestcommissie. Voorloopig werd beslo» ten een Commissie te benoemen die zou on» derzoëken of deze gemeente feest zal vieren of niet. De voorloopige commissie zal dezer dagen vergaderen. Nader zullen we vermelden hoe een en ander geloopen is. Aanstaande Dinsdag zal de nieuwe Ge» meenteraad geïnstalleerd worden 4 leden van de tegenwoordige raad zullen hun plaats weer innemen de Heeren K. Prince, A. Visbeen en T. Holleman, komen in de plaats van de niet herbenoemden. STELLENDAM. Naar men verneemt zal in deze gemeente het Jubileumfeest van H.M. onze geerbiedigde Koninging gehouden wor» den op 13 September a.s. L.l. werd door de Zangvereeniging «Excel» sior« alhier een goedgeslaagde uitvoering in de tent der muziekvereeniging gegeven. De rijwielhersteller v. B. alhier had het ongeluk bij het afhakken van een boutje hiervaneen gedeelte in het oog te krijgen, waardoor zijn oogappel licht werd geraakt en geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. In deze gemeente komt een geval van besmettelijke ziekte roodvonk voor. GOEDEREEDE. Feestelijkheden te Goe» dereede, bij gelegenheid van het 25»jarig Re» geerings»J ubileum van Hare Majesteit de Ko» ningin te houden op Vrijdag 7 September 1923. PROGRAMMA. 8 uur v.m. Inluiden van het Feest en tevens kanonschoten. 8V4 uur v.m. Aubade op den toren. 8V2 uur v.m. Openingsrede voor het Raad» huis door den Eere»Voorzitter den EdeUAcht» baren Heer J. A. Charbon. 9—9V2 uur v.m. Feestelijke rondgang van de schoolkinderen, vooraf gegaan door de Feest» commissie met de muziek aan 't hoofd. 9V210 uur v.m. Zingen op de Markt door de schoolkinderen. 10—12 uur v.m. Schoolfeest. 11—I2V2 uur. Allegorische optocht. PAUZE. IV2—2 uur. Optocht versierde fietsen. 2—3 uur. Behendigheidswedstrijd en Ring» steken met fietsen. 3—5 uur. Volksspelen. PAUZE.

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 5