BEZUINIGEN is heusch deen hekserij, Gebruik Erdal Plaatselijk Nieuws. II if t i dat de dood het gevolg is van een beroerte, welke den president trof in zijn verzwakten toestand ten gevolge van een week van ernstig ziek zijn. De trein met het stoffelijk overschot van Harding vertrok Vrijdagavond naar Washings ton en zal daar Dinsdag aankomen. Het lichaam zal naar het Witte Huis worden ges bracht, vanwaar het Woensdagmorgen naar het Kapitool zal worden vervoerd, waar het tot 's middags op een praalbed zal liggen. Na een rouwdienst op het Kapitool zal het lichaam naar Marion in den staat Ohio.wor» den vervoerd voor bijzetting in het families graf aldaar. President Harding was, vóór hij President der Unie werd, eigenaar van de Marion Star. Hij had als jongen van 19 jaar het blad ges kocht voor zoo goed als niets. Het was toen dan ook een blaadje van niets, maar door onvermoeiden arbeid van Harding (en later ook van mevr. Harding) werd er een goed rendeerende, zij het ook erg provinciale of lokale krant van gemaakt. Het succes was te meer opmerkelijk, omdat het kleine plaatsje Marion een in meerderheid Democratische bevolking had en Harding in zijn krant van den beginne af aan (Nov. 1884) de Republis keinsche beginselen hoog hield. In de eerste jaren van Harding's beheer over het blad, schreef hij het in hoofdzaak zelf, trad op als advertentiescolporteur, en hielp zoowel bij 't zetten, en opmaken van het blad, als met het drukken, dat op een oud handpersje gebeurde. Was de kleine oplaag gedrukt, dan moest het zetsel onmiddellijk worden gedistribueerd want er was maar zoo weinig letter dat geen twee couranten tegelijk gezet konden wezen. Maar Harding bracht de courant,vooruit en verdiende er op den duur flink geld mede. Pas kort geleden, n.l. vóór het vertrek naar het Westen der Unie en Alaska, verkocht Hars ding zijn courant, en voor een mooi bedrag. Het verkoopen van couranten (met abonnes men ten, advertentiescontracten en redacties personeel) is in de Vereenigde Staten iets dat nog heel wat vaker voorkomt, dan b.v. hier te lande. Maar, hoe dit zij, Harding heeft zijn blad verkocht. De politiek en het vak van dagbladsexploitant hebben hem, naar thans blijkt, heel wat opgeleverd. Vrienden van den thans overleden president hebben nl. verteld dat hij 700,000 a 800.000 nalaat, waarvan verres weg net grootste gedeelte met zijn courant was verdiend. President Coolidge. Calvin Coolidge heeft den eed1 als president afgelegd. Hij deed dit in het holle van den nacht en ten overstaan van zijn vas der, die notaris is. Het was ook zijn reeds hoogbejaarde vader zelf, die opgestaan om het telegram aan te nemen met de doodstijs ding van Harding den inhoud daarvan meedeelde aan zijn zoon. De tekst van den af te leggen eed was aan Coolidge telegrafisch meegedeeld uit Washington. Coolidge legde nog de verklaring af dat hij de ministers van Harding zal houden. Hij zal geen wijziging brengen in de tot dusver door Harding gevolgde en voor de toekomst afgebakende politiek van dezen. De nieuwe president van de Ver. Staten, Calvin Coolidge, is pas 50 jaar oud hij werd geboren op 4 Juli 1873. Hij heeft gestudeerd te Amsherst, waar hij in 1895 promoveerde. Na zich op een advocatenkantoor te Nort» hampton (Massachusetts) practisch te hebben bekwaamd, aanvaardde hij in 1857 een eigen praktijk en spoedig werd hij in de plaatselijke aangelegenheden een man van beteekenis. Na achtereenvolgens belangrijke ambten in de gemeentesadministratie en het gemeentes bestuur te hebben bekleed, werd hij in 1907 gekozen als lid van het Huis van Afgevaar» digden in den staat Massachusetts. In 1900=11 was hij burgemeester van Northhampton en van 1912 tot 1915 had hij zitting in den Se» naat van den Staat. Tot driemaal toe in 1916, '17 