No. 2930. Twee Bladen. tweede blad. «HöGSÏGÏfOWSES Zaterdag 21 Juü 1923. Binnenland. Buitenland. Ingezonden Stukken Plaatselijk Nieuws. Dit numtttct' toestaat De Tramverbinding op de ZuidHollandsche en Zeeuwsche Eilanden. Verschenen is het tweede gedeelte van het vers slag van de commissie tot onderzoek omtrent het bedrijf der Rotterdamsche TramwegsMij. Dit verslag betreft de maatregelen van verder strekkenden aard, die vereischt worden om de lijnen en het bedrijf der maatschappij op den duur aan de behoeften van het verkeer te doen beantwoorden. Het uitgebreide verslag bespreekt allereerst het eindpunt Rotterdam. Aansluiting nabij IJselmonde is niet mogelijk. Rotterdam D. P. zou het aangewezen eindpunt zijn voor een directe verbinding met plaatsen verder dan Rotterdam. Evenwel dient een en ander afs gewacht te worden met 't oog op den aanleg van een nieuwe overbrugging van de Maas en de Koningshaven te Rotterdam. Verder bespreekt 't verslag de verbinding van 't net met het eindpunt Roosendaal en speciaal Noords West Brabant, 1 holen en St Philipsland. Uitvoerig staat het verslag stil bij verschil lende omleggingen van trace's. De commissie wenscht verder op tramweg» gedeelten, waar geen snelheidsbeperking is voorgeschreven, opvoering der snelheid van 35 tot 45 K.M. per uur toe te laten. Met dit tweede verslaggedeelte meent de commissie haar taak volbracht te hebben. In een uitvoerige beschouwing gaat de corns missie verschillende eischen na om ten slotte te concludeeren, dat de noodige verbeteringen zijn in te deelen in drie stadia. I Opvoering der snelheid tot 45 K.M. door technische verbetering van den nog op de daarvoor in aanmerking komende baanvaks ken, gepaard gaande met gedeeltelijke tracés verleggingen. II Verdere verhooging der snelheid tot 60 K.M. op die tramweggedeelten waar de bes hoefte daaraan gebleken is, door wijziging in lokaalspoorwegen met een spoorwijdte van 1.067 M. III Ombouw van het geheele net tot een samenstel van tramwegen en lokaalspoorwegen met eene spoorwijdte van 1,435 M. in aansluis ting aan de Nederlandsche Spoorwegen te Rots terdam en te Roosendaal. Van de verbetering van het net welke noodig wordt geacht tot verkrijging van den aan het einde van het tweede station beoogden toestand is 'n algemeen plan opgemaakt. In verband met de behoefte van snelheidsvergrooting, welke niet voor alle baanvakken even drins gend is, zal de volgorde van de uitvoering der aanbevolen wijzigingen nader zijn te bepalen. I Stadium A. Lijnen in Hoeksche Waard en Voorne en Putten, de omlegging van het baanvak Middelsluis, Wissel tot voorbij het emplacement Numansdorp, zou, ongeraden zijn aangezien dit baanvak thans over groote ges deelten gelegen is in de bebouwde kommen der gemeente Middelharnis en Numansdorp, hetgeen een opvoering tot de genoemde snels heid onmogelijk maakt. B Lijn Burgh—Zijpe eenige omleggingen welke voornamelijk verband houden met de noodig geoordeelde boogverruimingen, het omleggen van een baanvak nabij Zonnemaire van het baanvak Noordgouwe tot de halte Steenendijk (waardoor de lijn Westelijk van Schuddebeurs komt te liggen), van het baans vak station Zierikzee tot halte Tivoli en van een baanvak nabij het emplacement Oosters land. C. De lijn Anna Jacoba—Steenbergen een bekorting van een baanvak nabij Anna Jacoba, idem van het baanvak Gehucht aan den Noordweg—St. Philipsland, alsmede van het aanleggen van een gedeelte baan van af het einde van de slaakdam tot voorbij de kruising met den Ouden Heidijk. 