jii i 1 i# 1 lli'j li e li II ill Gemeenteraad. V erkoopingen Gemengd Nieuws. mi i I: ,1 n 11 ning van het pachtrecht nog niet is versche» nen en van oordeel, dat een wettelijke res geling tot verbetering van het pachtwezen dringend noodzakelijk is, verzoekt de Res geering inet bekwamen spoed zoodanige wettelijke maatregelen te treffen, waardoor huur en verhuur der landerijen volgens taxatie regel wordt, en de huursom in goede verhouding komt te staan, zoowel tot de productiekosten van het bedrijf, besluit deze motie ter kennis van de Regeering te brengen, waarvoor aan het hoofdbestuur de opdracht wordt verleend. Mijn ruimte is meer dan vol. Daarom,; geef ik thans die motie alleenlijk ■»ter overdenking». Maar over dat »pachtcontract« en wat er aan vast zit, hoop ik nogwel eens nader een nootje te pellen. Geve de Staatscommissie spoedig haar raps port! UITKIJK. Land» en Tuinbouw. DE LANDBOUW.ONDERLÏNGE. EEN LANGE DOODENLIJST. Dat de abnormale hitte, die gedurende een tiental dagen heerschte, in lands en tuinbouw; kringen een groot aantal slachtoffers heeft ges eischt, is door de bladen reeds algemeen bes kend geworden. Daar zonnesteek en hitteberoerte voorkos men op de lijst van »Bedrijfsziekten« die zoos wel bij de L.O. en bij de T.O. is vastgesteld, zal het geen verwondering wekken, dat vers schillende gevallen met doodelijken afloop voor rekening van de beide organisaties zijn gekomen. Niet minder dan 42 aangiften van gevallen met doodelijken afloop kwamen tot op het afdrukken der jongste mededeelingen bij de L.O. in, waarvan 1 in Overflakkee, terwijl het aantal slachtoffers bij de T.O. voor zoover toen bekend 2 bedraagt. Niet alle slachtoffers waren gehuwd of kosts winner, maar met vele was dat wel het geval, zoodat de verzorging van een groot aantal nabestaanden voor rekening van beide bes drijfsvereenigingen komt.. Wel wordt daarmede Het groote leed in de gezinnen der getroffenen niet weggenomen, doch dat op deze wijze vele gezinnen voor broodsgebrek blijven bewaard, is toch wel van groote beteekenis en het zal zeker bijs dragen tot verzachting van leed. Intusschen zijn niet alle gevallen, waarin lands of tuins bouwers door zonnesteek of hitteberoerte wer; den getroffen voor rekening van de L.O. of de T.O. gekomen, wel zijn bij deze beide ors ganisaties samen, méér arbeiders verzekerd, dan bij alle andere bedrijfsverenigingen te zamen, doch het is bekend dat öök bij werk; gevers, aangesloten bij andere bedrijfsvereeni; gingen, of verzekerd bij de Rijkverzekerings Bank, vele gevallen met doodelijken afloop zijn voorgekomen, en wij wachten nu met begrijpelijke belangstelling af, op welke wijze deze gevallen zullen worden afgewikkeld, m.a.w. of nu ook voor alle verzekerde arbeis ders, de verzekering van zoo ruimen omvang zal blijken, dat de nagelaten betrekkingen van deze slachtoffers eene verzorging vinden, zoo; als dat bij de L.O. en de T.O. het geval is, Op de lange doodenlijst komen öók de nas men voor van een groot aantal patroons. Zullen ook hunne weduwen en hunne kins deren straks voldoende verzorgd zijn De L.O. zoowel als de T.O. bieden de ges legenheid tot vrijwillige verzekering van den werkgever, voor diens echtgenoote en vóór zijne kinderen. Op het nut van die voorzorg is reeds hers haaldelijk gewezen, en daarop mag wel ops nieuw de aandacht worden gevestigd, nu ook het aantal slachtoffers onder de werkgevers zoo groot blijkt te zijn. Voor inlichtingen