no. 2934 tweede blad. Twee Bladen. Binnenland. Kerk en SchooL Zaterdag 4 Aug. 1923. Dit nummer bestaat uit Buitenland. Land- en Tuinbouw. Plaatselijk Nieuws. mHDOSÏGNOWSES Landarbeiders naar Frankrijk. In NoordsFrankrijk bestaat thans gelegens heid tot onmiddellijke plaatsing van a. korenmaaiers (bekend met het maaien met sikkel of zicht) in taakwerkhet koren moet verder in schoven gebonden, op hoopen gezet en naar de voorraadschuren getranss Êorteerd worden. Voor maaien, binden, op oopen zetten en transporten naar de schuren wordt betaald 500 fr. en meer per H.A. Voor maaien en binden in taakwerk 200 tot 250 francs per H.A. De werkgever vers strekt huisvesting en soms ook een deel van den kost; b. personen, goed bekend met het binden van het koren tot schoven, ops en afladen der wagens, tegen 10 francs per dag met kost en huisvesting c. melkers (ook met gezinnen zonder of met hoogstens drie nietswerkende kinderen). Gegadigden kunnen zich wenden tot de openbare arbeidsbeurzen of tot de correspons denten der openbare arbeidsbemiddeling ter plaatse of (doch dan alleen schriftelijk), tot den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling, Bezuidenhoutsche weg no. 30, 's Gravenhage. De Dag. De Heer W. H. Broekhuys is j.l. Zaterdag in gebreke gebleven, aan enkele leden der redactie van het dagblad De Dag deverschuls digde weeksalarissen te betalen. Gisteren 31 Juli, zijn de kwitanties van deze weeksalariss sen met die van de op dien dag vervallen maandsalarissen over Juli aangeboden ten kantore van het dagblad De dag aan de Sophias laan. Noch bij deze aanbieding, noch op een later uur, zijn gisteren de verschuldigde salas rissen betaald. Dientengevolge heeft een zess tigtal leden van de redactie van De Dag, wier contracten op enkele uitzonderingen na alle op 1 Juli j.l. of vroeger waren ingegaan heden per deurwaarderssexploit en peradvers tentie aan den heer Broekhuys de verbreking van hun dienstbetrekking wegens dringende redenen aangezegd, onder voorbehoud van hun recht op verdrag van de aldus op den heer Broekhuys ontstane vorderingen loopt naar de twee millioen gulden. Mr. D. W. Stibbe, advocaat te Amsterdam, heeft zich bes reid verklaard als rechtsgeleerd raadsman van de gedupeerde journalisten op te treden. Een nieuw Kiessysteem 7 Naar wij vernemen moet bij het Centraal Stembureau te 'ssGravenhage een plan in overs weging zijn om bij de verkiezingen Tweede Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraden, het systeem in te voeren, dat nu voor de Eerste Kamersverkiezing heeft gegolden, waarbij de kiezers het recht krijgen op de lijst hunner keuze de candidaten te nummeren in de door hen (de kiezers) gewenschte volgorde. Men acht dit systeem het billijkste, wat den ins vloed der kiezers op de Keuze der Kamers, Statens, en Gemeenteraadsleden betreft, maar het bezwaar is de omslachtigheid bij het vasts stellen van den uitslag, waar het om groote getallen gaat. Het is dus op het oogenblik nog twijfelachtig, of het Centraal Stembureau de regeering in dezen geest zal adviseeren, hoewel in principe vrij algemeen de redelijks heid van het stelsel erkend wordt Begrafenis Prof. Struyken. Onder groote belangstelling is gisteren op de R. K. begraafplaats te 'ssGravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Staatsraad Prof. Struyken. Bij den plechtigen uitvaartdienst in de kerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad aan het Bezuidenhout, zoowel als op het kerkhof was H. M. de Koningin vertegenwoordigd