11de Stadium. De hiervoor noodige wijzis gingen bestaan uit A. de lijn Rotterdam—Numansdorp—haven het maken van een afsnijding van Hillesluis tot nabij den wissel aan den Achterwegeen afsnijding van af den Westdijk tot nabij de Greup, alsmede een afsnijding van af de Greup tot den wissel te Middelsluis, hier aansluitende aan het reeds verlegde gedeelte onder I oms schieven. B. Verder zou alsdan onder het oog dienen te worden gezien welke wijzigingen het tracé der zijlijnen naar Zwijndrecht, Strijen, Goudss waard en ZuidsBeierland zou moeten onders gaan. Omtrent de lijn Rotterdam—Spijkenisse is op te merken dat deze van Hillesluis tot de werks plaats over ongeveer 4 K.M. en ter weerszijs ?P de Brug te Spijkenisse over onges veer 2200 Meter langs en op den openbaren weg is aangelegd. Het spreekt van zelf, dat voor zoover in de twee eerste stadia de tramweg op eigen baan gebracht zal worden, met de onteigening op ombouw tot normale spoorwijdte (Ille stas dium) gerekend zal moeten worden. Te Rotterdam zal de aansluiting bij het spoorwegnet pas in de verre toekomst moges lijk zijn. Rechtstreeksche doorvoer van goederen naar het station Rotterdam D. P. zoomede van de doorgaande reizigers naar dat station en van de lokale reizigers naar het station Rotterdams Beurs wordt dus pas na het einde van het derde stadium mogelijk geacht. Aan den aanleg van de directe verbinding Steenbergen—Roosendaal zal een aanvulling der bestaande overeenkomst moeten vooraf» gaan, daar het voor de hand ligt de Maats schappij met den aanleg van die verbinding te belasten en haar daarvoor concessie te vers leenen. Bij herziening der overeenkomst ware te overwegen om aan de gemeente Brielle een bevredigende herziening van de stoombootvers mding met Vlaardingen te verzekeren door toeden1 met de R- T- M- in overle8 te Naar aanleiding van het comm. rapport over de Rott. Tramwegmaatsch. schrijft de Maasb. onder Thermometer Te laat. Met groote belangstelling hebben we gele» lezen, om niet te zeggen bestudeerd het tweede deel van het commissoriaal rapport over de Rotterdamsche TramwegsMaatschappij. Tal van verbeteringen vooral ter bereiking van snel vervoer worden voorgesteld. Er bestaat een groote achterstand en men ziet nu in, dat de gemakkelijke bereikbaarheid van alle deelen des lands als een algemeen landsbelang is te beschouwen. Het is alles heel mooi en wil men het met de tram bereiken dan zal het schatten gelds kosten, alhoewel men zoo wijs is geweest er geen begrooting bij te voegen. De commissie meent te moeten opmerken, dat de abnormale toestanden der laatst verloopen jaren geen grondslag verschaffen, waarop economische gevolgtrekkingen voor de toekomst konden worden opgebouwd. Dat is een gemakkelijk standpunt waarmee men echter niet ver komt, temeer daar de normale toestanden van vroe» ger waarop men zou willen bouwen wellicht nimmer terugkeeren. Het heele rapport, met al de mooie perspec» tieven komt echter naar onze meening te laat. Het getij is verloopen, de bakens moeten verzet. Er is in dit heele rapport een factor ver» geten en dat is de concurrentie, die de tram zal krijgen en reeds heeft en waartegen iedere plaatselijke stoomtramverbinding op kleine afstanden het moet afleggen en dat is het autovervoer. We behoeven niet naar het buitenland te gaan om dit te constateeren en voor de toe» komst met zekerheid te voorspellen. Ook in ons land vooral in Brabant ondervinden de tramweg»maatschappijen het aan den lijve. Het inleggen van snelverbindingen en van extra bagagetrammen, hoofdzakelijk voor het vervoer van melk baat niets. Het auto=vervoer is makkelijk en goedkoop, zoodat dit het ver» voer der toekomst is. In het rapport worden lange beschouwin» gen gegeven over de noodzakelijkheid van een eindpunt der tram in Rotterdam ten