Gemeenteraad, Manies Medsdeeiing&n. IE OVERMATIGE ZOMERHITTE Kerk en SchooL ïssges©inden Stukken Plaatselijk Nieuws. Over ploegen. Vroeger, in mijn leeijarcn, heb ik jarenlang uitsluitend met voefploegen gewerkt en later, als gevestigd landbouwer, ook langen tijd, dat soort ploegen gebruikt. Een dertig jaren ge» leden evenwel ben ik tot het gebruik van wielploegen (Eckerts, Melatte's en dergelijke) overgegaan en die bevallen mij, in alle op» zichten veel beter dan de voetploegen, zooals die bijna nog algemeen in Groningen en Zeeland in gebruik zijn, welk laatste mij zeer verwondert. Indertijd 't is lang geleden was ik aan het diepploegen en gebruikte als ondergronds» ploeg, een werktuig, hetwelk, zooals de meeste van dien aard, den grond wel oplichtte, doch niet verkruimelde. Een vriend van mij, die dat werk zag, deelde mij toen mede, dat zijn ondergrondsploeg den grond wèl verkrui» melde en dat zijn werktuig niets anders was dan een gewone voetploeg zonder rister. Ik volgde zijn voorbeeld en gebruik sedertdien met succes zulk een werktuig. Praktisch en goedkoop 1 Waarom ik niet liever een of meerdere motorploegen gebruik in plaats van boven» genoemde ploegen Omdat ik, bij deugdelijke ervaring heb, dat motorploegen (zelfs die met rustbanden) reeds bij een voor van 25 c.M. diepte, slippen, wanneer de grond slechts eenigszins nat is en bovendien veel duurder in 't gebruik zijn dan het werk met paarden. En bovendien kan men ze slechts voor som» mig werk gebruiken. De nieuwe freesmachines acht ik, voor landbouwwerk, volkomen ongeschikt, tenzij op bepaalde zandgronden misschien, omdat ik het voor zeer wenschelijk, zoo niet nood» zakelijk, houd, om het bouwland in het na» jaar ter bezaaiing klaar te ploegen, om de door den winter malsch geworden bovenlaag, in 't voorjaar slechts met de egge behoeven te bewerken. EEN OUDE LANDBOUWER. (Algem. Ned. L.bl.) De Copie van Ingezonden Stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgevw INDRUKKEN VAN EEN OUD.DORPSGENOOT Een dezer dagen bezocht ik mijn geboorte» plaats Sommelsdijk, waar ik in vele jaren niet geweest was, en nu werd mij door vrienden aldaar gevraagd eens mijne meening te zeggen over het dorp van mijn jeugd, waaraan uit den aard vele van mijne liefste herinneringen en indrukken verbonden blijven. Het verzoek was mij sympathiek en ik waag het voor het relaas van mijn impressies een plaats te verzoeken in Uw geacht orgaan. Er blijft een stille kracht bestaan, die ons, hoe het lotsbestel ons ook wegtrekt van de plaats waar onze wieg stond, toch altoos weer daarheen voert. Laat ik maar dadelijk beginnen met mijn aankomst in Middelharnis Ik vond er wel zeer veel veranderd. Welk een groot aantal reizenden trekt Flakkee, als ik dat vergelijk met mijn kinderjaren, toen 't een gebeurtenis was, als men met de boot »naar stad« ging en afgehaald en weggebracht werd door zijn heele familie als voor een wereldreisDie tijden zijn voorbij. Het moderne verkeer heeft zijn invloed en ook zijn machtsmiddelen op ons eiland gericht en zich terdege doen gel» den. Ik heb gehoord, dat men op Flakkee niet tevreden is over de R.T.M., doch op een leek maakt 't den indruk, dat zij haar plicht doet en de reis vooral met de aangename boot van Hellevoetsluis naar Middelharnis leek mij bij» 'onder vriendelijk en geriefelijk. Anders, en niet alleen gunstig, zijn de in» drukken aan wal. Middelharnis en Sommels» dijk zijn w?l »Zwei Seele und eine Gedanke®. Het is voor mij onbegrijpelijk, dat men nog steeds niet van deze Siameesche tweeling één sterk en gezond