en '18 werd hij gekozen tot onder* gouveneur van Massachusetts en daarna, in 1919 en 1920, tot gouverneur van dien staat. Die laatste verkiezing had principieele betee» kenis. In Sept. 1919 was n.l. Coolidge op zeer krachtige wijze opgetreden tegen stakende politieagenten te Boston, n.l. door hen te ontslaan. Latere pogingen, bij Coolidge ge» daan, om de ontslagenen weer aangenomen te krijgen, slaagden niet. De democraten maakten hiervan gebruik bij de verkiezings» campagne in 1920maar de kiezers stelden den gouveneur in het gelijk door hem te herkiezen met een meerderheid van 114.000 stemmen op een totaal van 500.000. In April 1919 had hij, bij een staking van telefonisten, het plan opgevat, dat de staat het net zou naasten, maar de moeilijkheden waren bijgelegd vóór het zoover kwam. Toch was Coolidge geen anti»arbeidersman dit bleek toen hij zijn steun verleende aan een wetsontwerp strekkende om den macht van den rechter om door z.g. »injunctions« dwingend in te grijpen tegen de stakers, bij arbeidsconflicten te beperken. ïn Juni 1919 sprak Coolidge zijn veto uit tegen een wet, waarbij den leden van het Huis van Afgevaardigden in Massochusetts een hooger salaris werd toegekend. Als gouveneur betuigde hij zich voorstan» der van de ratificatie door den Staat van het amendement op de Bondsgrondwet, waarbij het vrouwenkiesrecht wordt ingevoerd. Met zijn veto trof hij, in 1920, een wet tol invoering van censuur op bioscoopfilms en ook een wet, waarbij de verkoop van biei met 23/4 pet. alcohol werd toegestaan. Hij oordeelde dat »een huichelachtige wet«, om» dat zij tegen de Bondswet, die slechts een gehalte van 1 pet. alcohol in bier toestaat, toch niet zou kunnen worden toegepast in Massachusetts. In November 1920 werd hij als vice»presi- dent der Unie gekozen. De toestand in Üuitschland. De volgende berichten dienen om een al» gemeene indruk te geven van den toestand, zooals die zich Zaterdag te Berlijn voordeed. Het bericht van het Acht Uhr Abendblatt, dat de deviezen»verordening al is opgeheven, was voorbarig. Evenwel is het er niet ver meer van af. Het besluit wacht alleen nog maar op de handteekening van den president dei- republiek. Ebert, en het is te verwachten, dat de volgende week de handel in deviezen weer zal beginnen. Dit is het smadelijk einde van een regeeringsactie tot steun van de mark, welke volstrekt niets heeft geholpen en alleen groote verwarring en belemmering voor den handel heeft opgeleverd. Als het zoover zal zijn, is er echter nog geen einde gemaakt aan den nieuwsten wan» toestand, ontstaan door het vrijgeven- van de goudrekening in den groothandel, maar niet in den kleinhandel. Als dit nog een paar dagen zoo blijft, zal de toestand opnieuw zeer gespannen worden. De menschen staan in rijen voor de winkels van levensmiddelen en koloniale waren, en de meesten moeten onverrichterzake huistoe. Dit houdt verband met de omstandigheid, dat nog steeds de détailhandel, die veel scherper kan worden gecontroleerd dan de groothandel, verplicht is, zijn prijzen op de markbasis en naar den prijs van den inkoop te berekenen. De groot» leveranciers verlangen van den detailhandel betaling op valutabasis en de detailhandel kan zijn waren op die basis niet verkoopen. Dit mag misschien mogelijk zijn in badplaatsen, waar veel buitenlanders verkeeren, in een in» dustriestad als Berlijn is dat bij uitstek on» mogelijk, zoolang niet de loonen der arbeiders op goudbasis zijn gebracht, wat nog niet het geval is. De winkeliers kunnen dus hun wa» ren voorraad niet aanvullen en zijn in allerlei artikelen van dagelijksch verbruik uitverkocht, zonder dat er in die waren overigens op zich» zelf schaarschte bestaat. Zoo blijkt uit de sta» tistieken van de haven van Hamburg, dat er in den laatsten