Noor» den van de Maas. De auto's doen het reeds van Rhoon en tal van andere plaatsen wor» den de reizigers niet afgezet aan de Rosestraat maar in het centrum van de stad voor een station, en dat alles zonder dat er nieuwe bruggen voor noodig zijn. Vooraleer er een beslissing genomen wordt over de maatregelen in bet rapport aanbevo» len dient men dat alles goed te overwegen, want nog eensde tijd lijkt voor dit vervoer voorbij, het rapport komt te laat. De auto heeft geen rapport opgemaakt, maar geeft zon» der dat men kapitalen in het bedrijf behoeft te steken, datgene wat het rapport vraagt. De vrede in het Oosten. De vredesconferentie te Lausanne is Dins» dagavond in voltallige zitting bijeengekomen. Zij bevestigde en registreerde alle tusschen de Geallieerden en Turken verkregen overeen» komsten en stelde Dinsdag 24 Juli vast als datum voor het teekenen van den vrede. Deze laatste plenaire zitting der conferentie was wel niet openbaarmaar het feit staat vast. De drie comité's, n.l. het politieke, het economische en het financieele vergaderden achtereenvolgens. Het politieke comité nam zonder discussie aan het protocol betreffende de ontruiming der Turksche wateren en be» zette gebieden, het nieuwe protocol betreffende Karagatsj en het protocol in zake de toetreding van België en Portugal tot de economische en financieele bepalingen van het vredesverdrag. Sovjet=Rusland is opnieuw tot onderteeke» ning van de zeestraten»conventie uitgenoodigd. Dat overeenstemming werd verkregen, is vrijwel geheel te danken aan nieuwe tege» moetkomingen der Geallieerden, die ten aan» zien van de hangende concessie»vraagstukken zich naar de wenschen van Angora schikten. Het eenige punt, waarop zij niet geheel toe» gegeven hebben, betreft de stationeering van geaillieerde oorlogsschepen in de Turksche wateren. De Turken hebben ten slotte er in toegestemd, dat Engeland, Frankrijk en Italië ieder één kruiser en twee torpedobooten voor Konstantinopel mogen houden, totdat de Dar» donellen»conventie in werking zal zijn getreden, doch in geen geval langer dan tot het einde van dit jaar. Met betrekking tot de consessies volgde een capitulatie der geallieerden in de drie gevallen, die Donderdag tot het zoo bruuske afbreken der besprekingen geleid hebben. Over nagenoeg heel de linie zijn de Turken dus overwinnaars gebleven. Dat zal voor de toekomst hun arrogantie stellig niet intoomenen ook om die reden kunnen we moeilijk aan een blijvenden vrede in het Oosten gelooven. Uit het bezette gebied. De geallieerde commissie van controle op de fabrieken en mijnen in het Roergebied, die uit Essen naar Dusseldorp was overge» plaatst, zal weer naar Essen terugkeeren. De Franschen hebben alle kantoren, 123 in getal, van het Essener Handelshof met inbegrip van meubilair en verdere toebehoo» ren in beslag genomen. De 43 daarin geves» tigde firma's moeten binnen 10 dagen hun bescheiden verwijderen. Uit de kolonie Weddau zijn weer 129 spoorwegmannen met hun gezinnen, te zamen 5.25 personen, uitgezet. Aangezien de munitie, die onlangs op Fransche soldaten, die door de Duitschers waren ontvoerd, in beslag was genomen hetgeen de aanleiding tot de raid op Barmen was teruggegeven is, zijn de twee Schupo» officieren, die te Barmen door de Franschen waren gearresteerd, in vrijheid gesteld. Het incident is hiermee gesloten. De economische toestand in het bezette gebied wordt steeds erger. Eiken dag worden er nieuwe fabrieken gesloten. Er is vastgesteld, dat de invoer van bui» tenlandsche delfstoffen in de Roer weer plaats heeft. De Gijzelaars. Het lot der 26 gijzelaars te Duisburg is in zooverre verbeterd, dat zes grijsaards, die