Kerk en School. Ingezonden Stokken Gemeenteraad. Plaatselijk Nietaws. op de wet te doen steunen, veroordeelde de rechtbank zes beklaagden ter dood en de overigen tot tuchthuisstraffen. Een eigenaardige zaak is dezer dagen voor de gouvernementeele rechts bank te Moskou behandeld. Beschuldigden waren dé 46jarige boerenvrouw Anna Sokos wikof en haar 17sjarige zoon Michail, wien ten laste was gelegd moord op hun man en vader. Nadat zij hem in den slaap met een bijl hadden doodgeslagen, hadden zij het lijk in de kachel geroosterd en het vervolgens, na de beenen te hebben afgehakt, op het erf verborgen. Deze afschuwelijke misdaad was gepleegd in het bijzijn van de twee andere kinderen, jongens van 12 en 13 jaar. Drie dagen later hadden Michail en zijn 13»jarige broer het lijk op een slede naar de rivier vers voerd en daar in het water laten zakken. Een jaar lang ongeveer bleef deze misdaad verborgen men dacht dat Sokowikof in vers band met werk van huis ging. Eerst dezer dagen vertelde de tweede zoon, Mitja, de vreeselijke geschiedenis in den dorpssowjet. Op de rechtszitting was deze jongen getuige a charge tegenover zijn moeder en anderen broer. De beklaagden verklaarden, dat zij tot hun daad gebracht waren door het despotiss me van Sokowikof. Verschillende getuigen spraken echter tegen, dat Sokowikof zoo'n dwingeland was geweest. Anna Sokowikof werd veroordeeld tot een strengscellulaire gevangenisstraf van 8 jaar haar zoon Michail, als nog niet volwassen, tot 4 jaar, terwijl voor beiden, met het oog op de amnestatie, de straf tot op de helft werd teruggebracht. Thomas, een Californisch rechter, heeft cijs fers gepubliceerd over de echtscheidingen in de Ver. Staten. Dit zijn er tegenwoordig niet weinig, te weten 160.000 per jaar of iedere iedere vier minuten één. De toeneming der echtscheidingen geschiedt naar verhouding driemaal zoo snel als de toeneming van de bevolking. Op iedere negen huwelijken is er één echtscheiding. Van 1870 op 1917 nam het aantal echtscheidingen toe met juist 400 pet. In 1870 waren er 28 scheidingen op iedere 100.000 personen. In 1912 112 voor elke 100.000 van de bevolking. Voorts klaagt de rechter over de groote on* gelijkheid der echtscheidingswetgeving in de verschillende staten. Het is geen overdrijving wanneer wordt geconstateerd dat een Ameri» kaan gescheiden kan zijn in één staat, niet getrouwd in een anderen en een bigamist in een derden. Thomas verlangt, dat er voor de geheele Unie eenheid in deze wetgeving zal worden gebracht. Er zijn nog 17 staten in de Unie, waarbij de minimum leeftijd voor het aangaan van een huwelijk niet door de wet wordt bepaa d. In 9 staten zijn die leeftijdért 12 jaar voor het meisje en 13 jaar voor dén jongen Men vindt op het moment in de Ver. Sta» ten 12.000 getrouwde meisjes onder de 15 jaar en ongeveer 100.000 getrouwde meisjes van onder de 17. Door haar kinderen beschuldigd. Te Angers (Frankrijk) werd een zekere Vaux doodgeschoten gevonden in zijn kamer. De bloedverwanten verdachten de vrouw van Vaux ervan, haar man te hebben vermoord. De drie kinderen vertelden onder dwang der familie, dat hun moeder na een ruzie hun vader had neergeschoten. Het gerechtshof sprak wel de vrouw vrij wegens gebrek aan bewijs, doch ze ging gebukt onder de beschul» diging. Tevens heeft de oudste zoon op zijn sterf» bed de beschuldiging tegen zijn moeder her» roepen. Vader had door zelfmoord een einde aan zijn leven gemaakt, wat hij reeds herhaal» delijk had beproefd. Men had den jongeman wijs gemaakt, dat, wanneer hij zijn moeder niet beschuldigde, hij voor medeplichtige werd gehouden. Tachtig menschen