mensch maakte. Waartoe nog altoos deze scheiding bij een zoo volkomen belangengemeenschap. Er zullen bezwaren zijn, doch weegt men die niet te zwaar tegenover het toch voor ieder duidelijk nut van ver» eeniging Aangenaam, vredig is het gevoel, dat de aankomst in beide dorpen wekt. Vooral bij hem, die 't hartstochtelijke, rumoerige, nooit verstilde leven van de stad een wijle is ont» vlucht. Hier domineert de rust, men voelt zijn zenuwleven kalmer, zijn gedachtenleven klaarder. Pittoreske straatjes in het oude dorp, die in vele details sterk doen denken aan Itali» aansche dorpspartijen, men vindt ze hier met welbehagen, en komt men buiten den be» bouwden kom, dan ziet men met niet min» der tevredenheid den invloed van 't moderne leven. Model villaatjes, niets minder fraai en vroolijk dan in de bekende luxe plaatsen, een fleurige kokette nederzetting, bekoren er het oog en geven de overtuiging dat onze Flakkeeënaars de in hun gronden vergaarde schatten zeerwel hebben weten te gebruiken. Hier is het beeld van vooruitgang forsch opgetrokken en men gevoelt nog te meer dat Middelharnis en Sommelsdijk, bij dezen uit» groei naar elkaar toe, vast bij elkaar behoo» ren. Wordt ait niet intijds begrepen, dan dreigt het gevaar van een niet uniform bouwplan, voor beide gemeenten anders, dat voor beide ongewepschte toestanden zal doen ontstaan. Doch wat mij vooral in een zoo vooruit» strevend en verstandig beheerd gebied trof, is het gemis van de beide voor het moderne leven onontbeerlijke middelen Waterleiding en electriciteit. Aan wie de schuld ligt, dat deze er nog steeds niet zijn, doet er niet toe, maar iedere bewoner van beide gemeenten, van burge» meester tot veedrijver, behoort er m.i. voor te zorgen, dat dit euvel wordt verholpen. Floe men er nog steeds buiten kan, gaat het begrip van een stadsbewoner te boven. »Dat het niet kan,« heb ik wel hooren ver» kondigen, maar zoo voetstoots kon ik dit niet aannemen. Een electrische centrale is, dat leert de ondervinding, niet zoo kostbaar en brengt ruimschoots haar rente op, en wat de water» leiding betreft, bevatten de duinen onder Oud» dorp niet volop goed water, zelfs voor het Eeheele eiland Het rijk subsidieert in be» mgrijke mate dergelijken aanlegDen Briel bijv. heeft nog onlangs vier ton rijkssubsidie verkregen voor den aanleg van een duinwa» terleiding te öostvoorne. Aan de Electriciteit mede, verdienen zeer vele nijveren een goed stuk brood hoevele loodgieters, electriciens, timmerlieden, ververs enz. enz vinden hier een nieuw arbeidsveld. En zoo dom zijn onze boertjes niet of zij we» ten wel, dat de eene hand de andere wascht. Maar zelden, zoo wel ooit, zal men in ons land een bedrijf van akkerbouw vinden, dat niet gesteund wordt door de motor. Alom, tot in het hooge platteland van Groningen, hebben de boeren in hun schuren en op hun velden motorkracht voor de bediening hun» ner werktuigen, wat op den duur een ontzag» lijke besparing meebrengt. Sterk intellectueel ontwikkeld sinds mijn jongen tijd (en dat maakt bovengenoemd twee» ledig gemis nog te meer zonderling) is het Flakkeesche land. De H.B.S. heeft dit veroor» zaakt. Men bemerkt het terdege als men met de jongere generaties verkeert, zij zijn ont» wikkeld, beschaafd, kennen hun talen en zoo staat de wereld voor hen open. Voor hen en dus voor het produkt hunner velden, hun zuivel, hun vee. Maar dan moet men ook met vooroordeelen weten te breken, Tot mijn schrik bemerk ik, dat ik reeds te veel van Uw plaatsruimte vergde. Ik heb nog wel een.en ander op mijn hart, o.a. over de opvattingen