er zich onder bevonden, door zes jongemannen vervangen zijn. die zich vrijwillig daartoe aanmelden. In het geheel hadden zich 80 burgers van Duisburg ter remplaceering op» gegeven. Er zijn hier en daar in Duitschland vier Franschen gevangen genomen wegens spion» nage en een wegens vergrijp aan een kind ge» pleegd. De Franschen hebben daarvoor in het Roergebied een aantal gijzelaars gevangen gezet. Ongehoorde geweldenarij. Te Essen stonden vijf personen wegens diefstal van draad voor de Duitsche justitie terecht en werden veroordeeld. De Franschen hebben de uitlevering van die personen ge» vraagd. Dit werd geweigerd, waarop de Franschen het tuchthuis binnendrongen, den directeur achter slot en grendel zetten en de gezochte personen medenamen. De Duitsche regeering heeft te Parijs geprotesteerd tegen deze inmenging in de Duitsche justitie en tegen de vrijheidsbelemmering van ambte» naren, die niets doen dan hun plicht. Lloyd George over Palestina. In zijn wekelijksch artikel in Daily Tele graph en Daily Chronicle trekt Lloyd George krachtig te velde tegen het antisemitisme, dat hij onkruid noemt, groeiend in het moeras van den rassenhaat, en zegt dan verder Wil men Palestina weer in een toestand brengen, die ook maar bij benadering zijn vroegere welvaart evenaart, dan moet men dit doen door Joden zich te doen vestigen op zijn grond. De situatie waarin dit land is ge» komen door eeuwen van de meest verwoes» tende verdrukking ter wereld, is zoodanig, dat herstel alleen mogelijk is door een ras, dat bereid is om gevoelsredenen, voor dit doel offers te brengen en die zich te getroosten. De kolonisatie van Joden is, naar de ex»premier in herinnering brengt, feitelijk zeventig jaar geleden begonnen met de proefneming van Sir Mozes Nontefiore in 1854 eveneens een oorlogsjaar. De Sultan had goede redenen om in dit jaar den Joden gunstig gezind te zijn, evenals de geallieerden in 1917. Slaagt men er in van de «woestijn van Judea« een tuin te maken, dan zullen Arabieren en Joden gelijkelijk in dien voorspoed deelen. Er zijn, naar de meening van Lloyd George, weinig landen in de wereld, die van hun mogelijkheden minder gemaakt hebben dan Palestina, waarmee hij doelt op de bijzondere aantrekkelijkheid voor den toerist. Alleen de Joden kunnen het land weer in zijn ouden roem herstellen. De Arabieren hebben noch de middelen, noch de energie, noch de ambitie om die taak te vervullen. Het Britsche Rijk heeft te veel last op zijn schouders om deze proefneming met succes door te zetten. Het Joodsche ras met zijn talent, zijn vindingrijk» heid, zijn vasthoudendheid, en niet 't minste zijn rijkdom, kan alleen deze taak vervullen. Aan het slot van zijn artikel legt Lloyd George er den nadruk op, dat de Joden niet meer vragen dan gelijke rechten tn Palestina, en er volstrekt geen Joodsche oligarchie wil» len vestigen, welke den Arabischen inwoner zou brengen in een toestand van knechtschap tegenover een begunstigde Hebreeuwsche min» derheid. Dreigende Burgeroorlog. Een officieele verklaring. De Deutsche»Völkische afgevaardigde Wulle heeft een paar dagen geleden den kanselier gevraagd, hoe deze een burgeroorlog denkt te voorkomen, wanneer de Pruisische minister Severing eenerzijds de rechtsstaande Deutsch» Völkischen alle verkiezingeactie verbiedt, maar anderzijds oogluikend toestaat, dat de com» munisten zich in Pruisen, Thiiringen en Sak» sen tot een er op losslaan gereed maken. Als antwoord hierop is een ambtelijke ver» klaring gepubliseerd, waarin het koelbloedig bespreken van de mogelijkheid eens burger» oorlogs, zooals dat in de laatste tijden ge» schiedt, streng wordt afgekeurd. Het