Rechtzaken Vergaderingen. Visscherij. Posterijen. Burgerlijke Stand Gemengd Nieuws. Marktberichten. Uitslag aanbesteding. geref. rerren. D.,ne„en: Naar Westergeest Ds. J. H. Kuiper te Vinson.Naar Bergen Ds.J.Ton» [/AT LutiegastNaar Gramsbergen en Lei» V jhr D. Ringnalda Cand. te den Iiaag Dordrecht Ds. j. Ubels te Varsseveld. Tweetal: Te Dedemsvaart Ds. J. H. Booch Nijverdal en Ds. W. Oosterheert Ter Apel. Aangenomen: Naar Emlichheim Ds. r T Goudappel te Trecht. Bedankt: Voor Arum Ds. W. v. Gelder te Langeslag. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Naar Oud. Beierland dhr. G. W. Alberts Cand. te ^ApeldoornNaar Amsterdam Ds. A. H. Hilbers te Enschede Harïingen dhr. M. Holtrop Cand. te Korn» hornNaar Alfen a/d. Rijn dhr. A. Zwiep Cand te Rotterdam. GEREF GEMEENTEN, Bedankt: Voor Moercapelle Ds. W. den Hengst te LeidenVoor Boskoop Ds. Ver has gen te Middelburg. DOOPSGEZ. KERK. 4 Beroepen; Naar Delft Ds. M. v. d. Vegte te den Haag. Huisbezoek. Ds. J. D. van der Velden schrijft in de •iKralingsclie Kerkbode« Het geregelde huisbezoek is én voor dén Dienaar des Woords én voor de gemeente van het hoogste belang. Juist een van de grootste schaduwzijden van de stadskerk is, dat aan het huisbezoek zoo weinig kan worden gedaan. Al uw tijd wordt in beslag genomen door de vele catechisatiën, ziekenbezoeken, ook in de verschillende ziekenhuizen, vergaderingen en allerlei arbeid voor velerlei geestelijke bes langen. Daarenboven is de predikant een vraagbaak voor verschillende zaken. Men vraagt u of ge onder uw catechisanten geen goede dienstbode hebt, of dominé soms ook een goede betrekking weet voor dezen of genen, of ge geen geschikte woning kunt aanwijzen voor een paartje, dat wenscht te trouwen, ja, zelfs of ge geen goed adrés weet van een baker tegen den tijd eener blijde gebeurtenis. Ge zoudt een lange lijst kunnen opmaken van alles, waar de stadspredikant bij te pas komt. En dan de collectanten voor allerlei inrich» tingen, die eerst aanschellen bij den predikant men vraagt soms wel eens ietwat brutaal, niet alleen uw naam en gift, maar ook liefst de adressen van alle goedgeefsche menschen in de gemeente. Uw medewerking wordt gevraagd voor ah lerlei vergaderingen van het vereenigingsleven, voor feestavonden, enz., enz. Laat ons echter niet klagen, het is in allen awvalle een bewijs, dat men u nog weet te ^.nden. Bovenal waardeere de Dienaar des Woords het, dat er te midden van drukke ambtsbes zigheden persoonlijke samenspreking wordt begeerd over allerlei geestelijke en maatschap» pelijke belangen, waaruit ge proeven kunt, dat ge in het vertrouwen uwer gemeenteleden deelt. Hoe dikwijjs ontving ik bij zoo menig persoonlijk gesprek een duidelijken blik in den strijd van het innerlijk leven, een inzicht in de moeilijkheden van zoo menig geschokt gemoed, en gelegenheid, om vooral aan jonge menschen raad te geven bij gewichtige levens» keuze. Wat nu het huisbezoek betreft, hoe geregeld kan het plaats hebben in onze dorpskerken. Het doet menige herinnering' oprijzen. Ge waart overal thuis, ge wist bij iedereen den weg. Was de voordeur gesloten, welnu, ge kwaamt door de achterdeur binnen. Ge waart altijd welkom, zelfs in den schoonmaaktijd. Zoodoende leert ge uw gemeente kennen, groot en klein, ge verstaat het leven uwer gemeenteleden, hun gewoonten, hun zorgen, hun strijd in het persoonlijk, huiselijk en maatschappelijk leven, ge krijgt een blik in iflfcfie gezinnen, kunt allerlei nuttige wenken ■'geven, in één woord er is een gestadig mede» leven, En dat gedurig contact komt