door den Direcs teur van het Kabinet der Koningin, Jhr. van Tets, en de Prins door zijn adjudant, Kapis tein Jhr. Laman Trip. De uitvaarrtdienst werd bijgewoond door vele autoriteiten, onder wie de MinistersPresis dent Ruys de Beerenbrouckde Voorzitter der Tweede Kamerde vicespresident en vele leden van den Raad van State, de president en eenige rechters van het Parnament Hof van Internationale Justitieeen vertegens woordiger van de Pauselijke Internuntiatuur, diplomaten, professoren, hooge rechtertijke en andere ambtenaren, Kamerleden, enz. Het meerendeel dezer autoriteiten waren later ook op het' kerkhof aanwezig. Daar gas ven door hunne tegenwoordigheid o.a. ook nog blijk van hunne deelneming de Minister van Oorlog, de Burgemeester der Residentie en vele hooggeplaatste personen, die zitting hebben in colleges of andere lichamen, waars van ook Prof. Struyken deel uitmaakte. Aan de groeve herdacht als vriend van den huize, Prof. van Hamel, Directeur van de Rechtskundige afdeeling van den Volkenbond, de groote verdiensten van den overledene. De overledene was, volgens spr., een rijke, talentvolle geest. Hij wist ieder vraagstuk, waarop hij ,het zoeklicht zijner gedachten wierp, tot een heldere oplossing te brengen. Hij was een waardig en eminent dienaar van den Staat; een man met een weergalooze werkkracht, wiens verdiensten buiten de Landss palen bekend waren. Hij arbeidde in dienst der internationale gemeenschap, waarbij hij den naam van Nederland hooghield. Prof. Struycken was een gevierd leermeester, een zelfstandig figuur en een vastberaden zoon v»n zijn Kerk. ten slotte sprak Prof. van Hamel eenige ges °ehge woorden tot mevrouw Struyken. kej e oudste zoon dankte voor de betoonde 'inS, inzonderheid aan de vertegens WOn°™8® van het Koninklijk Huis. er een" kransen, die de baar dekten was boden van ^«ongaarsche Regeering. Eenige np_ Qen Raad van State gmgen als slips pendragers aan weerszijden van de baar. De exekroonprins. Naar de »Standaard« van de best ingelichte zijde verneemt is een bericht van »De Teles fraaf« van voorkomende mededeeling, dat lollandsche vrienden van den gewezen Duits schen kroonprins voor dezen een buitenvers blijf hier te lande zouden hebben gekocht, waarheen hij van Wieringen zou verhuizen, van allen grond ontbloot. DE TREINRAMP IN DUITSCHLAND. Vreeselijke tooneelen. 48 lijken geborgeu. KREIENSEN. Op het Westersstation te Kreiensen duurde het opruimingswerk den geheelen dag voort. Eerst tegen vier uur 'des middags werden de laatste lijken geborgen. In het geheel zijn er thans 45 dooden, ters wijl van de zwaargewonden later nog drie stierven, zoodat in totaal tot nu toe 48 dooden zijn te betreuren. Het aantal gewonden kon nog niet met zekerheid worden vastgesteld, doch het zal ongeveer .tachtig bedragen. Elf van deze zijn zeer zwaar gewond. Tot nu toe zijn slechts zeventien lijken ge dentificeerd. De meeste slachtoffers zijn Zuids Duitschers, doch er zijn ook vele Denen bij van een Deensch gezelschap, dat door Zuids Duitschland reisde. De lijken en gewonden werden naar de zies kenhuizen gebracht, waarbij zich de vreeses lijkste tooneelen afspeelden. Van een gezin werden de ouders en een der kinderen gedood, terwijl een tweede kindje in leven bleef. Een ander kinderlijkje werd gevonden, met een bal nog in de handjes. Vele reizigers werden in den slaap door den dood verrast, want het ongeluk gebeurde des morgens te vier uur. De meeste lijken zijn zoodanig verminkt, dat zij geheel onherkenbaar