omgekomen 7 Door een dikken mist.liep de »Prinses Ena« op een rots in het Engelsche Kanaal. Een 80» tal passagiers verliet in twee sloepen het vaar» tuig, dat weer spoedig vlot raakte en met de overige passagiers de reis voortzette. Van de 80 passagiers, die in de booten hadden plaats genomen, is nog niets verno» men. Men tracht de ongerustheid te doen be» daren door de mededeeling, dat 't getij de sloepen naar de kust moet voeren. Booten zijn uitgezonden, om de sloepen op te sporen Tragisch. t In Shepherd's Bush (Engeland) is een 11» jarig meisje op tragische wijze om het leven gekomen, terwijl zij haar 2'/25jarig zusje redde. Het meisje droeg haar zusje in de armen en stak met haar een weg over, toen er in volle vaart een auto kwam aanrijden. Niet denkend aan eigen lijfsbehoud, wist ze de kleine nog tot juist naast de wielen van de auto voort te dragen en haar daar met een zwaai buiten het bereik van den wagen te werpen. Zijzelf werd echter door de auto ge» grepen en stierf binnen vijf minuten aan haar kwetsuren. Een toovermiddel boter. Een medewerder in Duitschland schrijft aan de N. R. Ct. Wij kregen dezer dagen een nicht te logee» ren. Geen bijzondere gebeurtenis dus. Maar ons nichtje woont op een klein plaatsje in de buurt en heeft de goede gewoonte, om, als ze komt, steeds eenige landelijke verras» singen mede te brengen. En toen dan op deze manier o.a. twee pond boter in huis kwamen, was dit zeer zeker een belangrijke gebeurte» nis. Want in het tegenwoordige Duitschland is boter in de groote steden iets heel zeld» zaams. Hoe zeldzaam dat zouden we heel gauw zien. Onze logée wilde haar oponthoud in de groote stad gebruiken om eenige inkoopen te doen. Zoo wilde zij ook een paraplue koo» pen. Maar toen men haar voor een heel een» voudig exemplaar een prijs van 4.000.000 Mark vroeg, was haar dit veel te duur en kwam ze een beetje ontstemd over haar mislukten tocht weer thuis. Mijn vrouw kwam toen op den inval haar aan te raden nog eens naar den parapluewinkel toe te gaan, nu niet ge» wapend met millioenen marken maar met een pond boter. En ziet niet lang nadat nichtje met haar pondje boter op stap was gegaan, kwam ze stralend met haar paraplue onder den arm terug. En toen kwam de verrassing voor onsin den parapluiewinkel waren ze zoo gelukkig geweest met de boter, dat men eenvoudig overgestoken had en de parapluie zonder eenige bijbetaling tegen 't pond boter geruild had. Als men nu weet, dat boter hier als men ze tenminste krijgen kan 1.200.000 mark per pond kost, dan kan men uit deze geschiedenis zien, hoe happig de menschen in de groote steden op dit zoo zeldzaam ge» worden artikel zijn, maar ook, hoe men in de winkels overvraagt! Wij profiteerden ten slotte van het geval, doordat nicht ons be» loofde het paraplue»pond door twee andere te vervangen De Copie van Ingezonden Stukken die niet ge« plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgeven Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het stukje »7e leer» jaar« van Gemeentebeheer, in Uw blad van 25 Juli j.l., moge ik beleefd meedeelen, dat ik me met de strekking hiervan wel vereeni» gen kan, indien het niet de bedoeling heeft, de meening ingang te doen vinden, dat dé invoering van het 7e leerjaar het gevolg heeft dat de kinderen nu ook een jaar langer de school moeten bezoeken dan daar, waar dit niet het geval is. Als gevolg van de wij» ziging der Leerplichtwet toch moeten de kin» deren een jaar langer de school bezoeken en dit staat geheel los van de invoering van het 7e leerjaar. Het komt mij daarom ook voor, het meest in het belang van het kind te zijn en