tijd meer koffie is aangevoerd dan in de vorige maanden, en toch is er in de kruidenierswinkels geen koffie meer te krijgen. De heer Wolffenstein, voorzitter van de vereeniging van détailhandelaren te Berlijn, wijt de treurige toestand geheel en al aan de deviezenverordening en haar gedeeltelijke op» heffing. Geen winkelier weet bij een inkoop meer, welke prijzen hij berekenen moet. Het komt voor, dat hij een zekere hoeveelheid waren koopt, waarvan hij den gezamenlijken verkoopprijs op het oogenblik van de bestel» ling op een millioen schat. Daar hem de groothandelaar echter valutaprijs berekent, blijkt de waar bij den inkoop 10 millioen te kosten, waardoor ze eenvoudig onverkoopbaar blijkt. Intusschen heeft een vergadering van ver» tegenwoordigers van de detailhandel wederom in overweging genomen, de winkels te sluiten. Bij nadere overweging zal men daar nog niet dadelijk toe overgaan, omdat er Maandag onderhandelingen op het ministerie van bin» nenlandsche zaken zullen beginnen. Men ziet hieruit, dat de schaarschte aan levensmiddelen ook ditmaal ten slotte weer een gevolg is van de betrekkelijke, kunstmatige goedkoopte. De laatste prijs van een brood in den vrijen handel is nu 82,000 mark. Op de markt was iets meer aanvoer dan te voren, alleen waren er nog geen aardappelen en geen boter te verkrijgen. Politieagenten hielden het publiek in toom en hielpen ten deele bij den verkoop mede. De viaduct en de tunnelspoor is vandaag weer in bedrijf. Er zijn nu onderhandelingen over de eischen der beambten begonnen. In de metaalindrustrie blijft het nog gisten. Er dreigt een staking der bureaubeambten, met wie de arbeiders solidair zijn. Het rijksmini» sterie van arbeid probeert nog op het laatste oogenblik de zaak bij te leggen. De taxi»auto's te Berlijn kosten sedert van» daag het I50,000»voudige van het hoogste vredestarief. Om Zaterdagochtend bij de opening van een winkel de eersten te kunnen zijn om boter te koopen, had zich Vrijdagavond om 11 uur reeds een groote boter»queue op de Wilhelms» platz te Potsdam gevormd, die door politie» agenten in toom werd gehouden. Na een uur of 6, derhalve om 4 uur Zaterdagochtend, had de queue een ontzaglijke lengte gekregen. Op dat oogenblik kwam er een wagen met boter voorbij. De menigte heeft dezen wagen bestormd. De politie»agenten konden haar een tijdlang niet de baas worden. Vooral de vrouwen waren bijzonder heftig in hun hand» tastelijkheden tegen de politie. Uit het bezette gebied. De Matin heeft een bericht van Sauerwein zijn correspondent in het Rijnland gepubli» ceerd over voorgenomen onderhandelingen met industrieelen in het Rijnland over een verhooging van de activiteit der industrie in het Roergebied. De Duitsche Allgemeine Zei» tung verneemt in dit verband, dat inderdaad eenige industrieelen aan de uitnoodiging ge» volg hadden gegeven, maar dat het eenige punt van onderhandelingen was bevordering van de productie in het bezette gebied met de Franschen, met voorbijgaan van de offi» cieele personen te Berlijn, waarop de Duit» schers onmiddellijk verklaarden, dat zij daar» over onmogelijk konden spreken. Aan de bezettingsautoriteiten te Buer is door een mijnwerker medegedeeld, dat op de mijn Hugo een munitie»opslagplaats ingemetseld was waarin zich ongeveer 2000 handgranaten en veel revolver» en geweermunitie bevond. Ver» scheidene arrestaties hebben plaats gehad. Er is met strafmaatregelen gedreigd. Over de uit» voering daarvan is nog geen bericht ontvan» gen. Te Buer is een mijnwerker Gartner gear» resteerd, die de bezettingsautoriteiten wel in» lichtingen verschafte, en daarvan gebruik ge» maakt had om menschen geld af te persen, onder bedreiging ze anders te zullen doen arresteeren. Zondagnacht is bij het gebouw van het kolensyndicaat, dat