zijn. DE OORZAAK. De vraag aan wien de schuld ligt, is nog niet opgelost. In verband hiermede, zijn de spoorwegdirectie en het parket van Cassel te Kreiensen aangekomen. Geconstateerd werd, dat de voortrein, in afwijking van hetgeen de dienstregeling aans geeft, te Kreiensen heeft gestopt ter verandes ring van machine. Het eerste inrijssignaal van de daar precies rechtloopende lijn, stond op veilig, waardoor de machinist van den ins tusschen aankomenden volgstrein in de mees ning werd gebracht, dat de baan vrij was Hij zou zich juist gebukt hebben toen de locomos tief het tweede, op onveilig staande signaal, passeerde. Toen de machinist daarop de roode achterlichten van den voorstrein zag, trachtte hij nog met behulp van de luchtdrukrem de botsing te voorkomen. De afstand was echter reeds te klein en hij reed met groote vaart op den voorstrein in. De uitwerking was verschrikkelijk. Vele reizigers voor den voorstrein stonden op het perron te wachten en zagen de onvermijdelijke botsing aankomen. Zij riepen den inzittenden toe, uit den trein te springen, maar het was reeds te laat. De vier laatste wagons van den voorstrein werden totaal in elkaar geschoven. De volgtrein veerde na de botsing achteruit, en nam de assen van het laatste rijtuig van den voorstrein met zich mede. Tusschen die assen vond men vier lijken bekneld. In Kreiensen had den vorigen avond juist een feestviering plaats gehad, waardoor nog tal van menschen in de straten waren. Binnen korten tijd waren alle mannelijke inwoners van Kreiensen, hoofdzakelijk spoorwegbeambten, met hun materiaal op het terrein van het ons geluk aanwezig. Door een plaatselijke fabriek werden snijsapparaten ter beschikking gesteld, waardoor het gelukkig mogelijk was, de eerste gewonden in betrekkelijk korten tijd te vers lossen. Twee hulptreinen uit Göttingen kwamen tegen zes uur des morgens aan. In één daars van zat een dokter, die echter, w.egens gebrek aan verbandmiddelen en operatiesmateriaal, slechts weinig kon uitrichten. De gewonden werden naar Göttingen vers voerd, alwaar in de ziekenhuizen uitgebreide maatregelen waren genomen. De geallieerden en Duitschland. De Daily News verwacht, dat de conclusie van Baldwin's verklaring hedenmiddag zal zijn, dat Engeland een afzonderlijk antwoord aan Duitschland moet zenden, maar dit bes teekent geenszins een breuk met Frankrijk, aangezien men dit land elke mogelijkheid wil laten om zich desgewenscht later bij de Engels sche actie aan te sluiten. Ook de Daily Herald meent, dat een ges meenschappelijk antwoord aan Duitschland thans van de baan is en dat er aan samens werking tusschen Frankrijk en Engeland ten aanzien van Duitschland een einde is gekomen. Dit maakt echter tevens een einde aan de Entente, daar ten aanzien van alle andere vraagstukken de twee landen reeds openlijk elkanders mededinger zijn. Deze open breuk doet het gevaar ontstaan voor een oorlog, tenzij het publiek met klem aandringt op vols ledige en openhartige inlichtingen aangaande de diplomatieke actie van Engeland. De Morning Post betreurt, dat juist onder een conservatieve regeering de breuk met Frankrijk een feit zou kunnen worden. De feitelijke kwestie is wie den oorlog werkelijk heeft gewonnen. Wellicht zal er een nieuwe oorlog noodig zijn om dit uit te maken. De overgroote meerderheid van het Engelsehe volk is het eens met Frankrijk, dat te recht het Roergebied bezet houdt. Het blad heeft reden te gelooven, dat er in 1921 een overs eenkomst is geteekend tusschen