Gemeenteraad. a< Si I KI m Tóch, allen, in hun belijdeniscalvinist. En zoo ook in ons eigen vaderland en in dezen, onzen tijd Welk een verschil tusschen den ouderwets schen visscher of bouwman, die nog 't meest bij zijn »oude schrijvers® geniet en den beurss en handelsman, den geleerde, den kunstenaar, dichter, bouwmeester en zooveel anderen, die in onze rijen gevonden wordenovertuigde calvinisten, maar met beide voeten staande in het leven van önzen tijd en zoekende naar de juiste toepassing van de aloude ges reformeerde beginselen in onze twintigste eeuw. Elk op z ij n wijze calvinist. Toch heeft dit aanpassingsvermogen grens zen, èn gevaren. Ds. Rullman in de kostelijke rede waars mee hij de gereformeerde synode te Utrecht dezer dagen opende, voerde dit onderwerp op z ij n wijze ook even aan, toen hij 't had over de Babylonische spraakverwarring, die in ons vaderland zelfs op het gereformeerde erf bestaat en oorzaak is dat gereformeerden, één in dezelfde belijdenis desniettemin in geestelijk en kerkelijk opzicht elkander vaak niet eens blijken te verstaan. En inderdaad, voor menig gereformeerd belijder is er geen grooter remonstrant, dan wie een zuiver Schriftuurlijke, zij 't dan soms wat eenzijdig voorgestelde\erbondsleer predikt en omgekeerd is er voor vele anderen geen grooter antinomiaan, dan wie wandelt in de paden eener stellig niet ongereformeerde, zij ze soms wat ver gedreven mystiek. Het i s een bezwaar van een al te sterk aanpassingsvermogen, dat de broeders van 't zelfde huis een zöö verschillend »pakje« gaan dragen, dat ze vreemd tegenover elkaar ko» men te staan. Er z ij n bezwaren, zelfs gevaren. Een groot «aanpassingsvermogen® is 'n zegen We leven, alle menschen saam, nu eenmaal in één wereld we behooren tot één geslacht we zijn uit éénen bloedewe kunnen in me» nig opzicht elkander niet missen»aansluiting«, »aanpassing« is noodig. Maar»in ons isolement ligt onze (kracht®. Dat beteekent niet »in kloosterlijke af» zondering«, maar in onze beginselvast» h e i d ligt onze kracht en juist de «aanpas» sing®, die ons in zoo nauwe aanraking brengt met het leven dezer wereld zou ons zoo ge» makkelijk kunnen afrukken van onzen w o r» tel! En dén zijn we weg; gaan we d o o d. Duizendmaal liever een groep, die eeuwen bij het leven van dézen tijd ten achter blijft, doch het beginsel bewaart, en vasthoudt aan den band met haar God, dan een groep, die zich naar alle zijden aanpast bij 't leven van onzen modernen tijd, maar loslaat dien band van den armen, in zichzelf verloren, onmachtigen en tot alle goed werkönbekwa» men zondaar aan den eeuwigen God, de groote Fontein aller goeden. 'k Moet denken aan dien éénen Nederlan» der, die dat vreselijk onheil in de Pyreneeën bij Saint Sauveur, heeft overleefd. Na vier] entwintig uur in de diepte te hebben doorge» bracht, werd hij eindelijk onder duizend ge» varen, gered. Toen hij boven kwam, lachte en huilde hij tegelijk, drukte de handen zijner redders en riep maar»lk hoef niet te ster» ven 1« Nu geldt dit slechts het aardsche leven. Maar onze kracht moet bij alle «aanpas» sing«, die niet gemist worden kan, daarin blijven bestaan, dat wij dank zeggend den God en Vader van onzen Heere Jezus Chris» tus, in geestelijken zin en met 't oog op de eeuwigheid jubelen kunnen: »lk hoef niette stervenOmdat wij weten, dat het eeuwig leven uit genade ons deel is. Dan kunnen we ons met gerustheid begeven midden in den geweldigen stroom van 't leven ook van önzen tijd Want ons anker ligt vast. UITKIJK. ROCKANJE. Het is mij altijd zeer aangenaam van deze zeldzaam schoone streek, zoowel wat betreft duin en strand, geestgronden en polders van hare ondernemende, goedwillige, vooruitstre» vende en werkzame bevolking van hare vrucht» baarheid en gezond klimaat te getuigen, opdat ze steeds meer bekend worde, het vreemde» lingenverkeer steeds meer toeneme en veler werkkracht en ondernemingsgeest er een stille, gezonde en landelijke badplaats van make, en nog eens een herstellingsoord voor zieken en zwakken