door de Fransehen bezet is, een pak ontplofbare stoffen gevonden met een lont van een duur van 20 minuten. Er is een persoon in hechtenis genomen, die zich op verdachte wijze in de buurt bevond. Naar aanleiding van dit voorval is het tramverkeer in de wijk verboden en ook voetgangers mogen er niet van 8 uur 's avonds tot 6 uur 's mor» gens doorgaan. In denzelfden nacht is in het Westelijk deel van de stad een aanslag met ontplofbare stoffen gepleegd tegen de gemilitariseerde spoorlijn naar Mulheim. Een wal van den spoordijk is over 15 meter beschadigd. Een in een naburige straat voorbijgaand mijnwerker is door den luchtdruk tegen de huizen aangeworpen. Hui» zen in de buurt zijn beschadigd. Te Gelsenkirchen hebben de Franschen de rijksbank bezet en ongeveer 6 milliard mark in beslag genomen. De directeur en twee hoofd» ambtenaren zijn gearresteerd. De Franschen zouden zeer ruw opgetredén zijn. Het noodige geld voor betalingen ontbreekt in tal van gedeelten van het Roergebied. Er worden in het Roer»gebied thans veel Engelsche kolen aangevoerd. Te Oberhausen hebben de Franschen de electrische centrale bezet om stroomlevering voor het station af te dwingén. De prijzen in het Roer»gebied gaan met sprongen omhoog. Verkoeling tusschen Moskou en Angora. Het Opperste Gerechtshof te Konstantino» pel heeft de beslissing van den rechter, waar» bij 17 bolsjewisten worden vrijgesproken ver» nietigd en gelastte hun opzending naar Ango» ra om daar met dertig anderen terecht te staan wegens samenzwering tegen den staat. Zij worden voorts beschuldigd geld uit Mos» kou te hebben ontvangen. De uitspraak be» wijst, dat de betrekkingen tusschen Moskou en Angora, die destijds Kemal Pasja in staat stelden zijn verzet tegen de mogendheden te organiseeren en later de Grieken te verslaan zeer zijn verkoeld. Dit blijkt evenwel ook uit de weigering van Angora om de handelsdelegatie, door de Sov» jetregeering daarheen gezonden, officieel te erkennen terwijl er voorts op de kust dei- Zwarte Zee strenge maatregelen zijn genomen tegen het landen van goederen door Russische schepen, zonder voorafgaande goedkeuring der Turksche autoriteiten, die de kust zelfs door kannonneerbooten laten bewaken. Het» zelfde doet Rusland thans met het oog op Turksche goederen, die naar de Russische Zwartezee»havens zijn bestemd. Een fascistische proclamatie. Blijkens een Stefanibericht heeft de Groote Nationale Raad van het Fascisme tot alle par» tijgenooten in Italië een proclamatie gericht, waarin gewezen wordt op het belang der jongste zitting van den Raad. In de veertig gehouden zittingen werden alle problemen, waarvoor het fascisme zich gesteld zag, opge» lost, waarmee de Raad zijn bruikbaarheid heeft bewezen. De geschillen onder de fascisten waren ner» gens van ernstigen aard. Het leger telt thans 300.000 a 500.000 zwarte hemden. Tot de vijanden van het fascisme behooren de aan» hangers der Siciliaansche priesterpartij en die van het reformisme, terwijl zekere democra» tische en liberale fracties oppositie blijven voeren. De proclamatie eindigt met een lofrede op het fascisme en hetgeen het heeft verricht, alsmede op zijn leider, Mussolini. Reclames Mededeelingen. 40 cent per regeL - vrcaaarasra wet ,-ww.v geld en tijd spaart g'er bij. Frankrijk en Rusland. De Petite Gironde publiceert een artikel over de Engelsche politiek, in verband met een eventueele alliantie tusschen Rusland en Frankrijk. Het blad zegt, dat zoodra het oude tsarenrijk weer direct door eigen gezanten in de verschillende hoofdsteden vertegenwoor» digd zal zijn, er aan de tegenwoordige be» trekkingen tusschen Frankrijk en Engeland een einde zal komen. Frankrijk heeft feitelijk met Rusland geen enkel geschilpunt, en als de oude betrekkingen tusschen Rusland