die de jeugd geen vrijheid geven van voldoende sportbeoefening, dus van zich uitleven in de goede eerbare richting. Doch ik wil het hierbij laten, en ik hoop dat men deze ontboezemingen zal willen aanvaarden van een man, die een menschenleeftijd van van Flakkee verwijderd bleef en nochtans met warme sympathie aan zijn geboortegrond denkt en in zijn voorspoed oprecht belang stelt. S. HARTOGS [Wij hebben voor de impressies van den heer Hartogs een plaats ingeruimd in ons blad, alhoewel we niet gaarne alles zouden onder» schrijven wat hem uit de pen vloeit. Wij loopen niet zoo hoog weg met het intellectualisme van het Flakkeesche jonge volk. Wanneer we zoo lezen, dat de heer Hartogs de H.B.S. roemt als een aanwinst voor Flak» kee, dan zijn we geneigd hem te vragen of hij de reis per vliegmachine heeft gemaakt. In stede het opkomend intellectualisme te roe» men, zouden we het toenemend demoralisee» rend verval van het jonge volk betreuren. En wat baat straks 'tjonge volk zijn School» wijsheid Straks loopt de jongere generatie met akte bij akte in den zak en vindt geen levensbe» staan in de Maatschappij. Men heeft niet geleerd te werken en voelt zich te hoog voor het eerzaam ambacht. De ontevredenheid sluipt de ziel binnen, en het gevolg Socialist, anarchist, communist. VoortsWat betreft de Siameesche twee» ling, de heer Hartogs geeft door zijn betoog goed blijk dat hij reeds lang buiten het Flak» keesche volk leeft. Oók van de Flakkeesche Siameesche tweeling zal nooit één gezond mensch gemaakt kunnen worden, evenmin als van de Siameesche tweeling zelve. Wij begrijpen, dat dit voor den Ijeer Har» togs onbegrijpelijk is, evenals wij het nuf van deze vereeniging niet inzienRed.] Kort verslag van het verhandelde in de openbare vergadering van den Gemeenteraad van MELISSANT, op Woensdag 8 Augustus 1923, v.m. 9/'-> uur. Nadat de vergadering is geopend, worden de notulen der vorige vergadering gelezen, goedgekeurd en geteekend. Wordt mededeeling gedaan van de vol» gende ingekomen stukken Een kennisgeving van raadslid Van Nieu» wenhuijzen, dat hij wegens familieomstandig» den verhinderd is deze vergadering bij te wonen. Een schrijven van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, hou» dende mededeeling dat de Rijksvergoeding ingevolge de Lager»Onderwijswet over 1922 bedraagt f 7696.57. Proces»verbaal van opname van kas en boe» ken van den Gemeente=Ontvanger op 6 Juni j.l. waaruit blijkt dat het kassaldo bedraagt f 3856.9272. Idem van den boekhouder van het Alge» meen Armbestuur waaruit blijkt, dat het kas» saldo bedraagt f 436.9072- Een schrijven van den heer K. C. J. v. d. Wall alhier, waarin deze mededeelt, niet ge» negen te zijn aandeel te nemen in de kosten die de gemeente aan het Rijk verschuldigd is voor instandhouding der R. H. B. School te Middelharnis. De heeren A. W. Keijzeren D. Kardux hebben alsnog geen bericht ge» zonden. H.H. Gedeputeerde Staten berichten ge» noegen te nemen met het raadsbesluit waarbij het vermenigvuldigingscijfer voor de Plaatse» lijke Inkomstenbelasting 1923/24 is bepaald op 1.5. Op voorstel van den Voorzitter worden bovenstaande stukken voor kennisgeving aan» genomen. 2e. Benoemt de Voorzitter een Commissie belast met het onderzoek der geloofsbrieven van de heeren L. van Beek en C. A. A. Kort. Na onderzoek rapporteert de Commissie de stukken in orde te hebben bevonden en der» halve tot toelating adviseert. Conform wordt besloten. 