wende men zich tot het bestuur van de L.O. of tot ondergeteekende. De Secretaris van de P.O.C. nOverflakkeei- A. W. KF.IJZER. Wat elke maand te doen geeft. (Ie helft Augustus). Nadruk verboden. Augustus: Oogstmaand. Karei de Groote noemde de maand Arans manoth Aran oogst. De volksmond geeft ons de volgende maandrijmpjes Wie knollen wil eten, Moet Sint Louwrens (10 Aug.) niet verges [ten. Men denke er om Met Sint Lauwréns Komt men de bijen op de pens. (Snijdt men den honing uit) Nu is er hier en daar in Juli al vrij wat honing le kwaliteit gewonnen en geoogstzij die mobielbouw (losse bouw) toepassen, mas ken den honig al te gelde. Wij zagen reeds voor 14 dagen partijen honing a 72 ets. per pond verkoopen. Een derde rijmpje luidt Het weer van Castiaan (13 Aug.) Houdt dagen aan Geef er ditmaal eens acht op, of het uitkomt Het is nu de tijd nog om de verschillende ziekten, welke zich op onze aardappelvelden vertoonen, te bestudeeren. Vraagt uw Rijkss consulent of een deskundig landbouwonder; wijzer om in uw plaats een demonstratie een openbare les te houden. Het is zoo leerzaam. Weet ge wel, dat in de zandstreken haast geen gezond aardappelgewas is te vins dentopbont (mozaiek), bladrol en andere ziekten doen den oogst van jaar tot teruggaan, leder jaar dient men pootgoed van elders (Friesland) te betrekken, om zijn oogst op peil te houden. Die kosten worden er veelvoudig uitgehaald. Dat pootgoed ino et van te velde goed gekeurde gewassen zijn! Niet van par; ticulieren dus. Reeds in den nazomer bestelle men. Zelf kan men ook sorteeren (de beste gezonde stammen uitzoeken), maar wat gezond 1 ij k t, is het daarom nog niet. Aanbevolen wordt den laatsten tijd om de stammen, waar van men poters neemt, onrijp te oogsten dan zijn ue knollen nog niet besmet. Proeven in Engeland, Australië en ook hier hebben aangetoond, dat dit doeltreffend is. Het is dus nu de tijd er voor wacht niet langer en neemt eens een proef. Van deskundige zijde wordt het advies gegeven om op zand; en veengrond het gebruik van kalkmergel te verkiezen bos ven de gebluschte kalk. Om verschillende res denen. Mergel kan, als ze zeer fijn gemalen en droog is, bij alle weersgesteldheid uitge; zaaid en goed met den grond vermengd wor; den. Groote fijnheid is gewenscht geen stuks jes als erwten echt mergel moet zacht aan; voelenlaat op gehalte aan het Proefstation te Maastricht onderzoeken In dezen tijd kan men nieuwe aardbeibedden aanleggenaan de ranken der oude vindt men genoegjonge planten. Zet deze op l'/2 voet afstand op goed bemeste (met koes of verteerden paardenmest) bedden. Struikrozen kan men door steks ken vermeerderenmet rozen op stam gaat dat nietdeze worden veredeld of geoculeerd op wilde bottelstammen. De rozenbottels wors den gezaaid, maar het duurt eenige jaren eer ze geschikt zijn om veredeld te worden. Perks jes, die hun mooi al verliezen, kunnen door Asters worden vervangen, welke spoedig in bloei staan. Deze maand is geschikt om Conis feren te verplanten, ze kunnen dan voor den winter nog wortels maken. Vruchtboomen, welke begin Juli gesnoeid zijn (pyramide en kibvormen), zullen, als ze gezond zijn, thans weer lot vertoonenboven het vroeger inges nepene of ingesnedene moet dan weer een lid ingenepen worden. Als ge al in de stoks boonen zit, ga ze dan om den anderen dag na jfsnijboonen mogen niet hard worden, dan verliezen ze hun malschheid. Vele vaste plans ten, die 's winters buiten