en' Frankrijk werden hersteld, zou dit de inlei» ding zijn van een vereeniging tusschen het Slavische en het Latijnsche blok in Europa. Deze twee groepen zouden zoo sterk zijn dat niemand het meer zou wagen, Europa te be» tuttelen. De vrede op het Europeescge vaste» land zou daarmede voorgoed zijn verzekerd, doch tevens zou er een eind zijn gemaakt aan de traditioneele politiek van Engeland om de verschillende volken tegen elkander uit te spe» len. De taak van de Engelsche vloot zou, na het tot stand komen van zulk een verbond, geen andere zijn dan het uitoefenen van con» trole ter zee tusscjien de verschillende deelen des rijks. De zorg voor de oorlogsinvaliden. Zooals bekend is, had de Raad van Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau reeds eenmaal een commissie van deskundigen ver» zocht het vraagstuk der in den oorlog ver» minkte personen te bestudeeren. In een eerste bijeenkomst heeft men zich nu bezig gehouden met het probleem der kunstledematen en de wederbruikbaarmaking voor den arbeid. Deze week zou te Genève een tweede bijeenkomst van deskundigen gehouden worden. Op de agenda komt voor het vraagstuk van de werk» verschaffing aan verminkten. Het is, zooals we reeds meldden, uit de laatste statistieken gebleken, dat het totaal aantal oorlogsinva» liden het cijfer van 10 millioen bereikt of zelfs te boven gaat. Onder dezen telt men acht millioen gesalarieerde arbeiders die, ondanks hun pensioen, genoodzaakt zijn werk te zoeken. Op de arbeidsmarkt staan zij bij de valide arbeidskrachten ten achter. Hun arbeidscapa» citeit is veelal moeilijk vast te stellen en dit is oorzaak van vele moeilijkheden bij de be» paling van het salaris. Bovendien worden tijdens periodes van werkloosheid de in va» liden meer direct en in grooter mate getrof» fen dan de andere arbeiders. De deskundigen, die nu te Genève bijeen» komen, zullen het vraagstuk van de plaatsing der invaliden in zijn geheel bestudeeren, na een uitwisseling van inlichtingen over de reeds in de verschillende landen aangeprezen of toegepaste oplossingen, de moeilijkheden die men daarbij ontmoet heeft' en de bereikte resultaten. Deze vergelijkende studie zal het aan de regeeringen en aan de belanghebbende vereenigingen mogelijk maken, ten volle te profiteeren van de verschillende nationale er» varingen. De deskundigen zijn gekozen uit de chefs der administratieve diensten, belast met de plaatsing van verminkten en uit de leiders der groote vereenigingen van invaliden in Zuid» Afrika, Duitschland, Oostenrijk, Australië, België, Canada, Frankrijk, Engeland, Italië, Polen, Tsjecho»Slowakije en Nieuw»Zeeland. De Finsche regeering tegen de communisten. De autoriteiten hebben de arrestatie gelast van alle leden van de parlementaire commu» nistische groep, van de leden van het een» traal comité der communistische partij en van de hoofdredacteuren der communistische dag» bladen. Het aantal gearresteerden bedraagt tot nu toe 108. De communistische drukke» rijen en dagbladbureaux zijn gesloten. In een proclamatie zet de regeering de be» trekkingen uiteen, die de Finsche communis» tische partij onderhield met de Russische com» munistische partij en de derde internationale. De proclamatie eindigt met de mededeeling, dat de gearresteerde personen vervolgd zullen worden wegens hoogverraad. Allerlei. Officieel wordt bekend gemaakt, dat het aantal dooden bij het spoorwegongeluk bij Kreiensen met 2 is gestegen, doordat er in de klinieken te Goettingen nog twee personen zijn gestorven. Het aantal dooden bedraagt daardoor 48. De dooden zijn thans allen her» kend. Naar gemeld wordt heeft de Russische regeering te Dundee een millioen jutezakken besteld voor het vervoer van graan. De prijs van 20.000 pond sterling is al betaald. Men verwacht