overgroote deel des volks, zoo heet het, is niet geneigd, zich in bloedige politieke avonturen te storten, vooral niet nu, nu de buitenlandsche aangelegenheden aller aan» dacht vorderen. Mocht het echter toch tot een losbarsting komen, dan zal de rijksregee» ring onvervaard front maken, zoowel naar rechts als naar links, en gebruik maken van alle haar ten dienste staande machtsmiddelen om een opstand den kop in te drukken. De bladen zijn van oordeel, dat de heer Cuno zich hier wel wat al te optimistisch uit» gedrukt heeft. Wanneer de kanselier, zoo zegt de »Vossische«, hoop put uit de overweging, dat de meerderheid des volks van geen bur» gerkrijg weten wil en dat hij daarom ook niet zal komen, dan plaatsen wij daar een groot vraagteeken. Het «Berliner Tageblatt« begroet de ver» klaring met vreugde, maar somt tegelijk een geheele reeks pessimistische symotomen op, die de uiterste voorzichtigheid gebieden en wijst ook op Beieren, waar het groote gevaar volgens het blad, vandaan moet komen, en waarover de kanselier niet spreekt. De recoixhmanie. Na de dans» en andere records thans de fluit»aecords. Te Carnoules heeft een zekere Marinuns Fabre, in tegenwoordigheid van vier getuigen, na een goed maal gebruikt te heb» ben met drie korte onderbrekingen voor het drinken van een glas water aan één stuk door gefloten van half 11 's avonds tot 9 uur, 4 minuten 32 seconden 's morgens. Met 10 uren 28 min. 32 sec. fluitend heeft hij aldus het record, dat ten name van zekeren Barbarroux, brievenbesteller te Tourves stond, met 14 minuten «verbeterd.» Een Brieven affaire. Het volgende komische geval is dezer dagen den koning van Zweden overkomen Bij de post, die de vorst gereed vond liggen, ontdekte deze tot zijn groote verbazing een brief van den volgenden inhoud «Liefste, Maandag om 6 uur verwacht ik je in Odinsplate. Ik zal tot 7 uur wachten. Zorg, dat je daar bent. Je Esther.« Toen de koning de enveloppe, waarin de brief gezeten had, nauwkeuriger bekeek, bleek het hem, dat een gedeelte van het adres door de poststempeling bijna onleesbaar was ge» worden. Het volledige adres luidde«No. 287, Swansson, aan boord van Z. M. Gustaaf V«. Alleen 's konings titel en naam waren duidelijk leesbaar. »Z. M. Gustaaf V« is een opleidings» schip der Zweedsche marine. Den commandant van dit schip werd op bevel des konings dadelijk een draadloos be» richt gezonden, inhoudende het verzoek om aan leerling no. 287 24 uren verlof te geven. Aldus geschiedde. Een origineele wedstrijd. Ter gelegenheid van het jaarlijksche feest te Corsham heeft een «enkel«wedstrijd» veel succes gehad. Op colonel Armour en kapitein Perkinson rustte de plicht, honderden damesenkels te vergelijken. Na eenige uren gedelibereerd te hebben, ken» den de 2 militairen den eersten prijs (een do» zijn transparante zijden kousen) toe aan Mlie Perrett, die bovendien recht heeft op den he» vigsbenijden titel«Het mooiste enkeltje van Bath.« Belgie's moeilijkheden. Liet weekblad tot verspreiding der Vlaamsch» nationale gedachte, »Vlaanderen«, schrijft in zijn nummer van 14 Juli over de moeilijke positie van België op dit oogenblik o.a. «Groote, zeer groote belangen staan op het spel sedert Engeland zijn Pilatus«politiek wil laten varen. De fatale loop der gebeurtenissen, waarover wij het in menig artikel hadden, is bezig zich te voltrekken. Vlaanderen verraden en het lichtgeloovige Vlaamsche volk een rad voor de oogen draaien, dat kan men misschien nog ongestoord een tijdje voortzetten. Maar kiezen tusschen de Fransche hegemoniepolitiek en de Engelsche evenwichtspolitiek, dat zal wel niet gatn zonder heftige tooneelen. Toch moet de keuze