overblijven, zooals het welriekend viooltje, moeten nu verplant of gescheurd worden, op pollen geplant in goed bemesten grond. Ook scheurt men de Primulas Veris, die ook om haar bloemen in 't voorjaar nog door velen gezocht is. Knap de Zonale (Geraniums) perken wat op de plans ten zijn allicht ongelijk, omdat de eene hars der groeit dan de andere. Neem de potten uit, bind ze opnieuw aan, snijd de wortels weg, die zich mogelijk onder aan den pot bes vinden verwijder de gele bladeren en uitges bloeide bloemen en zet ze dan weer op het perkde groote in 't midden, de kleine aan den kant. na ze eerst goed begoten en wat verdunde gier gegeven te hebben. Land- en Tuinbouwongevallenwet. In verschillende bladen komen beschous wingen voor naar aanleiding van het groot aantal gevallen van zonnesteek en of hittes beroerte met doodelijken afloop, waardoor onlangs inzonderheid lands en tuinbouwarbeis ders werden getroffen, wijl men zich interess seert voor de vraag, of de vele nagelaten wes duwen en weezen recht op schadeloosstelling kunnen ontleenen aan de Lands en Tuinbouws Ongevallenwet, die op 1 Mei j.l. in werking is getreden. Daarbij werd o.m. vermeld, dat de Centrale LandbouwsOnderlinge en de TuinbouwsOns derlinge zonnesteek en hitteberoerte niet rang; schikken onder de ongevallen, doch onder de ongevallen, waarbij een uitkeering van ziekens geld wordt gegeven. Deze opvatting is niet juist. De Centrale LandbouwsOnderlinge en de TuinbouwsOns derlinge hebben beide reeds met ingang van 1 Januari 1913 een lijst van bedrijfsziekten vastgesteld, welker gevolgen op geheel gelijke wijze, als de bedrijfsongevallen zouden worden afgewikkeld. Op deze lijst van bedrijfsziekten nu komen ook zonnesteek en hitteberoerte voor. De nagelaten betrekkingen van een door zonnesteek of hitteberoerte getroffen arbeider ontvangen dus, wanneer de werkgever bij een van deze beide organisaties is aangesloten, des zelfde renten, die zij zouden ontvangen hebs ben wanneer de getroffene als gevolg van een bedrijfssongeval was overleden, indien vers band tusschen deze ziekten en de indiensts betrekking verrichte werkzaamheden aannemes lijk is. In het dezer dagen verschenen Julisnummer der maandelijksche mededeelingen »van de Centrale LandbouwsOnderlinge is dan ook vermeld, dat bij de Centrale LandbouwsOns derlinge reeds 42 gevallen met doodelijken afloop in behandeling waren, en bij de Tuins bouwsOnderlinge 2 gevallen. Het aantal bes kend geworden gevallen is nadien nog met enkele vermeerd. Behandeld als ziektegeval in dezen zin, dat ziekengeld zou worden uitgekeerd, zou alleen van belang kunnen zijn voor hen, die door zonnesteek of hitteberoerte getroffen, tijdelijk ongeschikt waren om hunne werkzaamheden te verrichten. De nagelaten betrekkingen echter zouden daarmede niet worden geholpen. Uit het voorgaande blijkt, dat de arbeiders, die bij de LandbouwsOnderlinge verzekerd zijn geen belang hebben bij de thans aan de orde zijnde beschouwingen of deze gevallen wel als bedrijfsongevallen kunnen worden aangemerkt. Deze beide orgenisaties behandelen ze als bedrijfsziekten, welke met bedrijfsongevallen geheel zijn gelijkgesteld. AFSCHEID. Waar ook uw Heiland U henen leidt Wees op zijn wenken, Tot gaan bereid. 