3e. Is aan de orde de behandeling der gemeente»rekening over 1922. De Commissie, bestaande uit de heeren Van Nieuwenhuijzen en Van der Spaan, brengt bij monde van den heer Van der Spaan rap» port uit en deelt mede, dat zij de rekening en bescheiden in orde hebben bevonden, doch een paar kleine aanmerkingen willen maken. Voor kosten verkiezingen werd f 15 be» taald. De Commissie vond het beter de oude methode weer in te voeren en de leden van tijd tot tijd af te lossen. Dit zou voordeeliger uitkomen, omdat de leden dan niet op het stembureau behoeven te eten. De VOORZITTER deelt mede, dat hij vóór de stemming dit heeft aangeraden, doch men bleef liever den geheelen dag. Een volgende verkiezing kan echter met de opmerking re» kening worden gehouden. Dan vond de Commissie een nota van her» stellingen aan de veldwachterskleeding van een kleermaker van elders. Zij vindt dat de burgers van Melissant niet gepasserd moeten worden. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. hetzelfde standpunt als de Commissie zijn toegedaan. Toen veldwachter Z. een jas wilde laten keeren, werd hij naar Dale verwezen, doch na eenigen tijd gaf hij te kennen dat Dale bezwaren had, terwijl een vorige maal te lang tnoest gewacht worden. Indien hier echter een kleermaker het wil doen op aan» nemelijke voorwaarden, krijgt die de reparatie. Bij nieuwe uniform schijnt een uniformmaker vaak meer aan te bevelen voor een goede snit en taille. Dan vond de Commissie een nota van 6 batterijen voor de zaklantaarn van den veld» wachter. De VOORZITTER merkt op dat de veld» wachter deze noodig heeft voor den avond» dienst en steeds toestemming ontving een batterij te koopen. Niemand meer het woord verlangend wordt op voorstel van den Voorzitter besloten de rekening voorloopig vast te stellen In gewone ontvangsten op f 43203.60. In gewone uitgaven op f 39356.83. Batig saldo f 3846.77. In buitengewone ontvangsten op f 1743.4372- Alzoo een batig saldo van f 5590.2072- 4e. Is aan de orde de rekening van het Algemeen Armbestuur over 1922. De Commissie verklaart alles in orde te hebben bevonden en adviseert tot vaststelling. De rekening wordt vastgesteld. In ontvang op f 8070.3872- In uitgaaf op f 7215.08. Alzoo een batig saldo van f 855.3072- 5e. Wordt na voorlezing door den Sècre» taris besloten tot wijziging der Gemeentebe» grooting over 1923. De VOORZITTER deelt in verband hier» mede mee, dat de kosten van demping der z.g.n. »Voorvaat« belangrijk hooger zijn dan geraamd was. Een der vorige vergaderingen werd besloten, tot dekking der kosten een geldleening aan te gaan van f 1500.— nu blijkt echter dat de kosten ruim f 1630.— buiten pachtverlies bedragen. Ook de nota van het betonwerk viel enorm tegen, terwijl Blokland niets van zijn nota wil schrappen. De heer KORT vraagt of eerst prijsopgaaf is gevraagd waarop Wethouder Van Beek mede» deelt, dat hij wel een paar keer met metselaar Zorge over de kosten heeft gesproken, maar hij kon ze onmogelijk opgeven. Cijfers die hij noemde zijn belangrijk lager, dat blijkt uit de ingezonden gespecificeerde nota. Wordt besloten het tekort uit de gewone middelen te betalen. 6e. Is aan de orde een voorstel van B. en W. om aan de Feestcommissie voor het op 6 September a.s. te houden Jubileumfeest een bijdrage van f 50,— te verleenen voor versie» ring van het Gemeentehuis. Na stemming en toelichting van dhr. Sieling, secretaris der feest» commissie, wordt besloten f 75.— subsidie te verleenen, nadat eerst de stemmen gestaakt hadden. De heer VAN DIJK vond uit bezuinigings» oogpunt f 50.— genoeg. 