in overeenstemming met de bedoeling van den wetgever, dat het 7e leerjaar is ingevoerd hierdoor toch wordt voorkomen dat het laatste schooljaar in een repetitiecursus ont» aardt en kan, nu allerwege het vervolgon» derwijs wordt opgeheven, het lager onderwijs voor het kind meer vruchtdragend zijn. A. Vergadering van den Gemeenteraad van OOLTGENSPLAAT op Donderdag 16 Aug., des nam. om 3 uur. Met kennisgeving afwezig de heer Waling. De Voorzitter, de heer Donkersloot, opent de vergadering, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen zijn eenige goedkeuringen van Ged. Staten over genomen raadsbesluiten. De rijksuitkeering over 1923 bedraagt f 6032,14. Het verslag van den keuringsdienst ligt ter visie. Gebleken is, dat het land in erfpacht bij de H.H. Mosselman 6. Korteweg, niet juist opgemeten is. De oppervlakte is niet 431 M2 doch 364 M2. Zij vragen restitutie en vermin» dering van erfpacht. Wordt toegestaan. De heer P. van Es vraagt vermindering van huur voor een wei, wegens slechte grasgroei. B. en W. hebben de wei wezen zien en meenen, dat de groei niet zoo slecht is. Zij adviseeren afwijzend te beschikken. Conform wordt besloten. Dan vraagt de heer van Es, indien geen vermindering van huur gegeven wordt, een kade te mogen huren in '24, tegen den prijs van het vorig jaar, f 70. De heer KONING stelt voor hiermede te wachten tot het volgend jaar. Conform wordt besloten. Een verordening wordt vastgesteld voor het vleeschkeuringsbedrijfj dat een zelfstandige onderneming zal worden, B. en W. dienen de rekeningen in over 1922 van de bewaarschool, het armbestuur en de gemeente. In de commissie, belast met het nazien, worden benoemd de H.H. Waling, Noordijk en Vermaas. Besloten wordt over te gaan tot verlenging van de kasgeldleening bij de Boerenleenbank, groot f 15000, voor 3 maanden. B. en W. stellen voor het vervolgonderwijs op te heffen. Hoewel zij het betreuren, dat hiertoe moet worden overgegaan, meenen zij toch niet op hun verantwoording te kunnen nemen jaarlijks een som van f 2500 hiervoor uit te trekken. De heer NOORDIJK vindt het jammer. De heer VERMAAS vindt het niet goed. 't Vervolgonderwijs is zeer nuttig. Na breede discussie wordt besloten het op te heffen. De heer Vermaas stemt tegen. Het hoofd der O. L. School no. 1 vraagt op 6 September de beschikking te mogen heb» ben over het schoolplein voor de kinderfees» ten. Wordt met algemeene stemmen, toegestaan. De heer Verhoeve vraagt een optocht met muziek van schoolkinderen te mogen houden. Wordt met algemeene stemmen toegestaan. De VOORZITTER deelt mede dat tot zijn spijt geen overeenstemming is verkregen voor samenwerking in één feestcommissie. Waarom B. en W. voorstellen de f 200 nu naar even» redigheid der schoolkinderen over de ver» schillende scholen te verdeelen. Conform wordt besloten. Goedkeuring wordt gegeven voor een af» en overschrijving. De heer L. v. Gent havenmeester vraagt vrij» gesteld te worden van de kosten voor een plaatsvervanger bij ziekte. De VOORZITTER stelt namens B. en W. voor een nieuwe regeling te treffen voor ge» meente»ambtenaren die daarvoor in aanmerking komen. Deze regeling luidt als volgt: Bij ziekte ontvangen de ambtenaren 3 maanden het volle en nog 3 maanden het halve salaris. Plaats» vervangers komen voor rekening der gemeente. Conform wordt besloten. Een bewoner van de Wilhelminastraat vraagt zijn kamer te laten behangen. B. en W. zullen deze zaak regelen. De heer VERMAAS vraagt een stuk land te Achthuizen óf te verhuren öf te laten op» knappen. Nu ligt het ter verwaarloozing. B. en W. zullen hierover spreken. De heer NOORDIJK vraagt een