't Is waar vaak kronkelt Het pad zóó vreemd Dat hij onzer inziens, Naar dwaling zweemt. Soms valt een nevel Zoo onverwacht, Dat stilstaan plicht schijnt In zulk een nacht. Soms loopt na- jaren, Als tot besluit Op 't punt van 'd afreis, De weg weer uit. Soms is het bergpad Zoo steil en hoog, Dat alles duizelt Voor 't scheem'rend oog. En dan weer dwars door De diepe zee, Voert altijd verder De Gids u meê. Maar dit maakt alles Weer goed: niet één Die 's Heilands weg volgt Gaat ooit alleen. 't Is nooit een omweg. Dien Jezus gaat, Hij brengt aan 't einddoel Geen stap te laat. 't Is nergens somber, Waar 't aangezicht Der eeuwge liefde Den weg verlicht. 't Is nergens eenzaam Waar Jezus is, Zijn zoet Gezelschap Vult elk gemis. 't Is nergens droef, sinds Hij heeft beloofd Mijn eeuw'ge blijdschap Is op uw hoofd. 't Is nooit onveilig Een beukelaar Is zijn bescherming In 't bangst gevaar. 't Is nooit te moeilijk Zijn gunst maakt sterk. Zijn almacht draagt u Op aad'laars vlerk. 't Is nooit gevaarlijk; Hij scheurt een pad Door 't enkle machtwoord In 't zilte nat. En al wordt een ieder Zijns weegs geleid, 't Is nooit een scheiding Voor 'd eeuwigheid. Vang dus bemoedigd Uw tocht maar aan Al zien we u noode Zeer noode gaan. Ga stil en vredig Gij volgt zijn stem En wij bevelen, U kalm hem aan. Hij heeft zich zeeg'nend Tot u gewend Wees dus een zegen Waar hij u zendt! Waar zien we u weder Dat weet de Heer 1 Zijn hand hereenig Ons allen weer. 't Zij hier of boven, Zooals hij doet. Is 't trouw en liefde, Is 't altijd goed Ligt eene ontmoeting Hier in 't verschiet, 't Zou heerlijk wezen Maar 't is 't hoogste niet Die in d' ellenden Ons heeft gezocht, Die met zijn leven Ons heeft gekocht. Die in den hemel Ons plaats bereidt Die weer zal komen In heerlijkheid, Die eeuwige eenheid Ons heeft beloofd Eén heilig lichaam En hij het hoofd, Die doe ons allen, Na de aardsche smart, Elkander vinden Gindsaan Zijn Hart AbonnéA. v. KRALINGEN, Spijkenisse. Vergadering van den Gemeenteraad van OUDE TONGE op Woensdag 1 Au; gustus des voorm. om IOV2 uur. Afwezig met kennisgeving de heer v. d. ZWALUW. De voorzitter de Edelachtb. heer v. SCHOU; WEN opent de vergadering, waarna de notulen worden voorgelezen en na een kleine opmer; king van den heer Prins vastgesteld. De VOORZITTER deelt mede dat de ver;; ordening ten gevolge van de ongeregeldheden, in de vorige vergadering voorgesteld en waar; over de stemmen staakten, 1 Augustus weder is ingetrokken, zoodat er niet meer over be; hoeft gestemd te worden. De heer P. Baart vraagt tegen 1 Sept. a.s. ontslag als gemeentebode, opzichter op den ge; meentereinigingsdienst, marktmeester en deur; waarder voor de plaatselijke belastingen. Re; questant vraagt tevens verhooging van pen; sioen. B. en W. stellen voor den heer Baart op de meest eervolle wijze I Sept. a.s. ontslag te ver; leenen uit de genoemde functies. De heer v. SCHOUWEN zegt dat de heer Baart zeer ijverig en getrouw zijn gemeente; betrekking heeft waargenomen en verdient op de meest eervole wijze ontslag te ontvangen onder dankbetuiging voor zijn trouwe plichts; betrachting. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. B. en W. stellen voor de pensioenregeling van den heer Baart in een volgende vergadering vast te stellen. Conform wordt besloten. De gemeenteraad van Melissant vraagt ad; haesiebetuiging aan zijn adres aan den Min. van Arbeid om de gezondheidscommissie op te heffen. De heer PRINS stelt voor adhaesie te be; tuigen. De heer v. SCHOUWEN ondersteunt zijn voorstel. Wordt aangenomen met de stem van den heer Beier tegen. Nagezien en in orde bevonden zijn de kas; sa's van algemeen