Engeland, Frankrijk en Duitschland, waarbij de mogends heden het recht kregen het Roergebied te bes zetten, als Duitschland de overeenkomst van Londen niet nakwam. De werkloosheid is niet het gevolg van de bezetting van het Roers gebied, maar zal veeleer nog toenemen, als de Entente wordt verbroken, daar Frankrijk in dat geval waarschijnlijk zijn markt voor Engelsehe producten zal sluiten. De politieke medewerker van de Manchester Guardian zegt, dat een overeenstemming ons mogelijk is, zoolang Frankrijk's geest onvers anderd blijft. Drie achtereenvolgende Engelsehe kabinetten hebben te vergeefs getracht met Poincaré samen te werken. Een formeele ops zegging der Entente houdt het blad echter voor onwaarschijnlijk en hoewel de hartelijks heid is verdwenen, blijft er nfeg steeds kans bestaan op betere verhoudingen, zoolang de Entente formeel voortduurt. Het ontbreekt Engeland noch aan macht noch aan invloed, De Engelsehe regeering kan met medewerking der geallieerde en geassocieerde mogendheden of wel alleen een financieele commissie ins stellen en deze verslag laten uitbrengen aan de commissie van herstel, waardoor Frankrijk nog ter elfder ure een uitweg uit de impasse zou kunnen vinden. Doch het is de vraag of Frankrijk dien uitweg begeert. De Daily Telegraph spreekt van vier alters natieven op politiek gebied, die wellicht onder, ling zijn te combineerenten eerste de bes noeming eener financieele commissie van dess kundigen, bij wier uitspraak Engeland en Duitschland zich bij voorbaat verklaren neer te leggen, ten tweedeeen algemeene confes rentie van alle mogendheden, die tot deels neming daaraan bereid zijn, ten derdeeen beroep op normale wijze op den Volkenbond krachtens art. XI of zelfs op de algemeene vergadering van dien bond, ten vierdeeen beroep op het Internationale Hooge Gerechtss hof met verzoek de artikelen en paragrafen van het Verdrag van Versailles, waarover men het niet eens is, te willen interpreteeren. De Giornale d'Italia bevat een mededeeling van officieusen aard, waarin gezegd wordt, dat tot nu toe Italië niet aan de Engelsehe regeering zijn meening kenbaar gemaakt heeft over het ontwerp van het Engelsehe antwoord aan Duitschland. Uit het bezette gebied. De mijnwerkers van den Gute Hoffnungss mijn, die in staking zijn voor een loonkwestie, hebben getracht Oberhausen binnen te drins gen om levensmiddelenwinkels te plunderen. De politie moest van haar wapenen gebruik maken. Drie mijnwerkers werden gedood en eenige personen gewond. De kalmte is hersteld. Het aantal dooden te Oberhausen schijnt 2 in plaats van 3 te bedragen. In de Gute Hoffnungsmijn is het werk hervat. De toes standen in het Roergebied blijven zeer ges spannen, vooral ook door een actie der corns munisten. Het gist ook onder de metaalbewerkers in Keulen. De krantenstaking aldaar duurt voort. De bezettingsautoriteiten hebben te Bochum de opslagplaatsen de groote levenss middelenfirma Barenberg in beslag genomen. Oberschulze, leider van het njijnbëstuur te Witten is zonder opgave van redenen door de Eranschen gearresteerd, evenals burges meester Reiman uit Hoerde. Te Gelsenkirchen hebben de Franschen twee milliard mark, bestemd voor loonbetaling, in beslag genomen bij de Gelsenkirchener Bergs werk Maatschappij. De Rheinisch Westfaelische Zeitung zegt, dat de Franschen tevergeefs getracht hebben de arbeiders in de mijnen tot cokesbereiding te bewegen. In Juli is veel minder brandstof naar Frankrijk en België verzonden dan in Juni. Volgens berichten