te Dundee nog een nabestelling van 4 millioen zakken. Naar Belga uit Napels meldt is tenge» volge van den mist de stoomboot Napoli, komende van Buenos Aires en op weg naar Genua in aanvaring gekomen met het kleine stoomschip Maria. De Maria zonkde be» manning werd gered, behalve de machinist. De Nopoli zette de reis voort. Uit Madrid wordt gemeld, dat tweehon» derd menschen onwel geworden zijn na het gebruik van ijs, zoo vermoedt men, in een inrichting in de buurt van Madrid. Van deze menschen verkeeren er vijf»en»zeventig in een vrij ernstigen toestand. Op de reede van Nice bij het fort Maurice, is een stoomjacht, de Tantasia II, plotseling in brand gevlogen. De eigenaar, zijn vrouw en vier matrozen zijn door een reddingsboot gered. De machinist is zwaar gewond. De Duitsche regeering heeft met ingang van 1 dezer het tarief, dat artsen en tand» artsen mogen in rekening brengen bepaald op het veertigduizend»voudige van het vredesta» rief. Gary schat het aantal nieuwe arbeiders, dat door den 8»urigen arbeidsdag in de staal» industrie in Amerika noodig wordt op 60.000, hetgeen een verhooging beteekent van het bedraag aan loonen wordt uitgekeerd, met 45 millioen dollar. Zaterdagmorgen om half tien hebben in heel België de klokken geluid ter herinnering aan den Duitschen inval van 1914. Er werden geschutsalvo's gelost, terwijl de sirenes dei- fabrieken loeiden. Ook in de laatste weken zijn aan de Nationale Bibliotheek van Jeruzalem waarde» volle boekengaven toegevallen. Zoo kreeg de Bibliotheek van een Amerikaanschen arts 105 medische werken, en uit Duitschland komen ook vele gaven. Ook de Berlijnsche uitgever Ostertag heeft verschillende werken aan de Bibliotheek ge» schonken, w.o. tijdschriften en boeken over geschiedenis, staathuishoudkunde en opvoe» ding. Het Bestuur van de Keren Hajessod in Litauen zond een boekenkist met belangrijke Hebreeuwsche werken. Uit Amerika kwam de bibliotheek van den overleden Benjamin Szoldt, hoofdzakelijk be» staande uit bijbelcritieken. Verder kwam de bibliotheek van Abrahem Lüdypol aan, be» staande uit een waardevolle verzameling do» cumenten over de Dreyfus»zaak. De dirigent Kollinkin schonk de partituur van de opera »De Koningin van Saba«. Een eigenaardige gift kwam binnen van Dr. A. Schapiro uit Safed, en wel een kozakkenhoofdmanjas met een beurs vervaardigd uit het perkament van een verscheurde Thora»rol, die de Kozakken bij een aanval op een Synagoge geroofd en ontwijd hebben. Toen twee Duitsche vliegtuigen, op weg naar Gothenburg, Zondagmiddag om vier uur het eiland Moen passeerden, moest een der toestellen wegens een motordefect dalen. Het riep door middel van lichtbommen het andere vliegtuig te hulp. Dit streek met een zoo» danigen schok op het water neer, dat het kenterde en geheel vernield werd. De bestuur» der Schultz, die niet kon zwemmen, is ver» dronken, de passagier is door het andere vlieg» tuig gered. De Vossische Zeitung verneemt uit Dres» den, dat de politie er door handig optreden Zondag in geslaagd is, bij een vergadering van revolutionaire werkloozen het geheele z.g. comité van actie te arresteeren. Er zijn tezamen 200 personen gearriveerd. Men hoopt, hierdoor de voornaamste raddraaiers van de werkloozen» beweging te Dresden te hebben onschadelijk gemaakt. MIDDELHARNIS. De publieke verkoo» ping,Vrijdagavond van Tarwe en Haver is de uitslag: Tarwe van f 130 tot f 160, Haver vanaf f 115 tot f 125 per gemet. Bij de gemeenteveldwachter van Nieuwen» huizen is eene ring met sleutel gedeponeerd, de rechthebbende kan deze aldaar terugbekomen. Door den heer W. Bruinsel is van den heer L. Korvink een woonhuis gemerkt B 29 en staande in de Nieuwstraat onderhands gekocht. Bij verschillende melkboeren is*onder 't vee mond» en klauwzeer