weder ten goede aan uw prediking. Ge komt in het practisch leven uwer ge» meente in, dikwijls ook met een lieflijken ze» gen voor het eigen hart. ge doet soms eigen» aardige lessen op, die goede gedachten leveren voor uw predicatie of voor het catechisatie onderwijs. Als bet gaat over de vierde bede van het «Onze Vader«»Geef ons heden ons dage» lijksch brood«, denk ik dikwijls aan een zus» Ier der gemeente, die een winkel hield. Nu woonde er tegenover haar ook iemand die een soortgelijken winkel had. Dat was dus een concurrent. Met nijdige oogen zag ze ieder aan, die boodschappen haalde bij haar over» buur, vooral wanneer het leden der Kerk wa» ren. Met het huisbezoek moest ze haar hart eens lucht geven. En daar hoordet ge de bit» tere woorden van den broodnijd. Ze kon het maar niet verdragen, dat de concurrent een enkelen klant meer kreeg dan zij. Toch had zij goed haar brood. Ze had haar klachten op bitsen toon geuit, toen ik haar vroegBidt ge ook de bede uit het Onze Vader»Geef ons heden ons dage» lijksch brood Ge gebruikt toch zeker het woordje ons niet, ge verandert dat toch in »Geef mij he» den m ij n dagelijksch brood«. Hoe zoo, dominé, wat bedoelt ge daarmede, vroeg ze. Wel, zei ik, als ge 't woordje ons gebruikt, bidt ge ook voor uw concurrent aan de over» tijde, en dat schijnt ge toch niet te doen, laders zoudt ge niet bitter gestemd zijn, om» dat uw buurman ook brood uit de hand des Heeren ontvangt. Zit er soms het duiveltje fan zelfzucht of erger nog, van hebzucht ■achter De pijl trof. Het vrouwtje werd stil en be» schaam d. En later heeft ze mij gezegd Dominé, ik kan nu die bede goed bidden, en ik geloof, dat er juist zooveel in mijn winkel komen, als de Heere er hebben wil, want Hij bestuurt ook der menschen gang. En de broodnijd veranderde in tevreden» Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor» matiebureau van VAN DER GRAAF aCo/s ureaux voor den Handel zijn over de afge» loopen week, eindigende 3 Aug. in Nederland uitgesproken 55 faillissementen tegen 35 fail» lissementen m dezelfde week van het vorige jaar. o^Xalr li- Januari tot en met 3 Aug. 1923 24,°ra fa,'hfCm,enten tegenover 1724 over het» zelfde tijdperk van het vorige jaar. Uitslag aanbesteding der Landb. Vereen. »Ons Belang» te Melissant. Zwav.sAmm. Kalizout 40 Kalizout 20 °/o 17,34 f 4,75 f 2,35 f 16,25 f 4,54 f 2,34 f 17,19 f 4,53 f 2,- f 17,10 f 4,45 f 1,96 f 16,98 - f 4,35 f 1,95 f 16,95 f 1,93 f 16,91 f 16,89 HET BESTUUR. SOMMELSDIJK. Vergadering van den Flakkeeschen Boeren» bond op Vrijdag 10 Augustus a.s., des nam. half 4, in het hotel Tabbers. OUDDORP. De gemeenteraad is ter openbare vergadering opgeroepen op Woensdag 8 Augustus, des voorm. te 10 uren. OUDDORP. De visschers vingen in de vorige week van 100 tot 180 kilo garnalen per dag en per vaartuigin de stallen 4 zalmen. GOEDEREEDE. In de maand Juli werden op het postkantoor 77 telegrammen verzonden en 253 gesprekken: gevoerd. OUDDORP. In de maand Juli zijn te dezer plaatse ont» vangen en verzonden te zamen 147 telegram» men en werden 486 telefoongesprekken gevoerd MIDDELHARNIS. Geboren: Job, z. v. J. Springvloet Dubbeld en J. Kattestaart; Maarten, z. v. H. Trommel en J. Wielaard Pieter Cornelis, z. v. J. W. Roodzant en J. v. d. Ham Arendje, d. v. A. de Boed en M. Ie Comte Leendert, z. v. L. Driesse en W. Korteweg Maria, d. v. C. L. Onder» delinde en B. KrijtenbergPieter, z. v. B. Vroegindeweij en J. v. d. Veer; Cathalina, d. v. G. Soldaat en D. Knöps Jozina, d. v. A. Krijgsman en L. Driesse Neeltje, d. v. L. Peeman en A. van Beek Gerard, z. v. C. v. Eek en N. M. Driesse. Ondertrouwd: L. Roetman oud 23 j. (Som» melsdijk) en B. Verweij oud 18 j. Getrouwd L. Roetman 23 j. en B. Verweij 18 j. Overleden: M. Joppe, oud 69j. echtgen. v. J. H. Zeedijk; M. Matze, oud 48 j.; J. IT. Zeedijk, oud 69 j. wedn. v. M. Joppe. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Johannis Cornelis, z. v. Bastiaan Jacobus Moerenhout, en van Johanna Maria Jochems: Cornelis Johannes, z. v. Bastiaan Jacobus Moerenhout en van Johanna Maria Jochems Adriana Maria d. v. Jan Leijdens en van Cornelia TroostCornelis z. v. Cor» nelis Verhoeven en van Clasina Helena Treur» niet; Elsje Pieternella d. v. Jan Jacobus van Nimwegen en van Wilhelmina Vreeswijk; Willem, z. v. Kommer Braber en van Klaasje MookhoekJohannis Theodorus, z. v. Hen» drikus Moerenhout en van Dingena Kerp Jannetje Semina, d. v. Witte Tiggelman en van Johanna NeelsArend, z. v. Cornelis Willem Buscob en van Flora FunArij Jaco» bus z. v. Jacobus Overbeeke en van Maatje Holleman; Pieter Johannis, z. v. Pieter Kroon en van Maria van Eek; Johannis z. v. Wil» lem de Bonte en van Abra RaapJacobus z. v. Dingeman Kamp en van Cornelia de Vos. Ondertrouwd: Pieter Sturm, 38 j. en Lena Pipping, 35 j. Getrouwd Willem Ras, 30 j. en Maria de Vos 20 j., Cornelis van de Cappelle, 39 j. en Elizabeth Moerenhout, 37 j. Jacobus Joseph Campfens en Maria Anthonetta Boets, 23 j. Klaas Hokke, 18 j. en Suzanna Kromdijk 20 j. Franciscus Janssen 63 j, en Geertruida Ver» vloed' 36 j. Hendrik Ritmeester, 57 j. en Bas» tiaantje van den Bolsem 51 j. Arend Eliza Soldaat, 27 j. en Cornelia van den Tol 28 j. Overleden: Paulus Neels, 25 j. z. v. Teunis IJzebrand Neels en van Leentje Korteweg. DIRKSLAND. Geboren: Adriaantje, d. v. Cornelis Johan» nes Goedegebuure en Neeltje de Zout. GOEDEREEDE. GeborenMaatje d. v. J. de Vries en A. Komttebed. Ondertrouwd Willem Kasper Roos 27 j. en Neeltje van Wijk 27 j. Getrouwd T. Koek, 30 j. van Ouddorp en M. Troost, 27 j.L. v. d. Laan, 27 j. en J. v. d. Tol, 29 j. van Rotterdam. Overleden Jan Grinwis, 90 j. wedn. van Jacomijntje van der BokLevenloos aange» geven kind van het vr. gesl. van W. Groenen» dijk en Ch. Orgers. OUDDORP. GeborenKommer, z. v. P. Venneman en W. Boshoven Cornelis, z. v. P. Venneman en W. Boshoven; Marinus Cornelis, z. v.J.Mas» tenbroek en P. GebuijsAdriana, d. v. J. Meerkerk en J. v. d. KloosterJacob, z. v. C. v. Koppen en L. Tanis. Ondertrouwd: P. Mastenbroek, j.m. 28jaar met E. Grinwis, j.d. 26 jaarK. van Hoven, j.m. 25 jaar met K. v. d. Wende, j.d. 20 jaar; D. Verhage, j.m. 28 jaar met G. v. d. Wende, j.d. 28 jaar; J. Hekman, j.m. 23 jaar met W. M. Zuyderveld, j.d. 20 jaar. Getrouwd: P. Mastenbroek, j.m. 28 jaar met E. Grinwis, j.d. 26 jaarK. van Hoven, j.m. 25 jaar met K. v. d. Wende, j.d. 20 jaar; D. Verhage, j.m. 28 jaar met G. v. d. Wende, j.d. 28 jaar. OverledenElizabeth Tanis, 68 jaar, we» duwe van Jacob Tanis; Elizabeth Aleman, j. d. 21 jaar, d. v. C. Aleman en KL Meijer levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht, van D. Mastenbroek en K. L. Emaus. OUDENHOORN. GeborenJan, z. v. L. Zeelenberg en D. C. v. d. Burgh Jacoba, d. v. W. Keijzerwaard en J. v. d. WagtHugo, z. v. A. L. Noor» dermeer en A, LagewegAngenietje Jozina d. v. A. Troost en A. Manintveld Jacoba Maartje, d. v. D. Keijzerwaard en J. v. d. Band. Getrouwd J. v. Boere en P. v. d. Velde. Overleden Johannes de Vries oud 10 maan» den, z. v. Johannes de Vries en A. Kap Herman Kornelis de Snaijer oud 5 maanden, z. v. D. P. de Snaijer en E. D. Luijendijk. Ernstig