regeling te treffen voor het drukke verkeer op den Molendijk. B. en W. zullen met voorstellen komen. De heer v. NIEUWAAL vraagt de kerk» gracht te doen zuiveren. Ook hier zullen B. en W. hun aandacht aan schenken. Dan vraagt de heer v. NIEUWAAL paal en perk te stellen aan de verontreiniging van de dorpstraten. B. en W. stellen voor een oproep te doen aan de gansche burgerij en vervolgens pro» cessen»verbaal te laten opmaken. De heer KONINGS vraagt hoe het met de dokterswoning staat. De VOORZITTER zegt dat de dakpannen goed waren. De regenput is echter in behoor» lijken staat gebracht. De heer KONING vraagt of er niets aan den binnenkamer gebeuren moet. Onlangs zat hij in den gang van de dokterswoning met 16 menschen. 't Was er om een beroerte te krijgen van de bedompte warmte. De VOORZITTER antwoordt dat de dok» ter zelf er niets voor over heeft. Als was het maar dat hij een paar honderd gulden rente Eer jaar betaalde. De huur van het huis ver» oogen gaat niet. Bij de schenking is dit vast» gelegd. Deze huur is echter veel te laag voor dit gebouw. Er zijn onderwijzers die naar ver» houding veel meer verwonen voor een veel kleiner huis. In plaats van f 400 zou de dok» terswoning f 800 moeten opbrengen. De dok» ter wil echter niets tegemoet komen, in de kosten van verbouw. De heer JACOBS zegt dat de dokterszaak genoeg oplevert om een paar honderd gulden rente te betalen. De heer NOORDIJK vraagt of men deze schenking niet vernietigen kan, zoodat het gebouw weer in handen der familie komt. De VOORZITTER zegt dat dit misschien wel gaan zal. Maar de Koningin moet Haar goedkeuring er aan hechten. De heer JACOBS meent dat het vernietigen van deze schenking een heel ingewikkelde zaak is. De opbrengst is voor de armen on» der beheer van B. en W. De heer NOORDIJK zegt dat er wat aan gebeuren moet. Zoo kan 't niet blijven. De heer JACOBS antwoordt dat dit ook wel gaan zou indien de dokter wat medewer» king gaf. De heer DONKERSLOOT gelooft niet dat de dokter erg meeleeft en meev»elt met zijn patiënten anders zou hij zich deze kleine op» offering wel getroosten. B. en W. willen alles doen wat de gemeentefinanciën slechts toela» ten maar dan moést de dokter ook wat tege» moet komen. Dan sluiting der openbare zitting. SOMMELSDIJK." Onze vroegere dorps» genoot de heer P. J. de Mooij slaagde dezer dagen voor de Hoofdakte Lager Onderwijs. Voor de tarwe wordt in deze gemeente IOV2 ct. per K.G. besteed. De loting voor de dienstplichtingen de» zer gemeente van de lichting 1924, zal plaats hebben op 6 September a.s., n.m. l'/i uur te Middelharnis, in de Bewaarschool. Als een zeldzaamheid kan worden ge» meld dat een woudduivenpaar zijn nest heeft gemaakt in een van de boomen der Voor» straat. MIDDELHARNIS. Bij den landbouwer J. Vroegindeweij L.z. lagen 13 jonge kippen dood bij en om het hok. Men vermoedt dat ze zijn vergiftigd. Mej. Rademaker had 't ongeluk achter haar woning te vallen. Bij geneeskundige be» handeling bleek dat haar pols ernstig gekneusd was. De tarweoogst is in vollen gang, de uit» komst is nog al bevredigend. Gemiddeld 20 H. L. per geniet. De prijs is laag te noemen (10 cent per kilo). STAD AAN 'T HARINGVLIET. Van landbouwer B. alhier is een paard doodgegaan. Voorzeker een groote schadepost, aangezien het niet verzekerd was en slechts een paar dagen t. v. voor ongeveer f 600,— gekocht. Door de landbouwers A. Koppenaal en Joh, Koert J.,Lzn. is een loondorschmachine aangekocht. De dorschkas wordt gedreven door een tractor. Met 1 September a.s. zal vanwege de R.T.Mij. een autodienst worden ingesteld van» uit den Bommel langs deze gemeente naar