geconstateerd. Kookt dus uw melk voor 't gebruik. OOLTGENSPLAAT. Door den gemeen» teveldwachter Jordaan is tegen een persoon proces»verbaal opgemaakt wegens overtreding der vleeschkeuringswet, door van een huis» slachting aan anderen spek te verkoopen en binnen 4 dagen na de aangifte het varken te slachten. Door H.H. Ged. Staten zijn voorgoed van den dienstplicht vrijgesteld J. van der Meijde, L. Mooijaart, J. Over» beeke, B. Raap, P. van der Stelt, S. van Veen, J. van der Welle, Jac. van der Welle, J. de Vos en J. C. de Wit, en voorloopig zijn vrij» gesteldJ. Bruggeman, P. B. Crezee, W. van Dam, K. Hokke, C. A. Jacobs, F. Iacobs, A. Kromdijk, J. van Nieuwaal en J. Tiggelman. OUDE TONGE. Het kind van A. K. M. kwam zoodanig te vallen dat de dokter her» senschudding constateerde. Alhier is er al veel vraag naar aardap» reien, de prijs is nog al bevredigend namelijk 3,50 de 70 K.G. Alhier bestaan plannen om het dak van de Ned. Herv. Kerk van binnen te vernieuwen. Het eerste vlas van het nieuwe seizoen is alhier aan de kaai aangevoerd. Öp de wekelijksche markt waren Vrijdag aangevoerd 12 koeien en 2 manden kippen. Dit jaar zal er door omstandigheden geen paardenmarkt worden gehouden/ De huisvrouw van C. K. moest plotseling naar het Ziekenhuis te Rotterdam vervoerd worden om een ernstige behandeling te on» dergaan. NIEUWE TONGE. Vroeg, de landbou» wer G. C. heeft zijn haver reeds gesneden en binnengehaald. Voor zoover ons bekend is dit de eerste in den omtrek. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat het verzoek van Gebr. Tieleman, alhier, tot het plaatsen van een motor in hun smederij is toegestaan. Burgemeester en Wethouders dezer ge» meente hebben tot Opperbrandmeester be» noemd dhr. B. v. d. Broek. 5? en is ingekomen een verzoek van M Breur, smid alhier, om vergunning tot het plaatsen van een motor van l3/4 P.K. in zijn smederij, kad. bekend gemeente Nieuwe Tonge, Sectie A 1854. Bezwaren tegen het yerleenen dezer vergunning kunnen worden ingebracht op Zaterdag, 18 dezer des voorm. 11 ure ter gemeente=secretarie. DIRKSLAND. Zaterdagavond werden eenige personen van hier onder de gemeente Melissant aangevallen door een troepje per» sonen van uit die gemeente en op een laag hartige wijze mishandeld. De politie heeft de de zaak in handen. De heer H. Zoon had doordat de as van een wagen brak het ongeluk er onder te ge? raken en zijn been te breken. Mej. A. Heijmans die aanvankelijk tegen 1 Augustus eervol ontslag is verleend als hoofdonderderwijzeres der Openbare Bewaar» en Handwerkschool zal evenwel deze betrek? king blijven vervullen totdat haar opvolgster in functie zal treden. HERRINGEN. Geaffecteerden bij de brandspuit zijn opgeroepen deze week proeven daarmede te houden. Vele ouden zijn weer door jonge vervangen. Ieder zorge dus op zijn post te zijn. GOEDEREEDE. De Heeren H. v. Aspe» ren en 1Lodder hebben bedankt als leden van de schattingscommissie der Rijks Inkom» sten Belasting. OUDDORP. De vacantie op de beide O L. Scholen is van 11 Aug. tot 4 Sept. In dien tijd kan in den Oostdijk geen Zondagsschool worden gehouden. Als tijdelijke besteller bij de posterijen doet dienst de heer C. Tanis Dz. Drie ongelukken in één week. De vissche* Joh. Moerkerke, C. Sperling en J. v. d. Kloos>^ ter verspeelden geheel of grootendeels hun vischtuig, met een schade van 100 tot 200 gulden. Het paard van den landbouwer V., voor een tilburry gespannen, wilde in den Oostdijk niet langer op zijn baas wachten, en holde weg, het hek bij de middelduinen open loo» pende en die duinen dwars doorgerend, waar het eindelijk tot staan kwam. Verwonderlijk was het, dat niets' stuk was. De lichfwachter J. Troost is, na 36 jaren trouwe dienst, eervol ontslagen, met recht op pensioen. HELLEVOETSLUIS. Volgens het tweede