volgens de factoren der natuurgenees» wijze worde. Onder de 14 plaatsen van Voorne en Putten, is Rockanje wel een der grootste. Met de an» dere heeft ze gemeen, datjhaar polders aan de golven ontwoekerd zijn, zoodat ze voor 't grootste deel uit vetten kleigrond bestaat, die voor wei» en bouwland en tuinderij gebruikt wordt. Oostvoorne en Rockanje liggen van al die plaatsen alleen achter onzen duinmuur. Terwijl echter voor Oostvoorne duinen en strand steeds smaller worden, heeft Rockanje eer last van 't te breed worden van beide. En doordat de Brielsche Maas steeds meer gaat «verlanden® krijgt men op Oostvoorne kleiaanslag, wat 't baden niet aangenamer maakt terwijl men hier steeds helder water en schoon strand te zijner beschikking heeft'. Evenals alle landen van Voorne (Oost West en Zuid Voorne) is ook de kern onzer ge» meente op een gors of slik ontstaan. Nadat dit slik voldoende beveiligd was te» gen de hooge vloeden, is 't bewoond gewor» aen. Men bouwde de huizen op den buiten» dijk, terwijl 't land voor bouw» en grasland werd gebruikt. Deze kern is de polder van Oud=Rockanje, de heeren van Voorne, die op hun kasteel te Oostvoorne zetelden, hebben in de 13de eeuw van uit de kern van Oost» voorne over de Hevering een dijk laten op» werpen, waardoor de polder van Oud»Roc» kanje met hun kasteel verbonden werd. Deze breede, hooge dijk is nog voor een groot deel een der voornaamste wegen onzer gemeente. Met 't leggen van dezen Heerdamschen dijk begint dus ook het bestaan onzer gemeente, dus ongeveer 't jaar 1300. Waarom men aan zijn woonplaats den naam Rockanje gegeven heeft is niet met zekerheid te zeggen. Volgens sommigen zou 't klimaat hier zooveel koeler zijn dan op 't naburige Oostvoorne, dat men een rock of jas meer kan dragen dan elders. Volgens anderen zou 't in verband staan met de rotsvorming in 't wel» bekende meertje de Waal en zou dan betee» kenen rotsachtig, evenals Oranje— goudachtig Champagne veldachtig. Uit 't talud van den Heerdamschen dijk, kan men reeds zien, dat hij tevens is gelegd als zeewering. De duinmuur was destijds en nog lang daarna zeer onbetrouwbaar. Het wa» ter sloeg er nog al eens doorja voor 't op» werpen van den Heerdamschen dijk had ae Maas een arm door onze gemeente, waardoor ze haar water in de Noordzee storttedeze arm liep langs Brielle onder den naam van Gote, Strijpe, Waal en stortte als Zwin in zee. Door 't leggen van den Heerdamschen dijk werd 't Zwin afgescheiden in 1603 moet 't nog met de zee in verbinding gestaan hebben. »Men vindt nog diverse oude kaarten, waar in deze sprank tot in de zee loopende gevon» den worat«. Maar de naam leeft nog voort in den naam van 't land »'t Zwin«, »'t Zwin» sche hek« en «Zwinsche dijk«, maar later «Zwijnsche dijk« en in meer beschaafder tijden, toen men de oorsprong zeker niet meer wist, Varkenstraatsche dijk van heeft gemaakt. Al de andere polders (Nieuw=Rockanje, Strijpe en Lodderland, Natris en Pancrasgors St. Anna Polder, Struifakker en Maartsduin) waren in 1300 nog water. Men heeft de Strijpe lang en zeer waarschijnlijk nog na de inpol» dering als vaarwater gebruikt, waardoor de schepen van Rockanje naar Brielle voeren. (Brielle was in 1400 de grootste handels» en koopstad aan de Maas.) Vanuit 't meertje de Waal (een blijvend aandenken van 't vroege» re riviertje de Waal) loopt nog een breede sloot naar 't dorp, dat »het haventje® genoemd wordt en waar de schepen lagen, draagt nog den naam van kade of kaai. De heeren van Soest en Kruik wonen thans op de kaai van Rockanje. Midden in den polder Strijpe tusschen Wa» lesteijn en de woning van den Weled. geb. Heer L. Trouw is een vluchtheuvel geweest de kruishil. Het stuk land wordt thans in de wandeling de «kruzil® genoemd. Deze vlucht» heuvel zou zijn uitpad naar den Heerdam» schen dijk gehad hebben; half vergane palen en paaltjes geven de juiste richting nog aan. Ook zou er een kapel opgestaan hebben, doch daarvan konden we nergens eenige ze» kerheid bekomen. In den St. Anna»polder heeft men nog