ongeluk. Bij een plaats gehad heb» bende begrafenis te Putten schrikten de voor den lijkwagen, waarvoor hier een gewone boerenwagen dienst doet, gespannen paarden voor een passeerenden vrachtauto, welke aan den verkeerden kant van den weg reed. De paarden reden midden in het dorp den wagen tegen een ijzeren hek aan, waardoor hij kantelde. De koetsier viel van den bok en werd ernstig aan het hoofd gewond. De lijkkist viel op den weg en werd later naar het kerkhof gedragen. Een der paarden vloog met den kop in een deurruit van een bakkerswinkel. Tegen den bestuurder der vrachtauto is door de politie proces»verbaal opgemaakt we» gens het verkeerd uitwijken. Autobus te water. Onder Bergen (Noord» Holland) geraakte Zondag een autobus, geheel gevuld met leden van de Deutsche Turnver» ein te Amsterdam te water. Alle inzittenden raakten in den modderen bekwamen kneuzingen en verwondingen. Een 3=tal doktoren waren spoedig ter plaatse om de gewonden te behandelen. Een 3»tal meis» jes, die door het gebeurde zeer overstuur wa» ren geraakt, zijn per auto naar het St. Eliza» bethgesticht te Alkmaar vervoerd. Het gebeurde is in hoofdzaak te wijten aan het roekeloos rijden van den chauffeur, tegen wien processverbaal is opgemaakt, aangezien hij in strijd met de voorschriften 3 passagiers in plaats van 2 naast zich vervoerde. Dag KoninginToen «Vrijdagmiddag de Koninkl. Familie een autotochtje maakte, waar» bij ook aan jhr. Roell te 's Gravenland een bezoek werd gebracht kreeg de Koninkl. auto in de buurt van de uitspanning De Roskam onder Soestdijk een panne. Onmiddellijk werd een andere auto ontboden. Intusschen kon de tocht niet worden vervolgd. En wat zag men Een joggie, een ventje op klompen en met vuile handjes, trad op den auto van de Koningin toe, nam zijn petje af en zei»Dag Koningin, dag Prinsesje» en reikte beiden de hand, tot groot vermaak van de Vorstelijke Personen en Hun gevolg en de enkele toe» schouwers, die van dit tafereeltje getuige waren. Vad. Een voorbeeld ook voor Flakkee. Gevallen. In den nacht van Zaterdag op Zon» dag omstreeks half twee is de 52»jarige Engel» sche varensgezel J. N. die aan boord van het te Schiedam liggende Engelsche stoomschip Kenneback wou gaan gevallen. Hij kreeg een ernstige schedelbreuk en was bijna onmiddel» lijk dood' In een sloot geslingerd. Te Nieuw»Scheemda (Gron.) is Zaterdagavond de milicien B. Blik te Assen in Garnizoen, die zich, op een fiets gezeten, aan een au to vasthield, in een sloot geslingerd. Hij brak den nek en was onmid» dellijk dood. Aangereden. De deurwaarder D. A. W. H. is op den Zieeweg te Bfloemendaal bij het oversteken van den weg door een motorfiets aangereden. Ernstig gewond aan hoofd en beenen is hij naar het gasthuis te Haarlem gevoerd. Zijn kunstgebit is hem in het gehe» melte gedrongen. Overreden. De 12»jarige Van H. uit Heem» stede is op de Kerklaan aldaar door een auto overreden en gedood. Hij fietste in groote vaart den weg over. Moord. J. de Jong, seinwachter aan de halte Giesen»Nieuwkerk, die ook belast was met de kaartjesverkoop, is Zaterdagnacht vermoord. De man werd gevonden met zeven gaten in het hoofdhij is blijkbaar met een hamer neergeslagen. Men vermoedt met een roofmoord te doen te hebben. We vernemen hieromtrent nader Het lijk lag tusschen de twee spoorlijnen nabij een seinpaal, 450 meter westelijk van het wachthuisje. De verslagene had zeven wonden aan het hoofd, vermoedelijk toegebracht met een hamer, die tegen het lijk lag en niet aan den seinwachter behoorde. De seinwachter heeft blijkbaar het