armbestuur, burgel. weeshuis en boedel Dabbe. B. en W. stellen voor de verordening op de marktgelden in dien geest te wijzigen, dat abonné's per jaar per M2. slechts behoeven te betalen f 2,—. Conform wordt met alge; meene stemmen besloten. De heer KOSTEN brengt namens de com; missie verslag uit over de rekeningen van al; gem. armbestuur, burgerl. weeshuis en boedel Dabbe. Spr. adviseert tot goedkeuring. Wordt besloten met algemeene stemmen. B. en W. stellen voor een verordening te maken waarbij het vleeschkeuringsbedrijf af; zonderlijk geregeld wordt. Wordt aangenomen. De gemeenterekening en de rekening van het vleeschkeuringsbedrijf worden aangeboden. De VOORZITTER deelt mede dat de ge; meente een zeer voordeelige aanbieding is ge; daan van voetpalen voor de kade. Deze grenen palen zijn lang 7,35 M. dik 25 bij 25 c.M. Kosten zijn f 18,— per stuk. Besloten wordt dezen koop te sluiten. B. en W. stellen voor een centrale verwar; ming aan te leggen in de Openbare Lagere School. Zij hebben een onderzoek gedaan naar een en ander en kwamen tot de conclusie dat het op den duur voordeeliger zal uitkomen dan gewone kachels. De heer v. SCHOLJWEN twijfelt hier aan en stelt voor eerst 'nog eens nader onderzoek te doen. De heer KOSTEN sluit zich hierbij aan. In de volgende vergadering zal een beslis; sing genomen worden. De begrooting van deze centrale verwarming is gesteld op f 6000,—. De VOORZITTER deelt mede dat de sme; den er bij blijven om niet beneden 60 cent per uur te werken. B. en W. stellen voor hun standpunt (50 cent per uur) te handhaven. Hierover staken de stemmen. Tegen het voorstel B. en W. stemden de heeren Kosten, Tuns en Beier. Dan zitting met gesloten deuren en regeling huur gemeentewoningen. Vergadering van den Gemeenteraad van ROCKANJE op Dinsdag 31 Juli 1923. Voorz. Dr. Rambonnet. Alle raadsleden te; genwoordig. De notulen der vorige vergade; ring worden gelezen. NIEUWLAND vraagt of de notulen, die van losse vellen papier zijn voorgelezen, pre» cies in he t notulenboek zullen worden over; geschreven. De Secr. antwoordt dat, afwijkende van de gewoonte, ditmaal de notulen niet uit het boek werden opgelezen, omdat, in ver; band met de zomervacantie, overschrijving nog niet plaats had. Nieuwland vraagt of de voorz. toe wil zien dat ze precies worden overgenomen. De Secr. verzoekt den Voor; zitter, de volgende vergadering de notulen, uit bet notulenboek, nogmaals voor te laten lezen, omdat alle misverstand worde voor; komen. Dit wordt goed gevonden. Eenige af; en overschrijvingen op en een wijziging in de begrooting 1922 worden goed; gekeurd. De gem. rekening over 1922 wordt aange; boden. Tot onderzoek dier rekening wordt een comm. samengesteld, bestaande uit de heeren Pille, Klok en Nieuwland. Ten behoeve der administratieve uitvoering, wordt de algemeene politieverordening nog; maals officieel vastgesteld met de stemmen van Oudwater en Pille tegen. Ged. Staten verzoeken thans, nu de raad niet genegen bleek de jaarwedde van den ass. gem. veldwachter Groeneveld te verhoogen, deze ambtenaar, gedurende den tijd dat hij de werkzaamheden als veldwachter, wegens vacature, waarneemt, het loon uit te betalen, aan de betrekking van gewoon gem. veldwach; ter verbonden. B. en W. adviseeren afwijzend. De VOORZ. zegt dat de bezuiniging de aanleiding van het afw. advies is. OUDWATER wil den ass. veldw. heelemaal wel missen, omdat hij feitelijk gedurende de distributie maar noodig was. NIEUWLAND sluit zich bij het voorstel van B. en W. aan. KLOK vindt dat Groeneveld, hoewel hij voor bezuiniging is, een extra;belooning, tij; dens de veldwachtersvacature, behoort te ont; vangen en stelt voor, over het tijdvak Mei— Sept. een toelage van f 150.