de overblijfselen van den St. Jans»hil. In 1342 is de polder van Nieuw»Rockanje bedijkt. In 1350 is Strijpe en Lodderland ingepolderd. In 1412 Natris; 1473 Pankrasgors; 1475(1511). St. Anna»polder, Schapengors werd door deze bedijking ook ingepolderd1479 Stuifakker en Maartsduin. Uit 't talud der dijken kan men zich zelf van deze volgorde overtuigen. In 1665 is Stuifakker nog ondergeloopen, ten» gevolge van den slechten toestand van dui» nen en dijken. Van 1300—1500 zijn de voorvaderen hier dus voortdurend bezig geweest met bedijken, ver» kavelen, aanleg van wegen en cultiveeren en in 1500 had onze gemeente zijn uitgebreid» heid, zooals we die thans kennen. In de dagen der Republiek rekende men tot Rockanje de polders van Oud»Rockanje, Nieuw»Rockanje, Strijpe en Lodderland en Stuifakker met Maartsduin. Het gerecht be» stond hier evenals in Oostvoorne uit Schout, Secretaris en 4 Schepenen. De ingezetenen van Schapengors en St. Anna»Polder mochten uit hun midden nog 2 Schepenen aanwijzen, zoodat 't gerecht van Rockanje c.a. uitgeoef» end behoorde te worden door Schout, Sec» retaris en 6 schepenen. Natris en Pankrasgors was een vrije heer» lijkheid. Het gerecht van Natris en Pankrasgors werd uitgeoefend door baljuw, secretaris en 3 sche» penen, die evenals 't gerecht van Rockanje c.a. trouw de belangen van sluis en slooten of wateringen, van verponding en 't «Maij en Bamisschot« behartigden. Het land, dat men toch stuk voor stuk op 't water had veroverd, moest goed beschermd blijven en men moest telkens op zijn hoede zijn voor doorbraken, als die van 1665. Ook de duinen liggen daar heusch niet voor ont» spanning slechts de ingezetenen hebben er wel degelijk belang bij, dat ze een goede zee» wering blijven en 't Hoogheemraadschap heeft daarover het toezicht en beheer thans over een bepaalde strook aan den buitenkant. De grond is hier in tegenstelling met vele andere gemeenten in handen van velen. Het kleingrondbezit is hoofdzaak, het grootgrond» bezit is hier slechts weinig vertegenwoordigd Wandelt men b.v. van Oostvoorne naar hier langs de Hevering. voorbij het fraaie Kooij» sicht, langs den Heveringschen en den Boom» weg, dan valt het den opmerkzamen bezoe» ker op, dat aan weerszijden van deze wegen zich eenvoudige woninkjes bevinden, alle van 'f zelfde bouwtype. Bij elk huisje behoort een stuk grond van 1 1 2 H.A. De grond, daar meestal zeer goede zandgrond, wordt gebezigd als boomgaard en tuinland. Voor den landbouw zijn al die be» drijven, die men ook in Stuifakker, Oud» en Nieuw»Rockanje, St. Anna»Polder en Pancras» gors vindt, veel te klein. De eigenaars waren dus vanzelf aangewezen op den tuinbouw. De groenten en vruchten werden vroeger naar Helle voel sluis en Brielle vervoerd. Door den achteruitgang van beide plaatsen bevredigde die cultuur slechts matig en moesten vele tuinders ook nog den boer op, om daar het nog ontbrekende voor het levensonderhoud te gaan verdienen. De kennis van de West» landsche cultuur met bakken en kassen ont» brak. Hierin kwam groote verbetering door de oprichting in 1906 van de Vereeniging Voorne's Proeftuin. Velen zonden hun zoons als leerling naar den tuin der Vereeniging. Tuinbouwcur» sussen brachten theoretische kennis aan en weldra zag men hier en daar kassen verrijzen, broeibakken en aspergebedden aanleggen. Een groenteveiling te Brielle en later nog te Oost» voorne werden gesticht. En nu begon de tuin» bouw een groote vlucht te nemen. Asperges, aardbeien, bessen, appels, peren, tomates, drui» ven, enz. vonden gretige koopers. Een prachtig gezicht leveren in 't voorjaar de rijk bloeiende boomgaarden, de bloeiende aard» beienvelden op. In den zomer de aspergevelden met hun fijn groen, waartegen de roode vrucht» jes zoo schoon afsteken, de vruchtboomen, be» Iaden met appels, peren, pruimen en de gol» vende graan» en bloeiende klavervelden. Tusschen die tuinen vindt men uitmuntend weiland, waar het zwartbonte vee volop voed» sel vindt. Want de bedrijven zijn niet enkel tuin» en landbouwbedrijven, doch