Middelharnis. Maandag en Dinsdag zullen 3 reizen worden gedaan t. w. ongeveer en 3 uur, de overige dagen, uitgezonderd de Zondag, 2 reizen t.w. 8 uur v.m. en drie uur n.m. Als chauffeur zal optreden J. van Splunter Pzn. De loting voor den dienstplicht van de lichting 1924 zal plaats hebben op Woensdag 5 September 1923 des n.m. 2 uur ten Gemeen» tehuize te Middelharnis. Door schipper'G. is de vorige week de eerste nieuwe tarwe geladen. OOLTGENSPLAAT. De 68»jarige A. R. werd door verkeerd uitwijken door een fietser aangereden en kwam zoodanig te vallen, dat hij in bewusteloozen toestand per brancard werd thuis gebracht. De hulp van Dr. Entz, die spoedig aanwezig was, bleek dringend noodig. In het Hellegat ondpr deze gemeente is het tweemast aakschip (Schipper P. Verreke van Made) in de grond geloopen, het schip is gebroken, naar men verneemt dekt assurantie de schade,-' OUDE TONGE. De heer W. v. d. Veer heeft zijn woonhuis met schuur onderhands verkocht aan den heer J. Verweij alhier. Alhier worden vele stukjes aardappelen per gemet verkocht voor f 300 en nog hooger. Van den landbouwer P. v. M. is dezer dagen een veulen uit de weide zoek geraakt en tot heden niet teruggevonden. Het dochtertje van P. A. had het ongeluk in een sloot te vallen, door haar tienjarig broertje werd zij gered. De loting voor de lichting 1924 zal plaats hebben op Donderdag 6 September des v.m. 9.45 uur op het gemeentehuis. Op de wekelijksche markt zijn een mand kippen aangevoerd. NIEUWE TONGE. De uitkomst van den aardappel» en tarweoogst valt over het geheel niet tegen. Gemiddeld wordt er 125 H.L. aardappelen en 25 H.L. tarwe geoogst. Tijdens het onweder j.l. Woensdagmorgen is de bliksem geslagen in een boom aan den Noordlandschendijk, welke geheel gekloofd werd. Bij P. v. d. D. werd de tochthor van onder 't raam geslingerd. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. De werkzaamheden met de dorschmachi» nes zijn in vollen gang. Verschillende arbeiders verdienen hier weer eenigen tijd een flink loon mede. Van werkloosheid is op 't oogenblik geen sprake. De loting van dienstplichtigen der lichting 1924 zal dit jaar worden gehouden in de eerste week van September. Een volgend nummer hopen we een naderen datum te vermelden DIRKSLAND. De loting voor den dienst» plicht, lichting 1924 zal alhier worden gehou» den op Donderdag 6 September a.s. Deze gemeente zal een annuiteitsgeldlee» ning aangaan groot f 14000.— aflosbaar in 33 jaren tegen een koers van 100 De dienstplichtige der lichting 1923 J. v. d. Stad zal op 3 September a.s. te Bergen op Zoom bij het 7e Regt. Veld Art. worden ingelijfd. Tegen D. B. van Middelharnis is proces» verbaal opgemaakt wegens overtreding der Politieverordening. Alle drie de brandspuiten bleken bij de beproeving aan de gestelde eischen te voldoen. Werd aanvankelijk besloten bijhetjubi» leumfeest een allegorischen optocht te houden, thans is dit veranderd in een historischen. Naar wij vernemen zullen ongeveer 60 per» sonen aan dezen optocht deel nemen In verband met de uitbreiding der rijks» telefoonaansluitingen alhier worden door ver» schillende straten kabels gelegd. MELISSANT. Naar men verneemt heeft dhr. L. van Beek voor zijn benoeming als Eere»Voorzitter van de Feestcommissie bedankt. De collecte ten bate van de Feestcom» missie heeft in deze gemeente ongeveer f900 opgebracht. HERRINGEN. Tijdens het onweer dat alhier Woensdagmorgen 1,1. hevig woedde werd van den landbouwer J. v. d. Velde een paard gedood. De graanoogst is alhier met zooveel kracht ingezet, dat wanneer de regen geen verhin» dering had gebracht deze in eene week zou