— te verleenen, hoewel Klok meent, dat dit nog niet veel is. Het voorstel van Klok wordt, met alleen zijn stem vöör, verworpen. Daarmede wordt geacht, dat het voorstel van B. en W. aan; genomen is. De ingediende rekening van het algemeen burg. armbestuur, wordt tot onderzoek naai de voor de gem. rek. ingestelde comm. verwezen Ged. Staten staan er op, dat het vermenig; vuldigingscijfer voor de plaats, inkomstenbel. op minstens 3 wordt bepaald, want 2.5 zou beslist tekort zijn. Eerst wilden Ged. Staten het cijfer op 4.5 bepalen, doch B. en W. kregen gedaan, dat met 3 genoegen werd ge; nomen. B. en W. stellen den Raad voor dien; overeenkomstig te beslissen. Nadat de voorz. de desbetreffende brieven heeft voorgelezen, wordt zonder h. s. het cijfer op 3 bepaald. Ter uitvqering van de vleeschkeuringswet worden eenige ontwerpverordeningen voor; gelezen. Z. h. s. worden deze vastgesteld. De VOORZ. deelt mede, dat opname van f 1000.— kasgeld noodig bleek en stelt den Raad voor toestemming tot die opname te geven Z. h. s. wordt de opname toegestaan. Ingekomen stukken. a. Ontslagaanvrage van K. Nieuwland als ambt. v. d. burg. stand. Na eenige bespreking trekt Nieuwland deze aanvrage in. OUDWATER komt nog eens op de in de vorige vergadering behandelde burg. stand; aangelegenheid terug. Hij maakt er aanmerking op, dat eerst afwijzend was besloten en daarna op voorstel van Klok toestemmend werd be; sloten. Met het voorstel van Oudwater, om f 50.— minder te geven, werd weinig rekening gehouden. Oudwater heeft al twee menschen gesproken die het voor minder wilden doen. Klok antwoordt dat hij later een inwilligend voorstel deed, omdat er een oplossing moest komen. Nog eenige bespreking volgt. b. eenige meded. van G. S. betreffende goedgekeurde af; en overschrijvingen enz. c. meded. benoeming van den heer Wes; selink tot lid van de gezondheidscomm. Rondvraag. Op een vraag van VAN MARION wordt de sluiting van wegen voor auto's besproken. B. en W. zullen er aandacht aan schenken. NIEUWLAND verzoekt, te willen zorgen, dat de straatverlichting half Augustus begint. Sluiting. Boekbeoordeelingen. »GENEZEN« door Friïz Binde. Een Wandtekst en twintig tractatèn van 4 blz. in vier soorten. Uitgave J. N. Voorhoeve te 's;Gravenhage. Bovenstaande maakt de tweede zending uit van de Evangeliesatie;Bibliotheek voor 1923. Het boekwerk, groot 136 pagina's, hebben we gelezen met belangstelling en sympathie. De hoofdpersoon van het verhaal is een predikant met vele en groote gaven toegerust, maar die deze gaven gebruikt om zichzelf een krans om de slapen te vlechten. Den weg, dien hij gaan moest om van deze zonde der hoog; moed en eigenliefde »genezen« te worden, was een weg door de diepte. De beschrijving van dit alles is vlot. De karakterteekening zuiver en het echte chris; tendom straalt den lezer tegen. We wenschen het boek in veler handen, 't Kan iets te zeggen hebben. Want speculanten op eigen eer vindt men helaas in alle christelijke kringen, zoowel op den kansel als er onder. Om zoodanig »spe; culant» te zijn, behoeft men heusch nog niet altijd te kunnen bogen op bizondere gaven. Ook menschen zonder eenig talent zijn niet altijd vrij van deze