weldra geschieden«. Van een Belgisch»patriotisch standpunt uit is het een buitengewoon onverantwoordelijke daad geweest de neutraliteit van het land prijs te geven om een grootscheepsche en dan nog eenzijdige buitenlandsche politiek te voeren. Zij, die België op dit gevaarlijk pad hebben oebracht zullen er de schuld van dragen dat het land eenmaal uiteenspat. Alleen als neutraal land kan België zich misschien nog handhaven. De oude en sluwe Woeste heeft dit, na den oorlog, duidelijk ingezien, toen hij zeide «La guerre est pour nous une parenthèse. ContinuonsHiermede doelde Woeste op den noodzakelijken terugkeer tot de neutra» liteitspolitiek, in een land dat, bewoond door twee heelemaal verschillende volkeren met ver» schillende neigingen en belangen, zich de weel» de eener eenzijdige politiek op het gebied van buitenlandsche zaken niet kan veroor» loven. Indien België te gronde gaat dan zal de grootste schuld liggen aan zijn eenzijdige buitenlandsche politiek van 1918—1923, die geen rekening heeft gehouden met het zeer reëele bestaan van twee volkeren, in denzelf» den staat, twee volkeren, waarvan het eene, het Vlaamsche toch niet goedsmoeds zijn eigen doodakte kan onderschrijven. Een terugkeer tot de neutraliteitspolitiek zou trouwens, in de huidige omstandigheden, niet eens meer zonder heftige schokken en erge crisis mogelijk zijn. België staat voor een moeilijk dilemma volgt het land verder, door dik en dun, de politiek van Frankrijk, dan zal het economisch te gronde gaan. Wil het terug naar de neutraliteit een vrije, niet meer een opgelegde dan zal niemand nog die neutra liteit eenig vertrouwen kunnen schenken, indien het Vlaamsche volk niet tot zijn recht komt en een groote mate van autonomie verkrijgt. Echtscheidingscijfers. De jongste Fransche echtscheidingtstatistie» ken vertoonen, evenals de gepubliceerde Ba» densche een vermindering van deze betreu» renswaardige gevallen. Een andere overeen» komst is nog, dat evenals in Baden ook in Frankrijk het kwaad meer in de steden dan op het platteland in de volksmoraliteit invreet. Wat het cijfermateriaal betreft, de statistie» ken, toonen ons allereerst aan, dat het aantal echtscheidingen dat in 1920 35.000 bedroeg en in 1921 met duizend verminderde weder» om met ruim duizend daalde. Het cijfer blijft echter nog ontzaglijk vergeleken bij het niet geringe cijfer van 1913 19000. De verhouding der echtscheidingen tusschen kinderlooze en met kinder gezegende paren is als 2 3. Volgens de beroepen verdeeld, komen de echtscheidingen in de volgende verhouding vooronder zakenmenschen 20 op de 10.000, onder de arbeidersklasse 12 op de 10.000 huisgezinnenonder de boeren slechts 3 per 10.000 families. Berekend naar den duur van het huwelijk, leveren de statistieken de volgende cijfers Het aantal echtscheidingen bij minder dan een jaar gehuwden bedraagt 4 °/o> Bij tusschen een en een vijf jaar gehuwden 33 bij tus» schen vijf en tien jaar gehuwden 30 °/o, bij de tusschen tien en 20 jaar 22 Het. getal echtscheidingen in het bevolkte Seine»departement omvat 30 van het to» taal. Te Parijs hadden in 1922 5200 echtschei» dingen plaats. Het departement Lozèse daar» entegen registreerde slechts 2 huwelijksont» bindingen en 2 gerechtelijke scheidingen, d.w z. een echtscheiding op de 65.000 inwoners. De Copie van Ingezonden Stukken die niet ge» plaatst zijn wordt niet teruggegeven. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgev«« Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoekt ondergeteekende een weinig ruimte in uw blad, bij voorbaat mijn dank. Op den 14e Juni j.l. gehouden Bakkerij» Tentoonstelling te Middelharnis behaalde ik op mijn inzending 4 prijzen. Bij uitdeeling der prijzen zeide de voorzitter der Jury o.a. dat iedereen op verschillende Tentoonstellingen opmerkingen te maken had met de uitslagen en verdeelingen der prijzen. Zelden is ieder te bevredigen, want niet voor elke inzending is een prijs beschikbaar. Zoo is het ook met deze Tentoonstelling gegaan enkele Collega's waren niet tevreden over de uitslag dat hun werk niet bekroond werd, ligt toch niet aan de Jury, maar uit» sluitend aan hun eigen werk. Was hun kwaliteit beter geweest dan het mijne, dan zou toch hun werk bekroond zijn geworden. Telkenmale komen mij geruchten te hooren, als zou ik in plaats van de voorgeschreven soorten bloem, een ander merk voor die wed» strijd gebruikt hebben. Maar men kan mij niet verklaren met welk doel ik niet het merk Coöp.»Meel van de Meel» fabriek der Ned. Bakkerij gebruikt heb. Of dat merk niet deugt of wat er aan haperd waarom enkele Collega's er niet mede kon werken enz. enz. Gaarne wil ik de H.H. Collega's overtuigen en bewijzen dat er van die flauwe praat niets aan is. Ik stel voor om op elke door den voorzitter der flakkeesche Bakkers Bond aan te wijzen plaats en Bakkerij in tegenwoordigheid van drie bakkers, met het merk Coöp.»Meel glorie precies het zelfde brood te bakken als dat welk den 14 Juni te Middelharnis met 2 eerste prijzen bekroond is geworden. Als het niet eender is van vorm en kwaliteit, stel ik mijn Medaille, geldprijzen, diploma enz., ter be» schikking van den Bond, want ik wil in geen geval prijzen houden waaraan men twijfelt. U nogmaals dankend voor de verleende plaatsing. P. A. v. d. BERGE. Ooltgensplaat, 19 Juli 1923. o SOMMELSDIJK" De heer Mr. M. de Gast slaagde dezer dagen te Leiden voor het examen Ind. Adat recht. De heer A. de Mooij is geslaagd voor het le gedeelte Candidaat arts. MIDDELHARNIS. De heer W. Witvliet heeft, na gehouden examen voor de vereeni» ging Mercurius, zijn diploma behaald voor boekhouding. Door A. Melissant is vergunning aange» vraagd tot den verkoop van alcoholhoudende dranken, andere dan sterken drank. Door C. van Eek Gz. is een postduif gevangen, gemerkt N 27»1921»24»124. STAD AAN 'T HARINGVLIET.;, De Burgemeester alhier hoopt van 25 Juli toten met 10 Augustus met verlof te gaan. DEN BOMMEL. Onder het vee van den jandbouwer D. Mijs is het mond» en klauw» aeer uitgebroken. Zaterdagmorgen 21 Juli a.s. 11 uur (n. t.) zal het Centraal Stembureau zitting houden teneinde te voorzien in de vacature ontstaan door het niet aannemen van het benoemd verklaarde raadslid C. van Vliet. A. A. Keijzer milicien der lichting 1919 is opgeroepen voor herhalingsoefeningen tegen 6 Augustus a.s. Ter secretarie dezer gemeente ligt voor belanghebbenden vanaf 19 Juli tot en met 15 Augustus 1923 ter inzage, het 2e gedeelte van het verslag van de commissie tot onderzoek omtrent het bedrijf der R. T. M. Van den landbouwer Th. J. Segers stierf een werkpaard. Het dier is. onder politietoe» zicht begraven. Voor den alhier gestationeerden rijks» veldwachter zal aan de Zuidzijde een woning worden gebouwd. OOLTGENSPLAAT. Door J. Hotting is bij het grasmaaien een stekelvarkentje ge» vangen. Door C. Donkersloot is een postduif ge» vangen, herkomstig van Antwerpen. De ring aan de rechterpoot was gemerktBeige An» vers 4829423. Ouders en belangstellenden worden Dins» dag 24 Juli, ten 8 uur zomertijd, uitgenoo» digd in het hotel Hobbel. Bespreking school» feest Openbare School, ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van H M. de Ko» ningin. NIEUWE TONGE. De Rekening van Inkomsten en Uitgaven dezer gemeente over het dienstjaar 1922 ligt gedurende 14 dagen ter