zijn voltooid geworden. De brandspuit welke de vorige week is beproefd geworden heeft bewezen dezelfde diensten te kunnen bewijzen als het vorige jaar, d.w.z. dat zij ongeschikt is voor haar dienst. Waar komt thans een nieuwen van» daan STELLENDAM.4 Gemeentepolitiek? Te» gen Dinsdagmiddag was er een raadsvergade» ring uitgeschreven te Stellendam. Daar de linksche raadsfractie evenwel niets van zich liet zien, kon de vergadering niet doorgaan. Onder de punten op de agenda stond o.a. vermeldtOnderzoek der geloofsbrieven. Ons is bekend dat er tegen de Anti»Rev. candidatenlijst bij de j.l. gehouden verkiezing door links aanmerking is gemaakt, hoewel bewezen is dat deze lijst correct was. Thans is, naar wij vernemen, tegen den gekozen AntisRev. candidaat door links in hooger be» roep gegaan. Wordt er wellicht op gewerkt de eerste raadszitting in September onvoltallig te heb» ben om aldus invloed te kunnen uitoefenen op den uitslag der wethoudersverkiezing 't Is slechts een vraag. Maar indien dit waar is, dan wordt er te Stellendam dooréén of meer raadsleden wél gespeeld met de ge» meentebelangen en worden deze opgeofferd aan eigen liefhebberij Omtrent de al of niet toelating van het nieuwbenoemde lid van den Raad, A. v. Oostenbrugge, staakten in de gehouden raads» vergadering de stemmen, zoodat nog geen beslissing is genomen. Bij besluit van Heeren Gedeputeerde Staten is op de begrooting, dienst 1923, dezer gemeente een post geplaatst van f 291.23, zijnde de bijdrage aan het Rijk in de kosten van de R. H. B. S te Middelharnis over 1922. Van den landbouwer Z. K. alhier werd een rund dood in de weide gevonden, voor de consumptie afgekeurd en ter plaatse ver» nietigd. De gemeenterekening voor 't dienstjaar 1923 is door den Raad voorloopig vastgesteld. OUDDORP."!* De oogst is hier in zijn vollen gang en zal, dank zij het gunstige weer, spoediger geëindigd zijn dan men eerst dacht. Van de reeds gedorschte diverse granen moet, naar men ons inlicht, de opbrengst niet meevallen. f Wonderlijke natuurBij P. T. staan nog een tweetal appelboomen met bloesems te prijken, terwijl in andere tuinen weer aard» beien beginnen te bloeisn. f Op de gehouden publieke verkooping van klavers (2e snede) is gemiddeld van 30 tot 40 gulden per gemet geboden. f Voorgaande week is ons Noorderstrand als gevolg van het mooie weer, door ruim 2000 personen bezocht. Als het zoo door blijft gaan zal de noodzakelijkheid van een badhotel steeds meer worden gevoeld. ROCKANJE. Burg. en Weth. brengen op verzoek van Ged. Staten ter openbare kennis dat de gewone Rijkskeuringen voor hengsten in het najaar van 1953 zal gehouden worden te Rotterdam op 27 Sept. a.s. voor type tuig» en trekpaard te Gorinchem op 27 Sept. a.s. alleen voor type tuigpaard te Middelharnis op 28'Sept, a.s. voor meergenoemde paarden en te Dordrecht op 2 Oct. Bij den heer L. Kruik, wonende aan den Lodderlandschen dijk onder deze gemeente brak Zaterdagavond een hevige brand uit. Door het actief optreden der brandweer bleef de woning gespaard. Hooibroei is de oorzaak De afgebrande schuur was laag verzekerd. De Burgemeester maakt bekend dat de loting voor de ingeschrevenen der lichting 1924, voor deze gemeente zal plaats hebben op 11 September ten 9'/4 uur v.m. in het Raadhuis te Brielle. In Oostvoorne heeft Maandagmiddag een tragisch ongeval plaats gehad. Een jon» gen van 12 jaar ging met zijn vader, voordat zij huiswaarts zouden keeren een bad nemen. De knaap ging eenige passen te ver in zee en voor de oogen zijner vader werd hij door den stroom meegesleurd in de diepte. Dins» dagmorgen heeft men zijn lijk in een zalm» fuik gevonden. HELLEVOETSLUIS. Door ruim 1000 personen is de vorige week gebruik gemaakt van de Zweminrichting. NIEUWbHELVÖET. Door de Politie is proces»verbaal opgemaakt tegen K. L. wonen» de te Zierikzee, wegens het woeste rijden met zijn rijwiel. GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 19 Aug. 1923 NEDERL. HERVORMDE KERK. Sommelsdijk, v.m. 10 uur dhr. J. v. d. Velde v. Ouddorp en 's av. 6.30 uur dhr. Vetter van Langstraat. Middelharnis, v.m. 10 uur Ds. Bus van Oud» dorp. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9 en n.m. 2 uur dhr. Vetter v. Langstraat. Ooltgensplaat, v.m. 9.30 uur Ds. Japchen v. den Bommel en 's av. geen dienst. OudeTonge, v.m. 10 uur Ds. Kruijt v. Nieuwe Tonge. Herkingen, v.m. en 's av. dhr. Van Dam van Utrecht. Dirksland, n.m. 6 uur Ds. Kloots v. Melissant. Melissant, v.m. 9.30 uur Ds. Kloots en n.m. geen dienst. Ouddorp, v.m. leesdienst en n.m. Ds. Bus. Oostvoorne, v.m. 10 uur Ds. Brinkerink. Rockanje, v.m. 10 uur Ds. Witkop. Nieuw»Helvoet, v.m. 9.30 Ds. Priester. Hellevoetsluis, v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Timmer Nieuwenhoorn, v.m. 10 uur Ds. de Voogd van der Straatten. Heenvliet, v.m. 10 uur Ds. Romeijn. Zwartewaal, v.m. 10 uur Ds. Bartstra. Vierpolders, v.m. 10 uur dhr. Van Loon van Rotterdam. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 10 en n.m. 6 uur Ds. G. van Velzen. Stad aan 't Haringvliet, v.m. 9,30 en n.m. 5,30 uur leesdienst. Ooltgensplaat,- v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Bos v. Apeldoorn. Melissant, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur dhr. v. d. Lugt van Berkel. Hellevoetsluis, v.m. 9,30 geen dienst en n.m. 5 uur gem. dienst Ds. Post v. Bunschoten. Nieuw»Helvoet, v.m. 9.30 gem. diens» Ds. Post v. Bunschoten en n.m. 5 uur geen dienst. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 10 en n.m. 6 u. Ds. Minderman. Van de overige gemeenten geen opgaaf OOLTGENSPLAAT. Tot Herderen Leeraar bij de Geref. Kerk is beroepen Ds. Koek van Wommels. NIEUWE TONGE. Wegens vervullen van vacature» en liefdebeurten resp. te Oude Tonge en Sommelsdijk zal Ds. Kruyt Zondags, 19 en 26 Augs. a.s. in de Ned. Herv. Kerk, alhier, enkel des avonds optreden. In den voormid» dagdienst zal beide keeren een predikatie worden gelezen. DIRKSLAND. Naar wij vernemen zal Ds. Minderman, predikant bij de Geref. Gem» alhier op Zondag 23 September a.s. zijn af. scheid nemen. OUDDORP.j- De catechisaties voor de meis» jes bij de Ned. Herv. Gemeente zijn uitgesteld tot October a.s. NIEUW HELVOET. Door het schilderen enz. van de Geref. Kerk. zal er enkele Zonda» gen geen dienst in worden gehouden, er zal nu te Hellevoetsluis gecombineerde dienst gehouden worden. NED. HERV. KERK. Beroepen Naar Rottevalle dhr. J. H. Klein» Wassink, Cand. te Leeuwardennaar Wilnis Ds. S. A. C. Rijzenburg te Genderennaar Aalburg Ds. P. Zandt te Delftnaar St. Oedenrode Ds. J. W. Blankect te Neerbosch naar Sebaldeburen (toez.) Ds. A. J. Eijkman te Hattum. BedanktVoor Elburg Ds. S. v. Dorp te Utrechtvoor Hoek van Holland Ds. J. Hengeveld te Schipluiden. GEREF. KERKEN. Beroepen Naar Alblasserdam Ds. H. Mooi» huizen te Krommenie naar Heikenzand dhr. D. Ringnalda, Cand. te Den Haagnaar Spijk (Gron.) Ds. H. v. d. Zanden te Wa» penveldnaar Dedemsvaart Ds. J. H. A. Bosch te Nijverdalnaar Koog Zaandijk Ds. L. v. Wijk te Edenaar O. en W. Souburg Ds. J. G. Fernhout te St. Pancras. AangenomenNaar Emmercompascuum Ds. P. E. van Schaik te Strijen. BedanktVoor Twijzel D. J. H. Kuiper te Winsum. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Naar Kampen en naar Bieze»V^4 linge dhr. A. Zwiep, Cand te Rotterdam naar Broek op Langendijk dhr. G. W. Alberts, Cand. te Apeldoorn. TweetalTe Bussum»Naarden Ds. L. H. v d. Meiden Dordrecht en Ds. G. Wisse Arnhem' DOOPSGEZINDE KERK. AangenomenNaar Witmarsum»Ringjum dhr. P. J. Smidts, Cand. te Koog Zaandijk. DrietalTe Balk»Woudsend Ds. Keuring te Makkum Ds. Omes Westzaan Ds. de Vries Hindeloopen. Opleiding tot predikant. In de Geref. Gemeenten komt Ds. G. H. Kersten steeds sterker op voor de noodzake» lijkheid van opleiding der predikanten. Hij acht, hoe moeilijk ook, het ondervragen naar roeping en bekeering bij hen die toegang tot den kansel vragen, wel noodig. Doch dat is niet genoeg. Er moet ook kennis zijn. En zoo schrijft hij nu in de »Saambinder« weer het volgende »Het is een onloochenbare zaak, dat een bekeerd man nog geen leeraar kan zijn. Een schaap is nog geen herder. Voor de bediening van Gods Woord is zulk een groote kennis noodig geestelijke kennis, gewis maar ook (laat mij zeggen) uiterlijke kennis. De Heere werkt middellijk, wat tot de bediening des Woords^ van noode is. Al is iemand zich zijner roeping helder be» wust, dat wil nog niet zeggen, dat hij van stonden aan nu maar preeken moet en pree» ken kan. Wist David niet, dat hij van God geroepen was tot koning, sinds Samuel hem zalfde in zijns vaders huis 1 En toch, er ging zooveel over David's hoofd, éér hij den troon beklimmen zou. En waartoe dat alles Waar» toe dienden de vervolgingen van Saul Dat optrekken aan het hoofd van die zeshonderd man, het uitschrapsel van Israël, die eens zelf dreigt den zoon van Isaï te steenigen Wel, God leerde door dat alles David's vingeren ten oorlog en zijn handen tot den strijd. David moest naar schoolDavid werd opge» leid om na jarenlange studie, op Gods tijd, koning te worden, eerst over een enkele en straks over alle de stammen Israëls. »Het is mij«. schrijft Ds. Kersten, »een groote droefheid, te bemerken dat velen licht» vaardig rekenen over wat noodig is voor het heilig ambt in Christus' Kerk. 't Schijnt wel of de bekwaamheden uit den hemel regenen. »'k Heb hooren vertellen van leeraars, die er op pochten niet te studeeren zij kregen 't alles uit den hemelrechtstreeks zij wis» ten geen vijf minuten voor den tijd, over welken tekst zij preeken zouden maar be» handelden dan een tekst, die ze soms tien» malen bepreekt hadden. Eerlijk, ik gruw van zulk hoogmoedig en leugenachtig doen.« Natuurlijk kan God soms wonderlijk hel» pendat ondervond Ds. Kersten ook wel eens in zijn eigen leven. Maar daartegenover zegt hij ook »Als ik mijn tijd niet had gebruikt om met ijver Gods Woord te onderzoeken, dan is 't mij tot veroerdeeling geweest en moest ik in de schuld voor Hem, tot Wien ik mijn oogen niet durfde opheffen. Onder vele be: strijdingen over mijn onwetendheid heb ik een weg moeten bewandelen, dien God mij baande, en mijn ziel heeft gedorst naar ken» nis. Door genade, ja naar de kennisse Christi maar dat dreef mij dan ook wetenschap te zoeken, om de Gemeente te mogen dienen. Zoo is het nog. »De Heere wil zich van middelen ook hier bedienen. En die de middelen verwerpt, wil wijzer zijn dan God. Een Kerk, die van geen opleiding weten wil, daalt af op zijpaden en graaft haar graf. Geloof mij, het waarachtig heil van Sion dringt mij mijn eigen leven leert mij wij moeten meer ernst maken met de opleiding.» Zulke taal bevalt ons beter dan de hoog» moedswaanzin van sommige derde»rangs voor» gangers, die op de een of andere wijze den kansél wisten te beklimmen, zonder dat er van eenige geschoolde opleiding sprake is.

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 4