het is het zoogenaamde gemengde bedrijf. Weiland wis» selt af met tuinbouw en graan» en aardappel» velden. En tusschen het weiland van polder Strijpe vindt men het merkwaardige meertje «de Waal«. In de laatste jaren zijn er zelfs vele weten» schappelijke verhandelingen over ten beste gegeven. In 1896 hield Dr. Lorié, Privaat»Docent te Utrechï, in een Belgisch genootschap te Brussel een verhandeling over »Les incrustations cal» caires de la mare de Rockanje« en in 1917 ver» scheen van de hand van Prof. Dr. A. H. Blaauw een zeer interessante studie met pracht=foto's over «Flora, Bodem en Historie van het Meertje van Rockanje®. Hier is alles in opgenomen wat men van de Rots van Rockanje, enz. zou wen» schen te weten. Niet ver er van af ligt «de huize Walesteyn«, dat men eerst als hotel voor modderbaden heeft gebruikt en thans in een rusthuis is veranderd. Maar grooter aantrekkelijkheid voor 't alge» meen heeft voorzeker Rockanjes prachtvolle duinzoom. En de kennismaking met Rockanjes pracht» duin en zijn schoon, rustig, veilig strand kan een iegelijk gerust worden aanbevolen. Beziens» waardig zijn «het Groene Strand« met zijn nieuwe duinvorming en met de broedkolonie «Het Breede Water«, waar de strandvogels hun eieren leggen en uitbroeden. Het »Boschduin« achter dat strand is een type van woeste pracht, een haast ondoordring» baar labyrinth; gelijk «het Schapengorsduin« voor het gezellige bosch «de ronde Wei« een type is, met zijn zilverberkenweelde, van zeld» zaam rustige schoonheid, nog verhoogd door 't fraaie duinmeer »Quachjeswater«. Die vogel» studie wil maken vindt ook bij deze tweede niet minder interessante broedkolonie, ruim» schoots gelegenheid. Vanaf de toppen der hooge duinen, tegen het Rondeweibosch opgetast, heeft men ver» rukkelijke vergezichten over duin én zee en polderland; Goeree en Overflakkee wenken van over het Haringvliet en met een gewapend oog ziet men de trotsche zeestoomers den Nieuwen Waterweg in» en uitgaan. In dit bosch kan men in onderscheiding der 3 andere bos» schen, van een heerlijk rustig zitje bij den goud» visschenkom genieten. En overal in deze streken is een rijke flora te vinden, zooals slecht zelden elders wordt opgemerkt. In de vochtige duinen vindt men Parnassea (Studentenroosje) en Py» rola (Wintergroen), tal van Archideeën en 't zeldzame Anagellis tenella (Teerguichelheil), enz. Prof. de Vries bezoekt bijna jaarlijks onze duinen om met zijn leerlingen de flora nader e leeren kennen. Doch om het strand is het de meeste vreem» delingen te doen; om door de versterkende zeelucht en het stalende zeebad het lichaam te herstellen. Men kan genieten van het vrije uitzicht, van het nijvere land» en tuinbouwbedrijf, van de vele vruchten in Proeftuin en boomgaarden, van een bezoek aan ons meertje de Waal en 'trusthuis Walesteyn, van de gezellige drukte in ons dorp, waar de auto's het nu schier te druk maken, maar toch de groote stroom be» weegt zich gedurende de zomermaanden over den betonnen weg door de mooie duinen naar zee. En dit is heusch geen wonder. Zelden vindt men een strand dat zoo schoon en veilig is als hier. Hier is het met geen slijklaag be» vuild, hier geen verraderlijke diepten, zooals in Oostvoorne. Het is zoo volkomen veilig, dat het hier bij uitstek geschikt is voor kinderbad. Geen visch» stank bederft hier ook de atmosfeer, en gedoe van dagjesmenschen verstoort er het genieten. Met enkele opmerkingen over de bevolking willen we dit stukje besluiten. Wat met moeite verworven is, moet door vlijt, werkzaamheid en orde behouden worden. In 't tegenover ge» stelde zou spoedig alles weer verloren zijn. De bevolking is dan ook ijverig en zuinigwerkt met elkander samen op alle terrein; is belust op orde en gezag, en godsdienstig van aard. De vrijheidszin der Geuzen zit in dit Geuzen» land er diep in, doch de stoere geest der Geuzen schijnt te verzwakken. Van de zuinigheid en vlijt behoeven we niets te zeggen; een ieder, die ons opzoekt zal 't spoedig zien. De samenwerking laat