secretarie ter inzage. Doordat het paard van den tram schrok kwam de landbouwer N. v. N. in de sloot. Aan de wagen was belangrijke schade aan» gericht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. J. I.ugtenburg, milicien van de lichting 1923 is heden bij zijn korps te Bergen op Zoom ingelijfd. Volgens Provinciaal Blad No. 52 van 1923 bedroeg het aantal inwoners dezer ge» meente op 31 December 1922,946 mann. pers. en 868 vrouwelijke pers. Bij publicatie is bekend gemaakt dat zij die alsnog een plaatsje ingevolge de Land» arbeiderswet wenschen te verkrijgen zich a.s. Maandag van 9—12 uur ter gemeente»secretarie moeten aanmelden. DIRKSLAND. Donderdag zijn de dienst» plichtigen M. RooijA. de VisserB. M. Zoeteman en A. v. Nieuwenhuijzen bij het 14e Regt. Inf. te Bergen op Zoom ingelijfd. Volgende week zullen van hier weder eenige personen vertrekken naar Amerika. Wegens de lage prijzen zijn er hier per» sonen die hun zwarte bessen niet laten pluk» ken, daar het plukken de opbrengst overschrijdt De heer A. C. v. Nieuwenhuizen alhier is gekozen tot gezworen van den polder Kraaijestein in de vacature van wijlen D. de Graaf' HERRINGEN. Zeker tengevolge van de buitengewone hitte werd verleden week zon» der veel moeite een groote hoeveelheid paling gevangen. Alhier is geen sprake van woningnood. Op en onder de gemeente staan een viertal, w.o. flinke gebouwen, ledig. MELISSANT. Door publicatie is bekend gemaakt, dat de rekening van inkomsten en nitgaven der gemeente over het dienstjaar 1922 gedurende 14 dagen van 17 t/m 31 Juli a.s. ter gemeente»secretarie ter lezing ligt. Tijdens de afwezigheid van dhr. Burge» meester dezer gemeente, zal gedurende 14 dagen dhr. Van Beek als waarn. burgemeester fungeeren. Door de Algemeene Vergadering der Feestcommissie werd tot Eere»Voorzitter be» noemd dhr. L. van Beek, Wethouder alhier. Heden (Donderdag) maken de kinderen der Bijz. School uit deze gemeente een uit» stapje naar Ouddorp. Dhr. H. Hogchem, lichting 1918, behoo» rende bij het 3e Regt. Veld. Art. le Bat., is tegen 13 Augustus a.s. opgeroepen om te Breda onder de wapenen te komen. Naar men verneemt, heeft dhr. P. D. Sieling ontslag aangevraagd als lid van de plaatselijke Schoolcommissie. De alhier gevestigde klasse van den Vrij» willigen Landstorm zal in September a.s. ge» durende drie dagen te Ouddorp gaan kam» peeren. Door B. en W. dezer gemeente is aan Mej. de Wed. L. Sieling vergunning verleend tot het bouwen van een landbouwschuur in den polder Roxenisse Sectie E. 446. GOEDEREEDE. Door den Edelachtbaren Heer Burgemeester dezer gemeente is aan eenige ingezetenen dezer gemeente een uitnoo» diging gezonden tot een bijeenkomst ten Raad» huize op Zaterdag 21 Juli a.s. des avonds te acht uur (N. T.) ter bespreking van een even» tuëele herdenking van het 25=jarig regeerings» jubileum van Hare Majesteit de Koningin. Stemgerechtigde ingelanden van den pol» der »Rooklaasplaat« zijn opgeroepen ter ver» kiezing van een Heemraad in de vacature D. Lodder, die bij koninklijk besluit benoemd is tot Dijkgraaf van voornoemde polder. Het stembureau zal zitting houden in het logement de «Gouden Leeuw» te Goedereede op Dinsdag 24 Juli 1923 des namiddags van 3—5 uur (N. T.) De zeevisscher G. Orgers had 't onge» luk een groot gedeelte van zijn vischnet te verliezen,' yoor hem een schadepost van ruim f 200- OUDDORP. Een drietal personen, van hier geboortig, thans in de Ver. Staten van N.sAmerika woonachtig, zijn weder eens hier een kijkje komen nemen. Een van hen heeft over de 40 jaren achter elkander in Amerika vertoefd. Het zal met den pluk der bessen gauw

Maas- en Scheldebode | 1923 | | pagina 5