ontzettende karakterzonde. Er is zooveel, waarmee te' speculeeren valt om zich zelf te doen bewierooken. Als meli zijn gehoor maar een beetje kent, weet waar het zijn zwak heeft, waar het een voorliefde op heeft Denzulken kan dit boek tot zegen zijn. Want het legt het diep;zondige van dit zich;willen; stellen;op;Christus;plaats bloot en 't wijst den weg der genezing aan. We bevelen de E. B., evenals vorige jaren, wederom hartelijk bij onze lezers aan. De Uitgever, die zonder eenig persoonlijk voordeel dezen heerlijken arbeid verricht, heeft recht op onzen steun. 't Ontbreekt niet aan Jubileumdectuur in dezen tijd, nu wij den nationalen gedenkdag tegemoet gaan. En dat is goed ook. In dit genre lectuur is er niet licht van het goede te veel. Twee werkjes die we van ganscher harte bij onze lezers aanbevelen zijn »DE KLOKKEN LUIDEN« door J. C. df. Koning, teekeningen van Isings. Uitgave H. J. Spruijt te Rijswijk, en »TER HERINNERING AAN HET ZIL; VEREN REGEERINGS;JUBILEUM VAN KONINGIN WILHELMINA«, voor de Ne; derlandsche Jeugd, bewerkt door J. Lens, voerzien van vele foto's. Uitgave Oosterbaan S, le Cointre te Goes. Van beide werkjes niets dan lof, zoowel wat betreft de uiterlijke verzorging als den inhoud. De prijs is zoo laag mogelijk gesteld. Men verrasse er zijn kinderen mede, hoewel we hiermede niet bedoelen te zeggen, dat grooteren er niet in zouden genieten Bij den muziekuitgever M. J. EI. Kesselste Tilburg, zijn verschenenTwee Nationale Eeestmarschen, speciaal gecomponeerd voor uitvoeringen bij gelegenheid der a.s. Jubileum; feesten van H. M. Koningin Wilhelmina. De titels zijn: «HOLLAND JUBELT» en NEÈR= LAND EN ORANJE.« Beide marschen zijn van tekst voorzien en kunnen derhalve uitgevoerd worden door muziekcorpsen met toevoeging van een aantal zangers (eventueel schoolkinderen). H.H. Directeuren van muziekcorpsen ont; vangen op aanvraag gratis een partituur óf dirigeeipartij, terwijl scholen van minvermo; genden op aanvraag zooveel zangstemmen gratis ontvangen als men voor uitvoering noodig heeft. De marschen zijn behalve voor Harmonie en Eanfare, ook voor piano uitgegeven. Het Trio van HOLLAND JUBELT is af; zonderlijk verschenen als: ODE AAN 'T ORANJEHUIS, voor mannen; en gemengd koor, en is geschikt voor iedere uitvoering, waarop men aan het nationaliteitsgevoel wil uiting geven. H.EI. Directeuren van zanggezelschappen ontvangen eveneens op aanvraag gratis een partituur. Van de Koninklijke Zeepfabrieken »De Duif» voorheen Chr. Pleines te Den Dolder, ont; vingen we een reclameplaat van groot formaat, Deze plaat, welks motieven een nationaal karakter dragen, ('t geeft een voorstelling van de Ned. Maagd) is een sieraad in iederen winkel, en ze zullen onze stadszuilen en aan; plakborden niet ontsieren, zooals heelaas zoo vaak het geval is met platen van ordinair type. Woensdag 1 Augustus bij inzet en Woens; dag 8 Augustus bij afslag, telkens des namid; dags 4 uur (zomertijd) te Goedereede in het Logement »De Gouden Leeuw» van 0.21.40 H.A. (140 R. V. M.) bouwland te Goederee; de in den polder Nieuw Westerloo, kad. Sec; tie B, no, 503, blootschoof 1923 te aanvaar; den, 0.43.10 H.A. (282 R. V. M.) weiland nabij Goedereede, in den polder den Ouden Oost; dijk onder Ouddorp Kad. Sectie C no. 249, dadelijk te aanvaarden, de onverdeelde helft in een schuur en erf te Goedereede aan de Achterstraat, kad. Sectie A no. 777 en 778, groot 5 Aren 90 centiaren, dadelijk te