ontwerp voor het maken van een muziektent hadden er 3 personen ingeschreven nl. F. v. Leeuwen f 990P. v. d. Straaten f 934 P. Essenberg f 915. Aan de laagste inschrijver is het gegund. Hhr. I. de Kloe herdacht Woensdag de dag dat hij 25 jaar in dienst van de posterijen was als brievenbesteller. Door het personeel van het kantoor werd hem een hangklok, een bloemstuk en een majolica tafelversiering aan -^1 geboden. Donderdagavond gaf het fanfare»korps »Concordia«, Dir. dhr. de Dhont een concert op de sluis,ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Koningin»Moeder. Maandag zijn Hr. Ms. kannonneerbooten »Tor« en »Vidar« op 's Rijkswerf aangekomen, om aldaar eenige reparaties te ondergaan. Dinsdagmorgen is het vuurschip »Maas« naar de reede vertrokken, het schip zal Woens» dag 8 Augustus naar zee vertrekken en aldaar zijn ligplaats innemen. Kerk en SchooL SOMMELSDIJK**. Op Woensdag 8 Augus» tus a.s. des avonds om 6.30 uur (Zomertijd) zal door Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk alhier de met 1 September 1923 open te val» len zitplaatsen publiek worden verhuurd. NIEUWE TONGE. Wegens het vervullen eener liefdebeurt te Dirksland, zal Ds. Kruijt a.s. Zondag in de Ned. Herv. Kerk, alhier, enkel des avonds optreden. In den voormid» dagdienst zal er een predikatie worden gele» HERKINGEN. Ds. van Dijke van Nieuw Beijerland hoopt niet zooals gemeld Dinsdag doch Woensdag 8 Aug. des avonds te half zeven uur voor de Ger. Gemeente op te tre» den. DIRKSLAND. Wegens afwezigheid van Ds. Van As zal in de N. H. Kerk a.s. Zondag» morgen optreden Ds. Kruijt van Nieuwe Ton» ge en Zondagavond Ds. Kloots van Melissant. MELISSANT**. Tot notabel der Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen de heer J. L. Kwak, welke deze benoeming heeft aangenomen. NED. HERV. KERK. Beroepen: naar Akersloot, de heer. H. de Vos, Cand. te Oudesloot; naar Arnemuiden, de heer H. F. A. Schlemper, Cand. te Utrecht; naar Raamsdonk, Ds. D. Plantinga te Elburg. Zestal: te Winterswijk, Ds. J. J. H. Bange Wzn., Zuidhorn, Ds. J. Franch, Coevorden, Ds. B. ter Haar Dzn.. Groenlo, Ds. B. Klein Wassink, Leeuwarden, Ds. A. G. Kloots, Ro» derwolde en Ds. J. C. Wissing, Vught. Aangenomen: naar Wildervank, Ds. W. F. Dikdoorn te Wapserveen. Bedankt: voor Lage Zwaluwe, Ds. A. J van Wijngaarden te Westmaasvoor Polsbroek, Ds. E. V. J. Japchen te Hei en Boeicop Voor Schraard Ds. A. W. Feenstra te Oudenhoorn Voor Ameide en Tienhoven en voor Wou» brugge Ds. D. P. Plantinga te Elburg. B e r o e Kuiper te kens te Li muiden dl Naar Doj T w e e 1 Nij verdal A a n g J. J. Gou B e d a r te Langes] B e r o G. W. Amsterda: Harlinger horn; N| Cand te Bed: Hengst t£ gen te M B e r o i te den Ds. J. »Kralings Het ge Dienaar van het Juist van de zoo wein Al uw de vele de versch en allerle langen. Daaren voor vers Men vi geen goec ook een of genen, aanwijzen trouwen, van een gebeurten Ge zoi van alles komt. En dan tingen, men vraa alleen u\ adressen de geme< Uw m lerlei ver voor fees Laat oi ^gevalle Banden. Bovena het, dat zigheden begeerd pelijke 1 dat ge in deelt. Ho persoonli den strijd in de mo gemoed, menscher keuze. Wat n» k an het Het d- waart ov weg. Wa kwaamt altijd wi Zoodo groot ei gemeenti hun stii maatschs fle gezi geven, ii leven, En d; goede a; Ge k< meente gen voo aardige voor u- onderwi Als b «Onze lijksch f ter der woonde een soo een con aan, die buur, v< ren. Mt eens Iuc tere woi Ze kc concurn zij. Toe \Vfc: jJ Ze ha toen ik het On: lijksch Ge g niet, ge den m i Hoe vroeg zt Wel, bidt ge zijde, e anders dat uw Heeren "van ze ■achter De p Schaam' En ls kan dat als de ook de: Kn heid. Volge matiebu Bureau: loopen uitgespr lissemei Van 2405 fa zelfde nu er

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 2