zich 't best op stoffe» - lijk gebied opmerken waar men elkanders be» langen zoekt te dienen door de boerenleen» bank. veiling, coöp. verbruiksvereeniging, vee» verzekering, vreemdelingenverkeer, enz. De dragers van 't gezag worden (mits de vrijheid niet al te zeer wordt beperkt) door een ieder nog geëerd evenals vroeger. In vroeger dagen, toen men van de regenten» kliek genoeg ervaren had in welken zin de vrijheid door hen werd opgevat, koos onze bevolking reeds met kracht voor het Oranje» huis. De Oranje's waren niet alleen de redders in den nood, maar ook de mannen waar èn het gezag èn de vrijheid veilig geborgen waren. Merkwaardig is de houding onzer bevolking geweest in den Patriottentijd. Een der burgers heeft het volgende uit dien tijd in zijn dag» boek opgeteekend. «Den 30 Januari 1785 is hier een plakaat «afgekondigd van den predikstoel, tot oefening «in den wapenhandel, waaruit een zeer groot «oproer is ontstaan; vooral den 1 Februari, «toen in 't Brielsch=Nieuwland de loting (van «den derden man uit elk gezin) moest plaats «hebben. «Dit alles en 't niet mogen uitsteken der «vlaggen en 't niet mogen dragen van Oranje «gaf hier groote beroering. «Ook de teekening van een request, den «11 Juli 1784 tot herstelling van de oude «Constitutie, om den prins te herstellen in zijn «vorigen staat, ten huize van Klaas Rietdijk, «Cornelis Vos, Adrianus Groeneveld en Jan «Blom, welke teekening vrijwillig was, heeft «een groot oproer verwekt, als schelden en «bedreiging tegen een ieder, die niet gewillig «was. 's Nachts hebben ze telkens ruim een «half uur lang voor sommige huizen een ge» «weid gemaakt met zingen en schelden. Daar» «door hebben sommigen nog geteekend uit »vrees.« En toen de Prins in den Haag was terug» gekeerd en in zijn vorige waardigheden is her» steld, was hier alles in beweging door 't dragen van Oranje en t uitsteken der vlaggen. «En toen daarna de Prins, die 30 Aug. 1793 «met de prinses en de erfprinses te Hellevoet» «sluis met 5 jachten was gekomen, den vol» «genden dag Rockanje bezocht, liep alle man «en alle vrouw uit om den Prins te zien en «te begroeten. «De Prins is toen aan de Rots» «steen gevaren«, d. i. naar 't meertje de Waal «gevaren om de bekende kalksteenvorming «de «Rots van Rockanje« te gaan bezichtigen en «is bij Cornelis Gorzeman in de Rechtkamer «geweest.® En godsdienstig zijn de vaderen altijd ge» weest. In de dagen der Republiek was er maar éen kerk en éen school. Sinds Ds. Mees op Hemelvaartsdag van den jare 185* verklaarde niet te gelooven in de Opstanding en Hemelvaart van den Christus der Schriften zijn er nog 2 Geref. kerken en 2 bijzondere scholen bijgekomen, terwijl er thans ook nog een Herv. Evangelisatie is geopend. Het bestaande flinke en keurige Herv. kerk» gebouw met torentje is in den jare 1640 voor 1200 gulden gebouwd; de consistoriekamer is ruim 200 jaar later door den Ambachtsheer Vlielander aan de gemeente geschonken. (De eerste Ambachtsheer was Pieter van Leyden, die in 1724 dit dorp met onderhoorige polders uit de grafelijke domeinen kocht voor den som van 11.000 gulden. De ambachtsheer had het recht van ap» en improbatie over den be» roepen predikant). Het groote bord in de Herv. kerk doet ons de namen kennen der predikanten, die deze plaats gediend hebben. Maar voor de Moderne prediking hier kwam, bloeide het kerkelijk leven. Eén voorbeeld. Uit een dagboek schrijven we 't volgende over s «24 Januari 1779 heeft Dominee Broekman «alhier 't jubel gepreekt van de Unie van «Utrecht uit— (en dan volgen de teksten) en «de kerk was zoo verschrikkelijk vol, dat de «menschen vooral des voormiddags ternau» «wernood in de kerk konden. Hoewel er nog «een »galerij« gemaakt was, was ze zoo vol, «dat ze in den toren zaten.