seinlicht richting Gorinchem, nadat de laatste trein ge» passeerd was, uitgemaaktzeer vermoedelijk heeft iemand hem, toen hij het seinlicht voor de richting Dordt wilde dooven, aangevallen en vermoord. Uit het laadje, waarin het kasgeld is ge» borgen, wordt slechts vijf gulden vermist. Het kasgeld van de halte wordt eiken avond per trein naar het station Gorinchem verzonden. De halte, waar de moord gepleegd is, ligt eenzaam, onder de gemeente Hardinxveld, 2 K.M. van het dorp Giessen»Nieuwkerk, slechts drie huisjes staan op ongeveer 350 M. van het wachthuisje. De brigade»commandant van de rijksveld» wacht te Gorcum is met een speurhond en vier politiemannen onmiddellijk nadat hij van het misdrijf in kennis was gesteld, op onder» zoek vertrokken. De speurhond heeft alleen een man, die het lijk van den verslagene naar de woning had vervoerd, aangeblaft. Een hond van een der bewoners van de drie huisjes in de buurt, die altijd aanslaat als er in den nacht iemand passeert, heeft zich in den nacht van den moord niet laten hooren. De verslagene was vier weken geleden van Berkhout (N.=H.) naar Giessen»Nieuwkerk overgeplaatst. Hij laat een vrouw met twee kinderen na. Het lijk is Zaterdag naar Dordrecht over» gebracht. Zaterdagmiddag heeft het parket uit* Dordrecht een onderzoek in loco ingesteld. De politie te Gorinchem heeft gisteren aldaar aangehouden A. V., een zwervend koopman uit Den Helder, die verdacht wordt van den moord. Hij was in het bezit van een mes, dat aan den vermoorden seinwachter toebehoorde. Hij is overgebracht naar het huis van bewaring te Dordrecht. Het wrak van de »Tubantia«. Het wrak van de »Tubantia«, het door de Duitschers in den oorlog getorpedeerde Nederlandsche passagier» schip, ligt, naar het heet, op een diepte van 100 voet, in de buurt van het Hinderlichtschip en heeft de begeerlijkheid van Engelsche schat» zoekers gaande gemaakt, omdat er veel geld aan boord moet zijn. Majoor Vincent Sippe die drager is van de Distinguished Service Order, het hooge ordeteeken voor dappere oorlogsdaden, had zich met anderen vereenigd, om te trachten het wrak te bergen. Toen hij daarmee doende was verscheen een vaartuig, van een andere bergingsmaatschappij, de Sem» per Paraters Salvage Co., en begon met dui» kers bij het wrak te werken. Zij die het eerst waren gekomen, wisten tegen hun navolgers een voorloopig rechterlijk verbod tegen het voortzetten van de werkzaamheden uitgevaar» digd te krijgen en verlangden Dinsdag in het admiraliteitshof te Londen voor rechter Hill, dat dit verbod definitief gemaakt zou worden tot een rechtsgeding, waarin majoor Sippe c.s. de andere partij om schadevergoeding aanspre» ken, zijn beslag zou hebben gekregen. Voor den rechter werd, naar de »N. R. Ct.« meldt, medegedeeld, dat de eerste bergingson» derneming al 40.000 pond sterling aan het werk ten koste had gelegd .Op den 7den Juli waren de gedaagden met hun stoomschip »Semper Paratus« verschenen en hadden duikers naar beneden gezonden. Advocaat Dunlop voerde uit naam van de gedaagden aan, dat men nog nooit gehoord had van een rechterlijk verbod tegen hande» lingen in volle zee. De eischers die aan de oppervlakte van de zee waren konden geen recht laten gelden op wat op den bodem lag. De rechter besliste metterdaad, dat hij geen verbod kon uitvaardigen op volle zee, hoe» wel hij verklaarde dit te betreuren, daar hij de houding van de gedaagden niet als »a very sportmanlike attitude® kon beschouwen. Hij had een voorloopig verbod uitgevaardigd, om» dat hij beducht was voor het leven van de