uit Gelsenkirchen vers grooten de Franschen opnieuw hun druk op het Roergebied. Poincaré wil klaarblijkelijk den Duitschen tegenstand breken door vers scherping van de militaire maatregelen. Er worden nieuwe sterke troepenconcentraties voorbereid. Te Gelenkirchen komen twee nieus we rigimenten de bezetting versterken. Op het congres van werknemerssvertegens woordigers van de democratische partij te Elberfeld werd een motie aangenomen, waars in gezegd wordt, dat de kritieke economische toestand in het Roergebied voortspruit uit de gewelddadige heerschappij der Franschen en Belgen en dat het lijdelijk verzet voortgezet moet worden. De mijndirecteur Haerle te Mulheim is opnieuw door de Franschen gearresteerd onder beschuldiging zich van draadlooze telegrafie bediend te hebben. Uit het bezette gebied. In Fransche kringen loopt het gerucht dat generaal Degoutte, die sedert 1919 opperbevels hebber der Fransche troepen aan den Rijn is geweest, binnenkort naar Parijs terugkeeren en door een anderen hoofdofficier zal worden vervangen. Sowjet*Rusland en de Volkenbond. De Sowjetsregeering heeft het voorstel van den secretaris van den Volkenbond geweigerd, waarin Rusland werd uitgenoodigd deel te nemen aan de werkzaamheden der Internatis onale Transportcommissie van den Volkens bond. De weigering is gegrond op het feit, dat Rusland door de leden van den bond niet wordt erkend, zoodat de Sowjetsregeering harerzijds den Volkenbond niet kan erkennen. Bovendien biedt de aansluiting van Rusland bij de internationale transportfederatie vols doende punten van aanraking met de internatis onale transportorganen. Wolkbreuken in den staat Maryland. Ten gevolge van twee wolkbreuken is, naar uit Baltimore wordt gemeld, de Petepscosrivier in Maryland buiten haar overs getreden. Verscheidene steden en groote stukken land zijn overstroomd. Het aantal slachtoffers is onbekend. Door de wolkbreuk, welke de Petepscos rivier deed overstroom en, werden in verscheis dene districten en gebouwen vernield, ges zinnen uit de gebouwen verjaagd en een schade van eenige millioenen dollars aanges richt. Fabrieken en electrische centrales wers den overstroomd, waarbij de machines werden beschadigd. Tevens werden groote stukken spoorweg vernield. In Carrol staan honderden huizen geheel onder water, terwijl vooral de steden Woods bine en Sykesville zwaar hebben geleden' Amerikaansche Ongelukkenlijst. Uit New York wordt aan de »DailyMail« gemeld In verschillende deelen der Vereenigde Stas ten werden Zondag 36 motorrijders gedood en acht gewond. In Illinois werd een automobiel door een trein vernield. Vier personen werden gedood. Te Liggett werden negen personen op des zelfde wijze gedoodin Missouri vier en in Almeda (Californië) drie personen gedood en drie gewond. In Chicago verloren drie personen door een motorongeluk het leven en werd één gewond in Augusta (Kansas) werden er twee gedood en één gewond, te Rohanna (New Yersey) drie gedood, te Rutland (Vermont) een ges dood en één gewond, in Woloboróuch (N.s Carolina) twee gedood, één gewond. Op Long Island vernielde een trein, rijdens de met een snelheid van vijftig mijl, een automobiel, waardoor de inzittende 200 voet werden weggeslingerd. Vijf personen kwamen hierhij om. Tornado. Uit Allahabad wordt gemeldt, dat een tors nado heeft gewoed te Moulmein (benedens Burma). Vele daken werden van de huizen geslagen. Er zijn veel menschenlevens te bes treuren eu groote schade is aangericht. DE HITTE EN DE LANDc EN