aan; vaarden. Ten verzoeke van de erven van wij; len den heer P. Komtebedde. Notaris VAN DEN BERG. Verhuring bij inschrijving voor 3 jaren van 10.25.10 Hectaren wei; en bouwland, onder de gemeenten Heenvliet, in den Lammerlanff; sche hoek en Oosteinde van Derrie VIie; Vierpolders in den polder Heiningen en Zwai//\i tewaal in Pieter Dankershoek in 4 perceeleó, f in huur bij den Heer J. Emmerzaal. Inlichtingen uitsluitend ten kantore van on; dergeteekende te Zuidland alwaar de voorwaar; den ter lezing liggen en de inschrijvingsbiljetten gesloten moeten worden ingeleverd vóór of op Donderdag 9 Augustus 1923. Notaris C. LOEFF. Op Donderdag 9 Augustus 1923 's avonds half 7 (Oude Tijd) te Nieuwe Tonge, in het Hotel van den Heer T. H. Holleman van 15 perc. tarwe, haver en erwten,.te Nieuwe Ton; ge in de-polders »Battenoord« en »Klinker; land» ten verzoeke van de erven van wijlen den Heer Jac. Brooshooft. Notaris VAN DER SLUYS. Zaterdag 11 Augustus 's avonds 6 uur (zo; mertijd) te Ouddorp in het Logement van Akershoek van diverse perceelen klaver 2e slag onder Ouddorp en Goedereede. Notaris VAN DEN BERG. Openbare Vrijwillige Verkooping van Elf huizen met erf en een perceel Bouwland te Sommelsdijk. ffk I Op Dinsdag, 14 Augustus 1923 bij Inzet. Op Dinsdag, 21 Augustus 1923 bij Afslag, telkens des avonds 7 uur (zomertijd) in het Hotel Spee te Sommelsdijk. Voor de Erven van den Heer Anth, Kor; teweg Kz. aldaar. Notaris VAN BUURFN. Openbare Vrijwillige Verkooping. Op Don; derdag, 16 Augustus 1923, in het hotel Ge; luk te Oude Tonge bij Inzet. Op Donderdag, 23 Augustus 1923 in het Hotel Legierse aldaar bij afslag, telkens des nam. 3 uur (zomertijd) van Onroerende Goederen, bestaande uit huis met tuin; bouw; en tuinland te Oude Tonge behoorende tot de nalatenschap van den heer Abr. van Prooijen aldaar. Notarissen VAN 1SPELEN en VANBUU; REN Zweedsche tweedekker gevallen twee dooden. Onder de gemeente Rhoon, ongeveer 500 meter ten zuiden van het gemeentelijk vliegterrein aan de Waalhaven, is Woensdagmiddag om; streeks drie uur een Zweedsche tweedekker, type S 18, met Mercedes motor van280P.K., komende uit Zweden, gevallen. Toen men op het vliegveld wilde landen is het toestel van een scherpe bocht overgegaan in een vrille, waaruit men zich niet meer omhoog kon wer; kende tweedekker stortte van een hoogte van ongeveer 150 meter omlaag en kwam te; recht in een haverveld van den landbouwer Groenenboom. De inzittenden kwamen ondei de machine terecht. Het waren onderluitenant der Zweed; sche artillerie Hugo Montgomery, de bestuur; der, die op slag gedood werd, kapitein;waar; nemer A. Liljewalch, die een been heeft gebro; ken, en ingenieur G. Axelsson, die een schedel; breuk kreeg en een verbrijzeld onderbeen en een gebroken arm had. Nadat op het vliegveld aan de Waalhaven de eerste hulp was verleend, zijn de slacht; offers met twee auto's'van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam gebracht. Ingenieur Axelsson is daar Woensdagavond overleden de toestand van kapitein;waarnemer Liljewalch was be; vredigend en leverde gevaar voor het leven. De drie Zweedsche officieren waren uit Zweden naar hier gekomen om Zaterdag deel te nemen aan den wedstrijd Rotterdam—Go; thenburg. De tweedekker is vernield. De vHildebvand'-.. De laatste herinneringen aan den voormaligen Duitschen oorlogsbo dem »Hildebrand«, welke op het «stille strand»

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 2