duikers, maar hij zou het verbod niet besten» digen en de zaak eindigde hiermee, dat, in overeenstemming met het door de gedaagden zelf ter terechtzitting, na het verwijt van niet sportmanlike te zijn, gedane aanbod, besloten werd, dat de gedaagden alles wat zij boven» brachten, zouden produceeren voor het Hof, dat dan nader zou beslissen. Verdronken. Het 7»jarige jongetje van S. te Flaarlem is in het Zuider»Buitenspaarne ver» dronken. Door onvoorzichtigheid verdronken. Zondag» middag waagde een bejaard man uit Delft zich te Kijkduin onder Loosduinen te ver in zee. Zijn zoon wist hem te bereiken en weer op het strand te brengen. Toen ging die zoon zelf zwemmen, hij kwam ook te ver in zee en is verdronken. Zijn lijk werd uit zee gehaald. Hij Iaat een vrouw met zes kinderen na. Afgebrand. Zaterdagavond is de boerderij van den heer Brouwer, in den Horn, onder de gemeente Zuidhorn, tengevolge van hooi» broei geheel afgebrand. Niets kon gered wor» den. Te Idaard (Friesl.) is Zaterdagmiddag een boerderij door hooibroei afgebrand. Uitgebrand. Te Sliedrecht is vannacht de manufacturenwinkel van Van H. uitgebrand. Een belendende groote schuur is afgebrand. Verzekering dekt de schade. Ernstige mishandeling. De landarbeider K. J. te Leiden, werd door zijn oom met een z.g. stekelpikker dusdanig gestoken dat er een gapende wonde ontstond en een rib doorsto» ken werd. De toestand van den getroffene is zeer ernstig. Oorzaak was een woordenwisse» ling tusschen de vrouw van J. en den oom. Een reddingsboei verloren. ITr. Ms. torpedo» boot Z4 heeft op 31 Juli j.l. een reddingsboei verloren tusschen Do veren San Detti»lichtschip Het terugvinden van deze boei behoeft geen reden tot ongerustheid te geven. Verdronken. De twee gebroeders K. uit Hel» der, die zich Zondagmorgen op een gevaar» lijke plaats op het strand te Huisduinen te water begeven hadden, geraakten in den stroom De 20»jarige T. K. verdronk, terwijl zijn jon» gere broeder nog met levensgevaar gered kon worden. Vergiftiging door Kalabar=boontjes. Het Han» delsmuseum van het Koloniaal instituut ver» zoekt een waarschuwing van een dokter mede te deelen, teneinde belanghebbenden op deze wijze te bereiken. Op de kust van Ameland zijn eenige ver» giftigingsgevallen geconstateerd. Bij onderzoek bleek, dat de slachtoffers aangespoelde kalabar» boontjes (die zwaar vergiftig zijn) in den mond hadden genomen, waardoor zij hevig ziek werden. Men zij daarom op zijn hoede en waarschuwe zijn kinderen voor zulk een on» voorzichtigheid. Hoe deze schadelijke uitheemsche producten op onze kust aantroffen werden, heeft alleen een vermoedelijke verklaringde kalabar» boontjes worden van de Westkust van Afrika naar Hamburg vervoerd, waar zij tot een ge» neesmiddel voor ooglijders worden verwerkt. Bij dit transport schijnt een gedeelte der lading verloren en op de kust van Ameland aange» spoeld te zijn. Een deserteur. Nabij Echt is gisteren een Marokkaansch deserteur, onderofheier van het Fransche bezettingsleger in Duitschland, over de grens gekomen. Vechtpartij. In het Belgische grensdorp Bo» cholt is Zondag de 23»jarige arbeider M. P. uit Weert in een vechtpartij gedood. Treinongeval. De D»trein, welke Maandag» morgen half 8 uit A'dam vertrokken is, heeft even voor Leiden door onbekende oorzaak eenige schade bekomen. De eerste»klaswagen achter den spijswagen had een bijna afgescheur» de deur, die naar binnen was geslagen, terwijl de achterbuffer geheel verbogen en de har» monikaverbinding in 't ongereede was geraakt. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats. Door de stoomtram overreden is te Sassen» heim de 18»jarige Jannetje Molenaar. Oorzaak eigen schuld, 't Meisje is uit den tram gesprongen. Het vermorzelde lijk werd gevonden. In een regenput viel te 's=Gravenhage 't 2» jarig dochtertje van den bloemist v. d. Putte 't Werd te laat opgemerkt, zoodat het verdronk' Afgebrand. In den Hom (Gr.) is Zondag» avond de groote boerderij van den heer J. K. te Groningen en bewoond door den heer A. B., geheel afgebrand. De oorzaak is ver» moedelijk hooibroei. Aan het Winschoterdiep te Roode Haan (Gr.) is Maandag de boerderij van G. A. ge» heel afgebrand. Maandagmorgen is de geheele boerderij met schuren en hooibergen in het Noordij» kerveld te Neede, van den heer ter K. uit Enschede, geheel afgebrand. Ongeveer 200 voer hooi zijn in de vlammen opgegaan. Dat is nog es een uitvinding. Onze regeering moet het voornemen hebben, om, naar En» gelsche voorbeelden, de verheffing in den adelstand te gebruiken om bepaalde personen voor bijzondere diensten, den lande bewezen, te beloonen. Zoo zou reeds de verheffing in den erfelijken adelstand te verwachten zijn van twee bekende voormannen in den handej die speciaal in oorlogstijd den lande groote diensten bewezen hebben. Nu een »lintje« een algemeen artikel be» gint te worden, is zoo iets nog es een »ver» rassing.« Het besmettingsgevaar van geld. Dat zoo» wel papieren als metalen geld een bron voor infectie is, is sinds jaren bekend. Op metalen munten hoopen de bacteriën zich vooral op tusschen de letters en cijfers Dr. Parker in Amerika heeft gevonden, dat diphtheriebacil» len uit een rein cultuur op munten overgebracht, daar verscheidene weken in le» ven blijven. Hij onderzocht gedurende eeni» ge maanden het geld, dat in een bankiers» huis dagelijks binnen kwam en vond, dat op koperen munten gemiddeld 36 kolonies van diphtheriebaccillen voorkomen, op zilveren 40 en 1250 op, naar 't scheen, zindelijke bank» biljetten, terwijl op zeer vuile bankbiljetten 75,000 konden worden waargenomen. Voor het reinigen van bankbiljetten heeft een Ame» rikaansch thechnoloog een nieuwe methode uitgevonden. De biljetten worden daartoege» bracht in een hollen ijzeren bal, waarvan de oppervlakte voorzien is van een groot aantal gaatjes. Deze bal wordt geplaatst in een ketel waarin een heete zoutoplossing met groote snelheid circuleert. De bal komt daarna in een oplossing van stijfsel en wordt vervolgens ge» droogd in 'n heeten luchtstroom, waarna de biljetten gestreken worden tusschen warme metalen platen. Op dergelijke wijze kunnen de banknoten driemaal worden gezuiverd, vóórdat zij definitief aan de circulatie ont» trokken moeten worden. Volgens het procédé van den directeur der Amerikaansche schatkist worden de biljetten tevens gedesinfecteerd, doordat ze tusschen twee drijfbanden eerst door waschwater en afspoelwater en daarna door een desinfectee» rende vloeistof loopen. Op deze wijze kunnen 4000 biljetten per uur gezuiverd worden. (Tijdschr. v. Gen.) Inbraak. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is in een café te Duivendrecht inge» broken, door inklimming. De zoon des huizes, die omstreeks één uur thuis kwam, bemerkte dat er iemand onder de tafel in de kamer zat. Hij greep den persoon aan, doch deze rukte zich los, vloog door de openstaande deur naai de gelagkamer en sprong door het raam van de buitendeur naar buiten en verdween. De zoon gaf terstond de politie te Duiven» drecht kennis. Aan de Diemerlaan werd de vermoedelijke dader gezien met een rijwiel, dat onklaar geraakt was. Zich