TUINBOUWONGEVALLENWET. In een vorig artikel geven wij aan de land en tuinarbeiders reeds den goeden raad, om altijd aangifte van een ongeval te doen, ook als men twijfelt of er recht op uitkeering bes staat. Door de hitte zijn vele landarbeiders bes zweken. Hoogstwaarschijnlijk komen hun weduwe en weezen voor rente in aanmerking. Laten daarom hun werkgevers niet verzuis men aangifte te doen als zij aangesloten zijn bij een bedrijfsvereeniging, bij die vereeniging, als zij aangesloten zijn bij de Rijksverzekes ringsbank ten postkantore. SOMMELSDIJK. Het zoontje van L T. had het ongeluk te vallen en zijn arm te breken. Tegen een negental jongens is process verbaal opgemaakt wegens het voetballen op den openbaren weg. In het huis gemerkt B 21 komt een ges val van besmettelijke ziekte diphtheritis voor. De kommies bij 's Rijks directe belastins gen, de heer G. Oostergetel, zal binnen korten tijd naar Meppel vertrekken. MIDDELHARNIS. Door eenige jongens welke een mondharmonicavereeniging hebben opgericht, is aan de gemeenteraad een verzoek gericht om een schoollokaal te mogen gebruis ken om daar hun studie in voort te zetten. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de KoninginsMoeder wapperde van de openbare gebouwen de driekleur en werd des avonds om 8 uur door de muziekvereeniging Sempre Cresendo in de tent een concert ges geven. DEN BOMMEL. Tegen J. V. alhier is processverbaal opgemaakt wegens rijden over de spoorbaan der R. T. M. Aan P. Troost is vergunning verleend tot het bouwen van een woning aan den Tilschendijk. Bij de gehouden inschrijving voor den verkoop van de Bommelsche boot was de hoogste inschrijver de heer J. P. Mast te den Bommel, zoodat dezen de boot is gegund. De dienst van den Bommel op Rotterdam zal behouden blijven. OUDE TONGE. B. en W. maken bekend dat het verslag van den Raad van den toestand der gemeente over het vorige jaar tegen bes taling der kosten verkrijgbaar is gesteld. B. en W. brengen ter kennis dat de rekes ning van de inkomsten en uitgaven der ges meente over 't jaar 1922 is overgelegd aan den Raad en gedurende 14 dagen van 2 Augustus tot en met 15 Augustus ter inzage ligt. Door den heer P. van Schelven is een auto aangeschaft ter vervanging van een paard en wagen. Alhier is vastgesteld een verordening artis kei 114b der gemeentewet omtrent het vleeschs keuringsbedrijf. NIEUWE TONGE. De verlofganger L. Kievit Mz. zal op 10 Augustus a.s. voor hers halingsoefeningen tien dagen onder de wapes nen moeten komen. DIRRSLAND. Op Vrijdag 10 Augustus des n.m. 7.30 zullen aan de Kerkgracht bes proefd worden de motorbrandspuit No. 1 en ae handbrandspuiten No. 2 en 3. Door deze gemeente zal een geldleening groot f 3000,— en een geldleening van f 1700,— worden aangegaan tegen een rente van 5 en tegen een koers van 100 MELISSANT. Door Gedeputeerde Staten der provincie ZuidsHolland zijn voor goed vrijgesteld de volgende personenD. Tol, J. Polder, J. Brooshooft, J. v. Okkenburg, H. Melissant, J. Hameete, C. Doornheim en M. v. d. Klunaert en voorloopig M. Goedegebuur en C. J. Robijn. Donderdag 1.1. werd door de Gem. Chr. Zangver. »Concordia« een uitstapje gemaakt naar Schouwen en Duiveland. OUDDORP.