7e. Is ingekomen een schrijven van C. de Bonte, inwoner van Melissant's»Kralingen, waarin deze beleefd verzoekt, nu de grens» wijziging van de baan is, de inwoners zoo» veel mogelijk behulpzaam te zijn en stelt de volgende vragen cent per regeL veroorzaakt dikwijls hevige hoofdpijneen paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten doen deze spoedig bedaren. Prijs per koker 60 ets. Bij apothekers en drogisten. Ie. opheffing vordering bijdraag voor on» derhoud grintweg op Kralingen door Kralingers 2e. maatregelen nemen opdat de inwoners van Kralingen bij brand ten allen tijde op spoedige uitrukking der brandweer kunnen rekenen, b.v. door het maken eener gemeen» schappelijke regeling met Dirksland. 3e. verbetering weg achter Geref. Kerk tot Gasfabriek. 4e. verbieden werpen asch, vuilnis en uien» afval op Kralingen. De heer VAN DER SPAAN wil zooveel mogelijk de inwoners steunen en zou gaarne het onder le genoemde toestaan. De VOORZITTER en andere leden vinden dit zeer bezwaarlijk, ziende op loopende con» tracten, ofschoon zij ook gaarne de bewoners zooveel mogelijk willen helpen. Wat 2e betreft is reeds een regeling met Dirksland gesloten, en 3e willen B. en W. een voetpad in orde maken, waardoor de voetgangers gebaat zijn. Wat 4e betreft, deelt de VOORZITTER mede, dat het niet op Melissantsche grond geworpen wordt, 't Is particulier eigendom, al heeft hij reeds er voor gewaakt dat dit niet te sterk gebeurt. S. Bal had echter die ophooging gaarne, om zijn grond productief te maken. Conform zal dhr. De Bonte worden bericht. 8e. De heer L. Struijk vraagt de tuingrond, thans in huur bij C. Struijk en J. van Beek in erfpacht te krijgen voor het bouwen van een smederij. De heer VAN DER SPAAN hoopt dat het gebouw maar wat achteruit geplaatst wordt, met het oog op de school en kerkhof en denkt over toestemming over het bouwen van een woning. De VOORZITTER zegt, dat wanneer de heeren voornemens zijn een verzoek tot het bouwen eener woning te weigeren dit nu be» kend moeten maken, want hij vermoedt wel, dat het de bedoeling van Struik is, wanneer het zaakje een beetje werkt, er een woning bij te plaatsen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten het verzoek na blootschoof toe te staan tegen f 0.50 per roede. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 9e. De heer P. D. Sieling verzoekt ontslag als lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs en als Correspondent der Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Op voorstel van B. en W. wordt besloten hem eervol ontslag te verleenen als lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs Wat betreft de werkzaamheden van Corres» pondent der Arbeidsbemiddeling merkt de VOORZITTER op, dat hier geen salaris voor betaald wordt, en de werkzaamheden, welter secretarie verricht kunnen worden. Voor de vac. van lid van de plaatselijke schoolcommissie is een voordracht ingezonden luidende als volgtno. 1 PI. Rooijno. 2 Th. v. d. Spaan. Daar dhr. Rooij weigert als lid der Com» missie te willen fungeeren en de heer Van der Spaan spoedig niet meer tot de categorie van niet schoolgaande kinderen behoort zal deze zaak later worden behandeld. Het aftredende lid Ds. J. J. Kloots wordt bij acclamatie herbenoemd. Voor de vacature Buijs is de volgende alpha» betische voordracht ingezonden no. 1 C. A. A. Kortno. 2 A. Krijger. De heer KORT merkt op, dat deze com» missie nuttig kan werken, de Voorzitter is niet zoo optimistisch. Na opening der stembriefjes blijkt dat dhr. Krijger met 3 stemmen is benoemd. 2 stemmen zijn uitgebracht op dhr. Kort. 1 blanco. 