achtervolgd ziende, sprong de man in en door een flinke sloot en wist achter houtgewas en tuinen te ontkomen. Zijn rijwiel, hoed en een tasch met inbrekerswerktuigen heeft hij in den steek gelaten. MIDDELHARNIS. Centrale Veiling voor Goeree en Overflakkee Veiling van Maandag 6 Aug. 1923, Blauwp. f 4,50 tot f 6,— per 100 K.G. Poters f 1,70 tot f 2,— per 100 K.G. Kriel f 1,50 per 100 K.G. Suikerperen f 13,— tot f 16,20 p. 100 K.G. Dirkjesperen f 10,40 tot f 15,10 p. 100 K.G. Oomskinderen f 18,70 tot f 30.70 p. 100 K.G Transperant app. f 21,70—f 20,30 p. 100 K.G. Earlij Victoria f 11,70 per 100 K.G. Roode bessen f 17,70 tot f 20,30 p. 100 pond. Kruisbessen f 12,70 per 100 pond. Druiven f 50,50 per 100 pond. Peen f 14,50 per 100 bos. Kroten f 6,— tot f 6,80 per 100 bos. Sla f 2.60 tot f 2.90 per 100 stuks. Bloemkool f 8 tot f 15.70 per 100 stuks. Komkommers f 9,50 tot f 13,50 p. lOOstuks. Roode Kool f 13,— tot f 24 per lOOstuks. Savooye kool f 22,— per 100 stuks. Rabarber f 3,20 per 100 Bos. Radijs f 3,50 per 100 bos. Kipeieren f 6.50 tot f 7.10 per lOOstuks. Eendeieren f 6.70 per 100 stuks. Aanvoer 4354 kipeieren. VEE en PAARDEN. ROTTERDAM, 6 Augustus. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 456 vette runderen, 258 vette kalveren, 1025 schapen of lamme» ren, 725 varkens. Prijzen per '/2 kilo. Koeien van 37'/?/40 ct. tot 52'/2/55—60/627» ct., ossen van 50 ct. tot 55—60 ct., stieren van 45 ct. tot 50—55 ct., kalveren van 50 ct. tot 55/57'/a- 6272/65 ct., schapen van 45 ct. tot 50 ct., zui^ lammeren van f 30.— tot f 40.— per stuk varkens van 35 ct, tot 37—3872 ct. De aanvoer van koeien en ossen was goed. De handel was zeer langzaam en de prijzen bleven ongeveer op dezelfde hoogte. Bij uit» zondering werd voor een enkel puikbest beest nog tot 2',/2 cent boven noteering besteed. Stieren met zeer kleinen aanvoer, kalmen handel en vrijwel onveranderde prijzen. Schapen en lammeren met tamelijken aan» voer en Hauwen handel. De prijzen onder» gingen bijna geen verandering. De aanvoer van varkens was redelijk. De handel was tamelijk, alleen voor vleeschvar» kens, en zware varkens waren moeilijk te plaatsen. De prijzen waren iets hooger als vorige week en voor enkele puikbeste exem» plaren werd nog wel '/2 cent boven noteering betaald. AMSTERDAM, 6 Aug. Ter veemarkt wa» ren heden aangevoerd 310 vette koeien waar» van de prijzen waren: le kwaliteit f 1.30— 1.35, 2e kwal. f 1.15—1.25, 3e kwal. f 1.—, 25 stieren f 0.80—1.05 per K.G.90 melk» en kalfkoeien f 325—450 per stuk 99 vette kal» veren, le kwal. f 0.74—0.82 per K.G.37 nuchtere kalveren f 16—24, 62 schapen f 35— 45, 59 zuigslammeren f 32—40 per stuk428 vette varkens, Hollandsche le kwal. 94—92, idem 2e en 3e kwal. 88—84, Overz. en Geld. le kwal. 94—92, idem 2e en 3e kwal. 88—80, per K.G.4 paarden. BOTER, KAAS en EIEREN. APELDOORN, 6 Augustus. Eieren. Aan» voer 100.000 stuks van f 6,71 tot f 8.25, mid» delmarkt f 7.75. Handel gewoon. TIEL, 6 Augustus. Boter. Aanvoer 30 Kg. boter f 2.— tot f 2.20voorts 70.000 eieren f 6—8 de 100 stuks. AARDAPPELEN, GROENTEN en FRUIT ROTTERDAM, 6 Augustus. Eigenheimers f 3.80—f 4, Geldersche Schoolmeesters f 4. dito Kralen f 5, West. Schoolmeesters zand f 1.50 —f2, dito klei f 1.40—f 1.70, Duke of Yorks f 1.40—f 1.80, poters f 0.75—f 1,— per kin met weinig aanvoer, weinig vraag. Zceuwsche eieren f6,50—f8, Overmaasche eieren 16.50—f8 per 100 stuks. AMSTERDAM, 6 Aug. Aardappelenmarkt Prijzen onVeranderd. Aanvoer 5 ladingen of 1205 H.L.

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 3