« Niet alleen de schoone landerijen, vrucht» bare tuinen, prachtige duinen, breed strand, met flinke ongevaarlijke badgelegenheid, en het gezonde klimaat, waardoor 't aangewe» zen schijnt als hersteliingsoord volgens de re» gels der natuurgeneeswijze; lokken tot ge» nieten en handelen uit. Ook de tweeërlei geestesstrooming doet in 't land der Geuzen op flinke en kloeke wijze overtuiging naast overtuiging plaatsen. lede» re richting meent 't beste voor deze streek te bedoelen. Laat dan geen enkele achterblijven om op elk gebied ook te handelen. J. POOL. Vergadering van den Gemeenteraad van OUDE TONGE, op Dinsdag 28 Augustus, des voorm. half elf uur. De Voorzitter, de Edelachtbare heer van Schouwen, opent de vergadering waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Van bewoners van de Jozefdreef is een verzoek ingekomen een lantaarn in genoemde dreef te plaatsen. B. en W. hebben besloten eens een kijkje te gaan nemen als de maand September in 't land is of het werkelijk zoo donker in de Jozefdreef kan zijn. De heer TUNS meent dat als B. en W. het eens onderzoeken zij werkelijk tot de over» tuiging zullen komen, dat er een lantaarn geplaatst moet worden, 't Kan er erg donker zijn, terwijl bovendien de dreef slecht onder» houden is, zoodat het loopen er 's avonds gevaarlijk is. Aan de lantaarn die op den dijk staat hebben de bewoners niet veel. Besloten wordt het verzoek aan te houden en in de volgende zitting een beslissing te ne» men. Voorts is ingekomen van het districtshoofd der internationale arbeidsbemiddeling te Rot» terdam om subsidie. In B. en W. heeft dit verzoek nog geen punt van overweging uitgemaakt, daarom stelt de VOORZITTER voor het voorloopig aan te houden. Conform wordt besloten. Inwoner J. B. vraagt in aanmerking te komen voor een leegkomende gemeente» woning, daar zijn huis reeds lang onbewoon» baar verklaard is, hij het pand huurt als pak» huis en er niet in huizen kan wegens de on» aangename lucht. Dit verzoek wordt gesteld in handen van B. en W. Ingevolge een Prov. blad wordt er een wijziging aangebracht in de invordering op de plaatselijke inkomstenbelasting. Aan de orde is de vaststelling van de ge» meenterekening en de rekening van het vleesch» keuringsbebedrijf. De heer v. SCHOUWEN biengt namens de commissie rapport uit. Spr. zegt dat de commissie niets dan lof heeft voor de ge» meente»ontvanger. Alles is in de meest vol» komen orde aangetroffen. Aanmerkingen over de rekening heeft de commissie dan ook niet. Wel zijn er eenige dingen die de aandacht der commissie getrokken hebben maar die geven meer aanleiding om besproken te wor» den bij de behandeling der a.s. gemeentebe» grooting. 't Frappeerde de commissie dat er zoo een enorm bedrag is uitgegeven voor voedsel van het gemeentepaard. Voor niet minder dan f 774.03 heeft dit beest opgemaakt. Spr. heeft zelf ook paarden, indien deze echter zooveel kosten dan kan spr. wel voorspellen dat hij de eerste jaren niet behoefde te betalen in de inkomstenbelasting. Bij de kosten van de haven is het de commissie opgevallen dat er f 15 gedeclareerd is voor het opvisschen van een ton. De commissie vindt het een vreemd verschijnsel dat iemand, die iets vindt, zelf het loon bepaalt dat hij voor de vondst heb» ben wil. Dit toch staat niet aan den vinder maar aan den eigenaar om te bepalen. Bo» vendien kan het aanleiding geven tot frau» deleuze praktijken. Een schipper kan, wanneer hij de haven uitvaart, de ton wel losvaren en wanneer hij terugkomt weer ophalen en voor f 15 terug bezorgen. De VOORZITTER merkt op dat de schip» per f 5 belooning heeft gehad voor zijn moeite. De Korte heeft f 10 gehad voor zijn moeite. In de toekomst zal met de opmerking der commissie rekening gehouden worden. Wat betreft de kosten van onderhoud voor het paard, is het spr. ook opgevallen dat deze zoo hoog zijn. Maar 't is een bekend feit dat de gemeente altijd duurder werkt dan een particulier. Ook dient opgemerkt te worden dat er 't vorige jaar veel voeder is ingeslagen en er nog over is, zoodat over 1923 de kos» ten belangrijk minder zullen zijn. De rekening wordt vastgesteld ingewone ontvangsten f 132512.405, gewone uitgaven f 117574.075, buitengewone ontvangsten f 29970, buitengewone uitgaven f 29867.45, totaal ont» vangsten f 162482.405, totaal uitg. f 147441.52s batig saldo f 15040.88. In de rekening van het vleeschkeuringsbedrijf inontvangsten f 1337.50, uitgaven f 2273.015, nadeelig saldo f 935.51» Aan de orde is benoeming van opzichter van den Gemeentelijken reinigingsdienst. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer Reinsma. Bij de benoeming van een gemeentebode wijst de heer TUNS op het feit dat B. en W. wel wat onduidelijk zijn geweest in hun oproeping van sollicitanten. Men heeft uit de oproeping niet begrepen dat het de bedoeling is om verschillende functies te vereenigen in één persoon. Had men dit geweten dan zou» den er hoogstwaarschijnlijk wel meer sollici» tanten gekomen zijn. De VOOZITTER zegt dat men toch bij B. en W. had kunnen intormeeren. De heer TUNS stelt voor dit punt der agenda aan te houden en een hernieuwde oproep te doen. De heer PRINSE is het met den heer Tuns eens. De VOORZITTER zegt dat B. en W. ge» meend hebben het salaris van marktmeester terug te brengen van f 50 op f 25 omdat de kermis is afgeschaft en er dus minder werk aan deze functie verbonden is dan vroeger. De heer BEIER stelt voor het te houden op f 50. De heer TUNS ondersteunt dit voorstel. In stemming gebracht wordt het voorstel» Beier aangenomen met de stemmen der H.H. v. Schouwen, Prinse en Vreeswijk tegen. Besloten wordt een hernieuwde oproep te doen voor sollicitanten naar de betrekking van marktmeester, gemeentebode en deur» waarder, tegen een salaris van resp. f 50 f 150 f 15 f 215 totaal. Aan de orde is benoeming keurmeester voor het vleeschkeuringsbedrijf. De VOORZITTER zegt dat de veearts mondeling om salarisverhooging heeft ge= vraagd, maar schriftelijk er niet bij den raad om gevraagt heeft. B. en W. stellen voor het salaris van f 2000 te handhaven. De heer v. SCHOUWEN zegt in de cou rantenverslagen een staatje gelezen te hebben van de salarissen die verschillende keurmees» ters ontvangen. Achter den naam van den veearts van Oude Tonge stond met vette Iet ters «vraagt meer® Spr. zou vooraf willen zorg dragen dat de keurmeester na zijn vaste benoeming niet om salarisverhooging komt vragen. Volgens spr.'s oordeel is f 2000 ge» noeg. Er zullen momenteel genoeg jonge veeartsen op dit salaris te krijgen zijn. Besloten wordt met algemeene stemmen den heer J. A. Vreeswijk te benoemen al keurmeester tegen een jaarwedde van f 2000. De VOORZITTER brengt in bespreking: aanschaffing centrale verwarming in de Open» bare Lagere School. Van verschillende scholen met centrale ver» warming zijn inlichtingen over kosten en re» sulfaten ingewonnen. Na breede discussien wordt besloten centrale verwarming aan te leggen. Tegen stemde de heer v. Schouwen. In de vorige zitting staakten de stemmen over het voorstel de smeden evenals de andere ambachtslieden f 0.50 uit te betalen voor ge» meentewerk. Thans wordt het voorstel op» nieuw in bespreking gebracht. De heer v. d. ZWALUW vindt het een onrechtvaardigheid de smeden meer te geven dan de andere ambachtslieden, De VOORZITTER merkt op dat de smeden zeggen duurdere bedrijfskosten te hebben en meer slijtage. De heer BEIER gelooft dat de smeden 60 cent toekomen, spr. gelooft dat de overige ambachtslieden toch wel. aan hun 60 cent komen. De heer PRINCE zegt dat de smeden er dan toch ook wel aan zullen komen. De heer BEIER antwoordt: het schijnt dat de smeden daarvan niet willen weten. In stemming wordt gebracht het voorstel om het op 50 cent te houden. Dit wordt aan» genomen met de stemmen der H.H. Beier, Kosten en Tuns tegen. De gemeente»opzichter heeft een begrooting van rioleering van de Kerkstraat en Ring. De kosten worden beraamd op f 240. Met alge» meene stemmen wordt besloten deze rioleering aan te brengen. Voorts wordt na eenige bespreking besloten de keien die in voorraad zijn, voorzoover bruikbaar, te gebruiken voor een koolaschpad aan de haven Ten slotte spreekt de VOORZITTER den heer Baart die in de raadszaal is geroepen, hartelijke woorden toe voor zijn trouwe plichtsbetrachting als gemeentebode, markt» meester, opzichter