10e. Op voorstel van B. en W. wordt be» sloten adhaesie te betuigen aan het adres van den Raad der gemeente Wijnbritseradeel om het gebruik van Gods naam in het Wet» boek van Strafrecht strafbaar te stellen. 11e. Overeenkomstig de uitnoodiging van den heer VAN DIJK in de vorige vergade» ring, stellen B. en W. voor, na artikel 44 in de Algemeene Politieverordening dezer ge» meente een nieuw artikel 44bis in te lasschen, waarbij het vloeken en ijdelijk gebruiken van Gods naam strafbaar wordt gesteld. Met al» gemeene stemmen wordt het concept goed» gekeurd. 12e. Is ingekomen een verzoek namens de feestcommissie, van den secretaris J. Sieling, waarin deze den Raad verzoekt tot intrekking van het besluit der vorige vergadering waarin is besloten te verbieden dat op den dag van de viering van het Regeeringsjubileum sterken drank wordt geschonken. De VOORZITTER wijst er op dat het be» sluit is genomen naar aanleiding van een cir» culaire van den Minister van Arbeid, waarin deze de wensch van het anti»alcoholcomité ter kennis bracht met verzoek, dat eens te overwegen. De zinsnede, dat de Minister dit voor zijn Katolieke geloofsgenooten noodig acht is in het adres niet gelukkig te noemen, waar de Minister geen partij kiest. Hij vernam dat zelfs een herbergier niet tegen het tapverbod is, daar ze liever bier, limonade enz. schenken dan sterken drank. De heer KORT houdt zich aan zijn voor» stel van de vorige vergadering. Hij heeft ook een hotelhouder gesproken, die hem mede» deelde, dat op dergelijke dagen slechts enkele liters sterken drank worden verkocht. Hij vindt het beter het tapverbod te houden. De heer SIELING merkt op dat menschen die nooit misbruik van sterken drank maken nu juist zouden drinken, 't Is net als in den distributietijd. Als iets niet mag wordt het juist gedaan. De heer VAN DIJK lust net zoo graag een borrel als ieder ander, maar gebruik maakt hij er niet van. Het tapverbod vindt hij wel noodzakelijk, want borrels zijn die dagen voor herriemakers. De heer VAN BEEK zegt van zienswijze veranderd te zijn en zal tegen het tapverbod stemmen. In stemming gebracht wordt met 4 tegen 2 stemmen (tegen de heeren Kort en Van Dijk) besloten tot intrekking van het besluit der vorige vergadering waarin werd verboden in tapperijen drank te schenken, toe te dienen, te verstrekken of te drinken. 13e. Deelt de VOORZITTER mede, dat is ingekomen een verzoek van de Muziek» vereeniging om subsidie en gebruik van een lokaal en vrijstelling van huur enz. Daar het verzoek te laat is ingekomen, zal het een volgende vergadering worden behandeld. 14e. Op voorstel van Wethouder VAN BEEK wordt door B. en W. een motie voor» gesteld, welke zonder discussie en met alge» meene stemmen wordt aangenomen om zich te verzetten tegen de kosten der R.H.B.S. ten laste der gemeente. Het verzenden aan alle 1100 gemeenten vond de VOORZITTER te omslachtig en ver» wacht daarvan weinig succes, wel zal zulks in de bladen en aan alle gemeenten van 't eiland om adhaesie worden gezonden. De heer VAN DIJK zegt den Voorzitter en Secretaris dank voor hunne adviezen en inlichtingen, zoo bereidwillig hem steeds ver» strekt, wijst op de bijna steeds aangename verhoudingen in den Raad, voelt wel te kort gekomen te zijn, maar meent toch naar zijn beste weten de gemeentebelangen behartigd te hebben. Hij is verre gebleven van klasse» strijd, maar meent gehandeld te hebben, zooals de schrift zijn geweten hem gebood. Hij prijst B. en W. voor hun gehouden beheer, dat lof in plaats van blaam verdient. Met aangename gedachten verlaat hij dezen Raad en wenscht een ieder des Hoogsten Zegen. Ook het vertrekkend