*f Deze week is het jachtrecht op wild in den polder »Het Oudeland« voor den tijd van 10 achtereenvolgende jaren pus bliek verhuurd. Hoogste bieders waren de heeren Joh. Hameeteman Cz. en P. Voogd uit Goedereede, aan wien het jachtrecht ges gund is. -j- Dinsdagavond 1.1. is er op het gemeentes huis uitbetaling gehouden aan een ieder die behulpzaam geweest zijn bij den brand op 26 Juli 1.1. f Met ingang van 1 Aug. dezer is de avondbestelling van 9.30 uur bij de posterijen vervallen. Tegen betaling van één gulden per 3 maanden bestaat er gelegenheid voor ieder om zijn correspondentie af te halen. f Begunstigd door het schoone weder werd Donderdag j.l. het strand door vele vreemdes lingen uit Flakkee per rijwiel bezocht. De heer D. Tanis, brievenbesteller alhier, heeft na ruim 35 dienstjaren, den 1 Aug. met eervol ontslag en pensioen den dienst verlaten. HELLEVOETSLUIS. Hr. Ms. »Bonaire« welke dienst gedaan heeft voor adspirantens machinisten te Dordrecht, is Dinsdag op 's Rijkswerf aangekomen. Het schip zal in de conservatie worden opgenomen. In de afgeloopen week is ondanks het gure weer door 790 personen gebruik gemaakt van de Zweminrichting. De bazar gehouden ten bate voor de Harmonieskapel van 's Rijkswerf, heeft met de aftrek van alle onkosten f 1100 opgebracht. Burgemeester en Wethouders maken bes kend dat tegen September a.s. gelegenheid bes staat tot plaatsing op de openbare scholen in de gemeente, voor kinderen geboren in het tijdvak 1 Maart 1917 tot 1 Maart 1918. NIEUW HELVOET. Daar er te weinig deelneming was, voor de Allegorische ops tocht voor de a.s. feesten, had men besloten deze in het program te schrappen. Thans hebs ben zich voldoende personen aangemeld zoos dat de optocht doorgaat. Dhr. L. Zuiderduin, muziekleeraar en Koordirigent te Rotterdam is benoemd tot Dir. van het mannenkoor »Wilhelmina« Deze heeft zijn benoeming aangenomen. ROCKANJE. Over het afgeloopen jachts _aar zijn 64 buitengewone machtigingen tot iet schieten van schadelijk wild afgegeven. Aan J. v. Nugteren is door B. en W. vergunning verleend tot het oprichten van een autogarage en aan R. J. Pille tot het bous wen van een schuur. Tegen W. v. B. is processverbaal opges maakt wegens het loopen op verboden terrein in de duinen. Met het vernieuwen der volkswoningen zal een aanvang gemaakt worden. De heer A. van Rij alhier is benoemd tot opzichter. Het werk is opgedragen aan K. v. d. Knaap en C. v. Kempen, resp. metselaar en timmerman alhier. Naar wij vernemen is na herhaalde vers gaderingen der feestcommissie voor het a.s. regeringsjubileum nog geen overeenstemming bereikt op welke wijze het feest in deze ges meente gevierd zal worden. Enkele leden wils len zooals vroeger een draaimolen, danstent, muziek in de café's, geen tapverbod enz. doch het meerendeel aer leden verzet zich sterk tegen de weder invoering van zulke vermakelijkheden. Het is te hopen dat een comprosis wordt gevonden, daaranders de mos gelijkheid niet is uitgesloten dat ook Rockanje geen feest viert. Van Ged. Staten is bericht ontvangen dat zijn vrijgesteld wegens broederdienstA. Dekker, S. Heijndijk, A. Kleijburg, W. Kleijs burg, H. G. 'Rome, A. Langendoen, I. L. Lans gendoen en N. Wageveld. K. L. van Toledo is voorloopig vrijgesteld. Door B. en W. zal Zaterdag worden aanbesteed het verfwerk voor de O. L. School (achterste gedeelte). Bij P. v. d. Polder, landbouwer in deze gemeente, is geconstateerd dat onder 10 vols wassen runderen, 2 hokkelingen, 2 kalveren en 18 varkens, monds en klauwzeer voorkomt. GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE Predikbeurten op Zondag 5 Aug. 1923 NEDERL. HERVORMDE KERK. Sommelsdijk, v.m. en 's av. Ds. v. Montfrans. Middelharnis, n.m. 3 uur Ds. de Gidts van Goedereede (Doop) Den Bommel, v.m. en 's av. Ds. Japchen. Ooltgensplaat, v.m. en