gemeentereinigingsdienst en deurwaarder. Spr. merkt op dat de raad den heer Baart op de meest eervolle wijze ontslag konden verleenen uit zijn diverse gemeente» betrekkingen. Spr. wenscht hem tot i<a lenc+e. van dagen nog een goede gezondheid torjty' hoopt aat zijn terugdenken aan zijn werkkring in de gemeente Oude Tonge steeds aangename herinneringen zullen wakker roepen. De heer BAART dankt den voorzitter en den raad voor deze sympathieke woorden. Dan wijst spr. op het feit dat zeer vermoede» lijk dit de laatste zitting van den raad is in zijn oude samenstelling. De heer Vreeswijk die ruim dertig jaren raadslid is en tenslotte ook wethouder is geweest, zegt spr. dank voor de aangename wijze van samenwerking zoo» wel in de wethouders als in de raadsvergade» ringen. Ook den Heer Kosten die ook vele jaren lid van den raad en wethouder geweest is brengt spr. een woord van dank. Ook de Heer Tuns heeft de vier jaren dat hij zitting had in den raad, steeds de gemeentebelangen naar zijn besten weten behartigd. Ook hem brengt spr. een woord van dank. Spr. hoopt dat het de aftredende heeren goed mag gaan, een goede gezondheid mogen genieten en nog lang getuigen mogen zijn van het feit dat de Raad op de beste wijze steeds werkzaam is in 't ware belang der gemeente. De drie vertrekkende Heeren danken ck-n voorzitter voor zijn aangename woorden AV) Dan sluiting. Openbare Raadsvergadering op Dins» dag 28 Augustus v.m. 9.30 uur van den Raad der Gemeente ROCKANJE Voorz. Dr. Rambonnet. Aanwezig alle leden. De Secretaris wordt gelegenheid gegeven de notulen der twee vorige vergaderingen te lezen. De heer NIEUWLAND merkt op, dat in zijn gezegde in de vorige vergadering betref» fende de notulen, de bedoeling niet in las opgesloten, om de notulen der voorlaatste vergadering nog eens te laten lezen. De VOORZITTER merkt op, dat het in zeer vele gemeenten gewoonte is de notulen in klad op te maken, en zoo voor te lezen, met het oog op veranderingen, en ze daarna pas in het notulenboek worden geschreven. De notulen worden daarna onveranderd vast» gesteld. Als eerste punt is aan de orde van behan» deling een voorstel van B. en W. tot het aan: gaan van een kasgeldleening groot f 3000. De heer OUDWATER begrijpt niet, dat er tegenwoordig kasgeld noodig is, daar de inning van de belasting toch door het Rijk geschiedt en de betaling in geregelde termijnen plaats heeft. De VOORZITTER merkt op, dat dit ooi niet noodig zou zijn. als geregelde betalinj plaats had, maar nu is nog maar slechts het 2/3 gedeelte van het rijk ontvangen, en dit maakt een leening noodzakelijk om sala» rissen uit te betalen enz. z.h.s. wordt besloten. De VOORZITTER deelt mede dat de com» missie die benoemd is tot onderzoek der ge meenterekening 1922, deze heeft onderzoek en bij monde van den heer Nieuwland ver slag daarover zal uitbrengen. Doch eerst wil hij opmerken, dat het oorspronkelijk niet in de bedoeling lag de rekening in deze verga dering te behandelen, daar de Secretaris een verschil heeft ontdekt van f 42 tusschen het journaal van uitgaven en het totaal van de rekening. Doch daar hoogstwaarschijnlijk dit slechts een administratieve fout zal zijn, heeft hij niet willen wachten tot de volgende ver gadering die gevormd zal zijn door den nieu» wen Raad. En daar deze raad de begrootins heeft vastgesteld, af» en overschrijvingen heeft toegestaan enz. dus geheel daarin is ingewerkt daarom acht hij het de plicht van deze Raad hem ook vast te stellen. De heer NIEUWLAND krijgt nu het woord en leest zijn rapport voor, ook die van <k rekening van het Burgerlijk Armbestuur. Dc ontvangsten genoemd in de gem. rekening bedragen f 157.140.69, de uitgaven f 155.439.56'/2 Alzoo een batig saldo over den dienst 1922 van f 1700.52*/2. Het batig saldo voor he' burgerlijk armbestuur bedraagt f 1380.43V2' Opgemerkt wordt nog in het rapport dat in de rekening van het burg. armbestuur een D| DR^ 15 de l| V| E voril Torf de li lh ,1 Vi

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 2