lid de heer Krijger zegt zich daar geheel bij aan te sluiten. De VOORZITTER zegt de heeren Van Dijk en Krijger namens den Raad dank voor hunne goede woorden en voor al hetgeen zij voor de gemeente gedaan hebben. Naar de mate hunner krachten hebben zij gedaan, wat zij konden doen, trouw hebben zij de vergade» ringen bijgewoond, geheel zelfstandig en on» afhankelijk hebben zij hunne beslissingen ge» nomen, naar zij meende, dat het gemeente» belang eischtte. Niets hebben zij gedaan om de goede verhoudingen te verstoren, besef» fende dat alleen bij goede verhoudingen en eensgezindheid zonder persoonlijke oogmerken het gemeentebelang werkelijk kan behartigd worden. Hij wenscht hun in hun verdere leven 's Heeren zegen toe en hoopt dat zij nog lang met de gemeente mogen meeleven en uit de verslagen mogen zien, dat steeds het zuivere gemeentebelang behartigd wordt. De vergadering gaat nu over in geheime zitting op verzoek van den heer VAN DER SPAAN, ter bespreking van een advies naar aanleiding der nageziene gemeenterekening. MIDDELHARNIS. In de Ned. Herv. Kerk is eene extra gift van f 10 gecollecteerd voor de Kerk. Zondagmiddag viel het 6 jarig zoontje van de Wed. W. Bruggeman in de haven, daar spoedig hulp aanwezig was had men hem weldra op de kant. Door S. Looij is eene postduif gevangen gemerkt N 3 22 59008 Zaterdag hebben een 5 tal heeren getracht van af het havenhoofd het haringvliet over te zwemmen een boot vergezelde hen, na een uur zwemmens moesten zij het opgeven, en werden zij door die boot opgepikt, en weder teruggebracht Van af 4—17 Aug. ligt voor een ieder op de secretarie gratis ter inzage de gemeente rekening van uitgaven en inkomsten over het dienstjaar 1922. Genoemde lijst is tegen beta» ling der kosten verkrijgbaar. Woensdag 15 Augustus viërt de WelEer» waarde Heer Th. Kwakman,' R.K. Pastoor te Middelharnis, zijn 25 jarig jubileum als priester. Pastoor Kwakman heeft zich tijdens zijn ver» blijf in deze gemeente de vriendschap en achting van zijn gansche parochie verworven. DEN BOMMEL. Het mond» en klauw» zeer onder het vee van den landbouwer D. Mijs is geweken. De aanbesteding van de te bouwen Rijks» veldwachterswoning te dezer plaatse had de uitslag als volgt. De laagste inschrijver met» selwerk Van Nieuwaal voor f >1390,Voor Timmerwerk F. Osseweijer f 1065,Voor Smids» werk Jacobs uit Achthuizen f 105.50, Voor verfwerk P. C. van Dongen uit Oude Tonge voor f 215. In deze gemeente is men druk aan het tarwe snijden. De uitkomst is bevredigend. OOLTGENSPLAAT. Door W. Korte» weg L.z. is ontslag gevraagd als Agent der Rotterdamsche Tramwegmaatschappij Tegen de minderjarige H. H. is proces» verbaal opgemaakt wegens het wegnemen uit een winkel van sigaretten en chocolade. Mej. G. K. kwam tot de minder aange» name ontdekking dat uit een kabinet f 25 was ontvreemd. De rekening der uitgaven en inkomsten der gemeente over 1922 ligt tot en met 26 Augustus ter gemeente secretarie voor ieder ter inzage en is tegen betaling der kosten ver» krijgbaar gesteld. OUDE TONGE. De levering van aard» appelen in deze gemeente is weer in gang, het beschot valt echter niet mee. Hedenmorgen brandde een klamp stroo van den landbouwer W. Heestermans af, de brandspuit rukte uit om een stuk tarwe te redden wat dan ook gelukte. De oorzaak is naar men zegt aan onvoorzichtigheid te dan» ken. Omdat er nogal eens een vergissing voor» doet worden de ingezetenen bekend gem aakt dat de geboorteaangifte van kinderen plaats heeft van 9 tot 12 uur v.m. (nieuwe tijd). Alhier zijn de eerste erwten en tarwe gedorschen het beschot van de erwten is slecht en van de tarwe redelijk. De boterprijs is weer gedaald met f 0,20 de K. G. zoodat ze nu f 2,10 de K. G. is. MELISSANT.