n.m. Ds. Lans v. Zeist Nieuwe Tonge, v.m. leesdienst en n.m. 6 uur Ds. Kruit. Herkingen, n.m. Ds. v. As v. Dirksland. Dirksland, v.m. 10 uur Ds. v. As. Melissant, v.m. geen dienst en n.m. 6 uur Ds. v. As van Dirksland. Goedereede, v.m. 10 uur Ds. de Gidts (coll.) Ouddorp, v.m. en n.m. 3 uur Ds. Bus Oostvoorne, v.m. 10 uur Ds. Brinkerink. Rockanje, v.m. 10 uur Ds. Witkop. NieuwsHelvoet, v.m. 10 uur Ds. Priester. Hellevoetsluis, v.m. 10 uur Ds. Krop v. Rot* terdam. Zuidrand, v.m. 10 uur dhr. Zuiderduin van N.sHelvoet. Nieuwenhoorn, n.m. 6.30 uur Ds. de Voogd van der Straatten. Heenvliet, v.m. 10 uur Ds. Romeijn. Zwartewaal, v.m. 10 uur Ds. Bartstra (Doop) Vierpolders, v.m. 10 uur Ds. Zwiep. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, v.m. 10 uur (Voorb. H.A.) en n.m. 6 uur Ds. G. van Velzen. Den Bommel, v.m. en n.m. Ds. Schaafsma. Ooltgensplaat, v.m. en n.m. Ds. Gunst van Woerden. Melissant, v.m. 9,30 en n.m. 6 uur dhr. v. d. Lugt van Berk«l. Hellevoetsluis, v.m. 9.30 uur gem. dienst de heer Keur, theol. cand. te Driebergen en n.m. geen dienst NieuwsHelvoet, v.m. 9,30 uur geen dienst, en n.m. 5 uur gem. dienst de heer Keur. theol. cand. te Driebergen. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Dirksland, v.m. 10 en n.m. 6 u, Ds. Minderman. Herkingen, v.m., n.m. en 's av. leeskerk. Van de overige gemeenten geen opgaaf HERKINGEN. Met het oog op de dags schoolvacantie en daarmede in verband staande schoonmaak der school zal ook de Zondags school niet kunnen worden gehouden gedus rende de eerste drie Zondagen. Deze zal dus D.V. weer aanvangen op 26 Augustus. Dinsdagavond 7 Aug. e.k. hoopt voor de Ger, Gemeente alhier op te treden de Weleerw. Heer Ds. v. Dijke van NieuwsBeierland. Aan» vang half zeven uur. NED. HERV. KERK. Beroepen: naar Elburg, Ds. E. v. Dorp te Utrecht. Aangenomen: naar Bloemendaal, Ds. J. C. v. Dijk te Den Haagnaar OostersNijs kerk, Ds. H. v. Flven te Schoonebeeknaar Haulerwijk, de heer G. C. H. Bosland te Amsterdam. Bedankt: voor Arnemuiden Ds. E. O. J. Japchen te Hei en Boeikoop voor St. Ans naland, Ds. C. J. v. d. Graaf te Koekengen; voor Directeur van den Geref. Zendinsbond te Zeist, Ds. R. J. Bartiema te Hoogeveen. Dr. Th. L. Haitjema, Ned. Herv. Pred. te Apeldoorn, heeft de benoeming tot kerkelijk hoogleeraar te Groningen aangenomen. GEREF. KERKEN. Beroepen: naar Dordrecht, Ds. J. Ubels te Varsoeveld naar Brielle Tinte, naar Giesen Oudekerk en naar Giesen Nieuwkerk, de heer D. Ringnalda Jr., Cand. te Den Haag; naar Gees.de heer J. Schelhaas Cand. te Hoogeveen; naar Westergeest (Zwagerveen), Ds. H. Kuiper te Winsumnaar Bierum, Ds. D. Scheele te Geesteren Gelselaarnaar Boskoop, Ds. J. Thijs te Meppelnaar Scherpenzeel, Ds. L. v. Loon te Aarlanderveen. Bedankt: voor Scheemda, Ds. J. H. Staal te Wierdenvoor O en W Souburg, Ds. A. G. Wolf te Loenen Vreeland. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: naar Gouda, de heer G. W. Alfers, Cand. te Zutphennaar Maarsen, Ds. H. Bresma te Groningen. Tweetal: te Kampen, de heeren Zwiep, Cand. te Rotterdam en M. Holtrop, Cand. te Kornhornte OudsBeierland, de heeren G. W. Albert, Cand. Apeldoorn en A. Zwiep, Cand. Rotterdam. B e d a n ktvoor Bussum, Ds. A. M. Berks hoff te Utrecht. GEREF. GEMEENTE. Aangenomen: naar Lisse, Ds. H. A. Minderman te Dirksland. Zendingsconferentie te Lunteren. Zaterdag 28 Juli 1923. Ze is weer voorbij de 1ste week van de 14de Conf. voor Zendingsstudie, in Lunteren ges

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 5