*0 Het in de vorige raads» vergadering genomen besluit om op den dag van het Jubileumfeest een tapverbod uit te vaardigen is thans door den Raad weder ingetrokken. STELLENDAM. 1.1. Zaterdag werden van hier de eerste 90 H.L. aardappelen verscheept voor den prijs van f 3.40 per H.L. De uitkomst was goed en de kwaliteit uitstekend. Thans worden in deze gemeente uien in voorkoop gekocht voor den prijs van f 3 per H.L. Vanuit deze gemeente werd de vorige week het eerste vlas verscheept. v De nieuwbenoemde gemeenteopzichtej^r Z. v. d. Velde alhier heeft zijn benoeming aangenomen en de betrekking aanvaard. De loteling A. Brinkman der lichting 1923 is Donderdag 1.1. ingelijfd bij de Zeemi» litie (Willemsoord). Op de gehouden openbare verkooping van 2e snee klavers werd gemiddeld geboden de prijs van f 0,08 per Voornsche roede of wel f 24 per gemet. GOEDEREEDE.** De Zeevisscher L. Lok» ker had bij het uitoefenen van zijn bedrijf het ongeluk een gedeelte van zijn vischtuig te verliezen, voor hem een schadepost van ruim f 70. OUDE TONGE. Alhier is in de Ned Herv. Kerk een bankbiljet van f 10 gecollecteerd. NED. HERV. KERK. Beroepen: Naar Emmen (Evangelisatie arbei,d.) Ds. Jac. Pont te Eikezee Naar Let»T terbelt Ds. B. Bruins te Garsfhuizen Naar Meppel Ds. C. Koenekoop te Biggekerke. Aangenomen; Naar Akersloot dhr. H. de Vos Cand. te Oranjewoud Naar Besoyen dhr. F. A. Schlemper Cand te Utrecht; Naar Nieuw»Vennep Ds. J. H. H. van Beem te Marken (Eil.) Bedankt: Voor Mastenbroek Ds. M. B. Verkerk te GouderakVoor Hoek van Hol» land Ds. J. Hengeveld te Schipluiden Voor Elburg Ds. S. van Dorp te Utrecht. GEREF. KERKEN. Beroepen: Naar Rotte valle dhr. LI. v. d, Elskamp Cand. te Kampen. Tweetal: Te Hoek (Zeeland) dhr. J. S. Schelhaas Cand. Hoogeveen en S. Werbonk Cand VHnsum Te Schildwolde Ds. J. H. Staal Wierden en Ds. K. v. d. Veen Vreeswijkte Koog Zaandijk Ds. J. v. d. Loo Mijdrecht en en Ds. L. v. Wijk Ede. Bedankt: Voor Twijzel Ds. J. H. Kui» per 1e Winsum (Fr.) CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Naar Hillegom en Vlissin» gen de heer G. W. Albetrts Cand. te Apel» doorn. Bedankt: Voor Maarsen Ds. H. Rietma te Groningen. FVANG. LUTH. KERK. Beroepen: Naar Pekela Ds. A. E. Bru» heim te Hoorn (N.H.) Tweeërlei. Voor vaders en moeders schrijft de heerS. Stemerding in »Onze School« het volgende Men moet het boompje buigen, als 't jong is. 't Is een heele kunst om kleine kinderen op te voeden. Maar bij de grooteren is het niet minder zwaar. In onze rijpere jeugd ontwaken lusten en begeerten, die we bij de kleinen nog nier hebben te bestrijden. Vele ouders begaan de fout van de grooter» altoos nog als kleintjes te behandelen. Zij beknorren en bedoen ze nog als vroeger. Mis 1 We, moeten ze zelf laten strijden tegen hun verkeerdheden. Wat wij te doen hebben is ze helpen in dien strijd. Om dit te doen, moeten we kunnen inkomen in hunne begeerten en zwakheden. Ze moeten voelen, dat we dit doen dan zullen ze ook naar ons toekomen om bijstand. Menige jongeling en jongedochter is ruwweg afgestooten door een nijdig vermaan en den breeden weg opgegaan. Er waren twee jongelingen. De een heette Ludovicus en de andere heette Jan. Ludovicus zeide tot zijn vader: »Vader, ik wou Zondag wel eens gaan fietsen.® Toen werd de vader toornig. Hij stond op in groote verbolgenheid en sprak»Wat zeg

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 2